صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا گناه میکنیم؟

نوشته
    8
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    37

چرا گناه میکنیم؟

سلام لطفا نظرتون بگید تا به کمک هم ریشه یابی کنیم

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط hasan2 نمایش پست ها
    چرا گناه میکنیم؟

با سلام

ارتكاب به گناه دلايل زيادي مي تواند داشته باشد:

به نظر بنده انسان هر گناهي كه مي كند بسته به نوع گناه و زمان و مكاني كه در ان قرار مي كيرد و سن وفرد و خانواده و اجتماع و ......مي تواند متفاوت و مختلف باشد و تاثير كذار

برخي گناهان هستند كه عموميت دارند و انسان از زماني متوجه خود مي شود تا اخر عمر در زندگي وي هستند مثل دروغ و غيبت و تهمي وحسد..... برخي از كناهان در برهه خاصي از زندگي گريبان گير فرد است.

اين كه چرا گناه مي كنيم ؟ علل متفاوتي مي تواند داشته باشد

گناه از روي ناداني فرد است و جهالت فرد نمي داند كه اين عمل مخالف دستورات دين است

محيط و خانواده اي كه در ان بزرگ شده گناه را مثل عملي عادي انجام مي وادند وبراي ايشان هم ملكه شده

عدم تزكيه نفس و تربيت سالم ، مي دانيم كه اعمال انسان پس از مدتي ملكه براي انسان مي شوند و انسان بخواهد يا نخواهد پس از مدتي كه برايش ملكه شد خود به خود انجام مي دهد
    چه اعمال خوب و چه بد مثلا گاها دروغ كفتن براي كسي ملكه مي شود و اصلا نمي تواند دورغ نگويد يا غيبت كردن و پشت سر اين و ان حرف زدن ملكه فعلي اوست

برخي كناه مي كنند و اين تلقي را دارند كه چاره ديگري ندارند مثلا برخي كه ربا مي گيرند گره زندكي شان را در اين عمل مي دانند و فكر مي كنند با اين كار مشكلشان برطرف مي شود.

و صد البته كه عمده ترين مشكل از قوي و محكم نبودن ايمان و اعتقاد به خدا و دين و قيامت است

ائمه و معصومين كه مرتكب گناه نميشوند چون به زرشتي و پليدي
    گناه و اثرات مخرب ان در روح و روان انسان اگاه اند

مثلا انسان به فكرش مي رسد كه از نجاسات خودش بردارد و بخورد همان طور كه مي بينيد تصورش هم براي انسان سخت است انسان هاي برترارتكاب به گناه را همچين چيزي مي دانند

البته تمام اين موارد در مورد كساني است كه عملي را گناه مي دانند افرادي هستند كه اعتقادي به گناه و غير گناه ندارند بالطبع اينها از بحث خارج اند

5. صلوات ها 10

نوشته
    162
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    968

یک سری از دلایل گناه کردن به نوع جهان بینی انسانها باز میگرده میدانید که جهانی که ما با ان ارتباط برقرار میکنیم جهان واقعی نیست منظورم اینه که ما فقط با 5 حس بینایی ، شنوایی و چشایی و لمسی و بویایی (+ یک حس والاتر) با جهان و محیط اطرافمان ارتباط برقرار میکنیم و هر انچه که این 5 حس تایید کند را واقعی میدانیم ولی علاوه بر این 5 حس ، یک حس فراتر یا یک نیروی میل به معنوی نیز درون ما وجود دارد اما من الان میخواهم شما را متوجه یک موضوع مهمی کنم برای این کار تمرین زیر انجام بدید:
    الان به هر صدایی که اطراف شماست گوش کنید .... ایا در زمانی که به صداهایی که اطراف شما بود گوش میدادید به چیزهایی که در ان لحظه دیدید یا لمس میکردید نیز توجه داشتید؟
    حالا به چیزهایی که میتوانید لمس کنید توجه کنید و انها را لمس کنید ایا وقتی ان چیزها را لمس میکردید به صداهایی که اطراف شما بود نیز توجه داشتید؟
    این تمرین این مطلب اثبات میکند که انسان نمیتواند در آن واحد به دو چیز توجه کند
    اگر به یک چیز توجه داشتیم از دیگر چیزها غافل میمانیم
    ما معمولا در زندگی روزمره تنها به این 5 حس توجه داریم و از حس برتر یا معنوی که درون ما وجود دارد(یعنی میل به توجه به خدا) غافل هستیم
    اگر تماما به یاد خدا باشیم(مثل همان تمرینی که در بالا انجام دادیم)به این کار در تعلیمات اسلامی مراقبه میگویند

من گفتم جهانی که ما میشناسیم در واقع جهان 5 حسی هست ! و ما از دیدن جهان واقعی محروم هستیم(طبق گفته یکی از فیزیکدانان عصر حاضر به نام برایان گرین جهان 20 بعد بعلاوه یک بعد زمان دارد )
    خروس جهان خود را سیاه و سفید میبینند یا خفاش تنها با امواج جهان پیرامون خودشو میبینه یا ما انسانها با 5 حس +1 حس بالاتر با جهان پیرامون ارتباط برقرار میکنیم یعنی جهانی که ما میبینیم نمود واقعی جهان نیست و ما حقیقت این جهان را نمیبینیم جهانی را که ما میبینیم ، تنها جهان ساخته شده با این 5 حس ماست
    در جهان واقعی همه موجودات حتی جماداتی مثل سنگها جان دارند و تسبیح خدا را میگویند ولی ما ان جهان نمیبینیم و فقط جهان 5 حسی را میبینیم

مشکل گناه کردن هم در واقع به این موضوع جهان بینی مربوط است
    یعنی در جهان 5 حسی وقتی چیزی را میبینیم کثیف است از ان دوری میکنیم و لباس تمیز یا مرتب میپوشیم یا از خوردن نوشیدنی تلخ دوری میکنیم ولی ما چون از دیدن جهان واقعی محروم هستیم و تنها به جهان 5 حسی توجه داریم برای همین در چاه سقوط میکنیم
    یعنی اگر نمود واقعی اعمال خود را میدیدیم ایا باز هم گناه میکردیم؟

در سوره حجرات آیه 12 خداوند می‌فرماید : «. . . و لا یغتب بَعضکم بعضاً ایحب احدکم اَن یاکل لحم اخیه میتاً فکرهتموه ؛ بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکند ، آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‌اش را بخورد که کراهت دارد.»

حال به نظر من مهمترین دلیل غیبت کردن ندیدن باطن عمل و ندیدن جهان واقعی یا جهان پس از مرگ است یعنی چطور ما در این جهان 5 حسی چیزهای الوده را از خود دور میکنیم ولی ایا اگر جهان دیگر را هم میدیدیم همانطور که این جهان 5 حسی میبینیم باز هم غیبت میکردیم؟
    هیچ مسولیتی در مورد صحت نوشته هایم یا سایر فعالیت هایم بر عهده نمیگیریم

7. صلوات ها 8

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

سلام ، به نظرم چهار مورد باعث می شود انسان دست به گناه (محدوده ممنوع ) بزند

1- نفس
    2- شیطان انسی و جنی
    3- عدم شناخت خدا
    4- عدم شناخت گناه

قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

9. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

به نظرم گناه نکردن دلیل می خواهد، نه گناه کردن.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

11. صلوات ها 10

نوشته
    162
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    968

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    بنظرم این یک مشکل کلی است و میبایست به سوالات اساسی مثل اینکه من چرا به دنیا امدم؟برای چی باید زندگی کنم؟چرا خدا مرا افریده؟من کیستم اصلا خدا کیست و ... جواب داد
    گناه کردن در واقع نمود عینی نقص های انسان است ناقص بودن ایمان یا عدم شناخت صحیح از خودشناسی یا خداشناسی یا هدف از زندگی کردن یا ...
    البته این حرفای خودم نباید خودمو فریب بده چون من از همه شماها خطاکارترم
    بنظرم چاره گناه نکردن ایمان است
    مثلا اینجا رو ببنید http://amouzeh.parsiblog.com/1350421.htm

ویرایش توسط بی رنگ : ۱۳۸۸/۱۲/۲۶ در ساعت ۱۲:۲۴

13. صلوات ها 6

علاقه
    شارژ ایرانسل-نت-چایی-فلافل
    نوشته
    532
    حضور
    48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4042

سلام

فکر میکنم مهمترین دلیل ارتکاب گناه درک نکردن زشتی گناه و زیبا بودن ظااهر گناه هست
    أوْشَكُ دَعْوَةً‌ وَ أسْرَعُ إجابَةُ دُعاءُ الْمَرْءِ لاِخیهِ‌ بِظَهْرِ الْغَیبِ.
    دعایی كه بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.

التماس دعا

15. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما درخواستی از دوستی ارجمند

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها

با سلام و تشکر

جناب حامی عزیز
    میشه کمی بیشتر مطلب تون رو برای ما توضیح بدهید به عبارت امروزی ها کالبدشکافی کنید.
    موفق باشید ...

چرا گناه میکنیم؟

17. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام
    بله ولی الان سیارم جایی مسقر شوم به آن می پردازم
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

19. صلوات ها 5

نوشته
    162
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    968

هر کاری که ادمی انحام میده به امید رسیدن به چیزی هست یعنی انسان باید ارزو و متعلق خودش اصلاح کنه تا سعادتمند و اصلاح بشه
    یعنی کسی که ارزو و معشوقه اش را اصلاح کنه همه چیزش را در سمت و سوی معشوقه اش تنظیم میکنه
    ولی هر کسی در گستره دیدی که داره ارزوهاشو انتخاب میکنه اروزی یه پسربچه یه دوچرخه است چون گستره دیدش در همان حد است و به طور کلی ارزوی هر فردی در گستره دید اوست
    من سخن معصوم در مورد اینکه کسی که خدا را نشناخته گناه میکنه را واقعا قبول دارم
    کسی که خدا را بشناسه عاشقش میشه و به سوی او حرکت میکنه
    من کتاب اخلاق در اسلام حجت الاسلام حایری شیرازی ( در سال 1362 انتشار یافته بود ) که الان فکر کنم ایت ا.. شده باشند مطالعه کردم
    ریشه حرکت و فکر و جهت انسان به سوی تعلقات و ارزوهای خودش است و تا زمانی که ارزوها وجود داشته باشند انسان هم تحرک دارد تا به ارزوی خودش برسد و اگر برای لحظه ای انسان ارزویی در نظر نگرفته باشه ان لحظه ، لحظه افسردگی است

ارزوها 2 فایده دارند اول اینکه انسان را از حال سکون رها میکنند و او را به حرکت وامیدارند و تا لحظه ای که ارزو وجود داشته باشد انسان هم تحرک داره و اگر ان ارزو تمام بشه حرکت انسان هم متوقف میشه

دوم اینکه انسان را تزلزل ناپذیر میکند(اگر ارزوی مناسبی داشته باشه که توضیح میدم)
    ارزویی مناسب چه ارزویی است ؟

الف:
    ما دو نوع ارزو داریم : 1- ارزوی با انتخاب عقل 2 – ارزو با انتخاب نفس

ارزویی ارزوی عقلی است که ناظر به کل هستی باشه و نه محدود به یک مقطع

ارزوی نفسانی ارزویی است که مقطعی باشه و فانی

انسانهایی که تنبل هستند و حرکتی ندارند به این علت است که ارزوی نفسانی انتخاب کرده اند ولی انچیزی که انسان به حرکت میاره ارزویی است که با انتخاب عقل باشه ، حرکت ارزو با انتخاب نفس حرکت وضعی است ولی حرکت ارزویی که با عقل انتخاب شده هم حرکت وضعی داره هم حرکت انتقالی و به انسان تحرک میدهد

ب:
    طول ارزو متناسب با طول انسان باشه

انسان وجودی نامحدود است پس ارزویی که میکند هم باید نامحدود باشه و دنیا و اخرت انسان فرابگیره و محدود به گستره دنیا نباشه چون ارزوی دنیایی هر چه هم که وسیع باشد باز هم محدود است و انسان نامحدود و ارزوهای نفسانی و این تعلقات به این علت در دعای اوحمزه نکوهیده شده که فانی هستند ولی انسان وجودی بیکران دارد و گستره ی رشد انسان نامحدود است ، وقتی این ارزوها محدود و فانی باشد(یعنی در گستره ی دنیا باشد ) انسان هم محدود میشود

گاهی انسان اگاهی دارد و میداند که ارزویی که کرده (ارزوی نفسانی) غیرقابل قبول است و براورده نخواهد شد ولی بعلت تعلقی که دارد (تعلق داشتن یعنی اینکه محبت فلان چیز برداشتن ) با عقل خود بد برخورد میکنه و چراغ عقل میشکنه تا به ارزوی خود برسه در ان لحظه دید انسان محدوده و یک احساس کور انسان به پیش میبره

وقتی ریشه تعلق و ارزوی انسان عوض شد مشکل انسان حل میشه ( اگر انسان به چیز باقی و فنا ناپذیر اعتقاد داشته باشه ارزویی هم که انتخاب میکنه نامحدود و بیکران است و از امورات فانی برای رسیدن به باقی به اسانی میگذره)

پس مشکل اصلی تعلقات و ارزوهای انسان است که اگر فانی باشه انسان را فانی میکنه ولی اگر باقی باشه انسان را هم باقی میکنه و باعث رشد و حرکت انسان میشه

برای مثال

فرض کنید انسانی ترسو است و ما میخواهیم اونو شجاع کنیم علم روانشناسی میاد و عوامل ترس از انسان دور میکنه و میگه اینا که فکر میکنی ترسه میشه کنترل کرد و اینا با جان تو کاری نداره اما علم روانشناسی نمیاد ریشه این ترس علل یابی کنه و اگر شجاعتی هم حاصل بشه شجاعت مصنوعی بدست میاد

اما اگر تعلق و ارزوی انسان به چیز فنا ناپذیر باشه این انسان هم فناناپذیر میشه

به این علت است که قران میگوید اگر عده ی کمی از شما مسلمانان صابر باشید بر فلان عده کثیر از کافران غلبه میکنید چون مسلمان به خدا تعلقت داره و ارزویش تقرب جستن به خداست ولی کافران برای حفظ ارزوهای فانی خود امده اند و اگر نشانه های شکست پیدا بشه زود فرار میکنند …

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری