نماز اول وقت بزرگان و موانع موجود

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز اول وقت بزرگان و موانع موجود

سلام .
بنده چند وقتی است که نماز های خود را به لطف خداون متعال در اول وقت می خوانم و با جماعت . و اکنون بی تعارف ،خیر و برکت معنوی بسیار زیادی از آن دیده ام . تا به حال هر وقت اگر حدس می زدم که مشکلی قرار است پیش آید که من نمی توان این کار حسنه را ادامه دهم ناراحت شده و باعث فکر مشغولی من می گشت .
تا این که اکنون فهمیده ام امتحانات ترم اول ما را در مدرسه در ساعت 10:45 می خواهند برگزار کنند که خوب ، در نتیجه من به هیچ جماعتی و نماز اول وقتی نمی رسم . (نماز در شهر ما اکنون حدود ساعت 12 است) در نتیجه خوب ، ته دلم ناراحت هستم.

و اما پرسش بنده از کارشناسان اخلاق سایت این است که :

1) در حرف های آیت الله بهجت و آیت الله قاضی دیده ام که گفته اند نماز اول وقت چه کار ها که نمی کند و از این حرف ها ولی خوب و مسلما در طول زندگی هر کس مشکلاتی این چنینی پیش می آید می خواستم بدانم که خود این بزرگان چه می کردند؟

2):

آیا اکنون این حرف بزرگان برای تاثیر نماز اول وقت برای من با وجود این امتحانات از بین می رود ؟

3):
به نظر شما کسی که مثلا تا به حال به کمک خدا مثلا(3 سال) نماز اول وقت خوانده است ، آیا رفتن او به مشهد با قطار که (به احتمال زیاد باعث می شود که او از این فیض ممتد محروم گردد زیرا برنامه نگه داشتن قطار ها برای نماز معمولا با اذان یکی نیست) بهتر است؟ یا ادامه این نماز؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد بصیر

باسلام و احترام
باید توجه داشته باشید که وقت فضیلت نماز خیلی محدود نیست و اگر اتفاقی افتاد می توانید تا مدتی هم بعد از از اذان فضیلت آن را درک کرد و نماز را به تاخیر انداخت. بدین منظور به تاپیک زیر نیز مراجعه بفرمایید:
http://www.askdin.com/thread17316.html
بزرگان دین نیز در آنجا که می توانستند از درک فضیلت نماز اول وقت غافل نمی شدند و به این مهم می پرداختند.
پس شما دوست عزیز با وجود امتحانی که در ساعت مقرری که فرمودید باز می توانید ثواب و ارزش نماز اول وقت و با فضلیت را درک نمایید.
این طور که بنده اطلاع دارم، قطارهای فعلی مخصوصا قطار مشهد در اولین فرصتی که بتواند برای نماز اول وقت می ایستد، اما در هر صورت اگر هم توقف به موقعی نداشته باشد، چون از اختیار ما خارج است، مشکلی از برای ما ایجاد نمی کند چون ما به عمد نمازمان را از اول وقت به تاخیر نیانداخته ایم.

با تشکر از پاسخگویی جناب بصیر به پرسش بنده .
با توجه به لینکی که معرفی کردید :
ولی خوب کسی که مثلا (الآن که ساعت 12 اذانه) بره و ساعت 1/5 نماز بخونه نمی گن نمازش اول وقته . می گن ؟ پس این تصور غلط است؟
آیا هر چه که از این بازه بگذرد از فضیلتش کم تر می شود ؟ منطورم این است که آیا با این که مثلا برای اذان ظهر تا یک ساعت و چهل دقیقه بعد از آن فضیلت است ، کسی که ده دقیقه بعد از اذان می خواند با آن کسی که 1 ساعت بعد می خواند برابر است؟
و پرسش نهایی بنده این است که این تاکید بزرگان بر نماز اول وقت آیا همان فضیلت آن است یا همانی که در مساجد بر پا می شود است ؟ یعنی آیا باید نماز ظهر را ساعت 12 خواند و نماز عصر را طرفای ساعت 3 تا اول وقت بشود؟

با تشکر فراوان

سلام
خواهش می کنم.
وقت فضیلت همان مدتی است که ذکر نمودید اما برای کسی که کار واجبی برایش پیش آمده، این مدت، وقت فضیلت است. یعنی در هر زمانی که از کارش فارغ شد در این بازه ی زمانی می تواند فضیلت نماز اول وقت را درک کند. اما اگر بدون دلیل از اول اذان به تاخیر بیندازد، مسلماً با کسی که اول اذان نمازش راخوانده قابل مقایسه نیست.

جمع بندی

سوال:
1. به نظر شما کسی که مثلا تا به حال به کمک خدا مثلا(3 سال) نماز اول وقت خوانده است ، آیا رفتن او به مشهد با قطار که (به احتمال زیاد باعث می شود که او از این فیض ممتد محروم گردد زیرا برنامه نگه داشتن قطار ها برای نماز معمولا با اذان یکی نیست) بهتر است؟ یا ادامه این نماز؟
2. آیا هر چه که نماز از وقت فضیلت بگذرد از فضیلتش کم تر می شود ؟ منطورم این است که آیا با این که مثلا برای اذان ظهر تا یک ساعت و چهل دقیقه بعد از آن فضیلت است ، کسی که ده دقیقه بعد از اذان می خواند با آن کسی که 1 ساعت بعد می خواند برابر است؟

جواب

1. باید توجه داشته باشید که وقت فضیلت نماز خیلی محدود نیست و اگر اتفاقی افتاد می توانید تا مدتی هم بعد از از اذان فضیلت آن را درک کرد و نماز را به تاخیر انداخت. بدین منظور به تاپیک زیر نیز مراجعه بفرمایید:
ساعت نماز اول وقت؟

بزرگان دین نیز در آنجا که می توانستند از درک فضیلت نماز اول وقت غافل نمی شدند و به این مهم می پرداختند.
پس خیلی اوقات می توان ، ثواب و ارزش نماز اول وقت و با فضلیت را درک نمایید.
این طور که بنده اطلاع دارم، قطارهای فعلی مخصوصا قطار مشهد در اولین فرصتی که بتواند برای نماز اول وقت می ایستد، اما در هر صورت اگر هم توقف به موقعی نداشته باشد، چون از اختیار ما خارج است، مشکلی از برای ما ایجاد نمی کند چون ما به عمد نمازمان را از اول وقت به تاخیر نیانداخته ایم.

آنچه که در روایات بدان اهمیت داده شده است، نماز به موقع است، نه نماز اول وقت. لذا اگر کسی بدون عذر شرعی، نمازش را به موقع نخواند و از روی سهل انگاری به تاخیر بندازد، مسلما با کسی که در اول خواندن دقت داشته، فرق خواهد داشت. از این رو در احادیث به نماز در وقت، اشاره شده نه نماز اول وقت. عَنْ مَنْصُورِ بْنِ حَازِمٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَيُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ قَالَ الصَّلَاةُ لِوَقْتِهَا وَ بِرُّ الْوَالِدَيْنِ وَ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ.(المحاسن، ج 1، ص 292)

موضوع قفل شده است