جمع بندی آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...

سه سوال داشتم که در عنوان تاپیک میگنجد ... پیشاپیش بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ...

1- کیفیت پاداش دادن در آخرت چگونه است .... آیا وقتی قیامت شد ... و خداوند میخواهد به حسابه بندگان خود برسد ... یه دفعه رعد و برقی میزند ... زمین لرزه ای میآید ... کوه ها جابه جا میشوند ... همه هول و حراس بهشون دست میده ... یاده کرده های بده خودشون میوفتند و همه سجده کنان و پشیمان در درگاه الهی حاضر میشوند .... یا اینکه در آن دنیا ... میزه محاکمه ای وجود خواهد داشت ... انسانها در کمال تومانینه و آرامش در درگاه قاضی حاضر میشوند ... کردار و رفتاره آنها به ایشان عرضه میشود ... حالات روحی و روانی ... سطح هوش و توانایی های آنها در آن لحظه بخصوص تداعی میشود ... اعمال ایشان با سایرانسانها مقایسه میشود و رای بابته آن صادر میشود ؟؟؟

2- چرا باباید تو اون دنیا ... یه "پل" برایه من تصمیم بگیره ... آیا میشه با اون "پل" صحبت کرد ؟؟؟ مثلا میشه بهش گفت که { ای "پل" خداوند به من وجدان بسیار حساس داد ... و به دیگران وجدان خاموش ... منی که بابته یک دروغ پاهایم بر روی پل میلرزد ... را با کسی که قتل انجام داده ولی استوار بر رویه تو حرکت میکند مقایسه نکن ... } آیا این "پل" شعورش میرسه ؟؟؟ مثلا من اینقدر اطمینانم رو به خدا از دست دادم ... که اگر پلی هم تو اون دنیا ببینم ... اعتماد نمیکنم و خودم رو از اون بالا میندازم پائین ....

3- مثلا من میرم بقالی ... پنیر کیلویی 5 هزار تومنه ... 1000 تومن میدم و بقال به من 250 گرم پنیر میده ... حالا فرض میکنیم ما رفتیم او.ن دنیا ... من تو شرایط a ... عمل s رو انجام میدم ... چه معیاری برای این سنجش وجود خواهد داشت ... که کاره من ایراد دار هست ... یا ایراد نداشته .... مثلا ما حدیث داریم که هر کس موسیقی گوش دهد ... در درون گوش او سرب مذاب میریزند ... آیا معیارهایی که خداوند در اون دنیا ارائه میکنه همین هاست ؟؟؟ مثلا میگه شما 2 دقیقه موسیقی گوش دادی ... پس باید 200 گرم سرب مذاب بریزند تو گوشت !!!

بابته پاسخگویتون تشکر میکنم .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

FT_Mohammadi;448836 نوشت:
با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...

سه سوال داشتم که در عنوان تاپیک میگنجد ... پیشاپیش بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ...

1- کیفیت پاداش دادن در آخرت چگونه است .... آیا وقتی قیامت شد ... و خداوند میخواهد به حسابه بندگان خود برسد ... یه دفعه رعد و برقی میزند ... زمین لرزه ای میآید ... کوه ها جابه جا میشوند ... همه هول و حراس بهشون دست میده ... یاده کرده های بده خودشون میوفتند و همه سجده کنان و پشیمان در درگاه الهی حاضر میشوند .... یا اینکه در آن دنیا ... میزه محاکمه ای وجود خواهد داشت ... انسانها در کمال تومانینه و آرامش در درگاه قاضی حاضر میشوند ... کردار و رفتاره آنها به ایشان عرضه میشود ... حالات روحی و روانی ... سطح هوش و توانایی های آنها در آن لحظه بخصوص تداعی میشود ... اعمال ایشان با سایرانسانها مقایسه میشود و رای بابته آن صادر میشود ؟؟؟

2- چرا باباید تو اون دنیا ... یه "پل" برایه من تصمیم بگیره ... آیا میشه با اون "پل" صحبت کرد ؟؟؟ مثلا میشه بهش گفت که { ای "پل" خداوند به من وجدان بسیار حساس داد ... و به دیگران وجدان خاموش ... منی که بابته یک دروغ پاهایم بر روی پل میلرزد ... را با کسی که قتل انجام داده ولی استوار بر رویه تو حرکت میکند مقایسه نکن ... } آیا این "پل" شعورش میرسه ؟؟؟ مثلا من اینقدر اطمینانم رو به خدا از دست دادم ... که اگر پلی هم تو اون دنیا ببینم ... اعتماد نمیکنم و خودم رو از اون بالا میندازم پائین ....

3- مثلا من میرم بقالی ... پنیر کیلویی 5 هزار تومنه ... 1000 تومن میدم و بقال به من 250 گرم پنیر میده ... حالا فرض میکنیم ما رفتیم او.ن دنیا ... من تو شرایط a ... عمل s رو انجام میدم ... چه معیاری برای این سنجش وجود خواهد داشت ... که کاره من ایراد دار هست ... یا ایراد نداشته .... مثلا ما حدیث داریم که هر کس موسیقی گوش دهد ... در درون گوش او سرب مذاب میریزند ... آیا معیارهایی که خداوند در اون دنیا ارائه میکنه همین هاست ؟؟؟ مثلا میگه شما 2 دقیقه موسیقی گوش دادی ... پس باید 200 گرم سرب مذاب بریزند تو گوشت !!!

