صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استفتائات حرام بودن قمه زنی بین تمام مراجع

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
  نوشته
  1,650
  حضور
  20 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  7
  گالری
  70
  صلوات
  10791

  استفتائات حرام بودن قمه زنی بین تمام مراجع
  با سلام و احترام
  خواستم بدونم آیا این استفتائات غلط هست؟

  حضرت آيت الله العظمي خويي و شيخ جواد تبريزي (رحمهما الله)
  سؤال 1404: زنجير زني و قمه زني از اموري است که در ماه محرم الحرام مشاهده مي شود، چنانچه اينگونه اعمال اضرار به نفس بوده و يا موجب انتقاد و سوء برداشت بيگانگان گردد، انجام آنها چه حکمي دارد.
  آيت الله العظمي خوئي: چنانچه اينگونه اعمال موجب ضرري معتنا به (قابل توجه) گردد و يا مستلزم بي احترامي و اهانت شود، جايز نمي باشد.
  آيت الله العظمي تبريزي: داخل بودن امور مذکور تحت عنوان جزعي که بجهت مصيبت سيد الشهدا (ع) مستحب مي باشد، محل تأمل است.
  سؤال 1405: در مورد جواز زنجير زني و قمه زني از شما سؤال شد: فرموديد چنانچه اينگونه اعمال مضر به نفس بوده و يا موجب بي احترامي و اهانت شود جايز نمي باشد. اگر ممکن است توضيح بيشتري بفرماييد؟
  آيت الله العظمي خوئي: ضرر معتنا به (قابل توجه) عبارت است از امري که وقوع آن، قابل چشم پوشي نيست مانند هلاکت نفس يا بيماري که منجر به هلاکت نفس شود و منظور از هتک و توهين، چيزي است که موجب خاري و سبکي مذهب در نظر عرف کج انديش گردد.
  سؤال: قمه زني در عزاداريها از نظر شرعي چه صورت دارد؟
  حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ جواد تبريزي (قدس سره)
  عزاداري بايد طوري باشد که موجب وهن بر شيعه نباشد.
  حضرت آيت الله مکارم شيرازي:
  اقامه عزاي حسيني از افضل شعائر است، ولي بايد از آنچه به بدن ضرر مي رساند يا مايه وهن مذهب است پرهيز کرد.
  حضرت آيت الله العظمي خامنه اي
  قمه زني علاوه براينکه از نظر عرفي از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمي شود و سابقه اي در عصر ائمه (ع) و زمان هاي بعد از آن ندارد و تأييدي هم به شکل خاص يا عام از معصوم (ع) در مورد آن نرسيده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مي شود؛ بنابراين در هيچ حالتي جايز نيست و چنانچه در اين مورد نذري وجود داشته باشد، نذر واجد شرايط صحّت و انعقاد نيست.
  علما و مراجع معظم تقليد، در اين مسئله اجماع دارند که هر عملي که موجب «وهن اسلام» حرام است و بايد از آن خودداري کرد؛ به عنوان نمونه به پاسخ فقها درباره ي استفتائي که در آن به بعضي رفتارهاي وهن آميز در عزاداري ها اشاره شده، توجه فرماييد؛
  حضرت آيت الله بهجت:
  اگر موجب وهن مقدسات شود، جايز نيست.
  حضرت آيت الله سيستاني:
  بايد از کارهايي که عزاداري را خدشه دار مي کند، اجتناب شود.
  حضرت آيت الله فاضل لنکراني:
  هر عملي که موجب وهن مذهب شود، جايز نيست.
  حضرت آيت الله صافي گلپايگاني:
  در موردي که موجب وهن مذهب شود، از آن خودداري گردد.
  دوم- ساير علما -صاحب نظرانحضرت آيت الله علي مشکيني (ره)
  بعد التسليم و التحيه، امور مذکور فوق بنفسه در شرع اسلام مورد اشکال و بلکه بعضي از آنها ذاتاً محرم است مسلمين بايد از وارد کردن آنها در مراسم تعزيه حضرت حسين (عليه الصلاه و السلام) که يکي از عبادات است جداً خودداري نمايند علاوه آنکه عزاداري آن حضرت عمل عبادي سياسي است پس بايد از مخلوط شدن کارهايي که جنبه سياسي آن را مخدوش و يا عنوان خرافيت و وهن اسلام مي بخشد اجتناب نمود گذشته از اينها اعمال فوق مورد نهي مقام معظم ولايت امر مسلمين قرار گرفته و حکم معظم له واجب الاتباع است. خداوند بر ملت معتقد و هشيار و سياست فهم ايران توفيق تبعيت در احکام الهي و عزاداري مورد رضايت حضرت بقيه الله عنايت فرمايد.
  حضرت آيت الله شهيد سيد محمد صادق صدر (ره)
  طبيعي است که در اين گونه جاري کردن خون از سر، به صورت عمدي، نه استحبابي وجود دارد و نه مواسات و همدردي با اهل بيت (ع) در آن ديده مي شود، همچنان که هيچ يک از علمايي که من مي شناسم، اعتقاد به حليت اين عمل ندارند و حتي در صورتي که ما اين اعمال را به حکم اولي نيز مباح تصور کنيم، بازهم به خاطر آنکه باعث وهن وتوهين به مذهب شده و شيعيان را به وحشي گري و بدعت گذاري متهم مي کنند، حرام مي باشد؛ اين در حالي است که ائمه (ع) همواره ما را بر ترک کردن اعمالي که موجب زشت نشان دادن اهل بيت (ع) مي شود، توصيه نموده و مي فرمودند: «شيعتنا کونوا لنا ربنا و لا تکونوا عينا شيئاً.»
  حضرت آيت الله جوادي آملي
  چيزي که مايه وهن اسلام و پايه هتکِ حرمت عزاداري است، جايزنيست، انتظار مي رود از قمه زني و مانند آن پرهيز شود.
  حضرت آيت الله مهدي روحاني (ره)
  چون اعمال شيعه و پيروان اهل بيت (ع)، مورد توجه و مداقه است. بايد از امور ياد شده که باعث وهن مذهب است، جداً اجتناب کرد؛ علاوه براين که ولي امر مسلمين از اين امر نهي فرموده و اطاعت معظم له واجب است.
  7 محرم 1415
  حضرت آيت الله ابراهيم اميني
  بسمه تعالي
  با اينکه عزاداري براي سرور شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) يک عبادت و موجب تقرب به خداوند سبحان است و ائمه معصومين (ع) در اين باره تاکيد دارند، ليکن بر علاقه مندان به اهل بيت واجب است از انجام امور فوق اجتناب نمايند؛ زيرا اولاً امور مذکور در بين عرف مردم به عنوان عزاداري مرسوم نيست و حکم به استحباب و مشروعيت آنها بدون وجه است. ثانياً در اوضاع و شرايط کنوني جهان امور مذکور از خرافات به شمار مي رود و موجب وهن شيعه مي باشد. و ثالثاً مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي دامت براکاته از انجام اين قبيل امور نهي شديد فرموده اند و اطاعت از معظم له بر همه شيعيان و پيروان ولايت فقيه لازم و مخالفت با آن حرام است بدين جهت از عموم شيعيان انتظار مي رود که درانجام مراسم عزاداري از اين قبيل امور اجتناب نمايند خدا ما را از شيعيان راستين امام حسين (ع) قرار دهد.
  حضرت آيت الله ملکوتي
  عزاداري حضرت سيدالشهداء سبط رسول الله (ص) بايد لايق و شايسته به آن امام بزرگوار باشد و موجب وهن و تضعيف اسلام و مذهب تشيع نباشد بلکه مثل قيام آن حضرت باعث بقاء و عزت اسلام و مسلمانان بوده و عاري و منزه از هرگونه بدعت و خرافات باشد.
  حضرت آيت الله مقتدايي
  با استقرار جمهوري اسلامي ايران و تشکيل حکومت اسلامي بر اساس قرآن و وحي توجه همه ملت ها و دولت ها به اسلام جلب و احکام نوراني و مترقي اسلام مورد مداقه صاحب نظران قرار گرفته و مي رود تا همانند خورشيدي تابان در سطح جهان بسط پيدا کند؛ لذا دشمنان اسلام که حيثيت و موجودي خود را در خطر مي بينند، در مقام هستند به هر وسيله و بهانه اسلام را ملکوک و خدشه دار نمايند. از اين جهت اموري که امروز موجب وهن به اسلام و تضعيف عقايد مسلمين مي گردد، شرعاً حرام و مسلمين بايد از آنها خودداري نمايند علاوه بر اين با تشخيص موضوع و اعلام حکم بر حرمت قمه زدن و نظائر آن از طرف رهبر معظم انقلاب و ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه اي دامت برکاته اطاعت از معظم له بر آحاد مسلمين لازم و تخلف از آن حرام است.
  حضرت آيت الله محمدي گيلاني
  هر چه که مايه وهن شريعت اسلام است، طبعاً حرام و خصوصاً اگر مورد نهي ولي امر مسلمين است، بر عموم اطاعت از آن واجب است.
  حضرت آيت الله موسوي تبريزي
  عزاداري روزهاي محرم و صفر و زنده نگه داشتن قيام مقدس حسين بن علي (ع) از بهترين عبادات و قربات مي باشد و هر عملي که موجب وهن اسلام و قيام مقدس حضرت اباعبدالله (ع) باشد، حرام است و اطاعت از حکم ولي امر مسلمين واجب و لازم است.
  2. غيرمنطقي وغيرقابل پذيرش بودن حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني (ره)
  با توجه به گرايشي که نسبت به اسلام و تشيع بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در اکثر نقاط جهان پيدا شده، و ايران اسلامي به عنوان ام القراي جهان اسلام شناخته مي شود، و اعمال ورفتار ملت ايران به عنوان الگو و بيانگر اسلام مطرح است، لازم است در رابطه با مسايل سوگواري و عزاداري سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) به گونه اي عمل شود که موجب گرايش بيشتر و علاقمندي شديدتر به آن حضرت و هدف مقدس وي گردد. پيداست در اين شرايط، مسئله قمه زدن نه تنها چنين نقشي ندارد، بلکه به علّت عدم قابليت پذيرش و نداشتن هيچگونه توجيه قابل فهم مخالفين، نتيجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شيعيان علاقمند به مکتب امام حسين (ع) از آن خودداري کنند. و چنانچه در اين مورد نذري وجود داشته باشد نذر واجد شرايط صحّت و انعقاد نيست.
  حضرت آيت الله العظمي نوري همداني
  از آنجا که مکتب سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله (ع)، مکتب امر به معروف و نهي از منکر و چشمه جوشان ارزش هاي اسلامي است و تاريخ خونبار عاشورا هميشه با آفريدن حماسه ها و موج ها و با به حرکت درآوردن احساسات وعواطف، الهام بخش کليه نهضت ها و قيام هايي که عليه ظالمان و جباران روزگار صورت گرفته، بوده است و همواره مجاهيدين اسلام با قيام هايي که عليه ظلم و ستم بجا آورده اند (که نمونه آنرا در زمان خود ديديم) نام حسين بر لب و اشک حسيني بر لب و هواي کربلا و عاشورا در سر داشتند تا موفق شدند که پيروزي خون بر شمشير ثابت و بيان بلند حضرت رسول اکرم (ص) حسين مني و انا من حسين را معنا کنندو ايام محرم و عاشورا را هميشه زنده کنند اين خاطره به جوش آورنده خون هايي است که در دل علاقه مندان اين مکتب موج مي زند. لذا لازم است مخصوصاً در جهان کنوني که دشمنان اسلام از اسلام سيلي خورده و منافع نامشروع خود را از دست رفته مي بينند، در فکر انتقام گرفتن از اسلام ناب محمدي هستند، مراسم عزاداري کار زينبي مي کند يعني با منطق اسلام توام و ازهرگونه حرکتي که اين دين مقدس را بي منطق قلمداد نمايد، منزه باشد و عزاداران محترم و متعهد به جاي اينکه قمه را فرق خود بکوبند در فکر آن باشند، قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضي آنان را اشغال و در فکر تضعيف آنان مي باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر وزي با ترفند جديدي حيات اسلامي آنان را به مخاطره مي اندازند، بکوبند.
  علاوه بر اين، حضرات آيات، مکارم شيرازي و احمدي ميانجي نيز در فتواي خود، مبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (غيرمنطقي و غيرقابل پذيرش بودن) اشاره کرده اند؛ به متن فتواي ايشان در بخش هاي ديگر همين فصل مراجعه نماييد.

  3. عدم وجود سند شرعي براي قمه زني و خرافي و بدعت بودن آن سوم- فتاوي مراجع تقليد -صاحب نظرانآيت الله العظمي شيخ جواد تبريزي (ره)
  در اين مسئله، به ارائه ي سه فتوا از ايشان مي پردازيم که از کنار هم قرار گرفتن آنها، نظر فقهي معظم له، کاملاً موضوع را روشن مي گردد:
  مجالس عزاداري براي تعظيم شعائر اسلامي است و بايد به صورتي واقع شود که تعظيم معصومين (ع) بالاخص ابي عبدالله الحسين (ع) و اظهار جزع و حزن و شيون بر مصائب وارده باشد.
  عزاداري براي ائمه (ع) و سيد الشهداء (ع) اگر عنوان جزع صدق کند مستحب است و اگر از عنوان جزع خارج شود استحباب ندارد.
  ترجمه ي فتوا: داخل کردن قمه زني در قضيه ي جزع بر سيد الشهدا (ع) و اهل بيت و اصحاب ايشان (سلام الله عليهم اجمعين) محرز نيست. پس سزاوار است مومنين، به کارهايي اقدام کنند که دخول آن در جزع، محرز است؛ مانند گريه کردن و لطمه زدن بر سينه [سينه زني] و اقامه ي دسته هاي عزاداري و ظاهر شدن در اماکن عمومي؛ به قدر توان عزاداران.
  خداوند شما را در راه خدمت به اهل بيت (ع) توفيق دهد و خداوند جزاي خير، در دنيا و آخرت به شما عطا فرمايد؛ و خداوند توفيق دهنده است.
  حضرت آيت الله العظمي صالحي مازندراني (ره)
  باسمه العليم. از منابع فقه چه لّبيه و چه لفظيّه بالخصوص او بالاطلاق او العموم جواز و اباحه ي قمه زني فضلا از رجحان آن در مراسم عزاداري سالار شهيدان امام حسين (ع) مستفاد نمي گردد، بلکه مقتضاي ادلّه و عناوين ثانويّه، حرمت و عدم جواز است. لذا اجتناب از آن واجب و لازم است. برادران ايماني مي دانند که قمه را بايد بر فرق قمه کشان خائن و قداره بندان جاني زد.
  محرم الحرام 1415-خرداد 1373
  چهارم- ساير علما -صاحب نظرانشهيد آيت الله مرتضي مطهري (ره)
  قمه زني در شرايط فعلي هيچ دليل عقلي و نقلي بر آن نداريم و يکي از مصاديق بارز تحريف محسوب مي گردد و حداقل اينکه در زمان فعلي، باعث زير سوال رفتن تشيع مي گردد. از برنامه هايي که هيچ ارتباطي با اهداف امام حسين (ع) ندارند، تيغ، قمه و قفل زدن است. قمه زدن هم همين طور است؛ اين کار، کار غلطي است. يک عده قمه ها را بگيرند، به سرهاي خودشان بزنند و خون ها را بريزند که چه شود؟ کجاي اين حرکت، عزاداري است؟
  حضرت آيت الله احمدي ميانجي (ره)
  عملي که موجب وهن مذهب شود جايز نيست همانطور که فرموده اند و اگر فقهاء عظام (رحمه الله عليهم اجمعين) گاهي در فتاوي بشرط عدم ضرر به نفس تجويز نموده اند، قطع نظر از عنوان وهن مذهب بوده است و همچنين کارهايي که به نحوي عقيده شيعه در دنيا معرفي مي شود ولو اينکه عامل چنين قصدي ندارد باز به عنوان بدعت حرام مي شود، علاوه بعد از حکم ولي امر مسلمين ديگر جاي اين سئوال نيست و اطاعت معظم له واجب است.
  حضرت آيت الله محمد ابراهيم جنّاتي
  از انجام اين کارهاي ناشايست، وهن آور، نسنجيده وخرافي که در مباني فقهي و پايه هاي شناخت احکام شرعي ريشه ندارد و موجب لکه دار شدن چهره برجسته و درخشان دين و تشيع است، پرهيز شود.
  حضرت آيت الله سيد جعفر کريمي
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين
  اقامه عزاي حضرت سيد الشهداء ابي عبدالله الحسين (ع) و ياران و اصحاب باوفايش (ع) از اعظم قربات الي الله تعالي است ولي انجام اموري مانند قمه زني و قفل بستن به بدن و خراشيدن و خون آلود کردن سر و صورت و سينه خيز رفتن براي زيارت و امثال آن بنام و عنوان عزاداري با توجه به اينکه هيچ گونه تاييد و اشاره اي در رابطه با اين گونه امور از سوي ائمه معصومين (ع) و يا از سوي اصحاب و حواريين آنان نرسيده است و سابقه از آن از فقهاء عظام اقدمين (رضوان الله تعالي عليهم) بدست نيامده است و در زمان حاضر موجب وهن مذهب حق در انظار عموم و سبب اتهام فرقه ناجيه اثناعشريه به خرافه گرائي است به هيچ وجه صورت شرعي ندارد بعلاوه با عنايت به اظهار نظر فقيهانه مقام معظم رهبري؛ حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله الوارف) در اين رابطه، پرداختن به امور فوق الاشاره به بهانه و عنوان عزاداري و مخالفت با نظر لازم الاتباع حضرت ولي امر مسلمين (مدظله) دراين باره شرعاً حرام و موجب استحقاق عقاب است.
  علاوه بر اين، حضرات آيات: علامه سيد محسن امين عاملي، محمد يزدي و مسلم ملکوتي نيز در فتواي خود مبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (خرافي و بدعت بودن قمه زني و عدم وجود سند شرعي براي آن) اشاره کرده اند؛ به متن فتواي ايشان در بخش هاي ديگر همين فصل مراجعه نمائيد.
  4. اضرار و ايذاءپنجم- فتاوي مراجع تقليد -صاحب نظرانحضرت آيت الله العظمي خويي (ه)
  اگر قمه زني و زنجير زني با قلاب هاي فلزي که در ماه محرم انجام مي گيرد، منجر به ضرر و زيان قابل توجهي شده و يا هتک، تمسخر و توهين به دين و مذهب را به دنبال آورد، جايز نيست.
  حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي
  بر عزاداران عزيز لازم است از کارهايي که موجب وهن مذهب مي گردد و يا آسيبي به بدن آنها وارد مي کند، خودداري کنند.
  آيت الله علامه سيد محسن امين عاملي (ره)
  قمه زني و اعمالي ديگر از اين قبيل در مراسم عزاداري حسيني به حکم عقل و شرع حرام است و زخمي ساختن سر، که نه سود دنيوي دارد و نه اجر اخروي، ايذاء نفس است که خود در شرع حرام است و در مقابل اين عمل، شيعه ي اهل بيت را در انظار مردم مورد تمسخر قرار داده و آنها را وحشي قلمداد مي کنند و شکي نيست که اين اعمال ناشي از وسواس شياطين بوده و موجب رضايت خدا و پيامبر و اهل بيت اطهارنيست و البته تغيير نام اين اعمال در ماهيت و حکم شرعي آن که حرمت است، تغييري نمي دهد.
  حضرت آيت الله شيخ محمد حسين کاشف الغطاء (ره)
  اگر بخواهيم موافق قواعد فقهي و استنباط احکام شرعي در مورد مسئله لطمه به صورت زدن و اعمالي از اين قبيل همچون قمه زني و ... که در اين روزگار جريان دارند، نظر دهيم، به چيزي جز حرمت دست نيافته و چاره اي جز فتوا به منع و تحريم آنها نخواهيم داشت؛ زيرا هيچ مخصّصي که بتواند عمومات حرمت اضرار و ايذاء به بدن و حرمت به خطر انداختن جان انساني را در اين موارد تخصيص زده باشد، وجود نداشته و دليلي نداريم که بتوان اين موارد را از حکم به حرمت خارج نمود... اين درحالي است که بيشتر اشخاصي که اين کارها را انجام مي دهند، بيشتر از روي تظاهر، ريا، تعصّب و تملّق به عمل مي آورند، بي آن که قصدي دست و نيت صالحي داشته باشند. که از اين جهت نيز خالي از اشکال نبوده، بلکه حرام بودن آن به خاطر برخي از دلايل زماني و مکاني مضاعف خواهد بود.
  آيت الله سيد محمود شاهرودي
  بدون شک برپايي مراسم عزاداري و سوگواري نسبت به ائمه اطهار و اهل بيت عصمت و طهارت (ع)، خصوصاً در مصيبت جانسوز حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) امري مهم و بلکه يکي از فرائض و واجبات کفائي است، ليکن در کيفيت برگزاري مراسم و شيوه هاي آن بايستي سه شرط را مدنظر قرار داد:
  1. آنکه موجب ضرر به شخص برگزار کننده و يا ديگران نشود و اين شرط را هر مکلفي مي تواند تشخيص دهد.
  2. آنکه موجب وهن دين و مکتب تشيع و يا جامعه اسلامي و يا نظام مقدس جمهوري اسلامي نباشد؛ زيرا که وهن هر يک از آنها از اعظم محرمات و کبائر است و تشخيص اين امر از اختيارات ولي امر مسلمين است؛ بدان معني که اگر در شرائط خاصي ولي امر مسلمين چنين تشخيص بدهد که شيوه ي بخصوص برخلاف مصلحت جامعه اسلامي و يا موجب وهن و ضربه زدن به دين و يا نظام مقدس جمهوري اسلامي است و بر اساس آن از برگزاري آن منع نمايد، تبعيت از ايشان بر همگان واجب است و در اين رابطه آحاد مکلفين نمي توانند از نظر شخصي خود تبعيت کنند.
  3. آنکه متناسب با روح اسلام و ارزش هاي متعالي مکتب اهل بيت عصمت و طهارت (ع) باشد و با احکام و تعالي حقه آنان منافات نداشته باشد.
  قم، 4/ محرم الحرام/ 1415
  سيد محمود شاهرودي
  5. لزوم تبعيت از حکم وليّ فقيه در حرمت قمه زني ششم- فتاوي مراجع تقليد- صاحب نظرانحضرت آيت الله العظمي اراکي (ره)
  دستور ولي امر مسلمين مبني بر جلوگيري ازاعمال خرافي در عزاداري محرم لازم الاطاعه است. پيروي از سخنان ايشان در مورد اين گونه اعمال خرافي که موجب وهن دين و مذهب و بهره برداري سوء دشمنان اسلام مي گردد، بنا به اعلام ولي امر مسلمين که آگاه به مصلحت اسلام و کشور هستند، لازم و ضروري است.
  حضرت آيت الله سيد کاظم حائري
  اولاً ما شاهد آنيم که قمه زني و بعضي اعمال شبيه به آن، ذاتاً موجب تخريب وجهه اسلام و تشيع گشته اند و دشمنان کافر نيز در زمان حاضر براي آسيب وارد کردن به ما در اين گونه اعمال تکيه نموده، تا دين ما را دين خرافه و وحشي گري معرفي نمايند.
  و ثانياً چه ما چنين ديدي را نسبت به قمه زني به دست آورده باشيم يانه، بايد از اوامر ولي امر مسلمين، حضرت آيت الله خامنه اي (حفظه الله) در ين مورد اطاعت کنيم؛ زيرا ايشان در اين مورد موضع گيري صريح و روشني نموده اند که ديگر هيچگونه عذري را براي مخالفت باقي نمي گذارد و بر تمامي مسلمين واجب است که از دستورات ايشان اطاعت نمايند؛ چه کساني که با ايشان در فتوا هم نظرند و يا از ايشان تقليد مي کنند و چه کساني که در اين فتوا با ايشان هم نظر نبوده و يا از کس ديگري تقليد کنند؛ در هر صورت بر همه ي مسلمين واجب است از ايشان به خاطر ولي امر بودن شان تبعيت کنند.
  حضرت آيت الله حسين مظاهري
  سؤال: قمه زدن از نظر فقهي چه حکمي دارد؟
  چون ولايت فقيه نهي از آن کرده اند، همه بايد از اين کار پرهيز کنند؛ گرچه مقلّد کسي باشند که جايز بداند.
  هفتم- ساير علما -صاحب نظرانحضرت آيت الله محمد مومن
  اطاعت احکام ولي فقيه واجب است.
  حضرت آيت الله راستي کاشاني
  «اقامه عزاي حضرت ابي عبدالله الحسين سيد الشهدا (ص) از افضل قربات الي الله تعالي و موجب تجديد حيات اسلام و ايمان است و بر مومنين است هر چه با شکوه تر آن را برگزار نمايند و از هر امري که موجب وهن اسلام و دست آويز دشمنان اسلام است اجتناب کنند امروز که روز حاکميت اسلام است و رهبر عظيم الشان انقلاب ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه اي (دام ظله العالي) از قمه زدن و نظاير آن نهي فرموده اند و استکبار جهاني از هيچ توطئه اي عليه اسلام و امت اسلام و ايجاد تفرقه در صفوف مسلمين فرو گذار نمي کند بر همه مومنين واجب است از اينگونه امور اجتناب کنند و با پيروي ازرهبري و وحدت کلمه دشمنان اسلام و مسلمين را مايوس گردانند خداوند متعال همه را از عزاداران اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و انصار حضرت ولي الله اعظم امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) قرار دهد.
  حضرت آيت الله شرعي
  مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) حماسه عاشوراي حسيني را يکي از شاخص هاي قوي و توانمند مبارزات اصيل شيعي مي دانند وبه استناد تاريخ ثبت شده و متقن کربلا و روايات رسيده از معصومين (صلوات الله عليهم اجمعين) اقامه عزاي سالار شهيدان را از افضل قربات دانسته و تاکيد شديد و بر آن دارند. ايشان مي فرمايند که حرکت هاي سنتي عاشورا مي بايست بيانگر و تقويت کننده پيام جهاد ايثار شهادت و ترجمان اسلام و مکتب باشد. قمه زني و قفل زني و ... يک فرآيند ناموزون و ناهماهنگ با آن اهداف اصيل وارزش هاي عظمي است که موجب وهن مکتب عاشورايي است. در اين ارتباط بر آحاد عزاداران و عاشوراييان واجب است فرمان وحکم ولي امر مسلمين جهان را اطاعت نمايند بديهي است سهل انگاري و عدم اطاعت، مبغوض حضرت حق تعالي است.
  حضرت آيت الله سيد محسن خرازي
  در موارد فوق الذکر اطاعت و پيروي از ولي فقيه و حاکم اسلامي لازم و واجب است.
  حضرت آيت الله ابوالقاسم خزعلي
  آنچه رئيس مسلمين بفرمايد، لازم الاتباع است، چون هم از فقه و هم از اوضاع جهاني اطلاع دارد و سليقه هاي شخصي را بايد کنار گذاشت. توفيق همه مسلمين را از خداوند متعال خواستارم. 1374/3/8
  حضرت آيت الله محمد يزدي
  بسياري از مذکورات خلاف شرع بيّن و حرام است و برخي جزء بدع يا موجب وهن مذهب و تضعيف اسلام است. گذشته از آن که اطاعت از حکم ولي امر مسلمين؛ حضرت آيت الله خامنه اي بر همه واجب و لازم است و تخلف از آن معصيت و گناه است و متخلف معاقب خواهد بود و نظر ديگر نمي تواند حکم ولي امر را جايز التخلف کند. چه آنکه حق حکم منحصر به ولي امربالفعل است و فتوي ناقض حکم نيست خداوند توفيق خدمت و اطاعت عنايت فرمايد.
  حضرت آيه الله علي اکبر مسعودي خميني
  اوامر ولي فقيه لازم الاتباع و احکام صادره واجب الاطاعه مي باشد؛ لذا بر مومنين واجب است از امور مذکوره جداً خودداري کنند. 27 ذي الحجه 1415
  حضرت آيت الله استادي
  باتوجه به بيانات مقام معظم رهبري (دامت برکاته) لازم است ارادتمندان به حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) در مراسم عزاداري از شيوه هايي استفاده کنند که تعظيم شعائر الله باشد و از کارهايي که به فرموده معظم له موجب وهن مذهب است جداً خودداري نمايند. اميد است همگي مورد لطف و عنايت حضرت سيدالشهداء (ع) باشيم.»
  حضرت آيت الله محسن حرم پناهي
  اطاعت از احکام ولي فقيه واجب است.
  حضرت آيت الله احمد جنتي:
  برماست که عزت شيعه را حفظ کنيم. آنچه بهانه به دست دشمن دهد و مايه وهن پيروان علي (ع) گردد، گناه است. اطاعت از مقام ولايت نيز واجب است. قدرت ولي امر مسلمين بايد حفظ شود تا اسلام عزيز بماند. 1374/3/8
  آيت الله احمد آذري قمي
  بسمه تعالي
  آنچه را که معظم له موجب وهن به مذهب تشخيص داده اند و در سؤال به آن تصريح شده است به عنوان حکم ولي فقيه حرام و سرپيچي از اطاعت مقام معظم رهبري، گناه کبيره و موجب ضعف حکومت مقدس اسلامي است و به نذرهايي که قبلاً انجام گرفته وفا واجب نيست، بلکه حرام است.
  حضرت آيت الله حسن تهراني
  در وضع کنوني، اموري که از مذکورات موجب وهن مذهب شيعه است، جايز نيست و اطاعت از حکم مقام معظم رهبري در اين باره لازم است.
  حضرت آيت الله عباس محفوظي
  اقامه عزاي حسين بن علي (ع) از افضل طاعات است و از آنچه که موجب وهن است بايد پرهيز شود و اطاعت ولي امر مسلمين لازم است.
  حضرت آيت الله سيد محمد ابطحي
  اقامه عزاداري سيد مظلومان از افضل طاعات است و از کارهاي که موجب وهن مذهب است، بايد اجتناب شود و آنچه که ولي فقيه دستور دادند واجب الاتباع مي باشد.
  حضرت آيت الله بني فضل (ره)
  گاهي مصلحت اسلام و مسلمين ايجاب مي کند که اهم فرائض الهي، مثل حج تعطيل شود؛ کما اينکه در دوران مرجعيت مرحوم آيت الله العظمي آقاي سيدابوالحسن اصفهاني (رحمه الله) يک نفر شيعه را در حجاز بدون جهت کشته بودند، آقاي اصفهاني در آن سال حج را تحريم کرد.يا بعد از حادثه جمعه سياه و خونين مکه،به دستور حضرت امام (رحمه الله)،حج تعطيل شد... و اما تيغ زدن بر سر در روز عاشورا، اولاً در شرع مقدس اسلام، دليلي، حتي يک روايت ضعيف بر مشروعيت آن نداريم و ثانياً دردوران نظام جمهوري اسلامي، تمامي دشمنان اسلام کمر همّت بسته اند تا نگذارند ارزش ها و نقاط قوت اين نظام به دنيا معرفي شود و شب و روز تلاش مي کنند به تشنگان علم و معرفت، مخصوصاً در دانشگاه هاي دنيا، نظام اسلامي را با «دستجات تيغ به سرها» معرفي کرده و در اذهان آنان که مي خواهند از آثار پي به حقيقت ببرند، جلوه دهند؛ که اينها پيروان قيام عاشورا هستند. روي همين اصل رهبر معظم انقلاب، حضرت آيه الله خامنه اي (مدظله العالي) با کمال قاطعيّت موضع خود را درباره آن اعلام و عظمت قداست قيام آقا امام حسين (ع) را در حد عالي بيان فرمودند.
  علاوه بر اين، حضرات آيات مقتدائي، محمدي گيلاني، موسوي تبريزي، مهدي روحاني، علي احمدي، ابراهيم اميني، احمدي ميانجي، سيد محمود شاهرودي و علي مشکيني نيز در فتواي خودمبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (لزوم تبعيت از حکم ولي فقيه) اشاره کرده اند.در آخر بر خود واجب میدانم که گویا شوم عزاداري سيدالشهداء(ع) از افضل قربات است؛ آری کيمياست؛ وسيله ي حل مشکلات و راه رسیدن به کمال انسانیت است و و همواره به یاد داشته باشیم که در خط ولایت و امامت و پیرو علمای و صاحب نظرات محترم اسلام و تشیع حرکت کنیم تا گرفتار انحرافات و دین های وارداتی نه شویم .

  ویرایش توسط TAHOOR : ۱۳۹۳/۰۱/۱۵ در ساعت ۲۳:۰۲ دلیل: ريز كردن فونت براي تسهيل مطالعه

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  747
  حضور
  16 روز 18 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2706  سلام
  منظور شما از غلط بودن این استفتائات چیست؟
  تا اون جایی که من می دونم "قمه زنی" عمل پسندیده ای از دید مراجع نیست.
  تصویر زشتی که قمه زنی از شیعیان و مراسم عزاداریشون توی دنیا به وجود آورده، خودش دلیل محکمی بر قبیح بودن این عمل هست.

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
  نوشته
  1,650
  حضور
  20 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  7
  گالری
  70
  صلوات
  10791  نقل قول نوشته اصلی توسط علی نمایش پست ها
  سلام
  منظور شما از غلط بودن این استفتائات چیست؟
  تا اون جایی که من می دونم "قمه زنی" عمل پسندیده ای از دید مراجع نیست.
  تصویر زشتی که قمه زنی از شیعیان و مراسم عزاداریشون توی دنیا به وجود آورده، خودش دلیل محکمی بر قبیح بودن این عمل هست.
  آخه یک عده میگفتند که این استفتائات اشتباه هست و نظر این مراجع چیزی به غیر از اینها هست و حقیر تهمت زدم و دروغ گفتم....
  منظورم اینه مگه اینها اشتباه هستند؟


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,387
  حضور
  203 روز 9 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61429  با نام و یاد دوست
  استفتائات حرام بودن قمه زنی بین تمام مراجع  کارشناس بحث: استاد صادق


 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  نقل قول نوشته اصلی توسط ashr نمایش پست ها
  با سلام و احترام
  خواستم بدونم آیا این استفتائات غلط هست؟

  حضرت آيت الله العظمي خويي و شيخ جواد تبريزي (رحمهما الله)
  سؤال 1404: زنجير زني و قمه زني از اموري است که در ماه محرم الحرام مشاهده مي شود، چنانچه اينگونه اعمال اضرار به نفس بوده و يا موجب انتقاد و سوء برداشت بيگانگان گردد، انجام آنها چه حکمي دارد.
  آيت الله العظمي خوئي: چنانچه اينگونه اعمال موجب ضرري معتنا به (قابل توجه) گردد و يا مستلزم بي احترامي و اهانت شود، جايز نمي باشد.
  آيت الله العظمي تبريزي: داخل بودن امور مذکور تحت عنوان جزعي که بجهت مصيبت سيد الشهدا (ع) مستحب مي باشد، محل تأمل است.
  سؤال 1405: در مورد جواز زنجير زني و قمه زني از شما سؤال شد: فرموديد چنانچه اينگونه اعمال مضر به نفس بوده و يا موجب بي احترامي و اهانت شود جايز نمي باشد. اگر ممکن است توضيح بيشتري بفرماييد؟
  آيت الله العظمي خوئي: ضرر معتنا به (قابل توجه) عبارت است از امري که وقوع آن، قابل چشم پوشي نيست مانند هلاکت نفس يا بيماري که منجر به هلاکت نفس شود و منظور از هتک و توهين، چيزي است که موجب خاري و سبکي مذهب در نظر عرف کج انديش گردد.
  سؤال: قمه زني در عزاداريها از نظر شرعي چه صورت دارد؟
  حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ جواد تبريزي (قدس سره)
  عزاداري بايد طوري باشد که موجب وهن بر شيعه نباشد.
  حضرت آيت الله مکارم شيرازي:
  اقامه عزاي حسيني از افضل شعائر است، ولي بايد از آنچه به بدن ضرر مي رساند يا مايه وهن مذهب است پرهيز کرد.
  حضرت آيت الله العظمي خامنه اي
  قمه زني علاوه براينکه از نظر عرفي از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمي شود و سابقه اي در عصر ائمه (ع) و زمان هاي بعد از آن ندارد و تأييدي هم به شکل خاص يا عام از معصوم (ع) در مورد آن نرسيده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مي شود؛ بنابراين در هيچ حالتي جايز نيست و چنانچه در اين مورد نذري وجود داشته باشد، نذر واجد شرايط صحّت و انعقاد نيست.
  علما و مراجع معظم تقليد، در اين مسئله اجماع دارند که هر عملي که موجب «وهن اسلام» حرام است و بايد از آن خودداري کرد؛ به عنوان نمونه به پاسخ فقها درباره ي استفتائي که در آن به بعضي رفتارهاي وهن آميز در عزاداري ها اشاره شده، توجه فرماييد؛
  حضرت آيت الله بهجت:
  اگر موجب وهن مقدسات شود، جايز نيست.
  حضرت آيت الله سيستاني:
  بايد از کارهايي که عزاداري را خدشه دار مي کند، اجتناب شود.
  حضرت آيت الله فاضل لنکراني:
  هر عملي که موجب وهن مذهب شود، جايز نيست.
  حضرت آيت الله صافي گلپايگاني:
  در موردي که موجب وهن مذهب شود، از آن خودداري گردد.دوم- ساير علما -صاحب نظران
  حضرت آيت الله علي مشکيني (ره)
  بعد التسليم و التحيه، امور مذکور فوق بنفسه در شرع اسلام مورد اشکال و بلکه بعضي از آنها ذاتاً محرم است مسلمين بايد از وارد کردن آنها در مراسم تعزيه حضرت حسين (عليه الصلاه و السلام) که يکي از عبادات است جداً خودداري نمايند علاوه آنکه عزاداري آن حضرت عمل عبادي سياسي است پس بايد از مخلوط شدن کارهايي که جنبه سياسي آن را مخدوش و يا عنوان خرافيت و وهن اسلام مي بخشد اجتناب نمود گذشته از اينها اعمال فوق مورد نهي مقام معظم ولايت امر مسلمين قرار گرفته و حکم معظم له واجب الاتباع است. خداوند بر ملت معتقد و هشيار و سياست فهم ايران توفيق تبعيت در احکام الهي و عزاداري مورد رضايت حضرت بقيه الله عنايت فرمايد.
  حضرت آيت الله شهيد سيد محمد صادق صدر (ره)
  طبيعي است که در اين گونه جاري کردن خون از سر، به صورت عمدي، نه استحبابي وجود دارد و نه مواسات و همدردي با اهل بيت (ع) در آن ديده مي شود، همچنان که هيچ يک از علمايي که من مي شناسم، اعتقاد به حليت اين عمل ندارند و حتي در صورتي که ما اين اعمال را به حکم اولي نيز مباح تصور کنيم، بازهم به خاطر آنکه باعث وهن وتوهين به مذهب شده و شيعيان را به وحشي گري و بدعت گذاري متهم مي کنند، حرام مي باشد؛ اين در حالي است که ائمه (ع) همواره ما را بر ترک کردن اعمالي که موجب زشت نشان دادن اهل بيت (ع) مي شود، توصيه نموده و مي فرمودند: «شيعتنا کونوا لنا ربنا و لا تکونوا عينا شيئاً.»
  حضرت آيت الله جوادي آملي
  چيزي که مايه وهن اسلام و پايه هتکِ حرمت عزاداري است، جايزنيست، انتظار مي رود از قمه زني و مانند آن پرهيز شود.
  حضرت آيت الله مهدي روحاني (ره)
  چون اعمال شيعه و پيروان اهل بيت (ع)، مورد توجه و مداقه است. بايد از امور ياد شده که باعث وهن مذهب است، جداً اجتناب کرد؛ علاوه براين که ولي امر مسلمين از اين امر نهي فرموده و اطاعت معظم له واجب است.
  7 محرم 1415
  حضرت آيت الله ابراهيم اميني
  بسمه تعالي
  با اينکه عزاداري براي سرور شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) يک عبادت و موجب تقرب به خداوند سبحان است و ائمه معصومين (ع) در اين باره تاکيد دارند، ليکن بر علاقه مندان به اهل بيت واجب است از انجام امور فوق اجتناب نمايند؛ زيرا اولاً امور مذکور در بين عرف مردم به عنوان عزاداري مرسوم نيست و حکم به استحباب و مشروعيت آنها بدون وجه است. ثانياً در اوضاع و شرايط کنوني جهان امور مذکور از خرافات به شمار مي رود و موجب وهن شيعه مي باشد. و ثالثاً مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي دامت براکاته از انجام اين قبيل امور نهي شديد فرموده اند و اطاعت از معظم له بر همه شيعيان و پيروان ولايت فقيه لازم و مخالفت با آن حرام است بدين جهت از عموم شيعيان انتظار مي رود که درانجام مراسم عزاداري از اين قبيل امور اجتناب نمايند خدا ما را از شيعيان راستين امام حسين (ع) قرار دهد.
  حضرت آيت الله ملکوتي
  عزاداري حضرت سيدالشهداء سبط رسول الله (ص) بايد لايق و شايسته به آن امام بزرگوار باشد و موجب وهن و تضعيف اسلام و مذهب تشيع نباشد بلکه مثل قيام آن حضرت باعث بقاء و عزت اسلام و مسلمانان بوده و عاري و منزه از هرگونه بدعت و خرافات باشد.
  حضرت آيت الله مقتدايي
  با استقرار جمهوري اسلامي ايران و تشکيل حکومت اسلامي بر اساس قرآن و وحي توجه همه ملت ها و دولت ها به اسلام جلب و احکام نوراني و مترقي اسلام مورد مداقه صاحب نظران قرار گرفته و مي رود تا همانند خورشيدي تابان در سطح جهان بسط پيدا کند؛ لذا دشمنان اسلام که حيثيت و موجودي خود را در خطر مي بينند، در مقام هستند به هر وسيله و بهانه اسلام را ملکوک و خدشه دار نمايند. از اين جهت اموري که امروز موجب وهن به اسلام و تضعيف عقايد مسلمين مي گردد، شرعاً حرام و مسلمين بايد از آنها خودداري نمايند علاوه بر اين با تشخيص موضوع و اعلام حکم بر حرمت قمه زدن و نظائر آن از طرف رهبر معظم انقلاب و ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه اي دامت برکاته اطاعت از معظم له بر آحاد مسلمين لازم و تخلف از آن حرام است.
  حضرت آيت الله محمدي گيلاني
  هر چه که مايه وهن شريعت اسلام است، طبعاً حرام و خصوصاً اگر مورد نهي ولي امر مسلمين است، بر عموم اطاعت از آن واجب است.
  حضرت آيت الله موسوي تبريزي
  عزاداري روزهاي محرم و صفر و زنده نگه داشتن قيام مقدس حسين بن علي (ع) از بهترين عبادات و قربات مي باشد و هر عملي که موجب وهن اسلام و قيام مقدس حضرت اباعبدالله (ع) باشد، حرام است و اطاعت از حکم ولي امر مسلمين واجب و لازم است.
  2. غيرمنطقي وغيرقابل پذيرش بودن حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني (ره)
  با توجه به گرايشي که نسبت به اسلام و تشيع بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در اکثر نقاط جهان پيدا شده، و ايران اسلامي به عنوان ام القراي جهان اسلام شناخته مي شود، و اعمال ورفتار ملت ايران به عنوان الگو و بيانگر اسلام مطرح است، لازم است در رابطه با مسايل سوگواري و عزاداري سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) به گونه اي عمل شود که موجب گرايش بيشتر و علاقمندي شديدتر به آن حضرت و هدف مقدس وي گردد. پيداست در اين شرايط، مسئله قمه زدن نه تنها چنين نقشي ندارد، بلکه به علّت عدم قابليت پذيرش و نداشتن هيچگونه توجيه قابل فهم مخالفين، نتيجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شيعيان علاقمند به مکتب امام حسين (ع) از آن خودداري کنند. و چنانچه در اين مورد نذري وجود داشته باشد نذر واجد شرايط صحّت و انعقاد نيست.
  حضرت آيت الله العظمي نوري همداني
  از آنجا که مکتب سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله (ع)، مکتب امر به معروف و نهي از منکر و چشمه جوشان ارزش هاي اسلامي است و تاريخ خونبار عاشورا هميشه با آفريدن حماسه ها و موج ها و با به حرکت درآوردن احساسات وعواطف، الهام بخش کليه نهضت ها و قيام هايي که عليه ظالمان و جباران روزگار صورت گرفته، بوده است و همواره مجاهيدين اسلام با قيام هايي که عليه ظلم و ستم بجا آورده اند (که نمونه آنرا در زمان خود ديديم) نام حسين بر لب و اشک حسيني بر لب و هواي کربلا و عاشورا در سر داشتند تا موفق شدند که پيروزي خون بر شمشير ثابت و بيان بلند حضرت رسول اکرم (ص) حسين مني و انا من حسين را معنا کنندو ايام محرم و عاشورا را هميشه زنده کنند اين خاطره به جوش آورنده خون هايي است که در دل علاقه مندان اين مکتب موج مي زند. لذا لازم است مخصوصاً در جهان کنوني که دشمنان اسلام از اسلام سيلي خورده و منافع نامشروع خود را از دست رفته مي بينند، در فکر انتقام گرفتن از اسلام ناب محمدي هستند، مراسم عزاداري کار زينبي مي کند يعني با منطق اسلام توام و ازهرگونه حرکتي که اين دين مقدس را بي منطق قلمداد نمايد، منزه باشد و عزاداران محترم و متعهد به جاي اينکه قمه را فرق خود بکوبند در فکر آن باشند، قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضي آنان را اشغال و در فکر تضعيف آنان مي باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر وزي با ترفند جديدي حيات اسلامي آنان را به مخاطره مي اندازند، بکوبند.
  علاوه بر اين، حضرات آيات، مکارم شيرازي و احمدي ميانجي نيز در فتواي خود، مبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (غيرمنطقي و غيرقابل پذيرش بودن) اشاره کرده اند؛ به متن فتواي ايشان در بخش هاي ديگر همين فصل مراجعه نماييد.

  3. عدم وجود سند شرعي براي قمه زني و خرافي و بدعت بودن آن سوم- فتاوي مراجع تقليد -صاحب نظرانآيت الله العظمي شيخ جواد تبريزي (ره)
  در اين مسئله، به ارائه ي سه فتوا از ايشان مي پردازيم که از کنار هم قرار گرفتن آنها، نظر فقهي معظم له، کاملاً موضوع را روشن مي گردد:
  مجالس عزاداري براي تعظيم شعائر اسلامي است و بايد به صورتي واقع شود که تعظيم معصومين (ع) بالاخص ابي عبدالله الحسين (ع) و اظهار جزع و حزن و شيون بر مصائب وارده باشد.
  عزاداري براي ائمه (ع) و سيد الشهداء (ع) اگر عنوان جزع صدق کند مستحب است و اگر از عنوان جزع خارج شود استحباب ندارد.
  ترجمه ي فتوا: داخل کردن قمه زني در قضيه ي جزع بر سيد الشهدا (ع) و اهل بيت و اصحاب ايشان (سلام الله عليهم اجمعين) محرز نيست. پس سزاوار است مومنين، به کارهايي اقدام کنند که دخول آن در جزع، محرز است؛ مانند گريه کردن و لطمه زدن بر سينه [سينه زني] و اقامه ي دسته هاي عزاداري و ظاهر شدن در اماکن عمومي؛ به قدر توان عزاداران.
  خداوند شما را در راه خدمت به اهل بيت (ع) توفيق دهد و خداوند جزاي خير، در دنيا و آخرت به شما عطا فرمايد؛ و خداوند توفيق دهنده است.
  حضرت آيت الله العظمي صالحي مازندراني (ره)
  باسمه العليم. از منابع فقه چه لّبيه و چه لفظيّه بالخصوص او بالاطلاق او العموم جواز و اباحه ي قمه زني فضلا از رجحان آن در مراسم عزاداري سالار شهيدان امام حسين (ع) مستفاد نمي گردد، بلکه مقتضاي ادلّه و عناوين ثانويّه، حرمت و عدم جواز است. لذا اجتناب از آن واجب و لازم است. برادران ايماني مي دانند که قمه را بايد بر فرق قمه کشان خائن و قداره بندان جاني زد.
  محرم الحرام 1415-خرداد 1373
  چهارم- ساير علما -صاحب نظرانشهيد آيت الله مرتضي مطهري (ره)
  قمه زني در شرايط فعلي هيچ دليل عقلي و نقلي بر آن نداريم و يکي از مصاديق بارز تحريف محسوب مي گردد و حداقل اينکه در زمان فعلي، باعث زير سوال رفتن تشيع مي گردد. از برنامه هايي که هيچ ارتباطي با اهداف امام حسين (ع) ندارند، تيغ، قمه و قفل زدن است. قمه زدن هم همين طور است؛ اين کار، کار غلطي است. يک عده قمه ها را بگيرند، به سرهاي خودشان بزنند و خون ها را بريزند که چه شود؟ کجاي اين حرکت، عزاداري است؟
  حضرت آيت الله احمدي ميانجي (ره)
  عملي که موجب وهن مذهب شود جايز نيست همانطور که فرموده اند و اگر فقهاء عظام (رحمه الله عليهم اجمعين) گاهي در فتاوي بشرط عدم ضرر به نفس تجويز نموده اند، قطع نظر از عنوان وهن مذهب بوده است و همچنين کارهايي که به نحوي عقيده شيعه در دنيا معرفي مي شود ولو اينکه عامل چنين قصدي ندارد باز به عنوان بدعت حرام مي شود، علاوه بعد از حکم ولي امر مسلمين ديگر جاي اين سئوال نيست و اطاعت معظم له واجب است.
  حضرت آيت الله محمد ابراهيم جنّاتي
  از انجام اين کارهاي ناشايست، وهن آور، نسنجيده وخرافي که در مباني فقهي و پايه هاي شناخت احکام شرعي ريشه ندارد و موجب لکه دار شدن چهره برجسته و درخشان دين و تشيع است، پرهيز شود.
  حضرت آيت الله سيد جعفر کريمي
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين
  اقامه عزاي حضرت سيد الشهداء ابي عبدالله الحسين (ع) و ياران و اصحاب باوفايش (ع) از اعظم قربات الي الله تعالي است ولي انجام اموري مانند قمه زني و قفل بستن به بدن و خراشيدن و خون آلود کردن سر و صورت و سينه خيز رفتن براي زيارت و امثال آن بنام و عنوان عزاداري با توجه به اينکه هيچ گونه تاييد و اشاره اي در رابطه با اين گونه امور از سوي ائمه معصومين (ع) و يا از سوي اصحاب و حواريين آنان نرسيده است و سابقه از آن از فقهاء عظام اقدمين (رضوان الله تعالي عليهم) بدست نيامده است و در زمان حاضر موجب وهن مذهب حق در انظار عموم و سبب اتهام فرقه ناجيه اثناعشريه به خرافه گرائي است به هيچ وجه صورت شرعي ندارد بعلاوه با عنايت به اظهار نظر فقيهانه مقام معظم رهبري؛ حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله الوارف) در اين رابطه، پرداختن به امور فوق الاشاره به بهانه و عنوان عزاداري و مخالفت با نظر لازم الاتباع حضرت ولي امر مسلمين (مدظله) دراين باره شرعاً حرام و موجب استحقاق عقاب است.
  علاوه بر اين، حضرات آيات: علامه سيد محسن امين عاملي، محمد يزدي و مسلم ملکوتي نيز در فتواي خود مبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (خرافي و بدعت بودن قمه زني و عدم وجود سند شرعي براي آن) اشاره کرده اند؛ به متن فتواي ايشان در بخش هاي ديگر همين فصل مراجعه نمائيد.
  4. اضرار و ايذاءپنجم- فتاوي مراجع تقليد -صاحب نظرانحضرت آيت الله العظمي خويي (ه)
  اگر قمه زني و زنجير زني با قلاب هاي فلزي که در ماه محرم انجام مي گيرد، منجر به ضرر و زيان قابل توجهي شده و يا هتک، تمسخر و توهين به دين و مذهب را به دنبال آورد، جايز نيست.
  حضرت آيت الله العظمي مکارم شيرازي
  بر عزاداران عزيز لازم است از کارهايي که موجب وهن مذهب مي گردد و يا آسيبي به بدن آنها وارد مي کند، خودداري کنند.
  آيت الله علامه سيد محسن امين عاملي (ره)
  قمه زني و اعمالي ديگر از اين قبيل در مراسم عزاداري حسيني به حکم عقل و شرع حرام است و زخمي ساختن سر، که نه سود دنيوي دارد و نه اجر اخروي، ايذاء نفس است که خود در شرع حرام است و در مقابل اين عمل، شيعه ي اهل بيت را در انظار مردم مورد تمسخر قرار داده و آنها را وحشي قلمداد مي کنند و شکي نيست که اين اعمال ناشي از وسواس شياطين بوده و موجب رضايت خدا و پيامبر و اهل بيت اطهارنيست و البته تغيير نام اين اعمال در ماهيت و حکم شرعي آن که حرمت است، تغييري نمي دهد.
  حضرت آيت الله شيخ محمد حسين کاشف الغطاء (ره)
  اگر بخواهيم موافق قواعد فقهي و استنباط احکام شرعي در مورد مسئله لطمه به صورت زدن و اعمالي از اين قبيل همچون قمه زني و ... که در اين روزگار جريان دارند، نظر دهيم، به چيزي جز حرمت دست نيافته و چاره اي جز فتوا به منع و تحريم آنها نخواهيم داشت؛ زيرا هيچ مخصّصي که بتواند عمومات حرمت اضرار و ايذاء به بدن و حرمت به خطر انداختن جان انساني را در اين موارد تخصيص زده باشد، وجود نداشته و دليلي نداريم که بتوان اين موارد را از حکم به حرمت خارج نمود... اين درحالي است که بيشتر اشخاصي که اين کارها را انجام مي دهند، بيشتر از روي تظاهر، ريا، تعصّب و تملّق به عمل مي آورند، بي آن که قصدي دست و نيت صالحي داشته باشند. که از اين جهت نيز خالي از اشکال نبوده، بلکه حرام بودن آن به خاطر برخي از دلايل زماني و مکاني مضاعف خواهد بود.
  آيت الله سيد محمود شاهرودي
  بدون شک برپايي مراسم عزاداري و سوگواري نسبت به ائمه اطهار و اهل بيت عصمت و طهارت (ع)، خصوصاً در مصيبت جانسوز حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) امري مهم و بلکه يکي از فرائض و واجبات کفائي است، ليکن در کيفيت برگزاري مراسم و شيوه هاي آن بايستي سه شرط را مدنظر قرار داد:
  1. آنکه موجب ضرر به شخص برگزار کننده و يا ديگران نشود و اين شرط را هر مکلفي مي تواند تشخيص دهد.
  2. آنکه موجب وهن دين و مکتب تشيع و يا جامعه اسلامي و يا نظام مقدس جمهوري اسلامي نباشد؛ زيرا که وهن هر يک از آنها از اعظم محرمات و کبائر است و تشخيص اين امر از اختيارات ولي امر مسلمين است؛ بدان معني که اگر در شرائط خاصي ولي امر مسلمين چنين تشخيص بدهد که شيوه ي بخصوص برخلاف مصلحت جامعه اسلامي و يا موجب وهن و ضربه زدن به دين و يا نظام مقدس جمهوري اسلامي است و بر اساس آن از برگزاري آن منع نمايد، تبعيت از ايشان بر همگان واجب است و در اين رابطه آحاد مکلفين نمي توانند از نظر شخصي خود تبعيت کنند.
  3. آنکه متناسب با روح اسلام و ارزش هاي متعالي مکتب اهل بيت عصمت و طهارت (ع) باشد و با احکام و تعالي حقه آنان منافات نداشته باشد.
  قم، 4/ محرم الحرام/ 1415
  سيد محمود شاهرودي
  5. لزوم تبعيت از حکم وليّ فقيه در حرمت قمه زني ششم- فتاوي مراجع تقليد- صاحب نظرانحضرت آيت الله العظمي اراکي (ره)
  دستور ولي امر مسلمين مبني بر جلوگيري ازاعمال خرافي در عزاداري محرم لازم الاطاعه است. پيروي از سخنان ايشان در مورد اين گونه اعمال خرافي که موجب وهن دين و مذهب و بهره برداري سوء دشمنان اسلام مي گردد، بنا به اعلام ولي امر مسلمين که آگاه به مصلحت اسلام و کشور هستند، لازم و ضروري است.
  حضرت آيت الله سيد کاظم حائري
  اولاً ما شاهد آنيم که قمه زني و بعضي اعمال شبيه به آن، ذاتاً موجب تخريب وجهه اسلام و تشيع گشته اند و دشمنان کافر نيز در زمان حاضر براي آسيب وارد کردن به ما در اين گونه اعمال تکيه نموده، تا دين ما را دين خرافه و وحشي گري معرفي نمايند.
  و ثانياً چه ما چنين ديدي را نسبت به قمه زني به دست آورده باشيم يانه، بايد از اوامر ولي امر مسلمين، حضرت آيت الله خامنه اي (حفظه الله) در ين مورد اطاعت کنيم؛ زيرا ايشان در اين مورد موضع گيري صريح و روشني نموده اند که ديگر هيچگونه عذري را براي مخالفت باقي نمي گذارد و بر تمامي مسلمين واجب است که از دستورات ايشان اطاعت نمايند؛ چه کساني که با ايشان در فتوا هم نظرند و يا از ايشان تقليد مي کنند و چه کساني که در اين فتوا با ايشان هم نظر نبوده و يا از کس ديگري تقليد کنند؛ در هر صورت بر همه ي مسلمين واجب است از ايشان به خاطر ولي امر بودن شان تبعيت کنند.
  حضرت آيت الله حسين مظاهري
  سؤال: قمه زدن از نظر فقهي چه حکمي دارد؟
  چون ولايت فقيه نهي از آن کرده اند، همه بايد از اين کار پرهيز کنند؛ گرچه مقلّد کسي باشند که جايز بداند.
  هفتم- ساير علما -صاحب نظرانحضرت آيت الله محمد مومن
  اطاعت احکام ولي فقيه واجب است.
  حضرت آيت الله راستي کاشاني
  «اقامه عزاي حضرت ابي عبدالله الحسين سيد الشهدا (ص) از افضل قربات الي الله تعالي و موجب تجديد حيات اسلام و ايمان است و بر مومنين است هر چه با شکوه تر آن را برگزار نمايند و از هر امري که موجب وهن اسلام و دست آويز دشمنان اسلام است اجتناب کنند امروز که روز حاکميت اسلام است و رهبر عظيم الشان انقلاب ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه اي (دام ظله العالي) از قمه زدن و نظاير آن نهي فرموده اند و استکبار جهاني از هيچ توطئه اي عليه اسلام و امت اسلام و ايجاد تفرقه در صفوف مسلمين فرو گذار نمي کند بر همه مومنين واجب است از اينگونه امور اجتناب کنند و با پيروي ازرهبري و وحدت کلمه دشمنان اسلام و مسلمين را مايوس گردانند خداوند متعال همه را از عزاداران اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و انصار حضرت ولي الله اعظم امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) قرار دهد.
  حضرت آيت الله شرعي
  مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) حماسه عاشوراي حسيني را يکي از شاخص هاي قوي و توانمند مبارزات اصيل شيعي مي دانند وبه استناد تاريخ ثبت شده و متقن کربلا و روايات رسيده از معصومين (صلوات الله عليهم اجمعين) اقامه عزاي سالار شهيدان را از افضل قربات دانسته و تاکيد شديد و بر آن دارند. ايشان مي فرمايند که حرکت هاي سنتي عاشورا مي بايست بيانگر و تقويت کننده پيام جهاد ايثار شهادت و ترجمان اسلام و مکتب باشد. قمه زني و قفل زني و ... يک فرآيند ناموزون و ناهماهنگ با آن اهداف اصيل وارزش هاي عظمي است که موجب وهن مکتب عاشورايي است. در اين ارتباط بر آحاد عزاداران و عاشوراييان واجب است فرمان وحکم ولي امر مسلمين جهان را اطاعت نمايند بديهي است سهل انگاري و عدم اطاعت، مبغوض حضرت حق تعالي است.
  حضرت آيت الله سيد محسن خرازي
  در موارد فوق الذکر اطاعت و پيروي از ولي فقيه و حاکم اسلامي لازم و واجب است.
  حضرت آيت الله ابوالقاسم خزعلي
  آنچه رئيس مسلمين بفرمايد، لازم الاتباع است، چون هم از فقه و هم از اوضاع جهاني اطلاع دارد و سليقه هاي شخصي را بايد کنار گذاشت. توفيق همه مسلمين را از خداوند متعال خواستارم. 1374/3/8
  حضرت آيت الله محمد يزدي
  بسياري از مذکورات خلاف شرع بيّن و حرام است و برخي جزء بدع يا موجب وهن مذهب و تضعيف اسلام است. گذشته از آن که اطاعت از حکم ولي امر مسلمين؛ حضرت آيت الله خامنه اي بر همه واجب و لازم است و تخلف از آن معصيت و گناه است و متخلف معاقب خواهد بود و نظر ديگر نمي تواند حکم ولي امر را جايز التخلف کند. چه آنکه حق حکم منحصر به ولي امربالفعل است و فتوي ناقض حکم نيست خداوند توفيق خدمت و اطاعت عنايت فرمايد.
  حضرت آيه الله علي اکبر مسعودي خميني
  اوامر ولي فقيه لازم الاتباع و احکام صادره واجب الاطاعه مي باشد؛ لذا بر مومنين واجب است از امور مذکوره جداً خودداري کنند. 27 ذي الحجه 1415
  حضرت آيت الله استادي
  باتوجه به بيانات مقام معظم رهبري (دامت برکاته) لازم است ارادتمندان به حضرت ابي عبدالله الحسين (ع) در مراسم عزاداري از شيوه هايي استفاده کنند که تعظيم شعائر الله باشد و از کارهايي که به فرموده معظم له موجب وهن مذهب است جداً خودداري نمايند. اميد است همگي مورد لطف و عنايت حضرت سيدالشهداء (ع) باشيم.»
  حضرت آيت الله محسن حرم پناهي
  اطاعت از احکام ولي فقيه واجب است.
  حضرت آيت الله احمد جنتي:
  برماست که عزت شيعه را حفظ کنيم. آنچه بهانه به دست دشمن دهد و مايه وهن پيروان علي (ع) گردد، گناه است. اطاعت از مقام ولايت نيز واجب است. قدرت ولي امر مسلمين بايد حفظ شود تا اسلام عزيز بماند. 1374/3/8
  آيت الله احمد آذري قمي
  بسمه تعالي
  آنچه را که معظم له موجب وهن به مذهب تشخيص داده اند و در سؤال به آن تصريح شده است به عنوان حکم ولي فقيه حرام و سرپيچي از اطاعت مقام معظم رهبري، گناه کبيره و موجب ضعف حکومت مقدس اسلامي است و به نذرهايي که قبلاً انجام گرفته وفا واجب نيست، بلکه حرام است.
  حضرت آيت الله حسن تهراني
  در وضع کنوني، اموري که از مذکورات موجب وهن مذهب شيعه است، جايز نيست و اطاعت از حکم مقام معظم رهبري در اين باره لازم است.
  حضرت آيت الله عباس محفوظي
  اقامه عزاي حسين بن علي (ع) از افضل طاعات است و از آنچه که موجب وهن است بايد پرهيز شود و اطاعت ولي امر مسلمين لازم است.
  حضرت آيت الله سيد محمد ابطحي
  اقامه عزاداري سيد مظلومان از افضل طاعات است و از کارهاي که موجب وهن مذهب است، بايد اجتناب شود و آنچه که ولي فقيه دستور دادند واجب الاتباع مي باشد.
  حضرت آيت الله بني فضل (ره)
  گاهي مصلحت اسلام و مسلمين ايجاب مي کند که اهم فرائض الهي، مثل حج تعطيل شود؛ کما اينکه در دوران مرجعيت مرحوم آيت الله العظمي آقاي سيدابوالحسن اصفهاني (رحمه الله) يک نفر شيعه را در حجاز بدون جهت کشته بودند، آقاي اصفهاني در آن سال حج را تحريم کرد.يا بعد از حادثه جمعه سياه و خونين مکه،به دستور حضرت امام (رحمه الله)،حج تعطيل شد... و اما تيغ زدن بر سر در روز عاشورا، اولاً در شرع مقدس اسلام، دليلي، حتي يک روايت ضعيف بر مشروعيت آن نداريم و ثانياً دردوران نظام جمهوري اسلامي، تمامي دشمنان اسلام کمر همّت بسته اند تا نگذارند ارزش ها و نقاط قوت اين نظام به دنيا معرفي شود و شب و روز تلاش مي کنند به تشنگان علم و معرفت، مخصوصاً در دانشگاه هاي دنيا، نظام اسلامي را با «دستجات تيغ به سرها» معرفي کرده و در اذهان آنان که مي خواهند از آثار پي به حقيقت ببرند، جلوه دهند؛ که اينها پيروان قيام عاشورا هستند. روي همين اصل رهبر معظم انقلاب، حضرت آيه الله خامنه اي (مدظله العالي) با کمال قاطعيّت موضع خود را درباره آن اعلام و عظمت قداست قيام آقا امام حسين (ع) را در حد عالي بيان فرمودند.
  علاوه بر اين، حضرات آيات مقتدائي، محمدي گيلاني، موسوي تبريزي، مهدي روحاني، علي احمدي، ابراهيم اميني، احمدي ميانجي، سيد محمود شاهرودي و علي مشکيني نيز در فتواي خودمبني بر حرمت قمه زني، به اين دليل (لزوم تبعيت از حکم ولي فقيه) اشاره کرده اند.
  در آخر بر خود واجب میدانم که گویا شوم عزاداري سيدالشهداء(ع) از افضل قربات است؛ آری کيمياست؛ وسيله ي حل مشکلات و راه رسیدن به کمال انسانیت است و و همواره به یاد داشته باشیم که در خط ولایت و امامت و پیرو علمای و صاحب نظرات محترم اسلام و تشیع حرکت کنیم تا گرفتار انحرافات و دین های وارداتی نه شویم .
  پاسخ به این همه مطلب مثنوی هفتاد مند ... شود
  اما در مجموع باید گفت :
  این عمل از دیرباز مورد اختلاف (مثل مسائل دیگری که مورد اختلاف است) مراجع تقلید و پیروان آنها مى­باشد. عده­اى آن را جایز مى­دانند و گروه دیگر به خاطر تأثیر نامطلوبش بر افکار دیگران و توهین به مذهب، آن را جایز نمى­دانند. البته اوضاع زمانى در این مسئله بى تأثیر نیست. امام خمینى در اوایل انقلاب در پاسخ سؤالى در این زمینه فرمود: «در وضع موجود قمه نزنند».(1)
  حضرت آیت الله فاضل لنکرانى مى­فرماید: « با توجه به گرایشى که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران در اکثر نقاط پیدا شده و ایران اسلامى به عنوان ام­القراى جهان اسلام شناخته مىشود و اعمال و رفتار ملّت ایران به عنوان الگوى اسلام مطرح است، لازم است در رابطه با مسایل سوگوارى امام حسین (ع) به گونه­اى عمل شود که موجب گرایش بیش­تر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد».
  در این اوضاع مسئله قمه زنى نه تنها چنین نقشى ندارد، بلکه به علت نداشتن هیچ گونه توجیه قابل فهم مخالفان، ثمره­اى جز نتیجه سوء نخواهد داشت. لذا لازم است علاقه مندان به امام حسین (ع) از این گونه اعمال خوددارى کنند.(2)
  آیت الله مکارم در پاسخ این مسئله چنین فرمود:
  «عزادارى خامس آل عبا از افضل قربات و مایه بیدارى مسلمین است، ولى از کارهایى که موجب وهن مذهب مى­شود و بهانه به دست دشمنان و مخالفان مى­دهد، باید اجتناب نمود».(3)
  رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آیت الله خامنه­اى در دیدار جمعى از روحانیون در آستانه ایام عاشوراى سال 1373در ضمن بیانات مبسوطى در خرافه زدایى از عزادارى سیدالشهدا فرمود: «قمه زدن هم از آن کارهاى خلاف است ... این یک کار غلطى است که عده­اى قمهها را بگیرند و به سر خود بزنند و خون بریزند. کجاى این کار، حرکت عزادارى است؟ این جعلى است. این از چیزهایى است که از دین نیست».
  و در پاسخ به نامه امام جمعه اردبیل نوشتند:
  «امروز این ضرر بسیار بزرگ و شکننده است و لذا قمه زدن علنى و همراه با تظاهر، حرام و ممنوع است».(4)
  آن چه از مطالب فوق نتیجه مى­گیریم، عبارت است از:
  1ـ قمه زدن امروز چون موجب توهین به مذهب است، حرام است و ممنوع.
  2ـ اگر هدف آن عده­اى که قمه مى­زنند، این باشد که مى­خواهند آمادگى خود را براى خون دادن در راه اسلام اعلان کنند، بهتر است به جاى این کار به یکى از مراکز انتقال خون یا درمانگاهها مراجعه کرده و خون خود را براى نجات جان بیماران هدیه نمایند.
  گفتنی است: وقتی اصل قمه زدن حرام باشد، قهراً جزء عزاداری نیست و کار درستی نخواهد بود .

  پـینوشتها:
  1.فرهنگ عاشورا، ص 358.
  2.جامع المسائل، ج 1، ص 622.
  3.استفتاآت جدید، ج 1، ص 55.
  4.جزوه «پیرامون عاشورا»، مجموعه سخنان و استفتاآت و جواب هاى مقام معظم رهبرى که در سال 1415از سوى دفتر تبلیغات منتشر شده است.
  ویرایش توسط TAHOOR : ۱۳۹۳/۰۱/۱۵ در ساعت ۲۳:۰۵ دلیل: ويرايش فونت نقل قول

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
  نوشته
  1,424
  حضور
  33 روز 6 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  71
  آپلود
  2
  گالری
  2
  صلوات
  2939  یک سوال بعضی مراجع که کنونی که چشم بسته فتوا نمی دهند بلکه بنده شنیدم ایت الله سید صادق شیرازی مباح می دانند (البته بعضی احکام این مرجع بزرگوار مختص خودشان است مثلا لعن خلفا اگر باعث تفرقه هم بشود باز اشکالی ندارد ((استفتا از دفتر ایشون )) یا بعضی مراجع فی نفسه می گویند اشکال ندارد اگر در مورد حکم ایت الله صادق شیرازی صحبت کنید ممنون می شویم .
  و یک سوال دیگر اینکه مثلا کسی در خانه قمه بزند ایا اشکال دارد یا خیر ؟؟(از دید ایت الله خامنه ای )((اگر دید تمام مراجع را لطف کنید ممنون می شوم ))
  قابل توجه تهمت زنندگان ::
  ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
  نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
  امام سجاد ع می فرمایند:
  لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
  ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  376
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  507  آیات عظام صافی، وحید، روحانی، شیرازی در معاصر حکم به جایز بلکه استحباب این شعیره مقدسه حسینیه داده اند. البته آیت عظام بهجت و زعیم حوزه علمیه قم آیت الله حائری نیز حکم به جواز بلکه خود آیت الله حائری در بیتش این مراسم مقدسه را اجرا فرمودند.

  امام سجّاد سلام الله علیه سر خود را به یاد مصیبت پدرش شکست.
  دار السلام للمحدث نوری/جلد2/صفحه179


  بیانات مرجع عالیقدر آیت الله العظمی شیرازی:

  چنین به نظر می رسد که بعد از واقعه ی عاشورا تا به امروز، زیارت امام حسین علیه السلام با مشکلات و تنگناها همراه بوده است، چراکه زائران کتک خورده اند و شکنجه شده اند، به بند و زندان گرفتار شده اند، خانه هایشان را بر سر زن و فرزندانشان ویران کرده اند که تمام ظلم تنها و تنها به دلیل رفتن به زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام بر آنان رفته است.

  سپس افزودند: در همین سال های گذشته بعثی ها برگزارکنندگان شعائر امام حسین علیه السلام را با گلوله، موشک و هواپیماهای جنگی مورد حمله قرار دادند. بنا نیست که شعائر مقدس حسینی تهی از مشکلات باشد، بلکه همراه و آمیخته با مشکلات است. البته این بدان معنا نیست که انسان مشکل طلب باشد، بلکه از مشکل نباید فرار کند.

  مقام منیع مرجعیت در ادامه در مقام تبیین یک از شعائر حسینی فرمودند: یکی از شعائر مقدس حسینی علیه السلام وجود دارد که در طول برپایی آن حتی یک مورد فوت دیده نشده است که بسیار عجیب است. درباره ی این بخش از شعائر حسینی علمای بزرگی چون آیت الله العظمی سید عبدالحسین شرف الدین و آیت الله شیخ عبدالحسین صادق ـ قدس سرهما ـ و دیگران ده ها کتاب نوشته شده است که یک اثر از آن ها فعلاً نزد من است، به نام «نصرة المظلوم» و نوشته ی علامه بزرگوار شیخ حسن مظفر است. در این کتاب آمده است: «از علما و صلحای متعددی که سالخورده هستند، پرسیدم: در عمر خود هیچ شنیده اید کسی در این بخش از شعائر حسینی مرده باشد؟».

  پاسخ منفی بود.

  مرحوم کاشف الغطاء که حدود پنجاه سال قبل فوت کرده، در کتاب خود نوشته است: «مدت شصت سال است که این شعیره حسینی را دنبال می کنم، اما نشنیده ام کسی به علت انجام این مراسم حسینی در کربلا، نجف، بصره، ناصریه، بغداد یا جای دیگری مرده باشد».

  البته این مراسم در غالب کشورها در تمام قاره های پنجگانه دنیا در روز عاشورا برپا می شود.

  چند سال قبل در یکی از کشورهای حوزه ی خلیج اعلامیه منتشر شد مبنی بر این که شخصی در پی انجام این مراسم مُرده است. جوانان غیور قضیه را دنبال کردند و به دروغ بودن آن پی بردند و این که کسی با چنین نامی در آن شهر وجود ندارد و اعلامیه ای هم منتشر کردند. به راستی جعل کننده ی این خبر چه انگیزه ای داشته و آیا می دانسته که در روز قیامت باید جواب خدا و پیامبر صلی الله علیه وآله را بدهد؟ پیامبری که در عالم خواب، چشم سیاهی لشکر را میل آهنی کشید و کور کرد.

  این مراسم یک معجزه است، چراکه در عین خونبار بودن حتی یک مورد گزارش واقعی از فوت ناشی از آن وجود ندارد. این در حالی است که در بقیه ی شعائر گاهی فوت بوده، یک مورد مرثیه خوان در حال نوحه سرایی بود که افتاد و جان به جان آفرین سپرد و به بهشت رفت.

  کسانی که در برگزاری شعائر حسینی از هر نوع که باشد صدمه ببینند اگر به فرموده ی امام صادق علیه السلام توجه کنند، دیگر نگران نخواهند بود.

  امام صادق علیه السلام در روایتی پاداش انواع بلاهایی که بر عزادار امام حسین علیه السلام وارد شده است به تفصیل بیان فرموده اند، از قبیل: زدن و بستن، زخمی شدن، کشته شدن و حتی جاری شدن اولین قطره ی خون کسی که کشته می شود.

  این روایت را همگان باید بخوانند، وانگهی حیف است که انسان در این راه صدمه ای نبیند، در مقابل اگر کسی در این راه دچار گرفتاری شد ناراحت نباشد، بلکه باید خوشحال باشد که در لیست صدمه دیدگان در راه امام حسین علیه السلام قرار گرفته است.

  http://persian.shirazi.ir/shownews.php?Code=3648


  در دهه ي پنجاه قرن گذشته هيئت هاي قمه زني در شهر کربلا از تعداد انگشتان دستان فراتر نمي رفت، ولي هرچه تشکيک و فشارها زيادتر شد، بر تعداد آن افزوده شد تا آن جا که امروز شمار هيئت هاي قمه زني در کربلاي حسيني به ده ها و ده ها و ده ها هيئت رسيده است. اوضاع نجف، کاظمين، بغداد، بصره و ديگر شهرها و روستاهاي عراق نيز به همين صورت است.

  در دهه ي پنجاه قرن گذشته مرحوم آيت الله العظمي شيخ محمد تقي صادق (در شهر نبطيه ي لبنان) همه ساله در روز عاشورا هيئت قمه زني بر پا مي کردند و خود بر آن اشراف داشتند و هزينه هاي آن را از محل هدايا و کمک هاي مردان و زنان با ايمان تأمين مي کردند... از هر سوي و جريان بر ايشان و مراسم قمه زني فشار وارد مي شد تا آن جا که يکي از روزنامه هاي وقت نوشت: «کفن قمه زن ها از سوي استعمارگران تأمين مي شود» سخني باطل و بهتاني آشکار.

  http://persian.shirazi.ir/shownews.php?Code=3644

  ویرایش توسط dfffd : ۱۳۹۲/۰۹/۲۰ در ساعت ۲۱:۱۹

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  376
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  507  بيانيه آية الله العظمى روحاني «دام ظله‌» به مناسبت ماه محرم الحرام بسم الله الرحمن الرحيم و الحمدلله والصلوة والسلام علي محمد و اله الاطهار و اللعن علي اعدائهم اجمعين
  مقدمه : انسان موجوديست كه ديندار آفريده شده و هر لحظه در تعقيب خواسته فطري خويش است ولي شياطين با نشاندن باطل در لباس حق موجب ا نحرف آنان مي شوند و خداي متعال بوسيله انبياء و امامان معصوم عليهم السلام با آگاهي دادن به مردم مسير آبكاري سالم بذر دين را مشخص فرمود , كه تنها معيارش تحقق تولي و تبرّي است يعني تديّن هر كسي بمقدار تولي از امامان معصوم (ع) و تبرّي از دشمنانشان , آشكار مي گردد , فقهاء عظام در عصر غيبت تبعيّت كامل خودشان را از اين معيار الهي به اثبات رسانده و با ايثار و شهادت خود شجره پاك دين و دينداري را , آبياري كرده و خواهند نمود و اين الگوي سيد الشهداء عليه السلام است كه فرمود ( اگر دين حضرت محمد ( ص ) با شهادت من زنده مي شود پس اي شمشير ها مرا بگيريد )) .
  ما در مقابل اين شخصيت بسيار عزيز و عظيم الهي مسؤوليت بسيار سنگيني داريم كه در هر سال با پرداختن به مراسم عزاداري با شيوه هاي شروع دين خدار زنده نگهداريم. و فتواي ما در جواز قمه زني و بلكه در رجحانش , بخاطر مخالفت با كساني كه در رأس حكومت هستند نيست, بلكه تشخيص ما اين است كه اين عمل و نظائرش مرضي خدا و حجت اوست و چنانچه بسياري از فقهاي نامدار در گذشته همين را تشخيص داده بودند.

  http://www.rohani.ir/page-165.htm

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  376
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  507  نظر حضرت آیت الله العظمی روحانی درباره عزاداری های منجر به جراحت

  پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه (شفقنا) در رابطه با عزاداری حضرت سید الشهداء (ع) از حضرت آیت الله العظمی روحانی استفتایی نموده است که در ادامه متن آن را همراه با جواب معظم له می خوانید :

  محضر ارجمند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق روحانی (مدظله العالی)

  با سلام و احترام؛ با توجه به اینکه در شرایط و تغییرات پیوسته زمانی و مکانی اطلاع از آخرین پاسخ ها گره گشای مؤمنین خواهد بود، شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) با هدف تبیین احکام شرع مقدس اسلام، پرسش های رایج در نزد کارشناسان یا سطح جامعه را تقدیم حضور می نماید. لذا استدعا دارد فتوای حضرت عالی در پاسخ به پرسش ذیل را اعلام فرمایید :

  در عزاداری حضرت سید الشهداء (ع) و اصحاب باوفای ایشان برخی افراد اقدام به ضرب منجر به جرح خود می کنند. توصیه شرع مقدس در باب حدود عزاداری و این گونه موارد چیست؟

  پاسخ حضرت آیت الله العظمی روحانی :

  باسمه جلت اسمائه

  دقت شود که بقا دین به اعتقاد همه متدینین مرهون قیام امام حسین (علیه السلام) است.

  و اما جواب سؤالی که مرقوم نموده اید مشتمل است بر کبری و صغری.

  کبری عبارت است از اینکه اگر حکم شرعی ثابت شود می توان آن را با توجه به سخن بعضی از مردم تغییر داد یا نه. صغری عبارت است از بعضی اقسام عزاداری حضرت سید الشهداء سلام الله علیه.

  اما صغری : در مورد عزاداری همراه ضرب و جرح و به خصوص قمه زدن، اولا در سال آخر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حجامت را به خون آوردن جلوی سر قرار دادند و متخصصین می گویند که این عمل برای مغز نافع است و ثانیاً امام صادق (علیه السلام) در حدیث معتبر می فرماید خراشیدن صورت و خون آمدن در عزای امام حسین (علیه السلام) مأموربه است، امام زمان سلام الله علیه هم می فرمایند من تا آخر عمر بر امام حسین گریه می کنم و اگر اشکم خشک شود خون گریه می کنم. آقای نائینی هم صریحا می فرماید قمه زدن و خون جاری شدن در صورت عدم ضرر به نفس مأموربه است و آقای خویی و سایر مراجع نجف همانطور که در کتب مختلفی چاپ شده است، آن را تأیید کرده اند.

  اما کبری : در قرآن و روایات صریحا نهی شده است از اعتنا به حرف و تمسخر دیگران.

  در قرآن خدای تعالی به پیغمبر (صلی الله علیه و آله) خطاب می فرماید که هنگامی که مردم را به نماز می خوانی مشرکین و کفار تو را مسخره می کنند که نباید اعتناء کنی (وَإِذَا نَادَيْتُمْ إِلَى الصَّلاَه اتَّخَذُوهَا هُزُوًا وَلَعِبًا ذَلِكَ بأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَّ يَعْقِلُونَ) مائده 58.

  همچنین است رمی جمرات در حج که مورد تمسخر بوده است و بعضی دیگر از احکام اما دستور شرع هم این است که باید ادامه یابد و نباید به حرف کفار اهمیت داد.

  لذا قمه زدن نیز به نحوی که موجب ضرر به نفس نباشد جایز است و بلکه از با اهمیت ترین موارد عزاداری است و به حرف و تمسخر دیگران نباید اعتنا کرد.  http://www.rohani.ir/page-7268.htm

  ویرایش توسط dfffd : ۱۳۹۲/۰۹/۲۲ در ساعت ۰۹:۰۲

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  376
  حضور
  3 روز 9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  507  همین بس که آیت الله حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی زعیم حوزه علمیه قم المقدسه در بیت خود این شعیره را بر پا می نمود.

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۹/۲۰, ۱۳:۱۳ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود