جمع بندی اقرار به گناه نزد بنده

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اقرار به گناه نزد بنده

باسلام و خسته نباشید

آیا گفتن گناه خود که در گذشته مرتکب شده و توبه از آن کرده مشکل دارد؟ مثلا روحانی روی منبر بگوید موسیقی مطرب حرام هست و فلان مضرات را دارد من قبلا گوش میدادم خیلی بد بود و مشکلات روحی ایجاد کرده بود و ترک کردم الان بهتر است... به این صورت ذکر شود جای مشکل هست؟
مرجعنا مکارم شیرازی
لطفا نظر آیت الله سیستانی را نیز بگویید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

user;446698 نوشت:
باسلام و خسته نباشید

آیا گفتن گناه خود که در گذشته مرتکب شده و توبه از آن کرده مشکل دارد؟ مثلا روحانی روی منبر بگوید موسیقی مطرب حرام هست و فلان مضرات را دارد من قبلا گوش میدادم خیلی بد بود و مشکلات روحی ایجاد کرده بود و ترک کردم الان بهتر است... به این صورت ذکر شود جای مشکل هست؟
مرجعنا مکارم شیرازی
لطفا نظر آیت الله سیستانی را نیز بگویید.

باسمه تعالی
با عرض سلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:

از نظر اسلام انسان اجازه ندارد گناهان (کوچک یا بزرگ) خود را در مقابل دیگران بازگو کند و اسرار خود را فاش نماید که در روایت آمده است:

«عَنِ الرِّضَا علیه السلام قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلّی الله علیه و اله و سلم: الْمُسْتَتِرُ بِالْحَسَنَةِ يَعْدِلُ سَبْعِينَ حَسَنَةً وَ الْمُذِيعُ بِالسَّيِّئَةِ مَخْذُولٌ وَ الْمُسْتَتِرُ بِهَا مَغْفُورٌ لَه»‏(1)

« امام رضا علیه السلام از قول رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم فرمودند:نهان داشتن حسنه برابر هفتاد حسنه است و فاش‏كننده گناه مخذول است و نهان‏كننده آن آمرزيده است»
اصبغ بن نباته مى‏گويد:

مردى خدمت امير المؤمنين عليه السلام رسيد و گفت: اى اميرمؤمنان! من زنا كردم مرا پاك گردان، امير روى خود را از او برگرداند، سپس فرمود: بنشين. آنگاه رو به مردم كرد و فرمود: اگر كسى از شما اين گناه را مرتكب شود آيا نمى‏تواند آن را بپوشاند، همچنان كه خدا بر او پوشانده است؟(2) پس از اين روایات معلوم شد كه اعتراف به گناه نزد مردم امری ناپسند و اعتراف به گناهان در محضر الهی صحیح است.

پی نوشت:
1-مرحوم کلینی ،اصول کافی،انتشارات اسلامیه، ج2 ، ص 428
2-من لايحضره الفقيه: 4/ 31، حديث 5017.

باسلام
اگر قسمت اصلاح سازی مخاطب باشد چه؟

user;451458 نوشت:
باسلام
اگر قسمت اصلاح سازی مخاطب باشد چه؟

باسمه تعالی
باز هم لزومی ندارد که بگوید من این گناه را کردم و پیش بنده خدا اقرار به گناه خود بنماید.

سلام
با هويت مجازى چه؟مثل همين جا كه يكى ميايد ميگويد فلان گناه را انجام داده ام را ترك و توبه ميخواهم مثلا؟
اين هم اشكال دارد؟

ما غرك بربك الكريم؟!

مشكات الزهرا;451631 نوشت:
سلام
با هويت مجازى چه؟مثل همين جا كه يكى ميايد ميگويد فلان گناه را انجام داده ام را ترك و توبه ميخواهم مثلا؟
اين هم اشكال دارد؟

ما غرك بربك الكريم؟!

باسمه تعالی
با توجه به ناشناخته بودن هویتش و در صدد اصلاح نفس خویش بودن اشکالی ندارد.

پرسش:
آیا گفتن گناه خود که در گذشته مرتکب شده و توبه از آن کرده مشکل دارد؟
پاسخ:
از نظر اسلام انسان اجازه ندارد گناهان (کوچک یا بزرگ) خود را در مقابل دیگران بازگو کند و اسرار خود را فاش نماید که در روایت آمده است:
«عَنِ الرِّضَا (علیه السلام) قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلّی الله علیه و اله و سلم): الْمُسْتَتِرُ بِالْحَسَنَةِ يَعْدِلُ سَبْعِينَ حَسَنَةً وَ الْمُذِيعُ بِالسَّيِّئَةِ مَخْذُولٌ وَ الْمُسْتَتِرُ بِهَا مَغْفُورٌ لَه ‏(1) امام رضا (علیه السلام) از قول رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: نهان داشتن حسنه برابر هفتاد حسنه است و فاش‏ كننده گناه مخذول است و نهان‏ كننده آن آمرزيده است»
اصبغ بن نباته مى ‏گويد:
«
أَتَى رَجُلٌ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقَالَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ إِنِّي زَنَيْتُ فَطَهِّرْنِي فَأَعْرَضَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع بِوَجْهِهِ عَنْهُ ثُمَّ قَالَ لَهُ اجْلِسْ فَأَقْبَلَ عَلِيٌّ ع عَلَى الْقَوْمِ فَقَالَ أَ يَعْجِزُ أَحَدُكُمْ إِذَا قَارَفَ هَذِهِ السَّيِّئَةَ أَنْ يَسْتُرَ عَلَى نَفْسِهِ كَمَا سَتَرَ اللَّهُ عَلَيْه‏ (2)

مردى خدمت امير المؤمنين (عليه السلام) رسيد و گفت: اى اميرمؤمنان! من زنا كردم مرا پاك گردان، حضرت، روى خود را از او برگرداند.
سپس فرمود: بنشين. آنگاه رو به مردم كرد و فرمود: اگر كسى از شما اين گناه را مرتكب شود آيا نمى‏ تواند آن را بپوشاند، همچنان كه خدا بر او پوشانده است؟
از اين روایات معلوم می شود، كه اعتراف به گناه نزد مردم امری ناپسند و اعتراف به گناهان در محضر الهی صحیح است.

پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏، الكافي(ط- الإسلامية)،ج2،ص428، دار الكتب الإسلامية،تهران،1407
2.ابن بابويه، محمد بن على‏،من لا يحضره الفقيه‏،ج4،ص31،قم،1413ق.

موضوع قفل شده است