بابته پاسخگویتون تشکر میکنم .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- این چنین نیست که اطلاعات ما در مورد جزئیات روز قیامت آن چنان زیاد باشد که تمام مسائل ریز را بدانیم بلکه باید به اطلاعاتی که در قرآن و یا احادیث آمده است، اکتفاء کنیم.

- همچنین در مورد بحث دنیا و آخرت باید به این مسئله توجه داشته باشیم که آنچه مهم است این است که ما بر اساس آموزه های اسلام، انسان های خوبی باشیم و از بدی ها دوری کنیم، زیرا می دانیم که خدایی قادر، حکیم و عادل روز جزاء به اعمال ما رسیدگی خواهد کرد. مسئله اصلی همین است و بر فرض هم که جزئیات آن را ندانیم، مشکلی پیش نمی آید، مضافا که باید توجه داشته باشیم که جزئیات، ما را از اصل مسئله دور نکند.

با این حال در مورد سوال شما عرض می شود:

- در مورد قیامت سختی ها و دشواری های بسیاری رخ خواهد داد و بسیاری از مردم در این دشواری ها خواهند بود هرچند عده ای که انسان های صالحی هستند از آن در امان خواهند بود. با این حال این چنین نیست که در روز قیامت دادگاهی به سبک دادگاه های امروزه تشکیل شود بلکه در قرآن می فرماید: الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا یَكْسِبُونَ (1)

امروز بر دهانهايشان مهر می نهيم و دستهايشان با ما سخن خواهند گفت وپاهايشان شهادت خواهند داد که چه می کرده اند. با توجه به این آیه این اعضاء و جوارح هستند که اقرار خواهند کرد. فلسفه این مسئله نیز آن است که در دادگاه های عادی، از اظهارات متهم، می خواهند پی به حقیقت ببرند و اینکه چه چیزی اتفاق افتاده است در حالیکه در روز قیامت همه چیز اشکار و عیان است و خداوند از تک تک اعمال ما خبر دارد و نیز می داند که ما هر عملی را در چه شرایطی انجام داده ایم و چه انگیزه ای برای آن داشته ایم. بنابراین اساسا مطلبی برای بیان از سوی انسان باقی نمی ماند.

- در مورد پل صراط که سوالی مطرح کردید باید عرض کنم که این تصور که پل صراط، پلی است که انسان باید از آن عبور کند و همه اتفاق در همان لحظه اتفاق می افتد، صحیح نیست، به عبارت دیگر، کسانی که در آن لحظه توانایی عبور از پل را دارند، افرادی هستند که در دنیا اعمال نیک انجام داده اند نه افرادی که دارای مهارت بندبازی و عبور از مکان های باریک با ارتفاع بلند هستند. به عبارت دیگر، پل صراط اشاره به این مطلب دارد که در آن مرحله گذرگاه سختی وجود دارد که تنها کسانی که دارای اعمال نیکو هستند، می توانند عبور کنند، ممکن است فردی در دنیا فلج باشد ولی به خاطر اعمال نیک خودش، در آخرت از آن به سلامت عبور کند. پس آنچه برای عبور از آن لازم است، اعمال صالح است.

- در مورد نحوه محاسبه اعمال باید گفت که میزان عمل به حق است، به عبارت دیگر اینکه هرکسی به حقیقتی که یافته است، پایبند بوده است یا خیر. مثلا اگر می دانسته است که موسیقی ِ حرام را نباید گوش دهد، و گوش داده است، شایستگی مجازات را داراست. اما در مورد جزئیات اینکه چگونه در ازای هر گناهی، مجازاتی تعیین می شود، باید گفت در بسیاری از موارد اطلاعات جزئی در این زمینه نداریم (هر چند در موارد قابل توجهی نیز احادیثی وجود دارد که کلیت عذاب هر گناه را بیان کرده اند ولی نه به نحوی که پاسخ سوال جزئی شما باشد که اگر کسی دو دقیقه موسیقی حرام گوش کرده باشد، چقدر مجازات می شود؟)

موفق باشید

1. یس 65

سلام جناب رئوف ...
ممنون از پاسختون ... مثله همیشه زیبا و متقن .

فقط یه سوال دیگه هم برایه من پیش اومده ...
الان یه سوال من دارم که فکر میکنم سوال خیلی از ماها باشه ... اونم اینه که چرا بعضی ها دارن و بعضی ها ندارن ... ( نمیخوام کشش بدم و ابعادش رو ذکر کنم... چون اینقدر شنیدین که مطمینا خستتون میکنم )
جواب این سوال معمولا میشود ( ما نمیدانیم ) چون برمیگرده به حکمت خداوند و هزاران دلیله دیگه ...

سوالم این هست ...
اگر من برم اون دنیا و کسی در مرتبه وجودی بالاتری از من باشه ... من میگم حقشه که از من بالاتر باشه ... یا باز هم این سوال برایم پیش میآید که چرا فلانی از من بالاتر هست ... و من باید تو اون دنیا هم ماننده این دنیا به عدل خداوند و حکمت خداوند باور داشته باشم . باید باور داشته باشم که خداوند حقه من رو درست و حسابی حساب کرده ... شرایط من رو با دیگران دقیق مقایسه کرده و عدالت رو در حقه من تمام کرده یا اینکه عدالت را خداوند آنچنان انجام میدهد که چنین شبهه ای در ذهن من باقی نماند ....

با تشکر از پاسخگوئیتون .

FT_Mohammadi;454032 نوشت:
سلام جناب رئوف ...
ممنون از پاسختون ... مثله همیشه زیبا و متقن .

فقط یه سوال دیگه هم برایه من پیش اومده ...
الان یه سوال من دارم که فکر میکنم سوال خیلی از ماها باشه ... اونم اینه که چرا بعضی ها دارن و بعضی ها ندارن ... ( نمیخوام کشش بدم و ابعادش رو ذکر کنم... چون اینقدر شنیدین که مطمینا خستتون میکنم )
جواب این سوال معمولا میشود ( ما نمیدانیم ) چون برمیگرده به حکمت خداوند و هزاران دلیله دیگه ...

سوالم این هست ...
اگر من برم اون دنیا و کسی در مرتبه وجودی بالاتری از من باشه ... من میگم حقشه که از من بالاتر باشه ... یا باز هم این سوال برایم پیش میآید که چرا فلانی از من بالاتر هست ... و من باید تو اون دنیا هم ماننده این دنیا به عدل خداوند و حکمت خداوند باور داشته باشم . باید باور داشته باشم که خداوند حقه من رو درست و حسابی حساب کرده ... شرایط من رو با دیگران دقیق مقایسه کرده و عدالت رو در حقه من تمام کرده یا اینکه عدالت را خداوند آنچنان انجام میدهد که چنین شبهه ای در ذهن من باقی نماند ....

با تشکر از پاسخگوئیتون .

مطمئنا محاسبه خداوند در روز قیامت کاملا عادلانه خواهند و با توجه به تمام زوایا و مسائلی که شاید اصلا به ذهن ما هم خطور نکند، انجام خواهد گرفت. بنابراین کاملا روشن است که اگر کسی در آن جهان در مقام بالاتری قرار گرفته است، واقعا لیاقت آن را داشته است و ای بسا افرادی که در دنیا زندگی سختی داشته اند (و به ظاهر در مرتبه ای پایین تر قرار بگیرند) ولی بر اساس عملکرد خود در جهان دیگر، در درجات عالی بهشت قرار بگیرند.

موفق باشید

[="Microsoft Sans Serif"][="Navy"]

FT_Mohammadi;454085 نوشت:
پس این قضیه ادامه داره ... ما تا ابد با عدالتی که ازش سر در نمیاریم قراره سر و کله بزنیم ...

فک نمیکنم عدالت خدا تو عقل ما ادما بگنجه....قراره چشم بسته قبول کنیم.....:ok:[/]

رئوف;454078 نوشت:
مطمئنا محاسبه خداوند در روز قیامت کاملا عادلانه خواهند و با توجه به تمام زوایا و مسائلی که شاید اصلا به ذهن ما هم خطور نکند،

سلام
این "به ذهن ما خطور نکند" معنیش اینه که در این دنیا با باهاش سر و کار نداشتیم و اصلاً از وجود همچین ملاک هایی بی اطلاع بودیم. این فرق میکنه با اینکه ما در اون جهان هم قرار نیست از همه زوایا بی اطلاع باشیم و چشم بسته عدالت رو قبول کنیم. دوستان یه موقع اشتباه برداشت نکنند.

عزیزم اینایی که نوشتی انگار در حد خنده بیان شده...من عدالت خدارو تو این دنیا دیدم و میدونم اون دنیا هم همین شکلی عدالت میکنه...اما ظاهرا شما همه چیز رو به بازی گرفتید!!!:Narahat:

pari114sa;454199 نوشت:
عزیزم اینایی که نوشتی انگار در حد خنده بیان شده...من عدالت خدارو تو این دنیا دیدم و میدونم اون دنیا هم همین شکلی عدالت میکنه...اما ظاهرا شما همه چیز رو به بازی گرفتید!!!:Narahat:

انسانها با هم خیلی فرق دارن ... چیزهایی که شما بهشون میخندی ... چیزهایی هست که من دائما دارم بهشون فکر میکنم ...

Mahsany;454096 نوشت:
فک نمیکنم عدالت خدا تو عقل ما ادما بگنجه....قراره چشم بسته قبول کنیم.....

البته هرکسی به اندازه ای که از علم و معرفت بهره مند است به همان اندازه از عادل بودن خداوند نیز مطلع است. چشمان بسته متعلق به کسی است که خودش تمایل داشته که چشمانش بسته بماند یا معرفتی کسب نکرده یا چشمانش بسته بوده چون تکلیف از او ساقط بوده .

pari114sa;454199 نوشت:

هر وقت فکر کردی عدالت خدا رو فهمیدی ... تورات بخش " ایوب " رو بخون ...
پرسش هایی که حضرت ایوب از عدالت خدا میپرسه رو بخونه ...
کلت که سوت کشید ...

بعدش بیا اینجا بگو ... من عدالت خدا رو دیدم ... اون دنیا هم همینجوری عدالت رو برقرار میکنه ...

FT_Mohammadi;454201 نوشت:
انسانها با هم خیلی فرق دارن ... چیزهایی که شما بهشون میخندی ... چیزهایی هست که من دائما دارم بهشون فکر میکنم ...
یه سری چیزا تو دین ما هست که حتی مراجع میگن بهش فکر نکنید...چون به خلا میرسید...آیا همین که بدونیم بابت هر گناهی اون دنیا باید جواب پس بدیم کافی نیست؟؟؟؟

FT_Mohammadi;454032 نوشت:

در حدیث از معصوم است که هرگز برای انچه در دست دیگری میبینی حسرت نخور چون تو نمیدانی که او بابت ان چگونه باید پاسخگو باشد .

سلام . اگر صحت اسلام برای من ثابت نشود و نتوانم جواب سوالاتم را بگیرم ، و دست از آن بردارم و سالها تلاش کرده باشم که جواب بگیرم ولی به نتیجه نرسم و از همه سوال کرده باشم ولی برای من آشکار نشده باشد عدالتش و از ان دست بکشم آیا گناه کارم ؟ چرا خداوند در این راه بعد از این همه سالهای طولانی دنبال جواب بودن ، کمکم نمیکند ؟ آیا من مقصر هستم ؟ من که تمام تلاشم را کردم .

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;454277 نوشت:
سلام . اگر صحت اسلام برای من ثابت نشود و نتوانم جواب سوالاتم را بگیرم ، و دست از آن بردارم و سالها تلاش کرده باشم که جواب بگیرم ولی به نتیجه نرسم و از همه سوال کرده باشم ولی برای من آشکار نشده باشد عدالتش و از ان دست بکشم آیا گناه کارم ؟ چرا خداوند در این راه بعد از این همه سالهای طولانی دنبال جواب بودن ، کمکم نمیکند ؟ آیا من مقصر هستم ؟ من که تمام تلاشم را کردم .

سلام Raini جان ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
ببین !!! ما ها آدم های مذهبی هستیم . نمیتونیم دین رو کنار بزاریم . مشگل سره این هستش که ما یک سری احکام داریم . و نهایته جوابی که بهت میدن این هستش که ما فلسفه اش رو نمیدونیم ... قانونه الهی هست . مثله دانش آموزی که میره سر کلاس و میگه چرا باید انتگرال گرفتن رو یاد بگیرم ... معلم میگه باید بتونی انتگرال بگیری ... تا بتونی کامپیوتر درست کنی ... هواپیما درست کنی ... قطار درست کنی و ...

حرف دین هم همین هست ... باید احکام رو بی چون و چرا انجام داد تا به مقصد دین رسید .... بنابراین هیچ وقت تو نمیتونی بگی ... چرا این دستورات ....

پس بنابراین مشگل برمیگرده به توحید ... باید مشگلمون رو تو توحید حل کنیم ... نه اینکه چرا احکام دین اینجوری هستن ... به بیانه دیگه ما نمیتونیم بگیم چرا احکام اسلامی ایراد دارند ... ولی میتونیم نسبت به توحید و نبوت و معاد اسلامی ایراد بگیریم ... بنابراین اگر اسلام رو قبول داریم ... نمیتونیم در مورده احکام دین ایراد بگیریم ... مثل این میمونه که .... تو پادشاهی رو قبول داری ... ولی نمیتونی دستوراتش رو قبول کنی .... روشه برسی کردنه دینی ... بررسی احکام نیست ... بلکه بررسی شالوده و بنیان اصلی اون دین هست ...

FT_Mohammadi;454295 نوشت:
سلام Raini جان ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشی ...
ببین !!! ما ها آدم های مذهبی هستیم . نمیتونیم دین رو کنار بزاریم . مشگل سره این هستش که ما یک سری احکام داریم . و نهایته جوابی که بهت میدن این هستش که ما فلسفه اش رو نمیدونیم ... قانونه الهی هست . مثله دانش آموزی که میره سر کلاس و میگه چرا باید انتگرال گرفتن رو یاد بگیرم ... معلم میگه باید بتونی انتگرال بگیری ... تا بتونی کامپیوتر درست کنی ... هواپیما درست کنی ... قطار درست کنی و ...

حرف دین هم همین هست ... باید احکام رو بی چون و چرا انجام داد تا به مقصد دین رسید .... بنابراین هیچ وقت تو نمیتونی بگی ... چرا این دستورات ....

پس بنابراین مشگل برمیگرده به توحید ... باید مشگلمون رو تو توحید حل کنیم ... نه اینکه چرا احکام دین اینجوری هستن ... به بیانه دیگه ما نمیتونیم بگیم چرا احکام اسلامی ایراد دارند ... ولی میتونیم نسبت به توحید و نبوت و معاد اسلامی ایراد بگیریم ... بنابراین اگر اسلام رو قبول داریم ... نمیتونیم در مورده احکام دین ایراد بگیریم ... مثل این میمونه که .... تو پادشاهی رو قبول داری ... ولی نمیتونی دستوراتش رو قبول کنی .... روشه برسی کردنه دینی ... بررسی احکام نیست ... بلکه بررسی شالوده و بنیان اصلی اون دین هست ...

سلام فاطمه جون. امیدوارم شما خوب باشی ، ولی من این روزا هیچ احساس خوبی ندارم . یک زمانی شدیدا مذهبی بودم ، تا اینکه به کسانی برخورد کردم که در دین سوال میپرسیدند و دنبال جواب بودند . وقتی حسابی فکر کردم دیدم منم خیلی سوال دارم . الان سالهاست یک لیست درست کردم و همون یک لیست رو دارم از این و اون میپرسم. از هر کسی که علم داره و مراجع و ... من موندم و لیستی که از اول دستم بوده از نوع بدون جوابش . کم کم شک کردم ، تا اینکه برای آخرین امید وارد اینجا شدم ، گفتم همه دور هم هستند ، شاید جواب دادند ، اینجا هم نشد که نشد . شما خودت که در تاپیک ها حضور داری . همه ی سوالات من هم شاید دیده باشی . چند تاشو تا الان فقط اینو جواب گرفتم که حکمت خدا بوده ؟ اینکه جواب نیست . توی هر دینی میتونن بگن حکمت خداست و نباید سوال بپرسی. پس از کجا اون پیرو و مقلد باید بفهمه راست میگن یا دروغ ؟ چرا دین باید همش راز باشه و ما نباید بفهمیم و فقط خدا باید بدونه ؟پس به چه درد ما میخوره ؟ از کجا بفهمیم کدومشون درسته اگر همه ی دینها برای طفره رفتن از جواب دادن به سوالات بگن حکمته ؟ این حکمت خدا یعنی سوال نپرس و در دین تحقیق نکن چونکسی نمیدونه جز خدا ؟ خوب همه ی ادیان رو خدا آورده ، اگر نپرسیم از کجا حقیقتو بفهمیم و بدونیم درسته تا همون احکامشو انجام بدیم و برسیم به مقصد ؟ اگر رسیدیم به مقصد و اشتباه بود و گفتند باید میپرسیدی و تحقیق میکردی (همین کاری که من میکنم و نتیجه نداره) نه اینکه الکی گولت بزنن و بگن حکمت خداست و تو هیچی ندونی و یه سری احکامو بگیری و بیای جلو تا برسی به مقصدی که نمیدونی چیه ، اون وقت چی؟
ای کاش اینطوری بود که شما فرمودی ، ولی آدم اگر انتگرال یاد نگیره ، ضرری بهش نمیرسه یعنی توی قیامت بهش نمیگن یاد نگرفتی پس برو جهنم . ولی دین اینطوریه . آیا خدا انسانو طوری آفریده که با دستوراتش مخالفت کنند ؟ یا وجود خدا حرف های خدا تماما نشانگر روشنی و عدالته ؟ خود شما حضور داری در بحث ها و میبینی که حتی در تاپیک خودتون ، چقدر دستور خدا که منعش هم نکرده برای همه خلاف اخلاق و منطقه . اگر اینطور باشه که در قیامت عدالت خدا برای همه جای سواله و انسان ها میرن به جهنم در حالی که عدالت خدا براشون واضح نیست ولی میسوزن. اینکه اسمش عدالت نیست . ظلمه که ندونی برای چی مجازات میشی.

سلام Raini ...
خوب باید یه چیز رو قبول کنیم ... واون هم اینه که ما انسانها محدود هستیم و خداوند نامحدود ... هیچ وقت محدود نمیتونه پی به تمام ابعاد نامحدود ببره ... پی به دستوراته نامحدود ببره ... پس بنابراین امکان نداره دینی وجود داشته باشه که بتونه این کار رو بکنه ... بعضی جاها باید بگیم حکمت خداست و قبول کنیم ... من قبلا ها به اینجا رسیده بودم ... همین مسیری که شما بهش اشاره کردی رو طی کردم ... و دیدم که باید حکمت رو قبول کنم ... وگرنه حرفه من مشگل خواهد داشت ...

وقتی هم دستورات دین رو اجرا میکنم ... عوض شدن خودم رو میبینم . تغییر کردنمو حس میکنم . ولی ....

1- روز به روز ساده تر میشم .
2- اجازه زرنگی کردن ندارم ... نمیتونم سیاست های پولیم رو به اجرا بزارم و بدبخت میشم .
3- یاده کارهایی که خدا در حقم کرده میوفتم و ناراحت میشم از دستش ...
4- روابط با دوستانم رو از دست میدم ... دیگه نمیتونم مسخره بازی در بیارم ... نمیتونم با دوستام بخندم و ...

خودت که میدونی ...
بنابراین سعی میکنم پیچیدگی هام رو حفظ کنم ... و ساده نباشم .

جناب رئوف یه سواله دیگه میخواستم ازتون بپرسم ....

فرض کنین اون دنیا شده ... و دو سری انسان در مقابل خداوند ظاهر میشوند ... به عنوانه مثال ( فقیر و پولدار ) ... و خداوند میخواهد پاداش اونها رو بده .... هر کدام از این انسانها کارهای نیکی کردن و هر کدام بدی هایی داشتن ... اونچنانچه خوندم و شنیدم ... خداوند وقتی داره یک قوم رو محاکمه میکنه به حالات و روحیه ها و توانایی ها و امکانات اون اشخاص توجه میکنه ... و بررسی میکنه اون عمل حسنه و اون عمل سیئه رو در چه حالتی انجام دادن ...

انسان a : یک شخص فقیر هست ... وقتی در محضر خداوند حاضر میشه ... میگه به من کم دادی ... به دیگران بیشتر از من دادی ... و وسعم همین قدر بود ... بیشتر از این نمیتونستم ... نمازها و روزه هایم رو گرفتم و اینقدر تونستم خوب باشم و ...
انسان b : یک شخص ثروتمند هست ... وقتی در محضر خداوند حاضر میشه ... میگه به من خیلی دادی ... روزیم رو زیاد کردی ... و این عمل باعث شد زودتر به گناه بیوفتم ... پاهام بشتر لرزید ... و بیشتر امکان گناه کردن برام مهیا بود ... و واقعیت هم همین هست اگر شما به محله های بالا شهر تشریف ببرین ... مساجد خالی هستند و وقتی به محله های پائین شهر برین ... با اینکه فقر تو اونجا بیشتر هست ... اکثر مساجد پر هستن ...

این دو انسان تو اون دنیا طبق چه قانونی رویه نمودار میروند و چگونه اعمال آنها تبدیل به پاداش میشود ... هر کدوم ادعا میکنند که اگر در جایگاه دیگری قرار داشتند بهتر عمل میکردند ... خوب چگونه من مطمین میشم که خدا حقه من رو تمام و کمال داده و ادعا نمیکنم اگر در شرایطه دیگری بودم بهتر عمل میکردم ...

با تشکر از شما .

سلام
با اجازه از استادان گرامی
فرا رسیدن ماه ربیع الاول رو بشارت میدم ان شاءالله که تونسته باشیم دست پر با محرم و صفر خدا حافظی کنیم
جناب FT_Mohammadi سوال جالب و خوبی رو مطرح کرده اید یاد معاد و روز حساب یکی از بزرگترین کارهای زندگیست و نشانه مسلمان بودن ماست.
جواب1- همه این مواردی که گفتید تقریبا انجام میگیره.در قیامت بزرگترین زمین لرزه و بیشترین وحشت در مخلوقات به وجود می آد(به استثنای تعداد اندکی مثل معصومین ع ) در اون روز بعد از تعدادی وقایع که مربوط به سوال نمیشه همه مردم بسته به دین و مذهبشون دسته دسته به یکی جایی میروند بدون این که قدرت سرکشی و اختیار داشته باشن. بعد هر کدوم از ائمه ما به عنوان قاضی برای هر قومی قضاوت می کنند.حالا اگه ما بدهکار باشیم دائم در حال ترس هستیم و اگر طلبکار باشیم و عمل ما خوب باشه با رضایت و خوشحالی خود و دو ملائکه بالای سرمان آرامش پیدا میکنیم. حالا این قضاوت به دین خدا و جت خدا بستگی داره که هیچ وقت ناعادلانه نیست و خداوند حکیم هست و صلاح بندگانش رو میخواد و به وعده هایی که در قرآن داده است عمل میکند.

جواب2-در مورد پل صراط این خود ما هستیم که بسته به عمل خوبمون (خوبی های باقیمانده بعد از حسابرسی و دادن نامه اعمال ) از پل صراط میگذریم. طبق روایات بزرگترین چیزی که مانع از حرکت ما میشه غول غرور ما در دنیاست.و پل صراط مثل یک وسیله آزمایش هست و هیچ قدرتی در جهنمی کردن افراد نداره مثلا شهدا و صالحین و راستگویان با سرعت و بدون ترس و لغزش از پل میگذرند.(البته بعضی از ما به خاطر حق الناسی که بر گردنمان هست در جهنم می افتیم اما جای نگرانی نیست چون ما مسلمان ها و شیعیان بعد از عذاب به بهشت می رویم و البته کسی که برای اهل بیت اشک ریخته باشه ملائکه اون قطره های اشک رو بر بدن اون می ریزند تا عذاب بر اون اثری نکنه و اهل بیت هم آبرو داری میکنند و ما رو شفاعت می کنند.)

جواب3-قضاوت اعمال ما به طور مفصل در قرآن اومده ولی تابه حال به اون پی نبردیم ضمنا چون صواب جسم نیست که به چشم بیاد ما فعلا توانایی درک اون رو به طور کامل نداریم و فقط یک حرف مقایسه ای و معیاری طبق روایات میزنیم.این هم بدونید که خدا و ائمه او هیچ وقت به کسی ظلم نمی کنند و قضاوت برای همه یکیست و طبق دین برای هرکسی قضاوت میشه.

در مورد سوالات شما کتابهای زیادی هست که طبق روایات سرگذشت یک انسان رو به طور مثالی تعریف کرده و مانند یک داستان در آورده که میتونید از استادان بپرسید . من فعلا حضور ذهن ندارم.
موفق باشید
یاعلی:Gol:

FT_Mohammadi;454475 نوشت:
جناب رئوف یه سواله دیگه میخواستم ازتون بپرسم ....

فرض کنین اون دنیا شده ... و دو سری انسان در مقابل خداوند ظاهر میشوند ... به عنوانه مثال ( فقیر و پولدار ) ... و خداوند میخواهد پاداش اونها رو بده .... هر کدام از این انسانها کارهای نیکی کردن و هر کدام بدی هایی داشتن ... اونچنانچه خوندم و شنیدم ... خداوند وقتی داره یک قوم رو محاکمه میکنه به حالات و روحیه ها و توانایی ها و امکانات اون اشخاص توجه میکنه ... و بررسی میکنه اون عمل حسنه و اون عمل سیئه رو در چه حالتی انجام دادن ...

انسان a : یک شخص فقیر هست ... وقتی در محضر خداوند حاضر میشه ... میگه به من کم دادی ... به دیگران بیشتر از من دادی ... و وسعم همین قدر بود ... بیشتر از این نمیتونستم ... نمازها و روزه هایم رو گرفتم و اینقدر تونستم خوب باشم و ...
انسان b : یک شخص ثروتمند هست ... وقتی در محضر خداوند حاضر میشه ... میگه به من خیلی دادی ... روزیم رو زیاد کردی ... و این عمل باعث شد زودتر به گناه بیوفتم ... پاهام بشتر لرزید ... و بیشتر امکان گناه کردن برام مهیا بود ... و واقعیت هم همین هست اگر شما به محله های بالا شهر تشریف ببرین ... مساجد خالی هستند و وقتی به محله های پائین شهر برین ... با اینکه فقر تو اونجا بیشتر هست ... اکثر مساجد پر هستن ...

این دو انسان تو اون دنیا طبق چه قانونی رویه نمودار میروند و چگونه اعمال آنها تبدیل به پاداش میشود ... هر کدوم ادعا میکنند که اگر در جایگاه دیگری قرار داشتند بهتر عمل میکردند ... خوب چگونه من مطمین میشم که خدا حقه من رو تمام و کمال داده و ادعا نمیکنم اگر در شرایطه دیگری بودم بهتر عمل میکردم ...

با تشکر از شما .

همان طور که پیش از این اشاره شد، جزئیات اینکه خداوند چگونه اعمال را محاسبه خواهد کرد، در اختیار ما نیست (لا اقل بنده نمی دانم) و در این زمینه باید به این مطلب اکتفا کنیم که طبق دلایلی که موجود است، خداوند، عادل است و حق کسی را ضایع نمی کند. از سوی دیگر، او دارای علم و قدرت بی نهایت است و از این رو تمام جوانب قضیه را بررسی خواهد کرد و به هر فردی آنچه که شایسته اوست خواهد داد.

پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر در مورد عدالت خداوند، کتاب عدل الهی از شهید مطهری را مطالعه کنید.

موفق باشید

رئوف;454510 نوشت:

همان طور که پیش از این اشاره شد، جزئیات اینکه خداوند چگونه اعمال را محاسبه خواهد کرد، در اختیار ما نیست (لا اقل بنده نمی دانم) و در این زمینه باید به این مطلب اکتفا کنیم که طبق دلایلی که موجود است، خداوند، عادل است و حق کسی را ضایع نمی کند. از سوی دیگر، او دارای علم و قدرت بی نهایت است و از این رو تمام جوانب قضیه را بررسی خواهد کرد و به هر فردی آنچه که شایسته اوست خواهد داد.

پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر در مورد عدالت خداوند، کتاب عدل الهی از شهید مطهری را مطالعه کنید.

موفق باشید

lممنون استاد رئوف ... ازتون تشکر میکنم ...

با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

یک سوال دیگه که پیش میاد این هست که چرا خداوند قادر نیست در همین دنیا عدالتش رو اجرا کنه؟ دست کم بخشی از عدالتش رو نمیشد در همین دنیا به اجرا بگذارد؟
نمیشد اگر من یک سیلی به ناحق به شما زدم جریانات دنیا چنان میچرخید که همان یک سیلی ناحق را در همین دنیا بخورم ؟ اصلا از این گذشته این همه ناعدالتی که در این دنیا وجود دارد و جاری و ساری هست که همه ما مثالهای فراوانی از آن میدانیم نمیشد که نباشد؟!
چرا حساب و کتاب جوری چیده شده که عده ای برای دیدن جزای اخروی ظالمان منتظر آن دنیا باشند؟ و دلخوش به اجرای عدالت در دنیای دیگر باشند.
چرا ما همش تصور میکنیم که خدا در آخرت بیشتر از دنیا وجود دارد؟ خدا همانقدر در آخرت وجود دارد که در همین دنیا وجود دارد. قرار نیست که خدا در آخرت بیشتر از این دنیا حضور داشته باشد!

با سلام

manmehdiam;500610 نوشت:
یک سوال دیگه که پیش میاد این هست که چرا خداوند قادر نیست در همین دنیا عدالتش رو اجرا کنه؟

چطور فهمیدید قادر نیست؟

manmehdiam;500610 نوشت:
دست کم بخشی از عدالتش رو نمیشد در همین دنیا به اجرا بگذارد؟

یعنی به نظر شما هیچ کسی سزا یا جزای عملش رو در این دنیا نمیبینه؟

manmehdiam;500610 نوشت:
نمیشد اگر من یک سیلی به ناحق به شما زدم جریانات دنیا چنان میچرخید که همان یک سیلی ناحق را در همین دنیا بخورم ؟

این میشه عدالت کامل
حالا اومدیم شما با بمب اتمی میلیاردها نفر رو کشتی و مردی
بعد چطور باید عدالت جبران بشه؟

در ضمن اگه قرار باشه، هر عملی عکس العملی در این دنیا داشته باشد و عکس العمل ضروری باشه
آیا در چنین حالتی، تعقل برای انسان معنا دارد؟
به نظرم انسان در چنین حالتی تبدیل به یک ماشین میشه که صرفاً از روی اجبار دیدن نتیجه عمل خود، به اعمال درست رو میاره

پرسش:
آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود.؟

پاسخ:
- در مورد بحث دنیا و آخرت باید به این مسئله توجه داشته باشیم که آنچه مهم است این است که ما بر اساس آموزه های اسلام، انسان های خوبی باشیم و از بدی ها دوری کنیم، زیرا می دانیم که خدایی قادر، حکیم و عادل روز جزاء به اعمال ما رسیدگی خواهد کرد. مسئله اصلی همین است و بر فرض هم که جزئیات آن را ندانیم، مشکلی پیش نمی آید، مضافا که باید توجه داشته باشیم که جزئیات، ما را از اصل مسئله دور نکند.

با این حال در مورد سوال عرض می شود:
- در مورد قیامت سختی ها و دشواری های بسیاری رخ خواهد داد و بسیاری از مردم در این دشواری ها خواهند بود هر چند عده ای که انسان های صالحی هستند از آن در امان خواهند بود. با این حال این چنین نیست که در روز قیامت دادگاهی به سبک دادگاه های امروزه تشکیل شود بلکه در قرآن می فرماید: «الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا یَكْسِبُونَ»؛ امروز بر دهان هايشان مهر می نهيم و دست هايشان با ما سخن خواهند گفت و پاهايشان شهادت خواهند داد که چه می کرده اند.(1)
با توجه به این آیه این اعضاء و جوارح هستند که اقرار خواهند کرد. فلسفه این مسئله نیز آن است که در دادگاه های عادی، از اظهارات متهم، می خواهند پی به حقیقت ببرند و این که چه چیزی اتفاق افتاده است در حالی که در روز قیامت همه چیز آشکار و عیان است و خداوند از تک تک اعمال ما خبر دارد و نیز می داند که ما هر عملی را در چه شرایطی انجام داده ایم و چه انگیزه ای برای آن داشته ایم. بنا بر این اساسا مطلبی برای بیان از سوی انسان باقی نمی ماند.

- در مورد پل صراط که باید عرض کنم که این تصور که پل صراط، پلی است که انسان باید از آن عبور کند و همه اتفاق در همان لحظه اتفاق می افتد، صحیح نیست، به عبارت دیگر، کسانی که در آن لحظه توانایی عبور از پل را دارند، افرادی هستند که در دنیا اعمال نیک انجام داده اند نه افرادی که دارای مهارت بند بازی و عبور از مکان های باریک با ارتفاع بلند هستند. به عبارت دیگر، پل صراط اشاره به این مطلب دارد که در آن مرحله گذرگاه سختی وجود دارد که تنها کسانی که دارای اعمال نیکو هستند، می توانند عبور کنند، ممکن است فردی در دنیا فلج باشد ولی به خاطر اعمال نیک خودش، در آخرت از آن به سلامت عبور کند. پس آن چه برای عبور از آن لازم است، اعمال صالح است.

- در مورد نحوه محاسبه اعمال باید گفت که میزان عمل به حق است، به عبارت دیگر این که هر کسی به حقیقتی که یافته است، پایبند بوده است یا خیر. مثلا اگر می دانسته است که موسیقی ِ حرام را نباید گوش دهد، و گوش داده است، شایستگی مجازات را داراست. اما در مورد جزئیات این که چگونه در ازای هر گناهی، مجازاتی تعیین می شود، باید گفت در بسیاری از موارد اطلاعات جزئی در این زمینه نداریم (هر چند در موارد قابل توجهی نیز احادیثی وجود دارد که کلیت عذاب هر گناه را بیان کرده اند ولی نه به نحوی که پاسخ سوال جزئی شما باشد که اگر کسی دو دقیقه موسیقی حرام گوش کرده باشد، چقدر مجازات می شود.؟)

______
(1) یس/ 65.

موضوع قفل شده است