جمع بندی اگر کسی اینگونه بیاندیشد؛ جایگاهش در آن دنیا کجاست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر کسی اینگونه بیاندیشد؛ جایگاهش در آن دنیا کجاست؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ... امیدوارم که خوب و سلامت باشین ...

کسی رو میشناسم که چنین قوانینی رو برای خودش انتخاب کرده .... میخواستم بدونم اگر کسی چنین قوانینی رو برای خودش گذاشته باشه ... جایگاهش در اون دنیا کجا میشه و چه بلایی سرش در میاد ؟؟؟

رابطه با خداوند

1- اصول دین را قبول خواهم داشت ( توحید . نبوت . معاد . عدالت . امامت ) گیر نخواهم داد و به عدالت خداوند دیگر فکر نمیکنم .... این قوانین رو انتخاب کردم که فکر نکنم ....
2- فروع دین را رعایت خواهم کرد .
3- خداوند را دوست ندارم . به او عشق نمیورزم . چون خداوند به من .... یا ........ را نداد تا بتوانم زندگی خوب و خوشی را آغاز کنم ... هیچ عشقی به من نداد ... همچنین کاری که خواستم راه بیاندازم را بهم کمک نکرد . من را زیبا خلق نکرد . پسری متناسب با من به من نداد . افسردگی سراغ من آمد و نتیجه تمام کارهای من را از بین برد ... هیچ انسانی انتگرال 10000 گانه نمیگیرد ... همه شرایط رو نمیتونه دو دو تا چهار تا کنه .... چطور من میتوانستم بگیرم ؟؟؟
4- تمام وظایفی که انجام میدهم وظایفی دینی بوده و هیچ بعد روحانی برای آنها در نظر نمیگیرم . مانند طوطی که میگوید ( سبحان الله . الحمد الله . الرحمن الرحیم و ... ) و به هیچ عنوان اجازه عمق پیدا کردن ... یا تفکر در معنای آن را نخواهم داشت .
5- نمازهایم را سره وقت خواهم خواند ... هیچ کدام از نمازهایم قنوت نخواهند داشت . هیچ کاره مستحبی نخواهم داشت . هیچ دعایی نخواهم کرد .
6- تمام روزه هایم را میگیرم .
7- خمس را باید حساب کرده و آن را پرداخت نمایم .
8- .1 درصد از درآمدم را به عنوان صدقه پرداخت خواهم کرد ...
9- 10 فرمان را رعایت خواهم کرد .
10- مهربانی هایی که انجام میدهم برای ارتقای ذات و دلم هست نه برای رضای الهی .
11- هیچ وقت و هیچ زمان از خدا چیزی نمیخواهم ... توکل نمیکنم .... امید نمیبندم .... اعتماد نمیکنم ....
12- تمام اعمال مذهبی که میخواهم انجام دهم باید نهایتا روزانه در حدود 30 دقیقه از من وقت بگیرند و اجازه بسط پیدا کردن آن را نخواهم داشت .
13- تنها چیزی که از خداوند میخواهم این است که پس از مرگم مرا زنده نکند چون ...
14- به هیچ دستور ... حدیث ... آیه ای ... دیگری پایبند نخواهم بود .

کارهایی که خود را موظف به انجامشان میدانم : ( 10 فرمان ) + ( فروع دین )
1- نماز
2- روزه
3- خمس
4- زکات
5- دروغ نگفتن
6- تهمت نزدن
7- غیبت نکردن
8- دزدی نکردن
9- زنا نکردن
10- طمع نورزیدن به دارایی های دیگران .
11- شهادت دروغ ندادن .
12- قتل نکردن .

سوالم این هستش که چنین شخصی با چنین قوانینی ... چه بلایی به سرش در میاد ؟؟؟ آیا میتونه مطمین باشه که اون دنیا رو نبینه ؟؟؟ اگر اجبارا مجبور باشه در محشر حاضر باشه ... چه بلایی سرش در میاد ؟؟؟

با تشکر .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

FT_Mohammadi;448898 نوشت:
سوالم این هستش که چنین شخصی با چنین قوانینی ... چه بلایی به سرش در میاد ؟؟؟ آیا میتونه مطمین باشه که اون دنیا رو نبینه ؟؟؟ اگر اجبارا مجبور باشه در محشر حاضر باشه ... چه بلایی سرش در میاد ؟؟؟

با سلام و عرض ادب
اول این که دیدن آخرت و حساب و کتاب به خواست یا دعای کسی نیست بلکه یک امر حتمی خواهد بود و همه در درگاه عدل الهی قرار خواهند گرفت.
این نوع تفکر نشان از یک نوع سرخوردگی دینی و ترس واهی است که منشا آن عدم علم به خدا و آموزه های دینی است یک نوع ظاهرگرایی که نتیجه آن انجام پوسته ای تعالیم و گریز از واقعیت و روح این تعالیم است. همه تعالیم دینی یک روحی دارند که باعث تقرب و نزدیک شدن انسان به رحمت الهی می شوند که اگر کسی مانند ربات به انجام بی روح آنها بپردازد به این تقرب دست نمی یابد البته این انجام قشری مجزی تکلیف است و آن واجب از مکلف ساقط می شود و عقاب نمی بیند اما باعث تقرب نمی شود به تعبیر دیگر این اعمال صحیح است ولی مقبول نیست.

تمام وظایفی که انجام میدهم وظایفی دینی بوده و هیچ بعد روحانی برای آنها در نظر نمیگیرم . مانند طوطی که میگوید ( سبحان الله . الحمد الله . الرحمن الرحیم و ... ) و به هیچ عنوان اجازه عمق پیدا کردن ... یا تفکر در معنای آن را نخواهم داشت .

البته برخی از اعمال مثل نماز و روزه که به آنها عبادات می گویند باید قربه الی الله انجام شود و الا فایده ای نخواهد داشت.
این اعمال عبادی برای کمال انسان ها و رسیدن آنها به درجات قرب الهی است و در همه آنها اختیار و اراده انسان فرض اصلی است و الا همه اجزاء عالم دایم در ذکر خدا هستند و تنها این انسان است که به اختیار او واگذار شده تا به کمال برسد

خداوند عزوجل در آیه 44 سوره اسراء می فرماید: (تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ وَإِنْ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا) " آسمانهای هفتگانه و زمین و همه کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او را می گویند، هر موجودی تسبیح و حمد او را می گوید ولی شما تسبیح آنها را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است. "

حال که این امتیاز به انسان داده شده است که با اختیار خود بالا بیاید چرا این کار را نکند از طرفی زحمت این عبادات را بکشد اما خدا را در نظر نگیرد این یک عمل غیر عاقلانه است

اگر انسان خود و خدای خویش را آنگونه که باید بشناسد دیگر دچار این حالات نمی شد انسانی که خود را فقیر و خدا را غنی بداند دیگر از گدایی در خانه او اباء نمی کند و با افتخار در خانه او می رود
.

3- خداوند را دوست ندارم . به او عشق نمیورزم . چون خداوند به من .... یا ........ را نداد تا بتوانم زندگی خوب و خوشی را آغاز کنم ... هیچ عشقی به من نداد ... همچنین کاری که خواستم راه بیاندازم را بهم کمک نکرد . من را زیبا خلق نکرد . پسری متناسب با من به من نداد . افسردگی سراغ من آمد و نتیجه تمام کارهای من را از بین برد ... هیچ انسانی انتگرال 10000 گانه نمیگیرد ... همه شرایط رو نمیتونه دو دو تا چهار تا کنه .... چطور من میتوانستم بگیرم ؟؟؟

لا یکلف الله نفسا الا وسعها
خدا هر چقدر توانایی به انسان بدهد از او تکلیف می خواهد
خدا آنچه که به صلاح او باشد به او می دهد و خیلی از موارد زندگی انسانی را در تحت قوانین طبیعی مثل علت و معلول قرار داده است که باید همه شرایط برای کاری فراهم باشد و الا انجام نخواهد شد

مهربانی هایی که انجام میدهم برای ارتقای ذات و دلم هست نه برای رضای الهی .

اشکالی ندارد فقط از صاحبان محبت ( محبت شده ها) پاداش خود را دریافت می کند و دیگر در این مساله خدا به او پاداشی نمی دهد.

هیچ وقت و هیچ زمان از خدا چیزی نمیخواهم ... توکل نمیکنم .... امید نمیبندم .... اعتماد نمیکنم ....

به هر کس توکل کرد از او نتیجه خواهد دید و از هر کس چیزی خواست از همو نیز هم دریافت خواهد کرد اگر گدا در خانه کریم نیامد ضرری به کریم نمی رسد.

به هیچ دستور ... حدیث ... آیه ای ... دیگری پایبند نخواهم بود .

یعنی به اوامر دیگر الهی مثل امر به معروف و نهی از منکر پایبندی ندارید؟؟
و آن را ترک می کنید ؟؟
پس در برابر این ترک واجب عقاب خواهید شد

این دیگه چه جورشه؟؟؟؟ قهر اینطوری با خدا ندیده بودم....خدا رو در اصل کاری ترین رابطه بین خود و او قبول ندارد؟ دیگه چرا به دستوراتش عمل می کند؟ جالبه من کلا عکس این دختر هستم....بر خلاف او بیش از حد زیبا رو هستم وکلی پولدار و در رفاه هستم و همه چیز ممکن رو دارم اما اشتراکمون همینه که منم به دختری که می خواستم نرسیدم....اما باز هم خدا رو بیش از هر چیزی دوست دارم....هر چند بیش از حد نابود شدم به دختری که می خواستم نرسیدم.... خدا هیچ وقت به کسی ظلمی نمی کنه ولی فرض محال بی دلیل من عذاب هم بشم باز هم خدا رو دوست دارم........:hamdel:لا اله الا الله:hamdel:

سلام
چه خوب میشه اگه هر کاری که خواستیم بکنیم، از اول اون کار تا آخرش، از اون موقعی که نیت میکنیم تا وقتی که میخوایم به نتیجه برسیم رضایت خدا رو مد نظر داشته باشیم. نه اینکه هر کاری خواستیم به خاطر دل خودمون بکنیم و بعد به خدا شکایت کنیم که چرا نتیجه نداد! چرا اینطور شد؟ چرا نشد؟

کسی رو میشناسم که چنین قوانینی رو برای خودش انتخاب کرده .... میخواستم بدونم اگر کسی چنین قوانینی رو برای خودش گذاشته باشه ... جایگاهش در اون دنیا کجا میشه و چه بلایی سرش در میاد ؟؟؟
رابطه با خداوند
1- اصول دین را قبول خواهم داشت ( توحید . نبوت . معاد . عدالت . امامت ) گیر نخواهم داد و به عدالت خداوند دیگر فکر نمیکنم .... این قوانین رو انتخاب کردم که فکر نکنم ....
2- فروع دین را رعایت خواهم کرد .
4- تمام وظایفی که انجام میدهم وظایفی دینی بوده و هیچ بعد روحانی برای آنها در نظر نمیگیرم . مانند طوطی که میگوید ( سبحان الله . الحمد الله . الرحمن الرحیم و ... ) و به هیچ عنوان اجازه عمق پیدا کردن ... یا تفکر در معنای آن را نخواهم داشت .
5- نمازهایم را سره وقت خواهم خواند ... هیچ کدام از نمازهایم قنوت نخواهند داشت . هیچ کاره مستحبی نخواهم داشت . هیچ دعایی نخواهم کرد .
6- تمام روزه هایم را میگیرم .
7- خمس را باید حساب کرده و آن را پرداخت نمایم .
8- .1 درصد از درآمدم را به عنوان صدقه پرداخت خواهم کرد ...
9- 10 فرمان را رعایت خواهم کرد .
10- مهربانی هایی که انجام میدهم برای ارتقای ذات و دلم هست نه برای رضای الهی .
11- هیچ وقت و هیچ زمان از خدا چیزی نمیخواهم ... توکل نمیکنم .... امید نمیبندم .... اعتماد نمیکنم ....
12- تمام اعمال مذهبی که میخواهم انجام دهم باید نهایتا روزانه در حدود 30 دقیقه از من وقت بگیرند و اجازه بسط پیدا کردن آن را نخواهم داشت .
13- تنها چیزی که از خداوند میخواهم این است که پس از مرگم مرا زنده نکند چون ...
14- به هیچ دستور ... حدیث ... آیه ای ... دیگری پایبند نخواهم بود .

کارهایی که خود را موظف به انجامشان میدانم : ( 10 فرمان ) + ( فروع دین ):نماز روزه خمس زکات دروغ نگفتن تهمت نزدنغیبت نکردندزدی نکردن زنا نکردنطمع نورزیدن به دارایی های دیگران .شهادت دروغ ندادن قتل نکردن .

جواب:
اول این که دیدن آخرت و حساب و کتاب به خواست یا دعای کسی نیست بلکه یک امر حتمی خواهد بود و همه در درگاه عدل الهی قرار خواهند گرفت.
این نوع تفکر نشان از یک نوع سرخوردگی دینی و ترس واهی است که منشا آن عدم علم به خدا و آموزه های دینی است یک نوع ظاهرگرایی که نتیجه آن انجام پوسته ای تعالیم و گریز از واقعیت و روح این تعالیم است. همه تعالیم دینی یک روحی دارند که باعث تقرب و نزدیک شدن انسان به رحمت الهی می شوند که اگر کسی مانند ربات به انجام بی روح آنها بپردازد به این تقرب دست نمی یابد البته این انجام قشری مجزی تکلیف است و آن واجب از مکلف ساقط می شود و عقاب نمی بیند اما باعث تقرب نمی شود به تعبیر دیگر این اعمال صحیح است ولی مقبول نیست.
البته برخی از اعمال مثل نماز و روزه که به آنها عبادات می گویند باید قربه الی الله انجام شود و الا فایده ای نخواهد داشت.
این اعمال عبادی برای کمال انسان ها و رسیدن آنها به درجات قرب الهی است و در همه آنها اختیار و اراده انسان فرض اصلی است و الا همه اجزاء عالم دایم در ذکر خدا هستند و تنها این انسان است که به اختیار او واگذار شده تا به کمال برسد
خداوند عزوجل در آیه 44 سوره اسراء می فرماید: (تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ وَإِنْ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا) " آسمانهای هفتگانه و زمین و همه کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او را می گویند، هر موجودی تسبیح و حمد او را می گوید ولی شما تسبیح آنها را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است. "(1)
حال که این امتیاز به انسان داده شده است که با اختیار خود بالا بیاید چرا این کار را نکند از طرفی زحمت این عبادات را بکشد اما خدا را در نظر نگیرد این یک عمل غیر عاقلانه است
اگر انسان خود و خدای خویش را آنگونه که باید بشناسد دیگر دچار این حالات نمی شد انسانی که خود را فقیر و خدا را غنی بداند دیگر از گدایی در خانه او اباء نمی کند و با افتخار در خانه او می رود.

در مورد اعمالی که انسان انجام می دهد نیز باید بدانیم: لا یکلف الله نفسا الا وسعها(2)
خدا هر چقدر توانایی به انسان بدهد از او تکلیف می خواهد
خدا آنچه که به صلاح او باشد به او می دهد و خیلی از موارد زندگی انسانی را در تحت قوانین طبیعی مثل علت و معلول قرار داده است که باید همه شرایط برای کاری فراهم باشد و الا انجام نخواهد شد.
اما این که فرمودید کارهای خوب را برای ارتقاء ذاتتان و محبت به دیگران انجام می دهید باید عرض کنم:در این صورت اشکالی ندارد فقط از صاحبان محبت ( محبت شده ها) پاداش خود را دریافت می کند و دیگر در این مساله خدا به او پاداشی نمی دهد. اگر انسان کارهایش را برای رضای خدا انجام دهد طبق دستور عمل کرده است: قُلْ إِنّی أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ اللّهَ مُخْلِصًا لَهُ الدِّینَ؛ بگو همانا من مأمورم که خدا را پرستش کنم و دینم را برای او خالص گردانم». (3)

پاورقی:
1- اسراء 44
2- بقره: 286
3- زمر: 11

موضوع قفل شده است