جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشکل در تمرکز حین نماز خواندن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  37
  حضور
  6 روز 5 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  102

  مشکل در تمرکز حین نماز خواندن
  باسلام خدمت عزیزان
  بنده برای نماز خواند اکثر مواقع مشکلی که دارمی اینه که بجای اینکه تمرکزم به نماز باشه ولی متاسفانه گه گاهی اشتباهاتی رخ میده و روال صحیح طی نمیشه و یا فکر و تمرکز آدم به مسائل روزمره و اتفاقاتیه که افتاده یا میخواد بیفته میره و از سر اصل موضوع فاصله میگیذه و ممکنه برای خیلی ها هم اتفاق افتاده باشه و من هم همچین مشکلی دارم !
  آیا کیفیت و ارزش نماز خیلی کم میشه ازش ؟ چون خوندن تنها خوندنش بر اساس عادت ملاک نیست و خلوص و نیستی هم باید درش باشه تا پیش خدا ارزش پیدا کنه و در امتدادش دعاها و یا مناجات و درخواستی میکنی و چیزی از خدا میخوای راحت تر و زودتر به نتیجه برسی ، همه و همه بدون شک دخیل هستند ...
  ممنون میشم دوستان و مدیران محترم راهنمایی کنند و احتمالا این مورد برای اکثر ما اتفاق افتاده ، ممنون میشم دوستان تجربیاتشون رو به اشتراک بزارند

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 11 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61358  با نام و یاد دوست
  مشکل در تمرکز حین نماز خواندن  کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  پست پاسخ و جمع بندي

  حضور قلب در نماز

  نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi_hidden نمایش پست ها
  بنده برای نماز خواندن اکثر مواقع مشکلی که دارمی اینه که بجای اینکه تمرکزم به نماز باشه ولی متاسفانه گه گاهی اشتباهاتی رخ میده و روال صحیح طی نمیشه و یا فکر و تمرکز آدم به مسائل روزمره و اتفاقاتیه که افتاده یا میخواد بیفته میره و از سر اصل موضوع فاصله میگیذه و ممکنه برای خیلی ها هم اتفاق افتاده باشه و من هم همچین مشکلی دارم !
  آیا کیفیت و ارزش نماز خیلی کم میشه ازش ؟ چون خوندن تنها خوندنش بر اساس عادت ملاک نیست و خلوص و نیستی هم باید درش باشه تا پیش خدا ارزش پیدا کنه و در امتدادش دعاها و یا مناجات و درخواستی میکنی و چیزی از خدا میخوای راحت تر و زودتر به نتیجه برسی ، همه و همه بدون شک دخیل هستند ...

  با سلام و عرض ادب؛
  مطالب شما، گویای صداقت و پاکی دل تان و حساسیت شما در مورد مسائل دینی قابل ستایش است.
  امیدواریم در تحصیل معارف الهی و عمل به دستورهای دینی روز به روز موفق تر باشید.

  از آیات و روایات استفاده می شود که نماز کامل و حقیقی نمازی است که با حضور قلب و خلوص نیت و همراه با یقین باشد.
  از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است:
  «لا صلاة الا باسباغ الوضو‌ء و احضار النیة و خلوص الیقین و افراغ القلب و ترک الاشتغال و هو قوله: "فاذا فرغت فانصب و الی ربک فارغب؛ (1) نماز کامل باید با وضوی کامل، با حضور قلب، خلوص یقین، خالی بودن فکر و ذهن و قلب از توجه و اشتغال به دنیا باشد؛ همان طور که خطاب به پیامبر آمده است: "هنگامی که فارغ شدی، به نماز بایست و به سوی پروردگارت بشتاب"».
  البته بدان معنا نیست که: اگر نماز با این ویژگی ها نبود، باطل است و یا پذیرفته نیست و یا گناه دارد؛ بلکه می توان مراتب متعددی برای نماز و نمازگزار تصور کرد. هر چه درجه و مرتبه کمال معنوی بالاتر باشد، نماز بهتر و از درجه حضور قلب بالاتری برخوردار خواهد بود.

  بزرگان برای به دست آوردن حضور قلب در نماز و عدم حواس پرتی در نماز، عواملی را ذکر کرده اند که مهم ترین آن ها عبارت اند از:
  1. شناخت و آگاهی:
  هر مقدار معرفت و شناخت انسان به حق تعالی و صفات و اسمای حُسنایش بیش تر باشد، عشق و محبتش نسبت به خدا و شوق خلوت نمودن و سخن گفتنش با خدا نیز بیش تر خواهد بود. شناخت و معرفت پروردگار سبب می شود که انسان خداوند را ناظر و حاضر ببیند و در برابرش خاضع و خاشع باشد. مطالعه کتاب هایی در این زمینه مفید است؛ از جمله:
  - نماز عارفانه، اثرجواد محدثی.
  - نماز، اثر حسین انصاریان.
  - نماز از دیدگاه قرآن و حدیث، موسوی لاهیجی.
  - پرتوی از اسرار نماز ، قرائتی.
  2. اهمیت دادن به نماز:
  میزان حضور قلب در نماز، به میزان همت آدمی و میزان شناخت و آگاهی نمازگزار و اهمیت و ارزشی بستگی دارد که برای نماز معتقد است؛ زیرا قلب، تابع همت و شوقی است که از معرفت بر می خیزد. هر اندازه که همت و شوق انسان بیش تر باشد، قلبش هم بیش تر نزد نماز خواهد بود. هر اندازه که همت و شوق انسان بیش تر باشد، غفلتش از غیر نماز بیش تر خواهد بود. کسانى که نماز را سرسرى مى گیرند و نسبت به آن بى توجه هستند و به اهمیت نماز توجهى ندارند، حضور قلب نخواهند داشت.
  3. جلوگیرى از هرزگى قوه خیال:
  یکى از بزرگ ترین عوامل حواس پرتى در نماز، ‌هرزگى و پراکندگى قوه خیال است. اگر قبل از نماز چند دقیقه اى به وسیله ذکر خدا و مناجات و خواندن نمازهاى مستحبى و تلاوت قرآن، خود را آماده نماز کنیم، ‌ذهن از حواس پرتى و پراکندگى و از توجه به کثرت، به سوى وحدت متوجه مى شود. ‌در نتیجه، در نماز فکر انسان به این طرف و آن طرف متوجه نمی شود. کسى که قبل از نماز با دیگرى بگو مگو و بحث داشته یا خوشحال یا ناراحت شده، اگر فوراً وارد نماز شود، نمازش تحت تأثیر آن افکار خواهد بود و حضور قلب نخواهد داشت.
  4. ترک گناه:
  کسى که مبتلا به ‌تهمت، غیبت و گناهان دیگر می باشد، براى او قلبى نمانده است تا در آن خدا جلوه کند. هر چه هست، غیر خدا است.
  دل ز دل بردار اگر بایست دلبر داشتن دلبر و دل داشتن نَبْوَد طریق عاشقان
  گناه، لذت مناجات را از انسان مى گیرد و با گرفتن لذت شیرینى عبادت، حضور قلب هم خواهد رفت.
  5. فهم معانی نماز به همراه آمادگی قبل از نماز و رعایت مستحبات نماز.
  امام صادق (ع) می‌فرماید: «هنگامی که به قصد نماز به جانب قبله ایستادی، دنیا و آن چه در آن است و مردم و احوال آنها را فراموش کن. قلبت را از هر شاغلی که تو را از یاد خدا باز می‌دارد، فارغ ساز و با چشم باطن، عظمت و جلال خدا را مشاهده کن. به یادآور توقف خودت را در برابر خدا، در روزی که هر انسانی اعمالی پیش فرستاده‌اش را آشکار می‌سازد». (2)
  6. استمداد از پروردگار و توسل به اهل بيت(ع) و اظهار عجز و ناتواني به محضر ايشان.
  7. رعایت آداب :
  از قبیل مسواک زدن، ‌انگشتر به دست کردن،‌ عطر زدن و. . . که باعث آمادگی و تمیزی و پاکی انسان می‌شود. این کارها موجب بهره‌برداری هر چه بیشتر از برکات معنوی عبادت می‌شود.
  مطالعه کتاب "علل و درمان حواس‌پرتی در نماز" ،اثر علی‌اصغر عزیزی پیشنهاد می شود.
  موفق باشید.

  پی نوشت ها:
  1. علامه مجلسی، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء، بیروت، 1404 ه ق، ج 81، ص 243.
  2. همان، ج 84، ص 230.
  ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۲/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۹:۵۷

 6. صلوات ها 10


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود