یک سوال: مادران با حجاب و دختران بد حجاب؛ چرا؟

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سوال: مادران با حجاب و دختران بد حجاب؛ چرا؟

تو خیابون ها مادرهای زیادی دیده می شوند که خودشون حجاب دارند اما دخترشون حجاب زیادی ندارند
چرا برخی از والدین همچین رفتاری دارند؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

به نظر من دو علت داره
یا شکاف عاطفی بین مادر و دختر
و یا عدم اعتقاد راسخ مادر: مادر به علت عادت یا خواهش بقیه و یا شرایط محیطی حجاب داشته است و با برداشتن اجبار حتی دخترش را به بی حجابی هم تشویق می کند ولی خود به عادتش ادامه می دهد و حجاب می گیرد

چون مامانامون دیروزین ما امروزی
چون مامانمون قبلا طعم بی حجابی رو چشیدن ولی ما از اول محدود بودیم

بعدشم باید ببینی اون مادر تو سن جوونی چه شکلی بوده
نمیشه یه دختر بیست ساله رو با یه زن پنجاه ساله مقایسه کرد

[="Tahoma"][="Navy"]

majid562;442751 نوشت:
تو خیابون ها مادرهای زیادی دیده می شوند که خودشون حجاب دارند اما دخترشون حجاب زیادی ندارند

سلام
یا نسبت به مسائل دینی و تربیتی کم توجه هستند
یا دختر خانوم هم مسلک پسر نوح شده
یا علیم[/]

فضه الزهرا;464576 نوشت:
به نظر من دو علت داره
یا شکاف عاطفی بین مادر و دختر
و یا عدم اعتقاد راسخ مادر: مادر به علت عادت یا خواهش بقیه و یا شرایط محیطی حجاب داشته است و با برداشتن اجبار حتی دخترش را به بی حجابی هم تشویق می کند ولی خود به عادتش ادامه می دهد و حجاب می گیرد

درسته
این تاپیک داغمو تازه کرد .

بعضی مادرا هواسشون به بچه نیست میرن مسجد هیئت با دوستاشون با فامیلاشون . از بچه غفلت دارن بچه هم میره دنبال کس دیگه .
انقدر این موضوع شدیده که شاید بگم یکی از بزرگترین مشکلات ماست .
یک تجربه ای از زندگیم میخوام بگم شاید درست باشه و بدرد بخوره . البته شایدم چرت باشه اما من بهش زیاد فکر کردم و واقعا برام این موضوع خیلی جالب بوده و تا قبل از بچه دا شدنم هرگز این موضوع به ذهنم خطور نکرده بود .
دخترم 3 سالشه . بنده تو این سه ساله این بچه رو دقیقا عکس العمل کارهای خودم دیدم . نمیتونم زیاد باز کنم . یعنی بگم هر کاری که من تو زندگی میکنم چه ببینه و چه نبینه ، چه در خانه چه در بیرون خانه ، عکس العملش در این بچه است . من تو بیرون خانه عصبانی بشم میام میبینم بچه عصبانیه . در بیرون خانه گناه بکنم میام میبینم بچه داره یک کاری انجام میده که اگر براش عادت بشه بعدا گناهکار خواهد بود .
یک چیزی میگم یک چیزی میشنوین این که من میگم باید ببینین.

سلام
به نظر من همش بر میگرده به اینکه مادرهای عزیز فلسفه حجاب رو به درستی درک نکردند.

سلام . چون مادران نتونستن ارزش حجاب رو به فرزندان خود بفهمونن وچه بسا بعضی از کارها ی زنان چادری وبا ججاب نقش معکوس راداده وآنهار رو نسبت به حجاب بدبین کرده است البته شرایط جامعه هم بی تاثیر نیست ودختر فقط از راه خانواده تربیت نمیشود بلکه صدها الگوی بظاهر فریبنده هم نقش مهمی در طرز تفکر ورفتار وپوشش جوانان دارن که در قالب جذابی ارائه میشن ...

به نظر من بحث تربيت درميونه واقعا كار بسيارسختيه دربعضي مواقع مادر سواد چنداني ندارد بنابراين روحيات فرزندان امروزي رو نميتوانند درك كنن وبا رفتار نامناسب ميخان دختراشون حجابو رعايت كنن ويا ممكنه مادر سواد داره اما راه روش برخورد با فرزنداشون و ياد نگرفتن درهرصورت مادر اولا بايدالگوي خوبي براي فرزندش باشه دوما ازيه مشاور كمك بگيره وهمچنين دعاي مادركه خيلي كارسازه

[="SlateGray"]

ღღ پــریــســا ღღ;464587 نوشت:
نمیشه یه دختر بیست ساله رو با یه زن پنجاه ساله مقایسه کرد

عزیزم مگه دین این زن پنجاه ساله که شخص مادر باشن با دین من بیست ساله که شخص دختر باشم فرق میکنه که قابل مقایسه نباشه!!:fekr:[/]

اگه مادرا بچه هاشونو کنترل میکردن و با امل بازی بچه هاشونو از دین زده نمیکردن وضعیت این نبود.
اگه مادرا هر چند وقت یه بار از بچه هاشون می پرسیدن دوستات کین وضع این نبود.
البته بعضی مادرا هم خوب عمل کردن. بی انصافیه اینم نگم.
یه وقت پسر نوح میشه کنعان یه وقت پسر یزید میشه معاویه ثانی.
مادرا خیلی تو تربیت بچه ها تاثیر دارن مثل معاویه ثانی و البته دوستان هم به همون اندازه مثل پسر نوح

در باره این موضوع چند حالت رو میتونیم در نظر بگیریم:

1) دین باوری مادر ضعیف باشد و فقط صرف عادت چادر پوشیده!چون همه می پوشیدن!!
2) مادر از جهت باورها و اعتقادت دینی در حد مطلوب باشه ولی توان توجیح و ترغیب دخترش رو نداشته باشه..
3) احتمال داره شخص مادر تمایلی به چادر نداره و دوست داره بدون چادر باشه ولی شرایط خانوادگی و همسر و...مانع این امر بشن!!بنابراین دختر نمود آرزوی مادر میشود...
4)...دختر به حدی جسوره که مادر بیچاره جرات حرف زدن نداره!!!
5) بععضی مادرها هم چون راحتی وخواست فرزندشون خیلی براشون مهمه جدی نمیگیرن ومیگن :جوونن،بزار جونی کنن ...بعدا سرشون به سنگ میخوره عاقل میشن!!

و علت اصلی از نظر من، عدم تربیت صحیح دینی ست.....

زمانی که تربیت دینی در کودکی به شکل صحیح پایه گذاری نشده و شکل نگرفته باشند مسلما از این قبیل مشکلات فراوان پیش می آید....

...

به نظر من تمام مشکلات ما بر اثر افراط و تفریط هست مثال میزنم بعضی مادرا سخت گیری می کنن به بچه از 5 سالگی چادر می پوشونن ( نعوذ بالله ) انگار از خدا بیشتر میدونن !! یا بعضی که به سن تکلیف رسیدند اصلا حجاب ندارند!

تمام هم پدر و مادر مقصر نیستن !!! محیط هم مقصر هست خیلی افراد می شناسم که پدرشون درست کارن اما فرزندشون!!!!

من تعجب میکنم چرا هیچ کی از تاثیر پدر تو خونه صحبت نمیکنه!!!

عزیزان و دوستان گرامی اون اثری که پدر بر دختر میذاره و همچنین مادر بر پسر رو ندیده نگیرین،

پدر اولین جنس مخالف که میتونه تو زندگی یه دختر حضور داشت باشه، اگه پدر بتونه رابطه عاطفی درست و خوب اولا با همسر بعد با دختر خونه داشته باشه

باور کنین مشکلات این چنینی که مطرحه مثل کم حجابی و دوست پسری و ... حله (100% نباشه 80% حله)
دخترا میتونن با رابطه صمیمی با پدر خودشون ، با مورد توجه قرار گرفتن توسط پدرشون دیگه احتیاجی به نمایش و حراج خودشون تو انظار عمومی ندارشته باشن، و راه هر اجنبی رو به دلشون می بندن.

ضمنا چرا فاصله عاطفی بوجود میاد؟ بیشترین علتش بخاطر دوگانگی موجود در خانواده هست، یعنی اولا :بین زن و شوهر یکپارچگی وجود نداشته باشه ،دوما : فرزند از این دوگانگی باخبر باشه.

[="Tahoma"][="Blue"]

majid562;442751 نوشت:

باسلام و عرض ادب

از سوال شما برداشت می شود
که دارد پدیده ای نو در جامعه ما اتفاق میفتد.اما از اثار ثانوی ان برای جامعه ایران مطلبی نفرموده اید

با توجه به این که، این پدیده در غرب از خیلی قبل ترها اتفاق افتاده
پس
از انهایی که با جامعه غرب اشنا هستند
و در این تایپیک هم حضور دارند سوالی دارم
سوال: نتیجه حجاب یا بی حجابی در غرب چه بوده
بین کدام گروه ودسته انسجام اجتماعی قوی تری میباشد؟ با حجاب یا بی حجاب
بین کدام گروه رفتار عاطفی بیشتری می باشد؟ با حجاب یا بی حجاب
بین کدام گروه درصد طلاق بیشتر م باشد؟ با حجاب یا بی حجاب
بین کدام گروه تک والدی بیشتر می باشد؟ با حجاب یا بی حجاب
بین کدام گروه خودکشی بیشتر میباشد؟ با حجاب یا بی حجاب

پیشا پیش از پاسختون ممنونم
قضاوت را به خوانندگان می سپارم:Gol:[/]

مادری که نتونسته مسئله حجاب رو در خودش حل کنه و قلبا بهش اعتقاد پیدا کنه و در کنار اعتقاد کمرنگی که به حجاب داره مهمترین علت حجابش عادتش و خجالت از کنارگذاشتن عادتش هست مسلما نخواهد توانست مفهوم حجاب رو به فرزندش منتقل کنه و حجابش هم در خارج از محیط منزل هیچ تاثیری روی فرزندش نخواهد گذاشت (برای نمونه مادری رو در نظر بگیرید که در مقابل نامحرمهای فامیل یا در مسافرت حجابش تغییر میکنه و خودمونی تر میشه! چون علت حفظ حجابش رضای خدایی نبوده که همه جا حاضر و ناظره)

سلام
...

hossein313;464890 نوشت:
به نظر من تمام مشکلات ما بر اثر افراط و تفریط هست مثال میزنم بعضی مادرا سخت گیری می کنن به بچه از 5 سالگی چادر می پوشونن ( نعوذ بالله ) انگار از خدا بیشتر میدونن !! یا بعضی که به سن تکلیف رسیدند اصلا حجاب ندارند!

نباید توقع داشته باشیم دختری که 9 سال از زندگیش رو بی حجاب سپری کرده، حالا یک شبه بیاد و چادری بشه، این تقریباً ممکن نیست.
اگه از سنین پایین برای بچه زمینه سازی انجام بشه طبیعتاً وقتی که بالغ شد راحت تر حجاب رو قبول میکنه.

[h=1]یک سوال: مادران با حجاب و دختران بد حجاب؛ چرا؟[/h]
جواب : البته به نظره من ...
تمدن همینجوری شکل میگیره ... پدر و مادری مسیری رو طی میکنند ...از مسیرشون نتیجه نمیگیرین ... دیگران رو میبینن که از مسیرشون نتیجه میگیرن ... به علت بالا رفتنه سنشون خودشون نمیتونن تغییر کنن ... در عوض کاری میکنن که فرزندانشون اون مسیر رو طی نکنن ...

اینطور نیست
مشکل از یک جای دیگر است .مردم ما عموما مسلمان و مومن هستند امروزه عوامل مختلف در تربیت‌ادمها موثر است والدین کوتاهی میکنند بچه ها در مسیرهای دیگر می افتند.
در کشور ما و حتی بین نسل جوان نامسلمان کم است . بلکه به اشتباه می افتند. تقصیر والدین هم عدم دقت به فرزاندانشان است

[="Tahoma"][="Indigo"]یا الله*

سلام..
من با این دوستمون موافقم:

مهجبین;464777 نوشت:
در باره این موضوع چند حالت رو میتونیم در نظر بگیریم:

1) دین باوری مادر ضعیف باشد و فقط صرف عادت چادر پوشیده!چون همه می پوشیدن!!

2) مادر از جهت باورها و اعتقادت دینی در حد مطلوب باشه ولی توان توجیح و ترغیب دخترش رو نداشته باشه..

3) احتمال داره شخص مادر تمایلی به چادر نداره و دوست داره بدون چادر باشه ولی شرایط خانوادگی و همسر و...مانع این امر بشن!!بنابراین دختر نمود آرزوی مادر میشود...

4)...دختر به حدی جسوره که مادر بیچاره جرات حرف زدن نداره!!!

5) بععضی مادرها هم چون راحتی وخواست فرزندشون خیلی براشون مهمه جدی نمیگیرن ومیگن :جوونن،بزار جونی کنن ...بعدا سرشون به سنگ میخوره عاقل میشن!!

و علت اصلی از نظر من، عدم تربیت صحیح دینی ست.....

زمانی که تربیت دینی در کودکی به شکل صحیح پایه گذاری نشده و شکل نگرفته باشند مسلما از این قبیل مشکلات فراوان پیش می آید....

منتها به نظرم گزینه 6 جا مونده باشه!

6) نقش جامعه، آموزش و پرورش، و شاید بشه گفت مهم تر از همه "رسانه"
[/]

علتش اینه که اعتقادبه حجاب روبرای فرزنددرونی نکردن

کمترروی مساله حجاب دربسیاری ازخانواده هاکارمیشه

وگفته میشه که حجاب برای پیرزن هاست.

خیلی دلیل ها میتونه داشته باشه...
یا مادر اونقدر سرگرم خودش و مسائل اطرافشه که وقت نمیکنه به تربیت و ظاهر و دنیا و اخرت بچه اش فکر کنه...
( این که میگم سرگرمی شامل اون مادرایی که از تو دوره قران ها نمیشه درشون اورد هم میشه.... مادرایی که همه ی ارمغانشون از انواع روضه و دعا برای بچه هاشون کیک و شیرینی و نذری شه....)
یا فلسفه و دلایل حجاب برای شخص مادر جا نیفتاده که بخواد برای دخترش از ارزش های حجاب بگه...
یا حتی اونقدر تو تربیت دخترش موفق بوده که امروز جرات نمیکنه بگه آی حجاب !!
و .... هزار و هزار دلیل دیگه...
:ok:

[="SlateGray"]

Maneli;465276 نوشت:
یا الله*

سلام..
من با این دوستمون موافقم:

منتها به نظرم گزینه 6 جا مونده باشه!

6) نقش جامعه، آموزش و پرورش، و شاید بشه گفت مهم تر از همه "رسانه"

عرض سلام وادب خدمت دوست بزرگوار
مواردی که من عنوان کردم صرفا چند نمونه از رابطه رفتاری مادر و فرزند و البته شرایط اجتماعی و فرهنگی و دینی مادر بود....
قطعا اگر خواسته باشیم این موضوع رو ریشه یابی کنیم مواردی رو میتوان پیدا کرد که اساسا بستر ساز این برهنگی فرهنگی اند!!![/]

به نظر من همون طور که تقلید در اصول دین جایز نیست... تقلید در حجاب هم جایز نیست!!!:Ealam:
اصول دین رو می بایست باور داشت... محکم... تعصبی...
حجاب هم همین طور!
اگه برامون باور باشه... محترم باشه... اکتسابی باشه... قطـــــــــعاً حذف کردن و کم رنگ شدنش محال خواهد شد!:ok:

palizgar;465738 نوشت:
به نظر من همون طور که تقلید در اصول دین جایز نیست... تقلید در حجاب هم جایز نیست!!!:Ealam:
اصول دین رو می بایست باور داشت... محکم... تعصبی...
حجاب هم همین طور!
اگه برامون باور باشه... محترم باشه... اکتسابی باشه... قطـــــــــعاً حذف کردن و کم رنگ شدنش محال خواهد شد!:ok:
یعنی حجاب از اصول دینه؟!!:Nishkhand:

یکی از مسائل مهم در این رابطه حب فرزند است .
بسیاری از والدین مقابل اشتباه فرزندشان سکوت میکنند چون :
یا محبت به بچه اجازه نمیدهد اشکال فرزندشان را ببینند
یا اشکال فرزتدشان را متوجه میشوند ولی نمیخوان بچه شون رو ناراحت کنند و عکس العمل ندارن
یا بخاطر محبت بچه شون نمیتونن چیزی بگن
و... که همش دلیلش محبت است .
سوره انفال آیه 28
و بدانيد اموال و اولاد شما وسيله آزمايش است
هر کسی اطرافشو نگاه کنه از این پدر و مادرا میبینه که حتی بچه هایشان باعث انحراف والدین میشود .

این خیلی مهم است و یکی از دلائل مهم این تاپپیک است.
برای اینکه اشتباه نشود این هم اضافه شود که در قرآن چند عبارت من ذریتی آمده همه اش متعلق به حضرت ابراهیم ع است . خدا بعد از اینکه حضرت ابراهیم از بتها و بتپرستها فاصله گرفت بچه بهش داد

سوره مریم آیه 49
هنگامى كه از آنان و آنچه جز خدا مى‏پرستيدند ، كناره گرفت ، اسحاق ويعقوب را به او بخشيديم وهر يك را پيامبر قرار داديم .

این وضعیت بچه دار شدن حضرت ابراهیم
بعد هرجا تقی به توقی میخوره سر بزنگاهها حضرت ابراهیم ع به خدا میگه من ذریتی . یعنی آیا بچه هایم هم شامل میشوند ؟

سوره بقره آیه 124
هنگامى كه ابراهيم را پروردگارش به تكاليفى [بسيار مهم] آزمايش كرد ، پس او همه را به طور كامل به انجام رسانيد ، پروردگارش [به خاطر شايستگى او] فرمود : من تو را براى همه مردم پيشوا قرار دادم . ابراهيم گفت : و از فرزندانم [نيز پيشوايانى برگزين] . [پروردگار]

این ابراهیم و فرزندش است

سوره ابراهیم آیه 39
همه ستايش‏ها (حمد ) ويژه خدايى است كه اسماعيل واسحاق را در سنّ پيرى به من بخشيد؛ يقيناً پروردگارم شنونده دعاست

بنظرم همین یک حمد از حضرات ابراهیم در قرآن است و اینهم میگه حمدت که در پیری بهم بچه دادی .
اما همین حضرت ابراهیم میزاره سر بچه شو میبره

به نطر من خیلی از مادرها اصلا نمی دون حجاب چیه به چشم یه مد بهش نگاه می کنن
که برا بچه هاشون قدیمی شده و برا سن و سال اونها مناس

به نظر منم شاید علتش اینه که اون مادران با علاقه به حجاب نگاه نکردند و فقط به خاطر اینکه مرتکب گناه نشوند حجاب رعایت میکنند
مثلا خودم به خاطر گناهش سعی میکنم حجابم رو رعایت کنم ولی وقتی بچه ها رو میبینم دوست دارم راحت باشند
واقعا چطور میشه به حجاب علاقه مند شد ؟؟؟؟؟؟؟

خیلی ساده
علائقتون رو عوض کنین به حجاب علاقمند میشین . نمیشه که آدم علائقش مثل بی حجابها باشه اما حجاب علاقه داشته باشه که . ( ببخشید من اصلا هیچ شناختی از شما ندارم . شما اینطوری نوشتین منم شما نوعی رو مثال زدم . معضرت)
بسیاری از مومنین و با حجابها رو میبینم که زندگی شون مثل بی حجاباست . یعنی زندگیشون رو با بیحجاب مقایسه کنی فرقی نمیکنه .

دل آدم آدمو به بهشت و جهنم میبره . دل اگه پاک و سالم باشه آدم یه راست میره بهشت
اگه دل بیمار باشه یه راست میره جهنم .
اینی که میگم در مورد همه چیزه نه فقط حجاب
مشکل ما اینه که دلمون مریضه و این دل مریض شفا پیدا نمیکنه مگر به ندای دلمون گوش بدیم . توی درون هر شخص هم به نیکی فرمان داده میشه هم به بدی . اگه آدم فرمان به نیکی رو که سخت تر و تلخ تر هست رو گوش کنه به پاداش بزرگی میرسه . ولی اگه به دم دست ترین و شیرینترین فرمان که فرمان به بدی هاست اگه گوش کنه که ندای شیطان هست ، روز به روز دلش مریض تر میشه .
و اما چطور میشه که شیطان یا پیامبر درون وارد دل ما میشه . جوابش حواس چندگانه ی طبیعی ماست . (گوش - چشم - زبان - لامسه و ..)
اگه ما دلمون مریض باشه و مریضیشو با اطاعت از شیطان بیشتر کنیم چشم بیناییشو ، گوش شنواییشو و زبان حقگوییشو از دست میده و اینطور میشه که اگه سی سال از عمر جمهوری اسلامی بگذره و هر روز و هر وقت تبلیغ و امر به معروف و نهی از منکر و تشویق به نیکی و ... هم توی رسانه به مردم گفته بشه ، اون چشم نمیبینه و گوش نمیشنوه . در واقع میبینن و میشنون ولی درک بصری و درک سمعی حاصل نمیشه و به اصطلاح انسان دل به تبلیغ نمیده .
علاوه به اطاعت از شیطان مورد دیگری باعث این کوری و کری میشه که مربوط به لقمه ی حلال و ... داره که این خودشم از گمراهی و اطاعت از شیطان نشأت میگیره .در این طوفان گمراهی و تسلسل پرت شدن از واقعیت و حقیقت فقط خداست که باید انسان رو نجات بده و به اصطلاح هدایت کنه . اتفاقی که برای اعراب جاهلی و گمراه افتاد و خدا هدایتشون کرد و بیماری دلشون رو شفا داد و چشمشون رو بینا و گوششون رو شنوا ساخت تا حقیقت رو ببینن و درک کنن و ایمان بیارن .
مادری که روزی هزاربار به دخترش بگه با حجاب باش ولی دختر نشنوه و درک نکنه مادرش چی داره بهش میگه مسلماً قبول نمیکنه . ولی اگه دل بیمار نباشه قبل از اینکه مادر بهش بگه و حتی اگر مادر گمراه و بدحجاب تر باشه جوون خودش به ندای قلبش گوش میده و راه تلخ و سخت اما خوش سرانجام رو انتخاب میکنه و بر هدایتش هم افزوده میشه .
مواظب لقمه ی حلال و ندای قلبمون باشیم . چون ممکنه با این شیب تند گمراهی روزی برسه که ندونیم که نمیدونیم . و اون روز روزیه که خدا بر قلبهامون مهر زده و پرونده ی هدایت شدنمون تا ابد بسته شده .

بپاخیزیم;466709 نوشت:
خیلی ساده
علائقتون رو عوض کنین به حجاب علاقمند میشین . نمیشه که آدم علائقش مثل بی حجابها باشه اما حجاب علاقه داشته باشه که . ( ببخشید من اصلا هیچ شناختی از شما ندارم . شما اینطوری نوشتین منم شما نوعی رو مثال زدم . معضرت)
بسیاری از مومنین و با حجابها رو میبینم که زندگی شون مثل بی حجاباست . یعنی زندگیشون رو با بیحجاب مقایسه کنی فرقی نمیکنه .

خوب چطور میشه علاقه مند شد این همه سال موفق نشدم شما بگو شاید موفق شوم
من نمیدونم بی حجاب ها به چی علاقه دارند واینکه زندگی من و بی حجاب ها هم مثل هم باشه مشکلی نیست چون برای خیلی از همون بی حجاب ها ارزش قائلم واقعا انسانند حالا نمیدونم این خوب بودنشون به خاطر چی هست که شما میگی علائقتون رو عوض کنید شاید به خاطر جلب توجه یا ......
ولی خوب چون دستور خداست حجاب را رعایت میکنم حالا دوست داشتم واقعا با علاقه باشد نه به خاطر گناهش که متاسفانه تا به امروز فقط به خاطر گناهش بوده

البته اینکه بخاطر دستور خدا انسان کاری را انجام دهد خوب است لکن اگر بخاطر عشق به گفته خدا انجام دهد یک چیز دیگر.
بنده درباره خوبیهای آدمها از جمله بیحجابها نظر ندادم . یعنی منظورم این بود که زندگیمون مثل بدیهای بیحجاباست و خوبی را باید از همه یاد گرفت .
علائق مومنین ما چقدر با علائق بیحجابا نزدیکه ( با علائق بد )

1- دوستی دنیا : چقدر به مادیات اهمیت میدهیم . خاستگار میاد برا دخترمون به پولش نگاه میکنیم یا نمازش . تو خونه مردم میریم چقدر چشممون به زندگی مردمه
2- رساله خواندن : برای انجام واجبات و ترک محرمات باید علم داشت . چقدر رساله میخوانیم . مرجع و رساله داریم ؟ اگر داریم رساله مون کجاست . دم دسته یا اون پشتا
3- با یک آدم حسابی که واقعا بنده خدا باشه رابطه داریم ؟ یکی از مشکلات اصلی ما اینست که با یک نفر که دین شناس واقعیه رابطه نداریم . همین چیزایی هم که از دین میدونیم و میشنویم در حد قیل و قاله و اطلاعات عمومی
4- چقدر عبادت میکنیم . جایگاه عبادت در زندگیمان چیه ؟ ( غیر از نماز یومیه و روزه )
5- چقدر از گناه میترسیم ؟ بریم تو یه عروسی حرام چکار میکنیم ؟
6- مسجد میریم ؟ با مومنین رابطه داریم ؟ جلسات مذهبی میریم؟
7- آرزو داریم بچه مون طلبه دین بشه یا دکتر ( البته اینا تضاد ندارن و باید بچه بر اساس علاقه انتخاب کنه . اما آرزوی ما چیه)

بپاخیزیم;466964 نوشت:
علائق مومنین ما چقدر با علائق بیحجابا نزدیکه ( با علائق بد )

بله درسته باید علاقمون رو بیشتر کنیم
مثلا من یه مدت که به خاطر مشکلات زیاد به کارهای مذهبی علاقمند شده بودم واقعا با تمام وجود با علاقه کارهام رو انجام میدادم با علاقه روزه میگرفتم نماز میخوندم برعکس تمام سالهایی که برام تکراری شده بودند در کل بیشتر کارها برام لذت بخش بود ولی برعکس حجاب رو دوست نداشتم نمیدونم چرا

هارب;465740 نوشت:
یعنی حجاب از اصول دینه؟!!

یعنی واقعاً معنیه حرف من این بود؟؟؟:jangjoo:

جناب نگین
یک نکته دیگر اینست که اگر با بدحجاب یا بیحجاب دوستین
1- اول اینکه همین قدر که از فرمان خدا نافرمانی میکنه باید شما هم از اون در دلتون محبت نداشته باشین . البته ممکنه دوستتون آدم خوبی باشه و این یک اشکال رو داشته باشه اما نکته اینجاست که محبت برای انسان یک عامل سرنوشت ساز و تعیین کننده است و سمت و سوی زندگی انسان را تعیین میکند . بنابراین خیلی باید مراقب بود به چه کسی در دل محبت داریم .
نمیتونم این حرف را نزنم . این فیلم اصحاب کهف نشان میداد که صاحب سگه به سگه میگفت برو نمیرفت . اگر اینطور که این فیلم نشان میداد درست باشه این سگ بخاطر محبت به صاحبش رفت تو اصحاب کهف که خدا وقتی شرح حال خواب اصحاب کهفو در قرآن میده سگ رو هم توصیف میکنه
سوره کهف آیه 17
و آنان را گمان مى‏كنى كه بيدارند ، در حالى كه خوابند ، و آنان را به جانب راست و جانب چپ مى‏گردانيم ، و سگشان دو دستش را در آستانه غار گسترانيده است . اگر بر آنان آگاه مى‏شدى از آنان روى برتافته و مى‏گريختى و همه وجودت از [ديدن] آنان پر از ترس مى‏شد

2- اگر میتوانید نهیش کنید . چه لفظا و چه با هر روشی . ممکنه چیزی نگید اما در طول سالیان دوستی تون بتوانید کم کم با ارتباط و محبت با حجابش کنین . به هر حال دوستی شما باید یک دلیلی داشته باشد . یعنی ممکنه کسی یک دوست خوبی داشته باشد و اشکالش بیحجابی باشد . خوب دوستی با این شخص درست نیست اما دوستی برای اینکه با دوستی بتوان او را نهی از منکر کرد درست است بشرط اینکه خود انسان بطرف او نرود و همیشه از بیحجابی او بدش بیاید و این دوستی بخاطر نهی از منکر باشد . البته اگر نهی از منکر انجام شد و او تاثیر نگرفت دیگر دوستی صحیح نیست
(دوستی که در آن محبت باشد و الا سلام علیک که مشکلی نداره )

بپاخیزیم;467522 نوشت:
اول اینکه همین قدر که از فرمان خدا نافرمانی میکنه باید شما هم از اون در دلتون محبت نداشته باشین . البته ممکنه دوستتون آدم خوبی باشه و این یک اشکال رو داشته باشه اما نکته اینجاست که محبت برای انسان یک عامل سرنوشت ساز و تعیین کننده است و سمت و سوی زندگی انسان را تعیین میکند . بنابراین خیلی باید مراقب بود به چه کسی در دل محبت داریم .

نمیدونم شاید حق با شما باشه متاسفانه اطرافیان من محجبه نیستند شاید دلیلش این باشد
بهرحال وقتی راحتی اونا رو میبینم همش حسرت میخورم چرا ما باید اینجوری باشیم :hey:

من یه پیشنهاد کوچیک دارم
اونایی که به حجاب علاقمند نیستن ولی ته دلشون میدونن چیز خوبی هست ولی ازش اکراه دارن خواهشن فقط یک کتاب! فقط و فقط یک کتاب در مورد حجاب بخونن . بعد اگه به دلشون نچسبید هرطور مایلن لباس بپوشن

خوبی کتاب نسبت به مقاله و فیلمو سریال و سخنرانی اینه که کتاب موضوع رو کاملن با زبان دوستانه و خوش باز میکنه و فرد رو در طول مدت مطالعه یعنی مثلن یه چله ، شستشوی مغزی میده و باورهاشو عوض میکنه .

در مورد همه چیز اینکار جواب میده! (نماز ، روزه ،گرایش به دین و مذهب ، دوستی با خدا ، صبر ، آرامش اعصاب ، کاهش تنبلی و ...)

جناب نگین
کدام راحتی ؟
هر چه سختی دیده میشود از بی تقوایی است . بنده که اینطور دیده ام . در خودم و اطرافیان و دوستان و فامیلو همسایه .
قصه واقعی زیاد دارم بگم اما قرآن بهتره بشرط اینکه من وشما جدی بگیریمش.
سوره طلاق آیات 2 تا 5
هر كه تقوا داشته باشد ، خدا براى او راه بيرون شدن [از مشكلات و تنگناها را] قرار مى‏دهد و او را از جايى كه گمان نمى‏كند روزى مى‏دهد
هر كه تقوا داشته باشد خدا براى او در كارش آسانى قرار مى‏دهد

تقوا هم یعنی ترک محرمات و انجام واجبات

البته برداشت بنده از مطلب شما اینست که راحتن یعنی اینقدر محدودیت ما رو ندارن و پاسخ بنده هم از این جهت بود که محدودیت نداشته باشن مگه دانشجویی که درس نمیخونه و میره ولگردی کار خوبی میکنه ؟

سلام

بیرون داشتم تو پیاده رو می رفتم که دختر بدحجاب همراه پدرش رو دیدم.یاد همین تاپیک افتادم.
چرا فقط مادران؟
بله مادران بیشترین نقش رو در تربیت فرزندان دارند اما ایا به نظر شما یک پدر در بدحجاب شدن فرزندش هیچ نقشی نداره؟؟؟؟؟؟
به نظر شما اون پدر واقعا غیرت نداره؟یا الان دیگه غیرت تو فرهنگ لغت ها معنی میشه؟؟؟؟
به نظرتون نمی تونه بگه موهاتو بذار تو؟نمی تونه بگه من این مانتو تنگ رو بابتش پول نمی دم؟

و اما مادران که این همه تو تاپیک در موردش بحث شده.
اکثر مادران چادری و متدین ما هم ،فرزندشون رو با خودشون مقایسه نمی کنند.با هم دوره ای های فرزندشون مقایسه می کنند.فکر می کنند هرچی لباس غربی به روز تر برای فرزندشون بگیرن ، اون رو بهتر از بقیه ی دوستاش می کنند.
یا اینکه اگر کار یا چیزی رو که بهش اجازه انجامش رو ندن ، روش اثر میذاره و ممکنه از خانواده اش زده بشه.

یاحق

یکی از عوامل بیحجابی در جامعه ما تئوری هایی است که مطرح میشود .
ساعتها درباره دین و عرفان و قران حرف میزنند و میگن محبت به خدا اما در همان حرفها میمونن و یک پله بالا تر نمیرن .
اما نگاه دین اینطور که اینها مطرح میکنند نیست .

اگر شما خدا را دوست دارید ................................خدا هم شما را دوست دارد

این جای خالی یک مطلبی است که شرط است یعنی خدا فرموده کسانیکه ادعا میکنید خدا را دوست دارید اینگونه باشید خدا هم شما را دوست دارد .
بنظرتان این مطلب چیست ؟
البته این را هم بگم که این حرفها برای دهن بنده گنده است و بنده اصلا ادعای عمل به این مطالب ندارم .

آیه31 سوره آل عمران
پیغمبر بگو : اگر شما خدا را دوست دارید ......تبعیت من راکنید ........خدا هم شما را دوست دارد

یعنی اینقدر که ما بگوییم خدا را دوست داریم کافی نیست بلکه باید راه پیغمبر را نیز برویم .
این دقیقا مقابل تبلیغ دین بدون شریعت است که امروز تبلیغ میشود . میگن دلت پاک باشه . در دلت خدا را در هر لحظه صدا بزن .

موضوع قفل شده است