جمع بندی عزاداری برای" تمام ائمه"، "بعد از سال ها" از فوتشان صحیح است؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عزاداری برای" تمام ائمه"، "بعد از سال ها" از فوتشان صحیح است؟

سلام
آیا روایاتی وجود دارد که نشان دهد ائمه بعدی، بعد از گذشت چندین سال از وفات اجداد معظم شان(ائمه پیشین)، "هر سال" مراسم عزاداری برای ایشان بر قرار کنند؟ (البته به غیر از امام حسین که دلایلی برای این کار معرفی شده است.)

برچسب: 

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مجید

javadk1234;438203 نوشت:
سلام
آیا روایاتی وجود دارد که نشان دهد ائمه بعدی، بعد از گذشت چندین سال از وفات اجداد معظم شان(ائمه پیشین)، "هر سال" مراسم عزاداری برای ایشان بر قرار کنند؟ (البته به غیر از امام حسین که دلایلی برای این کار معرفی شده است.)

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض ادب واحترام
روايات فراوانى در اين زمينه وجود دارد كه ائمه (عليهم السلام) توصيه به برپايى مراسم عزادارى براى اهل‏بيت (عليهم السلام) كرده‏اند:
1. امام صادق (ع) فرمودند: «رحم الله شيعتنا، شيعتنا و اللّه هم المؤمنون فقد و الله شركونا فى المصيبة بطول الحزن والحسرة»(1) «خداوند شيعيان ما را مشمول رحمت خويش سازد. به خدا قسم، شيعيان ما همان مؤمنين‏اند، آنان به خدا قسم با حزن و حسرت طولانى خويش [در عزاى ما] شريك و همدرد مصيبت‏هاى ما خاندانند».
2. امام رضا (ع) مى‏فرمايد: «من تذكر مصابنا و بكى لما ارتكب منا كان معنا فى درجتنا يوم القيامة، و من ذكر بمصابنا فبكى و ابكى لم تبك عينه يوم تبكى العيون و من جلس مجلسا يحيى فيه امرنا لم يمت قلبه يوم تموت القلوب»(2) كسى كه متذكر مصايب ما شود و به جهت ستم‏هايى كه بر ما وارد شده گريه كند، در روز قيامت با ما خواهد بود و مقام و درجه ما را خواهد داشت و كسى كه مصيبت‏هاى ما را بيان كند و خود بگريد و ديگران را بگرياند در روزى كه همه چشم‏ها گريان است، چشم او نگريد و هر كسى در مجلسى بنشيند كه در آن مجلس، امر ما را زنده مى‏كنند روزى كه قلب‏ها مى‏ميرند، قلب او نخواهد مرد».
3. امام صادق (ع) به فضيل فرمود: «تجلسون و تحدّثون؟ قال: نعم جعلت فداك، قال: ان تلك المجالس احبها فاحيوا امرنا يا فضيل، فرحم الله من احيى امرنا يا فضيل من ذكرنا او ذكرنا عنده فخرج من عينه مثل جناح الذباب غفرالله له ذنوبه و لو كانت اكثر من زبدالبحر»(3) «آيا مجالس عزا برپا مى‏كنيد و از اهل‏بيت و آنچه بر آنان گذشته است، صحبت مى‏كنيد؟ فضيل گفت: آرى قربانت گردم، امام فرمود: اين‏گونه مجالس را دوست دارم پس امر ما را زنده گردانيد كه هر كس امر ما را زنده كند مورد لطف و مرحمت خدا قرار مى‏گيرد. [اى‏] فضيل: هر كس از ما ياد كند، يا نزد او از ما ياد كنند و به اندازه بال مگسى اشك بريزد، خدا گناهانش را مى‏آمرزد اگر چه بيش از كف دريا باشد».
4. گريه پيامبر (صلّى اللَّه عليه و آله) سر قبر مادر مجلله‏اش در روايت صحيح آمده است كه: پيغمبر اسلام( صلّى اللَّه عليه و آله) قبر مادرش را زيارت نمود و گريست و نيز اطرافيان خودش را گرياند.
5. وصيت امام باقر عليه السّلام در مورد عزادارى و ماتم خود ، ابن بابويه از امام باقر(عليه السّلام) روايت كرده است كه آن حضرت وصيت كرد ده سال در موسم حج در منى براى او گريه و نوحه سرايى كنند، و رسم ماتم را تجديد نمايند و بر مظلوميت آن حضرت بگريند.
6. هنگام مصيبت، مصيبت پيامبر را به ياد آوريد:
«و عنه صلّى اللَّه عليه و آله: من عظمت مصيبته فليذكر مصيبته بى فانّها ستهوّن عليه.»
«و نيز از آن حضرت نقل شده است كه فرمود: هر كسى مصيبتش بزرگ شد به ياد آورد مصيبتى را كه بر او در فقدان من وارد آمده تا آن مصيبت براى او سهل و آسان گردد.»

پى‏نوشت‏
(1) بحارالانوار، ج 43، ص 222.
(2) همان، ص 872.
(3) همان، ص 282 و 982.

javadk1234;438203 نوشت:
سلام

سلام و درود بر شما
به نظر برگزاری مراسم های شادی و حزن اهل بیت در سالروز ولادت یا شهادت ایشان بیشتر جنبه شعائر مذهبی دارد که بر اساس توصیه ائمه اطهار علیهم السلام آنچنان که کارشناس محترم فرمودند توسط شیعیان ایشان پایه ریزی شده است و آنرا نشانه پیوند خویش با امامان میدانستند
شاید این نکته نیز قابل توجه باشد که ائمه اطهار علیهم السلام بیشتر همت و تلاش خویش را صرف فرهنگ سازی جهت برپائی عزاداری برای سید الشهداء کردند زیرا همه فرهنگ تشیع در نهضت امام حسین نهفته بود.
از طرفی مسائل فرهنگی خیلی زمان بر بوده و برگزاری و ترویج این مراسم ها بیشتر در دوران آزادی شیعه امکان پذیر بوده است که در دوره ائمه به خاطر خفقان شدید نسبت به ایشان شاید امکان برپائی این برنامه ها نبوده است.

موضوع قفل شده است