داستان زندگي پيامبر اسلام از زبان شاعر برجسته مسيحي

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
داستان زندگي پيامبر اسلام از زبان شاعر برجسته مسيحي

[="Blue"]
او که به دلبستگي و شيفتگي شديدش به امير مؤمنان و سيدالشهدا عليهما السلام تصريح مي کند و با شور و شوق از سفر خود به نجف و زيارت حرم امام علي عليه السلام تعريف مي کند، موفقيت خود در مدح اهل بيت را مرهون لطف و مدد الهي مي داند و در آغاز اثر جديد خود مي گويد: ...

«جورج شکّور» شاعر برجسته لبناني، سرودن کتاب «حماسه پيامبر» را همزمان با فرارسيدن ميلاد آن حضرت به پايان رساند. اين شاعر مسيحي پيش از اين کتاب "حماسه امام حسين" را در سال 2001 و کتاب "حماسه امام علي(ع)" را در سال 2007 منتشر کرده است.

حجة الاسلام محمدرضا زائري در این باره به "تابناک" گفت: وي که در دانش لغت و ادبيات عرب تخصص دارد از برجسته ترين شاعران عرب و وصي ادبي سعيد عقل شاعر نام آور معاصر مي باشد و سال هاست علاوه بر فعاليت گسترده ادبي به تدريس و تعليم اشتغال دارد تاکنون علاوه بر کتاب هايي که تصحيح و تنقيح کرده، به صورت مستقل از وي چندين مجموعه شعري متنوع منتشر شده است و بسياري از شاعران و ادباي برجسته عرب و لبناني در دهه هاي گذشته شعر او را تحسين کرده و ستوده اند، از جمله أمير الشعرا "أخطل صغير" که چهل و پنج سال پيش خطاب به او گفته بود: زبان اسرار خود را به تو نوشانده و شعرت اصالت و تازگي را با هم دارد.

وی افزود: او علاوه بر برخورداري از زبان شعري پيراسته و استوار و تسلط به ادب کهن عربي و جهاني داراي مواضع روشن و قاطع سياسي و فکري است.

زائری ادامه داد: جورج شکور از نخستين کساني است که شعر مقاومت را در لبنان پايه گذاري کرده و همواره در مراحل مختلف تاريخ معاصر سياسي لبنان پا به پاي مقاومت و جريان متعهد و آزادي خواه پيش آمده است و به خاطر همين مواضع سياسي تاکنون متحمل مخالفت هاي فراواني هم شده اما مي گويد من به حقيقت گواهي مي دهم و عقيده و باورم را به خاطر دنيا عوض نمي کنم.

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه گفت: چند سال پيش او را با پيشنهادهاي وسوسه انگيز به ديدار قذافي در ليبي دعوت کرده بودند اما او اين دعوت را رد کرده و گفته بود: به خاطر اينکه قذافي امام موسي صدر را ربوده است اگر برايم فرش قرمز هم پهن کند و چندين برابر اين هم به من بدهد پايم را به دربارش نمي گذارم.

زائری افزود: او از چندي پيش سرودن "ملحمة النبي" را آغاز کرده بود و مدتي طولاني با دقت و اهتمام فراوان به مطالعه منابع و مصادر تاريخي مشغول بود و من که خود چند کتاب تاريخي را براي او برده بودم نخست گمان مي کردم به خاطر حساسيت هاي طائفه اي و مذهبي لبنان قصد سرودن اين مجموعه را دارد تا به نوعي از تبعات و پيامدهاي برخي موضع گيري ها بعد از انتشار کتاب امام علي جلوگيري کند اما پس از آنکه چند نوبت در مراحل سرايش و تکميل اين اثر اشعار او را شنيدم مطمئن شدم چنين نيست و او که در کتاب امام علي(ع) و حتي کتاب امام حسين(ع) به طور صريح داستان غدير را شرح داده بود در اين مجموعه جديد نيز در فصل "حجّة الوداع " به طور مفصل به اين موضوع پرداخته است.

وی ادامه داد: او که خود نيز متولد ماه نيسان ماه ميلاد رسول گرامي اسلام است به اين موضوع افتخار مي کند و "ملحمة النبي" را همزمان با ميلاد پيامبر در هزار و صد بيت به پايان رسانده است و اين نخستين بار است که يک شاعر غير مسلمان به روايت زندگي پيامبر اسلام مي پردازد، البته پيش از اين "بولس سلامه" شاعر مسيحي لبناني در "ملحمة الغدير" به برخي فرازها از زندگي پيامبر اکرم(ص) اشاره اي گذرا داشته و يکي دو تن از شاعران مسلمان عرب نيز مجموعه هاي تاريخي منتشر کرده بودند که از نظر ادبي تفاوت دارند.

محمدرضا زائری با اشاره به اینکه «جورج شکّور» در اين کتاب از شرايط اجتماعي و فرهنگي قبل از ميلاد پيامبر در جزيرة العرب آغاز مي کند و از ولادت تا رحلت آن حضرت به همه حوادث و ماجراهاي مهم تاريخ اسلام مي پردازد گفت: اخيرا يک دانشگاه عربي به او پيشنهاد کرده است تا ضمن اعطاي دکتري افتخاري ادبيات عرب و برگزاري مراسم تجليل وي اين کتاب را به چاپ برساند.

وی با اعلام اینکه شايد بتوان گفت در شعر تاريخي و حماسي بعد از مرحوم "بولس سلامه" که با شاهکار جاويدش "حماسه غدير" اشتهار يافت تاکنون کسي مانند "جورج شکور" نداشته ايم گفت: در ادبيات عربي "ملحمه" به معناي يک کتاب و مجموعه شعري طولاني است که يک موضوع حماسي تاريخي را روايت کند و به جنگ و پيکار و فتح و پيروزي هاي قهرمانانه دلاوري بزرگ بپردازد.

این پژوهشگر با بیان اینکه در ادبيات کهن اروپا حماسه هايي چنين، قرن ها وجود داشته و آثاري چون "ايلياد و اوديسه" از هومر الهام بخش بسياري از شاعران و نويسندگان بزرگ کشورهاي گوناگون گشته است افزود: در ادبيات فارسي نيز اثر ماندگاري چون شاهنامه فردوسي الگوي بسياري از اهل ذوق و ادب بوده است اما در ادبيات عرب سرودن چنين مجموعه هايي قدمت طولاني ندارد و گرچه "عبدالمسيح أنطاکي" ملحمه اي براي حضرت امير عليه السلام سروده بود ليکن شهرت ملحمه عربي با بولس سلامه بوده و در واقع بايد گفت با "ملحمة الغدير" اين راه براي "جورج شکّور" گشوده شده است.

زائری گفت: او که به دلبستگي و شيفتگي شديدش به امير مؤمنان و سيدالشهدا عليهما السلام تصريح مي کند و با شور و شوق از سفر خود به نجف و زيارت حرم امام علي عليه السلام تعريف مي کند، موفقيت خود در مدح اهل بيت را مرهون لطف و مدد الهي مي داند و در آغاز اثر جديد خود مي گويد:

رسول الله، ألهمني کلاما
کمثلک حين ألهمک العليّ ُ
غدا سيُقال بعدي طاب شعرٌ
به مدح النبـــــوّة عيسويّ ٌ

اي رسول خدا خود سخن را به من الهام کن چنان که خداوند بزرگ بر تو وحي کرد، فردا روز پس از من خواهند گفت: خوشا شعري که يک مسيحي در آن پيامبر را ستايش کرده است.

زائری با اعلام اینکه وي چندي پيش در مراسمي در بيروت توسط رايزني فرهنگي جمهوري اسلامی ایران در لبنان مورد تقدير و تکريم قرار گرفت و طي ماه هاي آينده نيز براي شرکت در همايش بين المللي شعر به تهران خواهد آمد ادامه داد: شکور علاوه بر جانبداري سياسي از جمهوري اسلامي و حمايت از انقلاب، هميشه از رابطه عاطفي خود با مردم ايران ياد مي کند و مي گويد: تا کنون هيچ کس به اندازه ايراني ها مرا شيفته و دلبسته لطف و احسان خود نکرده اند.

وی در پایان گفت: چنين فضاي عاطفي و روحي نسبت به جمهوري اسلامي و به صورت عمومي نسبت به مکتب اهل بيت در ميان مسيحيان لبناني بسيار فراگير است اما متاسفانه تاکنون چنان که سزاوار بوده از اين ظرفيت مناسب براي نزديک تر شدن روابط ديني و فکري و بهره برداري به سود مصالح مشترک دو کشور و تقويت جايگاه جمهوري اسلامي ایران استفاده نشده است.[/]
[="Red"]اینجا[/]