جمع بندی هدف خلقت؟ ایا حدیث کساء مخالف قرآن است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هدف خلقت؟ ایا حدیث کساء مخالف قرآن است؟

با عرض سلام و احترام؛
سوالی برایم پیش آمده و آن اینکه مگر قرآن کریم هدف خلقت را عبودیت و معرفت ندانسته است؟(ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون/و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم/و اعبد ربک حتی یاتیک الیقین/الله الذی خلق سبع سموات و من الارض مثلهن... لتعلموا...) پس چرا در حدیث کساء به نقل از خدا گفته می شود که من خلقت را بخاطر اهل بیت و بخاطر محبت اهل بیت آفریدم؟ (انی ما خلقت سماء مبنیة و لا ارضا مدحیة ولا... الا لاجلکم و محبتکم).آیا این سخن مخالف قرآن نیست؟
لطفا توضیح قانع کننده و مستدل فقط در رابطه با سوال من بدهید.نیایید هدف خلقت را از دید قرآن برای من بگویید! همه اینها را بلدم.لطفا فقط به سوال من جواب دهید!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

هادی ماهانی;442473 نوشت:
با عرض سلام و احترام؛
سوالی برایم پیش آمده و آن اینکه مگر قرآن کریم هدف خلقت را عبودیت و معرفت ندانسته است؟(ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون/و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم/و اعبد ربک حتی یاتیک الیقین/الله الذی خلق سبع سموات و من الارض مثلهن... لتعلموا...) پس چرا در حدیث کساء به نقل از خدا گفته می شود که من خلقت را بخاطر اهل بیت و بخاطر محبت اهل بیت آفریدم؟ (انی ما خلقت سماء مبنیة و لا ارضا مدحیة ولا... الا لاجلکم و محبتکم).آیا این سخن مخالف قرآن نیست؟
لطفا توضیح قانع کننده و مستدل فقط در رابطه با سوال من بدهید.نیایید هدف خلقت را از دید قرآن برای من بگویید! همه اینها را بلدم.لطفا فقط به سوال من جواب دهید!

با سلام خدمت شما دوست گرامی

باید به یک نکته توجه کرد. هدف خلقت چنانچه در قرآن بیان شده است، عبادت خداوند است که در تفسیر بیان شده است که به معنا کسب معرفت نسبت به خداوند است. حال باید دید که این معرفت و عبادت از چه راهی حاصل می شود؟
راه هدایت خداوند از سوی پیامبر و پس از ایشان اهل بیت پیامبر است. برای پیروی از این هدایت، این محبت و عشق اهل بیت است که بهترین وسیله برای آن است که ما بر اساس آموزه های اسلامی عمل کنیم و به عبادت و معرفت الهی نائل شویم. از این رو محبت اهل بیت، راه محکمی برای سعادت است و از این رو آن فراز را باید در این نسبت با آیه تبیین کرد که مقدمه ای برای رسیدن به هدف غایی است.

موفق باشید

هادی ماهانی;442473 نوشت:
هدف خلقت؟ ایا حدیث کساء مخالف قرآن است؟

با عرض سلام و احترام؛

[=times new roman]البقره

[=times new roman]وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِیهَا مَنْ یفْسِدُ فِیهَا وَیسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ«30»
[=times new roman]و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت من در زمین جانشینی خواهم گماشت [فرشتگان] گفتند آیا در آن کسی را می‏گماری که در آن فساد انگیزد و خونها بریزد و حال آنکه ما با ستایش تو [تو را] تنزیه می‏کنیم و به تقدیست می‏پردازیم فرمود من چیزی می‏دانم که شما نمی‏دانید
[=times new roman]

[=times new roman]وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنْبِئُونِی بِأَسْمَاءِ هَؤُلَاءِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِینَ«31»
[=times new roman]و [خدا] همه [معانی] نامها را به آدم آموخت‏سپس آنها را بر فرشتگان عرضه نمود و فرمود اگر راست می‏گویید از اسامی اینها به من خبر دهید
[=times new roman]

[=times new roman]قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِیمُ الْحَكِیمُ«32»
[=times new roman]گفتند منزهی تو ما را جز آنچه [خود] به ما آموخته‏ای هیچ دانشی نیست تویی دانای حکیم
[=times new roman]

[=times new roman]قَالَ یا آدَمُ أَنْبِئْهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ فَلَمَّا أَنْبَأَهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُلْ لَكُمْ إِنِّی أَعْلَمُ غَیبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنْتُمْ تَكْتُمُونَ«33»
[=times new roman]فرمود ای آدم ایشان را از اسامی آنان خبر ده و چون [آدم] ایشان را از اسماءشان خبر داد فرمود آیا به شما نگفتم که من نهفته آسمانها و زمین را می‏دانم و آنچه را آشکار می‏کنید و آنچه را پنهان می‏داشتید می‏دانم
[=times new roman]

[=times new roman]وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِینَ«34»
[=times new roman]و چون فرشتگان را فرمودیم برای آدم سجده کنید پس بجز ابلیس که سر باز زد و کبر ورزید و از کافران شد [همه] به سجده درافتادند
[=times new roman]
سلام

اگر هدف از خلقت فقط عبادت تهی از هدف غائی بود هیچکس نتوانسته و نمیتواند به اندازه شیطان خدا را عبادت کند اما چه شد که از در گاه خداوند رانده شد فقط بخاطر اینکه فرمان خدا را در سجده بر آدم ! نادیده گرفت .

رئوف;442903 نوشت:
هدف خلقت چنانچه در قرآن بیان شده است، عبادت خداوند است که در تفسیر بیان شده است که به معنا کسب معرفت نسبت به خداوند است. حال باید دید که این معرفت و عبادت از چه راهی حاصل می شود؟

بله شکی نیست که معرفت و عبادت فقط از راه اهل بیت حاصل می شود.اما اینکه دنیا بخاطر اهل بیت خلق شده باشد یک حرف است و اینکه راه رسیدن به هدف خلقت -که عبادت و معرفت است- از راه اهل بیت است یک حرف دیگر است. ظاهرا این ها قابل جمع نیستند.
به عبارت دیگر در حدیث کسا اینگونه گفته نشده که راه رسیدن به هدف خلقت اهل بیت اند.بلکه گفته شده که آنها خود هدف خلقت اند.

هادی ماهانی;443376 نوشت:
بله شکی نیست که معرفت و عبادت فقط از راه اهل بیت حاصل می شود.اما اینکه دنیا بخاطر اهل بیت خلق شده باشد یک حرف است و اینکه راه رسیدن به هدف خلقت -که عبادت و معرفت است- از راه اهل بیت است یک حرف دیگر است. ظاهرا این ها قابل جمع نیستند.
به عبارت دیگر در حدیث کسا اینگونه گفته نشده که راه رسیدن به هدف خلقت اهل بیت اند.بلکه گفته شده که آنها خود هدف خلقت اند.

سلام
با کسب اجازه از سرور گرامی جناب رئوف اگر به ایه 30 سوره مبارکه البقره توجه فرمایید هدف از خلقت را قرار دادن خلیفه در زمین عنوان میفرماید یعنی همین امام زمانی که منتظر او هستیم .

هادی ماهانی;443376 نوشت:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

همان طور که در مسائل دنیوی از اهداف کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت سخن گفته می شود، در مسائل معنوی نیز می توان از تقسیم مشابهی استفاده کرد. برخی از امور در مسائل معنوی، هدف هستند ولی نه صرفا به جهت خودشان، بلکه از این رو که خود آنها ما را به اموری والاتر رهمنون خواهند شد.
با توجه به این مطلب، باید توجه داشت که محبت پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) خود هدف است و عبارت موجود در دعا صحیح است ولی باید به این مسئله توجه داشت که خود این محبت هدف نهایی نیست بلکه هدف نهایی آن است که از طریق این محبت به قرب الی الله و رضوان الهی نائل شویم. به عبارت دیگر محبت اهل بیت هدف میانی ماست که از طریق آن به هدف نهایی که کمال انسانی است می رسیم فلذا منافاتی در دو عبارت وجود ندارد.

موفق باشید

سوال:
در قرآن هدف خلقت عبادت، معرفی شده است در حالیکه در حدیث کساء هدف خلقت اهل بیت و محبت آنها بیان شده است. آیا این تعارض نیست؟

پاسخ:
باید به یک نکته توجه کرد. هدف خلقت چنانچه در قرآن بیان شده است، عبادت خداوند است که در تفسیر بیان شده است که به معنا کسب معرفت نسبت به خداوند است. حال باید دید که این معرفت و عبادت از چه راهی حاصل می شود؟
راه هدایت خداوند از سوی پیامبر و پس از ایشان اهل بیت پیامبر است. برای پیروی از این هدایت، این محبت و عشق اهل بیت است که بهترین وسیله برای آن است که ما بر اساس آموزه های اسلامی عمل کنیم و به عبادت و معرفت الهی نائل شویم. از این رو محبت اهل بیت، راه محکمی برای سعادت است و به همین خاطر آن فراز را باید در این نسبت با آیه تبیین کرد که مقدمه ای برای رسیدن به هدف غایی است.
همان طور که در مسائل دنیوی از اهداف کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت سخن گفته می شود، در مسائل معنوی نیز می توان از تقسیم مشابهی استفاده کرد. برخی از امور در مسائل معنوی، هدف هستند ولی نه صرفا به جهت خودشان، بلکه از این رو که خود آنها ما را به اموری والاتر رهمنون خواهند شد.
با توجه به این مطلب، باید توجه داشت که محبت پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) خود هدف است و عبارت موجود در دعا صحیح است ولی باید به این مسئله توجه داشت که خود این محبت هدف نهایی نیست بلکه هدف نهایی آن است که از طریق این محبت به قرب الی الله و رضوان الهی نائل شویم. به عبارت دیگر محبت اهل بیت هدف میانی ماست که از طریق آن به هدف نهایی که کمال انسانی است می رسیم فلذا تنافی در دو عبارت وجود ندارد.

موضوع قفل شده است