آیا ابراز تمایل کردن به مرد نا محرم متاهل گناه است؟

تب‌های اولیه

241 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ابراز تمایل کردن به مرد نا محرم متاهل گناه است؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...

دو تا سوال داشتم در صورته امکان میخواستم جوابش رو بدونم ...

1- اگر مردی ازدواج کرده باشه ... میتونه همسره دوم ... سوم و ... اختیار کنه ... سوالی که برای من پیش اومده این هستش که آیا میتونم در جهته ازدواج کردن با کسی که دوستش دارم ... و قبلا از دست دادمش ... بهش ابراز تمایل کنم ؟؟؟

2- اگر من به مردی ابراز تمایل کردم و اون مرد متاهل بود ... اگر شرط من برای ازدواج این باشه که همسره اولش رو طلاق بده ... ( با اینکه فرزند داشته باشه ) و اون شخص هم قبول بکنه ... آیا برای من گناهی نوشته میشه ؟؟؟

3- اگر گناه هست امکانش هست یه مقایسه ای بین گناه حاصل از انجام این اعمال با { دروغ گفتن . غیبت کردن } عنوان کنین ... میخوام بدونم که چقدر گناهکار میشم ؟؟؟

با تشکر از پاسخگوئی شما ...

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد حامی

FT_Mohammadi;448857 نوشت:

1- اگر مردی ازدواج کرده باشه ... میتونه همسره دوم ... سوم و ... اختیار کنه ... سوالی که برای من پیش اومده این هستش که آیا میتونم در جهته ازدواج کردن با کسی که دوستش دارم ... و قبلا از دست دادمش ... بهش ابراز تمایل کنم ؟؟؟

2- اگر من به مردی ابراز تمایل کردم و اون مرد متاهل بود ... اگر شرط من برای ازدواج این باشه که همسره اولش رو طلاق بده ... ( با اینکه فرزند داشته باشه ) و اون شخص هم قبول بکنه ... آیا برای من گناهی نوشته میشه ؟؟؟

3- اگر گناه هست امکانش هست یه مقایسه ای بین گناه حاصل از انجام این اعمال با { دروغ گفتن . غیبت کردن } عنوان کنین ... میخوام بدونم که چقدر گناهکار میشم ؟؟؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

همان طور که می دانید طلاق کاری مذموم بوده به حدی که در روایات وارد شده عرش خداوند با این کار به لرزه در می آید ! قطعا کسی که سبب این کار شود و باعث شود زن و مردی هم جدا شوند گناهی کرده که عرش خداوند به لرزه آمده است از این رو نباید چنین کاری انجام دهید . (1)

نمی توان کارهای حرام و گناهان را با هم مقایسه کرد مگر در جایی که خود اهل بیت علیهم السلام چنین کرده باشند که در مورد سؤال چنین مقایسه ای را سراغ نداریم .

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام و عرض ادب.

آیا ابراز تمایل کردن به مرد متاهل گناه هست؟

شاعر میگه: تا توانی دلی بدست آور... که دل شکستن هنر نمیباشد.

حقیر میگویم: تا توانی نلرزان دلی ... مباد که لرزد بنیان مُحکمی

مرغی که از قفس پرید را باید رها کرد.
انشاالله موردی نیکوتر و شایسته دل بستن عمیق‌تر، بر سر راه قرار گیرد.

بگذریم از گناهش
خودتون و بذارید جای همسر اون آقا دوست دارید کسی با شوهرتون این کارو بکنه.به این میگن آشیون رو آشیون یکی دیگه گذاشتن
وجدا از همه اینا ازدواج بااون آقا اصلا نمیتونه قابل اعتماد باشه

shaparak;449954 نوشت:
بگذریم از گناهش
خودتون و بذارید جای همسر اون آقا دوست دارید کسی با شوهرتون این کارو بکنه.به این میگن آشیون رو آشیون یکی دیگه گذاشتن
وجدا از همه اینا ازدواج بااون آقا اصلا نمیتونه قابل اعتماد باشه

سلام شاپرک جان ...
1- نمیدونم چقدر تاپیک های عدالت خداوند رو خوندی و چقدر روش متمرکز شدی ... اما معمولا جوابی که کارشناس ها میدن این هست که انسانها با هم برابر نیستند ... و با هم فرق دارند .... پس من هر چیزی رو که برایه خودم میپسندم برایه دیگری نمیپسندم ... چونکه بارها و بارها به غلط بودن این جمله رسیدم ... چیزهایی بوده که برایه من خیلی شیرین بوده و برایه دیگران زهر هلاهل ...

و در ثانی : اطرافت رو نگاه کن ... خیلی ها اینقدر دارن که نمیدونن چجوری خرجش کنن ... وخیلی ها هم به زور دارن زندگی میکنن ... چیزی که گناه نباشه ... یا گناهش کم باشه ... خوب چرا انجامش ندم ؟؟؟ مگه تا حالا دله من نسوخته ... هان !!! اون دنیا هم ازشون بازخواست نمیکنن !!! میگن که گناه نبوده ... پس جرمی براشون در نظر نمیگیرن !!! خوب وقتی منم میتونم کاری بکنم و اون کار گناه نباشه ... و به مقصوده دلم برسم ... با اینکه 10000 نفر بدبخت بشن ولی من خوشبخت بشم و گناهی هم نباشه ... چرا نکنم ؟؟؟

سوالی که برای من پیش اومده این هستش که آیا میتونم در جهته ازدواج کردن با کسی که دوستش دارم ... و قبلا از دست دادمش ... بهش ابراز تمایل کنم ؟؟؟

سلام فاطمه خانوم من شما رو میشناسم مطمئنم منظور دیگه ای از مطرح کردن سئوال دارید و شما حاضر نیستید با یه مرد متاهل ازدواج کنید ،

اما اگه به کسی علاقه مند بودید ، خودتون نه ، بصورت غیر مستقیم میتونید اقدام کنید و یه نفر رو واسطه بذارید. مستقیم ممکنه عوارض بدی داشته باشه.

FT_Mohammadi;449957 نوشت:
- نمیدونم چقدر تاپیک های عدالت خداوند رو خوندی و چقدر روش متمرکز شدی ... اما معمولا جوابی که کارشناس ها میدن این هست که انسانها با هم برابر نیستند ... و با هم فرق دارند .... پس من هر چیزی رو که برایه خودم میپسندم برایه دیگری نمیپسندم ... چونکه بارها و بارها به غلط بودن این جمله رسیدم ... چیزهایی بوده که برایه من خیلی شیرین بوده و برایه دیگران زهر هلاهل ...

و در ثانی : اطرافت رو نگاه کن ... خیلی ها اینقدر دارن که نمیدونن چجوری خرجش کنن ... وخیلی ها هم به زور دارن زندگی میکنن ... چیزی که گناه نباشه ... یا گناهش کم باشه ... خوب چرا انجامش ندم ؟؟؟ مگه تا حالا دله من نسوخته ... هان !!! اون دنیا هم ازشون بازخواست نمیکنن !!! میگن که گناه نبوده ... پس جرمی براشون در نظر نمیگیرن !!! خوب وقتی منم میتونم کاری بکنم و اون کار گناه نباشه ... و به مقصوده دلم برسم ... با اینکه 10000 نفر بدبخت بشن ولی من خوشبخت بشم و گناهی هم نباشه ... چرا نکنم ؟؟؟

سلام خانم محمدی گل
اولا نپسندیدن بدی برای دیگران حرف مولای متقیانه نه یه آدم معمولی که اشتباه باشه
کی میگه کسی که دل میسوزونه مجازات نمیشه.اگه شما باعث بدبختیه ده هزار نفر بشی مطمئن باش که صددرصد گناهی درکاربوده.
اون آقا حتما خانمش رو بهتر دیده که بااون ازدواج کرده دیگه.حالا شما باید کاری کنی که ازخانمش براش جذاب تر باشی.انصافا این نامردی نیست.
حالا اگه خانمش یه ایراد اساسی داشته باشه میشه خودتو گول بزنی ولی...
شما میشی مسئول همه اشکایی که اون خانم به خاطر ازهم پاشیده شدن زندگیش میریزه.
من نمیدونم شاید گناه نداشته باشه اما واقعا اتفاق بدیه

سلام خانم محمدی عزیز:Gol:
اینکه با رضایت همسر اول و خواست شما این ازدواج صورت بگیره بحثش جداست ، اما انصافا وجدان خودتون رو قاضی کنید ازدواج با مرد متاهلی که بچه داره چطور؟
اونم با این شرط که از همسر ش جدا بشه، این کار حتی از دید خودتون هم خیلی پسندیده نیست چون اگه اینطور بود برای توجیح کردن خودتون و اروم کردن وجدانتون دنبال دلیل و سند دینی نمیگشتین ، چون برای هممون واضحه که ازدواج از نظر دین پسندیده است.
اما همچین ازدواجی که به قیمت خراب کردن زندگی زن و اینده بچه اون اقا باشه چطور؟
مادربزرگ من همیشه بهم میگه از دیوار کسی بالا نرو مادر که از دیوارت بالا میرن!!
به اینده این ازدواج فک کردین؟ شرمندم که اینو میگم اما هر عملی عکس العملی داره پس باید انتظار تکرار شدن این اتفاق رو در زندگی با این ادم داشته باشید و خودتون رو تو حال و روز همسر اول این اقا تصور کنید... وقتی نسبت به همسر و فرزندش متعهد نبوده چطور در قبال شما میتونه متعهد باشه؟
توروخدا یکمی به فکر خودتون باشید...
خواهر مهربونم انشالله خدا بهترین ها رو قسمتتون کنه اما نقش خودتون رو تو ساختن خوشبختی و عواقب تصمیماتتون نادیده نگیرید
در پناه حق:Gol:

سلام بر خواهرم گرامی فاطمه خانوم
خواهرم، من کوچکتر از اونم که بخوام نصیحتی بکنم اما یک بیت شعر رو براتون می نویسم که خیلی تو زندگی خودم کارساز بوده. این شعر رو هم در کتاب ادبیات سال اول دبیرسان می تونید پیداش کنید:
اگر از جور کنی، خانه موری ویران************************خانه خویش محال است که آباد کنی
من اگه خودم رو جای شما بذارم، اولا که شک ندارم که کارم صد در صد گناهه! می دونی، اگر من غیبت کسی رو بکنم، خوب بهر حال و با هر جون کندنی می تونم دلشو بدست بیارم یا آبروی بر باد رفتشو با هزار بدبختی هم که شده برگردونم. اما....
اما خواهر عزیزم، خانواده که پیامبر صلوات الله علیه و آله در مورد اون می فرمایند: "در اسلام هیچ بنیانی محکمتر از بنیان خانواده نیست" و این همه توصیه در موردش شنیدیم و داریم رو اگر بهم بزنیم، خداوکلیلی چطور می تونیم جبرانش کنیم و جواب پیامبر رو دو روز دیگه چی می دیم؟!!!!
فاطمه خانوم، می دونم حس عاشق و علاقه مند شدن به یک نفر چطور آدم رو دیوونه می کنه چون سالهای سال تجریش کردم اما بینی و بین الله نمیارزه عشق چند ساله رو با آه و ناله یه بچه یتیم یا زن بیوه شده عوض کرد. اما نمی ارزه که یک بچه معصوم رو تو کودکیش به بی پدری یا بی مادری گرفتار کنیم. نمی ارزه آینده بچه رو به خاطر عشق زودگذر خودمون ولو اینکه این عشق تا آخر عمرمون حتی دو طرف هم ادامه پیدا کنه، تباه و نابود کنیم
بر خدا توکل کن و با خدا معامله کن، بهش بگو از این مرد بخاطر خودت گذشتم، اگه اجرتو حتی تو همین دنیا نداد حساب!
تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن***********************که خواجه خود صفت بنده پروری داند
امیدوارم موفق باشی خواهرم

[="Arial"][="DarkGreen"]سلام و عرض ادب
بعضی وقتا تا حد شرع هم پایین اومدن جالب نیست گرچه مجاز باشه (البته ذکر کنم در این حالت فقط بستگی به خود شخص داره که چه تصمیمی بگیره). چه برسه به اینکه آدم بخواد از گناه به هدفش برسه.
امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع می شود.
پس توصیه ام اینه که اخلاقی عمل کنید طوری که اگه به دید منتقد به رفتار خودتون نگاه کردید نگاهتون منفی نباشه.
[/]

سلام

دوست عزیز این کار غیر اخلاقی و خلاف وجدان است
ساختن اشیان برای خود به قیمت خراب کردن اشیان شخص دیگری است

این ازدواج ها عاقبت ندارد و پر از تنش و درد سر خواهد بود
ازدواج و تشکیل زندگی که باید مایه ارامش برای انسان باشد
در این ازدواجها هرگز حاصل نمی شود
و انداختن خود در اتش می باشد

فقط در صورت رضایت همسر اول
شاید بتوان گفت از شدت غیر اخلاقی بودن ان کاسته خواهد شد
البته حتی با رضایت همسر اول هم
باز به یک زندگی پر از تنش وارد خواهی شد

موفق باشید

سجاد;449932 نوشت:
همان طور که می دانید طلاق کاری مذموم بوده به حدی که در روایات وارد شده عرش خداوند با این کار به لرزه در می آید ! قطعا کسی که سبب این کار شود و باعث شود زن و مردی هم جدا شوند گناهی کرده که عرش خداوند به لرزه آمده است از این رو نباید چنین کاری انجام دهید .

سلام :Gol:
یه سوال داشتم در تایپیک های مختلفی که در این انجمن ایجاد شده و برخی از دوستان مرتب بر چهار همسری مردان تاکید میکنن ما بارها میگیم این کار حرامه، مردی که میدونه در صورت گرفتن همسر دوم زندگی همسر اول و فرزندانش از هم پاشیده میشه گناه مرتبط شده، کار غیراخلاقی کرده، کارشون دور از انسانیته ، چرا و به چه علت به ما گفته میشه این دستور شرعه ، مجازه، چنین مردی هیچ گناهی رو مرتکب نشده، حتی در یکی از تایپیک ها یه آقایی که قصد ازدواج دوم کرده آن هم به صورت پنهانی ( البته استارتر تایپیک اینگونه بیان کرده ) بهرحال کارشناس محترم میاد و میگه ایشان خلاف شرع که نکرده

به نظر شما تکلیف ما در برابر این همه تضاد و تناقض که می بینیم چیست ؟ اگه گناه، اگه حرامه، فقط مختص خانمیه که زن دوم شده یا اون آقا هم در این حرام و گناه بودن شریکه ؟؟؟

سلام دوست خوب:Gol:
بقول یکی از دوستان که گفتند خب اون آقا اون خانمو پسندیدن و باهاشون شریک شدن، حالا چرا باید با پیشنهاد شما موافقت کنن؟

در صورت موافقت ایشان با پیشنهاد شما مبنی بر جدایی از همسر اولش، از کجا چند سال بعد به پیشنهاد نفر سومی هم جواب مثبت ندن؟

ضمنا اگه شما واقعا به این مرد علاقمندین، و بدلایلی بهش نرسیدین، خوشبختی و آرامش زندگیش باید بر ا شما کافی باشه حالا با هر کی و هر کجا.(اگر عاشق واقعی باشید)

خواهرم بر نفستان غالب شوید این هوس است و نه عشق . شما اومدید و ازدواج کردید گناه اون زن و بچه چی هست که به خاطر هوس شما و اون مرد بسوزن . مطمئن باشید اگر این کار رو بکنید خسرالدنیاوالاخره میشید چون طبق ایه اگر کسی رو زنده کنید مثل این است که جامعه ای رو زنده کرده اید و برعکس حالا همین رو بسط بدید اگر زندگی رو خراب کنید انگار جامعه ای رو خراب کردید این هم از اون گناهان نابخشودنی .
خداوند از حق خودش شاید بگذره اما از حق بنده اش نمیگذره این حق الناسه مواظب باشیذ راه تو وادی خطرناکی گذاشتید به قران رجوع کنید حرف دلتون رو به خدا بگید ببینید چی جواب میده
یا حق

مرصاد;450261 نوشت:
خواهرم بر نفستان غالب شوید این هوس است و نه عشق . شما اومدید و ازدواج کردید گناه اون زن و بچه چی هست که به خاطر هوس شما و اون مرد بسوزن . مطمئن باشید اگر این کار رو بکنید خسرالدنیاوالاخره میشید چون طبق ایه اگر کسی رو زنده کنید مثل این است که جامعه ای رو زنده کرده اید و برعکس حالا همین رو بسط بدید اگر زندگی رو خراب کنید انگار جامعه ای رو خراب کردید این هم از اون گناهان نابخشودنی .
خداوند از حق خودش شاید بگذره اما از حق بنده اش نمیگذره این حق الناسه مواظب باشیذ راه تو وادی خطرناکی گذاشتید به قران رجوع کنید حرف دلتون رو به خدا بگید ببینید چی جواب میده
یا حق

سلام برادر مرصاد ...
آخه چرا تندی تنور رو داغ میکنین ... وقتی بحثه این پیش میاد که یه مرد 4 تا زن بگیره ... و 40 تا صیغه ای ... همه میگین شرعی هست و مشگل نداره و خدا طبیعت مرد رو اینجوری خلق کرده و خلاف شریعت نمیکنه و ...
ولی وقتی یه خانوم میخواد دست بزاره رو یه مرده شوهر دار ... همه کاسه داغ تر از آش میشین و ...
خوب اگر یه زن دست رو یه مرده شوهر دار نزاره که اون مرده نمیتونه 4 تا زن بگیره ...

در ضمن ... شرط عقد من این هست که زن قبلیش رو باید طلاق بده ... کاره خلاف شرعی انجام دادم ؟؟؟ آیا نمیتونم این خواسته رو داشته باشم ؟؟؟

من که فعل حرامی انجام ندادم ... هزاران نفر هم بدبخت و بچاره شدن ... به من چه !!! من که مسئول نیستم ....

خیلی موقع ها همچین قضایایی پیش میاد ... مثلا دیه زن نصفه دیه مرد هست ... شاید به نظره ما این ایراد داشته باشه ولی حکم حکمه خداست ...

اگر خدا این عمل رو حروم ندونه ... چرا انجامش ندم ؟؟؟

FT_Mohammadi;450263 نوشت:
اگر خدا این عمل رو حروم ندونه ... بای اینکه هزاران نفر هم بدبخت بشن .... و من رو تو اون دنیا مورده مواخذه نتونن قرار بدن ... انجامش میدم ...
اینجا دارن همه میگن گناهه وشما میگی گناه نیست.
زنگ بزنید دفتر مرجع تقلیدتون اگه اونها هم گفتند گناه من فکر کنم شما بازهم قانع نشید.راه خداخیلی باریکه شما به خاطر یه آه کوچیک بچه اون آقا به خاطر جدایی پدر ومادرش مواخذه خواهید شد

[="Black"]

به نظر من : این کار کثیف ترین عملی است که کسی میتونه انجام بده.

صرفا نظر شخصی خودمو گفتم.[/]

ولی وقتی یه خانوم میخواد دست بزاره رو یه مرده شوهر دار ... همه کاسه داغ تر از آش میشین و ...

خوب اگر یه زن دست رو یه

مرده شوهر دار نزاره که اون مرده نمیتونه 4 تا زن بگیره ...

دقیقا کدوم مرد شوهر داره!!!!!!!

shaparak;450266 نوشت:
اینجا دارن همه میگن گناهه وشما میگی گناه نیست.
زنگ بزنید دفتر مرجع تقلیدتون اگه اونها هم گفتند گناه من فکر کنم شما بازهم قانع نشید.راه خداخیلی باریکه شما به خاطر یه آه کوچیک بچه اون آقا به خاطر جدایی پدر ومادرش مواخذه خواهید شد

سلام شاپرک جان ...
کدومش رو بپرسم ... بگو زنگ بزنم و بپرسم ...

1- ابراز تمایل به مرد متاهل برای اینکه باهاش ازدواج کنم .
2- شرط ضمن ازدواج من این باشه که همسره اولش رو طلاق بده ...

شاپرک جان ... چرا داغ میکنی ... نظر دین مهم هست ... من و شما چی کاره هستیم ...

امام عشق;450267 نوشت:
به نظر من : این کار کثیف ترین عملی است که کسی میتونه انجام بده.

سلام و عرض ادب

کاربران عزیز لطفا یا در گفتگوها شرکت نکنید و یا به صورت کارشناسی شده و به دور از هر گونه ابراز احساسات اظهار نظر کنید .

بی شک سئوالات کاربران بزرگوار دارای لایه های مختلف و شاخه های متعدد است لذا نمی توان به طور کلی تایید یا رد و محکوم کنیم

با تشکر

من که فعل حرامی انجام ندادم ... هزاران نفر هم بدبخت و بچاره شدن ... به من چه !!! من که مسئول نیستم ....

شما تعریفتون از گناه چیه؟

مثل اینه که دزدی رو فقط بالا رفتن از دیوار بدونین؟

اگر واقعا درگیر این قضیه شدین، یه کم با خودتون کار کنین، برا خودتون مشغولیات مفید ذهنی بوجود بیارین،

به مرور زمان با یاری خدا و خواستن خودتون از این قضیه نجات پیدا می کنین.

فقط یه بسم الله میخواد.

[="Black"]

مدیر سایت;450276 نوشت:
سلام و عرض ادب

کاربران عزیز لطفا یا در گفتگوها شرکت نکنید و یا به صورت کارشناسی شده و به دور از هر گونه ابراز احساسات اظهار نظر کنید .

بی شک سئوالات کاربران بزرگوار دارای لایه های مختلف و شاخه های متعدد است لذا نمی توانین به طور کلی تایید یا رد و محکوم کنیم

با تشکر

سلام و عرض ادب خدمت شما جناب مدیر.

بنده در همان پست گفتم نظر شخصی خودم را گفتم.همین.

نه به کسی توهین کردم.نه چیز دیگر.[/]

فکر کنم این مرتبط با سوال شما باشه:
پیامبر خدا (ص): سه كسند كه خدا آن ها را لعنت كرده است : كسى كه به پدر و مادر خودبى اعتنايى كند، كسى كه ميان مرد و زنى سعايت كند تا ميان آن ها جدايى افكند وسپس خودش با زن او ازدواج كند و كسى كه ميان مؤمنان سخن چينى كند, تا آنان نسبت به يكديگر دشمنى وحسادت ورزند.
میزان الحکمه جلد 11

FT_Mohammadi;450275 نوشت:
سلام شاپرک جان ...
کدومش رو بپرسم ... بگو زنگ بزنم و بپرسم ...

1- ابراز تمایل به مرد متاهل برای اینکه باهاش ازدواج کنم .
2- شرط ضمن ازدواج من این باشه که همسره اولش رو طلاق بده ...

شاپرک جان ... چرا داغ میکنی ... نظر دین مهم هست ... من و شما چی کاره هستیم ...

درباره هردو مورد.چون فکرکنم هردوتاش مورد داره
داغ نکردم آخه قربونت بشم فکرنکنم دین همچین نظری داشته باشه

سلام

توجه داشته باشین دوستان همه دارین این کارو محکوم می کنین و می گین گناه بزرگیه و عرش خدا به لرزه در میاد

خوب اگه اینطور هست
پس چرا اقایون حق ازدواج مجدد دارن ؟ یا هرچی دلشون بخواد صیغه بگیرن ؟
اخه اگر همچنین زنهایی پیدا نشن که یک اقا نمی تونه چهار تا زن بگیره ؟

پس مجاز بودن چهارتا زن یا صیغه های فراوان مجاز بودن کار این خانم را نتیجه میده

پس اقایانی هم که ازدواج مجدد می کنند یا صیغه عرش خدا را به لرزه در می اورند

فهمیدید چی شد !!!!

shaparak;450297 نوشت:
داغ نکردم آخه قربونت بشم فکرنکنم دین همچین نظری داشته باشه

این همون نتیجه مجاز بودن ازدواج مجدد برای اقایون هست

هردوتا مثل هم هستند

بی نظیر;450303 نوشت:
سلام

توجه داشته باشین دوستان همه دارین این کارو محکوم می کنین و می گین گناه بزرگیه و عرش خدا به لرزه در میاد

خوب اگه اینطور هست

فهمیدید چی شد !!!!

ببخشید این جوازها رو کی صادر کرده؟

هر چی میخوان زن بگیرن ، صیغه کنن.

برداشت غلط از احکام شرعی ....

بی نظیر;450303 نوشت:
سلام

خوب اگه اینطور هست

فهمیدید چی شد !!!!

حرف شما کاملا صحیحه.اصلا دلیل چهارتا زن گرفتن دراسلام اصلش چیه؟
دراسلام که نمیگن زن اول بهش ظلم بشه و ازش جدا بشن!
دراسلام میگن برقراری عدالت محض اما کیه که رعایت کنه؟؟!!
به هرحال تحت هرشرایطی از نظر عاطفی واحساسی واقعا زجر آور وناراحت کنندس.
من اینو دارم میگم به عنوان کسی که این بلا سرخواهرم اومد وبه خاطر یه خانم دیگه زندگی خواهر ازهم پاشید وتا آخر عمرآثار اون زندگی ازذهن خواهرم پاک نمیشه که نمیشه

ریحانه النبی;450310 نوشت:
ببخشید این جوازها رو کی صادر کرده؟

هر چی میخوان زن بگیرن ، صیغه کنن.

برداشت غلط از احکام شرعی ....

فعلا این قانون تو ایران هست و مرد ازاده زن بگیره و صیغه کنه هرچند تا دلش خواست

بی نظیر;450317 نوشت:

فعلا این قانون تو ایران هست و مرد ازاده زن بگیره و صیغه کنه هرچند تا دلش خواست

تو ایران هستن به اسم مسلون که نماز هم نمی خونن!
تو ایران هستن مسلمونایی که اصول اخلاقیشون غلطه!و.......................

باید به اسم دین و پیامبر و حکم شرعی نوشته بشن.؟!
اینجور که شما راجع به قانون در ایران صحبت میکنین انگار تو اکثر خونه ها اینجوریه!!!!

باور کنین من ایرانیم و تو ایران هم زندگی می کنم، الحمدالله خیلی به ندرت به این مسئله
اونم دو زنه ، که بازم الحمدالله قبح زیادی هم داره دیده میشه.

سلام فاطمه جون خوبی؟
با دیدن این تایپیک اول خیلیی شوکه شدم بعد خیلی ترسیدمم اخرشم بی نهایت ناراحت شدم
از یه حقوق دان میپرسن چرا اجازه چند همسری مردا رو برنمیدارین؟
حقوق دان جواب میده تا وقتی زنا متوجه نشن همسر مردی که زن داره نشن این قاانون هست
مطمئن باش اگه اون مرد زنشو ول کنه یه روزی تو رو هم ول میکنه شک نکن

بی نظیر;450306 نوشت:
این همون نتیجه مجاز بودن ازدواج مجدد برای اقایون هست

این مطلب شما از موضوع این بحث خارج است. اینجا بحث بدست آوردن مردی است که خانواده دارد و موضوع حذف خانواده او در میان است. و ارتباطی با این بحث شما ندارد سرکار بی نظیر

بی نظیر;450317 نوشت:
فعلا این قانون تو ایران هست

این قانون دائمی است و در ایران فقط نیست بلکه امری شرعی و الهی است. که طبعا کسی که مسلمان باشد آنرا هم قبول دارد

به نظر من حدیثی که آقای افشین آوردن جواب همه ی سوالای شماست
یا اینکه اگه بازهم به گناه بودنش اعتقاد ندارید از مرجع تقلیدتون بپرسین ، چون اینجا هرچی دوستان میگن اینکار گناهه شما قبول نمیکنید که!
اگه با اینکار شما زندگی اون خانوم از هم پاشید و آه و نفرینش پشتتون بود اونوقت به نظرتون میشه خدا آه و نفرین اون خانوم بی گناه رو نادیده بگیره؟
اگه شما غصه دار کردن یک مومن رو گناه نمیدونید پس گناه از نظرتون چیه؟ با اینکه اینهمه تو روایات به زدودن غمهای مومنین اشاره شده
باز هم این نظر شخصی من بود و شاید به قول خودتون اشتباه باشه
بهترین کار پرسیدن از مرجع تقلیده

-

بی نظیر;450303 نوشت:

ایشون خودشون فرمودن که

FT_Mohammadi;450275 نوشت:
نظر دین مهم هست

اگر واقعا نظر دین مهم است طبق فرموده دین هر مرد نهایتا 4زن دائم می تواند اختیار کند، در اینجا صحبت های خانم محمدی مربوط به شرایطی است که با وارد شدن ایشون به زندگی یک مرد انتظار دارن مرد همسر اول رو طلاق بدند، بنابراین لزوما تعدد زوجات بد نیست.
-

شبـنم;450169 نوشت:
یه سوال داشتم در تایپیک های مختلفی که در این انجمن ایجاد شده و برخی از دوستان مرتب بر چهار همسری مردان تاکید میکنن ما بارها میگیم این کار حرامه، مردی که میدونه در صورت گرفتن همسر دوم زندگی همسر اول و فرزندانش از هم پاشیده میشه گناه مرتبط شده، کار غیراخلاقی کرده...

یه سوال از شما داشتم: به نظر شما اقدام زن اول در بر هم زدن زندگی با آگاهی به اینکه ازدواج مجدد همسرش حق شرعی و قانونی اوست، کار غیر اخلاقی نیست؟؟
اصلا این لینک رو ببینید، خیلی هم خوش و خرم دارن مثل دوتا خانوم با هم زندگی می کنند:Nishkhand:
ازدواج جوان عراقی با دو زن

اصلا شما تو زندگیتون دنبال چی هستین که میخواین اینکارو بکنین؟ خوشبختی رو فقط در بودنِ با اون آقا میبینین؟
غافل از اینکه خوشبختی چیزِ دیگه ایه. خوشبختی توی رضایت خداست، خوشبختی توی شاد کردن دل بنده های خداست، خوشبختی باز کردن گره ای از گره های آدماست، خوشبختی نشوندن یه لبخند رو لب های یه بچست، خوشبختی توی کار خیر کردنه، خوشبختی توی گذشت کردنه، خوشبختی پاگذاشتن روی خواسته های نفسانی، خوشبختی توی گذشتن از خلی چیزا به خاطر خداست، خوشبختی فقط خدا رو دیدنه، خوشبختی از معصومین دونستن و مثل اونا شدنه، خوشبختی....
به این فکر کردین که چرا شما تو عشقتون شکست خوردین؟ چرا از همون اول شما باهاش ازدواج نکردین، خب حتما خدا نخواسته که شما بهم برسین، خیر و صلاح توی رسیدن شما دو نفر بهم نبوده.شما خیروصلاحو بهتر میدونین یا خدا؟
به این فکر کردین که شما چی از آینده میدونین و خدا چی میدونه؟ چرا لحظه لحظه ی زندگیتون رو با فکر کردن به این موضوع تباه میکنین و از همه بیشتر خودتون رو اذیت میکنین؟
شاید خدا یکنفر صدمرتبه بالاتر از اون آقا رو براتون درنظر گرفته باشه
منوببخشید که درمورد زدگیتون اظهارنظر کردم ولی فکر کردم شاید این حرفا یکمی روتون تاثیر بذاره، البته امیدوارم

فاتح;450335 نوشت:
این مطلب شما از موضوع این بحث خارج است. اینجا بحث بدست آوردن مردی است که خانواده دارد و موضوع حذف خانواده او در میان است. و ارتباطی با این بحث شما ندارد سرکار بی نظیر

اتفاقا دقیقا با این بحث هم خوانی داره
مگر وقتی مردی ازدواج مجدد می کنه زنی اونو بدست نیاورده
شما چی بگید 2+5=7 و چی بگید 5+2=7 نتیجه یکی هست

وقتی مردی ازدواج مجدد می کنه نتیجه این هست که زنی دیگر اونو بدشت اورده
حالا چرا در این قضیه مرد داره کار مجاز انجام می ده ولی زن گناه کاره !!!!!

اصلا فرض کنید خانم محمدی شرط ظلاق همسر اول رو هم مطرح نکنه

در نتیجه فرقی نداره

فاتح;450335 نوشت:
این قانون دائمی است و در ایران فقط نیست بلکه امری شرعی و الهی است. که طبعا کسی که مسلمان باشد آنرا هم قبول دارد

این قانون برداشت اشتباه از حکم الهی هست

خواستید ثابت می کنم

ریحانه النبی;450329 نوشت:
تو ایران هستن به اسم مسلون که نماز هم نمی خونن!
تو ایران هستن مسلمونایی که اصول اخلاقیشون غلطه!و.......................

باید به اسم دین و پیامبر و حکم شرعی نوشته بشن.؟!
اینجور که شما راجع به قانون در ایران صحبت میکنین انگار تو اکثر خونه ها اینجوریه!!!!

باور کنین من ایرانیم و تو ایران هم زندگی می کنم، الحمدالله خیلی به ندرت به این مسئله
اونم دو زنه ، که بازم الحمدالله قبح زیادی هم داره دیده میشه.

دوست عزیز قانون با عمل مردم فرق داره

بابا یکی جوابه منو بده ...

طرفو اغفالش کنم یا نه ؟؟؟

FT_Mohammadi;450363 نوشت:
بابا یکی جوابه منو بده ...

طرفو اغفالش کنم یا نه ؟؟؟

معذرت میخوام پس ما داریم اینجا گل لکد میکنیم؟!!

A.Afshin;450345 نوشت:
اگر واقعا نظر دین مهم است طبق فرموده دین هر مرد نهایتا 4زن دائم می تواند اختیار کند، در اینجا صحبت های خانم محمدی مربوط به شرایطی است که با وارد شدن ایشون به زندگی یک مرد انتظار دارن مرد همسر اول رو طلاق بدند، بنابراین لزوما تعدد زوجات بد نیست.

حالا فرض کنین خانم محمدی شرط طلاق همسر اول رو نزاره و برعکس همسر اول بگه طلاق می گیرم

ایا ازدواج مجدد مرد گناهی نداره ؟ ایا طبق هوا و هوس عمل نکرده ؟ یا طبق قانون اسلام عمل کرده ؟

این کار هیچ گناهی ندارد.
برخی که مینویسند گناه داره از دله پاکشونه
از نظر برخی هرچی ظالمانه یا مسخره یا غیرعقلانی بود حرامه
البته داشتن این تفکر خیلی هم خوبه‏ چون نشون میده روح انسانیت در فرد زنده است.
شما اگر واقعا میخواید این کارو انجام بدید نباید به طور عمومی بژرسید چون جواب واضح دادن به بعضی سوالها بعد گیس و گیس کشی داره
مثل این که از یه روحانی بپرسید آیا تعدد زوجات جایز بلکه مستحب هست اونم بگه بله مستحبه برو بگیر. بعد خانم اون آقا بفهمه این آقای روحانی اینو گفته بیاد واسش دردسر بشه‏ .واسه همین ظرایطو میسنجه بعضی وقتا میگه نه خیر تا یه مورد واقعا اضطراری پیش نیاد حرامه فقط ضرورت حلالش میکنه و برای موارد ضرورت تشریع شده.

اما این که به طور ارشادی و انسانی این کار خوبه یا نه؟ خوب قطعا کار خوبی نیست. اما این که اگه من بودم این کارو میکردم یا نه. بستگی داره. من خیلی و خیلی فکر میکردم ساعت ها و ساعت ها و روزها و روزها. همه چی رو میسنجیدم. احساسم. راه های جایگزین. گذشته‏، آینده. همه چی. بعد انجام میدادم. اصولا برای کارهای مهمم خیلی فکر میکنم. و ممکنه خیلی دیر هم بتونم تصمیم بگیرم. ولی وقتی تصمیم میگیرم همه جوانبشو تحلیل کردم هرچند کاری که انجام میدم از نظر دیگران بد بوده بعضی هاشون خیلی هم بد بوده اما میدونم که در شرایطی که قرار داشتم برام بهترین کار بوده.

dinshenasii;450389 نوشت:
این کار هیچ گناهی ندارد.
شما اگر واقعا میخواید این کارو انجام بدید نباید به طور عمومی بژرسید چون جواب واضح دادن به بعضی سوالها بعد گیس و گیس کشی داره
مثل این که از یه روحانی بپرسید آیا تعدد زوجات جایز بلکه مستحب هست اونم بگه بله مستحبه برو بگیر. بعد خانم اون آقا بفهمه این آقای روحانی اینو گفته بیاد واسش دردسر بشه‏ .واسه همین ظرایطو میسنجه بعضی وقتا میگه نه خیر تا یه مورد واقعا اضطراری پیش نیاد حرامه فقط ضرورت حلالش میکنه و برای موارد ضرورت تشریع شده.

اما این که به طور ارشادی و انسانی این کار خوبه یا نه؟ خوب قطعا کار خوبی نیست. اما این که اگه من بودم این کارو میکردم یا نه. بستگی داره. من خیلی و خیلی فکر میکردم ساعت ها و ساعت ها و روزها و روزها. همه چی رو میسنجیدم. احساسم. راه های جایگزین. گذشته‏، آینده. همه چی. بعد انجام میدادم. اصولا برای کارهای مهمم خیلی فکر میکنم. و ممکنه خیلی دیر هم بتونم تصمیم بگیرم. ولی وقتی تصمیم میگیرم همه جوانبشو تحلیل کردم هرچند کاری که انجام میدم از نظر دیگران بد بوده بعضی هاشون خیلی هم بد بوده اما میدونم که در شرایطی که قرار داشتم برام بهترین کار بوده.

سلام ...
ممنون از راهنمائیتون ... از اینکه منطقی برخورد کردین تشکر میکنم .

dinshenasii;450389 نوشت:
این کار هیچ گناهی ندارد.

ببینید جناب دین شناس ! هر کسی نمی تواند بر اساس احساس و درک خودش برای خود و دیگران فتوی صادر کند.

معنای این عمل این است که من دینی که خودم میتراشم قبول دارم و نه کتاب خدا و سنت رسول الله را.

فی المثل باید شما با استناد به کتاب و سنت اثبات کنید که این برداشتی که ارائه کردید با فرمان الهی در تضاد نیست.

این دلیل علمی در رد ادعای شما :

سجاد;449932 نوشت:
همان طور که می دانید طلاق کاری مذموم بوده به حدی که در روایات وارد شده عرش خداوند با این کار به لرزه در می آید ! قطعا کسی که سبب این کار شود و باعث شود زن و مردی هم جدا شوند گناهی کرده که عرش خداوند به لرزه آمده است از این رو نباید چنین کاری انجام دهید .

نمی توان کارهای حرام و گناهان را با هم مقایسه کرد مگر در جایی که خود اهل بیت علیهم السلام چنین کرده باشند که در مورد سؤال چنین مقایسه ای را سراغ نداریم .

حال جناب دین شناس , شما دلیل علمی تان را که مطابق با کتاب و سنت است را بیاورید.

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام خدمت همه دوستان و بزرگواران

احساس می کنم لازم است که در مورد روند پاسخگویی در انجمن فقه و احکام شرعی توضیحی کوتاه ارائه دهم .

بعد از اینکه تاپیکی برای پاسخ به ما ارجاع شد و اطمینان حاصل شد که سؤال فقهی است ، شروع به بررسی دقیق پرسش و جوانب آن از نظر فقهی می کنیم و برای رسیدن به جواب دقیق تر ، پاسخ های مکتوب و منشورات دفاتر مراجع مختلف را مد نظر قرار می دهیم اگر عین سؤال و پاسخ قبلا وجود داشته و اختلافی در بین مراجع تقلید نباشد ، پاسخ را در پستی تقدیم می کنیم و اگر مسئله اختلافی است و نام مرجع تقلید پرسشگر هم مشخص است پاسخ را مطابق نظر مرجع ایشان ارسال می کنیم و گرنه خواستار بیان نام مرجع تقلید می شویم .

در مورد سؤال شروع کننده محترم تاپیک هم همین مسیر طی شد و چون در منابع مکتوب چیزی پیدا نکردم با چهار کارشناس احکام شرعی و مجتهد (که بعضا مسؤول استفتاء دفتر مراجع تقلید مختلف بوده و دسترسی به آنها برای همه افراد حتی عموم روحانیون مقدور نیست!) در این زمینه صحبت کردم و ما حصل و نتیجه این بررسی ها همان بود که به صورت خلاصه (به اقتضاء پاسخگویی احکام شرعی) در پستی تقدیم شد.

همیشه موفق و سلامت باشید

[/]

شبـنم;450169 نوشت:
سلام
یه سوال داشتم در تایپیک های مختلفی که در این انجمن ایجاد شده و برخی از دوستان مرتب بر چهار همسری مردان تاکید میکنن ما بارها میگیم این کار حرامه، مردی که میدونه در صورت گرفتن همسر دوم زندگی همسر اول و فرزندانش از هم پاشیده میشه گناه مرتبط شده، کار غیراخلاقی کرده، کارشون دور از انسانیته ، چرا و به چه علت به ما گفته میشه این دستور شرعه ، مجازه، چنین مردی هیچ گناهی رو مرتکب نشده، حتی در یکی از تایپیک ها یه آقایی که قصد ازدواج دوم کرده آن هم به صورت پنهانی ( البته استارتر تایپیک اینگونه بیان کرده ) بهرحال کارشناس محترم میاد و میگه ایشان خلاف شرع که نکرده
به نظر شما تکلیف ما در برابر این همه تضاد و تناقض که می بینیم چیست ؟ اگه گناه، اگه حرامه، فقط مختص خانمیه که زن دوم شده یا اون آقا هم در این حرام و گناه بودن شریکه ؟؟؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

قطعا ازدواج مجدد برای مردان از نظر شرعی حرام نیست و منظور از این عبارت این است که این کار به خودی خود همانند کاری همچون زنا نعوذ بالله نیست که به خودی خود حرام بوده و از بزرگ ترین گناهان است.

اما چه بسا کاری به خودی خود حرام نباشد اما منجر به گناهی بزرگ و ظلمی نابخشودنی در پیشگاه خداوند شود !

بسیار بسیار بعید است که کسی از فقیهی بپرسد می خواهم کاری انجام دهم که شرعا حرام نیست و در احکام شرعی جایز بلکه مستحب شمرده شده است اما با این کار همسرم طلاق می گیرد فرزندانم آواره می شوند و یک خانواده از هم می پاشند و آن فقیه هم در پاسخ بگوید هیچ گناهی ندارد برو انجام بده !!

هر چند ممکن است دوستان به بنده ایراد بگیرند که به اقتضای تخصصم تنها باید احکام شرعی را در این سایت بیان کنم اما بگذارید این نکته را هم که بی ارتباط با بحث ما نیست ، از زبان آیت الله مظاهری نقل کنم:

حضرت امام «رضوان الله تعالی علیه» نقل می‏کردند از مرحوم حاج شیخ آن مؤسس حوزه علمیه قم که به قول حضرت امام این نظام انقلاب مرهون او است و انصافاً خیلی کار کرد این مؤسس حوزه، حضرت امام می‏گفتند که بعضی اوقات تکرار هم می‏کردند که بعضی‏ها عادل هستند اما از شمر بدتر هستند اینکه جور نمی‏آید عادل باشد از شمر بدتر باشد بعد برای اثبات مطلب خودشان فرموده بودند که یک وقتی از تهران یک زن و شوهر آبروداری از متشخصین تهران بودند آمدند پیش من و گفتند پسر ما زنش را سه طلاقه کرده است و این یک مصیبتی شده است برای ما که اگر اینها برنگردند زن و شوهر نشوند این آبروی ما در مخاطره عجیبی وقاع می‏شود شما یک کاری بکن، مرحوم حاج شیخ فرموده بودند که من یکی از مریدهایم را که آدم مقدسی توی صف اوّل یک پیر مرد منزهی خواستش رفتم خانه این عروس و داماد و پدر و مادرهایشان و این را صدا کردم تنها بهش گفتم آقا یک فرصتی جلو آمده یک استفاده فوق العاده خوبی و آن این است که من امشب این خانم را عقد می‏کنم برای تو، صیغه هم نمی‏شود عقد می‏کنم برای تو و می‏گویم یک پول حسابی هم فردا به تو بدهند این زن امشب مال تو و فردا طلاقش بده خیلی خوشحال شد مرحوم حاج شیخ فرموده بودند زن را عقد کردم برایش و یک اتاقی هم تعیین کردیم و از اول شب تا صبح این با این زن بود و صبح رفت دنبال نماز و زیارت و صبح نیامد و اینها همه منتظر و بالاخره فرستادیم دنبالش گم شده بود پیدایش کردند آمدیم گفتیم آقا می‏خواهیم طلاق بدهید گفت که این زن من هست یا نه، گفتیم بله، گفت من زنم را طلاق نمی‏دهم مرحوم حاج شیخ فرموده بودند مگر می‏شود گفت زنم هست یا نه شما مرجع تقلید من اگر زنم هست نمی‏خواهم طلاقش بدهم و بالاخره هر چه کرد این طمع و مثل مزه آن شب توی دهنش بود و بالاخره هر چه کردیم آن زن گریه می‏کرد پدر و مادرها گریه می‏کردند هر چه پول برایش گفتیم نشد و بالاخره اینها رها کردند رفتند این ماه آن ماه بعد حضرت امام نقل می‏کردند از مرحوم حاج شیخ که این زن دق کرد و مُرد و این دختر را طلاق نداد بعد مرحوم حاج شیخ گفته بودند این عادل است نمی‏توانم بگویم که این کار که کرده خلاف عدالت بوده اما از شمر بدتر است، بعضی‏ها عادل هستند اما از شمر بدتر هستند.

در پناه حضرت حق باشید

پس شما میگید حروم نیست . من میگم حرومه چرا؟
قتام یادتونه شرط ازدواج با ابن ملجم خون علی (ع) بود حالا شرط شما هم طلاق اون زن بیچاره و تنها موندن بچه و ... .شیعه زندگی میسازه نه اینکه زندگی رو خراب کنه . من یه خواهش دارم با همین نیت به قران رجوع کنید ببینید خدا چه جوری جواب میده .

FT_Mohammadi;450392 نوشت:
سلام ...
ممنون از راهنمائیتون ... از اینکه منطقی برخورد کردین تشکر میکنم .

اخه با هوستون سازگاره واسه همون .

بی نظیر;450303 نوشت:
سلام

خوب اگه اینطور هست

فهمیدید چی شد !!!!

چرا درباره این حکم اسلام تحقیق نمیکنید بابا وقتی میتونه زن بگیره که برخی شرایط وجود داشته باشه . چرا اسلام رو هرجور که خواستید تعریف میکنید . به قول امام (ره) اسلام مظلوم واقع شده . هرکس یه نظر و تفسیری میده . هرتفسیری دارید راجع به اسلام به زبون نیارید همگی در پیشگاه خدا مسئولیم راجع به سخنان و کردارمان

سجاد;450519 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما قطعا ازدواج مجدد برای مردان از نظر شرعی حرام نیست و منظور از این عبارت این است که این کار به خودی خود همانند کاری همچون زنا نعوذ بالله نیست که به خودی خود حرام بوده و از بزرگ ترین گناهان است.اما چه بسا کاری به خودی خود حرام نباشد اما منجر به گناهی بزرگ و ظلمی نابخشودنی در پیشگاه خداوند شود !بسیار بسیار بعید است که کسی از فقیهی بپرسد می خواهم کاری انجام دهم که شرعا حرام نیست و در احکام شرعی جایز بلکه مستحب شمرده شده است اما با این کار همسرم طلاق می گیرد فرزندانم آواره می شوند و یک خانواده از هم می پاشند و آن فقیه هم در پاسخ بگوید هیچ گناهی ندارد برو انجام بده !! هر چند ممکن است دوستان به بنده ایراد بگیرند که به اقتضای تخصصم تنها باید احکام شرعی را در این سایت بیان کنم اما بگذارید این نکته را هم که بی ارتباط با بحث ما نیست ، از زبان آیت الله مظاهری نقل کنم: حضرت امام «رضوان الله تعالی علیه» نقل می‏کردند از مرحوم حاج شیخ آن مؤسس حوزه علمیه قم که به قول حضرت امام این نظام انقلاب مرهون او است و انصافاً خیلی کار کرد این مؤسس حوزه، حضرت امام می‏گفتند که بعضی اوقات تکرار هم می‏کردند که بعضی‏ها عادل هستند اما از شمر بدتر هستند اینکه جور نمی‏آید عادل باشد از شمر بدتر باشد بعد برای اثبات مطلب خودشان فرموده بودند که یک وقتی از تهران یک زن و شوهر آبروداری از متشخصین تهران بودند آمدند پیش من و گفتند پسر ما زنش را سه طلاقه کرده است و این یک مصیبتی شده است برای ما که اگر اینها برنگردند زن و شوهر نشوند این آبروی ما در مخاطره عجیبی وقاع می‏شود شما یک کاری بکن، مرحوم حاج شیخ فرموده بودند که من یکی از مریدهایم را که آدم مقدسی توی صف اوّل یک پیر مرد منزهی خواستش رفتم خانه این عروس و داماد و پدر و مادرهایشان و این را صدا کردم تنها بهش گفتم آقا یک فرصتی جلو آمده یک استفاده فوق العاده خوبی و آن این است که من امشب این خانم را عقد می‏کنم برای تو، صیغه هم نمی‏شود عقد می‏کنم برای تو و می‏گویم یک پول حسابی هم فردا به تو بدهند این زن امشب مال تو و فردا طلاقش بده خیلی خوشحال شد مرحوم حاج شیخ فرموده بودند زن را عقد کردم برایش و یک اتاقی هم تعیین کردیم و از اول شب تا صبح این با این زن بود و صبح رفت دنبال نماز و زیارت و صبح نیامد و اینها همه منتظر و بالاخره فرستادیم دنبالش گم شده بود پیدایش کردند آمدیم گفتیم آقا می‏خواهیم طلاق بدهید گفت که این زن من هست یا نه، گفتیم بله، گفت من زنم را طلاق نمی‏دهم مرحوم حاج شیخ فرموده بودند مگر می‏شود گفت زنم هست یا نه شما مرجع تقلید من اگر زنم هست نمی‏خواهم طلاقش بدهم و بالاخره هر چه کرد این طمع و مثل مزه آن شب توی دهنش بود و بالاخره هر چه کردیم آن زن گریه می‏کرد پدر و مادرها گریه می‏کردند هر چه پول برایش گفتیم نشد و بالاخره اینها رها کردند رفتند این ماه آن ماه بعد حضرت امام نقل می‏کردند از مرحوم حاج شیخ که این زن دق کرد و مُرد و این دختر را طلاق نداد بعد مرحوم حاج شیخ گفته بودند این عادل است نمی‏توانم بگویم که این کار که کرده خلاف عدالت بوده اما از شمر بدتر است، بعضی‏ها عادل هستند اما از شمر بدتر هستند.در پناه حضرت حق باشید

با عرض سلام خدمته شما استاد بزرگوار ...واقعا تعجب کردم از طریقه پاسخگوئیتون ... راستش رو بخواین تا به حال چندین بار پست های مرتبط با بخش فقه و احکام رو خوندم و این اولین بار هست که تقریبا شما در مورده پستی توضیح میدهید و به کلمه { حلال . حرام . جایز بودن . جایز نبودن } بسنده نمیکنید ...

بیشتر مد نظره من این بود که بدونم چنین عملی آیا حرام است و چه میزان گناه رو برای من رقم میزنه ... که فهمیدم این عمل حرام نیست اما گناهی مرتکب میشوم ... و آن هم گناه یک طلاق گرفتن هست ...

واقعا از طریقه برخورده بعضی از دوستان هم ناراحت شدم ... خیلی از مسائل هستند که به نظره ما مشگل دارن و ... ولی باید ببینیم که نظره دین چی هست ... و چه میزان اون رو مشگل دار میدونه ... خوب خیلی موقع ها بوده که من چیزی رو فکر میکردم غلط باشه ... مانند چند زوجه بودن مردان ... مانند نصف بودن دیه زن نسبت به مرد .... یا حرام بودن موسیقی ... خوب من اون جا ها قبول کردم ... و گفتم حقم هست که این بلاها سرم در بیاد .... در مورده این مساله هم من مشگل حادی نمیبینم ... به قول کارشناس استاد سجاد .... گناهش به اندازه گناه یه طلاق هست که چیزه مرسومی تو جامعه ما شمرده میشه ...

طبق دستوراته دینمون مرد هر وقت دلش بخواد میتونه همسرش رو طلاق بده ... حالا یه بار یک زن این کار رو انجام میده ... شما آقایون هم زیاد ناراحت نباشین ...

و جناب استاد سجاد در مورده اون مساله { شمر و عدالت و ... } صحبت کردند ...
باز هم به نظره من اون شخص فعل حرامی رو مرتکب نشده ... بنده خدا یه عمر بدون همسری زیبا سر کرده ... حالا خداوند بهش فرصتی داده که تونسته با همسره دلخواهش ازدواج کنه ... و اون هم حاضر نشده که همسرش رو طلاق بده .... نمیدونم این موضوع اصلا نیاز به بحث کردن داشت یا نه ... موضوع فقه است و احکام و تمام ... بقیه اش احساسات میشود ... مگر وقتی خداوند به کسی میدهد و به دیگری نمیدهد ... میشه ازش پرسید چرا این کار رو میکنی ... حکم و فرمان خداست و چون و چرا هم ندارد ... اتفاقا به نظره من خداوند مساله "محلم" رو عنوان کرده تا چنین اتفاق هایی بیوفته و مردها زنشون رو راحت 3 طلاقه نکنند ....به هر حال بابته پست های دوستان و جناب کارشناس سایت تشکر میکنم ....

امیدوارم موفق باشین ...

فاتح;450456 نوشت:
ببینید جناب دین شناس ! هر کسی نمی تواند بر اساس احساس و درک خودش برای خود و دیگران فتوی صادر کند.

سلام
بیا ببینیم این چه کارایی انجام میده کدوماش اشکال داره:
1- تعدد زوجات برای مرد در غیر ضرورتهای واقعی: هیچ قیدی در فقه وجود ندارد که مثلا بگوید تعدد زوجات و یا صیغه حرام است مگر ضرورتی واقعی آن را اقتضا کند. این سیره از زمان پیامبر تاکنون بوده و این که بگیم فقط در شرایط حرج و اضطرار حلال میشه خلق بسیاری رو از زمان پیامبر تاکنون زناکار کردیم.

2- حالا که اون مرد میتونه زن دوم بگیره. این خانم میتونه به کنایه یا تعریض از اون آقا درخواست ازدواج کنه؟
درخواست خواستگاری دختر از پسر شرعا اشکالی ندارد.

3- آیا اون آقا تک زنه یا دوزنه حق طلاق همسرشو داره؟
بله، فقط همون طور که همه میدونیم طلاق در صورتی که زن با مرد سازگاری اخلاقی داشته باشه طلاق دادنش مکروه هست

4- آیا زن دوم میتواند از شوهر بخواهد ان زن دیگرش را طلاق دهد؟
از آنجا که طلاق مکروه هست. در باب امر به معروف و نهی از منکر، امر به مکروه یا نهی از مستحب مکروه است.

5- آیا این شرط را میتوان ضمن عقد گذاشت؟
در مورد شرط ضمن عقد گستره و مفاهیمش اختلاف زیادی هست. به طورکلی این امکان هست هر چند شروطی که ضمن عقد گذاشته میشه قابل مناقشه است.

6- پس شروط ضمن عقد (در هر زمینه ای) یه مقدار قابل مناقشه هست و نمیشه روش برای عمل زوج حساب باز کرد. آیا اگه از زوج جدا از شرایط ضمن عقد تعهد بگیرم میشه؟
خیر تعهدی که مستقل از عقد باشه (شرط ضمن عقد نباشه) مشهور بلکه اجماع عمل بهش رو واجب نمیدونه ( رک مکاسب)

بهتره این کارو قبل از ازدواج انجام بده چون بعد ازدواج ممکنه نه تنها به حرفتون گوش نکنه بلکه هم شما و هم ایشونو حبس کنه اذن خروج از منزلم نده.

-----------

در واقع گویی شمای نوعی (جناب فاتح و دوستان) تصور کردین طلاق حرامه و در صورت ناسازگاری اخلاقی زن میشه حلال.
ولی طلاق مکروهه (نه حرام) و در صورت ناسازگاری اخلاقی زن، کراهتش برطرف میشه

البته اگه اون زن یه زن قدیمی بود یا راضی به حقوق خودش، با این که در قلبش ناراحتی رو حس میکرد ولی دم نمیزد و راضی بود و زندگیشو میکرد اصولا با شرایطی که براش تعریف شده بود خو گرفته بود.

اما حالا اون آقا هم طلاقش نده خود خانمها با این شرایط نمیسازن ناسازگاری اخلاقی میذارن کراهت طلاقشونم برطرف میکنن

موضوع قفل شده است