صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تحصیل vs ازدواج

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

تحصیل vs ازدواج

بسم الله..
    سلام بر دوستان گل اسک دینی...
    بعد از مدتها دوری از میادین دوباره اسک دین اومدم.. حقیقتا از بهترین سایتهایی هست که دیدم...
    خب.

بنده الان اوایل رشته پزشکی هستم. راه دور و درازی دارم. از نظر استقلال مالی فکر میکنم بنده بتونم تا 10-12 سال دیگه حداقل دستم تو جیب خودم بره. الان 22 سالم تقریبا. دوست دارم پزشکی رو تا اونجا که بتونم خودم علم تولید کنم ادامه بدم. از این طریق دوست دارم به خلق خدا کمکی کرده باشم.
    اما مشکل! ببینید دوستان بنده احساس رسیدن موعد ازدواج برای خودم رو دارم. (شاید اصلا اشتباه میکنم!) مادرم با بنده در این مورد صحبت کردند قبلا و دختری از آشنایان رو به من معرفی کردن.. مادرم هم همین عقیده رو دارن که فعلا وقت ازدواج نیست.. ایشون میگن بذار دو- سه سال دیگه. بنده هیچ حرفی ندارم. اما خب دو سه سال نه! اصلا فرض کنید 6 سال دیگه! من هنوز دوره عمومیم هم تموم نشده چه برسه به تخصص و فوق تخصص... من دوست ندارم هیچ موضوعی در هر شرایطی که میخاد باشه به درسم لطمه وارد کنه! و میدونید که ازدواج هم مشغله ی بسیار زیادی برای آدم درست میکنه.. البته بنده شنیدم شهید مطهری گفتند که اگر میدونستم ازدواج به من در علوم این همه تعالی میده زودتر اقدام میکردم!
    راستی پدرم هم میگه اصلا تا وقتی دستت تو جیبت نرفته نباید اقدام کنی... خب راست هم میگه از یه نظر..

خواهش از دوستان دارم!
    لطفا ارجاع به تایپیک های دیگه ندید چون اونها درسشون فوقش سه تا چهار سال طول میکشه نه من که حداقلش برای تخصص 10-12 هست..

با سپاس فراوان..

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

تحصیل vs ازدواج

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151464

با سلام خدمت شما برادر گرامي و بلندهمت
    خيلي خوشحاليم كه دوباره در فضاي پاك اسك دين مي بينيم تون راستش اگر اسك دين دوست داشتني است است به بركت كاربران خوب، كوشا و پاكي مثل شما است.( اين را بدون اغراق مي گويم)
    در مورد ازدواج، بايد جامع نگر باشيم.
    يعني بلوغ هاي مختلف را در ازدواج لحاظ كنيم بلوغ جنسي، بلوغ فكري، بلوغ اجتماعي،‌بلوغ هيجاني( شناخت هيجان ها، مديريت آنها و ابراز گري)، بلوغ اقتصادي و....
    اگر چه ازدواج دو سوم ايمان را حفظ مي كند ولي اين به معني اين نيست كه ما بدون توجه به شرايط اقدام به ازدواج كنيم.
    قبل از ازدواج بايد خوب خوب درباره ازدواج مطالعه كنيم و جوانب مختلف ازدواج را در نظر بگيريم براي فردي كه اهل علم است واقعا وقتي باقي نمي ماند كه بخواهد به شكل آزمون وخطا ازدواج كند بنابراين بايد تا جايي كه مي شود با حساب گري ازدواج كند تا به فرموده قران شريف ازدواج مايه مودت و رحمت و آرامشش شود. در چنين ازدواجي فرد دغدغه اش از جهاتي كمتر است.
    فرد مذهبي اي كه نگران ايمانش است واقعا مانند كاميوني است كه شيشه حمل مي كند و نگران است كه در دست اندازها آسيب ببينيد.
    گاهي ذهن مشغولي ها و دلمشغولي هاي فرد مجرد با ايمان خود عايق براي پيشرفت مي شود يعني دقيقا عكس چيزي كه تصور مي كرده اتفاق مي افتد يعني نه تنها در علم رشد نكرده از سويي هم تمركزش را از دست داده و چه بسا احساس گناه هم به آن اضافه شود.
    نمي توان براي همه نسخه واحد پيچيد.
    برخي مانند شهيد بابايي در دوران تحصيل در آمريكا با افزايش معنويت و ورزش شهوت را مديريت مي كنند و برخي با خودشناسي اي كه دارند مي گويند ما نمي توانيم خودمان را دربرابر گناه حفظ كنيم مراجع به اين افراد مي فرمايند بر شما ازدواج واجب است.
    شريك زندگي
    شريك زندگي شما لزوما نبايد هم رشته شما باشد ولي بايد با شما همتايي در باورها، ارزش ها، اصالت خانوادگي و ....داشته باشد. بايد متوجه شغل شما باشد و با همدلي و همراهي بتواند كمك شما در رشد علمي شود نه اين كه هر روز به بهانه اي مانع و سنگ جلوي چرخ پيشرفت شما باشد.
    بنابراين براي ازدواج هم بايد بدون عجله فرد مورد نظر و همتاي خود را بيابيد و تا مطمئن نشده ايد اقدام نكنيد.

شرايط اقتصادي
    با توجه به اين كه مشغول تحصيل هستيد همراهي والدين براي ازدواج ضروروي است. از سويي ديگر قناعت همسران در ابتداي زندگي و همراهي هر دو خانواده بسيار مهم است. اگر اينها نباشد به عنوان نمونه مادر همسر مي تواند خود مشكل آفرين باشد و هر روز بهانه اي بگيريد كه اين چه زندگي اي است براي دخترم درست كرده ايد.
    دو خانواده فهميده مي توانند با كمك خرجي اي كه به فرزندان خود مي دهند كمك كنند تا فرزندشان ازدواج كنند و حتي اگر خانواده ها از نظر خانه در راحتي باشند مدت در كنار آنها زندگي كرد.

طلاب
    طلاب هم سنوات تحصيلي آنها طولاني است ولي اغلب ايشان با درآمدهاي بسيار اندك ولي با قناعت بالا و انتخاب شريك زندگي همراه و همدل ازدواج مي كنند و به تحصيلات خود ادامه مي دهند.
    بنابراين گام اول
    مطالب بالا را مطالعه كنيد
    براي ازدواج حساب شده كتاب مشاوره قبل از ازدواج نوشته سيد مهدي حسيني را مطالعه كنيد
    دو كتاب مطلع مهر و رهنمودهاي براي ازدواج را از كتاب خانه سايت دانلود و مطالعه كنيد.
    ورزش را جزيي از برنامه زندگي خود قرار دهيد.
    با توجه به مطالعات جامع اگر شرايط بود در وقت مناسب (بيشتر تابستان)‌اقدوام به ازدواج كنيد.
    نگراني خانواده ها را هم با گفتگوهاي با حوصله و صميمانه و كمك گرفتن از افراد با نفوذ بكاهيد.

اين نمودارها را نيز با دقت مطالعه كنيد
    1. نمودار: همسرگزینی موفق
    2. نمودار: علل عشق هاي بيمار گونه
    3. نمودار: انگیزه های غلط در ازدواج
    4. نمودار: خواستگاری و پروژه مهم تحقیق

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 15

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

حامی جان ممنون از پاسختون.. مثل همیشه جامع و عالی...
    فقط یک مشکل برای من باقی مونده الان. ببینید شما کلی گفتید و کاملا هم همه حرفهاتون رو قبول دارن... اما وقتی پدر من دیدش اینطوریه که تا وقتی درسم تموم نشده نمیتونم زن بگیرم وظیفه من چیه؟ باور کنید استاد جان الان سختی درسهای ما هیچ کم از طلاب و حوزه ندارن.. تازه شرایط اونها در بعضی موارد بهتره مثله اینکه محیط مذهبیه و دختر کمتره تو محیطشون و....
    این رو باید چکار کنم ک پدر دیدش اینطوریه؟ پدرم اصلا منطقی نیست در اغلب مسایل.. اینکه ده جای خود داره..

تشکر از شما

9. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151464

سلام
    متوجه هستم. پدر طلاب هم همگي آيت الله نيستند. بسياري از طلاب هم با زحمت و استفاده از ترفندهاي محترمانه و كمك از افراد با نفوذ خانواده ها را راضي مي كنند.
    به هرحال بايد تلاش كنيد ببينيد چگونه مي توانيد پدرتان را همراه كنيد.
    البته بايد حرف حساب آنها را گوش كنيد و دغدغه آنها را جدي بگيريد.
    استفاده از افراد با نفوذ و قابل اعتماد
    كنار گذاشتن شرم نابه جا و گفتگو در فضايي آرام و صميمي
    همراه كردن مادر يا خواهر يا برادر بزرگتر و...
    دعا و نذر و صدقه و
    ....از اين موارد است.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

11. صلوات ها 13

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

سلام علیکم
    ضمن تشکر از جواب کامل استاد حامی چند نکته برای شما به ذهنم رسید:

آخر آیه 20 سوره روم، ازدواج را برای کسانی که می‌خواهند خوب فکر کنند نشانه‌ی از قدرت خداوند بیان می‌کند

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

و از نشانه‌های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکّر می‌کنند!

بنابراین با ازدواج دغدغه ی شهوت تعدیل می شود و فکر بهتر کار می‌کند!

ولی اگر نکات استاد حامی را توجه نکنید و همسر آینده و خانواده‌ی او چند سال تحمل نکنند فکرتان بر عکس برای درس خواندن کار نخواهد کرد!!

- اگر پدرتان با تامین مسکن و هزینه زندگی شما برای حداقل تا تکمیل دوره ی عمومی موافق است بر اساس آیه بالا با ایشان صحبت کنید.
    - اگر همسر و خانواده ی او با زندگی دانشجویی تا پایان تحصیل دوره ی عمومی موافقند اقدام کنید.( یعنی نوع هزینه کردن، میهمانی دادن، کادو بردن، و ....)
    - همسر شما در مدت تحصیل نگوید چرا من مثل خواهرم یا دختران دیگر فامیل از رفاه و تفریح برخوردار نیستم؟
    - اگر همسر شما هم مثل شما مشغول درس یا کار هنری مورد علاقه و درآمدزا باشد مزاحم درس خواندن شما نمی‌شود.
    - اگر هردو درس می‌خوانید می‌توانید تا پایان تحصیل بچه‌دار نشوید.
    - آیا از نظر شما کار کردن همسر در بیرون خانه مناسب است؟ در چه مشاغلی؟

بنابراین ابتدا طبق توصیه‌های استاد حامی برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه‌های مورد اشاره و مخصوصا موارد زیر مطالعه کنید:

- نکات انتخاب همسر
    - شناخت تفاوتهای روحی مردان و زنان
    - آسیب شناسی ازدواج در حین تحصیل و مدیریت بحران در این زمینه

در پایان برای موفقیت نذر کنید برای کمک به خلق خدا پس از تحصیل یک روز در هفته رایگان به مداوی بیماران قشر کم درآمد اختصاص می‌دهید.
    همچنین تقوی را مخصوصا توصیه‌هایی که برای نگاه کردن در قرآن آمده رعایت کنید تا خداوند برایتان گشایش در ازدواج موفق را سر وقتش ایجاد کند.

موفق باشید
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ در ساعت ۱۴:۲۱
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

13. صلوات ها 9

نوشته
    421
    حضور
    2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

به نام خدا

به نظر بنده، توقع بعضی آدمهای دور و بر ما یک کمی! بالا است و به عوارض شوم این طرز تفکر واقف نیستند. یعنی فقط به این فکر می کنند که خانه بزرگ و در جای عالی شهر باشد و غذا گوشتی و تفریح اروپا و ... . مطمئن باشند پرسیده خواهند شد.
    از آن طرف هم کسانی که قدرت دارند امکانات را جابجا کنند پرسیده خواهند شد. یک نفر گوشه جایی نشسته و کمی دستش را این ور و آن ور می کند (در شرافتمندانه ترین حالت) و میلیونها و میلیاردها در ماه در حسابش می آید؛ این آدم دارد نان این جامعه را می خورد؛ مریض شد پیش دکتر این جامعه می رود؛ با این حال حاضر نیست مقداری از این درآمد را بدهد تا همین دکتر از هیجده سال به بعد از پدرش خرجی نگیرد و آن کشاورز از فقر زمینش را نفروشد و در تهران دستفروشی نکند. به هر حال باید از او به زور گرفت و به چنین افرادی داد؛ البته وقتی از پولدارها گرفتند نگویند فلانی دانشجو است و کاری نمی کند و باید از پدرش پول بگیرد. بعضی وقتها همه پولها را نباید تفنگ و موشک کرد؛ اگر افراد جامعه زناکار و ... نباشند احتمالش بیشتر است که خود خدا بمب اتمی که به طرف جامعه نیکان فرستاده شده را بی اثر کند. الان خیلی از افرادی که کار می کنند و حقوق می گیرند کمتر از ده درصد کارایی دارند؛ بنابراین پول دادن به چهار تا دانشجو آن قدرها هم ظلم نیست (البته چیز یادشان ندهیم و بفرستیمشان برای غربیها کار کنند).
    مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

15. صلوات ها 5

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

با سلام؛
    دوست گرامی هر دو استاد امیدوار و حامی رو بنده دوست دارم اما کارشناس اینجا حامی بودن..

پدر من در موارد مذهبی خیلی پایبند نیستن!! حتی نماز هم بعضی وقتها میخونن! روزه که هیچی!! حالا بیام براشون آیه قرآن بخونم!؟ نمیگم ایشون دین ندارن یا بی دینی میکنن.. خب اینطورین کلا!! نکاتی رو هم که گفتین جالب بودن... استفاده میکنم... ممنون.

17. صلوات ها 7

نوشته
    83
    حضور
    21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    347

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام
    متوجه هستم. پدر طلاب هم همگي آيت الله نيستند. بسياري از طلاب هم با زحمت و استفاده از ترفندهاي محترمانه و كمك از افراد با نفوذ خانواده ها را راضي مي كنند.
    به هرحال بايد تلاش كنيد ببينيد چگونه مي توانيد پدرتان را همراه كنيد.
    البته بايد حرف حساب آنها را گوش كنيد و دغدغه آنها را جدي بگيريد.
    استفاده از افراد با نفوذ و قابل اعتماد
    كنار گذاشتن شرم نابه جا و گفتگو در فضايي آرام و صميمي
    همراه كردن مادر يا خواهر يا برادر بزرگتر و...
    دعا و نذر و صدقه و
    ....از اين موارد است.

استاد حامی جان همنطور که خدمتتون عرض کردم پدر من یه مقدار از منطق به دوره در مسائل مختلف... نمیگم دوست نداره من ازدواج کنم اما دوست داره دستم توی جیب خودم باشه بعد اقدام کنم.. نمیدونم باید چطوری راضیشون کنم! یه بار اتفاقی در این مورد ازدواج بحث شد؛ ایشون (با خشونت تام!) گفتن: "چقدر پررون بچه ها!! ما قدیما رومون نمیشد اصلا در این موارد حرف بزنیم حالا میاد اینطوری میگه.. منم خیلی دوست داشتن 23 سالم بود و سرکار بودم که زنم دادن! تو چی داری آخه!؟ بچه ای حالا!!"
    وظیفه من چیست!؟

19. صلوات ها 5

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

نقل قول نوشته اصلی توسط JaneJanan نمایش پست ها
    راستی پدرم هم میگه اصلا تا وقتی دستت تو جیبت نرفته نباید اقدام کنی... خب راست هم میگه از یه نظر..
    سلام
    پس از این به بعد هر وقت گرسنه تون شد بگید صبر میکنم دستم تو جیب خودم بره بعد ناهار میخورم...

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری