نماز قضا و کیفیت خواندن آن

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز قضا و کیفیت خواندن آن

سلام

چند تا سوال درمورد نمازقضا داشتم ...

اول اینکه برای به جا آوردن نماز های قضا میشه همه ی نمازا رو پشت سرهم خوند؟
مثلا پنجاه تا نماز صبح با هم،پنجاه تا نماز ظهر با هم و ....
یا اینکه باید نمازهای قضای هر یه روزِ رو به ترتیب بخونیم؟

دوم اینکه اگه کسی ندونه دقیقا چقد نماز قضا به گردنشه باید چیکار کنه؟حتی نتونه حدودا حدس بزنه چی؟

سوم اینکه اگه یه نفر تا حالا نماز آیات نخونده باشه و ندونه که چقد نماز آیات قضا داره باید چیکار کنه؟من شنیدم که میگن نماز آیات قضا نداره.این یعنی چی؟:Gig:

سوال آخرم هم اینه که اگه کسی تا امروز نمیدونسته وضوهاش واسه نماز مشکل داشته و حالا فهمیده،تکلیف نمازهایی که با وضوی اشتباه خونده چی میشه؟دوباره باید قضا کنه؟
.
.
.
مرجع تقلید : آقای مکارم

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

پریا;438545 نوشت:
سلام

دوم اینکه اگه کسی ندونه دقیقا چقد نماز قضا به گردنشه باید چیکار کنه؟حتی نتونه حدودا حدس بزنه چی؟

سوم اینکه اگه یه نفر تا حالا نماز آیات نخونده باشه و ندونه که چقد نماز آیات قضا داره باید چیکار کنه؟من شنیدم که میگن نماز آیات قضا نداره.این یعنی چی؟

:Gig:

سوال آخرم هم اینه که اگه کسی تا امروز نمیدونسته وضوهاش واسه نماز مشکل داشته و حالا فهمیده،تکلیف نمازهایی که با وضوی اشتباه خونده چی میشه؟دوباره باید قضا کنه؟
.
.
.
مرجع تقلید : آقای مکارم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1-در نماز قضا ترتیب شرط نیست(پس می توانید مثلا 50 تانماز صبح بخوانید وبعد..)،جزء در میان قضای ظهروعصر؛ومغرب وعشاء در یک روز.
2-هنگامی که زلزله ومانند آن اتفاق می افتد باید بلافاصله نمازآیات را بخواند و اگرنخواندمعصیت کرده واحتیاط مستحب(یعنی قضای آن واجب نیست) آن است که تا آخر عمر هر وقت توانست بخواند.2
3-بستگی دارد اشتباهش به چه صورت بوده است و اگراشتباه مضر به صحت وضو باشد باید نمازها را قضا کنید.

منبع:1-رساله آیت الله مکارم شیرازی ،احکام نماز ،احکام نماز قضا،مساله 1198
2-همان ،نماز آیات،مساله 1292

سلام.ممنون از جوابتون

شفا;438854 نوشت:
احتیاط مستحب(یعنی قضای آن واجب نیست) آن است که تا آخر عمر هر وقت توانست بخواند.

یعنی چی قضای آن واجب نیست؟یعنی اگه نخونیم اشکال نداره؟
پریا;438545 نوشت:

جواب این سواله چی شد؟؟:Gig:
شفا;438854 نوشت:
-بستگی دارد اشتباهش به چه صورت بوده است و اگراشتباه مضر به صحت وضو باشد باید نمازها را قضا کنید.

مثلا من نمیدونستم که آقای مکارم گفتن که لاک نزدن انگشت کوچیک پا کافی نیست و باید یه انگشت دیگه آزاد باشه.حالا تکلیف نمازایی که با اون وضوها خونده شده چی میشه؟
.
.
.
یه سوال دیگه اینکه اگه موقع نماز خوندن،نیت نماز رو اشتباه بگیم،بعدا وسط نماز یا بعد از نماز متوجه بشیم،باید چیکار کنیم؟باید نماز رو بشکنیم،دوباره بخونیم و ..؟؟

پریا;439974 نوشت:
سلام.ممنون از جوابتون
یعنی چی قضای آن واجب نیست؟یعنی اگه نخونیم اشکال نداره؟
جواب این سواله چی شد؟؟:Gig:
مثلا من نمیدونستم که آقای مکارم گفتن که لاک نزدن انگشت کوچیک پا کافی نیست و باید یه انگشت دیگه آزاد باشه.حالا تکلیف نمازایی که با اون وضوها خونده شده چی میشه؟
یه سوال دیگه اینکه اگه موقع نماز خوندن،نیت نماز رو اشتباه بگیم،بعدا وسط نماز یا بعد از نماز متوجه بشیم،باید چیکار کنیم؟باید نماز رو بشکنیم،دوباره بخونیم و ..؟؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1- قضایش واجب نیست یعنی اگر نخواند اشکالی ندارد.
2- فقط مقداری را که مطمئن هستید بخوانید کافی است مثلا می دانیدبیش از20 نماز است ولی شک دارید 30تا است یا نه همان 20 تارا بخوانید کافی است.
3-اگر همه قسمت ناخن لاک زده بوده نماز های ان مدت راباید قضا کنید.
4-اگر قصد وظیفه فعلیه داشته است واشتباه به زبانش آمده نماز صحیح است .

ღღ پریـا ღღ;438545 نوشت:
اگه کسی ندونه دقیقا چقد نماز قضا به گردنشه باید چیکار کنه؟حتی نتونه حدودا حدس بزنه چی؟
\
یه کاری میشه کرد که بتونید حدس بزنید!!!:Kaf:
از خودتون یا هر کسی که میگه نمیدونم چندتا نماز قضا دارم سوال کنین=> هزار روز نماز قضا داری؟! طرف سکته ناقص رو میزنه:Moteajeb!:! و میگه هزار تا که نه ولی صد تا شاید بشه!:ok: بعد شما هم میگین خوب پس همون صد تا رو بخون!:khandeh!:

1-در نماز قضا ترتیب شرط نیست(پس می توانید مثلا 50 تانماز صبح بخوانید وبعد..)

عذر میخوام شاید جای سوالم اینجا نباشه ... ( چون میت نیستم...!! فقط میخوام سه سال نماز قضای خودمو بخونم ) اما جای دیگه پیدا نکردم بپرسم....

مثلا بخوای پنجاه تا نماز صبح قضا بخونی نحوه ی خوندنش مثه نماز معمولیه؟؟؟
یعنی باید دو رکعت دو رکعت و جدا خوند؟؟ سلام بدی و نماز و تموم کنی ، دوباره دورکعت دیگه؟
این نمازایی که تو مسجدا مثلا صد رکعت قضا میخونن چه جوریه ؟ اون جوری نمیشه خوند؟

اگه توضیح کامل بدین ممنون میشم...

اینم بگم اولین باره میخوام نماز قضا بخونم ! اصلا هم آشنایی ندارم با نحوه ی خوندنش...:hey:

میخوام یه راهنمایی کنین بتونم این سه سال و جبران کنم...:crying:

SH!SH-GoOoSHe*;443967 نوشت:
1-در نماز قضا ترتیب شرط نیست(پس می توانید مثلا 50 تانماز صبح بخوانید وبعد..)

عذر میخوام شاید جای سوالم اینجا نباشه ... ( چون میت نیستم...!! فقط میخوام سه سال نماز قضای خودمو بخونم ) اما جای دیگه پیدا نکردم بپرسم....

مثلا بخوای پنجاه تا نماز صبح قضا بخونی نحوه ی خوندنش مثه نماز معمولیه؟؟؟
یعنی باید دو رکعت دو رکعت و جدا خوند؟؟ سلام بدی و نماز و تموم کنی ، دوباره دورکعت دیگه؟
این نمازایی که تو مسجدا مثلا صد رکعت قضا میخونن چه جوریه ؟ اون جوری نمیشه خوند؟

اگه توضیح کامل بدین ممنون میشم...

اینم بگم اولین باره میخوام نماز قضا بخونم ! اصلا هم آشنایی ندارم با نحوه ی خوندنش...:hey:

میخوام یه راهنمایی کنین بتونم این سه سال و جبران کنم...:crying:

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

نمازها به همان صورتي كه قضا شده است،بايد قضايش را انجام بدهيد وفقط در نيت تفاوت دارند.

ترتيب در نمازهاي قضا شرط نيست وشما فقط بايد در ترتيب بين نماز ظهر وعصر ؛ومغرب وعشاء يك روز مراعات ترتيب را بكنيد پس اگر 50 نماز صبح وبعد 50 تا نماز ظهر بخوانيد اشكالي ندارد.

نمازهاي كه در مساجد به عنوان نماز قضا خوانده مي شود اشكالي ندارد چه به صورت جماعت اگر شرايط نماز جماعت را داشته باشد وچه به صورت فرادا ودست جمعي اشكالي ندارد.

سلام ...

عذر میخوام اما این نمازایی که قضا میخونن مخصوصا شبای احیا تو مساجد ، مثلا نیت صد رکعت نماز قضاست...
اونجوری که نماز قضا میشه نمیخوننش...
صد رکعت و یه جا میخونن ...
میخوام ببینم اونجوری خوندن چه جوریه...؟ درسته اصا یا نه ؟
اگه خوندن اونا درست باشه میشه یه هفته نماز صبح قضارو تو چهارده رکعت خوند...:vamonde:

سلام

سوم اینکه اگه یه نفر تا حالا نماز آیات نخونده باشه و ندونه که چقد نماز آیات قضا داره باید چیکار کنه؟من شنیدم که میگن نماز آیات قضا نداره.این یعنی چی؟:Gig:

.مرجع تقلید : آقای مکارم

[/HR]جواب1در نماز قضا ترتیب لازم نیست،جز در میان قضای ظهروعصر و مغرب وعشا از یک روز.

جواب2کسی که چند نماز از او قضا شده وشماره آنها را نمی داند مثلا نمی داند 2 نماز بوده یا 3 نماز ، کافی است مقدار کمتر را بخواند اما اگر قبلا شماره آنها را می دانسته ، ولی بواسطه سهل انگاری فراموش کرده، احتیاط واجب آن است که مقدار بیشتر را بخواند.

جواب3موقعی که زلزله و رعد و برق ومانند اینها اتفاق می افتد، انسان باید فورا نماز آیات را بخواند واگر نخواند معصیت کرده واحتیاط مستحب آن است که تا اخر عمر هر وقت توانست بخواند.

و جواب آخر : نمازهایی که با وضوی اشتباه خوانده شود باید دوباره خوانده شود.

(توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی)

[="Arial"][="Black"]سلام و عرض ادب
طبق نظر رهبری برای خواندن نماز قضا کوتاه ترین و مختصرترین حالت رو میشه بیان کنید ؟ برای مثال آیا در تسبیحات اربعه یا ذکر سجده و رکوع میشه کوتاه ترین ذکر رو بیان کنید؟
ممنون میشم توضیح کامل بفرمایید.( ذکر تسبیحات اربعه و ذکر سجده و رکوع و ...)

SH!SH-GoOoSHe*;445639 نوشت:
سلام ...

عذر میخوام اما این نمازایی که قضا میخونن مخصوصا شبای احیا تو مساجد ، مثلا نیت صد رکعت نماز قضاست...
اونجوری که نماز قضا میشه نمیخوننش...
صد رکعت و یه جا میخونن ...
میخوام ببینم اونجوری خوندن چه جوریه...؟ درسته اصا یا نه ؟
اگه خوندن اونا درست باشه میشه یه هفته نماز صبح قضارو تو چهارده رکعت خوند...:vamonde:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

نماز قضا به این صورتی که در سوال مطرح کردید،اشکالی ندارد .

*گوهــر*;595959 نوشت:
[=microsoft sans serif]سلام و عرض ادب
طبق نظر رهبری برای خواندن نماز قضا کوتاه ترین و مختصرترین حالت رو میشه بیان کنید ؟ برای مثال آیا در تسبیحات اربعه یا ذکر سجده و رکوع میشه کوتاه ترین ذکر رو بیان کنید؟
ممنون میشم توضیح کامل بفرمایید.( ذکر تسبیحات اربعه و ذکر سجده و رکوع و ...)

سلام علیکم

طبق نظر رهبری :

کوتاه ترین حالت برای بجا آوردن نماز قضا به این صورت است:

1-اذان واقامه را میتوانید حذف کنید.

3-در ذکر رکوع وسجود را سه مرتبه سبحان الله بگوید.

4-قنوت را حذف کنید یا در قنوت فقط یک صلوات بفرستید.

5-تسبیحات اربعه در رکعت سوم وچهارم را یک مرتبه بگویید.

6-ودر نماز سلام آخر را بگویید.(السلام علیکم و رحمة الله وبرکاته)

شفا;444789 نوشت:
ترتيب در نمازهاي قضا شرط نيست وشما فقط بايد در ترتيب بين نماز ظهر وعصر ؛ومغرب وعشاء يك روز مراعات ترتيب را بكنيد پس اگر 50 نماز صبح وبعد 50 تا نماز ظهر بخوانيد اشكالي ندارد.

سلام و عرض ادب
ببخشید منظورتون اینه که یعنی میتونیم نمازهاب ظهر رو جدا بخونیم تا تموم بشه مثلا یک سال قضا شدن بعد نمازهای عصر رو شروع کنیم.بعد مغرب و بعد عشا؟یا منظور اینه که نماز ظهر وعصر باهم مغرب و عشا هم با هم؟
ممنونم خداخیرتون بده.

یا زهرا(س);601983 نوشت:
سلام و عرض ادب
ببخشید منظورتون اینه که یعنی میتونیم نمازهاب ظهر رو جدا بخونیم تا تموم بشه مثلا یک سال قضا شدن بعد نمازهای عصر رو شروع کنیم.بعد مغرب و بعد عشا؟یا منظور اینه که نماز ظهر وعصر باهم مغرب و عشا هم با هم؟
ممنونم خداخیرتون بده.

سلام علیکم

فرق نمی کند و به هر دو صورت صحیح است.

شفا;597075 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری :

6-ودر نماز سلام آخر را بگویید.(السلام علیکم والرّحمة الله وبرکاته)

با سلام
میشه طبق نظر آیت الله بهجت هم بیان کنید.
ممنون

سوگل;603086 نوشت:
با سلام
ممنون

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

3-در ذکر رکوع وسجود را یک مرتبه سبحان الله بگوید.

سلام ،من مرجع تقلیدم آیت الله بهجت اند.
تو رساله ی ایشون نوشته:(قضای نمازهای یومیه در صورتی که ترتیب آنها معلوم باشدباید به ترتیب خوانده شود.....)این یعنی چه؟
یعنی من میتونم برای نماز قضای یک روز ابتدا قضای ظهر و عصر رو بخونم بعد نماز قضای صبح اون روز رو بخونم؟یا باید به ترتیبش یعنی صبح -ظهر و عصر-مغرب و عشا خوانده شه؟

شفا;597075 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری :

سلام با توجه به اینکه از پاسخ شما اطمینان کامل دارم ولی لطف کنید که منبع رو یگین من نیاز دارم

mehdibe;642650 نوشت:
سلام با توجه به اینکه از پاسخ شما اطمینان کامل دارم ولی لطف کنید که منبع رو یگین من نیاز دارم

سلام علیکم

آدرس هر کدام از این موارد را می توانید با مراجعه کردن به رساله امام در همان مورد بدست بیاورید.

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=2

yones;642538 نوشت:
سلام ،من مرجع تقلیدم آیت الله بهجت اند.
تو رساله ی ایشون نوشته:(قضای نمازهای یومیه در صورتی که ترتیب آنها معلوم باشدباید به ترتیب خوانده شود.....)این یعنی چه؟
یعنی من میتونم برای نماز قضای یک روز ابتدا قضای ظهر و عصر رو بخونم بعد نماز قضای صبح اون روز رو بخونم؟یا باید به ترتیبش یعنی صبح -ظهر و عصر-مغرب و عشا خوانده شه؟

بی زحمت یکی جواب بده:Gol:

yones;651605 نوشت:
بی زحمت یکی جواب بده:Gol:

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

اگر ترتیب قضا شدن را می دانید بنابر احتیاط واجب باید به همان صورت قضایش را بجا آورید مثلا شخصی اول نماز عصر یک روزش قضا شد، وبعد مغرب روز دیگری قضا شد وبعد ظهر وعصر روز دیگر قضا شد وبعد نماز صبحش قضا شد ،در این مورد چون می داند اول باید نماز عصر را قضا کند وبعد مغرب وبعد ظهر وعصر وبعد نماز صبح را .

واگر ترتیب قضا شدن را نمی داند می تواندمثلا به این صورت :صبح -ظهر و عصر-مغرب و عشا بخواند.

دوستان عزیز من جدولی رو طراحی کرده بودم برای دانش آموزان دبیرستان برای نوشتن و یادداشت کردن نماز قضایی اگه خواستید حساب تعداد روزهای نماز قضاهاتون دستتون باشه می توند از اینجا دریافت کنید

mehdibe;642650 نوشت:

دوست عزیز منبع لازم نیست که.همه این موارد حذف شده جزء مستحبات هستش و حتی شما در نماز غیر قضایی واجب هم می تونید این موارد رو حذف کنید.و در هر دو صورت (یعنی چه نماز قضا و چه نماز اداء )نماز صحیح است ولی ثواب نماز به خاطر انجام ندادن مستحبات زیادتر نمی شه.و ثواب یک نمازی رو که بدون مستحبات انجام دادید می برید.

سوگل;603086 نوشت:
با سلام
ممنون

این نظر طبق نظر همه علماء حال حاضر است و در مورد تسبیحات اربعه فقط آیت الله العظمی لنکرانی (ره) بودند که می فرمودند.بنا بر احتیاط واجب تسبیحات اربعه باید 3 بار گفته شود. و احتیاط واجب هم مثل فتوی نیست که راهی جز عمل کردن به آن نداشته باشیم.بلکه در این جور موارد می تونیم به فتوای مرجع تقلید دیگر که یا مساوی با مرجع تقلیمان است یا حتی یکه درجه پایین است رجوع کنیم.

با سلام خدمت کارشناس محترم و روزه هاتون قبول باشه ان شا الله
آیا نماز قضای صبح و مغرب و عشا را باید بلند خواند؟
و اینکه بنده دعاهایی رو در مفاتیح می خونم احساس میکنم از نظر اعراب گذاری کتاب با کتاب متفاوت هست مثلا سوره واقعه در دو قرآن از انتشارات مختلف در اعراب روی کلمات متفاوت هستند. میخواستم بدونم اگر ما دعایی رو از نظر تلفظی در بعضی کلمات اشتباه بخونیم آثار دعا از بین میرود؟
ممنونم از کمکتون

yaHosseinDS;696658 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس محترم و روزه هاتون قبول باشه ان شا الله
آیا نماز قضای صبح و مغرب و عشا را باید بلند خواند؟
و اینکه بنده دعاهایی رو در مفاتیح می خونم احساس میکنم از نظر اعراب گذاری کتاب با کتاب متفاوت هست مثلا سوره واقعه در دو قرآن از انتشارات مختلف در اعراب روی کلمات متفاوت هستند. میخواستم بدونم اگر ما دعایی رو از نظر تلفظی در بعضی کلمات اشتباه بخونیم آثار دعا از بین میرود؟
ممنونم از کمکتون

سلام علیکم

حمد وسوره در نماز قضای صبح و مغرب وعشاء باید بلند خوانده شود.

اگر به صورتی غلط خوانده شود که تغییر دهنده معنای دعا باشد،دیگر این دعا آن دعا نخواهد بود وطبیعی است که آثار آن دعا را نخواهد داشت.

سلام

خسته نباشید

شما فرمودید که طبق نظر رهبری و آیت الله مکارم، ترتیب در ادای نماز قضا واجب نیست.میخواستم بدونم بنده میتونم مثلا نماز قضای صبح رو هرچندبار بخونم و بعدش مغرب و عشاء رو بخونم مثلا یک بار؟یا حتما باید ظهر و عصر بین این دو باشه؟اگه مثلا مغرب رو بخونم چندبار و عشاء رو فقط یک بار بخونم درسته؟اگه مغرب رو بخونم و عشاء رو نخونم و نماز صبح بخونم چی؟

اینکه ظهر و عصر ،، مغرب و عشاء هم با هم باشه یعنی چی؟یعنی اگه مثلا پنج تا ظهر و عصر میخوام بخونم باید اول یه ظهر و عصر بخونم بعدش برم ظهر و عصر دوم تا آخر یا اول پنج تا ظهر بخونم و بعدش پنج تا عصر درسته؟

یه مثال کلی بزنم.من سی روز کامل نماز قضا دارم واسه بعد از به سن تکلیف رسیدنم که نخوندم

.1- میتونم سی تا نماز صبح بخونم و سی تا مغرب و بعدش سی تا ظهر و سی تا عشاء و سی تا عصر؟

2- سی تا صبح ، سی تا مغرب و عشاء ، سی تا طهر و عصر

3- بیست تا صبح ،سی تا ظهر و عصر ،ده تا مغرب و عشاء ،بیست تا مغرب و عشاء (تو روزهای دیگه منظورمه) ،و در آخر ده تا صبح دوباره

ببخشید اینقدر سوال کردم آخه بازم واسم گیج کننده بود که ترتیب لازم نیست یعنی چی

لطفا طبق نظر هر دو مرجع تقلید بزرگوار یعنی رهبری و آیت الله مکارم بنویسید چون دو نفریم

تشکر فراوان

شروین جون;879370 نوشت:
شما فرمودید که طبق نظر رهبری و آیت الله مکارم، ترتیب در ادای نماز قضا واجب نیست.میخواستم بدونم بنده میتونم مثلا نماز قضای صبح رو هرچندبار بخونم و بعدش مغرب و عشاء رو بخونم مثلا یک بار؟یا حتما باید ظهر و عصر بین این دو باشه؟اگه مثلا مغرب رو بخونم چندبار و عشاء رو فقط یک بار بخونم درسته؟اگه مغرب رو بخونم و عشاء رو نخونم و نماز صبح بخونم چی؟

طبق فتوای رهبری درست است

با تشکر از جناب عباسی

جناب شفا هم اگر پاسخ بدن ممنون میشم

کلا میخوام بدونم اینکه ترتیب لازم نیست یعنی چه و اینکه ظهر و عصر با هم باید باشه یعنی اگه خواستیم نماز قضای دو روز رو بخونیم نمیشه اول دوتا ظهر خوند بعد دوتا عصر و باید پشت سر هم باشه ولو امروز ظهر رو بخونم و فردا عصر رو؟

اگه جواب همه سوالات رو بدید که بنده و امثال بنده کاملا تفهیم بشیم ممنون میشم

شروین جون;879450 نوشت:
با تشکر از جناب عباسی

جناب شفا هم اگر پاسخ بدن ممنون میشم

کلا میخوام بدونم اینکه ترتیب لازم نیست یعنی چه و اینکه ظهر و عصر با هم باید باشه یعنی اگه خواستیم نماز قضای دو روز رو بخونیم نمیشه اول دوتا ظهر خوند بعد دوتا عصر و باید پشت سر هم باشه ولو امروز ظهر رو بخونم و فردا عصر رو؟

اگه جواب همه سوالات رو بدید که بنده و امثال بنده کاملا تفهیم بشیم ممنون میشم

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

رعایت ترتیب لازم نیست ، یعنی لازم نیست اول نماز ظهر و بعد عصر و بعد مغرب و بعد عشا و بعد صبح را بخوانید یعنی این ترتیب لازم نیست رعایت شود ،
پس اگر شما اول 5 تا نماز ظهر و بعد 5 تا صبح و بعد 5 تا عصر بخوانید اشکالی ندارد،
فقط یک چیز مراعاتش واجب است، و آن اینکه هر وقت خواستید نماز بخوانید، ظهر ها بر عصر مقدم باشد ، و مغرب ها بر عشاء ، پس اگر 5 نماز مغرب و بعد 5 نماز عشاء بخوانید اشکالی ندارد ،
ولی اگر 5 نماز عشا اول بخوانید و بعد 5 نماز مغرب بخوانید این رعایت ترتیب نشده و نماز های عشا باطل است.

سلام

ممنون از شما.کامل و جامع بود توضیحاتتون.فقط اگه ممکنه نظر حضرت آیت الله مکارم رو هم بفرمایید برای دوستم

اجرتون با آقا امام زمان

شروین جون;879803 نوشت:
سلام

ممنون از شما.کامل و جامع بود توضیحاتتون.فقط اگه ممکنه نظر حضرت آیت الله مکارم رو هم بفرمایید برای دوستم

اجرتون با آقا امام زمان

سلام علیکم

نظر آیت الله مکارم شیرازی :

نظر ایشان هم در این مساله مثل نظر رهبری است که در بالا اشاره شد.

سلام
1- اگر ندونیم چقدر نماز قضا داریم باید چیکار کنیم ؟
فقط مثلا تا این حد بدونیم که از سی روز کمتر است ؟

2- خانم هایی که مشکل عذرشرعی دارند ، مثلا اگر به این قضیه که دقیقا چه ساعتی پاک میشدن و باید غسل میکردند و نمازشون رو میخوندن دقتی نداشتن
مثلا خانومی روز یکم حیض میشده و روز هفتم هم پاک ، خود روز رو در نظر میگرفته دیگه اینکه موقه نماز صبح بود یا ظهر یا شب رو دقتی نمیکرده !
حالا باید چیکار کنه ؟ قضایی گردنش هست یا چی ؟

موضوع قفل شده است