جمع بندی توبه

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توبه

سلام
من چندتا سوال در مورد توبه دارم
بارها و بارها شنیدیم که خدا میفرماید 100 بار اگر توبه شکستی باز آ....
اما من یه سوال دارم
اولا ایا تمام گناهی که انسان مرتکب میشه در اثر توبه واقعی پاک میشه؟ یا اینکه اون دنیا اون گناه هم توی دفترچه اعمالمون هستو بازخواست میشیم؟
پذیرفتن توبه از سوی خدا شرایط خاصی رو داره؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

مه ناز;441719 نوشت:
سلام
من چندتا سوال در مورد توبه دارم
بارها و بارها شنیدیم که خدا میفرماید 100 بار اگر توبه شکستی باز آ....
اما من یه سوال دارم
اولا ایا تمام گناهی که انسان مرتکب میشه در اثر توبه واقعی پاک میشه؟ یا اینکه اون دنیا اون گناه هم توی دفترچه اعمالمون هستو بازخواست میشیم؟

سلام علیکم

این تاپیک کاملا در راستای سوالات حضرتعالی است.ابهامی بود در خدمتم.

http://www.askdin.com/thread29643.html

ممنون:Gol:

خدا گفته اگر توبه واقعی باشه گناهش رو پاک میکنه وحتی بجاش حسنه مینویسه

مه ناز;441719 نوشت:

[=trebuchet ms]

با سلام،
توبه راه بازگشت انسان به سوی خداست و اگر واقعا انسان به دامن عفو الهی سربسپارد تمام گناهانش مورد رحمت بیکران الهی واقع می شود. دلیل این کلام فرمایش امام صادق علیه السلام است که مي‌فرمايد:
«هنگامي که بنده‌اي توبه نصوح (حقيقي) کرد ،مواهب و نعمت‌هاي کم نظير الهي را متوجه خود مي‌سازد . اولين اثرش آن است که محبوب خدا مي‌شود،دوم: خداوند در دنيا و آخرت گناهان او را مي‌پوشاند.
راوي سؤال کرد که چگونه خدا پرده‌پوشي مي‌کند؟ امام(ع) فرمود: هر چه از گناهان که دو فرشته موکل بر او، برايش نوشته‌اند، از يادشان ببرد. به اعضاي بدن، فرمان مي‌دهد که گناهان او را پنهان کنيد. به نقاط زمين و هر کجايي که گناهکار توبه کننده گناه کرده است، دستور مي‌دهد که گناهان او را پنهان کنيد و آثار آن را پاک مي‌کند. پس توبه کننده در حالي خدا را در قيامت ملاقات مي‌کند که هيچ چيزي به ضرر او و بر گناهانش گواهي و شهادت دهنده نيست و چيزي از آن آشکار نخواهد شد».(1)
آری خداوند بر هر کاری قادر است؛ و اگر کسی از روی غفلت کار خطایی انجام داد و سپس پشیمان شد و از درگاه الهی تقاضای بخشش کرد، عفو و بخشش در مقابل چنین شخصی که حقیقتا از کار خود ناراحت است و تصمیم جدی بر ترک آن دارد،[=trebuchet ms] کار ناپسند یا غیر عادلانه ای نیست.
از این روست که امام محمد باقر(ع) مي‌فرمايد:«التائب من الذّنب کمن لا ذنب له؛.(2) توبه کننده از گناه مانند کسي است که گناه نکرده است».

مه ناز;441719 نوشت:

[=trebuchet ms]

اگر مقصود شما از شرائط خاص برخی امور مانند غسل کردن و یا رو به قبله ایستادن و یا در حرم امامان بودن و ... است چنانچه بعضی چنین تصور می کنند، البته که این شرائط را ندارد به این معنا که بدون این امور نیز توبه امکان پذیر است؛ اگر چه می تواند یکی از این امور زمینه بهتری را برای این امر مهم یعنی توبه فراهم کند.
و اگر مقصودتان این است که باید جدی باشد و یا قصد تکرار آن را نداشته باشد البته که پاسخ مثبت است. به طور کلی توبه دو رکن اساسی دارد اول: پشیمانی حقیقی از گناه و دوم: عزم جدی بر ترک آن. و اگر کسی با این شرائط توبه کرد باید امیدوار به رحمت خداوند باشد چه اینکه نا امیدی از رحمت خدا خود از گناهان کبیره است.
غرض اینجانب پاسخ مختصر به این سؤال بود در غیر این صورت به بهترین نحو ممکن و در نهایت تفصیل در تایپک مورد ارجاع توسط کارشناس محترم پاسخ این سؤال ذکر شده است.
با تشکر

[=trebuchet ms]پی نوشت ها:
1. کليني، اصول کافي، ج 4، شرح و ترجمه حاج سيد جواد مصطفوي، ص 164.

[=trebuchet ms]2. همان، ص168،حديث 10.

موضوع قفل شده است