پاک کردن آثار نفرین

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پاک کردن آثار نفرین

سلام دوستان
ممکنه آدم بعضی وقتها توی زندگیش تو شرایطی قرار بگیره که انقدر تحمل همه چیز براش سخت بشه و انقدر دلش شکسته بشه که بدون فکر کسی رو نفرین کنه و بعدا که شرایط آروم شد وقتی بیشتر فکر کرد میبینه که خودش هم کم مقصر نبوده و پشیمون میشه. بلاخره تا مظلوم نباشه ظالم راحت نمیتونه ظلم کنه و هر دو مقصرن.
حالا کسی می دونه چه جوری میشه آثار این نفرین رو از بین برد؟ مخصوصا که ممکنه بعضیاش نابجا باشه و خدایی نکرده بخواد دامن خود آدم رو بگیره...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

sayena;437712 نوشت:
سلام دوستان
ممکنه آدم بعضی وقتها توی زندگیش تو شرایطی قرار بگیره که انقدر تحمل همه چیز براش سخت بشه و انقدر دلش شکسته بشه که بدون فکر کسی رو نفرین کنه و بعدا که شرایط آروم شد وقتی بیشتر فکر کرد میبینه که خودش هم کم مقصر نبوده و پشیمون میشه. بلاخره تا مظلوم نباشه ظالم راحت نمیتونه ظلم کنه و هر دو مقصرن.
حالا کسی می دونه چه جوری میشه آثار این نفرین رو از بین برد؟ مخصوصا که ممکنه بعضیاش نابجا باشه و خدایی نکرده بخواد دامن خود آدم رو بگیره...

با سلام و عرض ادب؛
در ابتدا بايد به اين مهم توجه داشته باشيد :
نفرين‌هاي افراد در صورتي به اجابت مي رسد و تاثير دارد که :
اول: نفرين بر حق و به اندازه باشد. شخصي که به ديگران نفرين مي کند، اگر به ناحق باشد، تأثيري در زندگي فرد نفرين شده ندارد، حتي اگر نفرين به حق باشد، تا خداوند مصلحت نداند، اثر نخواهد کرد.
دوم: نفرين ناشي از خشم نباشد و در حالت طبيعي انجام شده باشد.
بنابراين اگر نفرين در حالت خشم و يا بيشتر از اندازه بوده باشد، موثر نيست.
بر اساس اين نكته مي گوييم :
نفرین نوعی دعا است ولی دعا برای دور شدن کسی از خیر و رحمت و سعادت است. بر فرض آن كه شرایط دعا در آن جمع باشد و نفرین به جا و به مورد باشد این دعا نیز با خواست خداوند اجابت می گردد.
حال اگر كسي از نفرين خود پشمان شد، بايد با عفو و گذشت از كسي كه از او ظلمي به ايشان رسيده است،‌ و دعای خیر در حق کسی که او را نفرین نموده ، عمل خویش را جبران نماید و خواستار نزول رحمت الهي بر فرد نفرين شده شود.
قرآن مي فرمايد : « إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ‏؛ به درستی که خوبی ها بدی ها را خواهد پوشانید» (1)

پي‌نوشت‌:
1. هود(10) آيه 114.

به نظر من نفرین اصلا اثر نداره خدا جای حق نشسته مگه میشه چون ما گفتیم طرفو بکشه یا...

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;438606 نوشت:
به نظر من نفرین اصلا اثر نداره خدا جای حق نشسته مگه میشه چون ما گفتیم طرفو بکشه یا...

اشتباه میکنی پریسا ....
من با دوتا چشمام دیدم که نفرین اثر داره ...

گاهی با اینکه نفرین به جا هست اما ممکنه آثار بدش به خود آدم برسه.

[="DarkSlateBlue"]باعرض سلام..

ღ✿ღ Parisa ღ✿ღ;438606 نوشت:

متاسفانه حرف دوست عزیزمون F_Mohammadi کاملا درست بوده و حرف جناب امین هم کاملا درست میباشد و حتی قسمتهایی از سخنان حکیمانه جناب اسناد بزرگوار که نفرین درهرصورت برحق و ناحق نمیشناسد و درزمانهایی که محاسبه دقیق آن ازدست خود انسان فعلاخارج است گیرا و تاثیرگذارخواهدشد و تاثیر خود را بهر روی خواهدگذاشت اما چون ممکن است انسانهایی بدلیل مشغله ها یا موارددیگر همچون خیلی خوب بودن ، بسرشان نیامده یا حواسشون به این موضوع نبوده بنابراین نفرین هم چنین دیدگاههای متفاوتی پیدا نموده و متاسفانه من هم زمانی با همین طرز فکر ظلمهای کم و اندکی درحق انسانهایی و مخصوصا انسانهایی که نمازنمیخواندند یا سیگارمصرف مینمودند انجام ندادم که بخیال باطل نفرین هر کس و ناکسی گیرا نخواهدشد درنهایت خودم را به دردسرهای بزرگی و بلکه بد دردسرهایی هدایت نمودم اما متاسفاته یا خوشبختانه خود نفرین برایم واضح نمود که مراقب انسانها باش و نگاه به خوب و بد بودنشان هم ننما که اگر روزی و روزگاری دل بنده ای حتی ظالم رابشکنید یا آه انسانی را بلند نمایی بد تقاصی درانتظارت خواهدبود {اینراازمن بعنوان یک نصیحت کوچک فعلا داشته باشید و البته شاید هدف کاربر محمدی هم همین بود که ازبیان آن فعلا ممانعت نمود و سرباز زد اما من فعلا بخود جراتش را دادم و درهرصورت و بلکه برای آشکار شدن و آشکار نمودن حقایق،آنرا و البته تاحدودی بیان نمودم..امیدوارم بیش از پیش مراقب رفتار و اعمال و همچنین ، افکار خود باشیم}}

{باسپاس}

[/]

آینده;438879 نوشت:
متاسفانه حرف دوست عزیزمون F_Mohammadi کاملا درست بوده و حرف جناب امین هم کاملا درست میباشد و حتی قسمتهایی از سخنان حکیمانه جناب اسناد بزرگوار که نفرین درهرصورت برحق و ناحق نمیشناسد و درزمانهایی که محاسبه دقیق آن ازدست خود انسان فعلاخارج است گیرا و تاثیرگذارخواهدشد و تاثیر خود را بهر روی خواهدگذاشت اما چون ممکن است انسانهایی بدلیل مشغله ها یا موارددیگر همچون خیلی خوب بودن ، بسرشان نیامده یا حواسشون به این موضوع نبوده

با توجه به آن چه در پست های قبل بیان شد، جواب فرمایشات شما روشن می شود :

نسیم رحمت;438594 نوشت:
اول: نفرين بر حق و به اندازه باشد. شخصي که به ديگران نفرين مي کند، اگر به ناحق باشد، تأثيري در زندگي فرد نفرين شده ندارد، حتي اگر نفرين به حق باشد، تا خداوند مصلحت نداند، اثر نخواهد کرد.

[="DarkSlateBlue"]باعرض سلام مجدد..

نسیم رحمت;438594 نوشت:
اول: نفرين بر حق و به اندازه باشد. شخصي که به ديگران نفرين مي کند، اگر به ناحق باشد، تأثيري در زندگي فرد نفرين شده ندارد

جناب استاد مجدداسلام ..

ابتدا من برای شما و طبعا نظر و دیدگاه شما احترام زیادی قائل هستم و درواقع نمیخاستم دیگه وارد این بحث شده و آنرا ادامه دهم اما بنا به تکلیف شرعی که وظیفه اخلاقی همه انسانهاست تا هرآنچه گمان دارند خوب و مفید است بیان نمایند و تنها برای هدایت اذهان و دراین مورد که باید از نفرین و در هر دو مورد آن {نفیرین کننده و نفرین شونده} ترس و واهمه داشت بناچار پاسخ کوتاهی خواهم داد تا وضعیت کمی روشن ترشود ..

درمورد نفرین که بنظر خودم البته باید از ته دل و اعماق وجود آدمی بلند شود معتقدم اثرا خواهدداشت و بدجور هم اثر خواهد داشت اما نکته مهمی را که فراموش نمودم درپست قبل بیان نمایم {واحتمالا آنراویرایش خواهم نمود} این مهم میباشد که نفرین کننده باید بیشتراز نفرین شونده ترس و واهمه داشته باشد چون به همان اندازه که دلت بشکند و نفرین نمایی و بعد تاثیر بد بگذاری بهمان اندازه نیز دلی خواهدشکست و نفرینی خواهدنمود و تاثیر بسیار بدی را بر تو خواهدگذارد {هرچند که خود او نیز و او نیز و او ..}

البته گفتم که خود حقیر هم زمانی گمان میبردم خدای به آن عظمت ننشسته تا ببیند هر کس و ناکسی لب به نفرین گشود بلافاصله دعای بد و منفی او را مستحاب نماید .. اما متاسفانه عکس این قضیه را برایم ثابت نمود و بهرحال متوجه شدم خداوند همه بندگانش را و بلکه همه موجودات و مخلوقاتش را هرچند به نسبت کم و بیش {زیادتر و کمتر} دوست دارد بلا استثنا اما هرکه هر چه کند بخود کرده فقط همین..

نسیم رحمت;438594 نوشت:
بر اساس اين نكته مي گوييم :
نفرین نوعی دعا است ولی دعا برای دور شدن کسی از خیر و رحمت و سعادت است. بر فرض آن كه شرایط دعا در آن جمع باشد و نفرین به جا و به مورد باشد این دعا نیز با خواست خداوند اجابت می گردد.

مطمئنا این قسمت از فرمایشات شما بسیار بجا و بلکه کاملا هم درست و پندآموز بوده و میباشد .. نفرین نوعی آرزوی منفی برای کسی دیگر خواهدبود و مطمئنا هیچ برگی نیز بی اذن او بر زمین نخواهدافتاد ..{البته باید بیفتد که دنیا بر مدار خوبی ها و بدی ها و توام بنا شده و نبود یکی باعث فساد یا نابودی دیگری خواهدشد} بااینحال همه چیز تحت امر خود خدا و آفریدگار خواهدبود و حتی نفرینها هم باید ابتدا مقدماتی داشته باشند که مهمترین مقدمه آن ، شکستن دلی و برخاستن آهی از درون به سوی برون و بلکه بسوی خدا میباشد ..

نسیم رحمت;438594 نوشت:
حال اگر كسي از نفرين خود پشمان شد، بايد با عفو و گذشت از كسي كه از او ظلمي به ايشان رسيده است،‌ و دعای خیر در حق کسی که او را نفرین نموده ، عمل خویش را جبران نماید و خواستار نزول رحمت الهي بر فرد نفرين شده شود.
قرآن مي فرمايد : « إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ‏؛ به درستی که خوبی ها بدی ها را خواهد پوشانید» (1)

واقعا چه خوب و زیبا فرمودید .. ای کاش که زمانیکه دلهایمان از دست انسان یا انسانها میشکند بحای نفرین ، آنان را عفو نماییم و این بمراتب بهتر از آن خواهدبود که زندگی هایی را خواسته یا ناخواسته از هم بپاشانیم یا متلاشی نماییم که درنهایت نیز زندگی های خودمان ازهم خواهندپاشید .. {مصداق این مثال که از هردست که تحویل بدهیم از همان دست و شاید در وقت و زمانی متفاوت تحویلش خواهیم گرفت شک نداشته باشیم}

و نکته پایانی و درخواست اینکه اگر تا به الان درحق بنده ای نفرین نموده اید قبل از آنکه دامنگیرش شود او را ببخشید و اگر آن بنده واقعا کار بدی یا ظلم بزرگی را در حقتان انجام داده و شما توان بخشیدن او را ندارید پس چه بهتر که او را بهمان خدا بسپارید و حتم داشته باشید که دیگر خودتان در خطر نابودی قرار نگرفته اید و یا بنا بدلایلی،حداقل کمتر .. اما در هر صورت ببخشید که بخشش بهترین پاداش برای خودتان و عزیزانتان خواهدبود و نه برای فرد ظالم یا کسی که بشما ظلم نموده که او بی شک،پاسخ ظلم خود را دیر یا زود دریافت خواهدنمود..

{باسپاس}[/]

آینده;439220 نوشت:
ابتدا من برای شما و طبعا نظر و دیدگاه شما احترام زیادی قائل هستم و درواقع نمیخاستم دیگه وارد این بحث شده و آنرا ادامه دهم اما بنا به تکلیف شرعی که وظیفه اخلاقی همه انسانهاست تا هرآنچه گمان دارند خوب و مفید است بیان نمایند و تنها برای هدایت اذهان و دراین مورد که باید از نفرین و در هر دو مورد آن {نفیرین کننده و نفرین شونده} ترس و واهمه داشت بناچار پاسخ کوتاهی خواهم داد تا وضعیت کمی روشن ترشود ..

با سلام وعرض ادب؛
از بذل محبت شما و گوشه نگاهتان به آن چه تقديم شد سپاسگزارم. اما حقيقت آن است كه تكليف شرعي اقتضا مي كند انسان ابتدا نسبت به مفيد بودن و صحت و درستي آن چه مي خواهد بيان مي كند يقين پيدا كرده و سپس آن را در اذهان عمومي منتشر كند. بسيار خوب است كه انسان حتي يك درصد احتمال خطا را نيز بدهد.
به هر صورت بنده نيز قصد اطاله كلام را ندارم. صحبت همان است كه در قبل نيز بيان شد.

آینده;439220 نوشت:
درمورد نفرین که بنظر خودم البته باید از ته دل و اعماق وجود آدمی بلند شود معتقدم اثرا خواهدداشت و بدجور هم اثر خواهد داشت اما نکته مهمی را که فراموش نمودم درپست قبل بیان نمایم {واحتمالا آنراویرایش خواهم نمود} این مهم میباشد که نفرین کننده باید بیشتراز نفرین شونده ترس و واهمه داشته باشد چون به همان اندازه که دلت بشکند و نفرین نمایی و بعد تاثیر بد بگذاری بهمان اندازه نیز دلی خواهدشکست و نفرینی خواهدنمود و تاثیر بسیار بدی را بر تو خواهدگذارد {هرچند که خود او نیز و او نیز و او ..}

نمي دانم چرا اين قدر اصرار داريد كه تمام نفرين ها موثر واقع مي شود. چرا خواست خدا را در استجابت دعا موثر نمي دانيد؟!
علاوه بر آن كه كسي كه مورد نفرين قرار مي گيرد به جهت ظلم خود مورد نفرين قرار گرفته و فرض هم بر اين اين است كه خداوند دعاي نفرين كننده را در حق او به اجابت رسانده . پس هر گرفتاري كه بر سرش آيد به جهت ظلم خود اوست و او نمي تواند به جهت دل شكسته اش بر اثر عقوبت و بلايي كه برسرش آمده فرد نفرين كننده را نفرين كند. هر چند دلش شكسته باشد. او بايد از اين موضوع تجربه كسب كند و از ظلم به ديگران بپرهيزد.
بله؛ اگر دعاي نفرين كننده بيشتر از استحقاق فرد ظالم باشد، بايد از عاقبت آن ترسيد.

آینده;439220 نوشت:
البته گفتم که خود حقیر هم زمانی گمان میبردم خدای به آن عظمت ننشسته تا ببیند هر کس و ناکسی لب به نفرین گشود بلافاصله دعای بد و منفی او را مستحاب نماید .. اما متاسفانه عکس این قضیه را برایم ثابت نمود و بهرحال متوجه شدم خداوند همه بندگانش را و بلکه همه موجودات و مخلوقاتش را هرچند به نسبت کم و بیش {زیادتر و کمتر} دوست دارد بلا استثنا اما هرکه هر چه کند بخود کرده فقط همین..

جواب اين سخنان در قبل بيان شده است. اثبات شيء نفي ما عدا نمي كند. برگشت دعا به خود شما و يا به هر شكل ديگري كه تصور مي كنيد،‌مطلب و مدعاي شما را ثابت نمي كند.

آینده;439220 نوشت:
و نکته پایانی و درخواست اینکه اگر تا به الان درحق بنده ای نفرین نموده اید قبل از آنکه دامنگیرش شود او را ببخشید و اگر آن بنده واقعا کار بدی یا ظلم بزرگی را در حقتان انجام داده و شما توان بخشیدن او را ندارید پس چه بهتر که او را بهمان خدا بسپارید و حتم داشته باشید که دیگر خودتان در خطر نابودی قرار نگرفته اید و یا بنا بدلایلی،حداقل کمتر ..

واگذار گذاردن فرد به خدا نفرين نيست؟!
اگر واقعا دنبال جلب لطف خدا در مقابل بدي ديگران هستيد،‌او را عفو كنيد و براي هدايت او را راه مستقيم دعا كنيد.

موفق باشيد.

[="#006400"]هوالعالم

[="#000080"][="#000080"]به نظرم یه مورد هست که باید اضافه بشه
اونم اینه که اگر نفرین ناحق به کسی کار ساز نباشه
اولین ملاکش اینه که شخص مورد نفرین حقیقتا طالب حق باشه
و گرنه هر دو طرف مورد لعن مخلوقات قرار میگیرند
دیر یا زود فرستنده به یک سیستم نفرین کننده و طرف مقابل به یک نفرین شده تبدیل میشه ...
یعنی هر دو به سمت نابودی حرکت میکنند .[/][/]

مگر اینکه یکی یا هر دو به سمت حق رفته
و به خودی که از خداست بیشتر احترام بذاره و نادم از رفتار گذشته اش به خدا پناه ببره

[="#000080"]در مورد کسی که حقیقتا در پناه خداست
نفرین کردن اینطور ادما حکمه ایجاد عاملی برای ریزش برف و بهمنی داره
که بر سر شخصه ایجاد کننده اوار میشه ... [/]

دیر و زود داره و سوخت سوز هم داره
و شاید بشه گفت هر چقدر دیرتر برگشت بخوره سنگین تر و خطرناکتر میشه ...
پس تا دیر یا دیرتر نشده باید کاری کرد و به خدا پناه برد .

حتی شده با مداومت بر ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه با درک معنی و به نیت رفع کدورت و ...
اینجا اگر مورد لطف خداوند قرار بگیرید اگر لازم بشه خداوند حتی ابتدایی ترین موجودات رو برای کمک به کار میگیره

[="#000080"]به نام خودش قسم که دیدم حیوان کارهای خیر میکنه !
نمیگم غریزی و نمیگم از روی بازیگوشی چون این رفتار رو در هزاران همنوعش ندیدم ...
[/]
کلا حق داریم که از ظلم ظالم شکایت کنیم ولی حق نداریم که در شناخت دیگران زود قضاوت کنیم یا قضاوت غلط داشته باشیم
چون اگر بد قضاوت کنیم ممکنه که بی گناهی تا پای چوبه دار کشیده بشه!

میگن پای بی گناه تا پای چوبه دار میره اما بالای دار نمیره !!
حالا همیشه منظور ازین دار . چوبه دار دنیوی نیست. چون در دنیای بعدی هم مشابه این موارد وجود خواهد داشت و
دیر یا زود ....[/]

خیلی ممنونم از راهنمایی های بسیار مفیدتون.
یه زمانی برام واقعا سخت بود که یک نفر رو راحت ببخشم . دلم خیلی شکسته بود و از صمیم قلبم از خدا خواستم عین کاری که با من کرد سر خودش بیاد و تمام اون احساسات منفی و روزهای تلخی رو که تجربه کردم عینا تجربه کنه. اما حالا پشیمونم چون اینجوری ممکنه اطرافیانش هم صدمه ببینن و اونا گناهی ندارن و حالا یادم میاد خودمم خیلی سادگی کردم و اجازه دادم که اون آدم با من اینجوری رفتار کنه برای همین می ترسم که عقوبتش دامن من رو هم بگیره . می ترسم که اشتباه قضاوت کرده باشم. با وجودی که هنوز اون اتفاقات تاثیر بدش رو توی زندگیم نگه داشته ولی دیگه بخشیدمش و می خوام فقط خودم به آرامش برسم و اثر اون دعایی که در حقش کردم رو از بین ببرم و همه چیزو واگذار کنم به خدا که جای حق نشسته.

[="DarkSlateBlue"]باعرض سلام مجدد..

نسیم رحمت;439991 نوشت:
با سلام وعرض ادب؛
از بذل محبت شما و گوشه نگاهتان به آن چه تقديم شد سپاسگزارم.

و عرض ادب و بدون تعارف،همچنین ..

آینده;439220 نوشت:
درمورد نفرین که بنظر خودم البته باید از ته دل و اعماق وجود آدمی بلند شود معتقدم اثر خواهدداشت و بدجور هم اثر خواهد داشت اما نکته مهمی را که فراموش نمودم درپست قبل بیان نمایم {واحتمالا آنراویرایش خواهم نمود} این مهم میباشد که نفرین کننده باید بیشتراز نفرین شونده ترس و واهمه داشته باشد چون به همان اندازه که دلت بشکند و نفرین نمایی و بعد تاثیر بد بگذاری بهمان اندازه نیز دلی خواهدشکست و نفرینی خواهدنمود و تاثیر بسیار بدی را بر تو خواهدگذارد {هرچند که خود او نیز و او نیز و او ..}

{{توجه فرمودید که عینا همان حرفها و سخنان خود شماست که در پست بعدی منعکس گردیده اند}}

نسیم رحمت;439991 نوشت:
اما حقيقت آن است كه تكليف شرعي اقتضا مي كند انسان ابتدا نسبت به مفيد بودن و صحت و درستي آن چه مي خواهد بيان كند يقين پيدا كرده و سپس آن را در اذهان عمومي منتشر كند. بسيار خوب است كه انسان حتي يك درصد احتمال خطا را نيز بدهد.

جناب استاد علیرغم آنکه بحث طولانی میشود اما بطور خلاصه ..
1 همانطور که خود نیز بخوبی میدانید و مستحضرید یقین نمودن و یقین پیداکردن به این سادگی و راحتی ها هم نمیباشد و انسانها عقاید خودشونو باید بیان نمایند تا خوبی ها برجسته و به یقین نزدیک تا که انشاا...یقین حاصل گردد..

2 درمورد اذهان عموم هم که فرمودید،خود هم احتمالا بهتر میدانید که ترس از بیان یک مطلب بدلیل عدم درک اذهان عمومی بنوعی هم غرور و تکبر گوینده و هم توهین به شعور آن اذهان خواهدشد چرا که این برداشت منفی را نیز ممکن است بدهد که آن جامعه آنقدرکم شعور یا مفت خوار بوده اند که یک نفر زحمت میکشیده و بقیه استفاده میبردند و درنهایت بایک بیان و یا یک دیدگاه فریب دیگر خورده و در یک آن و لحظه تغییر عقیده پیدا مینمایند که این چنین جامعه ای احتمالا یا وجود خارجی نخواهدداشت و یا درصورت یک به هزار اگر هم بوجود بیاید احتمالا باید یا میتوان قبل از تولد فاتحه شان را خواند {جامعه ای که اراده و ایمان و علمشان به یک تار مو بنداست و ازخود هیچ اعتماد به نفس و اطمینان و ایمان و علم و شعوری نخواهندداشت که عرض کردم که چنین جامعه ای به هیچ وجه وجود خارجی یا فیزیکی نخواهدداشت چرا که یک جامعه احتمالا تشکیل شده از هزاران انس یا انسان که هریک برای خودشان دارای عقل و شعور و تحرک و تحقیقات و علم و ایمان و رشد و بالندگی و پیشرفت خواهندبود کمااینکه جوامع بشری ازابتدا تا به امروز نیزچنین وضعیتی راداشته اند که این نشان از خواست یا اراده و قدرت و تدبیر و همچنین محبت خداوند دارد}

3 در مورد یکدرصد خطا که من نیز بمانند شما استاد بزرگوار و سخت بدان معتقدم که اگر خوانندگان گرامی یکباردیگر ارسالهای حقیر را در این تاپیک و بدقت مطالعه نمایند {و حتی درسرتاسر این سایت} احتمالا درهیچ کجا باید و حتما و ازاین دست غرور و تکبر یا جهل و نادانی را و غیر قابل اثبات را در آنها نخواهنددید علیرغم آنکه خود نیز بدان صددرصدمعتقد باشند و یا ایمان داشته باشند .. بعنوان فقط مثال {احتمالا باید به معنویات و مادیات یا نیازهای مادی و معنوی خود یا انسان یا فرزندان و به حد کافی توجه نمود} چه کسی با کل این جمله و یا در واقع با این باید مخالفت خواهدورزید ..؟؟ احتمالا هیچکس ولی حقیر از همان نیز با ابتدای احتمالا شروع نموده ام..

{فعلا..}[/]

سلام وعرض ادب؛

آینده;441578 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط آینده نمایش پست ها
درمورد نفرین که بنظر خودم البته باید از ته دل و اعماق وجود آدمی بلند شود معتقدم اثر خواهدداشت و بدجور هم اثر خواهد داشت اما نکته مهمی را که فراموش نمودم درپست قبل بیان نمایم {واحتمالا آنراویرایش خواهم نمود} این مهم میباشد که نفرین کننده باید بیشتراز نفرین شونده ترس و واهمه داشته باشد چون به همان اندازه که دلت بشکند و نفرین نمایی و بعد تاثیر بد بگذاری بهمان اندازه نیز دلی خواهدشکست و نفرینی خواهدنمود و تاثیر بسیار بدی را بر تو خواهدگذارد {هرچند که خود او نیز و او نیز و او ..}
{{توجه فرمودید که عینا همان حرفها و سخنان خود شماست که در پست بعدی منعکس گردیده اند}}

اگر مراد شما همانی است که در پست قبل بیان شد، که هیچ؛ اما بنده با مطالعه آن، غیر از مراد ادعایی شما را برداشت کردم. و گرنه دلیلی نداشت که مطالب شما مورد نقد قرار بگیرد.

آینده;441578 نوشت:
2 درمورد اذهان عموم هم که فرمودید،خود هم احتمالا بهتر میدانید که ترس از بیان یک مطلب بدلیل عدم درک اذهان عمومی بنوعی هم غرور و تکبر گوینده و هم توهین به شعور آن اذهان خواهدشد چرا که این برداشت منفی را نیز ممکن است بدهد که آن جامعه آنقدرکم شعور یا مفت خوار بوده اند که یک نفر زحمت میکشیده و بقیه استفاده میبردند و درنهایت بایک بیان و یا یک دیدگاه فریب دیگر خورده و در یک آن و لحظه تغییر عقیده پیدا مینمایند که این چنین جامعه ای احتمالا یا وجود خارجی نخواهدداشت و یا درصورت یک به هزار اگر هم بوجود بیاید احتمالا باید یا میتوان قبل از تولد فاتحه شان را خواند {جامعه ای که اراده و ایمان و علمشان به یک تار مو بنداست و ازخود هیچ اعتماد به نفس و اطمینان و ایمان و علم و شعوری نخواهندداشت که عرض کردم که چنین جامعه ای به هیچ وجه وجود خارجی یا فیزیکی نخواهدداشت چرا که یک جامعه احتمالا تشکیل شده از هزاران انس یا انسان که هریک برای خودشان دارای عقل و شعور و تحرک و تحقیقات و علم و ایمان و رشد و بالندگی و پیشرفت خواهندبود کمااینکه جوامع بشری ازابتدا تا به امروز نیزچنین وضعیتی راداشته اند که این نشان از خواست یا اراده و قدرت و تدبیر و همچنین محبت خداوند دارد}

عکس فرموده شما هم صادق است.
علامه بر آن که کسی مدعی نیست که انسان به دلیل عدم درک اذهان عموم، مطلب خود را بررسی نکند و درستی و نادرستی آن را مورد بررسی قرار ندهد.
اما این به این معنا نیست که انسان همه حرف را در همه جا بیان کند. قطعا بیان نکات به برخی افراد موجب تزلزل ایمان آن ها خواهد بود.
لذا بیان نکردن برخی نکات در بعضی زمان ها نه نشانه غرور و تکبر گوینده است و نه هم توهین به شعور آن ها؛ اگر کمی مطالعه بفرمائی اهل بیت نیز برخی از افراد را از ورود به برخی مباحث نهی می کردند.

آینده;441578 نوشت:
در مورد یکدرصد خطا که من نیز بمانند شما استاد بزرگوار و سخت بدان معتقدم که اگر خوانندگان گرامی یکباردیگر ارسالهای حقیر را در این تاپیک و بدقت مطالعه نمایند {و حتی درسرتاسر این سایت} احتمالا درهیچ کجا باید و حتما و ازاین دست غرور و تکبر یا جهل و نادانی را و غیر قابل اثبات را در آنها نخواهنددید علیرغم آنکه خود نیز بدان صددرصدمعتقد باشند و یا ایمان داشته باشند .. بعنوان فقط مثال {احتمالا باید به معنویات و مادیات یا نیازهای مادی و معنوی خود یا انسان یا فرزندان و به حد کافی توجه نمود} چه کسی با کل این جمله و یا در واقع با این باید مخالفت خواهدورزید ..؟؟ احتمالا هیچکس ولی حقیر از همان نیز با ابتدای احتمالا شروع نموده ام..

منظور ما جسارت به حضرتعالی نبود. اگر خاطرتان مکدر شد، پوزش می طلبم. در بحث علمی اگر نکته ای گفته می شود، قصد توهین نیست.

[="DarkSlateBlue"]و عرض سلام دوباره ..

نسیم رحمت;439991 نوشت:
نمي دانم چرا اين قدر اصرار داريد كه تمام نفرين ها موثر واقع مي شود. چرا خواست خدا را در استجابت دعا موثر نمي دانيد؟!

2 ابتدا قسمت دوم را توضیح میدهم که در مورد خواست خداست که کاملا اشتباه برداشت نموده اید و بلکه خواست او را درهمه جا لحاظ نموده ام میتوانید یکباردیگر ، دو متن ارسالشده حقیر و مخصوصا ارسال دوم را بخوانید ..

1 چرا اصرار دارم نفرینها موثر واقع میشوند ..؟؟ بدلایل کاملا علمی یا عقلی و منطقی ..

{{البته اگر ابتدا یک تعریف درست و مشخص از نفرین دراین محل ارائه میکردید بهتر بود اما فعلا تا آنموقع یا هنگام ..؟؟}}

یک تعریف ساده یا یک دلیل ساده که چرا معتقدم نفرینها تاثیرگذار خواهندشد..

1 ابتدا معتقدم که برای نفرین احتمالا باید شرایطی مهیا باشد و هرکسی هم نمیتواند شرایط نفرین کردن و نفرین شدن را داشته باشند و بلکه {فقط به اعتقاد خودم} احتمالا باید شرایط خاصی برای این امر محقق گردد یا ایجادشوند که بنابراین و بر این باور ..

2 بایک سری فعل و انفعالات و کنش و واکنش .. درنهایت .. سپس ارتکاب یک ظلم بزرگ .. {البته میتوان به این نکته مهم توجه نمود که این ظلم نباید حتما در فکر ظالم یا کسی که بدی و ظلم را مرتکب شده و میشود کوچکی و بزرگی اش محاسبه یا اندازه گیری گردد و بلکه احتمالا باید توجه داشت که بزرگی یک ظلم را آن فردی که درحقش آن بدی یا ظلم انجام شده تعیین مینماید که درواقع همین نیز درست میباشد که وقتی برای توضیحش نیست{اما اگر بازهم کسی آنرا قبول نداشت میتواند بگوید یا بپرسد حتما که باذکر یک مثال توضیح یا پاسخ خواهم داد}

3 بعد از بوقوع پیوستن یک ظلم باید یک آه نیز از اعماق وجود کسیکه ظلم در حقش انجام شده که البته به تمام تار و پود وجودش هم گره خورده باشد بالا آمده و بهوا بلند شود .. {این نکته ، نکته بسیارمهمی خواهدبود و بلکه این ، جبهه مقابل کوچک و بزرگی ظلم خواهدشد چرا که اگر بزرگنرین ظلمها هم درحق انسانی صورت پذیرد اما آه از نهاد آن فرد یا مظلوم بلند نشود یا اصلا آن ظلم را نبیند یا بدان توجه ننماید ، بنابراین هیچ نفرینی نیز {چنین نفرینی} متولد نمیگردد یا متولد نخواهدشد}

ادامه دارد..[/]

و مجددا عرض ادب..

ادامه ازارسال پیشین..

4 غم و غصه و افسردگی شدید {نه عصبانیت} و دلی که اینک شکسته .. {البته میتوانید بین شماره 3 با 4 را جابجا نمایید و درمورد {نه عصبانیت} هم که باز اگر بخواهم وارد بحث آن شوم سوال و جوابهای دیگرنیز ممکن است بوجود آیند اما بعنوان مثال چرا عصبانیت خیر چون عصبانیت نمیتواند با همه این موارد و بعنوان مثال شکستگی دل یا افسردگی و غم و غصه و باهم و دریکجا جمع گردد که مثلا سبب یک آه هم گردد که عصبانیت بیشتر شیطان را در درون خود یا کنارخود خواهدداشت اما نفرین تا یکجاهایی ازشیطان در آن خبری نخواهدبود که درادامه کمی بیشترمتوجه آن خواهیم شد}

5 تمرکز یافتن فکر یا همه ذهن با تمرکز همه حس ها یا حواسها تا حتی همه ذرات یا ذره،ذره اجزا یا وجود تشکیل دهنده انس یا انسان برای برخاستن یک آه و در نهایت یک نفرین ضروری خواهدشد {که البته آن آه هم غیر ارادی باید باشد نه به عمد یا تلاش ساختگی و مصنوعی}

بنابراین {و البته با تحقیقات میدانی که تنهابدلیل علاقه شخصی بودند و فقط به نظر شخصی که ازاین دست آدمها اگر دقت شود کم نخواهندبود که بمرور و احتمالا و بر اثر فشارهای روحی و روانی یا مشکلات زندگی و بعد از آن،زاد و ولدها و انتقال ژن مخصوص به آن ، بیشتر هم خواهندشد و شما هم احتمالا تاکنون دیده یا اگرکمی بیشتردقت نمایید و یا ازاین پس خواهید دید} این فقط یک انسان مورد ظلم و دل شکسته {که به اصطلاح دلش نازک هم میباشد} که ابتدا مورد ظلم و جور شدید واقع شده {که شدت و تعیین شدت و صدمات یا بزرگی و کوچکی ظلم و صدمات آن و همانگونه که احتمالا درقبل بیان گردید،برعهده خودش هم میباشد {فردموردظلم یا مظلوم} که این عمل یا گفتار و کردار شما {یاما} درنظر ایشان تا چه مقدار ارزش یا تاثیر داشته که گاه ممکن است حتی در نظر ظالم یا فرد مقابل که بدی از او برخاسته کوچک و ناچیز باشند که حتی واقعا هم کوچک و نامقدار هم باشند که این عرض کردم بشدت علاقه یا نازکی دل یا موارد دیگربسنگی خواهدداشت} که همه حواس و افکارش دریک لحظه و بر روی آن ظلم و بر روی یک خواست یا تقاضای منفی برای طرف مقابل متمرکز گردیده که حتما هم یک آه ذره ذره وجودش را فرا گرفته و با نشات از آنها ، بهوا بلند گردد،میتواند شرایط نفرین را فراهم آورده و نفرین نماید که در نفرین نمودن موفق هم عمل نماید {که البته دراینجا احتمالا و دیگر موفقیت بخواست و اراد خداوند بستگی نخواهدداشت که هرچه بوده از خواست و اردانه و یاری خداوند {که بر محورعدالت هم بناگردیده} درقبل از این بوقوع پیوسته و ازاین به بعد چه بهتر که حضور خدا را احساس یا لحاظ ننمود که این نیز دلیلی دارد چرا که قبل از نفرین نمودن همه چیز درتصرف مظلومیت یا بنوعی خوبی ها بوده اما ازاین به بعد قراراست یک جابجایی بسیار محسوس صورت پذیرد و بلکه یک اتفاق بد بوجود آید که بین خوبیها و بدیها تعویض گردد و لذاازاینرو بهتراست که گفته شود ..

چون تاقبل از بوقوع پیوستن نفرین ، شخص ظالمی به شخص مظلومی و بلکه طلمی مرتکب شده بنابراین فرد مظلوم مورد حمایت خداوند و فرد ظالم درتصرف شیطان بوده که بعد از جابجایی یا نفرین نمودن .. فرد مظلوم ظالم میگردد {چون به یک بنده خدا هرچند ظالم رحم ننموده و او را بخدای خود نبخشیده یا واگذار ننموده و با نفرین نمودن درواقع بنوعی خواست شیطان را گردن نهاده و درواقع یک بدی را خلق نموده و .. و الی ادامه ماجرا ..

و البته اگر کسی غیر ازاینرا قبول دارد میتواند ابتدا و هم اینک امتحان نموده که ببیند میتواند همه این فاکتورها را در یکجا یا یکجا داشته باشد و نفرین نماید یا خیر ..؟؟
و اگر چنین نمود یا تعریفی دیگر از نفرین ارائه گردد حقیر نیز بدون کوچکترین لجبازی و در کمال اخترام آنرا خواهم پذیرفت}}

{و البته توجه گردد که برخی نفرینها {یادرخواستهای بد و منفی} هم ممکن است توسط انسانهایی صورت بگیرند که شاید بر اثر چشمان شور یا موارد دیگر درخواستهای بد نموده یا نمایند که مثلا یکنفر بود که درجلوی دیدگان همه یک شتر سالم را ازپای درآورده و فقط با گفتن چنین جمله ای که مثلا کربلایی فلان ، چقدر شترت خوشگل و زیباست .. یا بلکه این شترت چقدر زشت است و بمیرد بهنراست .. البته حقیر خودم باچشمان خود این مورد را ندیدم بلکه حین یک گردش و تفریح و تحقیقات منشا گرفته صرفا ازعلاقه شخصی در یک روستا که مشهوربود خاکی ناپاک دارد یا خاکش نجس یا ناپاک میباشد بدست آوردم و شنیدم که گفتم شاید این هم صورتی دیگرازنفرین باشد که البته حقیر اطلاعات چندانی درموردشان ندارم و اگر کسی به جزئیات آنها آشنایی دارد میتواندبیان نماید و .. و البته این بحث {نفرین} بسیار طولانی تر و با شاخه و برگهای فراوان هم بود که حقیر جمع بندی همه آنهارا و تاجای ممکن بیان نمودم که انشاا... برای همگان نیز قابل درک گردد و اگرعدم پذیرشی و بادلایل علمی یا منطقی و بالاتری وجوددارد و بیان گردد بنده آنهارا با کمال میل پذیرا خواهم بود}

{باسپاس}

باعرض سلام مجدد..

نسیم رحمت;441582 نوشت:
عکس فرموده شما هم صادق است.
علامه بر آن که کسی مدعی نیست که انسان به دلیل عدم درک اذهان عموم، مطلب خود را بررسی نکند و درستی و نادرستی آن را مورد بررسی قرار ندهد.
اما این به این معنا نیست که انسان همه حرف را در همه جا بیان کند. قطعا بیان نکات به برخی افراد موجب تزلزل ایمان آن ها خواهد بود.
لذا بیان نکردن برخی نکات در بعضی زمان ها نه نشانه غرور و تکبر گوینده است و نه هم توهین به شعور آن ها؛ اگر کمی مطالعه بفرمائی اهل بیت نیز برخی از افراد را از ورود به برخی مباحث نهی می کردند.

باعرض سلامی دوباره خدمت شما استاد گرامی و بزرگوار ..

درمورد این گفته شما که منظور حقیر جوامع عدم و درواقع جوامعی بود که بادرنظرز گرفتن آنچه بیان گردید {یعنی شعورنسبی و درواقع اعطای عقل و شعورازجانب پروردگار به همه انسانها و بندگانش} اصلا وجودخارجی احتمالا ندارند و یا جوامعی غیر از خودمان را مدنظر داشت که مثالش زده شد و درمورد سخنان گهربار شما نیزمیتوان گفت که بله حق کاملا باشما خواهدبود و درمورد سخنان حقیر و دربعد داخلی و اگر بخواهیم آنها را بخودمان ربطش دهیم باید چنین گفت که آن متن هم فقط و بیشتر درمورد آندسته از افراد نادانی صدق خواهدنمودکه گمان میبرند ما ملت و بلکه ملت شریف و آگاه و عالم ایران ، نداسته و بدون علم و آگاهی دولتهای خود را و مقدسات و ارزشهای خود را انتخاب نموده ایم و یا اینکه دوستشان داریم و بلکه گمان دارند که ما ملت قدرت فکرکردن را هم حتی نداریم که باید دیگرانی از جایی دیگر یابیرون ازمرزهای جغرافیایی و حتی ساکن درخاک دشمن و همان کسانیکه درواقع این مشکلات را برای ما ودولتهای ما بوجود آورده و میاورند بما علم و آگاهی داده و یا ما را آروشن و گاه نمایند که اعتقاد باطل دارند ما خودفدرت تفکر و انتخاب صحیح را هم نداشته یا نداریم که باید گفت بسی اشتباه و باطل هم فکرمینمایند و .. و الی ادامه ماجرا که البته بر همگان نیز روشن است که آنان قصدشان درواقع چه میباشد که درواقع قصد آنها عدم پیشرفت ملت ایران دربعد مالی و علمی و اقتصادی و نظامی و ازاین دست خواهدبود که انشاا... و بانظر لطف خداوند و توجه ویژه ائمه معصومین {ع} ملت ایران همه مشکلات پیش رو را برخواهدداشت و به آنچه استحقاقش را دارد و دیر یا زود خواهدرسید و بلکه روز سروری ما با حمایت خداوند و معصومین{ع} برجهان نیز فراخواهدرسید،انشاا...}}

نسیم رحمت;441582 نوشت:
منظور ما جسارت به حضرتعالی نبود. اگر خاطرتان مکدر شد، پوزش می طلبم. در بحث علمی اگر نکته ای گفته می شود، قصد توهین نیست.

جناب استاد واقعا ببخشید اما اتفاقا اینجاست که ممکن است کمی جا برای دلخوری و ناراحتی همواریا ایجاد گردد نه آنچه تا اینجا و این لحظه بیان نمودید که {که البته همین مقدارهم شوخی و مزاح بود..انشاا...که خواهید بخشید} و البته به قول گفته و بلکه فرمایش خودتان .. بدون شک بله دربحث علمی جای هیچ دلخوری نیست و بلکه نباید هم باشد {البته بارعایت دقیق نکات کلیدی و مهم آن که احتمالا برهمگان و بخوبی نیز روشن و آشکارخواهندبود و همچون ادب و احترام و حفظ شخصیت افراد از گوینده تا مخاطب یا شنونده یا خواننده که درواقع نشان از تربیت خانوادگی خود و بلکه و شاید ازبعد روانی،نشان ازکمبودها یا عدم کمبودهای دوران کودکی و خردسالی و حتی قبل از تولد یا زایمان همه انسانهای این سیاره خواهدبود}

بنابراین باید بگویم یا کمی خودمانی تر اینگونه سوالم رامطرح نمایم که یعنی جناب استاد بزرگوار،شما درمورد حقیر چنین گمانی برده اید که بنده اینهمه کم ظرفیتم که فورا ازدست شما استاد ارجمند و بزرگوار ناراحت و دلخورگردم ..؟؟ آنهم بخاطر چی ..؟؟ بدلیل بیان حقایق و راهنمایی خودم یا دیگرعزیزان ..؟؟ خیر باورکنید که تا این لحظه هیچ ناراحتی ازشما ندیدم و حتی شمارا هم خیلی دوست داشته و دارم که حتی بدلیل همین علاقه و احترام قصدداشتم تا دیگر به بحث و نوشتارخود ادامه ندهم..
بهرحال هرچه بگویید حقیر با کمال میل پذیرای آنها خواهمبود ..
و البته تمام هدف و قصد حقیر این بود که خواننده خود را بنوعی ازنفرین نمودن بترسانم که نفرین درهر حالتش خوب نخواهدشد و ..

{و انشاا...که همه ما {ایرانیان و شیعیان} درپناه خدا و ائمه معصومین {ع} و برای خدمت به ایران و تشیع و همه مقدسات و ارزشهایمان،موفق و پیروز یا شاد و سرافرازباشیم}

{باسپاس}

آینده;441583 نوشت:
{{البته اگر ابتدا یک تعریف درست و مشخص از نفرین دراین محل ارائه می کردید بهتر بود..؟؟}}

ابتدا باید به این نکته توجه فرمائید که :
نفرین در حقیقت نوعی انتقام گیری از کسی است که ستمی از او به ما رسیده است. در حالی که در فرهنگ اسلام عفو و بخشش و رحمت بر خشم و غصب و انتقام خصوصا نسبت به مؤمنین و نزدیکان ترجیح داده شده است.در عفو لذتی است که در انتقام نیست، همان گونه که رحمت الهی برغضبش سبقت دارد (سبقت رحمته غضبه).

نفرین به معنای دعا بر ضد و به ضرر کسی است‌؛ چنان که خداوند متعال می‌فرماید: "تَبَّت یدا اَبی لَهَب‌ٍ وتَب‌ّ ؛(1) بریده باد هر دو دست ابولهب (و مرگ بر او باد)."
معادل نفرین در قرآن کریم "لعن‌" می‌باشد.
قرآن کریم می‌فرماید:
"اِن‌َّ الَّذین‌َ کَفَروا وماتوا وهُم کُفّارٌ اُولغ‌کَ عَلَیهِم لَعنَة‌ُ اللّه‌ِ والمَلغکَة‌ِ والنّاس‌ِ جمَعین‌؛(2) کسانی که کافر شدند و در حال کفر از دنیا رفتند، لعنت خداوند و فرشتگان و همه مردم بر آن‌ها خواهد بود."(3)

آینده;442039 نوشت:
تمام هدف و قصد حقیر این بود که خواننده خود را بنوعی ازنفرین نمودن بترسانم که نفرین درهر حالتش خوب نخواهدشد و ..

کابر گرامی؛
فرض سوال شما در ابتدای بحث این بود که آیا نفرین ها تاثیر دارد یا نه و اگر دارد در کجا و چه مواردی؟
و اما این که آیا نفرین کردن دیگران پسندیده است یا نه ؟ و آیا نفرین در زندگی فرد نفرین کننده تاثیر منفی دارد یا نه ؟ بحث دیگری است که بخش دوم آن در قبل پاسخ داه شد. و اما در خصوص قسمت اول باید بدانیم:
به طور کلی نفرین نمودن نسبت به دوستان و اطرافیان کار پسندیده ای نیست.

حضرت امام باقر علیه السلام می‌فرماید:"کسی که چیزی را لعنت می‌کند اگر آن شی مستحق نباشد لعنت به خود گوینده بر می‌گردد. پس از لعن مؤمن بپرهیزید تا مبادا خود گرفتار شوید."(4)
انبیا و اولیا الهی جز در موارد نادری که مجبور می شدند، قوم خویش را نفرین نمی نمودند. ایشان در اغلب موارد حتی نسبت به کسانی که به ایشان ستم روا می داشتند و از پذیرش هدایت روی بر می تافتند، دعا می نمودند و از خدای متعال برای آنها هدایت و مغفرت می خواستند
.

پی نوشت ها :
1. مسد(111) آیه 1
2. بقره‌ (2) آیه 161
3. ر. ک‌:نمونه‌، آیت الله مکارم شیرازی و دیگران‌،دارالکتب الاسلامیة‌، تهران‌، ج 1، ص 552 ـ 556
4. ر. ک‌:میزان الحکمة‌، محمدمحمدی ری شهری‌، ج 5، ص 616

آینده;441595 نوشت:
{و البته توجه گردد که برخی نفرینها {یادرخواستهای بد و منفی} هم ممکن است توسط انسانهایی صورت بگیرند که شاید بر اثر چشمان شور یا موارد دیگر درخواستهای بد نموده یا نمایند که مثلا یکنفر بود که درجلوی دیدگان همه یک شتر سالم را ازپای درآورده و فقط با گفتن چنین جمله ای که مثلا کربلایی فلان ، چقدر شترت خوشگل و زیباست .. یا بلکه این شترت چقدر زشت است و بمیرد بهنراست ..

موارد فوق هیچ کدام نفرین نیست.

[="DarkSlateBlue"]باسلام..

نسیم رحمت;442608 نوشت:
کابر گرامی؛
فرض سوال شما در ابتدای بحث این بود که آیا نفرین ها تاثیر دارد یا نه و اگر دارد در کجا و چه مواردی؟

آینده;442039 نوشت:
و البته تمام هدف و قصد حقیر این بود که خواننده خود را بنوعی ازنفرین نمودن بترسانم که نفرین درهر حالتش خوب نخواهدشد و ..

بخش نخست{1}

پس از عرض سلام خدمت خوانندگان گرامی و سلامی دوباره خدمت استاد ارجمند و پس از تایید همه فرمایشات شما در مورد مطالب خوب و زیبا و دلنشینتان که در یک خط موازی با حقیر قرار دارند ، لازم است منباب فقط توجه خواننده گرامی عرض نمایم که این متن کوچک و کوتاه پایانی در واقع بعد از ارسالهای شماره 13 و 15 و 16 و 17 و با حجم و نوشتار بسیار بالا در مورد نفرین و از جانب حقیر که در واقع پاسخ همین سوالات را بطور مشروح در بر داشتند،بیان گردید که البته باید ابتدا آنرا به این شکل صحیحتر، تصحیح مینمودم یا هم اینک بنمایم که :
تمام هدف و منظور حقیر این بوده و این خواهدبود تا بهر روی خواننده بزرگوار مطالب و بنوعی همگان متوجه و هوشیار باشیم که ..؟؟
1 از ظلم و بدی در حق انسانهای ضعیفتر {و درشرایطی که مطمئن گردیم شیطان زمینه این ظلم و ستم را مهیا نموده یا مینماید} دوری و حذر نموده و بفکر دست بالای دست هم باشیم ..
2 اگر روزی و روزگاری ظلمی را مرتکب شده ایم که خود از آن باخبریم با شجاعت هرچه تمام و بلکه هرچه فوری نسبت به عذرخواهی و جبران خسارات فرد مظلوم اقدام نموده تا دیر نشده اگراین کار را بکنیم بهتراست ..
3 اگر روزی و روزگاری هم مورد ظلم و جوری هم قرار گرفتیم و قبل از آنکه لب به لعن و نفرینی بگشاییم بد نیست که ابتدا به این نیز خوب فکر نماییم که ..؟؟ 1 ممکن است این نفرین در مسیر راه زندگی آینده ما به کوهی بنام >>کوه انعکاس اعمال 4 و در هر صورت و تا جای ممکن سعی نماییم از ظلم و نفرین برحذر باشیم هر چند که سخت باشد،خیلی هم سخت،اما ارزشش را دارد..

توضیحات .. {برگشت بخود یا >>خود ما>ظلم فراموش شده

{باسپاس}[/]

[="DarkSlateBlue"]باسلام..

نسیم رحمت;442608 نوشت:
کابر گرامی؛

آینده;442039 نوشت:

بخش دو ..

در پایان شاید ذکر این نکته نیزضروری بیاید که حقیر همین مقدار توضیح یا درخواست کوتاه را هم بعد از ارائه پاسخمفصل به سوالات اصلی در مورد آیا نفرین ها برآورده میشوند یا اثربخش خواهندبود یا خیر بیان نمودم که پاسخ یا جمعبندی پاسخ یا ارسالهای حقیر دراین مورد وبطور خیلی خلاصه و فشرده و ضمن تایید بخش اعظمی ازفرمایشات جناب کارشناس و استاد بزرگوارمان و البته با مرزبندیهایی که خود حقیر براینفرین مشخص و بیان نموده بودم چنین شد که ..؟؟

همه نفرینها در چهارچوب مرزبندیهای خود و تحت شرایط خاصی و البته با برخورداری از پیش زمینه های مادی و معنوی مربوط بخود که در واقع نیاز اثرگذاری نفرینها خواهندبود .. برآورده یا تاثیر گذارخواهندشد چرا که نفرین درصورت صحت و تایید تعریف زیبا و کامل و پرمحتوای جناب کارشناس محترم،درواقع نوعی انتقامگیریست از ظلم و ستم انسانی که در گذشته یا قبل از آن در حقما مرتکب شده که بر اساس همین مقدار تعریف کوتاه اما جامع و کامل و زیبا از طرف کارشناس محترم،میتوان پذیرفت که نفرینها قابلیت تاثیر گذاری را خواهند داشت و البته به اعتقاد شخصی خودم {که تا جای ممکن موافق عفو و بخشش و تا جای ممکن مخالف نفرین یا هر نفرینی باید بود} درستش نیزهمین خواهدبود که نفرینها البته باهمان پیش زمینه ها و تعریف جناب استاد میباید همبرآورده و تاثیرگذار گردند که اگر خلاف این باشد ، در واقع این با روح عدالت وبلکه عدالت محوری خالق و بنیانگذار جهان و قوانین خلقت و خود خداوند و بنوعی نظام آفرینش کهاحتمالا بر مبنا و توازن همین ضرالمثل شیرین فارسی که از هر دست که بدهید از دستی دیگر و شاید در زمان و شرایط متفاوت تر دریافت خواهید نمود،بنا شده.. در تضاد خواهدبود ..

{{که البته اگر چنین بود یاچنین میشد از آن پس گویی به همه انسانهای قوی تر و ثروتمندتر و بنوعی مجوز هرگونهرفتاری یا هرگونه ظلم و ستم به انسانهای محروم و ضعیفتر را صادرمینمود و بدینطریق اجازه میداد که آنان هرگونه که مایل میباشند یا خود دوست دارندبه انسانهای زیر دست و ضعیفتر از خود ظلم نمایند نه آنچه دین یاخداوند مقرر فرموده و حتی نگران عقوبت اعمال زشت و ننگین خود در این دنیا همنخواهندبود که خود خداوند چنین نیرو یا مجوزی را به آنان اعطا فرموده که .. که وجودنفرین در اینجا نیز میتواند بنوعی ضرورت پیدانماید که انسانهای قوی تر همواره ازانسانهای ضعیفتر هراس داشته باشند چرا که آنان اگر زور و قدرت و ثروت ندارند .. ابتدا خدا و سپس سلاحی بسیار مخرب وویرانگر بنام نفرین را دراختیار دارند که درواقع خود خداوند و خالق بی عیب و نقص جهان وآفریننده عدالت به آنان اعطا فرموده و بلکه برای ترس افراد زورگو و ظالم از دست افراد ضعیفتر به این افراد و انسانها بذل و بخشش شده}}

{{پایان}}

{باسپاس}

[/]

پست جمع بندی

پاک کردن آثار نفرین

پرسش :
چه جوری می شود آثار این نفرین رو از بین برد؟ مخصوصا که ممکنه بعضی از آنها نابجا باشد و خدايي نكرده دامن خود آدم را بگیرد؟

پاسخ :
پاسخ اين سوال با تامل در سه نکته روشن مي شود:
1. تبیین نفرین :
نفرین به معنای دعا بر ضد و به ضرر کسی است‌؛ چنان که خداوند متعال می‌فرماید: "تَبَّت یدا اَبی لَهَب‌ٍ وتَب‌ّ ؛(1) بریده باد هر دو دست ابولهب (و مرگ بر او باد) "
معادل نفرین در قرآن کریم "لعن‌" می‌باشد.
قرآن کریم می‌فرماید:
"اِن‌َّ الَّذین‌َ کَفَروا وماتوا وهُم کُفّارٌ اُولغ‌کَ عَلَیهِم لَعنَة‌ُ اللّه‌ِ والمَلغکَة‌ِ والنّاس‌ِ جمَعین‌؛(2) کسانی که کافر شدند و در حال کفر از دنیا رفتند، لعنت خداوند و فرشتگان و همه مردم بر آن‌ها خواهد بود."(3)
نفرین در حقیقت نوعی انتقام گیری از کسی است که ستمی از او به ما رسیده است. در حالی که در فرهنگ اسلام عفو و بخشش و رحمت بر خشم و غصب و انتقام خصوصا نسبت به مؤمنین و نزدیکان ترجیح داده شده است.در عفو لذتی است که در انتقام نیست، همان گونه که رحمت الهی برغضبش سبقت دارد (سبقت رحمته غضبه(
2. تاثیر نفرین در زندگی نفرین کننده:
به طور کلی نفرین نمودن نسبت به دوستان و اطرافیان کار پسندیده ای نیست.
حضرت امام باقر علیه السلام می‌فرماید:"کسی که چیزی را لعنت می‌کند اگر آن شی مستحق نباشد لعنت به خود گوینده بر می‌گردد. پس از لعن مؤمن بپرهیزید تا مبادا خود گرفتار شوید."(4)
انبیا و اولیا الهی جز در موارد نادری که مجبور می شدند، قوم خویش را نفرین نمی نمودند. ایشان در اغلب موارد حتی نسبت به کسانی که به ایشان ستم روا می داشتند و از پذیرش هدایت روی بر می تافتند، دعا می نمودند و از خدای متعال برای آنها هدایت و مغفرت می خواستند.
3. تاثیر نفرین در نفرین شده :
بر این اساس،
بر فرض آن كه شرایط دعا در آن جمع باشد و نفرین به جا و به مورد باشد این دعا نیز با خواست خداوند اجابت می گردد.
قرآن مي فرمايد : « إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ‏؛ به درستی که خوبی ها بدی ها را خواهد پوشانید» (5)

پی نوشت ها :
1. مسد(111) آیه 1
2. بقره‌ (2) آیه 161
3. ر. ک‌:نمونه‌، آیت الله مکارم شیرازی و دیگران‌،دارالکتب الاسلامیة‌، تهران‌، ج 1، ص 552 ـ 556
4. ر. ک‌:میزان الحکمة‌، محمدمحمدی ری شهری‌، ج 5، ص 616
5. هود(10) آيه 114.

width: 100%

[TD][/TD]

موضوع قفل شده است