جمع بندی سلام کردن به زنان برای چه افرادی ایراد ندارد؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سلام کردن به زنان برای چه افرادی ایراد ندارد؟

سلام

از امام علی علیه السلام نقل شده که ایشان از سلام کردن به زنان جوان اجتناب می‌کردند.

سئوال: زن جوان در این موضوع به چه سنی گفته می‌شود؟ آیا تشخیص با خود مرد است؟ زن متاهل و مجرد فرقی می‌کند؟

سئوال: از لحاظ اخلاقی در موارد زیر چگونه باید عمل کرد که سلام نکردن حمل بر بی‌ادبی یا بد اخلاق بودن مرد نشود؟

1- ابتدا سلام کردن یک کارمند به همکاران زن در یک اداره ،

2- ابتدا سلام کردن یک پزشک به همکاران زن و بیماران زن در یک بیمارستان ،

3- ابتدا سلام کردن یک استاد به دانشجو ی دختر در یک دانشگاه ،

4- ابتدا سلام کردن یک مرد به زن همسایه‌ی واحد های مجاور هم در یک آپارتمان ،

5- ابتدا سلام کردن یک مهمان یا میزبان مرد به زنان در یک میهمانی،

6- سلام کردن یک کاربر مرد به یک کاربر زن در یک وب سایت گفتگو نظیر اسک دین.

سئوال: اگر زنی در یکی از شش حالت بالا به دیگران از سلام نکردن مردی ابراز ناراحتی کرد وظیفه آن مرد چیست؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

متعلم;437490 نوشت:
سلام

از امام علی علیه السلام نقل شده که ایشان از سلام کردن به زنان جوان اجتناب می‌کردند.

سئوال: زن جوان در این موضوع به چه سنی گفته می‌شود؟ آیا تشخیص با خود مرد است؟ زن متاهل و مجرد فرقی می‌کند؟

سئوال: از لحاظ اخلاقی در موارد زیر چگونه باید عمل کرد که سلام نکردن حمل بر بی‌ادبی یا بد اخلاق بودن مرد نشود؟

1- ابتدا سلام کردن یک کارمند به همکاران زن در یک اداره ،

2- ابتدا سلام کردن یک پزشک به همکاران زن و بیماران زن در یک بیمارستان ،

3- ابتدا سلام کردن یک استاد به دانشجو ی دختر در یک دانشگاه ،

4- ابتدا سلام کردن یک مرد به زن همسایه‌ی واحد های مجاور هم در یک آپارتمان ،

5- ابتدا سلام کردن یک مهمان یا میزبان مرد به زنان در یک میهمانی،

6- سلام کردن یک کاربر مرد به یک کاربر زن در یک وب سایت گفتگو نظیر اسک دین.

سئوال: اگر زنی در یکی از شش حالت بالا به دیگران از سلام نکردن مردی ابراز ناراحتی کرد وظیفه آن مرد چیست؟

بسمه تعالی

در حديث معتبري از امام صادق (ع) نقل شده:
« كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ كَانَ يَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ؛ (1) رسول خدا (ص) بر زنان سلام مى‏ كرد، و پاسخ سلام آنان را مى‏ داد، امير المؤمنين (ع) نيز به زن ها سلام مى‏ كرد و به آنان جواب مى‏ داد، ولى از سلام كردن به زن هاى جوان كراهت داشت، و مى‏ فرمود: مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد».
از اين روايت استفاده مي شود كه سلام نمودن به زنان جوان مكروه است و حضرت، علت اين كراهت را هم ذكر نموده است.
با توجه به أحاديث مذكور بايد بگوييم فتواي فقهاي عظام طبق آنچه از روايات استفاده نموده اند كراهت سلام دادن به زنان جوان است و در اين كراهت فرقي بين همكلاسي و فاميل و غير آن وجود ندارد. البته سلام دادن به زنان جوان حرمت ندارد و گناهي بر آن مترتب نيست. ولي بهتر است كه از اين امر مستحب، در غير ضرورت به دليل اشتمال بر پيامدهاي نامطلوب خودداري شود. چرا كه شيطان براي انحراف مؤمنان گام به گام عمل مي كند و گرچه در ابتدا با سلام آغاز مي شود ولي ممكن است در پايان خوشي نداشته باشد.
با این توضیح پاسخ سوالات شما نیز مشخص می شود،و البته دلیل حضرت شامل سلام کتبی در فضاهائی مانند اسک دین نمی شود.
موفق باشید.

پي نوشت ها:
1. كليني، محمد بن يعقوب، كافي، تهران، دار الكتب الإسلامية، 1407 هق، ج‏2، ص 648.

[="Times New Roman"][="Black"]سلام کردن به هیچ رده سنی ایرادی نداره . من که به همه سلام میکنم..:khandeh!: این همه ثواب نصیبم میشه..:khandeh!::Gol:[/]

Im_Masoud.Freeman;439158 نوشت:
سلام کردن به هیچ رده سنی ایرادی نداره . من که به همه سلام میکنم.. این همه ثواب نصیبم میشه..

...أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ
...مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد.

[="Times New Roman"][="Black"]

علی ;439160 نوشت:
...أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ
...مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد.

ولی من نمی ترسم..:khandeh!: ضرری هم نداره..:khandeh!:[/]

Im_Masoud.Freeman;439162 نوشت:
ولی من نمی ترسم.. ضرری هم نداره..

خوب دقت کنید که چه کسی این جمله رو گفته.
موفق باشید.

[="Times New Roman"][="Black"]

علی ;439168 نوشت:
خوب دقت کنید که چه کسی این جمله رو گفته.
موفق باشید.

جانم فدای امیرالمومنین..:Gol::Gol::hamdel:
اما آقا فرمودند می ترسم چنین حالتی ایجاد بشه..یعنی ممکنه . قطعی نیست . ممکنه ایجاد هم نشه .:khandeh!:[/]

Im_Masoud.Freeman;439170 نوشت:
اما آقا فرمودند می ترسم چنین حالتی ایجاد بشه..یعنی ممکنه . قطعی نیست . ممکنه ایجاد هم نشه .

منظور امام از "میترسم" احتمال دادن نبوده. بلکه میخوان اهمیت قضیه رو جلوه بدن.

پرسش:

از امام علی (علیه السلام) نقل شده که ایشان از سلام کردن به زنان جوان اجتناب می‌کردند. با توجه به این روایت، زن جوان در این موضوع به چه سنی گفته می‌شود؟

پاسخ:
در حديث معتبري از امام صادق (علیه السلام) نقل شده:
« كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله و سلم) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (علیه السلام) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ كَانَ يَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ (1)
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بر زنان سلام مى‏ كرد و پاسخ سلام آنان را مى‏ داد؛ امير المؤمنين (علیه السلام) نيز به زن ها سلام مى‏ كرد و به آنان جواب مى‏ داد؛ ولى از سلام كردن به زن هاى جوان كراهت داشت
و مى‏ فرمود: مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد»

از اين روايت استفاده مي شود كه سلام نمودن به زنان جوان مكروه است و حضرت، علت اين كراهت را هم ذكر نموده است.
با توجه به أحاديث مذكور بايد بگوييم فتواي فقهاي عظام طبق آنچه از روايات استفاده نموده اند كراهت سلام دادن به زنان جوان است و در اين كراهت فرقي بين همكلاسي و فاميل و غير آن وجود ندارد.
البته سلام دادن به زنان جوان حرمت ندارد و گناهي بر آن مترتب نيست، ولي بهتر است كه از اين امر مستحب، به دليل اشتمال بر پيامدهاي نامطلوب، در غير ضرورت خودداري شود.
چرا كه شيطان براي انحراف مؤمنان گام به گام عمل مي كند و گرچه در ابتدا با سلام آغاز مي شود ولي ممكن است در پايان خوشي نداشته باشد.

پي نوشت:
1. كليني، محمد بن يعقوب، كافي، تهران، دار الكتب الإسلامية، 1407 هق، ج‏2، ص 648
.

موضوع قفل شده است