جمع بندی بر چه مبنای عقلی یا قرانی نشان دادن تصویری از حضرت محمد گناه می باشد ؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بر چه مبنای عقلی یا قرانی نشان دادن تصویری از حضرت محمد گناه می باشد ؟

سلام

در فیلمهایی که در باره حضرت محمد یا ائمه ساخته می شود از نشان دادن چهره هنرپیشه ای
که در نقش حضرت محمد یا ائمه بازی می کند پرهیز می شود
در حالی که برای پیامبرانی نظیر حضرت یوسف یا موسی یا عیسی این مساله رعایت نمی شود
حال سوال من این است
بر چه مبنای علمی یا عقلی یا قرانی نباید چهره حضرت محمد یا ائمه را نشان داد ؟
و اگر مبنایی دارد چرا برای بعضی پیامبران این مورد رعایت نمی شود ؟
مگر در قران نیامده نباید بین پیامبران فرق گذاشته شود ؟

با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب

مبنایی که فقها برای نشان ندادن چهره رسول خدا و ائمه اطهار علیهم السلام بیان می کنند؛ این است که: اولا نشان دادن چهره این بزرگواران سبب حتک می شود، ثانیا نشان دادن چهره حضرت رسول اکرم و ائمه طاهرین صلوات الله علیهم اجمعین چون حاکى از چهره واقعى آن بزرگواران نیست و به اختلاف کسانیکه خود را شبیه ایشان مى نمایند چهره هاى گوناگون که بسا برخى از آنها نامناسب است ارائه مى شود و اشخاصى که در نقش شبیه آنها عمل مى کنند گاه در بین مردم اعتبار اخلاقى ندارند و حتى ممکن است اشخاصى باشند که سوابق خوبى در جامعه ندارند موجب اهانت و تحریف بعضى حقایق مى شود لذا مورد تجویز نیست. والله العالم.(استفتاء از آیت الله صافی)

حضرت آیت الله خامنه ای «حفظه الله» :اگر نشان دادن چهره ائمه علیهم السلام اهانت و بی احترامی محسوب نشده و با شأن آن بزرگان منافات نداشته باشد اشکال ندارد .( آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1196)
اما حکیم متأله و مرجع عالی قدر حضرت آیت الله جوادی آملی نظر متفاوتی در این رابطه ارائه فرمودند که احتمالا برای شما هم تازگی داشته باشد ....

اگر ما بتوانیم به لطف الهی از بازی و سرگرمی صرف به هنر برسیم آن‌گاه نشان دادن صورت‌ها هیچ مانعی ندارد، اصل مطلب این است که تعزیه‌خوان‌ها نمازشب‌خوان بودند گاهی هم بچه‌ها را می‌آوردند اینها دعا می‌خواندند یا آب می‌آوردند اینها دم می‌زدند من خودم در دوران کودکی دیدم، اگر هنر باشد نه بازی و لهو لعب، نمازش اول وقت باشد، دیگر وقتی گریم بکند نماز نخواند یا غسل نکند این شخص نمی‌تواند پیغمبر یا امام حسین را نشان بدهد. آنها همیشه اهل نماز و روزه و نماز شب بودند. اگر هنر باشد هیچ منعی نیست که پیغمبر یا امام را نشان بدهند چه اینکه سالیان متمادی نشان می‌دادند.
اما وقتی فرد بی‌نمازی، بخواهد به صورت قمربنی‌هاشم در بیاید این هتک است. با بدن پاک باشد بی‌روزه نباشد اهل روزه باشد اهل نماز باشد آن وقت نشان دادن چهره هیچ منعی ندارد.

بی نظیر;440384 نوشت:
و اگر مبنایی دارد چرا برای بعضی پیامبران این مورد رعایت نمی شود ؟
مگر در قران نیامده نباید بین پیامبران فرق گذاشته شود ؟

با توجه به روایات رسول اکرم صل الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام از دیگر پیامبران و اوصیاء علیهم السلام اشرف هستند، لذا این اشرفیت موجب می شود این بزرگواران با سایر پیامبران الهی تفاوت داشته باشند .
حدیث زیر با صراحت، بر افضل بودن آن حضرت دلالت دارد که امام صادق علیه السلام می فرماید:

«أَنَّ بَعْضَ قُرَيْشٍ قَالَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص بِأَيِّ شَيْ‏ءٍ سَبَقْتَ الْأَنْبِيَاءَ وَ أَنْتَ بُعِثْتَ آخِرَهُمْ وَ خَاتَمَهُمْ قَالَ إِنِّي كُنْتُ أَوَّلَ مَنْ آمَنَ بِرَبِّي وَ أَوَّلَ مَنْ أَجَابَ حِينَ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّينَ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ قالُوا بَلى‏ فَكُنْتُ أَنَا أَوَّلَ نَبِيٍّ قَالَ بَلَى فَسَبَقْتُهُمْ بِالْإِقْرَارِ بِاللَّه‏» (الكافي، ج‏1، ص: 442)

برخی از قریش به پیامبر (ص) گفتند: به چه چیزی بر پیامبران پیشی گرفتی و بر آنان برتری یافتی، حال آنکه تو آخرین و خاتم آنهایی؟ آن حضرت فرمود: زیرا من نخستین کسی هستم که به ربوبیت خدای جلیل اقرار کردم و به هنگامی که خداوند از انبیا پیمان گرفت و آنان را گواه بر خودشان قرار داد، نخستین کسی بودم که اجابت کردم و هنگامی که فرمود: آیا من پروردگار شما نیستم؟ من بلافاصله و پیش از همه به یگانگی و ربوبیت خدا اقرار کردم.

هادی;441893 نوشت:
با توجه به روایات رسول اکرم صل الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام از دیگر پیامبران و اوصیاء علیهم السلام اشرف هستند، لذا این اشرفیت موجب می شود این بزرگواران با سایر پیامبران الهی تفاوت داشته باشند .
حدیث زیر با صراحت، بر افضل بودن آن حضرت دلالت دارد که امام صادق علیه السلام می فرماید:

«أَنَّ بَعْضَ قُرَيْشٍ قَالَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص بِأَيِّ شَيْ‏ءٍ سَبَقْتَ الْأَنْبِيَاءَ وَ أَنْتَ بُعِثْتَ آخِرَهُمْ وَ خَاتَمَهُمْ قَالَ إِنِّي كُنْتُ أَوَّلَ مَنْ آمَنَ بِرَبِّي وَ أَوَّلَ مَنْ أَجَابَ حِينَ أَخَذَ اللَّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّينَ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ قالُوا بَلى‏ فَكُنْتُ أَنَا أَوَّلَ نَبِيٍّ قَالَ بَلَى فَسَبَقْتُهُمْ بِالْإِقْرَارِ بِاللَّه‏» (الكافي، ج‏1، ص: 442)

برخی از قریش به پیامبر (ص) گفتند: به چه چیزی بر پیامبران پیشی گرفتی و بر آنان برتری یافتی، حال آنکه تو آخرین و خاتم آنهایی؟ آن حضرت فرمود: زیرا من نخستین کسی هستم که به ربوبیت خدای جلیل اقرار کردم و به هنگامی که خداوند از انبیا پیمان گرفت و آنان را گواه بر خودشان قرار داد، نخستین کسی بودم که اجابت کردم و هنگامی که فرمود: آیا من پروردگار شما نیستم؟ من بلافاصله و پیش از همه به یگانگی و ربوبیت خدا اقرار کردم.

سلام

برفرض صحت حدیث و برتری پیامبر خاتم بر دیگر پیامبران

این برتری دلیل بر تفاوت قائل شدن از طرف ما نمی باشد

چون قران صراحتا بیان کرده تفا وتی بین پیامبران قائل نشویم

از طرفی اگر نشان دادن تصویری به جای پیامبر خاتم یا ائمه باعث حتک حرمت شود
خوب این برای بقیه پیامبران هم باعث حتک حرمت می شود

ایا حتک حرمت سایر پیامبران موردی ندارد ؟

موفق باشید

[=&quot]سلام علیکم

[=&quot]این روایت را به عنوان نمونه در این جا نقل کردم روایات بسیاری در این رابطه نقل شده که برتر بودن رسول خاتم صل الله را بر سایر پیامبران اثبات می کند قرآن کریم در ارتباط با اشرف بودن برخی از پیامبران نسبت به پیامبران دیگر می فرماید:

[=&quot](بقره 253) [=&quot] «تِلْكَ الرُّسُلُ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ ... وَ رَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجَات‏»

[=&quot]برخى از آن پيامبران را بر برخى ديگر برترى بخشيديم ... و درجات بعضى از آنان را بالا برد.‏

[=&quot]و در جای دیگر می فرماید: «وَ لَقَدْ فَضَّلْنَا بَعْضَ النَّبِيِّنَ عَلىَ‏ بَعْض‏» (اسراء 55) بعضى از انبيا را بر بعضى برترى بخشيديم‏.

[=&quot]تفاوتی که شما اشاره کردید تفاوت در رتبه و درجه پیامبران نیست؛ بلکه منظور از تفاوت این است که همه این بزگوران رسولان الهی هستند و اطاعت از آن ها بر همه واجب است.

[=&quot]همچنانکه خود حضرت عالی هم فرمودید اگر نشان دادن تصویر پیامبران حتک حرمت باشد اشکال دارد و نباید نشان داده شود؛ طبق فرمایش آیت الله جوادی آملی اگر بازیگری که نقش پیامبری را بازی می کند اهل نماز و نماز شب و مناجات باشد حتک حرمت نبوده و اشکالی ندارد.

[=&quot] حتک حرمت همه پیامبران حرام است، فقها نیز فتوا داده اند که اگر نشان دادن تمثال مبارکشان حتک حرمت باشد اشکال دارد اعم از اینکه از چهارده معصوم علیهم السلام باشند یا انبیاء پیشین حرام است .

[=&quot]

[=&quot]

پرسش:
بر چه مبنای عقلی یا قرانی نشان دادن تصویری از حضرت محمد گناه می باشد ؟ بر چه مبنای علمی یا عقلی یا قرانی نباید چهره حضرت محمد(ص) یا ائمه را نشان داد ؟ و اگر مبنایی دارد چرا برای بعضی پیامبران این مورد رعایت نمی شود ؟

پاسخ:

فقها برای نشان ندادن چهره رسول خدا و ائمه اطهار (علیهم السلام) دو مبنا بیان می کنند:
اولا نشان دادن چهره این بزرگواران سبب حتک می شود
ثانیا نشان دادن چهره حضرت رسول اکرم و ائمه طاهرین (صلوات الله علیهم اجمعین) چون حاکى از چهره واقعى آن بزرگواران نیست و به اختلاف کسانی که خود را شبیه ایشان مى نمایند چهره هاى گوناگون که بسا برخى از آنها نامناسب است ارائه مى شود و اشخاصى که در نقش شبیه آنها عمل مى کنند گاه در بین مردم اعتبار اخلاقى ندارند و حتى ممکن است اشخاصى باشند که سوابق خوبى در جامعه ندارند موجب اهانت و تحریف بعضى حقایق مى شود لذا مورد تجویز نیست. والله العالم.(1)

حضرت آیت الله خامنه ای «حفظه الله» در این رابطه می فرمایند:اگر نشان دادن چهره ائمه (علیهم السلام) اهانت و بی احترامی محسوب نشده و با شأن آن بزرگان منافات نداشته باشد اشکال ندارد .(2)
حکیم متأله و مرجع عالی قدر حضرت آیت الله جوادی آملی نظر متفاوتی در این رابطه ارائه فرمودند:

«اگر ما بتوانیم به لطف الهی از بازی و سرگرمی صرف به هنر برسیم آن‌گاه نشان دادن صورت‌ها هیچ مانعی ندارد، اصل مطلب این است که تعزیه‌خوان‌ها نمازشب‌خوان بودند گاهی هم بچه‌ها را می‌آوردند اینها دعا می‌خواندند یا آب می‌آوردند اینها دم می‌زدند من خودم در دوران کودکی دیدم، اگر هنر باشد نه بازی و لهو لعب، نمازش اول وقت باشد، دیگر وقتی گریم بکند نماز نخواند یا غسل نکند این شخص نمی‌تواند پیغمبر یا امام حسین(علیهم السلام) را نشان بدهد. آنها همیشه اهل نماز و روزه و نماز شب بودند. اگر هنر باشد هیچ منعی نیست که پیغمبر یا امام را نشان بدهند چه اینکه سالیان متمادی نشان می‌دادند. اما وقتی فرد بی‌نمازی، بخواهد به صورت قمربنی‌هاشم در بیاید این هتک است. با بدن پاک باشد بی‌روزه نباشد اهل روزه باشد اهل نماز باشد آن وقت نشان دادن چهره هیچ منعی ندارد». (3)

خلاصه اینکه فرقی میان پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) و سایر پیامبران الهی از این لحاظ وجود ندارد اگر نشان دادن تصویر پیامبران حتک حرمت باشد قطعا حرام است و نباید نشان داده شود؛ طبق فرمایش آیت الله جوادی آملی اگر بازیگری که نقش پیامبری را بازی می کند اهل نماز و نماز شب و مناجات باشد حتک حرمت نبوده و اشکالی ندارد.

____________________________________________________________________________________
1. استفتاء از آیت الله صافی
2. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1196
3. به نقل از خبرگزاری ایسنا منطقه قم

موضوع قفل شده است