جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راه غلبه شیطان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  8
  حضور
  3 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  29

  اشاره راه غلبه شیطان
  سلام. سؤالی برایم مطرحه که درباره مقابله با شیطانه.خداوند تعالی در سوره الاسراء می فرمایند:{ وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَ‌جِلِكَ وَشَارِ‌كْهُمْ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ ۚ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُ‌ورً‌ا ﴿٦٤إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ ۚ وَكَفَىٰ بِرَ‌بِّكَ وَكِيلًا ﴿٦٥﴾}صدق الله العلی العظیم
  می خواستم بدونم منظور از اینکه می فرماید{إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ} چیه؟ یعنی شیطان سراغ بندگان صالح نمی ره یا اینکه دائم سراغ آنها هم میره اما موفق نمی شه آنها رو به گناه و سرکشی بکشونه؟

 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  4,062
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11167  با نام الله  راه غلبه شیطان  کارشناس بحث: استاد یاسین  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 5. صلوات ها 2


 6. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,067
  حضور
  36 روز 12 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3948  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و احترام  «إِنَّ عِبَادِى لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَ كَفَى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلا»[1]( (اما بدان) تو(شیطان) هرگز سلطه‏ اى بر بندگان من، نخواهى يافت (و آنها هيچ گاه به دام تو گرفتار نمى ‏شوند)! همين قدر كافى است كه پروردگارت حافظ آنها باشد.)


  " استفزز" از ماده" استفزاز" به معنى تحريك و برانگيختن است، تحريكى سريع و ساده، ولى در اصل به معنى قطع و بريدن چيزى است، لذا هر گاه پارچه يا لباسى پاره شود، عرب مى‏گويد" تفزز الثوب".  و استعمال اين لغت در معنى تحريك و برانگيختن به خاطر بريدن كسى از حق و كشاندن او به سوى باطل است.


  قرآن در آيه فوق به چهار بخش مهم و اصولى از اين وسائل، اشاره مى ‏كند و به انسانها مى‏ گويد كه از چهار طرف مراقب خويش باشند:


  الف: برنامه‏ هاى تبليغاتى- جمله وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ كه بعضى از مفسران آن را تنها به معنى نغمه‏ هاى هوس‏انگيز موسيقى و خوانندگى تفسير كرده ‏اند معنى وسيعى دارد كه هر گونه تبليغات گمراه كننده را كه در آن از وسائل صوتى و سمعى استفاده مى ‏شود شامل مى ‏گردد.  به اين ترتيب نخستين برنامه شيطان، استفاده از اين وسائل است.


  اين مساله مخصوصا در دنياى امروز كه دنياى فرستنده‏هاى راديويى و دنياى تبليغات گسترده سمعى و بصرى است، از هر زمانى روشنتر و آشكارتر است، چرا كه شياطين و احزاب آنها در شرق و غرب جهان بر اين وسيله مؤثر تكيه دارند، و بخش عظيمى از سرمايه‏ هاى خود را در اين راه مصرف مى‏ كنند، تا بندگان خدا را استعمار كنند و از راه حق كه راه آزادى و استقلال و ايمان و تقوى است منحرف سازند و به صورت بردگانى بى اراده و ناتوان درآورند.


  ب: استفاده از نيروى نظامى- اين منحصر به عصر و زمان ما نيست كه شياطين براى يافتن منطقه‏ هاى نفوذ به قدرت نظامى متوسل مى ‏شوند، هميشه بازوى نظامى يكى از بازوهاى مهم و خطرناك همه جباران و ستمگران جهان بوده است، آنها ناگهان در يك لحظه به نيروهاى مسلح خود فرياد مى ‏زنند و به مناطقى كه ممكن است با مقاومت سرسختانه، آزادى و استقلال خويش را بازيابند گسيل مى‏ دارند.


  د: برنامه ‏هاى مخرب روانى- استفاده از وعده ‏هاى مغرور كننده و انواع فريبها و نيرنگها يكى ديگر از برنامه ‏هاى شيطانها است، آنها روانشناسان و روانكاوان ماهرى را براى اغفال و فريب مردم ساده ‏دل و حتى هوشيار تربيت كرده‏ اند، گاهى به نام اينكه دروازه تمدن بزرگ در چند قدمى آنها است، و يا اينكه در آينده نزديكى در رديف اولين كشورهاى متمدن و پيشرو قرار خواهند گرفت، و يا اينكه نسل آنها نسل نمونه و بى‏ نظيرى است كه مى ‏تواند در پرتو برنامه ‏هاى آنان به اوج عظمت برسد و امثال اين خيالات و پندارها، آنها را سرگرم مى ‏سازند كه همه در جمله" و عدهم" خلاصه مى‏ شود!


  و گاهى به عكس از طريق تحقير و تضعيف روحيه و اينكه آنها هرگز توانايى مبارزه با قدرتهاى عظيم جهانى را ندارند و ميان تمدنشان با تمدن كشورهاى پيشرفته صدها سال فاصله است آنان را از هر گونه تلاش و كوششى باز مى ‏دارند.[2]  [1] - سوره اسراء،آیه65.

  [2] - تفسير نمونه، ج‏12، ص184-188 با تلخیص.
  راه غلبه شیطان
  امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)


 7. صلوات ها 2


 8. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,067
  حضور
  36 روز 12 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3948  عدم سلطه شيطان بر انسان با ايمان و تقوى و عمل صالح است كه در پناه‏گاه الهى هستند و شيطان قدرت بر نزديك شدن به آنها ندارد و لذا بنده دائما بايد از شر شيطان و شيطان صفتان پناه به خدا ببرد و اين به مجرد گفتن اعوذ باللّه من الشيطان الرجيم نيست بايد به خدا توجه کامل کرد و خود را در حصن حصين و دژ محکم الهى قرار داد مثل كسى نباشد كه سگ گيرنده به دنبال او باشد و بگويد پناه بردم به قلعه! بايد داخل در قلعه بشود تا محفوظ ماند.

  راه های خداوند بسيار است و مهمترین آنها ولايت و توسل است «وَ كَفى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلًا» كسى كه توكل داشته باشد و بر خداوند توکل كند البته خداوند او را پناه ميدهد و از شرور شياطين انسى و جنى مصون و محفوظ ميدارد و او را كافيست وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ(سوره طلاق،آیه3.[1]  [1] - أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏14، ص: 340.
  راه غلبه شیطان
  امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)


 9. صلوات ها 4


 10. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  929
  حضور
  15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  2409  هوالعالم

  یه دلیل اینکه دشمن انسان بطور مستقیم و علنی
  به انسانی پخته و کامل نزدیک نمیشه , ترس از یاس و ناامیدی و حقارت ( در اصل مشاهده حقیقت وجودش ) هست که بعد از شکست دچار اون شده و میشه

  و دیگری ترس از شور و شادی حقیقی خلق بعد از پیروزی !
  و ترس از آموختن درس جدید برای بنده اس
  که لعین رو ازار میده !

  برای همه ما پیش میاد
  بعد از خواب یا زندگی طولانی در تاریکی وقتی چراغی روشن میشه یا نوری تابیده میشه
  تا مدتی توان و تمرکز لازم برای مشاهده محیط روشن و نورانی رو نداریم
  موجودی از خود راضی وقتی در تاریکی به خود نگاه میکنه عیب و ایرادی در ظاهر خودش نمیبینه و هی به خودش امضا میده
  ولی همین که نور میاد و حقایق اشکار میشه . موجود از خود راضی از چنین وضعیتی دل خوشی نداره و یا باید ایرادات رو برطرف کنه و به سمت نور کشیده بشه یا باید از نور دوری کنه که خوار نشه !

  برای همین کمتر خودش رو در وضیعتی قرار میده
  تا حقایق وجودش اشکار و چشم و دلش بیدار و هوشیار نشه

  هر قدر نور خدا در وجود ما بیشتر بشه امنیت ما بیشتر شده
  اما در هر شرایطی لازمه که به خدا پناه ببریم و غافل از حیله دشمن نباشیم ...

  که ممکنه از راه های تاریک و کم نور و مسلح وارد بشه ...

  يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

  | با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
  برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

  چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

 11. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود