صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منطقی یا غیرمنطقی بودن افکار خواستگارم

علاقه
    نیازمند یادگیری فرامین دین واحکام
    نوشته
    108
    حضور
    4 روز 13 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    474

مطلب منطقی یا غیرمنطقی بودن افکار خواستگارم

سلام خدمت شما بزرگواران

ببخشیدسوال یا بهتره بگم مشورتی که داشتم را خدمت شما میگم و میخواهم راهنمایی ام کنید:

من یه خواستگار دارم که مدتی هست باهاشون صحبت میکنم.ایشون از لحاظ اعتقادی کاملا پایبند به اصول دین هستند و به من گفتند من به عنوان یک همسر هرچه را که ازم بخواهید انجام میدهم مگر اینکه خلاف شرع باشد و این نشون میده که کاملا پایبند و معتقد هستند و حتی به قول خودشون کسی حق نداره با اعتقاداتش شوخی کند.
    ولی یک نکته که مدتی هست ذهنم را مشغول کرده این هست که من مدتی کلاس ورزشی ایروبیک میرفتم.بعد که در صحبتهایم به این آقا گفتم که مثلا فلان روز کلاس ایروبیک دارم به شدت متعجب و ناراحت شدند! گفتند من اصلا توقع نداشتم که شما ورزشی مثل ایروبیک را که حالت رقص داره انتخاب کنی.به جای این ورزش میشه ورزشهای دیگه هم انجام داد و حتی گفت من هیچوقت نمیتونم تو ذهن خودم تضور کنم که همسر آینده من کلاس ورزش ایروبیک میره !چون حالت رقص داره و رقص هم در کنار بقیه افراد اشکال دارد.من به این آقا گفتم ورزش ایروبیک رقص نیست.نرمشهای تند هستند و رقص خیلی متفاوت است ولی این آقا باز هم تاکید دارند که نمیتونند ایروبیک را بپذیرند و حتی میشه یک پیاده روی یا ورزش دیگه انتخاب کرد..من از دفتر آقای مکارم شیرازی هم پرسیدم.
    این آقا اصلا خشک و متعصب نیست.ولی خب یکسری تفکرات و اعتقادات خاصی دارند که باید مطابق اصول دین رعایت شود.من نمیگم مخالف حرف ایشون هستم.ولی میخواستم باهاتون مشورت کنم که آیا این صحبت ایشون منطقی هست و آیا واقعا نکته مهمی هست که بهش توجه کنم؟ من خیلی روی رفتن به کلاس ایروبیک تعصب ندارم که حتما باید برم کلاس. و حتی مدتی هست رفتن به کلاس را ترک کردم.
    ولی به نظر شما عزیزان آیا وجود این تفکرات مهم هست که بهش فکر کنم یا اینها مسائل پیش پا افتاده هست و من را از اصل تفکرات واقعی منحرف میکنه؟
    آیا شما این صحبت و تفکر این آقا را منطقی میدونید یا میگید خیلی رو همه چیز حساس اند؟

ممنون میشم سوالم دقیق پاسخ بدید چون خیلی فکرم مشغول کرده
    خداوندا؛ تویی پروردگارم
    همه از توست یا رب هرچه دارم

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,521
    حضور
    175 روز 1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58315

با نام و یاد دوست

منطقی یا غیرمنطقی بودن افکار خواستگارم

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام
    از تأخيرم خيلي عذر مي خواهم مي دونم كه اين سؤال لحظه لحظه زندگي شما را به دليل اهميتش گرفته و فكر شما را مشغول كرده است.
    خب به نظرم براي گزينش همسر بايد پخته تر از اين حرف ها عمل كرد يعني بايد براي شناخت خواستگار از كانال هاي مختلفي اقدام كرد. شما فرموديد:«ایشون از لحاظ اعتقادی کاملا پایبند به اصول دین هستند و به من گفتند من به عنوان یک همسر هرچه را که ازم بخواهید انجام میدهم مگر اینکه خلاف شرع باشد و این نشون میده که کاملا پایبند و معتقد هستند و حتی به قول خودشون کسی حق نداره با اعتقاداتش شوخی کند.»
    خب سخنان طرف مقابل يكي از را راه هاي شناخت است و بايد از كانال هاي ديگر مانند گفتگو با اعضاي خانواده، به همراه بردن افراد با تجربه هنگام ملاقات، ديدن نوع كتاب ها و نرم افزارها، پرسش از معرفاني كه خانواده معرفي مي كنند، دوستان، همسايگان، همكلاسي ها، همكاران و.... هم براي افزايش ضريب اطمينان اقدام كرد.
    گاهي يك نفر به دلايل مشكلات اخلاقي يا شخصيتي خواسته يا نخواسته واقعيت را بيان نمي كند يا خود را بيش از چيزي كه هست نشان مي دهد يا كمتر از چيزي كه هست، بنابراين كانال هاي مختلف شناخت اين عيب را برطرف مي كند.
    چه بايد كرد؟
    جلسات گفتگو را بيشتر كنيد و با فاصله زماني باشد پشت سرهم نباشد.
    از كانال هاي مختلف براي شناخت فرد مقابل اقدام كنيد
    خودتان هم براي اين كه ايشان با روحيات و ويژكي هاي اخلاقي و شخصيتي شما و فرهنگ خانواده آشنا شود از آنها سخن بگوييد.

فرد اگر منطقي باشد در اختلافات يك دندنه و خود محور نيست براي خروج از بن بست مي پذيرد كه در هر امري به كارشناس آن امر رجوع شود.

يك نكته: در مورد ايروبيك هم مراجع اگر صرف ورزش باشد اشكالي براي آن نمي دانند ولي اگر اين ورزش جمعي با گناه آلوده شود مثل موسيقي لهوي يا رقص حرام است.
    اين كه خواستگاراتان حساسيت نشان دادند به دليل اين است كه غالب مراكزي كه در ان ايروبيك انجام مي شود مسائل شرعي را رعايت نمي كنند مثلا جايي بود نزديك كلاس ورزش اسكيت، فقط يك پرده جلوي سالن ايروبيك بود و آقاياني كه دنبال دختران، خواهران يا همسران آمده بودند پرده را كنار مي زدند مي پرسيدند كه كه وقت تمام است با اين كه زنان وضع پوشش شرعي نداشتند
    بنابراين اگر در سالن شما اين مشكلات نبوده مي توانيد براي ايشان توضيح دهيد.
    ولي در كل زمان و جلسات زيادتري براي آشنايي لايه هاي زير باورها و شخصيت تان بگذاريد .
    موفق باشيد

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 16

نوشته
    534
    حضور
    21 روز 11 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    2577

سلام ...
    من یه پیشنهاد براتون دارم ... این مساله ایروبیک رو یه نشانه تصور کنین ... خواست هایتان ... اونهایی که نمیتونین ازش بگذرین رو مشخص کنین ... و تو جلسات خواستگاری به صورته غیر مسقیم مطرحش کنین ... ببینین نظر ایشون چی هست ...

مثلا ...

1- رانندگی کردن .
    2- کار کردن .
    3- مهمانی رفتن .
    4- نوع پوشش
    5- میزان غیرتی بودن .
    6- تعریف غیرت نزد ایشان ... اینکه غیرت رو به چادر سر کردن میدونن ... یا اینکه مواظبت از روحیات و خواست های همسر میدونن .
    7- وسواس داشتن یا نداشتن .
    و ...

به نظر من هم دنباله شوهری نباش که خیلی خیلی خیلی مومن باشه ... یکی مثله خودت رو پیدا کن ... وگرنه هم برایه اون سخت میشه و هم برایه تو ...
    فکر هم نکن با چنین مردهایی حتما حتما خوشبخت میشی ... اشتباهی که بعضی ها میکنن این هست که میگن ... من مومن هستم ... اون هم مومن هست ... دو نفر که ایمان دارند ... مطمینا خوشبخت میشن .... که به نظره من این صحبتی اشتباه هست ...

در مورده ایروبیک و رقص و حرام بودن ...
    خیلی چیزهای دیگه ه حرام هست ... نمیدونم چجور شخصی هستی ... ممکن هست که به موسیقی هم علاقه داشته باشی ... تکلیف این چیزها رو هم مشخص کن ...

کلا پیشنهاد من اینه که ...
    دنباله شوهری باش که غیرته خودت و پرهیزگاری خودت بیشتر از اون باشه ... وگرنه سخت میشه ...

9. صلوات ها 5

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

نقل قول نوشته اصلی توسط sun نمایش پست ها
    سلام خدمت شما بزرگواران

ببخشیدسوال یا بهتره بگم مشورتی که داشتم را خدمت شما میگم و میخواهم راهنمایی ام کنید:

من یه خواستگار دارم که مدتی هست باهاشون صحبت میکنم.ایشون از لحاظ اعتقادی کاملا پایبند به اصول دین هستند و به من گفتند من به عنوان یک همسر هرچه را که ازم بخواهید انجام میدهم مگر اینکه خلاف شرع باشد و این نشون میده که کاملا پایبند و معتقد هستند و حتی به قول خودشون کسی حق نداره با اعتقاداتش شوخی کند.
    ولی یک نکته که مدتی هست ذهنم را مشغول کرده این هست که من مدتی کلاس ورزشی ایروبیک میرفتم.بعد که در صحبتهایم به این آقا گفتم که مثلا فلان روز کلاس ایروبیک دارم به شدت متعجب و ناراحت شدند! گفتند من اصلا توقع نداشتم که شما ورزشی مثل ایروبیک را که حالت رقص داره انتخاب کنی.به جای این ورزش میشه ورزشهای دیگه هم انجام داد و حتی گفت من هیچوقت نمیتونم تو ذهن خودم تضور کنم که همسر آینده من کلاس ورزش ایروبیک میره !چون حالت رقص داره و رقص هم در کنار بقیه افراد اشکال دارد.من به این آقا گفتم ورزش ایروبیک رقص نیست.نرمشهای تند هستند و رقص خیلی متفاوت است ولی این آقا باز هم تاکید دارند که نمیتونند ایروبیک را بپذیرند و حتی میشه یک پیاده روی یا ورزش دیگه انتخاب کرد..من از دفتر آقای مکارم شیرازی هم پرسیدم.
    این آقا اصلا خشک و متعصب نیست.ولی خب یکسری تفکرات و اعتقادات خاصی دارند که باید مطابق اصول دین رعایت شود.من نمیگم مخالف حرف ایشون هستم.ولی میخواستم باهاتون مشورت کنم که آیا این صحبت ایشون منطقی هست و آیا واقعا نکته مهمی هست که بهش توجه کنم؟ من خیلی روی رفتن به کلاس ایروبیک تعصب ندارم که حتما باید برم کلاس. و حتی مدتی هست رفتن به کلاس را ترک کردم.
    ولی به نظر شما عزیزان آیا وجود این تفکرات مهم هست که بهش فکر کنم یا اینها مسائل پیش پا افتاده هست و من را از اصل تفکرات واقعی منحرف میکنه؟
    آیا شما این صحبت و تفکر این آقا را منطقی میدونید یا میگید خیلی رو همه چیز حساس اند؟

ممنون میشم سوالم دقیق پاسخ بدید چون خیلی فکرم مشغول کرده

باسمه تعالی
    با تشکر از استاد حامی، پیشنهاد می‌کنم حالا که ایشان به احکام شرعی خیلی مقیدند چند موضوع را با ایشان مطرح کنید:

1- اگر با همسر آینده‌تان در موضوعی اختلاف پیدا کردید چگونه عمل می کنید؟
    2- آیا برای حل اختلاف بهتر نیست از یک عالمی که هر دو قبول داشتید مشورت بخواهید؟
    3- اگر حکم عالم با نظر و عقیده ی شما مخالف بود چگونه عمل می کنید؟
    4- اگر نظر همسر آینده با والدین شما فرق داشت چگونه عمل می کنید؟ از چه کسی پشتیبانی می کنید؟ چگونه به این تشخیص می رسید؟
    5- در خرید کادو برای دیگران چگونه عمل می کنید؟
    6- چه مراسماتی در خانواده ی شما اهمیت دارد و باید حتما برگزار شود؟ چگونه برگزار می شود؟ معایب و محاسن آنها به نظر شما چیست؟

در پایان اگر محیط ورزش شما شرعی است از وی بخواهید که شرعی بودن آنرا بررسی کند و به شما خبر دهد
    بدین ترتیب حساسیت او را به این موضوع بررسی می کنید که آیا از روی خودرایی است یا مومنی؟
    ورزش خود را اگر شرعی است ترک نکنید یا برای آن جایگرینی قرار دهید.

در تعریف مومن می گویند که حرف و حکم خدا را بر حرف مردم ترجیح می دهد!!

به لینکهای دیگر مرتبط با ازدواج این سایت هم سر بزنید.

موفق باشید
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ در ساعت ۱۵:۵۷
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

11. صلوات ها 5

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    اگر ورزش ایروبیک از لحاظ شرعی هم حرام نباشه باز هم باید به سلیقه همسرتون احترام بگذارید. ایشون هم همینطور.

13. صلوات ها 3

علاقه
    نیازمند یادگیری فرامین دین واحکام
    نوشته
    108
    حضور
    4 روز 13 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    474

1- در مورد سوال اول ازشون پرسیدم.ایشون گفت در این مورد میتونیم به مشاوره ها رجوع کنیم.ولی هر مشاوری را قبول ندارم.مشاورهایی که مذهبی هستند و براساس منطق راهنمایی کنند را قبول میکنیم نه هرکسی.

3-در مورد این سوال هم پرسیدم.که گفت آخه من کی باشم که بخوام رو حرف عالم و مرجعی حرف بزنم و اگر واقعا فکر میکنی ایروبیکی که میری ایراد نداره من هم مشکلی ندارم.ولی چون میدونم کلاسهاشون با رقص همراه هست من دوست ندارم بری.بعد البته گفت من ازت انتظار داشتم بهم بگی که اگر هم ایراد نداره ولی چون تو نمیخواهی من هم نمیرم ، نه اینکه پافشاری کنی که قانعم کنی که میخواهی بری ایروبیک ! (این مورد را بخاطر این گفت که من حرف گوش نمیدم :) و اون میگه من ازت توقع دارم کمی هم حرف منو گوش کنی )!!!!

4-گفت در این مورد باز هم مشورت میکنیم.به هرحال دو نفر منطقی فکر میکنند و اگر نظر هرکسی منطقی بود حرف اون را گوش میدیم.
    5-منظورتون متوجه نشدم.
    6-این را از گفتارهاش که فهمیدم بهم گفت والاع یه جوری بهم میگی که انگار من آدم نیستم.من هم با خانوادم اهل تفریح و ... هستیم.ولی هرچیزی در جای خود باشد.چون هدف ایشون تحصیلات بالا هم هست و باید تا دکتری هم پیش بره و من را هم در این راه تشویق کرده که بخونم.اوایل مخالف درس خوندن برای دکتری بودم ولی مغزم شستشو داده شد و الان بیشتر از اون دارم درس میخونم!!!!! .

در مجموع میشه گفت پسر خوبیه و این مدتی که با هماهنگی خانواده ها دارم باهاش صحبت میکنم حرف منو گوش میده و خود رای نیست.مثلا اویل بخاطر اینکه مذهبی هست توی پوشش و نحوه لباس پوشیدنش و مثلا ریشهاش بزنه تعصب خاصی داشت ولی وقتی باهاش حرف میزدم و قانعش میکردم که میشه هم مذهب را داشت و هم تمیز و شیک لباس پوشید عوض شده.ولی خب اینو فهمیدم که بعضی جاها که با تندی بهش میگم فلان کار بکنم عمرا انجام نمیده ولی هروقت آروم بهش میگم حرف گوش میده! :)
    به من میگه من هیچی از تو نمیخام فقط اصول دین ات را رعایت کن!! چون اون توی اعتقاداتش خیلی پایبند بود ولی من گهگاهی یه کمی سهل انگاری میکردم.
    خداوندا؛ تویی پروردگارم
    همه از توست یا رب هرچه دارم

15. صلوات ها 4

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

نقل قول نوشته اصلی توسط sun نمایش پست ها
    ولی وقتی باهاش حرف میزدم و قانعش میکردم که میشه هم مذهب را داشت و هم تمیز و شیک لباس پوشید عوض شده.
    مگه ریش داشتی منافاتی با تمیز و شیک بودن داره؟
    فکر میکنیم این حرفهایی که شما بهشون میگید و با جذبه زنانه مجابشون میکنید که بعضی از تقیدات مذهبی شون رو تعدیل کنند، کار درستی نیست.
    به نظرم اگه هر دوی شما نظراتتون رو بر مبنای دین قرار بدید، تمام مشکلاتتون حل بشه. بقیه ش اختلاف سلیقه هست که طبیعیه و چیز بدی هم نیست. در اختلاف سلیقه هم باید شما کوتاه بیاید و هم ایشون.

17. صلوات ها 5

علاقه
    khoda
    نوشته
    531
    حضور
    11 روز 14 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4263

من نظرات دوستانو نخوندم
    ولی دوست عزیز ایروبیک مشکلی نداره بنده دیدم که افراد زیاد مذهبی حتی همین خانومایه روحانیم میرن این کلاسارو
    خواستگارتون باور کن گیر الکی دادن
    خداییش دیگه ازون حرفا بوده ایروبیک ؟رقص؟؟؟خدای من

خدایا؛ بضاعت من به قدری است که نمی دانم در حق آشنایان و دوستانم چه دعایی کنم

اما می دانم که تو از حال آنان آگاهی پس بهترین ها را برایشان کرم نما

http://www.askdin.com/blogs/21624/a-829/

19. صلوات ها 3

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

حرام یا حلال بودن ایروبیک بستگی داره به پخش شدن یا نشدن موسیقی های لهوی در محل ورزش، و متعاقب اون حرکاتی که هماهنگ با موسیقی انجام میشه. که اگر هم به اون حرکات رقص اطلاق بشه حرام هستند.

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری