جمع بندی آیات مکی ، آیات مدنی !

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیات مکی ، آیات مدنی !

سلام علیکم

ملاک مکی و مدنی بودن آیات قرآن چیست ؟

چه سوره هایی مکی اند و آیات مدنی دارند ؟ و برعکس کدامین سوره ها مدنی اند و آیات مکی دارند ؟

قرآن در چه مکان هایی نازل شده ؟ و آیا حدیث پیامبر که می فرمایند قرآن در سه جا نازل شده : مکه ، مدینه و شام ! صحیح است ؟ و اگر صحیح است منظور از شام دقیقا بیت المقدس است یا تبوک ؟

با تشکر فراوان .

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صدیقین

سلام به شما پرسشگر گرامی

استاد معرفت در تلخیص التمهید می نویسد:
درباره مکی یا مدنی بودن آیات، نظریات مختلفی ارائه شده که سه مورد مشهورش چنین است:

1- ملاک زمانی
در این نظریه، هجرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و رسیدن ایشان به مدینه ملاک است؛ بنابراین آیاتی که قبل از هجرت ایشان نازل شده و یا در بین راه هجرت و قبل از رسیدن ایشان به مدینه، نازل شده، مکی اند و آیاتی که بعد از آن نازل شده، مدنی اند.

2- ملاک مکانی:
مطابق این نظریه، هر آیه ای که در مکه و حوالی آن نازل شده _و لو بعد از هجرت نازل شده باشد_ مکی است، و هر آیه ای که در مدینه و حوالی آن نازل شده باشد، مدنی است. آیاتی هم که در مکانی دور از مکه و مدینه نازل شده باشند، نه مکی هستند و نه مدنی.

3- ملاک خطاب (یا محتوایی):
آیاتی که مخاطبش اهل مکه اند، مکی است، و آیاتی که مخاطبش اهل مدینه اند مدنی است. این نظریه از کلام ابن مسعود گرفته شده؛ وی گفته: هر آیه ای که «یا ایها الناس» دارد، مکی است و هر آیه ای که «یا ایها الذین آمنوا» دارد، مدنی است. زرکشی در توضیح این تفاوت خطاب گفته: زیرا غالب اهل مکه کافر بودند لذا آنها را با «یا ایها الناس» خطاب قرار داده، اما غالب اهل مدینه مؤمن بودند لذا آنها را با «یا ایها الذین آمنوا» خطاب کرده است.

برای اطلاع از فهرست سوره های مکی و مدنی، به کتاب تلخیص التمهید استاد معرفت، جلد 1، صفحه 90 تا 92 مراجعه فرمایید. نیز می توانید به کتاب علوم قرآنی، اثر دیگر ایشان، صفحه 78 و 79 مراجعه فرمایید.

درباره روایت مورد اشاره _اگر وجود داشته باشد_ ان شاء الله توضیح خواهم داد.

صدیقین;441965 نوشت:
درباره روایت مورد اشاره _اگر وجود داشته باشد_ ان شاء الله توضیح خواهم داد.
سلام بر شما

با تشکر از توضیحات خوبتان

عَنْ أَبِي أُمَامَةَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله عَلَيْهِ وَسَلَّمْ: " أُنْزِلَ الْقُرْآنُ فِي ثَلَاثَةِ أَمْكِنَةٍ: بِمَكَّةَ، وَالْمَدِينَةِ، وَالشَّامِ "

المستدرک علی الصحیحین رقم 8556 .

قال الحاکم : صحیح .

بنده کتاب الاتقان سیوطی را دارم کتاب زیبایی است در مورد ایات مکی و مدنی (در اینترنت در سایت قائمیه موجود است هر کس خواست برو استفاده کند)
کتب اهل سنت هیچ ارزشی برای ما ندارد کتاب صحیح بخاری که بهترین کتاب است کتاب طبقه 8 ماست بقیه کتب که دیگر معلق می شوند

عبدالرسول;442755 نوشت:
سلام بر شما
عَنْ أَبِي أُمَامَةَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله عَلَيْهِ وَسَلَّمْ: " أُنْزِلَ الْقُرْآنُ فِي ثَلَاثَةِ أَمْكِنَةٍ: بِمَكَّةَ، وَالْمَدِينَةِ، وَالشَّامِ "

سلام

این مطلب در روایات اهل سنت آمده؛ ابن کثیر _از علمای مشهور اهل سنت_ بعد از نقل این خبر می گوید: «ولید بن مسلم (که راوی این خبر است) گفته که منظور از شام، بیت المقدس است» اما ابن کثیر می گوید: «به نظر من، تفسیر شام به تبوک بهتر است».

الوليد بن مسلم عن عفير بن معدان، عن سليم بن عامر عن أبي أمامة رضي اللّه عنه قال: قال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و سلّم: «أنزل القرآن في ثلاثة أمكنة: مكة، و المدينة، و الشام» قال الوليد: يعني بيت المقدس، و تفسير الشام بتبوك أحسن، مما قال الوليد إنه بيت المقدس‏ (تفسير القرآن العظيم (ابن كثير)، ج‏5، ص: 92)

سیوطی در الاتقان در بحث شناخت آیات مکی و مدنی، متن این خبر به همراه نظر ابن کثیر را بدون نقد یا توضیح بیشتر، نقل نموده است. مطابق توضیح سیوطی، این مورد مثالی برای ملاک مکانی (و آن دسته از آیاتی که نه مکی هستند و نه مدنی، بلکه در سفرها نازل شده) می باشد. (الإتقان في علوم القرآن، ج‏1، ص 55)

under taker;442755 نوشت:
سلام بر شما

با سلام

این اخبار که کم هم نیستند در راستای پروژه قداست شام واهلش در دوران معاویه جعل شده اند مانند :

عن أبي أمامة عن النبي ( ص ) أنه تلا هذه الآية قوله عز و جل { وآويناهما إلى ربوة ذات قرار ومعين } ثم قال هل تدرون أين هي قالوا الله ورسوله أعلم قال هي بالشام بأرض يقال لها الغوطة مدينة يقال لها دمشق هي خير مدائن الشام

اذا هلك الشام فلا خير في أمتي ولاتزال طائفة من أمتي على الحق يقاتلون الدجال قال الألباني بهذا اللفظ ضعيف والصحيح في لفظه إذا فسد أهل الشام فلا خير فيكم لاتزال طائفة من أمتي منصورين لايضرهم من خذلهم حتى تقوم الساعة

يا طوبى للشام يا طوبى للشام يا طوبى للشام ( وفي احدى الروايات لأهل الشام ) قالوا يا رسول وبم ذلك قال تلك ملائكة الله باسطوا أجنحتها على الشام

حدث ابو هريرة ( ر ) أنه سمع رسول الله ( ص ) يقول اذا وقعت الملاحم بعث الله من دمشق بعثا من الموالي أكرم العرب فرسا وأجودهم سلاحا يؤيد الله بهم الدين

عن أبي هريرة ( ر ) قال قال رسول الله ( ص ) أربع مدائن في الدنيا من الجنة مكة والمدينة وبيت المقدس ودمشق وأربع مدائن من مدائن النار في الدنيا رومية وقسطنطينية وصنعاء وأنطاكية

پرسش:
ملاک مکی و مدنی بودن سوره های قرآن چیست؟ چه سوره هایی مکی و چه سوره هایی مدنی اند؟ نیز بفرمایید روایتی که منسوب به پیامبر است و می گوید "قرآن در سه جا نازل شده: مکه، مدینه و شام"، صحیح است؟ (عَنْ أَبِي أُمَامَةَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله عَلَيْهِ وَسَلَّمْ: " أُنْزِلَ الْقُرْآنُ فِي ثَلَاثَةِ أَمْكِنَةٍ: بِمَكَّةَ، وَالْمَدِينَةِ، وَالشَّامِ" ؛ المستدرک علی الصحیحین رقم 8556).

پاسخ:
سلام به شما پرسشگر گرامی

استاد معرفت در تلخیص التمهید می نویسد:
درباره مکی یا مدنی بودن آیات، نظریات مختلفی ارائه شده که سه مورد مشهورش چنین است:

1- ملاک زمانی
در این نظریه، هجرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و رسیدن ایشان به مدینه ملاک است؛ بنابراین آیاتی که قبل از هجرت ایشان نازل شده و یا در بین راه هجرت و قبل از رسیدن ایشان به مدینه، نازل شده، مکی اند و آیاتی که بعد از آن نازل شده، مدنی اند.

2- ملاک مکانی:
مطابق این نظریه، هر آیه ای که در مکه و حوالی آن نازل شده _و لو بعد از هجرت نازل شده باشد_ مکی است، و هر آیه ای که در مدینه و حوالی آن نازل شده باشد، مدنی است. آیاتی هم که در مکانی دور از مکه و مدینه نازل شده باشند، نه مکی هستند و نه مدنی.

3- ملاک خطاب (یا محتوایی):
آیاتی که مخاطبش اهل مکه اند، مکی است، و آیاتی که مخاطبش اهل مدینه اند مدنی است. این نظریه از کلام ابن مسعود گرفته شده؛ وی گفته: هر آیه ای که «یا ایها الناس» دارد، مکی است و هر آیه ای که «یا ایها الذین آمنوا» دارد، مدنی است. زرکشی در توضیح این تفاوت خطاب گفته: زیرا غالب اهل مکه کافر بودند لذا آنها را با «یا ایها الناس» خطاب قرار داده، اما غالب اهل مدینه مؤمن بودند لذا آنها را با «یا ایها الذین آمنوا» خطاب کرده است.

برای اطلاع از فهرست سوره های مکی و مدنی، به کتاب تلخیص التمهید استاد معرفت، جلد 1، صفحه 90 تا 92 مراجعه فرمایید. نیز می توانید به کتاب علوم قرآنی، اثر دیگر ایشان، صفحه 78 و 79 مراجعه فرمایید.

روایت مورد اشاره شما تنها در روایات اهل سنت آمده؛ ابن کثیر _از علمای مشهور اهل سنت_ بعد از نقل این خبر می گوید: «ولید بن مسلم (که راوی این خبر است) گفته که منظور از شام، بیت المقدس است». سپس ابن کثیر می افزاید: «به نظر من، تفسیر شام به تبوک بهتر است».

الوليد بن مسلم عن عفير بن معدان، عن سليم بن عامر عن أبي أمامة رضي اللّه عنه قال: قال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و سلّم: «أنزل القرآن في ثلاثة أمكنة: مكة، و المدينة، و الشام» قال الوليد: يعني بيت المقدس، و تفسير الشام بتبوك أحسن، مما قال الوليد إنه بيت المقدس‏ (تفسير القرآن العظيم (ابن كثير)، ج‏5، ص: 92)

سیوطی در الاتقان در بحث شناخت آیات مکی و مدنی، متن این خبر به همراه نظر ابن کثیر را بدون نقد یا توضیح بیشتر، نقل نموده است. مطابق توضیح سیوطی، این مورد مثالی برای ملاک مکانی (و آن دسته از آیاتی که نه مکی هستند و نه مدنی، بلکه در سفرها نازل شده) می باشد. (الإتقان في علوم القرآن، ج‏1، ص 55)

موضوع قفل شده است