همه چیزم برای رفتن به حوزه آماده است اما ...

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همه چیزم برای رفتن به حوزه آماده است اما ...

بسم الله الحمن الرحیم

سلام علیکم. من نوجوانی هستم که در مقطع دوم دبیرستان در حال تحصیلم. وضع تحصیلی بسیار خوبی دارم . شاگرد اولم معدلم بیسته اما...

شرایطی که بر مدارس و دانشگاه ها حاکم است عطش من را نسبت به معارف دینی برطرف نمی کند . من تقریبا همه تاپیک های مربوط به انتخاب بین حوزه و دانشگاه بود را مطالعه کردم و با توجه به نکات زیر و با تحقیقات و مشاوره هایی که داشتم تصمیم گرفتم که بعد از پایان سال سوم و اخذ دیپلم به حوزه علمیه قم بروم و به تحصیلات حوزوی بپردازم:

1. انسان یک بار بیشتر زنده نیست و بهترین مقطع زندگی هم برای کسب علم همین مقطعی است که من در آن هستم و ترجیح میدهم این دوران زندگی خود را به کسب علوم دینی بگذرانم تا علوم مادی
2. عطش و علاقه شدید من به علوم دینی فقط و فقط در حوزه پاسخ داده می شود نه در دانشگاه
3. فضای معنوی حاکم بر حوزه با فضایی که در دانشگاه است ( خودتون میدونید چه فضایی ) قابل مقایسه نیست و زمینه کسب تقوا و بدست اوردن ایمان در حوزه های علمیه بسیار محیا تر است .
4. رسیدن به کمال و تحقق اهداف اصلی خلقت در حوزه امکانپذیر تر است تا در دانشگاه .
و ...

اما تنها مشکل من با تحصیلات حوزوی وضع معیشتی نامناسب نسبت به تحصیلات دانشگاهی و مشکلات اقتصادی آن است. به نظر شما آیا این مشکل قابل حل است ؟ چگونه ؟
من با تحصیلات دانشگاهی شاید تا ماهی 3 میلیون تومان هم بتوانم در بیاورم اما در حوزه خیلی عایدم بشود 500 هزار تومان ! بالاخره زندگی هم باید بگذرد ! خداییش با این پول میشود زندگی کرد و زندگی خانواده را چرخاند؟

لطفا مرا راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

سلام
الحمدلله چیزی که زیاد داریم طلبه! برید ازشون مشورت بگیرید.
+ در روایت داریم که خداوند خودش روزی اهل علم رو تأمین میکنه.

سلام

شمامی توانیدمثل بسیاری ازطلبه هاهم تحصیل کنیدوهم شاغل باشد.

باتحصیلات حوزوی هم میشودشغل خوبی داشت ماننداساتیددانشگاه.

سلام بزرگوار
دغدغه مالي داشتن دغدغه به جايي است، ولي چيزي كه اين دغدغه را آرام مي كند روايات اهل بيت(ع)است كه رد خور ندارد كه فرموده اند:‌روزي اهل علم تضمين شده است.
خب البته اهل علم بايد
اهل عمل باشند.
چند نكته در زندگي حوزوي قابل توجه است:
زندگي طلبگي آرامش زيادي دارد، بسياري از مردم هزينه زيادي مي كنند تا با ثروت و مالي(آسايش) كه دارند كمي از آرامش را به زندگي خود بياورند ولي نمي توانند.(جهان بيني توحيدي به كل زندگي و سختي ها و خوشي ها معنا مي بخشد.
فرد با استعداد و كوشايي چون شما حتما زمينه تدريس، و تحقيق و...خواهيد داشت و همين امر تا حدودي به رفاه زندگي شما كمك مي كند. به خصوص اگر در دانشگاه تدريس كنيد.
طلاب عالم عامل بسياري از رسومات و تشريفات اجتماعي
«[HL]خودساخته[/HL]» و دست و پا گير را به مدد دين از پاي خود باز مي كنند و بدون تكلف زندگي مي كنند.
امام زمان(عج)
فرمودند: ما شما را به حال خود رها نمي كنيم و از يادتان غفلت نمي وريم.

سلام

ضمن تشکر از جواب استاد حامی به نکات زیر هم توجه نمایید:

بهتر است برای شروع 6 ماه تحصیل در حوزه‌ی قم را امتحان کنید.
تا ببینید با شرایط جدید سازگار می‌شوید یا نه؟ اگر خوب بود در همان شهر ادامه دهید. در غیر این صورت در شهر خودتان تحصیل کنید.

