در باب اوقات شرعی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در باب اوقات شرعی

با عرض سلام
اوقات شرعی برای نماز چگونه تعیین میشوند؟
با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

چالشگر;437493 نوشت:
با عرض سلام
اوقات شرعی برای نماز چگونه تعیین میشوند؟
با تشکر

با سلام و عرض ادب

برای اطلاع از این موضوع می توانید به تاپیک های زیر مراجعه نمایید درصورتی که ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:

http://www.askdin.com/thread7683.html
http://www.askdin.com/thread17316.html
http://www.askquran.ir/thread15663.html

همواره به سلامت باشید

نور;439136 نوشت:
برای اطلاع از این موضوع می توانید به تاپیک های زیر مراجعه نمایید درصورتی که ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:
تشخیص اوقات شرعی
ساعت نماز اول وقت؟؟؟
http://www.askquran.ir/thread15663.html[/quot]

با عرض سلام
به تاپیک هایی که آدرس داده بودید مراجعه کردم. خیلی ممنون. ولی بحث در آنجا بیشتر در خصوص وقت نماز های عصر و عشا و نیز مدت زمانی که هنوز نماز بعنوان نماز اول وقت محسوب می گردد بود. سوال من در مورد روش تعیین اوقات شرعی برای نماز های صبح، ظهر، مغرب و نیز ابتدا و انتهای ماه است.
با تشکر

چالشگر;439164 نوشت:
نور;439136 نوشت:
تشخیص اوقات شرعی
ساعت نماز اول وقت؟؟؟
http://www.askquran.ir/thread15663.html[/quot]

با عرض سلام
به تاپیک هایی که آدرس داده بودید مراجعه کردم. خیلی ممنون. ولی بحث در آنجا بیشتر در خصوص وقت نماز های عصر و عشا و نیز مدت زمانی که هنوز نماز بعنوان نماز اول وقت محسوب می گردد بود. سوال من در مورد روش تعیین اوقات شرعی برای نماز های صبح، ظهر، مغرب و نیز ابتدا و انتهای ماه است.
با تشکر

با سلام و تشکر از پیگیری شما

در تشخیص اوقات شرعی،خواندن مقاله زیر گویا خواهد بود:
http://feghh-osool.blogfa.com/post-24.aspx

موفق و موید باشید

نور;439527 نوشت:
در تشخیص اوقات شرعی،خواندن مقاله زیر گویا خواهد بود: http://feghh-osool.blogfa.com/post-24.aspx

با عرض سلام
مقاله را خواندم. ممنون. چند سوال دارم که به تدریج می پرسم. البته امیدوارم این بار دیگر من را به جایی ارجاع ندهید و خودتان پاسخ را بفرمایید.
1-وقت شرعی برای اذان ها از طریق محاسبات انجام میشود و به موقعیت واقعی خورشید توجهی نمیشود. در صورتیکه در صدر اسلام محاسبه ای انجام نمیشده، چون ساعتی نبوده. آیا این بدعت محسوب نمی گردد؟
2- اوقات شرعی اعلام شده معمولا استانی است و از طریق شبکه های رادیو و تلویزیون استانی اذان پخش میشود در صورتیکه عملا اوقات شرعی در شرق و. غرب استان باید متفاوت باشد. این موضوع لحاظ نمی گردد و مردم شرق و عرب یک استان زمان واحدی برای اذان دارند در صورتیکه شهری که در مجاورت یک شهر (برای مثال) غربی یک استان واقع است . از شبکه استانی دیگری استفاده می کند، اذانی با چند دقیقه اختلاف را مطلع میشود در حالیکه عملا اذان او با شهر همسایه اش در استان دیگر باید همزمان باشد. این مسئله چگونه حل می شود؟
با تشکر

چالشگر;439594 نوشت:
با عرض سلام
مقاله را خواندم. ممنون. چند سوال دارم که به تدریج می پرسم. البته امیدوارم این بار دیگر من را به جایی ارجاع ندهید و خودتان پاسخ را بفرمایید.
1-وقت شرعی برای اذان ها از طریق محاسبات انجام میشود و به موقعیت واقعی خورشید توجهی نمیشود. در صورتیکه در صدر اسلام محاسبه ای انجام نمیشده، چون ساعتی نبوده. آیا این بدعت محسوب نمی گردد؟
2- اوقات شرعی اعلام شده معمولا استانی است و از طریق شبکه های رادیو و تلویزیون استانی اذان پخش میشود در صورتیکه عملا اوقات شرعی در شرق و. غرب استان باید متفاوت باشد. این موضوع لحاظ نمی گردد و مردم شرق و عرب یک استان زمان واحدی برای اذان دارند در صورتیکه شهری که در مجاورت یک شهر (برای مثال) غربی یک استان واقع است . از شبکه استانی دیگری استفاده می کند، اذانی با چند دقیقه اختلاف را مطلع میشود در حالیکه عملا اذان او با شهر همسایه اش در استان دیگر باید همزمان باشد. این مسئله چگونه حل می شود؟
با تشکر

با سلام و احترام

ارجاع دادن از جهت جلوگیری از تکرار مطالب و البته حفظ امانت است.
1.البته محاسبات برمبنای موقعیت خورشید است و نه فقط کتابخانه ای و بدون توجه به اوقات شرعی واقعی و بنابر این است که محاسبه دقیق باشد و بدست آوردن اوقات شرعی بدین طریق بدعت محسوب نمی شود.
2.بله همانطور که بیان کردید ممکن است تفاوتی هرچند اندک درشهرهای استان وجود داشته باشد از این جهت است که گفته شده هرمکلفی باید یقین کند که وقت داخل شده است و سپس نماز بخواند یا روزه را افطار نماید.

موفق و موید باشید

نور;440177 نوشت:
1.البته محاسبات برمبنای موقعیت خورشید است و نه فقط کتابخانه ای و بدون توجه به اوقات شرعی واقعی و بنابر این است که محاسبه دقیق باشد و بدست آوردن اوقات شرعی بدین طریق بدعت محسوب نمی شود.

با عرض سلام
با توجه به اینکه تقویم اوقات شرعی برای زمان های طولانی (مثلا یک سال) هم تنظیم می شود، از فرمایش شما این گونه برداشت می کنم که حرکت خورشید برای این مدت صولانی قابل پیش بینی است و بر اساس این پیش بینی تقویم اوقات شرعی استخراج می شود. این برداشت درست است؟

نور;440177 نوشت:
2.بله همانطور که بیان کردید ممکن است تفاوتی هرچند اندک درشهرهای استان وجود داشته باشد از این جهت است که گفته شده هرمکلفی باید یقین کند که وقت داخل شده است و سپس نماز بخواند یا روزه را افطار نماید.

این تفاوت خیلی هم اندک نیست و به چندین دقیقه میرسد. از طرفی همیشه هم مردم در شرایطی نیستند که امکان یقین برای آنها فراهم شود. بسیاری از مردم زمان کمی برای اقامه نماز صبح دارند و باید منزل خود را برای کار روزانه سریعا ترک کنند. آنها چاره ای جز اعتماد به اذانی که از رادیو و یا تلویزیون پخش میشود و معتبر است ندارند.

با سپاس

[="Navy"]

چالشگر;440792 نوشت:
این تفاوت خیلی هم اندک نیست و به چندین دقیقه میرسد. از طرفی همیشه هم مردم در شرایطی نیستند که امکان یقین برای آنها فراهم شود.

با سلام
بنده خودم یه دفترچه اذان دارم که توسّط کارشناسان موثّقی تهیّه شده و از روی اون نماز می‌گزارم،
بیشتر فقیهان هم فرموده‌اند که اعتماد بر اذان وقتشناس ثقه، مجزی است،
در خصوص اون شهرستان‌های مجاور هم که اشاره کردید، خب بدیهی است که اونا نمی‌تونند به اذان مرکز استان رجوع کنند،
و روشنه که اهل هر منطقه باید بر حسب افق خودش اعمال عبادی را انجام دهد،
بنابراین در خصوص وقت نماز برای شهرستان‌هایی که نسبت به مرکز استان، در جهت شرق قرار دارند امر سهل است چون لحظه اذان اونها قبل از اذان مرکز استان، واقع میشه که موافق احتیاط است،
ولی برای شهرستان‌های غربی استان، اونا اگر بخواهند که با اذان مرکز استان نماز بگزارند باید احتیاط کنند و یکی دو دقیقه بعد از اذان مرکز، به انجام فریضه نماز بپردازند.
البته ناگفته پیداست که نسبت به فریضه روزه نیز چه در لحظه افطار و چه در لحظه امساک، باید احتیاطات فوق رعایت بشه.
والله یقول الحق و هو یهدی السبیل.[/]

چالشگر;440792 نوشت:
با عرض سلام
با توجه به اینکه تقویم اوقات شرعی برای زمان های طولانی (مثلا یک سال) هم تنظیم می شود، از فرمایش شما این گونه برداشت می کنم که حرکت خورشید برای این مدت صولانی قابل پیش بینی است و بر اساس این پیش بینی تقویم اوقات شرعی استخراج می شود. این برداشت درست است؟

سلام علیکم وقت بخیر

بله همین طور است که فرمودید.

چالشگر;440792 نوشت:
این تفاوت خیلی هم اندک نیست و به چندین دقیقه میرسد. از طرفی همیشه هم مردم در شرایطی نیستند که امکان یقین برای آنها فراهم شود. بسیاری از مردم زمان کمی برای اقامه نماز صبح دارند و باید منزل خود را برای کار روزانه سریعا ترک کنند. آنها چاره ای جز اعتماد به اذانی که از رادیو و یا تلویزیون پخش میشود و معتبر است ندارند.

با سپاس

اگر یقین به داخل شدن وقت نداشته باشند نمی توانند نماز را بخوانند و عجله داشتن ملاک عمل نیست باید یقین کنند که نمازشان در وقت واقع شده است.

موفق و موید باشید

با عرض سلام.
در مورد سوال دوم پاسخم را گرفتم. متشکرم.
اما در مورد اول:

نور;441372 نوشت:
بله همین طور است

چرا از همین استدلال برای تعیین ابتدای ماه استفاده نمی شود؟ به عبارت دیگر چرا ما از پیش بینی های نجومی بجای رویت بصری برای تعیین ابتدا و انتهای ماه رمضان استفاده نمی کنیم؟

با تشکر

موضوع قفل شده است