جمع بندی زن مطیع محض مرد؛ چرا؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زن مطیع محض مرد؛ چرا؟؟؟؟؟

سلام
چرا اسلام میخواد همیشه زن مطیع محض مرد باشه؟؟
نه، نفرمایید،که همه ی روایاتی که در مورد زنان خوب اومده یه کلام میخواد بگه :مطیع مردت باش[جدای از قیدش،که درصورت مخالفت به قول خدا اطاعت چایز نیست].بداخلاق بود،بد بود،اذیت کرد،کتک زد و....خم به ابرو نیار ناراحتش نکن،جوابش نده و...که فلان عذاب رو داره.
خب[باعرض معذرت،خیلی مردا که الی ماشاءالله ظرفیتشون نیست خیلی بالاست]حس خدایی میکنن.
فعلاً در این مجال کاری به روایات خطاب به آقایون نداشته باشیم،که درمورد جایگاه زن و ...حرف میزنه .بحثش جداست.
پاسخها تکراری نباشه لطفاً.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

مجنونة الرضا(ع);443290 نوشت:

با سلام و عرض ادب

کجای دستورات دین مقدس آمده است که زن باید همیشه اطاعت کند؟ زن در نظام خانواده مطيع بي چون و چراي شوهر در همه امور نيست بلكه در برخي امور بايد مطيع شوهر باشد مثل تمكين در مسائل جنسي.
اگر با یک نگاه کلی و عمیق به دستورات مقدس اسلام نظر بیافکنیم خواهیم دید دستورات اسلام بهترین و کامل ترین صورت ممکن است و ممکن نیست کامل تر و بهتر از این نظام وجود داشته باشد، از دیدگاه عقل همان طور که نظام های بزرگی همچون کشور نیاز به مدیر و رهبر دارد نظام کوچک خانواده نیز نیازمند مدیری است که تصمیمات نهایی برعهده او باشد .
قرآن کریم هم مرد را رئیس خانواده معرفی نکرد(و نفرمود که همیشه از مرد اطاعت کنید) بلکه فرمود « الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ »(نساء 34) مردان، سرپرست زنانند. قران کریم مرد را قوّام معرفی می کند، قوام صیغه مبالغه از قیام است به معنی کسی که زیاد قیام می کند؛ بنابراین مردر کسی است که قیام می کند برای رسیدگی به امور همسر، قوّام کسی است که مسئول نظم و انسجام بخشی به آن زندگی جمعی است. چنانکه مملکت قوّام می خواهد تا قیام کند برای رسیدگی به امور مملکت و ... .
در این میان یقینا فرزندان خانواده قدرت پذیرش این مسئولیت سنگین را ندارند، لذا این مسئولیت یا باید به عهده مرد باشد و یا بر عهده زن، خداوند این مسئولیت خطیر و بزرگ رسیدگی به امور خانواده را به عهده مرد گذاشته است؛ چرا که شرائط بدنی و روانی لازم برای این مسئولیّت در او بیشتر است. کما اینکه خداوند متعال، امر تربیت فرزندان را هم بر گردن زن نهاده است. چرا که او نیز در این امر برتری هایی بر مرد دارد، که او را مناسب این مسئولیّت فوق العاده مهمّ می کند.
بنابراین صحبت از برتر بودن مرد و یا رئیس بودن مرد نیست بلکه صحبت سر این است که نظام خانواده چگونه اداره شود، خداوند با توجه به این که حقیقت زن و مرد و حقیقت جامعه و خانواده را بهتر از هر کسی می داند این نوع تقسیم بندی را کرده است؛ البته لازم به تذکر است که زن و مرد در بسیاری از موارد در امور خانواده همانند مشاور رفتار می کنند زن از مرد مشاوره گرفته و مرد نیز از زن، لذا می بینید این طور نیست که زن همیشه مطیع محض همسر باشد ...

برای مطالعه بیشتر در این زمینه دو کتاب ارزشمند زیر را مطالعه بفرمایید:
علامه شهید مطهری ، حقوق زن در اسلام
آیت الله جوادی آملی، زن در آیینه جمال و صفات

سلام
ضمن تشکرازکارشناس محترم
باعرض معذرت،بازم که جوابای تکراری!!!
من نگفتم صریح بیان شده،درضمن روایاتی که درمورد ویژگی های زن خوب میگه مضمونش یجوریه که انگارمیگه زن توبایدمطیع شوهرت باشی[نمیدونم کل سوالم رو خوندین یانه ولی یه باردیگه بخونید شایدمتوجه منظورم بشین،نمیدونم چجور واضح کنم منظورمو!!]
من که منکر تمامیت وکاملیت اسلام نشدم که.
کتاب شهیدمطهری رو خوندم.
بدون اجازه شوهر از خانه خارج نشود که به غضب خدا ونفرین ملائکه گرفتار می شود
اگر زن صاحب مال وثروت باشد وشوهر او نیازمند،وی را از مال خود منع نکند که اگر منع کند در روز قیامت با آن مال اعضای او را داغ می کنند[بی انصافی نیست]در حدارشاد خوبه وبه عنوان مستحب نه اینجوری!!
نماز وروزه مستحبی بی رضای شوهر انجام ندهد
حضرت علی (ع) در این باره فرمودند: بهترین زنان شما پنج طایفه اند...رام.
..باشد

نمیدونم متوجه منظورم شدین یا نه؟؟؟

هادی;443861 نوشت:
کجای دستورات دین مقدس آمده است که زن باید همیشه اطاعت کند؟ زن در نظام خانواده مطيع بي چون و چراي شوهر در همه امور نيست بلكه در برخي امور بايد مطيع شوهر باشد مثل تمكين در مسائل جنسي.

سلام. فقط تمکین در مسائل جنسی؟ بیرون رفتن هم نمیتونه اگر مرد نذاره . یا به دیدن خانوادش ، یا کار کردنش در بیرون از منزل . پس نتیجه ش اینه که مختاره اگر دلش خواست یه ظرفو توی خونه ش برداره یه جای دیگه بذاره ! این شد اختیار ؟ (اینو نمیدونم که شاید باز بگن شاید شوهر خوشش نیومد از مکان جدید ظرف ،و زن نتونه اینکارم بکنه ؟! :Gig:)

سلام
بحث اطاعت محض نيست و بحث اطاعت در اموري است كه مربوط به حقوق شوهر است اولا و با دستورات الهي مخالفت ندارد ثانيا
بداخلاق بود،بد بود،اذیت کرد،کتک زد و....خم به ابرو نیار ناراحتش نکن،جوابش نده و...که فلان عذاب رو داره.

چنين چيزي مطرح نيست ممكن است مطرح شده باشد مدارا كردن با اين افراد بهتر است اما به معناي اين نيست كه اين كار را حتما انجام بده شخص مي تواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق دهد.

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;443946 نوشت:
سلام. فقط تمکین در مسائل جنسی؟ بیرون رفتن هم نمیتونه اگر مرد نذاره . یا به دیدن خانوادش ، یا کار کردنش در بیرون از منزل . پس نتیجه ش اینه که مختاره اگر دلش خواست یه ظرفو توی خونه ش برداره یه جای دیگه بذاره ! این شد اختیار ؟ (اینو نمیدونم که شاید باز بگن شاید شوهر خوشش نیومد از مکان جدید ظرف ،و زن نتونه اینکارم بکنه ؟!

اختيار اين است كه زن مي تواند در شرايط ضمن عقد اين مسايل را مطرح كند كه زن بتواند تمام اين كار ها را انجام دهد( در واقع اجازه كلي براي اين موارد بگيرد)

ملاصدرا;444001 نوشت:
اختيار اين است كه زن مي تواند در شرايط ضمن عقد اين مسايل را مطرح كند كه زن بتواند تمام اين كار ها را انجام دهد( در واقع اجازه كلي براي اين موارد بگيرد)

بله میشه با شرایط ضمن عقد اینکارو کرد و اجازه کلی رو گرفت ولیکن از اصل حکم چیزی کم نمیکنه و به عبارتی به قول بعضی ها ، این شرط ضمن عقد که هزار و یک بحث براش پیش میارن و برخی قبول دارن و برخی خیر ، یه راه برای دور زدن و نادیده گرفتن حقوق شوهر میدونن !

مجنونة الرضا(ع);443910 نوشت:
بدون اجازه شوهر از خانه خارج نشود که به غضب خدا ونفرین ملائکه گرفتار می شود
اگر زن صاحب مال وثروت باشد وشوهر او نیازمند،وی را از مال خود منع نکند که اگر منع کند در روز قیامت با آن مال اعضای او را داغ می کنند[بی انصافی نیست]در حدارشاد خوبه وبه عنوان مستحب نه اینجوری!!
نماز وروزه مستحبی بی رضای شوهر انجام ندهد
حضرت علی (ع) در این باره فرمودند: بهترین زنان شما پنج طایفه اند...رام...باشد

اسلام روی این مسائل تاکید زیاد کرده تا زندگی ثبات داشته باشه و از هم نپاشه.

به جای واژه مطیع بودن اگر از احترام متقابل استفاده بشه چطوره ؟

ایا درست نیست زن و شوهر موقع خروج از خانه همدیگر را باخبر کنند؟ ( حالا زن چون ظریف هست تاکید شده تا موقع خروج اطلاع دهد تا مشکلی در بیرون پیش نیاد)

چرا اصلا مردها اعتراض ندارن که صبح تا شب کار میکنن و با اجازه یا بی اجازه خرج خونه میکنن؟

در درجه اول انجام واجبات مهم است و اگر وقت کرد تا کار مستحبی هم انجام دهد اصلا با اجازه چیزی از شخصیت زن کم نمیشه

این سفارشها فقط بیانگر اینست که خداوند دوست ندارد بین زن و شوهرها نزاع و اختلاف باشه پس برای جلوگیری از اختلافات یا باید هم رای باشند و با هم توافق کنند یا اینکه یکی از دیگری اطاعت داشته باشد و این حق مرد هست چون مردها را مسئول سر وسامان دادن زندگی زنها قرار داده ... و در قبالش اجر عظیمی هم برای زنان مطیع وعده داده شده

ابوالفضل;444178 نوشت:
ایا درست نیست زن و شوهر موقع خروج از خانه همدیگر را باخبر کنند؟ ( حالا زن چون ظریف هست تاکید شده تا موقع خروج اطلاع دهد تا مشکلی در بیرون پیش نیاد)

سلام . ولی اینطور نیست که شما فرمودید. چون اگر اینطور بود مثلا زن لباسشو میپوشید میرفت بیرون بعد زنگ میزد میگفت من رفتم فلان جا .گفتم که بدونی .

ولی مسئله اینجاست که نمیتونیم بریم بیرون تا اجازه صادر نشده

ایندو با هم خیلی فرق دارن و مرد میتونه نذاره زن اصلا بره بیرون (با دلیل های مختلف ! )که این اصلا در ذهن من احترام رو تداعی نمیکنه

ابوالفضل;444178 نوشت:
چرا اصلا مردها اعتراض ندارن که صبح تا شب کار میکنن و با اجازه یا بی اجازه خرج خونه میکنن؟

خوب زن هم تو خونه کار میکنه با اینه وضیفه ش نیست و میتونه پولشو بگیره. شیر میده و پولشو نمیگیره در حالیکه میتونه طلب کنه .

ابوالفضل;444178 نوشت:
در درجه اول انجام واجبات مهم است و اگر وقت کرد تا کار مستحبی هم انجام دهد اصلا با اجازه چیزی از شخصیت زن کم نمیشه

صد در صد هماهنگ بودن چیز خیلی خوبیه و این مطلع کردنها و مشورت کردنها در کنار هم ، نشون دهنده یه زندگی خوب و عالیه ولی مسئله فعلا همونه که در بالا گفتم

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444212 نوشت:
سلام . ولی اینطور نیست که شما فرمودید. چون اگر اینطور بود مثلا زن لباسشو میپوشید میرفت بیرون بعد زنگ میزد میگفت من رفتم فلان جا .گفتم که بدونی .

ولی مسئله اینجاست که نمیتونیم بریم بیرون تا اجازه صادر نشده

ایندو با هم خیلی فرق دارن و مرد میتونه نذاره زن اصلا بره بیرون (با دلیل های مختلف ! )که این اصلا در ذهن من احترام رو تداعی نمیکنه

خب اینجاست که طرف باید باب میل خودشو پیدا کنه .

برخی مردها هم هستن که با این چیزها اصلا کاری ندارن . زن هرجا خواست میتونه بگرده .

اما بیشتر مردها غیرت دارن . یعنی ذاتشون غیرتی هست و مربوط میشه به افرینششون

و برخی زن ها هم دوس دارن مردشون اینجوری باشه

و پس مشکل مربوط میشه به خود فرد و تربیتش و به دستورات اسلام ربطی نداره

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444212 نوشت:
خوب زن هم تو خونه کار میکنه با اینه وضیفه ش نیست و میتونه پولشو بگیره. شیر میده و پولشو نمیگیره در حالیکه میتونه طلب کنه .

تلاش مرد سخت تر از زن هست. و اصلا تلاشها قابل مقایسه نیست

درست نیست که اختلالات تربیتی و ذاتی ربط داده بشه به دستورات اسلام
چون دستورات اسلام کلی هست و بر اساس شخصیت نرمال طرح ریزی شده اند

ابوالفضل;444228 نوشت:

این دلیل موجهی نمیتونه باشه چون هر کدام به قدر توانشان موظفند. ولی با توجه به کلمه قوام یعنی ستونی که زن به آن تکیه میکند این تکیه گاه قاعدتا باید به گونه ای باشد که برای زن ایجاد مزاحمت و دردسر نکند بلکه باید به چیزی امر کند که صلاح خود زن و زندگیشان هست...

ابوالفضل;444228 نوشت:

اصلا موافق نیستم ! مرد اینو میگه و زن چیز دیگری و به نظر من این چیزی نیست که بشه روش بحث کرد یا اصلا بر زبونش آورد

ابوالفضل;444228 نوشت:
خب اینجاست که طرف باید باب میل خودشو پیدا کنه .

اصلا در ازدواج مشخص نیست حتی سه روز بعد چی میشه واسه همینه که مثال هندونه رو واسش میارن . مثل کتک زن توسط مرد ! که کم پیش نمیاد و اخبارش زیاد شنیده میشه . اگر اینطور بود که شما فرمودید دیگه اینقدر آمار طلاق بالا نبود . همه باب میل هم بودن و مشکلی نبود

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444235 نوشت:
اصلا موافق نیستم ! مرد اینو میگه و زن چیز دیگری و به نظر من این چیزی نیست که بشه روش بحث کرد یا اصلا بر زبونش آورد

کارگری که از ساعت 8 صبح تا 8 شب بیل میزنه و کارگری میکنه با غذا پختن زن یکیه؟
الانم که همه چی ماشینی شده و زن ها دست به سیاه و سفید نمیزنن

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444235 نوشت:
اصلا در ازدواج مشخص نیست حتی سه روز بعد چی میشه واسه همینه که مثال هندونه رو واسش میارن . مثل کتک زن توسط مرد ! که کم پیش نمیاد و اخبارش زیاد شنیده میشه . اگر اینطور بود که شما فرمودید دیگه اینقدر آمار طلاق بالا نبود . همه باب میل هم بودن و مشکلی نبود

زن نرمال باید شوهر غیرتی ذوس داشته باشه و خوشش بیاد وگرنه اختلال داره

درست نیست که اختلالات تربیتی و ذاتی ربط داده بشه به دستورات اسلام
چون دستورات اسلام کلی هست و بر اساس شخصیت نرمال طرح ریزی شده اند

ابوالفضل;444243 نوشت:
کارگری که از ساعت 8 صبح تا 8 شب بیل میزنه و کارگری میکنه با غذا پختن زن یکیه؟

کار در خونه پایانی نداره .حتی تا پایان شب . تازه مگه همه کارگرن !

ابوالفضل;444243 نوشت:
زن نرمال باید شوهر غیرتی ذوس داشته باشه و خوشش بیاد وگرنه اختلال داره

اوه ! یادمون باشه برای ما خانوما ، شما آقایون باید نرمال و غیر نرمال رو تعریف کنید !
وقتی حتی یکی از خود آقایون از حرف شما ایراد بگیره ، پس قبول کنید شما نرمال حرف نمیزنید ! ایرادشو از بنده نگیرید ! چون واقعا مضحک به نظر میرسه که بخوایم بگیم کی سخت تر کار میکنه ! یک مثال کارگری میاد ! منم یه مثال دیگه میتونم بزنم دوباره شما یکی ، منم یکی دیگه . بچه بازی که نیست . هدفمون هم مسخره بازی نیست :khaneh:

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444327 نوشت:
کار در خونه پایانی نداره .حتی تا پایان شب . تازه مگه همه کارگرن !

به کار خونه اصلا نمیشه کار گفت. بیشتر سرگرمی هست تا کار.

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444327 نوشت:
اوه ! یادمون باشه برای ما خانوما ، شما آقایون باید نرمال و غیر نرمال رو تعریف کنید !
وقتی حتی یکی از خود آقایون از حرف شما ایراد بگیره ، پس قبول کنید شما نرمال حرف نمیزنید ! ایرادشو از بنده نگیرید ! چون واقعا مضحک به نظر میرسه که بخوایم بگیم کی سخت تر کار میکنه ! یک مثال کارگری میاد ! منم یه مثال دیگه میتونم بزنم دوباره شما یکی ، منم یکی دیگه . بچه بازی که نیست . هدفمون هم مسخره بازی نیست

من بر اساس توهم حرف نمیزنم . حرف صریح اسلام و قران هست.

ابوالفضل;444328 نوشت:

ههههه نه بابا ! شما از کجا اومدید ؟ از فضا ؟ دیگه هر برشی هم باشید این حرف فوق العاده مشحک از دهان یک دیوانه هم در نمیاد ! مشخص شد شما مخاطب من نیستید چون درک درستی از هیچ چیز ندارید !

اگر کار آسانی بود ، چرا در همون دین و اسلامی که ازش حرف میزنید و سند قرارش میدید ، برای این کارهای به گفته شما مسخره (که گفته شما مسخره تره اگر تعقل کنید) پول قرار نمیدادند !

ابوالفضل;444328 نوشت:

و باز هم طبق همون حدیث و آیتی که فرمودید ، همونها هم میگن حضرت فاطمه زهرا س از کار خونه بسیار خسته میشدند بسیار تا جایی که بعدا صاحب کنیر و غلام شدند برای کمک در کار خانه و امام علی ع هم کمکشون میکردند ! نمیدونستم ایشون هم طبق نظر شما دارند عشوه میکنند ! و الکی ادا در می آوردند ! حداقل کمی تفکر قبل از حرف هم بد نیست ! و همون تسبیحات حضرت فاطمه زهرا س ، به علت خستگی ایشون از همین موضوع بود که پیامبر این ذکر رو یادشون دادند

در كتاب «كلبه احزان» شيخ عباس قمي هنگامي كه ماجراي تعليم تسبيحات حضرت زهرا سلام الله عليها توسط پيامبر صلي الله عليه و آله به آن حضرت را نقل مي كند، جمله اي از حضرت فاطمه سلام الله عليها نقل مي كند كه مي فرمايد: «الان از خدا و رسولش راضي شدم»؛ شما چگونه اين جمله را تفسير مي كنيد و منظور حضرت از بيان اين جمله چه بوده است؟ مگر قبلا از خدا و رسولش راضي نبودند؟ يا ... ؟

اصل این داستان مربوط به این موضوع است که حضرت زهرا -ع- برای انجام کارهای خانه نیاز به کمک کار و کنیزی داشت و این مطلب را با پدر بزرگوارش در میان گذاشت و از ایشان درخواست کنیزی کرد . پیامبر به خاطر عده زیادی از مردم مدینه در فقر به سر می بردند با این درخواست موافقت نکردند و به حضرت زهرا-ع- فرمودند : میل دارید چیزی به شما یاد دهم که از اینها بالاتر باشد ؟ سپس تسبیح معروف فاطمه زهرا –ع- را به آن حضرت آموزش دادند . زهرای مرضیه –ع- هم در پاسخ به پرسش پدر بزرگوارشان گفت : به آن چه خدا و پیغمبر خشنود باشد ، خشنودم . مراد از این جمله این است که به خواست خدا و پیامبرش راضییم و خواست آنها را بر خواست خود مقدم می دارم .

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444330 نوشت:
ههههه نه بابا ! شما از کجا اومدید ؟ از فضا ؟ دیگه هر برشی هم باشید این حرف فوق العاده مشحک از دهان یک دیوانه هم در نمیاد ! مشخص شد شما مخاطب من نیستید چون درک درستی از هیچ چیز ندارید !

اگر کار آسانی بود ، چرا در همون دین و اسلامی که ازش حرف میزنید و سند قرارش میدید ، برای این کارهای به گفته شما مسخره (که گفته شما مسخره تره اگر تعقل کنید) پول قرار نمیدادند !

دستورات اسلام بر اساس تعادل هستن و کسی که با این دستورات مشکل داره

مربوط میشه به شخصیت خودش و اسلام کمبودی نداره.

کا زن هم با کار مرد فرق زیادی داره . هر کدام هم به جای خودش ارزشمند هست.

کسی که بحث رو شروع کرد شما بودید بنده مخاطبم استارتر بحث بود.

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;444331 نوشت:
و باز هم طبق همون حدیث و آیتی که فرمودید ، همونها هم میگن حضرت فاطمه زهرا س از کار خونه بسیار خسته میشدند بسیار تا جایی که بعدا صاحب کنیر و غلام شدند برای کمک در کار خانه و امام علی ع هم کمکشون میکردند ! نمیدونستم ایشون هم طبق نظر شما دارند عشوه میکنند ! و الکی ادا در می آوردند ! حداقل کمی تفکر قبل از حرف هم بد نیست ! و همون تسبیحات حضرت فاطمه زهرا س ، به علت خستگی ایشون از همین موضوع بود که پیامبر این ذکر رو یادشون دادند

در كتاب «كلبه احزان» شيخ عباس قمي هنگامي كه ماجراي تعليم تسبيحات حضرت زهرا سلام الله عليها توسط پيامبر صلي الله عليه و آله به آن حضرت را نقل مي كند، جمله اي از حضرت فاطمه سلام الله عليها نقل مي كند كه مي فرمايد: «الان از خدا و رسولش راضي شدم»؛ شما چگونه اين جمله را تفسير مي كنيد و منظور حضرت از بيان اين جمله چه بوده است؟ مگر قبلا از خدا و رسولش راضي نبودند؟ يا ... ؟

اصل این داستان مربوط به این موضوع است که حضرت زهرا -ع- برای انجام کارهای خانه نیاز به کمک کار و کنیزی داشت و این مطلب را با پدر بزرگوارش در میان گذاشت و از ایشان درخواست کنیزی کرد . پیامبر به خاطر عده زیادی از مردم مدینه در فقر به سر می بردند با این درخواست موافقت نکردند و به حضرت زهرا-ع- فرمودند : میل دارید چیزی به شما یاد دهم که از اینها بالاتر باشد ؟ سپس تسبیح معروف فاطمه زهرا –ع- را به آن حضرت آموزش دادند . زهرای مرضیه –ع- هم در پاسخ به پرسش پدر بزرگوارشان گفت : به آن چه خدا و پیغمبر خشنود باشد ، خشنودم . مراد از این جمله این است که به خواست خدا و پیامبرش راضییم و خواست آنها را بر خواست خود مقدم می دارم

دوران زمان حضرت فاطمه (س) با زمان کنونی فرق زیادی داره و اصلا کار خانه ان زمان با کار خانه کنونی قابل مقابسه نیست

ابوالفضل;444335 نوشت:
کا زن هم با کار مرد فرق زیادی داره . هر کدام هم به جای خودش ارزشمند هست.

بله بنده هم همینو گفتم که فرق دارن با هم و قابل بحث نیستن ! و اینو در جواب حرف شما گفتم و یکی از آقایون هم همینو فرمودند ولی شما الان حرفو عوض کردید چون تا چند لحظه قبل هیچ حسابش میکرددید و جزء کار نبود و گویا خدا هم الکی گفته میتونن واسه این کار پول بگیرن! و الان هر دو رو ارزشمند خطاب میکنید . یا میگین ساده و سرگرمیه تا جاییه که به خاطر این سرگرمی حضرت فاطمه زهرا س شکایت میکنند و طلب کنیز میکنند (طبق نظر شما)، یا سرگرمی زن (بازم به قول خودتون) رو ارزشمند خطاب میکنید. چه خوبه که شما به سرگرمی زن اهمیت میدید ! واقعا میگم :Gol:

ابوالفضل;444338 نوشت:
دوران زمان حضرت فاطمه (س) با زمان کنونی فرق زیادی داره و اصلا کار ان زمان با کار کنونی قابل مقابسه نیست

حالا اگر یک زن میگفت زمان فرق کرده ، میشد آخر (اند فمینیست) زن پرستی و میخواد قوانینو عوض کنه و ... :khaneh:

کار در خونه هیچ چیزش عوض نشده ، اما اوه آره . یادم نبود قبلا واسه همسرانشون کنیز میگرفتن تا کمکشون کنن حتی حضرت فاطمه زهرا س هم کنیز و غلام در خانه داشتند برای کمک . الان اگر کسی برسه از لحاظ مالی - کنیز -ببخشید خدمتکار - میگیره برای کمک . اوه بازم باید ببخشید که عشایر و روستاییان اکثرشون دسترسی به اون امکانات مادی که مد نظر شما هست ، ندارن حتی بسیاری از شهر نشین ها -مگه قشر متمول جامعه ما چقدره - متوسطش چطور ؟
اگر زمان برای زن فرق کرده ، محض اطلاع واسه مردها هم فرق کرده ! یا زنان در سال 1392 هستند و مردان 1400 سال قبل ؟

با سلام

به نظر من چه کار زن و چه کار مرد هردو قابل احترام هستند ولی قرار نیست چون از جزییات کار طرف مقابل چیزی نمی دونیم توهین کنیم!!!!!!!

کار زن واقعا سخته، قدیم و جدید هم نداره هر کدوم جای خودشون برای زن سخت هستن.

کار خونه که فقط غذا نیست اما چون آقایون فقط غذا رو میبینن(با عرض معذرت) باید بگن غذا درست کردن که سخت نیست!!!!!

از این بحث بگذریم جواب من به سوال اول تاپیک:

من فکر میکنم زن و شوهر بایددر مورد این مسایل با هم کنار بیان و در مورد چیزهایی که ذهنشون رو درگیر کرده به توافق برسن.

مثلا در مورد بیرون رفتن زن بدون اذن شوهر، شوهر میتونه ابراز رضایت کنه تا همسرش هر لحظه احتیاج به اذن نداشته باشه.

یا در مورد شغل یا .......

در مورد این مسایل میشه به توافق رسید فقط ان شاالله که طرف مقابل آدم باایمان و فهمیده ای باشه و از دستورات اسلام سوء استفاده نکنه.

به طاها به یاسین;444359 نوشت:
ه نظر من چه کار زن و چه کار مرد هردو قابل احترام هستند ولی قرار نیست چون از جزییات کار طرف مقابل چیزی نمی دونیم توهین کنیم!!!!!!!

کار زن واقعا سخته، قدیم و جدید هم نداره هر کدوم جای خودشون برای زن سخت هستن.

کار خونه که فقط غذا نیست اما چون آقایون فقط غذا رو میبینن(با عرض معذرت) باید بگن غذا درست کردن که سخت نیست!!!!!

سلام

بنده حرفم این نبود که کار زن ارزش نداره . نظرم این بود که برخی کارهای مردان واقعا سنگین هست و قابل مقایسه نیست .

مثلا یه مرد کارگری که صبح تا شب کیسه 50 کیلویی سیمان این ور و اون میکنه واقعا سنگینه .

باید با دید نظام مند به موضوع نگاه کنیم که اگر قسمتی نباشه مجموعه (خانواده) به هدف خودش نمیرسه

ابوالفضل;444367 نوشت:
سلام

بنده حرفم این نبود که کار زن ارزش نداره . نظرم این بود که برخی کارهای مردان واقعا سنگین هست و قابل مقایسه نیست .

مثلا یه مرد کارگری که صبح تا شب کیسه 50 کیلویی سیمان این ور و اون میکنه واقعا سنگینه .

باید با دید نظام مند به موضوع نگاه کنیم که اگر قسمتی نباشه مجموعه (خانواده) به هدف خودش نمیرسه

سلام

جناب ابوالفضل!خداروشکرحرفتون رو پس گرفتین.
میدونید خیلی ازمردا خیلی بی انصافن به جای اینکه یه خسته نباشیدی به خانم خونشون بگن یه ضد حالی میزنن:که صبح تاحالا چه کار میکردی؟؟؟
گفین احترام،گفتین ثبات خونه و...
وقتی مردی حرمت حالیش نیست.....
وقتی مرد نه ازسرغیرت بلکه از روی غریزه ی مردسالاریش،از سر تحکم طلبیش،ازسرتعصبش،ازسر خودخواهیش زن رو ممنوع میکنه....
چنددرصد آقایون اسرغیرت و...خانمشون رو ازخلی چیزاممنوع میکنن.؟؟؟
زن حتی اگه والدینش روبه موت باشن ونیازمبرمی به او داشته باشن بدون اجازه ی همسرش نمیتونه بره چرا؟چون از وقتی پاشو بزاره بیرون فرشته ها لعنش میکنن.
زن اگه مردش خسیس بود یا اونقد درک نداشت که بدونه زن و دختراش یه نیازهایی دارن پس باید بدون گفتن هزینه شو به خانم بده وهمیشه مبلغی رو کناربزاره،حالااگه این زن مجبورباشه بدون اجازه ی همسر اون خرج لازم رو برداره فقط وفقط در اون حد،این کارش ازنظرفقهی غیر شرعیست!!!!
هر مردی لیاقت اون مراعاتهایی که اسلام گفته رو نداره.
عرض کردین طلاق،مگه طلاق مغضوبترین حلال نیست،مگه عرش الهی رو به لرزه درنمیاره؟؟؟

مجنونة الرضا(ع);444428 نوشت:
سلام

جناب ابوالفضل!خداروشکرحرفتون رو پس گرفتین.
میدونید خیلی ازمردا خیلی بی انصافن به جای اینکه یه خسته نباشیدی به خانم خونشون بگن یه ضد حالی میزنن:که صبح تاحالا چه کار میکردی؟؟؟
گفین احترام،گفتین ثبات خونه و...
وقتی مردی حرمت حالیش نیست.....
وقتی مرد نه ازسرغیرت بلکه از روی غریزه ی مردسالاریش،از سر تحکم طلبیش،ازسرتعصبش،ازسر خودخواهیش زن رو ممنوع میکنه....
چنددرصد آقایون اسرغیرت و...خانمشون رو ازخلی چیزاممنوع میکنن.؟؟؟
زن حتی اگه والدینش روبه موت باشن ونیازمبرمی به او داشته باشن بدون اجازه ی همسرش نمیتونه بره چرا؟چون از وقتی پاشو بزاره بیرون فرشته ها لعنش میکنن.
زن اگه مردش خسیس بود یا اونقد درک نداشت که بدونه زن و دختراش یه نیازهایی دارن پس باید بدون گفتن هزینه شو به خانم بده وهمیشه مبلغی رو کناربزاره،حالااگه این زن مجبورباشه بدون اجازه ی همسر اون خرج لازم رو برداره فقط وفقط در اون حد،این کارش ازنظرفقهی غیر شرعیست!!!!
هر مردی لیاقت اون مراعاتهایی که اسلام گفته رو نداره.
عرض کردین طلاق،مگه طلاق مغضوبترین حلال نیست،مگه عرش الهی رو به لرزه درنمیاره؟؟؟

من اصلا قصد تندروی نداشتم .
بنده هم مثل شما تابع دستورات اسلام و قران هستم . اما کلا از اینکه دستوراتش زیر سوال بره ناراحت و زود عصبانی میشم

اما نظرات کلی بنده :

کار زن جای خودش ارزشمند و قابل تقدیر هست

کار مرد هم قابل تقدیر و ارزشمند هست و اصلا نیازی نیست این دو رو در کنار هم قرار بدیم و بگیم کدوم بالا و پایینه

زن جای خودش ارزشمنده و مرد جای خودش ارزشمنده و لازم نیست مقایسه کنیم کدوم بالا و پایینه چون افرینش بر میگرده به صاحب مصلحت.

اما حق و حقوقی که در اسلام برای زن تعیین شده به نظر من برای ارزشمند کردن بیشتر زن است
چون اگر نمی خواست ارزش بدهد ول میکرد به امون خدا و میگفت هر کاری دوس دارس انجام بده و در این صورت هم دوام احتمال زندگی وجود نداشت

و با اینکه مرد شروع کننده زندگی و ابراز علاقه از طرف مرد صورت میگیره مسئول حفظ زندگی خودش هست و باید زندگی را باثبات نگه دارد.
و هر حقی هم در این راستا دارد باید در راستای حفظ زندگی و دوس داشتن هر چه بیشتر همسرش به کار گیرد

ور اگر در حقی سو استفاده کرد مشکل از طرف مرد هست و باید برخورد شود.

ابوالفضل;444557 نوشت:
من اصلا قصد تندروی نداشتم .
بنده هم مثل شما تابع دستورات اسلام و قران هستم . اما کلا از اینکه دستوراتش زیر سوال بره ناراحت و زود عصبانی میشم

اما نظرات کلی بنده :

کار زن جای خودش ارزشمند و قابل تقدیر هست

کار مرد هم قابل تقدیر و ارزشمند هست و اصلا نیازی نیست این دو رو در کنار هم قرار بدیم و بگیم کدوم بالا و پایینه

زن جای خودش ارزشمنده و مرد جای خودش ارزشمنده و لازم نیست مقایسه کنیم کدوم بالا و پایینه چون افرینش بر میگرده به صاحب مصلحت.

اما حق و حقوقی که در اسلام برای زن تعیین شده به نظر من برای ارزشمند کردن بیشتر زن است
چون اگر نمی خواست ارزش بدهد ول میکرد به امون خدا و میگفت هر کاری دوس دارس انجام بده و در این صورت هم دوام احتمال زندگی وجود نداشت

و با اینکه مرد شروع کننده زندگی و ابراز علاقه از طرف مرد صورت میگیره مسئول حفظ زندگی خودش هست و باید زندگی را باثبات نگه دارد.
و هر حقی هم در این راستا دارد باید در راستای حفظ زندگی و دوس داشتن هر چه بیشتر همسرش به کار گیرد

ور اگر در حقی سو استفاده کرد مشکل از طرف مرد هست و باید برخورد شود.

سلام ووقت بخیر به اسکدینی های بزرگوار
1-هدف ازسوال به هیچ وجه زیرسوال بردن قوانین ومقرارت اسلام نیست.
2-اصلاًبین این دو فقره[کار زن ومرد] هیچ قیاسی مدنظرنبوده ونیست.یعنی جای برقراری قیاس بینشون نیست.دومقوله ی جدا وقطعاًمکمل وهمگام همدیگرند.
3-دراین سوال بحث از وظایف زن شده یجورایی و متقابلاًحقوقی که خیلی از مردان دین نشناس و گاهاًهرچند مدعی دین داری اونو زیر پا میذارن.
4-اصلاًاینجا از ابراز علاقه و آغازگر این رابطه(همسری)وپیشگامی مردصحبت نشده یعنی ربطی نداره.
5-اصلاً به طور اساسی اسلام مشکل نداره این عاملان به اسلامند که مشکل دارن.
6-جناب ابوالفضل!شاید عرض کنید نظرات کلی تان را ارائه کردین،صحیح می فرمایید،منظور من از نوشتن این پاسخ هم این نیست که برداشت دیگه ای کرده باشم.
7-اگه قرار بر رها کردن بود و عدم ارائه ی هر باید ونبایدی که هردنبیلی بود دنیا براخودش.
8-منظور زیر سوال بردن جایگاه مردونقش او در مدیریت وثبات زندگی نیست.
9-درکل منظورم اینه که چرادربرابر همسر افراطی،نالایق و ازاین قبیل همه ی این قوانین باید مراعات بشه؟؟میدونم الآن میگین برای کمال خودش وحفظ بنیان خانواده...

مجنونة الرضا(ع);443910 نوشت:
سلام

من نگفتم صریح بیان شده،درضمن روایاتی که درمورد ویژگی های زن خوب میگه مضمونش یجوریه که انگارمیگه زن توبایدمطیع شوهرت باشی

با سلام و عرض ادب

اگر از دید شما به قضیه نگاه کنیم باید بگوییم: مردها نیز می توانند ادعا کنند که خداوند به گونه ای با مردان صحبت فرموده که انگار نوکر و خدمت گزار زنان هستند، چرا باید مرد نوکر زن باشد؟ مقام نوکر از لحاظ اجتماعی پایین است چرا زن باید برتر از مرد باشد؟
چرا باید مرد همیشه نیازمند همسرش باشد؟ چرا مرد را به گونه ای آفرید که به همسرش نیاز داشته باشد و هزاران چراهای دیگر که این بار خانم ها باید توضیح دهند که چرا خداوند فرق گذاشته است؟ می دانید که زن تنها وظیفه قانونی که در قبال مرد دارد تنها برآوردن نیاز جنسی اوست به غیر از این امر، زن قانونا می تواند برای کارهای خانه، شیر دادن بچه و ... از مرد دست مزد بطلبد(آيت الله سيستاني، توضيح المسائل، مسأله 2371-2373 و مسأله 2446) و در صورت پرداخت نکردن دستمزد این حق را دارد که هیچ کاری در منزل انجام ندهد . .... حال سوال این است چرا باید این گونه باشد؟ چرا مرد مثل نوکر از صبح تا شب کار کند و زن جز خوردن و خوابیدن و برطرف کردن نیاز جنسی مرد هیچ وظیفه ای نداشته باشد؟و ...
البته این سوال طبق دیدگاه شما بود اما از دیدگاه اسلام هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد؛ وظایفی که اسلام برای زن و مرد محول کرده بر اساس روحیات آندو است اصل بر این است که ازدواج از روی عشق، صفا،صمیمیت و گذشت و فداکاری صورت می گیرد لذا در چنین محیطی قوانین حقوقی جایگانی ندارند بلکه صداقت و گذشت حرف اول را در زندگی زناشویی می زند

[=&quot]

[=&quot]اشاره ای کوتاه بر روابط زن و مرد:

[=&quot]ببینید اصل اولی در اسلام عدم برتری زن و مرد بر دیگری است، رئیس و مرئوس در خانواده اسلامی معنی ندارد لذا بایستی حضرت عالی این ذهنیت اشتباه را که به غلط، غرب در صدد ترویج آن هست و برخی از زنان ما دچار این ذهنیت غلط شدند پاک کنید .

[=&quot]اصل در اسلام سازش، گذشت و فداکاری است و مرد و زن هر دو باید برای ساختن محیطی امن و آرام فداکاری کنند و هیچ کدام حق تعرض بر حریم دیگری را ندارند، دستورات اسلام هم با در نظر گرفتن روحیات هر یک از زن و مرد در همین راستا وضع شده تا در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی زندگی کنند .

[=&quot]اسلام بر اساس روحیات هر یک از زن و مرد برای هر کدام از آندو وظایفی را در حیطه خودش مقرر فرموده تا هر یک مکمل همدیگر باشند، برای مثال غالبا روحیه زن اطاعت پذیری است، غالب زنان دوست دارند تکبه گاهی در زندگی داشته باشند و ... با توجه به این گونه روحیاتی که زنان به طور طبیعی و ذاتی دارند اسلام دستورات خود را بر همین اساس داده است تا زن و مرد مکمل همدیگر شده و بتوانند یک محیط امن را برای رسیدن به هدف آفرینش فراهم کنند.

[=&quot]پس معلوم شد اصل در دین اسلام حرمت متقابل است چه از ناحیه مرد و چه از ناحیه زن؛ اما همیشه در برابر اصل تبصره ای هم وجود دارد و این مربوط به استثنائت می شود، ممکن است برخی از زنان و مردان از وظایف محوله خود سوء استفاده و سوء برخورد کنند و وظایف محوله خود را به خوبی انجام ندهند که در این صورت یقینا محیط گرم خانواده سرد شده و متلاشی خواهد شد اما اسلام این را نمی خواهد، اسلام برای خانواده و بقاء کیفی آن تقدس قائل است و نمی‌خواهد خانواده ها متلاشی شوند لذا در مقابل اصل، تبصره ای هم آورده است تا جلوی متلاشی شدن خانواده ها را بگیرد.

ادامه دارد ...

به نظر می آید آن گروه از زنانی که زیر ستم شوهران خود واقع شده اند از این قانون الهی و قانون عقلی ناراضی هستند؛ و حق هم دارند چون مردی که تنها یک طرف سکه را می بیند و و از وظایفش سوء استفاده و سوء مدیریت می کند، هم باعث می شود قوانین موضوعه اسلام را بد جلوه دهد و در نتیجه موجب ایجاد شک و شبهه برای برخی زنان شود و هم موجب قهر الهی می شود اما مردان باید آن طرف سکه را هم باید ببینند که اسلام چه سفارش هایی برای نحوه رفتار با زنان کرده است...

لذا اگر مردان استثنائی نیز پیدا شدند و زنان خود را مورد آزار و اذیت قرار دادند و حق آزادی عمل برای زنان قائل نشدند و برای هر کاری و هر حرکتی تعلل کردند و زن را مرئوس خود قلمداد کرده و زندگی را برای زن تلخ کردند این گونه مردان نیز منفور درگاه احدیت هستند؛ چه بسیار روایاتی که نرم خویی و مدارا کردن با زنان را سفارش اکید کردند و زن را ریحانه دانسته و به مردان سفارش می کنند که مبادا با کمترین بی توجهی به زن این فرشته زمینی را مورد آزار و اذیت قرار بدهید .

آنچه به نظر می رسد این است که رفتار مردان استثنایی موجب شده تا زن خیال کند مرئوس است و مرد رئیس، بنابراین فکر می کند زن مطیع محض مرد است اگر سفارشات اسلام دقیقا مورد توجه قرار داده شود خواهید دید ممکن نیست مشکلی در خانواده پیش بیاید.

ادامه دارد ...

همچنانکه مرد وظیفه دارد از ریحانه خوب مواظبت کند، زن نیز موظف است پشتیبان و حامی مرد باشد تا بدین وسیله کانون خانواده گرم باقی بماند اگر نام قوانین حقوقی در خانواده به میان بیاید مشخصا گرمی صفا و صمیمیت از آن خانواده رخت بر می بندد و چنین کانونی نمی تواند انسان های الهی تربیت کند . هدف از تشکیل خانواده تربیت انسان است و تربیت انسان جز با فداکاری و گذشت و صمیمیت امکان پذیر نیست وقتی صحبت از قوانین حقوقی به میان امد یقینا آن خانواده با مشکل برخورد کرده است؛ چون زن و مردی که با عشق و صمیمیت ازدوج کرده اند کارهای آندو برای دیگری، از روی عشق و محبت است نه از روی اجبار و نه از روی تبعیت از قوانین حقوقی و ... .
برای اینکه بتوانیم تجلی دستورات الهی را به خوبی مشاهده کنیم خوب است سری به خانواده های مردان الهی بزنیم و از نحوه برخورد و رفتار و منش این مردان الهی با همسرانشان مطلع باشیم این بزرگان با عظمت و مقام والایی که نزد پرودگار دارند آنچنان با همسرانشان برخورد می کنند که انسان واقعا شگفت زده می شود چنین انسانی با این روحیات مگر ممکن است در مقابل همسر چنین متواضع باشد نمونه بارز ان نامه حضرت امام به همسر خویش است که چه متواضعانه و عاشقانه با همسر خود صحبت می کند.
آیت الله سعادت پرور (پهلوانی) می فرمودند من یک روز در خانه تند حرف زدم در عالم معنی به من گفتند 20 سال عبادت های تو بر باد فنا رفت . اگر ان روی سکه را می بینیم باید این روی سکه را هم دید که توازن برقرار شود و الا یک جانبه نگاه کردن به قضایا موجب گمراهی خواهد بود .

از بابت طولانی بودن مطالب عذر خواهی می کنم

عجیبه به خدا!!!
ببخشید خانم ها ، ولی باید رو راست نکته ای رو عرض کنم
هر جور که میگیم و از هر طریقی که وارد میشیم باز شما حرف خودتون رو میزنید

درمورد حقوق خودتون هیچ حرفی نمیزنید و عین حق میدونید(مهریه ، نفقه و....)
توی این موارد کاملاً طابع اسلام هستید ، اما هر حقی که مردها دارن (حتی حقوقی که استفاده نمیکنن) شما یه اعتراضی براش میتراشید

نقل قول:
خوب زن هم تو خونه کار میکنه با اینه وضیفه ش نیست و میتونه پولشو بگیره. شیر میده و پولشو نمیگیره در حالیکه میتونه طلب کنه

عجیبه خانم ها که مدام از ما میخوان حقوقمون رو اثبات کنیم ، برای اثبات این حقوق که توی حرفهاشون میگن هیچ نیازی نمیبینن
خانم های عزیز ، شما ابتدا باید ثابت کنید که چرا باید برای این کارها پول بگیرید ، بعد بیاید و منتش رو سر مردا بذارید

من مطمئنم اگر حقوق اینطوری تقسیم میشد:
خانم ها 99 درصد از حقوق
آقایون 1 درصد از حقوق

باز هم خانم ها برای همون 1 درصد اعتراض میکردن!!!

تو پست خودم توضیح دادم که از چه روشی استفاده میکنید (و مبنا رو بر غیر عمد بودن کارِتون گذاشتم) ولی انگار.....

به امید خدا تصمیم دارم گوشه هایی از حقوق خانم ها رو به پرسش بذارم که چرا مردها این حقوق رو ندارن
امیدوارم خانم ها همونطور پاسخ بدن که از ما انتظار داشتن (پاسخ های همراه با منطق و غیرتکراری)

RezaDodangeh;447478 نوشت:
نقل قول:
خوب زن هم تو خونه کار میکنه با اینه وضیفه ش نیست و میتونه پولشو بگیره. شیر میده و پولشو نمیگیره در حالیکه میتونه طلب کنه

عجیبه خانم ها که مدام از ما میخوان حقوقمون رو اثبات کنیم ، برای اثبات این حقوق که توی حرفهاشون میگن هیچ نیازی نمیبینن
خانم های عزیز ، شما ابتدا باید ثابت کنید که چرا باید برای این کارها پول بگیرید ، بعد بیاید و منتش رو سر مردا بذارید

اگه با این مشکل دارید برید از اسلام ایراد بگیرید چون اینا حقوق اسلامی است تو رساله میتونی ببینی

خوشم میاد هر دو مون(هم زنا هم مردا) با حقوق و وظایفی که اسلام برامون گذاشته مشکل داریم!!
این قوانین اینجوری مطابق فطرتن؟!!!

mona690;447550 نوشت:

خوشم میاد هر دو مون(هم زنا هم مردا) با حقوق و وظایفی که اسلام برامون گذاشته مشکل داریم!!

مسلمونای واقعی با وظایف و حقوقشون هیچ مشکلی ندارند.

حتی اسلام جلوی زنها رو نگرفته که کار نکنند. اگر کار هم کردند مسوولیت خرج خانه رو بعهده ندارند و درامدشون مال خودشونه.

مردهای مسلمان هم بنابر دلایل جسمی و روحی مشکلی با وظیفشون ندارند.

اینجور مشاجراتی که امثال شما پیش میکشند باعث میشه چنین جوابی بهتون بدهند.

فقط کسایی که با حاکمیت اسلام مشکل دارند دست به دامن اختلاف بین حقوق و وظایف زن و مرد میشوند تا زنان را به دینشان بدبین کنند.

چون تنها به این روش میشه زن رو از زیر پوشش حجاب بیرون آورد و جامعه را به

فساد کشاند

و تا جامعه منحرف نشه

تن به حاکمیت استکبار نخواهد داد

[=Times New Roman]اینکه اسلام دین کاملی است هیچ شکی نیست،عقل ما هست که محدود و جاهل....
صحبتهای کارشناس هادی کاملا درست و تا یه جایی امیدوار کننده بود.اما سوال من اینجاست که چرا در دین اسلام سخت گیری هایش بیش از محبتهایش نسبت به زن است؟اصلا چرا از اینور این همه سخت گیری و از ان طرف محبت و چی و چی؟
اصلا از قدیم و ندیم به غیر از معصومین که خاص هستند،در میان مردم عامه،در کدام جامعه اینقدر مردان باشعور با فرهنگ داشته که چطور این طرف سکه رو میبینن،اون طرفش رو هم ببینن.؟!بله....شهیدان و بزرگواران زیادی بودن اما از 100 درصد،چند درصد مردان اینطور بودن؟به خصوص در قشر متوسط و پایین و یا در روستاها و...؟؟اصلا فکر میکنم اگه کل روایات رو در باب حقوق زن کنار هم بذاریم،سخت گیری و محدودیتش بیشتر باشد...بیشتر وقتا با خودم میگم حرفهای شاهین نجفی تا حدودی خیلی هاش درسته...چون جوابی در برابر حرفاش ندارم!
مثلا اینکه:زن اگر شوهرش بداخلاق و بدعنق و کتک زن و ...بود،صبر کنه.اما مرد اگر زنش همین صفات رو داشته باشه و به درگاه خدا در این مورد دعا کنه دعایش مستجاب نیست چرا که بهش گفته میشه خداوند طلاق رو برای چی قرار داده،طلاق بده...!
اصلا سر همین قضیه که زن فقط وظیفه اش تمیکن در مسائل جنسی است و برای بقیه کارها،میتونه دست مزدبگیره...در کدام جامعه تا به حال چنین اتفاقی افتاده.کدام مرد زیر باز این حرف رفته؟؟؟اما زنها زیر بار تمام سخت گیری های مرد باید برن،اینکه بخاد بره زیارتی،شوهره میگه اجازه نمیدم زیارتت قبول نیست بخواد نذری بده صدقه بده،یا حتی همین که اگه والدینش دم مرگ بودن،شوهر اجازه نده نمیتونه بره(نهایت محبت و ظرافته!)این قضیه توی یکی از آشناها اتفاق افتاده بود.پسر وقتی در خاستگاری با دختر صحبت میکرد بهش گفته بود اگه پدرت یا مادرت در حال مردن باشه و من بهت اجازه ندم تو چی کار میکنی..؟!دختر مونده بود چی بگه...یادم نیس اون وقت بهش چی گفته بود اما بعدا پسره گفته بود اره میخاستم امتحانت کنم که تا کجا اطاعت میکنی ازم..؟!این بی انصافی نیس؟بیشتر مردا فقط همان دستور اسلام رو میبینن،بعد هم که بهشون میگیم میگن دین گفته،کاش اسلام در کنار این سختگیری های واجباتی،ان محبتهای مستحبی رو هم،واجب میکرد.
یا سر همین تمکین و برای غیر دست مزد گرفتن، چیزی که نوشته ن یک حرف دیگه س، اون که عمل می شه یک واقعیت دیگه.اسلام می گه زن توی خونه شوهرش جز تمکین وظیفه ای نداره، مهرش هم عندالمطالبه س، مگه نه؟ کدوم زنی رو دیدید که بابت شیر دادن بچه ش یا کار کردن توی خونه بتونه منتی سر شوهرش داشته باشه، حالا مزد پیشکش.( حالا جواب پسرا که میگن اگه قرار باشه آدم زن بگیره، اون وقت واسه رختشویی و بچه داری و آشپزی پول بده که دیگه مگه عقلش کمه بره زن بگیره دم به دم خرجش رو می ده، باب میل یکی رو می آره که تنوع هم داشته باشه؟!).یا همین مهر که عندالمطالبه س، تا وقتی که پای دوستی است، اگه اسمش رو هم زن بی چاره بیاره، کارها به دشمنی کشیده می شه، وقتی هم از اول پای جنگ و دشمنی است که دیگه هیچی، اگه تونستی، برو بگیر!
و خیلی مسائل دیگه ...میگید زن فرشته زمینی هس کدوم مرد زن رو به این چشم دیده؟؟یکی بود میگفت زن ناقص العقله...حالا چرا؟؟چون امام علی گفتن با زنها مشورت نکنیدکه ناقص العقل هستن...اینم از این...وقتی حرف میزنی میگن در فلان حدیث گفته،اصلا خودم توی فک کنم مفاتیح بود که خودنم مرد نباید از میان دو زن رد شود زیرا عقلش کم میشود.مرد نباید از پس مانده زن بخورد چرا که عقلش کم میشود.گاهی فک میکنم زن فقط وسیله ای هست برای رشد و پیشرفت مرد...وقتی میاد خونه،غذاهای خوب بپزه که اگه مرد شکمش گرسنه باشه بدخلق میشه،نیاز مرد رو تامین کنه و...و..و...متاسفانه این تفکر اگر تفکر غربی هست تاثیر زیادی داشته اما کاش در جوابش حرف حساب میبود....
ببخشید اگه زیاد شد

mona690;447550 نوشت:

اگه با این مشکل دارید برید از اسلام ایراد بگیرید چون اینا حقوق اسلامی است تو رساله میتونی ببینی

ممنون که حرف بنده رو تایید فرمودید. منم همین رو دارم میگم که به ما مردها که میرسید میفرمایید اسلام گفته و باید بگیم چشم. پس به خانم ها هم همین رو بفرمایید

بگید که:
خانم محترمی که به حقوق مردها اعتراض داری ، اگه با این مشکل دارید برید از اسلام ایراد بگیرید چون اینا حقوق اسلامی است تو رساله میتونی ببینی

درضمن کامنت بنده رو یه بار دیگه ببینید. دقیقاً کجای حرفام به حقوق خودم یا کسی دیگه اعتراض کردم؟!

سلام خدمت خواهرم ، خانم Fatima20
با بخشی از فرمایشات شما موافقم که اول به اونها اشاره میکنم
اول اینکه فرمودید بین تعیین قوانین و اجرای قوانین در برخی موارد زمین تا آسمون تفاوت هست. با شما موافقم و دو پست در همین زمینه توی سایت گذاشتم که کارشناسان هم زحمت کشیدن و پاسخ دادن. البته من کامل قانع نشدم و قراره مصداقی مسائل رو مطرح کنم تا به نتیجه بهتری برسیم
اما مطلب دومی که فرمودید این بود که مردها به درستی با خانم ها رفتار نمیکنن(در کل). با این هم تا حدودی موافقم

تا اینجا حرفهای شما قبول. اما نکاتی در مورد فرمایش شما وجود داره
ببینید خواهر بزرگوار ، طبیعیه که شما فقط مشکلات خودتون رو ببینید و از مشکلات مردها آگاهی چندانی نداشته باشید. یا حتی خیال کنید که مردها کلاً مشکل جدی ندارن

چند سؤال میپرسم از حضورتون (امیدوارم پاسخ یک طرفه ندید)

1 - میفرمایید که مردها احترام به زن رو اونطور که سفارش شده انجام نمیدن. کاملاً درسته و من هم قبول دارم. اما از شما میپرسم

الف) آیا ساده گرفتن ازدواج رو الان خانم ها همونطور که پیامبر(ص) سفارش فرموده دارن رعایت میکنن؟
انصافاً ، تالارهای گرون قیمت ، غذاهای جور واجور ، لباس گرون قیمت ، آرایشگاه های معروف و...... از خواسته های معمول بیشتر دخترها نشده؟

ب)
آیا این حرف پیامبر(ص) که فرمودن شومیِ زن در مهریه زیاد اوست ، مورد توجه تمام خانم ها قرار میگیره؟ چند درصد خانم ها مهریهء کم دارن؟

ج)
حجاب که دیگه ربطی به مردها نداره و دستوری هست که برای حفظ شأن خود خانم ها داده شده. آیا تمام خانم ها حجابشون درسته؟
چه پسرهای جوونی که امکان ازدواج ندارن و توی جامعه با دخترای بزک کرده مواجه میشن و به چه گناهان و انحرافاتی که دچار نمیشن

موارد دیگری هم هست که بخاطر طولانی شدن دیگه ذکر نمیکنم. اما شما فقط همین 3 مورد رو دقت بفرمایید

2 - فرمودید که خانم ها میتونن بابت برخی کارها که انجام میدن پول بگیرن. همینطور میتونن مهریه رو بگیرن و این حق اونهاست اما بیشتر خانم ها این کار رو نمیکنن. (یا مواردی از این دست). بله با شما موافقم. بیشتر خانم ها اینقدر نیت پاک و خالصانه ای دارن ، که به این چیزا فکر هم نمیکنن
اما صرفاً در پاسخ فرمایش شما بزرگوار عرض کنم که:
مگر مردها حق داشتن همسر موقت ندارن؟
مگر مردها حق داشتن 4 زن ندارن؟
چندتا مرد از این حق استفاده میکنن؟
کاری ندارم که پسرخالهء دوست فلانی ، یا پدر بزرگ فلانی 3 تا زن داشته. لطفاً درصد رو بفرمایید
چندتا از پسرهای مجرد مذهبی رو میشناسید که قبل از ازدواج اصلی ، ازدواج موقت کرده باشن؟ این رو هم لطفاً درصد بفرمایید

3 - بخشی که فرمودید برخی قوانین از نظر تئوری ، با عمل ، تفاوت بسیاری دارن رو هم با شما موافقم. اما این هم فقط مختص خانم ها نیست. قوانین مختلفی وجود داره که شامل فرمایش شما میشه که هم به مردها مربوط میشه و هم به خانم ها

در هر حال همونطور که بارها و بارها توی این سایت نظرم رو عرض کردم (و متاسفانه برخی خانم ها نمیخوان بشنون) ، حرفم تنها اینه که ، خوبه خودمون رو جای طرف مقابل هم بذاریم. حالا چه مرد باشیم و چه زن. سختی ها و مشکلات هر دو طرف رو ببینیم

عرض معذرت فراوان از زیاد شدن کامنت های خودم. اما واقعاً لازم دیدم یه نکتهء مهم رو خدمت همهء دوستان (زن و مرد) عرض کنم
من نظر شخصی خودم رو عرض میکنم. اگر ایرادی وارد بود ، دوستان و بخصوص کارشناسان اصلاح کنن

به نظر من تمام مشکل ما و ایراداتی که به قوانین میگیریم ، برمیگرده به اینکه حدیث ثقلین رو شنیدیم ولی دقت کمی بهش داشتیم
قوانین اسلامی و شرح اونها ، در قرآن کریم و وحی الهی به پیامبر(ص) تشریع شده. اما چگونگی اجرای این قوانین رو فقط و فقط با مراجعه به سیرهء اهل بیت(ع) میشود فهمید. کجا امام علی(ع) روی همسرشون دست بلند کردن؟ کجا امیرالمؤمنین(ع) شخصیت همسرشون رو کوچک شمردن؟ کِی حضرت فاطمه(س) برای یه النگو خون به دل شوهر خودشون کردن؟

ضمن احترام به پیروان سایر ادیان و مذاهب ، خدمت شیعیان عزیز عرض میکنم که برای ما راه مشخص شده و ما نباید تفسیر به رای کنیم. من و شمایی که ادعای شیعه بودن داریم ، باید بدونیم که راه و روش ما باید راه و روش ائمه باشه ، نه اینکه تفسیری دل بخواهی از قوانین داشته باشیم و سرخود عمل کنیم. برای ما دو دست آویز وجود داره که اگر هرکدوم رو رها کنیم ، به چاه ضالین خواهیم افتاد. پس راه درست این راه خواهد بود:

قوانین + روش اجرای قوانین = سعادت
و
قرآن و وحی + اهل بیت(ع)
= سعادت

خدا نکنه که مایِ شیعه ، مصداق این حرف بشیم که: حسبنا کتاب الله

پرسش:
چرا اسلام میخواهد همیشه زن مطیع محض مرد باشد؟؟

پاسخ:
اصل اولی در اسلام عدم برتری زن و مرد بر دیگری است، رئیس و مرئوس در خانواده اسلامی معنی ندارد لذا بایستی حضرت عالی این ذهنیت اشتباه را که به غلط، غرب در صدد ترویج آن هست و برخی از زنان ما دچار این ذهنیت غلط شدند پاک کنید .

اصل در اسلام سازش، گذشت و فداکاری است و مرد و زن هر دو باید برای ساختن محیطی امن و آرام فداکاری کنند و هیچ کدام حق تعرض بر حریم دیگری را ندارند، دستورات اسلام هم با در نظر گرفتن روحیات هر یک از زن و مرد در همین راستا وضع شده تا در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی زندگی کنند .

اسلام بر اساس روحیات هر یک از زن و مرد برای هر کدام از آندو وظایفی را در حیطه خودش مقرر فرموده تا هر یک مکمل همدیگر باشند، برای مثال غالبا روحیه زن اطاعت پذیری است، غالب زنان دوست دارند تکیه گاهی در زندگی داشته باشند و ... با توجه به این گونه روحیاتی که زنان به طور طبیعی و ذاتی دارند اسلام دستورات خود را بر همین اساس داده است تا زن و مرد مکمل همدیگر شده و بتوانند یک محیط امن را برای رسیدن به هدف آفرینش فراهم کنند.

اگر با یک نگاه کلی و عمیق به دستورات مقدس اسلام نظر بیافکنیم خواهیم دید دستورات اسلام بهترین و کامل ترین صورت ممکن است و ممکن نیست کامل تر و بهتر از این نظام وجود داشته باشد، از دیدگاه عقل همان طور که نظام های بزرگی همچون کشور نیاز به مدیر و رهبر دارد نظام کوچک خانواده نیز نیازمند مدیری است که تصمیمات نهایی برعهده او باشد .

قرآن کریم هم مرد را رئیس خانواده معرفی نکرد(و نفرمود که همیشه از مرد اطاعت کنید) بلکه فرمود: "الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ"(1) مردان، سرپرست زنانند. قران کریم مرد را قوّام معرفی می کند، قوام صیغه مبالغه از قیام است به معنی کسی که زیاد قیام می کند؛
بنابراین مردر کسی است که قیام می کند برای رسیدگی به امور همسر، قوّام کسی است که مسئول نظم و انسجام بخشی به آن زندگی جمعی است. چنانکه مملکت قوّام می خواهد تا قیام کند برای رسیدگی به امور مملکت و ... .

در این میان یقینا فرزندان خانواده قدرت پذیرش این مسئولیت سنگین را ندارند، لذا این مسئولیت یا باید به عهده مرد باشد و یا بر عهده زن، خداوند این مسئولیت خطیر و بزرگ رسیدگی به امور خانواده را به عهده مرد گذاشته است؛ چرا که شرائط بدنی و روانی لازم برای این مسئولیّت در او بیشتر است. کما اینکه خداوند متعال، امر تربیت فرزندان را هم بر گردن زن نهاده است. چرا که او نیز در این امر برتری هایی بر مرد دارد، که او را مناسب این مسئولیّت فوق العاده مهمّ می کند.

بنابراین صحبت از برتر بودن مرد و یا رئیس بودن مرد نیست بلکه صحبت سر این است که نظام خانواده چگونه اداره شود، خداوند با توجه به این که حقیقت زن و مرد و حقیقت جامعه و خانواده را بهتر از هر کسی می داند این نوع تقسیم بندی را کرده است.

تا اینجا معلوم شد اسلام نمی خواهد زن مطیع محض مرد باشد بلکه بر اساس خصوصیات ذاتی هر فرد مسئولیت های خاص تفویض شده است.
پس اصل در دین اسلام حرمت متقابل است چه از ناحیه مرد و چه از ناحیه زن؛ اما همیشه در برابر اصل تبصره ای هم وجود دارد و این مربوط به استثنائت می شود، ممکن است برخی از زنان و مردان از وظایف محوله خود سوء استفاده کنند و وظایف محوله خود را به خوبی انجام ندهند؛ به نظر می آید آن گروه از زنانی که زیر ستم شوهران خود واقع شده اند از این قانون الهی و قانون عقلی ناراضی هستند؛ و حق هم دارند چون مردی که تنها یک طرف سکه را می بیند
و از وظایفش سوء استفاده و سوء مدیریت می کند،و باعث می شود قوانین موضوعه اسلام را بد جلوه دهد و در نتیجه موجب ایجاد شک و شبهه برای برخی زنان شود و هم موجب قهر الهی می شود اما مردان باید آن طرف سکه را هم باید ببینند که اسلام چه سفارش هایی برای نحوه رفتار با زنان کرده است...

لذا اگر مردان استثنائی نیز پیدا شدند و زنان خود را مورد آزار و اذیت قرار دادند و حق آزادی عمل برای زنان قائل نشدند و برای هر کاری و هر حرکتی تعلل کردند و زن را مرئوس خود قلمداد کرده و زندگی را برای زن تلخ کردند این گونه مردان نیز منفور درگاه احدیت هستند؛ چه بسیار روایاتی که نرم خویی و مدارا کردن با زنان را سفارش اکید کردند و زن را ریحانه دانسته و به مردان سفارش می کنند که مبادا با کمترین بی توجهی به زن این فرشته زمینی را مورد آزار و اذیت قرار بدهید .

به نظر می رسد رفتار مردان استثنایی موجب شده تا زن گمان کند مرئوس است و مرد رئیس، بنابراین فکر می کند زن مطیع محض مرد است همچنانکه مرد وظیفه دارد از ریحانه خوب مواظبت کند، زن نیز موظف است پشتیبان و حامی مرد باشد تا بدین وسیله کانون خانواده گرم باقی بماند.

با این بیانات روشن می شود در دستورات دینی نداریم که زن باید همیشه اطاعت کند! زن در نظام خانواده مطيع بي چون و چراي شوهر در همه امور نيست بلكه در برخي امور بايد مطيع شوهر باشد مثل تمكين در مسائل جنسي.
تنها وظیفه قانونی که زن در قبال مرد دارد تنها برآوردن نیاز جنسی اوست به غیر از این امر، زن قانونا می تواند برای کارهای خانه، شیر دادن بچه و ... از مرد دست مزد بطلبد(2) و در صورت پرداخت نکردن دستمزد این حق را دارد که هیچ کاری در منزل انجام ندهد فلذا عملا وظیفه زن چیزی جز تمکین نیست و برای هر کاری که در منزل انجام بدهد می تواند دست مزد بطلبد.

اینکه چنین چیزی در جامعه مرسوم نیست و بانوان هیچ دست مزدی اخذ نمی کنند بزرگواری و از خودگذشتی بانوان را نشان می دهد و نشان گر صفا و صمیمیت بانوان است نه چیز دیگر . قانون اسلام همین است و اگر خانمی از شوهرش دست مزد مطالبه کند شوهر موظف است پرداخت کند و در صورت پرداخت نکردن زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و حق خود را طلب کند.

متأسفانه دستورات دین مبین اسلام در هیچ زمانی درست انجام نشد، این زمان هم مستثنی نیست خیلی از اوقات مسلمانان بر خلاف دستورات اسلام عمل می کنند این مورد هم یکی از این موارد هست، اگر روایات ملاحظه شود احترام و مراقبت از زنان در روایات بسیاری تأکید و سفارش شده است

اما چه کسی این روایات را دیده و عمل کرده بجر معدودی از مسلمانان که حقیقتا دین اسلام را در تمامی شئون زندگی بکار می گیرند سایر مسلمین دستورات دین اسلام را متاسفانه عمل نمی کنند و این اشکال به دستورات اسلام نیست اشکال به مسلمین است که مسلمان حقیقی نیستند.

اینکه در جامعه مردان، فرهنگ برخورد با زنان را بلد نیستند آیا مشکل از اسلام است؟ اینکه برخی از مردان آن طرف سکه را نمی بینند اشکال به خود آن ها وارد است نه به اسلام ، فلذا با یک نگاه وسیع و به دور از تعصب اسلام به زن شخصیت داده است. اگر به زنان گفته در مقابل بد اخلاقی مردان تحمل کنید متقابلا به مردان هم دستور داده اگر زن بدعنق و بد اخلاق داشتید صبر کنید و ...

برای مطالعه بیشتر در این زمینه دو کتاب ارزشمند زیر را مطالعه بفرمایید:
علامه شهید مطهری ، حقوق زن در اسلام
آیت الله جوادی آملی، زن در آیینه جمال و صفات

.................................................. .................................................. ...
1. نساء 34
2. آيت الله سيستاني، توضيح المسائل، مسأله 2371-2373 و مسأله 2446

موضوع قفل شده است