جمع بندی محدوده ی حجاب برای آقایان و حکم نگاه خانمها به آن؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
محدوده ی حجاب برای آقایان و حکم نگاه خانمها به آن؟

[="Tahoma"][="Indigo"]بسم الله الرحمن الرحیم.
چند هفته پیش بود که در یکی از مراسم های ایام محرم که رفته بودم، یکی از سخنران ها در مورد حجاب صحبت کردند.
تقریبا جزو معدود کسانی بودند که همراه با رعایت حجاب زنان در مورد حجاب مردان هم توصیه و شکایت کردند که به نظرم نشان از انصاف و منطق و آگاهی ایشان داشت.

ایشان فرمودند: نگاه کردن زن به تمام بدن یک مرد بجز سرو گردن و دستها تا مچ و (به گمانم) پاها، چه با قصد لذت و چه بدون قصد حرام است و از آجا که در دین اسلام نباید دیگران را در معرض کناه قرار دهیم پس:
حکم این است که پوشیدن تمام بدن به جز سر و گردن و دست و پا تا مچ برای آقایان واجب است!!!!!!!
خب من این را قبل از این از هیچ کسی نشنیده و در هیچ جایی ندیده بودم!!!

بعد از آن شب وقتی از آن مکان بیرون اومدم کم کم متوجه شدم که خیلی از نگاه ها بر من حرام است.... و خیلی از کار ها منو در معرض گناه قرار می دن!!!......دیدن تلویزیون.... دیدن مرد همسایه که با رکابی و شلوارک بیرون زده... دیدن خیلی از فامیلها وقتی به مهمونی میریم... دیدن خیلی از هم کلاسی ها ... حتی شاید رفتن به خیابون.....

سوال من اینه که آیا واقعا این چیزی که این سخن ران محترم فرموده اند درسته؟.... و اگر درسته پس چقدر نامردیه که این مردان محترم در حق ما خانم های مظلوم روا می دارند و هر جور که دلشون می خواد بیرون میان!!!!!
همون طور که من چادر به سر می کنم و خودم رو می پوشونم، به هزاران دلیل، که یکیش اینه که مردان در معرض گناه قرار نگیرند .... پس از برادران خودم انتظار دارم که اونا هم این حق رو به من بدهند.[/][/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

مشکات;446972 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم.
چند هفته پیش بود که در یکی از مراسم های ایام محرم که رفته بودم، یکی از سخنران ها در مورد حجاب صحبت کردند.
تقریبا جزو معدود کسانی بودند که همراه با رعایت حجاب زنان در مورد حجاب مردان هم توصیه و شکایت کردند که به نظرم نشان از انصاف و منطق و آگاهی ایشان داشت.

ایشان فرمودند: نگاه کردن زن به تمام بدن یک مرد بجز سرو گردن و دستها تا مچ و (به گمانم) پاها، چه با قصد لذت و چه بدون قصد حرام است و از آجا که در دین اسلام نباید دیگران را در معرض کناه قرار دهیم پس:
حکم این است که پوشیدن تمام بدن به جز سر و گردن و دست و پا تا مچ برای آقایان واجب است!!!!!!!

بعد از آن شب وقتی از آن مکان بیرون اومدم کم کم متوجه شدم که خیلی از نگاه ها بر من حرام است.... و خیلی از کار ها منو در معرض گناه قرار می دن!!!......دیدن تلویزیون.... دیدن مرد همسایه که با رکابی و شلوارک بیرون زده... دیدن خیلی از فامیلها وقتی به مهمونی میریم... دیدن خیلی از هم کلاسی ها ... حتی شاید رفتن به خیابون.....

سوال من اینه که آیا واقعا این چیزی که این سخن ران محترم فرموده اند درسته؟.... و اگر درسته پس چقدر نامردیه که این مردان محترم در حق ما خانم های مظلوم روا می دارند و هر جور که دلشون می خواد بیرون میان!!!!!
همون طور که من چادر به سر می کنم و خودم رو می پوشونم، به هزاران دلیل، که یکیش اینه که مردان در معرض گناه قرار نگیرند .... پس از برادران خودم انتظار دارم که اونا هم این حق رو به من بدهند.

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

بر مردان پوشاندن بيش از مقداري كه پوشاندن آن متعارف است اگر باعث مفسده شود بنابر احتياط واجب ،واجب مي باشد.

به اين استفتاءات از سايت رهبري توجه بفرماييد:

1.بر مردان پوشاندن سر و گردن و صورت و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند لازم نيست.

2. بر مرد پوشاندن بيش از عورتين واجب نيست ليكن اگر بداند كه زنان نامحرم به بدن او نگاه مى‌كنند، احتياط واجب در پوشاندن ماسواى مقدار متعارف كه پوشاندن آن بين مردان لازم نيست، مى‌باشد.1

3. پوشيدن لباس آستين کوتاه براى مرد اگر مستلزم مفسده باشد، جايز نيست.

منيع: سايت رهبري ، سوالات متداول ،واژه پوشش مردان سوال 368 و369و670

[="Tahoma"][="Indigo"]با عرض سلام و تشکر

شفا;447783 نوشت:
2. بر مرد پوشاندن بيش از عورتين واجب نيست ليكن اگر بداند كه زنان نامحرم به بدن او نگاه مى‌كنند، احتياط واجب در پوشاندن ماسواى مقدار متعارف كه پوشاندن آن بين مردان لازم نيست، مى‌باشد.1

منظور از نگاه کردن زنان نا محرم چه نگاهی است؟
از کجا طرف باید بداند که زن نا محرم نگاه می کند یا نه؟

شفا;447783 نوشت:
3. پوشيدن لباس آستين کوتاه براى مرد اگر مستلزم مفسده باشد، جايز نيست.

منظور از مفسده چیه؟
بالا گفته شده اگر زنان نا محرم نگاه کنند و پایین گفته شده اگر مفسده داشته باشد....!؟[/]

مشکات;454025 نوشت:
با عرض سلام و تشکر

منظور از نگاه کردن زنان نا محرم چه نگاهی است؟
منظور از مفسده چیه؟
بالا گفته شده اگر زنان نا محرم نگاه کنند و پایین گفته شده اگر مفسده داشته باشد....!؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

منظور نگاه با ریبه(لذت جنسی) است.
اگر نمی داند اشکالی ندارد وتجسس لازم نیست.
منظور از مفسده (حتی به گناه افتاد دیگران)در اینجا منجر شدن به گناه است.
نگاه کردن زن نامحرم یکی از مصادیق مفسده است .

سلام عليكم

جمع بندي اين موضوع:

1-چند هفته پیش بود که در یکی از مراسم های ایام محرم که رفته بودم، یکی از سخنران ها در مورد حجاب صحبت کردند.
همون طور که من چادر به سر می کنم و خودم رو می پوشونم، به هزاران دلیل، که یکیش اینه که مردان در معرض گناه قرار نگیرند .... پس از برادران خودم انتظار دارم که اونا هم این حق رو به من بدهند.

ج:سلام عليكم
طبق نظر رهبري:
بر مردان پوشاندن بيش از مقداري كه پوشاندن آن متعارف است اگر باعث مفسده شود بنابر احتياط واجب ،واجب مي باشد.

به اين استفتاءات از سايت رهبري توجه بفرماييد:
1.بر مردان پوشاندن سر و گردن و صورت و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند لازم نيست.
2. بر مرد پوشاندن بيش از عورتين واجب نيست ليكن اگر بداند كه زنان نامحرم به بدن او نگاه مى‌كنند، احتياط واجب در پوشاندن ماسواى مقدار متعارف كه پوشاندن آن بين مردان لازم نيست، مى‌باشد

3. پوشيدن لباس آستين کوتاه براى مرد اگر مستلزم مفسده باشد، جايز نيست. (1)

2-منظور از نگاه کردن زنان نا محرم چه نگاهی است؟
منظور از مفسده چیه؟
بالا گفته شده اگر زنان نا محرم نگاه کنند و پایین گفته شده اگر مفسده داشته باشد....!؟

ج:سلام علیکم
طبق نظر رهبری:
منظور نگاه با ریبه(لذت جنسی) است.
اگر نمی داند اشکالی ندارد وتجسس لازم نیست.

منظور از مفسده (حتی به گناه افتاد دیگران)در اینجا منجر شدن به گناه است.
نگاه کردن زن نامحرم یکی از مصادیق مفسده است .(2)

پي نوشت:
1-سايت رهبري ، سوالات متداول ،واژه پوشش مردان سوال 368 و369و670
2- استفتاء از دفتر ،رهبري،قم

موضوع قفل شده است