ضمناً هدف طلبگی سرباز امام زمان(عج) شدن است نه استاد دانشگاه شدن !!

البته یک استاد دانشگاه هم می‌تواند سرباز امام زمان (عج)باشد.

باید در مورد زندگی طلبگی آسیب شناسی هم انجام شود تا قلب امام زمان عجل الله تعالب فرجه از زندگی آنها راضی باشد.

حضرت علی (ع) فرمودند پیامبر (ص) طبیب دوار بودند. یعنی سراغ مریض معنوی می رفتند. ( و لکم فی رسول الله اسوة حسنه)

تعدادی از حوزویان برعکس فرموده‌ی رهبری در ذی طلبگی زندگی نمی‌کنند!!!

علما نباید با سبک زندگی خود مردم را در دینداری متحیر کنند .....!!!( زندگی تجملی، ماشینهایی که در ذی طلبگی نیستند، عدم مطالعه و صحبت نکردن برای نماز گزاران، عدم تلاش برای رسیدگی به فقرای همسایه و محله، تعیین مبلغ بالا برای منبر رفتن، و ....)

علما نباید با توجه به دنیا علت تاخیر ظهور بشوند، همانطور که جضرت مهدی (عج) به علی بن مهزیار یکی از علتهای عدم توفیق دیدار ایشان را نوع زندگی وی فرمودند!!!

در مورد فعالیتهای شهید بزرگوار امام موسی صدر (ره) حتماً مطالعه کنید که الگوی بسیار خوبی هستند.( رفع فقر محرومان، ایجاد همبستگی و عزت بین شیعیان، و ...)

البته طلبه‌هایی هم وجود دارند که توانایی برآورده کردن همه‌ی نیازهای اساسی خانواده ی خود را ندارند و باید فکری اساسی برای آنها بشود.

خداوندا تو شاهد باش که ما بعد از معصومین، عاشق و مطیع علمای انقلابی و ربانی‌ هستیم! و این کلمات برای بیان وظیفه‌ی خطیر طلبه‌ها می‌باشد.!

اتفاقا از ایرادهای طلاب امروز اینه که دنبال کار نیستند.
من روحانی ای رو میشناسم که نجاری هم میکنه. من نمیگم برین اینجوری کار بکنین, اما داشتن کار, مثلا تدریس در مدارس, معلم خصوصی و غیره هیچ منافاتی با حوزه نداره.

سلام
خیلی ها این مشکل رو دارن:Narahat az:
من فقط چند تا نکته رو بگم
1-تو اگه بری حوزه می بینی که پول ریخته کیه که جمع کنه:Nishkhand:!یعنی اگه بخوای دنبال پول باشی و خودت هم اندکی عرضه داشته باشی خیلی راه برای پول در آوردن هست ولی یک مدتی که بری حوزه پول برات در آخرین اولویت قرار می گیره چون یک چیزایی می ببینی که دیگه پول در مقابلش کمترین ارزشی نداره!
2-پول طلبگی برکت داره،یکی از دوستان می گفت من کلا 200 تومن شهریه می گیرم که خیلی وقتها ازش استفاده نمی کنم ولی از وقتی اومدم حوزه(3سال) تا حالا دوبار رفتم کربلا مادرمم با خودم بردم یک نمونه دیگه آقای وافی هستن با 500ت شهریه(نه درآمد) و 10 تا بچه زندگیشو با آرامش واقعی میگذرونه:Kaf:!از نظر عقلی غیرممکنه این اتفاقات:Gig:
3-هدفت از حوزه چیه؟اینو که بفهمی دیگه هیچی برات مهم نیست یکی دیگه از دوستان فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه شریف بود و یک شرکتی هم داشته که همیشه تو سفرهای خارجی و ... بوده،یعنی اند آرزوی خیلیا،این آقا به یکبار ول میکنه سر از تو حوزه در میاره!درس اول دین و زندگیتون درمورد فلسفه وجودی و درد متعالیه یه چیزی تو همون مایه ها!:khandan:

روزها فکر من این است و همه شب سخنم

که چرا غافل از احوال دل خویشتنم؟

ای خوش آن روز که پرواز کنم تا بر دوست

به هوای سر کویش پر و بالی بزنم

از کجا آمده ام؟ آمدنم بهر چه بود؟

به کجا می روم آخر ننمایی وطنم

مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا

یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم

نه به خود آمدم این جا که به خود باز روم

آن که آورد مرا باز برد در وطنم

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک

چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

پ.ن::Sokhan:میتونی بری دانشگاه بعد بری حوزه یا غیرحضوری بخونی ولی با توجه به تجربه اکثریت آخرش غصه میخوری که الکی وقت و توانتو برای دانشگاه گذاشتی

سلام

dialectician;471830 نوشت:
نظر همه دوستان محترم ولی چیزی که جامعه کنونی ما بیشتر بهش نیاز داره صنعت گر و مهندس هستش وگرنه الا ماشاالله آخوند زیاد داریم. من فکر میکنم در قبال این هزینه ای که برای تحصیل به خانواده و جامعه تحمیل میکنید اگر سعی کنید کار پر ثمر تری نسبت به خوندن درس آخوندی انجام بدید بهتره. همونطوری که گفتم به اندازه کافی و حتی بیشتر از مقدار نیاز این مملکت آخوند داره و بیشترش فقط اسراف بیت المال هستش .باور کنید یک دهم همین تعداد آخوند هم اگر کارشون رو به درستی انجام بدن کفایت میکنه

اشتباه می کنید، کشور ما اگر به اندازه کافی طلبه داشت الان وضعش اینطور نبود. صنعت گر و مهندس مورد نیازه، اما اگر کسی چیزی از دین بلد نباشه قرار نیست به درد مملکت اسلامی بخوره.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: بسیاری از مناطق با کمبود طلبه و روحانی مواجه‌اند

اگر علاقه دارید و فکر میکنید از پس دروس حوزه بر میاید، در انتخابتون هیچ شکی نکنید. اما در کم و کیف کار همون طور که دوستان گفتند بستگی به خودتون داره. اما سعی کنید به قول آیت الله خامنه ای بر "میثاق طلبگی" خودتون استوار بمونید و تا آخر عمر اونو به همراه داشته باشید.

dialectician;472043 نوشت:
اگه امکانش هست بفرمایید تعداد زیاد آخوند چه کمکی به پیشرفت این مملکت میکنه در تمام زمینه ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دین چه ربطی به پیشرفت یه مملکت داره ؟ اگه ربط داشت کشورهای اروپایی و آمریکا باید جهان سوم میبودند نه کشورهای مسلمان
لطفا همینجوری یه چیزی نگید با دلیل و منطق صحبت بفرمایید و بدون تعصب

برای پیشرفت واقعی به همه قشر و صنفی نیاز هست. در مملکت اسلامی ما هم اون پیشرفتی ارزشمنده که در خدمت اعتلای دین و افزایش قدرت جهان اسلام باشه. روحانیون دینی با نشر معارف دین در سطح جامعه می تونن به تحقق این هدف کمک کنند و طبق گفته بزرگان حوزه ما هنوز در کشورمون به اندازه ای که می بایست از نعمت وجود این افراد بهره مند نیستیم.

ببخشید منم از عده ای چنین سوالی را پرسیدم اما بدانید علمایی که از قبل بودند بعضی ها والدینشان باغ داشتند و زمین داشتند و انجا مشغول به کار می شدند و خرج خانه را بیرون می اوردند . و ما هم داشتیم علمایی که در 40 روز فقط هسته خرما را داشتند و بس ..
در دانشگاه هم می شود دانشگاه امام صادق ع و دانشگاه شیخ مفید می توانید در رشته کلام زیر شاخه فرق و ادیان و ... بروید و شما اگر تواناییش را دارید می توانید هم حوزه بروید و هم دانشگاه .و بنده کسی را می شناسم (یعنی با ایشون قریب به بیش از دوسال اشنا هستم )که حوزه معمولی را خوانده اند و دانشگاه رشته فرق و ادیان الانم درس خارج هستند .. سطح علمی ایشون بالاست از نظر معارف دینی ..

dialectician;472184 نوشت:
فکر میکنم بالاتر رفتن تعداد این نعمات نه تنها باعث پیشرفت نباشه بلکه به دلیل افزایش مقدار هزینه و همچنین کم بودن نیروی انسانی توی شاخه های واقعی علم به مشکل بخوریم

سلام
ببخشید چرا؟آخوند هرچه بیشتر باشه جامعه پیشرفت علمی ودرک مفاهیم علمی تو کشور بالا تر می ره .......پاییین تر ولی نمی آد..........:Gol:موفق باشید:Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و تشکر از شرکت در تاپیک

لطف کنید برای موضوعی که مورد بحثتون هست تاپیک جداگانه ایجاد کنید این تاپیک برای مشاوره تحصیلیه.

موضوع قفل شده است