سولاتی در مورد شمر، حرمله و مالک ابن انس

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سولاتی در مورد شمر، حرمله و مالک ابن انس

سلام
میشه بگید حرمله چه جوری کشته شد؟ چرا در سریال مختار حرمله به اون شکل کشته شد در حالی که در مقاتل جور دیگه ای نوشته؟
چرا تمامیه مداح ها میگن شمر سر مولا امام حسین رو جدا کرد در حالی که در مختار امده انس ابن مالک اینکارو کرده؟
قاتل شمر در مختار کیان ایرانی بود در حالی که در همین سایت شما خواندم که عبدالرحمان عبد بود؟
میشه من دچار دوگانگی شدم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

javad_joon;447170 نوشت:
میشه بگید حرمله چه جوری کشته شد؟ چرا در سریال مختار حرمله به اون شکل کشته شد در حالی که در مقاتل جور دیگه ای نوشته؟

سلام علیکم
نحوه کشته شدن حرمله به هیچ وجه با آنچه در فیلم به نمایش گذاشته شد مطابقت ندارد در منابع جریان به هلاکت رسیدن حرمله به گونه های مختلف نوشته شده ولی دوئل مختار با حرمله به نظر می رسد کاری هنری بود تا گزارش تاریخی
در منابع آمده روزی مختار در کوچه های کوفه قدم می زد به ایشان گفتند :اینجا مخفیگاه «حرمله» است، سپس تعدادی از افرادش را به جستجوی حرمله، گسیل داشت
و خود همچنان آنجا ماند. دیری نپائید که مأموران با تاخت برگشتند و با خوشحالی فریاد زدند، بشارت ای امر بشارت، «حرمله» دستگیر شد. وعده‌ای، فردی را کشان کشان به نزد مختار آوردند. آری خودش بود، حرمله قاتل دلسنگ علی‌اصغر و جانی حادثه کربلا.»

تا چشم مختار به قیافه وحشت‌زده حرمله افتاد، به او نگاه تندی کرد و گفت: «الحمدلله الذی مکننی منک؛ خدای را شکر که به چنگ افتادی!» و بلافاصله فریاد زد: «جلّاد! جلّاد! (1) جلاد که آماده و حاضر بود گفت: بفرمائید قربان.»مختار دستور داد: اول دو دوستش را بزن. سپس امر به کشتن داد.
1.تاریخ طبری، ج 5، ص 448

javad_joon;447170 نوشت:
چرا تمامیه مداح ها میگن شمر سر مولا امام حسین رو جدا کرد در حالی که در مختار امده انس ابن مالک اینکارو کرده؟

در بیشتر تواریخ و مقاتل برنده راس مطهر امام حسین علیه السلام سنان بن انس می باشد(1) البته بعضی از منابع شمر را عامل این کار می دانند(2)
ولی از آنجا که شمر از معروفتر از سنان است ، اگر چه گزارش شمر ضعیفتر است ولی مشهورتر شده است
1. کامل ، ابن اثیر ، ج4ص78، بحار الانوار ، ج45ص 54
2. ماهیت قیام مختار ، ابوفاضل رضوی اردکانی ، 475و ص 466

javad_joon;447170 نوشت:
قاتل شمر در مختار کیان ایرانی بود در حالی که در همین سایت شما خواندم که عبدالرحمان عبد بود؟

در نحوه کشته شدن شمر نیز اخلاف است بعضی منابع قاتل شمر عبدالرحمان می دانند البته خود عبدالرحمان چنین ادعایی می کند(1)
بعضی گفته اند که شمر در درگیری که با ابوعمره انجام داد زحمی ودستگیر شد و به نزد مختار آورده شد ومختار وی را به اشتد مجازات به هلاکت رساند(2)
1. طبری ، ج6 ص 54
2.بحار ج 45ص338

ممنون از جوابتون
میخوام بدونم که پس چرا در مختار نامه که یک مستند تاریخی بود یا تاریخ کربلا بازی شد؟
چرا کسی حرفی نزد؟
یک مورد دیگه اینکه میگویند وقتی شمر از قتلگاه بیرون میومد که میگن هلال امد برای آقا مون آب آورد
شخص هلال نتونست قاتل اصلی مولا را معرفی کنه؟
من واقعا دچار دوگانگی شدم خیلی دوست دارم به یک جمع بندی برسم

موضوع قفل شده است