یادگیری علوم غریبه و تقریبا جدید؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یادگیری علوم غریبه و تقریبا جدید؟

باسلام و خسته نباشید
1. یکسری علوم هست مثلا که آدم به یکی انرژی مثبت میده که طرف مجذوب آدم میشه و خوشش میاد یا انرژی منفی میده که بدش میاد، رفتن به حالت تلخیص، سوزن زدن به بدن بدون درد و خونریزی و ... چه حکمی داره؟

2. همچنین احضار روح و دانستن از گذشته و آینده چرا حرام هست؟
مگر در قرآن نیامده از فردا کسی خبر ندارد چطور کسی خبر میدهد و درست هست؟

3. رفتن به گذشته و با خبر شدن از آن چه حکمی دارد؟ (با یکسری حالاتی ایجاد میشود؛ مثلا به یه حالت خواب مانند میرویم و اتفاقات گذشته را که در غیر خواب به یاد نداریم را به یاد میاریم؛ مثلا من یادم نیست در 5 سالگی در فلانه روز کجا بودم بعد این حالت میتوانم به فکر به آن زمان رفته، و جواب خود را دریافت کنم که د ر واقع خبر دار شدن از گذشته میشود یا درباره خود ادم یا درباره کس دیگر یا قبلتر از آن _ اگه اطلاعاتی که گفتم درسته باشه) اگر مشکل چرا حرام است؟

در تمام موارد نظر آیات مکارم و سیستانی رو بفرمایید
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

user;444751 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
1. یکسری علوم هست مثلا که آدم به یکی انرژی مثبت میده که طرف مجذوب آدم میشه و خوشش میاد یا انرژی منفی میده که بدش میاد، رفتن به حالت تلخیص، سوزن زدن به بدن بدون درد و خونریزی و ... چه حکمی داره؟

2. همچنین احضار روح و دانستن از گذشته و آینده چرا حرام هست؟
مگر در قرآن نیامده از فردا کسی خبر ندارد چطور کسی خبر میدهد و درست هست؟

3. رفتن به گذشته و با خبر شدن از آن چه حکمی دارد؟ (با یکسری حالاتی ایجاد میشود؛ مثلا به یه حالت خواب مانند میرویم و اتفاقات گذشته را که در غیر خواب به یاد نداریم را به یاد میاریم؛ مثلا من یادم نیست در 5 سالگی در فلانه روز کجا بودم بعد این حالت میتوانم به فکر به آن زمان رفته، و جواب خود را دریافت کنم که د ر واقع خبر دار شدن از گذشته میشود یا درباره خود ادم یا درباره کس دیگر یا قبلتر از آن _ اگه اطلاعاتی که گفتم درسته باشه) اگر مشکل چرا حرام است؟

در تمام موارد نظر آیات مکارم و سیستانی رو بفرمایید
باتشکر

با سلام و عرض ادب

در این زمینه به چند استفتا توجه نمایید:

1.کف و يا فال فنجان بين ، پيشگويي هايي مي کند و مي گويد که براي شخص در حال و آينده چه پيش خواهد آمد ؟ آيا چنين کاري جايز است به ويژه اگر صاحب فنجان به آنچه گفته مي شود ترتيب اثر بدهد ؟ پاسخ: چنان پيشگوي هايي اعتبار ندارد و او هم نبايد به طور جزم و يقين ، سخني بگويد هم چنانکه ديگران هم در مواردي که وجود حجّت شرعي و عقلي لازم است ، نبايد بر آن پيشگويي ها ، اثر بار کنند .

2.حکم شرعي احضار روح چيست ؟ پاسخ: اگر احضار روح موجب ايذاء روح شخص که ايذائش حرام است بشود جايز نيست.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله سیستانی به آدرس:
http://www.sistani.org/persian/qa/

1.با عرض سلام: با توجه به اینکه عمل ( ازلام ) در قران مجید مکروه دانسته شده و به گفته تاریخ نگاران این عمل فالگیری بوده است آیا فالگرفتن به هر وسیله ای درست است؟

ازلام به معنی بخت آزمایی است که حرام می باشد و به معنای فالگیری نیست هر چندفالگیری نیز کار صحیحی نمی باشد و از خرافات محسوب می شود.

2.بعضى از اشخاص در خارج با فالگیرى از جامع الدّعوات و یا دوازده برج، از آینده و گذشته و مرض مراجعین خبر مى دهند و مى گویند: فلان گرفتارى دارى یا خواهى داشت، فلان مقدار باید بدهى تا دعاى حسابى بنویسم و دعاى محبّت ما بین دخترها و پسرها و زوجها و براى دیوانه ها و جنّ زده ها مى نویسند و پولهاى زیادى دریافت مى کنند و در ضمن نماز جمعه و نماز جماعت مى روند، بفرمایید پول گرفتن در مقابل این کارها چه حکمى دارد؟

پاسخ:پول گرفتن در برابر این کارها جایز نیست.

3.افرادی هستند که کار هیپنوتیزم واحضار روح می کنند. می خواستم بدانم که کار آنها از نظر شرعی عیب دارد؟ البته اگر این کار برای تقویت ایمان انسان های دیگری که مثلا در حال دیدن احضار روح هستند باشد (همچنین افرادی که کار احضار روح می کنند پولی را نگیرند و فقط برای رضای خدا باشد ) از نظر شرعی اشکال دارد یا نه؟ اگر احضار روح و یا هیپنوتیزم برای روشن شدن حقیقتی باشد اشکال دارد یا نه؟
پاسخ:
غالب اینگونه مدعیان در خطا و اشتباه اند هر چند اصل عمل امکان پذیر است و اگر برای کشف امور پنهانی انجام گیرد حرام می باشد.

4.نظر حضرتعالى در مورد احضار ارواح چیست؟ آیا عقلا این کار امکان پذیر است؟ و چنانچه ممکن باشد، آیا از دیدگاه شرع مجاز است؟

پاسخ:این کار عقلا امکان پذیر است، ولى شرعاً جایز نیست، و مفاسد زیادى به بار مى آورد.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0

باسلام و خسته نباشید
عذر میخوام؛ ولی از پاسخهای شما جواب سوالات 1 تا 3 را نگرفتم
اگر ممکنه کمی روشنتر، دونه دونه بگید ممنون میشم

user;446304 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
عذر میخوام؛ ولی از پاسخهای شما جواب سوالات 1 تا 3 را نگرفتم
اگر ممکنه کمی روشنتر، دونه دونه بگید ممنون میشم

با سلام و عرض ادب

1تا3. با توجه به مفاسدی که دارد جایز نیست ولی برای اطلاع بیشتر از چرایی آن می توانید سوال خود را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

استفتا از دفاتر آیات عظام سیستانی و مکارم

نور;446988 نوشت:
با سلام و عرض ادب

1تا3. با توجه به مفاسدی که دارد جایز نیست ولی برای اطلاع بیشتر از چرایی آن می توانید سوال خود را در انجمن کلام پیگیری نمایید.

استفتا از دفاتر آیات عظام سیستانی و مکارم

باسلام و عرض ادب
ببخشید شما چی پرسیدید که فرمودند جایز نیست؟
من از بخش چت آنلاین آیت الله مکارم پرسیدم این چنین پرسیدم:

یکسری علوم هست، البته جادو نیست کاملا طبیعی هست و با تمرین و تجربه و شاگردی بدست میاد؛ که انسان میتواند انرژی مثبت به دیگری بدهد یا مجذوب انسان شود و یا انرژی منفی دهد تا که بدش بیاید (البته به صورت طبیعی از انسان خوب انرژی مثبت و انسان بد انرژی منفی میگیریم ولی با با استفاده از این تکنیک ها بیشتر میتوان این کار را کرد) مانع شرعی دارد؟

انرژى درمانى ذاتاً اشکالى ندارد، ولى چنانچه مستلزم امر حرامى باشد جایز نیست.۲۲:۵
همچنین در اینترنت
http://islamquest.net/fa/newquestion/question/fa13591

user;447596 نوشت:
باسلام و عرض ادب
ببخشید شما چی پرسیدید که فرمودند جایز نیست؟
من از بخش چت آنلاین آیت الله مکارم پرسیدم این چنین پرسیدم:

یکسری علوم هست، البته جادو نیست کاملا طبیعی هست و با تمرین و تجربه و شاگردی بدست میاد؛ که انسان میتواند انرژی مثبت به دیگری بدهد یا مجذوب انسان شود و یا انرژی منفی دهد تا که بدش بیاید (البته به صورت طبیعی از انسان خوب انرژی مثبت و انسان بد انرژی منفی میگیریم ولی با با استفاده از این تکنیک ها بیشتر میتوان این کار را کرد) مانع شرعی دارد؟

انرژى درمانى ذاتاً اشکالى ندارد، ولى چنانچه مستلزم امر حرامى باشد جایز نیست.۲۲:۵
همچنین در اینترنت
http://islamquest.net/fa/newquestion/question/fa13591

با سلام و عرض ادب

پاسخ های ارائه شده منافاتی باهم ندارند و درهردو قید مفسده بودن ملاک است یعنی درصورت مفسده جایز نیست.

موفق و موید باشید

باسلام و خسته نباشید
بنده از گفته های شما این چنین برداشت کردم که
اگر به کسی انرژی مثبت بدهیم که مجذوب ما شود یا انرژی منفی بدهیم که از ما بدش بیاید، مشروط به اینکه برای مقاصد حرام استفاده نشود مانعی ندارد.
درسته؟

user;448168 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
بنده از گفته های شما این چنین برداشت کردم که
اگر به کسی انرژی مثبت بدهیم که مجذوب ما شود یا انرژی منفی بدهیم که از ما بدش بیاید، مشروط به اینکه برای مقاصد حرام استفاده نشود مانعی ندارد.
درسته؟

با سلام و احترام

اگر مفسده ای نداشته باشد اشکال ندارد.

همواره به سلامت باشید

موضوع قفل شده است