یک سوال در باره عدالت

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سوال در باره عدالت

خدا عادل است یعنی چی؟
ایا عدالت خدا در این دنیا هم شانل افراد می شود؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد هادی

majid562;437937 نوشت:
خدا عادل است یعنی چی؟
ایا عدالت خدا در این دنیا هم شانل افراد می شود؟

با سلام و عرض ادب

معانی متفاوتی برای عدل ذکر شده است اما معناى دقیق و اجمالى عدالت الهى آن است که خداوند با هر موجودى، آن چنان که شایسته آن است، رفتار کند او را در موضعى که درخور آن است، بنشاند و چیزى را که مستحق آن است به او عطا کند.
امیر المومنین علی علیه السلام عدل را اینگونه تعریف می فرمایند: «العدل یضع الامور مواضعها»(نهج البلاغه, حکمت, شماره 437) عدالت هر چیزى را در جایگاه (مناسب) آن قرار مى دهد.« قرار گرفتن افراد و اشیا در جایگاه شایسته خود»
استاد شهید مرتضی مطهري عدل را اینگونه تعریف می کنند:«رعايت استحقاق ها در افاضه وجود و امتناع نکردن از افاضه و رحمت به آنچه امکان وجود يا کمال دارد»
توضیح: هر موجودي در هر مرتبه اي که هست از نظر قابليت استفاضه استحقاقي خاص به خود دارد، ذات مقدس حق که کمال مطلق و خير مطلق و فياض علي الاطلاق است به هر موجودي آنچه را که براي او ممکن است از وجود و کمال وجود عطا مي کند و امساک نمي نمايد، عدل الهي در نظام تکوين طبق اين نظريه يعني هر موجودي هر درجه از کمال وجود که استحقاق و امکان آن را دارد دريافت مي کند. (مجموعه آثار شهيد مطهري، ج 1، ص 82 – 81)
بله عدالت خداوند در این دنیا هم، شامل موجودات می شود؛ امیر المومنین علی علیه السلام در توصیف خداوند سبحان فرمود:«ارتفع عن ظلم عباده و قام بالقسط فى خلقه و عدل علیهم فى حکمه»(بحارالانوار ج4 ص 261)
خداوند برتر از آن است که بر بندگانش ظلم کند. او در میان مخلوقاتش به قسط و عدل قیام کرده و در حکمش عدالت را بر آنان جارى ساخته است.
در روایتى از پیامبر اکرم (ص) مى خوانیم
«بالعدل قامت السماوات و الارض»(عوالی اللئالی ج4 ص 103)
آسمانها و زمین براساس عدالت استوار شده است.
برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به مرتضی مطهری، عدل الهی
لینک زیر مفید است:
http://www.pasokhgoo.ir/node/887

هادی;438348 نوشت:
با سلام و عرض ادب

با عرض سلام و تشکر از پاسخ شما
آیا مفهوم عدالت در حدیث شریف
هادی;438348 نوشت:

به معنی فوانین ریاضی و فیزیک هست؟

majid562;438437 نوشت:
با عرض سلام و تشکر از پاسخ شما
آیا مفهوم عدالت در حدیث شریف
نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
به معنی فوانین ریاضی و فیزیک هست؟

سلام علیکم

معنی این روایت شریف خیلی بالاتر از این حرف هاست؛همه موجودات وجودشان از خداست و خداوند هر لحظه و هر «آن» به موجودات وجود می بخشد و سرتاسر فقر و نیاز به درگاه احدیت هستند، آری هر آنچه که موجود است امکان وجود داشته و خداوند با رحمت و فیض مطلقه اش وجود را به مخلوقات خود عطا فرموده است.
این است معنی روایت شریف که فرمود بالعدل قامت السماوات و الارض .

سلام من هم در مورد عدالت خداوند سوال دارم
برای من این جا نیوفتاده که وقتی میگیم خدا عادل هست پس چرا یک نفر باید به نون شب محتاج باشه ولی یک نفر خرجهای انچنانی کنه و سرمایش غیرقابل توصیف باشه
چرا یک نفر سالم متولد میشه ولی یک نفر از داشتن دست و پا و سلامتی محرمه
شاید سوالای من پیش پا افتاده باشه ببخشید ولی من همیشه با دیدن انسانهایی که در فقر هستن در مقایسه با انسانهای پولدار ناراحت میشم و برام سوال میشه که عدل خدا کو

سلام
معمولا وقتی بحث عدل خدا میشه بیشتر به زندگی انسان ها پرداخته میشه. البته به نظر من با یه جهان بینی دینی همه ی اینها برطرف میشه خب بعضی بدی ها که به آدم میرسه نتیجه کار خودش میتونه باشه واسه بعضی میشه نتیجه تربیتی در نظر گرفت. یعنی با یه دید وسیع تر حل میشه. ولی یه چیز به نظر من حل نمیشه اونم زندگی حیوانات هست. خب بسیار گفته میشه نظام موجود احسنه. از نظر من در مورد حیوانات اینطور نیست تاکید می کنم از نظر من. این همه خونریزی و درندگی واسه چی باید باشه این رو فقط به طور مثال میگم مثلا نظام خلقت طوری بود که حتی اگر بنا به تغذیه ی حیوانات از هم هست اونها به طور طبیعی می مردند و بعد ازشون تغذیه میشد. مثلا من خودم وقتی ذبح حیوانات رو می بینم خیلی برام ناراحت کننده ست و فکر می کنم چرا باید این حیوون زجرکش بشه. ممکنه بگید عدل خدا معناش چیز دیگه ست یا ما درک نمی کنیم خب چه اصراری هست چیزی رو که درک نمی کنیم قبول کنیم. در مورد انسان ها میشه گفت که خدا قرار نیست جلوی اختیار اونها رو بگیره ولی یک شیر باید بکشه و حیوان ضعیف تر باید کشته بشه و زجرکش. بهرحال اینها آفریده خدا هستند و میشد که اینطور نباشند.

موضوع قفل شده است