جمع بندی چگونه به نماز اشتیاق پیدا کنم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه به نماز اشتیاق پیدا کنم؟

سلام به همه دوستان اسکدینی من یه پسر 15 ساله هستم و قبل از رسیدن به بلوغ خیلی مسجد میرفتم و نماز و قرانم همیشه سر جاش بود
ولی حدود یه 2 ماهی میشه که نسبت به نماز سرد شدم :Ghamgin: خواهش میکنم تر خدا کمکم کنید من اصلا دوست ندارم اینطوری باشم .
اگرم لطف کنید درباره ی فواید نماز در دنیا و اخرت برام توضیح بدین تا به امید خدا مثل اولم بشم .:geryeh:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پرسش :

درباره ی فواید نماز در دنیا و اخرت برام توضیح بدید

پاسخ :
اهتمام شما به حل مشکلتان، قابل ستایش است. صداقت در گفتار حاكى از ضمير و فطرت پاك شماست و نشان مى دهد نمى خواهيد راه رفته را ادامه دهید.
برادر عزیز؛
سخن درباره نماز فراوان است ما دراین مورد تنها به یک مقدمه اشاره و در ادامه کتاب هایی رابرای مطالعه معرفی می کنیم امیدواریم با مطالعه آنها به برخی فوائد نماز پی ببرید.

از طرفی فلسفه خلقت انسان رسیدن به کمال نهایی یعنی قرب الی الله است. برای رسیدن به قرب الهی وسیله لازم است.
از طرفی دیگر سپاس گزاری از ولیّ نعمت و کسی که به انسان احسان کرده و نعمت داده است امری شایسته و لازم است.

با توجه به این نکته می گوییم :
بهترین وسیله برای قرب به خدا و بهترین راه های برای سپاس گزاری از منعم نماز است.
حضرت علی (علیه السلام)فرمود:«الصلاةُ قربان کل تقى ّ؛ نماز وسیله نزدیکى به خداوند براى همه پرهیزگاران است». (1) علاوه بر آن که طبق آیات و روایات، نماز موجب یاد خدا(2) آرامش روان(3) بخشش گناهان(4) بازدارندگی از گناه(5) و ... می شود.

سستی و کاهلی افراد در خواندن نماز و سایر عبادات، در غالب موارد، ناشی از ضعف اراده و تنبلی و نیز عدم‌ شناخت ‌فلسفه ‌نماز است‌. از این‌ رو لازم‌ است‌ این گونه افراد در ابتدا با ‌فلسفه ‌نماز آشنا شوند.
کتاب های ذیل در این زمینه مناسب اند:
« نخستین گام در نماز»، غلامعلی نعیم آبادی؛ نماز زيباترين الگوي پرستش، غلامعلي نعيم‌آبادي؛ نماز از ديدگاه قرآن و حديث، موسوي لاهيجي؛ نماز در آینه وحی، غلامعلي نعيم‌آبادي؛ پرتوی از اسرار نماز ، محسن قرائتی؛ نماز، حسين انصاريان.

البته ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد که باید ضمن مراجعه به یک مشاور و کارشناس دینی، مشکل را تشخیص و سپاس با تقویت اراده و آگاهی در این زمینه، آن را برطرف ساخت.از جمله این علل عبارتند از:

وجود پرسش ها و شبهات پاسخ داده نشده در باره نماز یا معارف دینی(مثل این که فرد با خود بگوید چرا باید نماز بخوانم؟)،ضعف پایه های دینی و ایمانی،احساس و تخیل دوری از خدا و بد بودن، فشارهای روانی و احساسی در زندگی،اختلال در برنامه عادی کار و اشتغال و سایر روزمرگی های زندگی به خصوص خواب و استراحت، ارتباط با فرد بی نماز و تاثیر پذیری از او، فشارهایی که توسط والدین یا دیگران درباره نماز بر انسان وارد شده و....

در این خصوص همکاران گروه اخلاق بخش تلفنی این مرکز به شماره (096400)، در خدمت شما هستند.
مطالب تکمیلی درباره نماز و اهمیت آن و نیز عاقبت کسانی که سستی و کاهلی درنماز دارند، با مطالعه کتاب های معرفی شده، روشن می شود.
موفق باشید.

پی نوشت ها :
1. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت - لبنان، 1404 ه.ق، ج 10، ص 99.
2. طه (20) آیه 14.
3. رعد (13) آیه 28.
4. علامه مجلسى، بحار الأنوار، ج 79، ص 236، حدیث 66.
5. عنکبوت (29) آیه 45.

موضوع قفل شده است