صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,428
  حضور
  158 روز 16 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94086

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر
  این روزها که ترویج فرهنگ استفاده از چادر به یکی از دغدغه های زندگیم تبدیل شده، با دقت زیادی به مدل های مختلف چادر در محیط اطرافم نگاه می کنم. و از قضا چند وقت پیش در مترو با خانمی آشنا شدم که چادر بسیار زیبایی به سر داشت و تصمیم گرفتیم پس از معرفی چادر جلابیب که در گزارش پیشین برای مخاطبان عرضه شد، به بیان ویژگی های چادر حسنا بپردازیم. این نوع چادر، حجابی مثل چادرهای نیم دایره ساده داشت ولی طراحی اش بسیار متفاوت از چادرهای ساده بود. بر خلاف چادرهای ساده روی سر سنگینی نمی کرد و با مقنعه ای که همراه این نوع چادر عرضه می شد، حجاب کاملی را ارائه می نمود.

  از صحبت‌های این خانم تقریبا ۳۵ ساله، متوجه شدم که نام این چادر حسنا است و احساس راحتی زیادی را برای زنان چادری به همراه دارد. او به خبرنگار رجانیوز گفت: آشنایی من با چادر حسنا به زمان دانشجویی‌ام بر می‌گردد. در ان زمان پسرم تنها شش ماه داشت و باید او را هر روز قبل از شروع کلاس به خانه مادرم می‌بردم، در آن مدت استفاده از چادرهای معمولی برایم کار بسیار سختی بود و به دنبال چادری می‌گشتم که راحت و به دور از هر گونه خودنمایی باشد. آنقدر گشتم تا اینکه یکی از دوستانم چادر حسنا را به من معرفی کرد و حالا نزدیک به شش سال است که از این نوع چادر استفاده می کنم و از این انتخاب بسیار راضی هستم.

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

  این آشنایی باعث شد تا ما از نزدیک در جریان فعالیت‌های زهرا نیلچی زاده طراح این نوع چادر قرار گرفته و گفتگویی را با ایشان ترتیب دهیم.

  خانم نیلچی زاده چه شد که فکر طراحی چادر حسنا به ذهنتان رسید؟

  این حجاب از قدیم حجاب ملی زنان ایران بوده است و ما آن را به عنوان یک پوشش ملی برای خودمان قبول داشته و یقین داشتیم که می تواند یک حجاب خوب و کامل برای زنان امروز باشد. پس از اشنایی بیشتر با حسنا، یکسری طراحی های جدیدی را ارائه کردیم که باعث شد این چادر، کامل تر شده و ویژگی های خوبش افزایش یابد. این حجاب به خاطر اینکه قابلیت رو گیری دارد مثل چادرهای نیم دایره ساده جلب توجه نمی کند و حتی خانم های چادری که برایشان حجاب کامل در عین تغییر نکردن ظاهرشان مهم بود؛ این حجاب را پذیرفتند. ضمن اینکه به اذعان دیگران حتی تاکنون یک نقطه ضعف در خصوص چادر حسنا وجود نداشته و مشتریانمان یک ایراد هم از آن نگرفته اند. البته این حجاب اگر به همراه مکملاتش استفاده شود به عنوان بهترین حجاب شناخته خواهد شد و بهتر است کویم که چادر حسنا شماره ثبت صنعتی نیز دارد.

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

  مکملات چادر حسنا چیست؟

  چادر حسنا یک مقنعه آستین دار دارد که با طرح مقنعه آستین داری که در مشهد به فروش می رسد، کاملا متفاوت بوده و طراحی خودمان است. این مقنعه در حقیقت جایگزین مانتو، ساق دست و حتی رو بند می شود.

  در چه سالی چادر حسنا را طراحی کردید؟

  چادر اصیل ایرانی در زمان رضا شاه وجود داشت و آن موقع به نام چادر شش متری معروف بود. شما قطعا در فیلم های قدیمی این نوع چادر را دیده اید که دستک های تقریبا کوتاهی داشت و از شش متر پارچه استفاده می کرد و چین زیادی داشت. در سال ۸۱ ما طراحی چادر کمری که همان چادر اصیل ایرانی بود را شروع کردیم که با چادر قجری فرق دارد و نامش را حسنا گذاشتیم. چادر اصیل ایرانی دستک های بلند دارد که مشکی آن یک وجب از زانو پایین تر است، چادر احرامش یک وجب بالای زانو است و چادر گلدارش برای استفاده در منزل، روی زانو است و به صورت دو تکه دوخته می شود.

  یعنی تکه بالا و پایینش از هم جداست؟

  نه این دو تکه از پشت به هم وصل هستند و چیز جدایی ندارد،از جلو هم از خط کمر به هم وصل است.

  چادر حسنا برای انجام چه کارهایی و چه گروه سنی ای بهتر است؟

  این چادر برای یک دختر قبل از سن تکلیف برای انس گرفتن با حجاب استفاده می شود تا یک خانم ۷۰ ساله که نمی تواند به خاطر وضعیت جسمانی اش چادر معمولی به سر کند، حسنا مانعِ انجام هیچ کاری نمی شود و از یک خانم خانه دار تا یک خانمی که کوهنورد است می توانند از آن استفاده می کنند، دو تا از مشتریان ما کوهنورد حرفه ای هستند که این چادر پاسخگوی نیازشان در فعالیت کوهنوردی بود و این چادر درهنگام وزش باد از بدن فاصله دارد و اندام را مشخص نمی کند.

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

  خانم نیلچی زاده تاکنون سابقه داشته که چادر حسنا خانمی که مانتویی بوده یا عقیده ای به حجاب نداشته را چادری و باحجاب کند؟


  موارد خیلی زیادی در این خصوص داشته‌ایم. بهتر است اینجا به این نکته اشاره کنم که همه هنرجویان و شاگردان ما با کار در این فضا آشنا هستند، آن ها چه در زمان آموزش و چه در زمان کار با وضو هستند، بدون وضو پارچه را برش نمی زنند و در سر کلاس حضور نخواهند داشت. خیلی ها به خاطر اینکه چادر حسنا حجاب کاملی داشت به سراغ ما می آمدند و خیلی ها هم اصلا چادری نبودند و به واسطه این حجاب چادری شدند.

  یادم می‌آید سال ۸۵ دو تا خواهر برای دوخت چادر به دفتر ما مراجعه کردند که ظاهر مناسبی از نظر حجاب نداشتند. من به اینها نگفتم که شما مانتویی هستید و من برای شما چادر نمی دوزم بلکه با روی باز با آن ها برخورد کردم و وقت گذاشتم همه مدل ها را نشانشان دادم و آن ها به لطف خدا چادر حسنا که ان زمان به اسم چادر اصیل ایرانی شناخته شده بود را انتخاب کردند.

  پس از انتخاب به ان ها گفتم که "حالا ما با شما چیکار کنیم؟چون صاحبکارمان راضی نیست برای کسی که اهل آرایش است چادر بدوزیم"، یک نگاه به محیط کار من کردند و گفتند "مگر شما برای خودتان کار نمی کنید" گفتم "من یک کارگر ساده ام اگر خانم فاطمه زهرا (س) قبول کرده باشند ایشان صاحبکار من هستند." به آن ها گفتم که اصلا آرایش با حجاب سنخیت ندارد وقتی من محجبه آرایش کنم و حجابم را به تمسخر بگیرم چطور توقع دارم که دیگران به من به عنوان یک خانم محجبه احترام بگذارند.

  آنها گفتند که ما اصلا چادری نیستیم و امدیم یک چادر سفارش بدهیم که اگر ختم و یا زیارتی رفتیم چادر داشته باشیم و این چادر حسنا هم بهتر و زیباتر است. گفتم من اصلا کاری به این حرف ها ندارم و می گویم زمانی که از این چادر استفاده می کنید نباید ارایش داشته باشید. در حقیقت هدف ما این است که این افراد ذره ذره حرمت حجاب را بفهمند و همین اثرات را هم الحمدالله داشته است، وقتی این حرف را به این دو خواهر زدم یکی از ان ها که حجابش بهتر از آن یکی بود شرایط کار ما را قبول کرد.

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

  ولی خواهرشان با دلخوری به من نگاه می کرد و زیر لب غر می زد. بعد از اینکه تصمیم به رفتن گرفتند به من گفت که خانم من اصلا چادری نیستم و آنقدر گنهکار هستم که دیگر نمی خواهم به خاطر یک چادر مدیون شما شوم. وقتی این حرف را زد من به او گفتم که از همین وجدانت خوشم امد و همین که نمی خواهی مدیون من شوی برایم خیلی خوشایند است. شما به عنوان یک خانم مسلمان فکر نمی کنی که با این وضعیت مدیون خانم فاطمه زهرا (س) می شوی. پس از این صحبت ها همه گریه می کردیم و منقلب شده بودیم و پس از آن این دختر نیز سفارش دوخت چادر حسنا را داد و هفته دیگر بدون آرایش برای دریافت چادرش آمد. دو ماه بعد این خانم به من زنگ زد و گفت: خانم شما با من چیکار کردی، از آن روزی که چادر حسنا را به سر کرده ام آن را کنار نگذاشته ام و خودم تعجب کرده ام.

  این چادر چند متر پارچه استفاده می کند؟

  یکی از ویژگی های خوب این چادر برعکس چادرهای دیگر این است که به خاطر نوع الگویش اسیب پذیری کمی دارد. ماهی یکبار هم به شست و شو نیاز ندارد چون اصلا کثیف نشده و روی زمین کشیده نمی شود. به خاطر نوع برش الگو به جایی گیر نمی کند که پاره شود و از بین رود. به اندازه همان چادر معمولی پارچه مصرف می کند و با پارچه های ساده دوخته می شود.

  حسنا؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت به دور از خودنمایی + تصاویر

  خانم ها چگونه می توانند اقدام به تهیه این نوع حجاب نمایند؟

  ما هم پذیرش حضوری داریم و هم برای شهرستان ها و خارج از کشور به صورت غیر حضوری این چادر را تهیه می کنیم. تاکنون از کانادا، آمریکا، آلمان و برخی کشورهای دیگر سفارش دوخت داشته ایم. ما در چند سال اخیر بیشتر هدفمان را روی آموزش این چادر گذاشته ایم و از آذر به بعد درصد آموزش را بالا می بریم تا بتوانیم فرهنگ حجاب قرآنی را افزایش دهیم و دوستان علاقمند می توانند برای آموزش در سراسر کشور با شماره تلفن ۰۹۱۲۳۱۰۰۰۸۳تماس حاصل نمایند. ما اخیرا برای آموزش این چادر به استان قزوین رفته بودیم و با استقبال خوبی مواجه شد؛ چراکه ما برش حجاب ها را به صورت کاربردی آموزش می دهیم.


  راهکار شما برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟


  ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تنها با حرف صورت نمی گیرد بلکه باید با عمل همراه باشد و همین که ما مشتری را حضورا دعوت می کنیم یک فرهنگسازی صورت می گیرد. در یکی از جلسات شورای شهر دوره قبل که من هم حضور داشتم، خانمی می گفت که به نظر من بهتر است برای ترویج چادر روی آن ها پولک و منجوق بدوزیم و خانمی که مسئول جلسه بود هم گفت به نظر من ما باید مثل دشمن رفتار کنیم دشمن چراغ ها را خاموش می کند و یک سری تغییراتی ایجاد می کند بعد چراغ ها را روشن می کند و همه می گویند وای ما چه زمانی این آب و رنگ شدیم. وقتی نوبت به من رسید به آن ها گفتم من با نظر شماها مخالف هستم ما می گوییم ما دوستیم دشمن نیستیم دوست باید چراغ ها را روشن کند، راه و چاه را نشان دهد ان دو حسن دارد؛ چراکه امکان بازگشت را برای کسی که به بیراهه می رود، فراهم می کند و چون از قبل با راه آشنا شده احتمال اینکه برگردد خیلی زیاد است و اگر هم برنگردد حجت بر او تمام شده است چون با آگاهی رفته است. من باره گفته ام در هر شهری که فقط ده نفر برای آموزش اماده باشند، خدمات آموزش ارائه می دهیم و در آخر هم یک هماش حجاب برگزار می کنیم و این ده نفر را معرفی می نماییم. در حال حاضر ما از اکثر شهرها سفارش داریم و من نمی توانم همه این سفارش ها را انجام بدهم بلکه می خواهم ماهی گیری را به آنها آموزش دهم و قطعا با فراگیری آموزش حجاب قرانی قدم های خوبی در حوزه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب برداشته می شود.


 2. صلوات ها 34


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  748
  حضور
  16 روز 18 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2706  سلام
  ابتکار بسیار خوب و ارزنده ایه.
  ان شاء الله خدا قسمت کنه ما هم یکی از مشتری هاش بشیم.

  ای کاش این عکسهای "مدل مانند" رو تهیه نمی کردند. که خانم کیف دستشه و...
  تمام عزت کار به اینه که هیچ تقلیدی از غرب نداشته باشه.

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  علاقه
  -ورزش - هنر -خلاقیت- آسمان خدا- ادمای خوب
  نوشته
  443
  حضور
  4 روز 21 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3111  نقل قول نوشته اصلی توسط علی نمایش پست ها
  ای کاش این عکسهای "مدل مانند" رو تهیه نمی کردند. که خانم کیف دستشه و...
  اتفاقا اینکه توی عکس نشون داده خوبه

  چون مثلا منی که دانشجو هستم میخوام ببینم اصلا با این چادر میشه کیف هم دست گرفت یا نه!

  درسته مشخصه ولی این که نشون میدن توی عکس دیگه خیالم راحت میشه که برا دانشگاه سخت نیست
  اللهم عجل لولیک الفرج

 6. صلوات ها 12


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  156
  حضور
  6 روز 14 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  800  چقدر خوب بود که زود به زود مدل های قشنگ و پوشیده از چادر بیرون بیاد تا تنوعش از مدهای جلف مانتو جلو بزنه.. اینطوری به خاطر مد هم که شده همه چادری میشن.

 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  748
  حضور
  16 روز 18 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2706  نقل قول نوشته اصلی توسط Ahoo-71 نمایش پست ها
  درسته مشخصه ولی این که نشون میدن توی عکس دیگه خیالم راحت میشه که برا دانشگاه سخت نیست
  با روشهای دیگه هم میشد این کارو کرد.
  نمیگم این شکل تبلیغ ممکنه مفسده داشته باشه یا از لحاظ شرعی قابل گیر دادنه، فقط میگم سبکش تبلیغش تقلیدی هست و تقلید ما رو به عزت نمیرسونه.

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  نقشه کشی/مداحی
  نوشته
  148
  حضور
  1 روز 9 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1039  وای چه خوب...
  خوراک دانشگاهه!!!!

  چو خود یار تو دیدم چه نیک فهمیدم
  عزیز فاطمه مهدی چقــــــدر تنهایی!


  دلنوشته

 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  قرص اسمارتیز
  نوشته
  135
  حضور
  1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1038  درسته به خاطر راحتی بعضی چادر ها چادری شدن استقبال میشه
  ولی چادری شدنی که پشتش ایدئولوژی نباشه و فقط به خاطر خوش اومدن باشه نه دوام داره نه وقار
  طرف باید بدونه برا چی چادری میشه نه فقط واسه مد. بعد میشه مثل خیلی از چادری ها که اگر بی چادر بودن بهتر بود لا اقل آبروی چادریا حفظ میشد

  نقل قول نوشته اصلی توسط راه روشن نمایش پست ها
  اینطوری به خاطر مد هم که شده همه چادری میشن.

  بسار بسیار تاکید می کنم دیدن مستند شب نامه رو از دست ندین

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  156
  حضور
  6 روز 14 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  800  نقل قول نوشته اصلی توسط bentolhodaa نمایش پست ها
  درسته به خاطر راحتی بعضی چادر ها چادری شدن استقبال میشه
  ولی چادری شدنی که پشتش ایدئولوژی نباشه و فقط به خاطر خوش اومدن باشه نه دوام داره نه وقار
  طرف باید بدونه برا چی چادری میشه نه فقط واسه مد. بعد میشه مثل خیلی از چادری ها که اگر بی چادر بودن بهتر بود لا اقل آبروی چادریا حفظ میشد


  ولی همین که چادر ظاهر زنان و دختران رو از بدن نما بودن نجات میدهد و منظور اصلی چادر هم همین می باشد.
  در ضمن اگر شما از خیلی از اونایی که جلف و با مانتو تنگ میگردند بپرسید که چرا اینطوری لباس میپوشند میگویند منظور خاصی نداریم فقط به خاطر قشنگیه!!
  اما هممون خوب میدونیم که پوشیده بودن اونا هم به نفع خودشونه و هم به نفع جامعه اما امان از مد...


 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  راهیان نور،مسجد،هیئت،شهدا،زیارت
  نوشته
  220
  حضور
  4 روز 8 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1098  از اون حرفا بودا...
  چرا الکی جَو می دی جناب "علی" ؟
  تقلید ... غرب ... مفسده چیه مؤمن؟
  این چه اخلاق بَدیه که ما ایرانی ها داریم... که مدام تو موضع نقد قرار می گیریم؟!؟

  سختمونه بگیم "احسنت"
  "خدا توفیقتون بده"
  "چه عالی"
  "خدا قوت"
  "اجرتون با مادر سادات"

  تو نقد دین هم اِفراط داریم!
  تو تبلیغ دین هم افراط داریم!
  سرسخت و صُلب... معترض و منتقد... جَو زده...

  همش دنباله یه ای کاش... یه نقطه ی قابل نقد... یه گرفت و گیر... یه اشکال... می گردیم که دست بذاریم روش بریم بالا منبر!
  ویرایش توسط دونه حباب : ۱۳۹۲/۰۹/۱۱ در ساعت ۰۷:۱۹

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  راهیان نور،مسجد،هیئت،شهدا،زیارت
  نوشته
  220
  حضور
  4 روز 8 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1098  انصافاً نه جلفه نه الکیه...
  فقط... بابا خوب ما مشکله تابستون داریم... که گرمه
  این که گرمتره که
  ویرایش توسط دونه حباب : ۱۳۹۲/۰۹/۱۱ در ساعت ۰۷:۲۲

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. تو میایی ای پسر فاطمه
  توسط safareeshghe در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۰, ۱۹:۴۷
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود