آیا پوستی که عمدا از بدن می کنیم نجس است؟

تب‌های اولیه

64 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پوستی که عمدا از بدن می کنیم نجس است؟

یا رب

آیا پوستی که عمدا مثلا از لب می کنیم و باعث سوزش می شود نجست است؟و حکم مردار دارد؟

آیا دست حتی اگر خشک باشد نجست است؟

آیا لب اگر خشک باشد نجست می شود؟

و اگر این پوست از دست بر زمین بیفتد چه حکمی دارد؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;441269 نوشت:
یا رب

آیا پوستی که عمدا مثلا از لب می کنیم و باعث سوزش می شود نجست است؟و حکم مردار دارد؟

با تشکر از سؤال حضرت عالی

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

یا رب

نقل قول:
لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

امام خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;441269 نوشت:
یا رب

با تشکر از پاسخ شما

در فرض سؤال پوست کنده شده ، مردار محسوب شده و نجس است .

دست یا لب اگر با خون نجس نگردد ، با صرف کندن نجس نمی شود .

اگر به زمین بیفتد و رطوبتی در بین نباشد موجب نجاست زمین هم نمی گردد.

همیشه سلامت و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 272[/]

یا رب

نقل قول:
پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 272

ببخشید جناب نور،تشکر از جوابتان

من در مسئله ی 272 که نگاه کردم اون پوستی بود که خود به خود جدا بشه اما من در سوالم پرسیدم اگر عمدی و با سوزش باشد آیا این مورد هم پاک هست؟منظورم اینه که جواب رو بر اساس این مسئله گفتید؟

سلام علیکم

و سوال دوم اینکه

اگر باغث سوزش بشود و لی خون نیاید ، آیا این عمل حرام است ؟

اگر زخم بشود چطور ؟

آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله)

[="DarkOrchid"]سلام نظر آیت الله مکارم شیرازی چیست؟
آیا پوست دست (از گوشه ناخن) و یا لب را که میکنی حتی اگر هم خون نیاید جزء مردار است؟آیا اگر آب به آن برسد زمین نجس میشود؟اگر سوزش و درد نداشته باشد چه؟
اگر عمدا کنده نشود وخودش بریزد یا با کشیدن دست روی آن بدون سوزش و درد از جا کنده شود باز هم نجس است؟
باعرض معذرت در این صورت "چرک بدن" هم نجس است.!!؟؟
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;441890 نوشت:
ببخشید جناب نور،تشکر از جوابتان

من در مسئله ی 272 که نگاه کردم اون پوستی بود که خود به خود جدا بشه اما من در سوالم پرسیدم اگر عمدی و با سوزش باشد آیا این مورد هم پاک هست؟منظورم اینه که جواب رو بر اساس این مسئله گفتید؟

با تشکر از سؤال مجددتان

بله پاسخ بر اساس این مسئله و رساله حضرت امام داده شده و صحیح است.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

pymn_nzr;441914 نوشت:
سلام علیکم

و سوال دوم اینکه اگر باعث سوزش بشود و لی خون نیاید ، آیا این عمل حرام است ؟

اگر زخم بشود چطور ؟
آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله)

با عرض سلام و احترام

اگر چنین کاری موجب ضرر مهمی بر بدن شود حرام خواهد بود .(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس :
http://www.sistani.org/persian/qa/01085/[/]

[="Tahoma"][="Black"]

دین محکم;441947 نوشت:
سلام نظر آیت الله مکارم شیرازی چیست؟
آیا پوست دست (از گوشه ناخن) و یا لب را که میکنی حتی اگر هم خون نیاید جزء مردار است؟آیا اگر آب به آن برسد زمین نجس میشود؟اگر سوزش و درد نداشته باشد چه؟
اگر عمدا کنده نشود وخودش بریزد یا با کشیدن دست روی آن بدون سوزش و درد از جا کنده شود باز هم نجس است؟
باعرض معذرت در این صورت "چرک بدن" هم نجس است.!!؟؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

اگر پوست بدون فشار و درد و سوزش از بدن جدا شود ، پاک است اما اگر با فشار باشد به احتیاط واجب نجس می باشد
چرک بدن تا زمانی که خون در آن نباشد یا با نجاست دیگری برخورد نکرده باشد ، پاک است .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 72[/]

با سلام
من جديدن لبم بد حور خشك مي شه و پوست پوست و تا حالا اين مسيله را نمي دونستم كه نجس است ...

و من هميشه مجبور بودم پوست لبم را كه يك تكه اي ازش بلند شده و اويزون لبم هست را بكنم و خيلي از وقت ها اسون كنده شده و بعضي موقع ها سخت....

ولي هميشه يك تكه اي از اون پوست اويزون بوده و باعث بد نما كردن لبم مي شده كه همه مي گفتن بكنش.

و من هر وقت مي كندم مي ريختم رو فرش يا زمين !!! ايا باعث نجس شدن فرش و مبل و ... شده؟؟؟؟ خيلي وقت ها هم با اب دهانم خيس بوده ...

الان كه من مسيله را فهميدم چه كار بايد بكنم ؟؟؟؟ و اينكه قبلا رو زمين مي ريختم چه حكمي داره الان برام؟؟؟؟

و سوال ديگه ام اگر من لبم را خيس كنم و قسمت كوچيكي از پوست لبم همراه با خيس كردن لب بره داخل دهان ايا دهانم نجس هست و باعث نجس شدن لب و ... مي شود؟

ممنون از پاسخگويي تان

لطفا به تمام سوالاتم پاسخ بدهيد

مرجع تقليد ايت الله لنكراني

خجسته بانو;453363 نوشت:
با سلام
من جديدن لبم بد حور خشك مي شه و پوست پوست و تا حالا اين مسيله را نمي دونستم كه نجس است ...

و من هميشه مجبور بودم پوست لبم را كه يك تكه اي ازش بلند شده و اويزون لبم هست را بكنم و خيلي از وقت ها اسون كنده شده و بعضي موقع ها سخت....

ولي هميشه يك تكه اي از اون پوست اويزون بوده و باعث بد نما كردن لبم مي شده كه همه مي گفتن بكنش.

و من هر وقت مي كندم مي ريختم رو فرش يا زمين !!! ايا باعث نجس شدن فرش و مبل و ... شده؟؟؟؟ خيلي وقت ها هم با اب دهانم خيس بوده ...

الان كه من مسيله را فهميدم چه كار بايد بكنم ؟؟؟؟ و اينكه قبلا رو زمين مي ريختم چه حكمي داره الان برام؟؟؟؟

و سوال ديگه ام اگر من لبم را خيس كنم و قسمت كوچيكي از پوست لبم همراه با خيس كردن لب بره داخل دهان ايا دهانم نجس هست و باعث نجس شدن لب و ... مي شود؟

ممنون از پاسخگويي تان

لطفا به تمام سوالاتم پاسخ بدهيد

مرجع تقليد ايت الله لنكراني

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله فاضل لنكراني:

اين مواردي كه به آن اشاره شد پاك است.

آنچه در كتاب احكام پزشكان وبيماران ايشان است به اين صورت مي باشد:

اجزاى ريزى كه از بدن انسان جدا مى‌شود، مانند زگيل و جوش‌ها و دانه‌هاى ريزى كه روى پوست بدن مى‌زند و همچنين پوست‌هاى مختصر لب و جاهاى ديگر بدن كه موقع افتادن آن رسيده، اگر چه آنها را بكَنند، پاك است ولى بنا بر احتياط مستحب(يعني مستحب) بايد از پوستى كه موقع افتادن آن نرسيده و آن را كَنده‌اند، اجتناب شود(البته پاك است).

[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus]

منبع:احكام پزشكان وبيماران ،قطعه جداشده از بدن،سوال 526

سلام
وقت بخیر
معذرت میخوام که فضولی کردم.چون خودم هم همین مشکل رو دارم و از دوستان طلبه ام پرسیدم

اگه پوست مرده باشه...دیدی که مثلا آویزوونه و راحت کنده میشه و دردی متوجه نمیشی...این پاکه
اما گاهی وقتا میخوای بکنی قشنگ پوست لب بلند میشه و درد داره.(دقت کنی قشنگ گوشت زیرش معلوم میشه)این نجس هست

ممنون ريحانه جون

خوب اون پوست هايي كه نصفش اويزانه و مرده هست و براي كندنش سخته و قسمتي از پوست زنده هم كنده مي شه !!!

اون چي؟؟؟
ً
براي من كه الان مسيله اش را فهميدم چي؟

شفا;453406 نوشت:
طبق نظر آيت الله فاضل لنكراني:

اين مواردي كه به آن اشاره شد پاك است.

بسم الله

سلام

نظر آیت الله خامنه ای رو هم بگید

ممنون

خجسته بانو;453646 نوشت:
ممنون ريحانه جون

خوب اون پوست هايي كه نصفش اويزانه و مرده هست و براي كندنش سخته و قسمتي از پوست زنده هم كنده مي شه !!!

اون چي؟؟؟
ً

سلام دوست خوبم
نیگا
1.گاهی وقتا اوت پوستی که خشکیده میشه با بازی بازی آروم کندش...
2.بعضی وقتا که میبینم کندنش دردناکه و احتمالا خون هم میاد واسه این مواقع من یه قیچی کوچیک گذاشتم که اون تیکه پوست خشکیده رو میچینم...که این پوست اصلا نجس نیست

واسه اون موردی که گفتی
منم از اول نمیدونستم بعد که فهمیدم اول اتاقو جارو کردم که احیانا اگه پوستی بوده جارو شه...بعدش دیگه خیلی شک نکردم.چون به عینه ندیدم که اون به یه جای خیس تماس داشته باشه و نجس کنه...
وسواس به خرج نده.بگو انشاالله پاکه

:.صبا:.;453696 نوشت:
بسم الله

سلام

ممنون

سلام
وقتتون بخیر
بنده مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستن.که استفتایی رو که بالا گفتم از طلاب جویا شدم

بسم الله

سلام

میشه کارشناس محترم جواب بنده رو هم بدن

پست 16

ممنون

بسم الله

سلام مجدد

.Nasrin;453696 نوشت:
بسم الله

سلام

ممنون

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

پوستهاى مختصر لب و جاهاى ديگر بدن كه موقع افتادنشان رسيده، اگرچه آنها را بكنند پاك است. ولى بنابر احتياط واجب بايد از پوستى كه موقع افتادنش نرسيده و آن را كنده‏اند اجتناب نمايند.

منبع:رساله امام ،نجاسات،مردار،مساله91

خجسته بانو;453646 نوشت:
ممنون ريحانه جون

اون چي؟؟؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

در اين موردفرقي بين كسي كه مساله مي دانسته ونمي دانسته نمي كند.
اما اگر نميدانيد به شي خيس ديگري خورده تا آن را هم نجس كنديا نه؟ حكم به طهارت اشياء ديگر مي شود.
ً

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
ناخن چطور؟

اگر با ناخن گیر بگیریم
یا با دست بکنیم طوری که سوزش یا به سختی و بادرد همراه باشد و گاها یکم زخمی بشه:Gol:[/]

با سلام
اگر پوستی با سوزش و درد از بدن جدا شود ولی به طور کامل کنده نشود و بر پوست بدن متصل باشد آیا نجس است؟
مرجع :رهبری
با تشکر

سجاد;441607 نوشت:

با تشکر از پاسخ شما

دست یا لب اگر با خون نجس نگردد ، با صرف کندن نجس نمی شود .

اگر به زمین بیفتد و رطوبتی در بین نباشد موجب نجاست زمین هم نمی گردد.

همیشه سلامت و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 272

سلام
سوال اول: اگر پوستی با سوزش و درد از بدن جدا شود ولی به طور کامل کنده نشود و بر پوست بدن متصل باشد آیا نجس است؟
سوال دوم:اگر این پوست را کند آیا نجس است؟
با تشکر

hossein8;480223 نوشت:
سلام
سوال اول: اگر پوستی با سوزش و درد از بدن جدا شود ولی به طور کامل کنده نشود و بر پوست بدن متصل باشد آیا نجس است؟
سوال دوم:اگر این پوست را کند آیا نجس است؟
با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

پوست تا زمانی که از بدن جدا نشده است پاک می باشد واگر با درد از بدن جدا شود نجس است .
اگر وقت کندن با درد کنده نشود پاک است.

نقل قول:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

پوست تا زمانی که از بدن جدا نشده است پاک می باشد واگر با درد از بدن جدا شود نجس است .

سلام علیکم

ببخشید میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟

خداخیرتون بده

شفا;480361 نوشت:

اگر پوستی که کنده میشود ،بدون درد کنده شود(یعنی طبق فرموده ی شما پاک باشد) و وارد دهان شود و خورده شود اشکالی دارد؟
مرجع:آیت الله بهجت

رستگاران;457720 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
ناخن چطور؟

اگر با ناخن گیر بگیریم
یا با دست بکنیم طوری که سوزش یا به سختی و بادرد همراه باشد و گاها یکم زخمی بشه:Gol:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

ناخن پاک است ولی آن قسمتی که با درد کنده شده است نجس می باشد.

رحمت بیکران الهی;480363 نوشت:
سلام علیکم

ببخشید میشه لطفا نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید؟

خداخیرتون بده

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی :

نیز به همین صورت است.

رنگ خدا;480364 نوشت:
اگر پوستی که کنده میشود ،بدون درد کنده شود(یعنی طبق فرموده ی شما پاک باشد) و وارد دهان شود و خورده شود اشکالی دارد؟
مرجع:آیت الله بهجت

سلام علیکم

خوردن پوست لب( اگر چه بادرد کنده نشده وپاک باشد ) حرام است چون از خبائث می باشد.

شفا جان بسیار ممنون .
اگه ندونیم بخوریم؟

بسم الله

hossein8;480223 نوشت:

پاسخ کارشناس سایت جناب سجاد

شفا;480361 نوشت:

این دو مورد باهم تناقضی ندارن؟!!
من این موضوع رو نمی دونستم و قسمت های جدا شده از لبم رو میکندم!!
میشه بیشتر و واضح تر توضیح بدید ممنون
مرجع :ایت الله خامنه ای

شفا;480361 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

یعنی باوجود این که با درد و سوزش کنده شده ولی هنوز جدا نشده پاک است؟ و اگر آن پوست را کند نجس نیست؟!!

بنده خدا...;480390 نوشت:
شفا جان بسیار ممنون .
اگه ندونیم بخوریم؟

سلام عليكم

اگر نا خواسته پايين رفته يا نمي دانستيد اشكالي ندارد،ولي از اين به بعد مراعات شود.

.Nasrin;480432 نوشت:
بسم الله

پاسخ کارشناس سایت جناب سجاد

این دو مورد باهم تناقضی ندارن؟!!
من این موضوع رو نمی دونستم و قسمت های جدا شده از لبم رو میکندم!!
میشه بیشتر و واضح تر توضیح بدید ممنون
مرجع :ایت الله خامنه ای

سلام عليكم

طبق نظر رهبري :

اين دو مورد با هم تناقض ندارند چون مورد در صورت با درد كنده شدن را مطرح مي كند ؛
ومورد دوم موردي كه وقت افتادنش رسيده وبدون درد كنده شده است.

اگر پوست لب با درد كنده شده نجس واگر بدون درد كنده شده ووقت افتادنش بوده است پاك مي باشد.

به اين استفتاءات از سايت رهبري توجه بفر ماييد:

1-س: خوردن پوست لب، پوست داخل دهان (لپ) كه شخص با دندان آن را مى‌‌كَنَد، چه حكمى دارد؟
ج) خوردن آن جايز نيست.
2-
٩١ پوستهاى مختصر لب و جاهاى ديگر بدن كه موقع افتادنشان رسيده، اگرچه آنها را بكنند پاك است. ولى بنابر احتياط واجب بايد از پوستى كه موقع افتادنش نرسيده و آن را كنده‏اند اجتناب نمايند.

شفا;481620 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر رهبري :

اين دو مورد با هم تناقض ندارند چون مورد در صورت با درد كنده شدن را مطرح مي كند ؛
ومورد دوم موردي كه وقت افتادنش رسيده وبدون درد كنده شده است

.

اگر پوست لب با درد كنده شده نجس واگر بدون درد كنده شده ووقت افتادنش بوده است پاك مي باشد.

به اين استفتاءات از سايت رهبري توجه بفر ماييد:

1-س: خوردن پوست لب، پوست داخل دهان (لپ) كه شخص با دندان آن را مى‌‌كَنَد، چه حكمى دارد؟
ج) خوردن آن جايز نيست.
2-
٩١ پوستهاى مختصر لب و جاهاى ديگر بدن كه موقع افتادنشان رسيده، اگرچه آنها را بكنند پاك است. ولى بنابر احتياط واجب بايد از پوستى كه موقع افتادنش نرسيده و آن را كنده‏اند اجتناب نمايند.

سلام علیکم
[=&quot]آیا جوش تر یا خشکی که با درد کنده می شود مانند پوستی است که با درد کنده می شود و نجس است؟

hossein8;485435 نوشت:
سلام علیکم
آیا جوش تر یا خشکی که با درد کنده می شود مانند پوستی است که با درد کنده می شود و نجس است؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

جوشها حكم پوست را ندارد واگر حتي با درد هم كنده شود پاك است مگر اينكه همراه آن خون باشد.

منبع:استفتاء از دفتر رهبري،قم

سلام

پوستی که با فشار دادن یا سائیده شدن توسط چیزی از کف دست یا جاهای دیگر با درد و سوزش جدا میشود چه حکمی دارد؟ برای مثال پوستی که هنگام بیل زدن از دست جدا میشود یا پوستی که با فشار دادن چیز زبری از بدن جدا میشود،که غیر عمدی هم هست.

آیت الله مکارم

aca;494706 نوشت:
سلام

پوستی که با فشار دادن یا سائیده شدن توسط چیزی از کف دست یا جاهای دیگر با درد و سوزش جدا میشود چه حکمی دارد؟ برای مثال پوستی که هنگام بیل زدن از دست جدا میشود یا پوستی که با فشار دادن چیز زبری از بدن جدا میشود،که غیر عمدی هم هست.

آیت الله مکارم

سلام علیکم
پوستی که با درد کنده شود(که دلالت کند بر اینکه روح داشته است) مردار بوده ونجس است وفرق نمی کند عمدی باشد یا غیر عمد یا علت کنده شدنش چه چیزی باشد.

شفا;481620 نوشت:
اگر بدون درد كنده شده ووقت افتادنش بوده است پاك مي باشد.

وضو گرفتن ب چنین پوستی که راحت کنده میشه درسته؟
یعنی پوستی که وقت افتادنش است و با فشار کمی کنده میشه و درد نداره رو حتما باید اول کند بعد وضو گرفت تا اب به پوست زیریش برسه یا وضو روی اون پوست درسته؟

سلام علیکم
یه سوال مهم
اگر پوست بدن مثل لب را با فشار بکشیم و درد کند ولی نکنیم.و بعد از مدتی آن را بدون فشار و درد بکنیم آیا نجس است ؟(چند ثانیه یا بیشتر)

سلام
اینکه جای زخم رو چند بار بکنیم (جوری جاش بمونه و خون بیاد ! ) گناهه ؟

لطفا پاسخ بدهید.

zoro_sprite;506640 نوشت:
سلام علیکم
یه سوال مهم
اگر پوست بدن مثل لب را با فشار بکشیم و درد کند ولی نکنیم.و بعد از مدتی آن را بدون فشار و درد بکنیم آیا نجس است ؟(چند ثانیه یا بیشتر)

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

تا زماني كه پوست لب از بدن جدا نشده پاك است وزماني كه از بدن جدا شد اگر وقت افتادنش بوده پاك است ودر غير اين صورت نجس است.

Hannane;506679 نوشت:
سلام
اینکه جای زخم رو چند بار بکنیم (جوری جاش بمونه و خون بیاد ! ) گناهه ؟

سلام عليكم

آسيب زدن به بدن در صورتي كه صدق ضرر معتنا به(ضرري كه عقلاء به آن اعتنا مي كنند) بكند حرام است.

samansami;495347 نوشت:
وضو گرفتن ب چنین پوستی که راحت کنده میشه درسته؟
یعنی پوستی که وقت افتادنش است و با فشار کمی کنده میشه و درد نداره رو حتما باید اول کند بعد وضو گرفت تا اب به پوست زیریش برسه یا وضو روی اون پوست درسته؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:
اگر زير پوست جزء ظاهر بدن محسوب مي شود وپوست مانع رسيدن به آن است بايد آب رابراي وضو به زير آن برسانيد البته كندن آن پوست لازم نيست.

شفا;507267 نوشت:

سلام عليكم

آسيب زدن به بدن در صورتي كه صدق ضرر معتنا به(ضرري كه عقلاء به آن اعتنا مي كنند) بكند حرام است.

پس من کلی گناه کردم ! یه جور عادت شده برام خیلی ترکش سخته!!:geristan:
خیلی ممنون از پاسختون:Gol::Gol::Gol:

شفا;507269 نوشت:
طبق نظر رهبري:
اگر زير پوست جزء ظاهر بدن محسوب مي شود وپوست مانع رسيدن به آن است بايد آب رابراي وضو به زير آن برسانيد البته كندن آن پوست لازم نيست.

خب من احتمالا یه سری نماز هامو بدون کندن این پوست خوندم و شک دارم که اب زیرش رسیده باشه تکلیف چیه؟

سلام عليكم

اگر آن وقتي كه وضو گرفته بوديد اطمينان داشته بوديد كه آب به همه اعضاي وضو رسيده بوده وبعدشك كرديد به شك خود اعتنا نكنيد،واگر مطمئن نبوديد بايد مجددا نمازها قضا كنيد.(1)

پي نوشت :
1-رساله 13 مرجع،احكام وضو،شرايط وضو ،شرط سيزدهم،مساله296

شفا;531562 نوشت:
سلام عليكم

اگر آن وقتي كه وضو گرفته بوديد اطمينان داشته بوديد كه آب به همه اعضاي وضو رسيده بوده وبعدشك كرديد به شك خود اعتنا نكنيد،واگر مطمئن نبوديد بايد مجددا نمازها قضا كنيد.(1)

پي نوشت :
1-رساله 13 مرجع،احكام وضو،شرايط وضو ،شرط سيزدهم،مساله296

من ان موقع اصلا فکر نمیکردم اب رو باید زیر این پوست برسونم و بیتوجه به این مسئله وضو گرفتم ....و ان موقع اصلا شک نداشتم که وضوم مشکل ممکنه داشته باشه...حالا نمیدونم این اب به زیر پوست رسیده یا نه...چون اصلا به این مسئله دقت نمیکردم!

حالا تکلیفم چیه؟

و اینکه نمیدونم چن تا نماز این طوری خوندم
شاید یکی
شاید 100تا!

موضوع قفل شده است