صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...

سه سوال داشتم که در عنوان تاپیک میگنجد ... پیشاپیش بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ...

1- کیفیت پاداش دادن در آخرت چگونه است .... آیا وقتی قیامت شد ... و خداوند میخواهد به حسابه بندگان خود برسد ... یه دفعه رعد و برقی میزند ... زمین لرزه ای میآید ... کوه ها جابه جا میشوند ... همه هول و حراس بهشون دست میده ... یاده کرده های بده خودشون میوفتند و همه سجده کنان و پشیمان در درگاه الهی حاضر میشوند .... یا اینکه در آن دنیا ... میزه محاکمه ای وجود خواهد داشت ... انسانها در کمال تومانینه و آرامش در درگاه قاضی حاضر میشوند ... کردار و رفتاره آنها به ایشان عرضه میشود ... حالات روحی و روانی ... سطح هوش و توانایی های آنها در آن لحظه بخصوص تداعی میشود ... اعمال ایشان با سایرانسانها مقایسه میشود و رای بابته آن صادر میشود ؟؟؟

2- چرا باباید تو اون دنیا ... یه "پل" برایه من تصمیم بگیره ... آیا میشه با اون "پل" صحبت کرد ؟؟؟ مثلا میشه بهش گفت که { ای "پل" خداوند به من وجدان بسیار حساس داد ... و به دیگران وجدان خاموش ... منی که بابته یک دروغ پاهایم بر روی پل میلرزد ... را با کسی که قتل انجام داده ولی استوار بر رویه تو حرکت میکند مقایسه نکن ... } آیا این "پل" شعورش میرسه ؟؟؟ مثلا من اینقدر اطمینانم رو به خدا از دست دادم ... که اگر پلی هم تو اون دنیا ببینم ... اعتماد نمیکنم و خودم رو از اون بالا میندازم پائین ....

3- مثلا من میرم بقالی ... پنیر کیلویی 5 هزار تومنه ... 1000 تومن میدم و بقال به من 250 گرم پنیر میده ... حالا فرض میکنیم ما رفتیم او.ن دنیا ... من تو شرایط a ... عمل s رو انجام میدم ... چه معیاری برای این سنجش وجود خواهد داشت ... که کاره من ایراد دار هست ... یا ایراد نداشته .... مثلا ما حدیث داریم که هر کس موسیقی گوش دهد ... در درون گوش او سرب مذاب میریزند ... آیا معیارهایی که خداوند در اون دنیا ارائه میکنه همین هاست ؟؟؟ مثلا میگه شما 2 دقیقه موسیقی گوش دادی ... پس باید 200 گرم سرب مذاب بریزند تو گوشت !!!

بابته پاسخگویتون تشکر میکنم .

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

آیا عدالت خداوند در قیامت برای انسان ثابت می شود؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

عدالت

نقل قول نوشته اصلی توسط FT_Mohammadi نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...

سه سوال داشتم که در عنوان تاپیک میگنجد ... پیشاپیش بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ...

1- کیفیت پاداش دادن در آخرت چگونه است .... آیا وقتی قیامت شد ... و خداوند میخواهد به حسابه بندگان خود برسد ... یه دفعه رعد و برقی میزند ... زمین لرزه ای میآید ... کوه ها جابه جا میشوند ... همه هول و حراس بهشون دست میده ... یاده کرده های بده خودشون میوفتند و همه سجده کنان و پشیمان در درگاه الهی حاضر میشوند .... یا اینکه در آن دنیا ... میزه محاکمه ای وجود خواهد داشت ... انسانها در کمال تومانینه و آرامش در درگاه قاضی حاضر میشوند ... کردار و رفتاره آنها به ایشان عرضه میشود ... حالات روحی و روانی ... سطح هوش و توانایی های آنها در آن لحظه بخصوص تداعی میشود ... اعمال ایشان با سایرانسانها مقایسه میشود و رای بابته آن صادر میشود ؟؟؟

2- چرا باباید تو اون دنیا ... یه "پل" برایه من تصمیم بگیره ... آیا میشه با اون "پل" صحبت کرد ؟؟؟ مثلا میشه بهش گفت که { ای "پل" خداوند به من وجدان بسیار حساس داد ... و به دیگران وجدان خاموش ... منی که بابته یک دروغ پاهایم بر روی پل میلرزد ... را با کسی که قتل انجام داده ولی استوار بر رویه تو حرکت میکند مقایسه نکن ... } آیا این "پل" شعورش میرسه ؟؟؟ مثلا من اینقدر اطمینانم رو به خدا از دست دادم ... که اگر پلی هم تو اون دنیا ببینم ... اعتماد نمیکنم و خودم رو از اون بالا میندازم پائین ....

3- مثلا من میرم بقالی ... پنیر کیلویی 5 هزار تومنه ... 1000 تومن میدم و بقال به من 250 گرم پنیر میده ... حالا فرض میکنیم ما رفتیم او.ن دنیا ... من تو شرایط a ... عمل s رو انجام میدم ... چه معیاری برای این سنجش وجود خواهد داشت ... که کاره من ایراد دار هست ... یا ایراد نداشته .... مثلا ما حدیث داریم که هر کس موسیقی گوش دهد ... در درون گوش او سرب مذاب میریزند ... آیا معیارهایی که خداوند در اون دنیا ارائه میکنه همین هاست ؟؟؟ مثلا میگه شما 2 دقیقه موسیقی گوش دادی ... پس باید 200 گرم سرب مذاب بریزند تو گوشت !!!

بابته پاسخگویتون تشکر میکنم .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- این چنین نیست که اطلاعات ما در مورد جزئیات روز قیامت آن چنان زیاد باشد که تمام مسائل ریز را بدانیم بلکه باید به اطلاعاتی که در قرآن و یا احادیث آمده است، اکتفاء کنیم.

- همچنین در مورد بحث دنیا و آخرت باید به این مسئله توجه داشته باشیم که آنچه مهم است این است که ما بر اساس آموزه های اسلام، انسان های خوبی باشیم و از بدی ها دوری کنیم، زیرا می دانیم که خدایی قادر، حکیم و عادل روز جزاء به اعمال ما رسیدگی خواهد کرد. مسئله اصلی همین است و بر فرض هم که جزئیات آن را ندانیم، مشکلی پیش نمی آید، مضافا که باید توجه داشته باشیم که جزئیات، ما را از اصل مسئله دور نکند.

با این حال در مورد سوال شما عرض می شود:

- در مورد قیامت سختی ها و دشواری های بسیاری رخ خواهد داد و بسیاری از مردم در این دشواری ها خواهند بود هرچند عده ای که انسان های صالحی هستند از آن در امان خواهند بود. با این حال این چنین نیست که در روز قیامت دادگاهی به سبک دادگاه های امروزه تشکیل شود بلکه در قرآن می فرماید: الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا یَكْسِبُونَ (1)
    امروز بر دهانهايشان مهر می نهيم و دستهايشان با ما سخن خواهند گفت وپاهايشان شهادت خواهند داد که چه می کرده اند. با توجه به این آیه این اعضاء و جوارح هستند که اقرار خواهند کرد. فلسفه این مسئله نیز آن است که در دادگاه های عادی، از اظهارات متهم، می خواهند پی به حقیقت ببرند و اینکه چه چیزی اتفاق افتاده است در حالیکه در روز قیامت همه چیز اشکار و عیان است و خداوند از تک تک اعمال ما خبر دارد و نیز می داند که ما هر عملی را در چه شرایطی انجام داده ایم و چه انگیزه ای برای آن داشته ایم. بنابراین اساسا مطلبی برای بیان از سوی انسان باقی نمی ماند.

- در مورد پل صراط که سوالی مطرح کردید باید عرض کنم که این تصور که پل صراط، پلی است که انسان باید از آن عبور کند و همه اتفاق در همان لحظه اتفاق می افتد، صحیح نیست، به عبارت دیگر، کسانی که در آن لحظه توانایی عبور از پل را دارند، افرادی هستند که در دنیا اعمال نیک انجام داده اند نه افرادی که دارای مهارت بندبازی و عبور از مکان های باریک با ارتفاع بلند هستند. به عبارت دیگر، پل صراط اشاره به این مطلب دارد که در آن مرحله گذرگاه سختی وجود دارد که تنها کسانی که دارای اعمال نیکو هستند، می توانند عبور کنند، ممکن است فردی در دنیا فلج باشد ولی به خاطر اعمال نیک خودش، در آخرت از آن به سلامت عبور کند. پس آنچه برای عبور از آن لازم است، اعمال صالح است.

- در مورد نحوه محاسبه اعمال باید گفت که میزان عمل به حق است، به عبارت دیگر اینکه هرکسی به حقیقتی که یافته است، پایبند بوده است یا خیر. مثلا اگر می دانسته است که موسیقی ِ حرام را نباید گوش دهد، و گوش داده است، شایستگی مجازات را داراست. اما در مورد جزئیات اینکه چگونه در ازای هر گناهی، مجازاتی تعیین می شود، باید گفت در بسیاری از موارد اطلاعات جزئی در این زمینه نداریم (هر چند در موارد قابل توجهی نیز احادیثی وجود دارد که کلیت عذاب هر گناه را بیان کرده اند ولی نه به نحوی که پاسخ سوال جزئی شما باشد که اگر کسی دو دقیقه موسیقی حرام گوش کرده باشد، چقدر مجازات می شود؟)

موفق باشید

1. یس 65

6. صلوات ها 7

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

سلام جناب رئوف ...
    ممنون از پاسختون ... مثله همیشه زیبا و متقن .

فقط یه سوال دیگه هم برایه من پیش اومده ...
    الان یه سوال من دارم که فکر میکنم سوال خیلی از ماها باشه ... اونم اینه که چرا بعضی ها دارن و بعضی ها ندارن ... ( نمیخوام کشش بدم و ابعادش رو ذکر کنم... چون اینقدر شنیدین که مطمینا خستتون میکنم )
    جواب این سوال معمولا میشود ( ما نمیدانیم ) چون برمیگرده به حکمت خداوند و هزاران دلیله دیگه ...

سوالم این هست ...
    اگر من برم اون دنیا و کسی در مرتبه وجودی بالاتری از من باشه ... من میگم حقشه که از من بالاتر باشه ... یا باز هم این سوال برایم پیش میآید که چرا فلانی از من بالاتر هست ... و من باید تو اون دنیا هم ماننده این دنیا به عدل خداوند و حکمت خداوند باور داشته باشم . باید باور داشته باشم که خداوند حقه من رو درست و حسابی حساب کرده ... شرایط من رو با دیگران دقیق مقایسه کرده و عدالت رو در حقه من تمام کرده یا اینکه عدالت را خداوند آنچنان انجام میدهد که چنین شبهه ای در ذهن من باقی نماند ....

با تشکر از پاسخگوئیتون .
    ویرایش توسط FT_Mohammadi : ۱۳۹۲/۱۰/۱۱ در ساعت ۲۰:۰۸

8. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

محاسبه

سلام جناب رئوف ...
    ممنون از پاسختون ... مثله همیشه زیبا و متقن .

فقط یه سوال دیگه هم برایه من پیش اومده ...
    الان یه سوال من دارم که فکر میکنم سوال خیلی از ماها باشه ... اونم اینه که چرا بعضی ها دارن و بعضی ها ندارن ... ( نمیخوام کشش بدم و ابعادش رو ذکر کنم... چون اینقدر شنیدین که مطمینا خستتون میکنم )
    جواب این سوال معمولا میشود ( ما نمیدانیم ) چون برمیگرده به حکمت خداوند و هزاران دلیله دیگه ...

سوالم این هست ...
    اگر من برم اون دنیا و کسی در مرتبه وجودی بالاتری از من باشه ... من میگم حقشه که از من بالاتر باشه ... یا باز هم این سوال برایم پیش میآید که چرا فلانی از من بالاتر هست ... و من باید تو اون دنیا هم ماننده این دنیا به عدل خداوند و حکمت خداوند باور داشته باشم . باید باور داشته باشم که خداوند حقه من رو درست و حسابی حساب کرده ... شرایط من رو با دیگران دقیق مقایسه کرده و عدالت رو در حقه من تمام کرده یا اینکه عدالت را خداوند آنچنان انجام میدهد که چنین شبهه ای در ذهن من باقی نماند ....

با تشکر از پاسخگوئیتون .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

مطمئنا محاسبه خداوند در روز قیامت کاملا عادلانه خواهند و با توجه به تمام زوایا و مسائلی که شاید اصلا به ذهن ما هم خطور نکند، انجام خواهد گرفت. بنابراین کاملا روشن است که اگر کسی در آن جهان در مقام بالاتری قرار گرفته است، واقعا لیاقت آن را داشته است و ای بسا افرادی که در دنیا زندگی سختی داشته اند (و به ظاهر در مرتبه ای پایین تر قرار بگیرند) ولی بر اساس عملکرد خود در جهان دیگر، در درجات عالی بهشت قرار بگیرند.

موفق باشید

10. صلوات

علاقه
    فیلم...موسیقی...نقاشی
    نوشته
    124
    حضور
    8 روز 11 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    805

پس این قضیه ادامه داره ... ما تا ابد با عدالتی که ازش سر در نمیاریم قراره سر و کله بزنیم ...
    فک نمیکنم عدالت خدا تو عقل ما ادما بگنجه....قراره چشم بسته قبول کنیم.....

12. صلوات ها 3

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها
    مطمئنا محاسبه خداوند در روز قیامت کاملا عادلانه خواهند و با توجه به تمام زوایا و مسائلی که شاید اصلا به ذهن ما هم خطور نکند،
    سلام
    این "به ذهن ما خطور نکند" معنیش اینه که در این دنیا با باهاش سر و کار نداشتیم و اصلاً از وجود همچین ملاک هایی بی اطلاع بودیم. این فرق میکنه با اینکه ما در اون جهان هم قرار نیست از همه زوایا بی اطلاع باشیم و چشم بسته عدالت رو قبول کنیم. دوستان یه موقع اشتباه برداشت نکنند.

علاقه
    هیئت-راهیان نور-بسیج
    نوشته
    115
    حضور
    2 روز 2 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    424

عزیزم اینایی که نوشتی انگار در حد خنده بیان شده...من عدالت خدارو تو این دنیا دیدم و میدونم اون دنیا هم همین شکلی عدالت میکنه...اما ظاهرا شما همه چیز رو به بازی گرفتید!!!
    اگر خدای من آنست که من میدانم...

شروع کننده موضوع

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

نقل قول نوشته اصلی توسط pari114sa نمایش پست ها
    عزیزم اینایی که نوشتی انگار در حد خنده بیان شده...من عدالت خدارو تو این دنیا دیدم و میدونم اون دنیا هم همین شکلی عدالت میکنه...اما ظاهرا شما همه چیز رو به بازی گرفتید!!!
    انسانها با هم خیلی فرق دارن ... چیزهایی که شما بهشون میخندی ... چیزهایی هست که من دائما دارم بهشون فکر میکنم ...

16. صلوات ها 2

نوشته
    1,956
    حضور
    95 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5456

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahsany نمایش پست ها
    فک نمیکنم عدالت خدا تو عقل ما ادما بگنجه....قراره چشم بسته قبول کنیم.....
    البته هرکسی به اندازه ای که از علم و معرفت بهره مند است به همان اندازه از عادل بودن خداوند نیز مطلع است. چشمان بسته متعلق به کسی است که خودش تمایل داشته که چشمانش بسته بماند یا معرفتی کسب نکرده یا چشمانش بسته بوده چون تکلیف از او ساقط بوده .

قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری