رفتن سر کار با پارتی!!!

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتن سر کار با پارتی!!!

با سلام و خداقوت؛در مورد سر کار رفتن به سفارش کسی یا به قول خودمون با پارتی در اداره یا سازمانی مشغول به کار بشیم آیا حقوقی که دریافت می کنیم حلال است و اینکه ممکن است حق کسی را ضایع کرده باشیم و مشمول حق الناس شویم؟ مرجع: امام خامنه‌ای(ابت سایت خوب، پر محتوا و مفیدتون هم خدا قوت و اجرکم عندالله)

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

a.sadat.m;437369 نوشت:
با سلام و خداقوت؛در مورد سر کار رفتن به سفارش کسی یا به قول خودمون با پارتی در اداره یا سازمانی مشغول به کار بشیم آیا حقوقی که دریافت می کنیم حلال است و اینکه ممکن است حق کسی را ضایع کرده باشیم و مشمول حق الناس شویم؟ مرجع: امام خامنه‌ای(ابت سایت خوب، پر محتوا و مفیدتون هم خدا قوت و اجرکم عندالله)

با سلام و عرض ادب و تشکر از حضور شما در سایت

درصورتی که تخصص لازم را درکار محول شده ،داشته باشید حقوق دریافتی حلال است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در سایت

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیز..
توی ایران بر اساس توانمندی سرکار رفتن رو بی خیال شو..:khandeh!: مگه اینکه خدا بهت حال بده..:khandeh!:
هرجا سخن از استخدام است نام زیبای پارتی می درخشد..:khandeh!:
بنده الان دارم کارشناسی نرم افزار می خونم . از الان قول سه تا شغل که اصلا به رشته ام ربطی نداره رو با حقوق ماهی یک میلیون و پانصد هزار تومن بهم دادن..:khandeh!:
وقتی از هرکس توی تخصص خودش استفاده نشه . افراد چند شغله بشن . و به هر شغل به اندازه ی خودش بها داده نشه . آدم مجبوره متوسل به ابزار متشخصی به اسم پارتی بشه..:khandeh!:
[/]

Im_Masoud.Freeman;437920 نوشت:
وقتی از هرکس توی تخصص خودش استفاده نشه . افراد چند شغله بشن . و به هر شغل به اندازه ی خودش بها داده نشه . آدم مجبوره متوسل به ابزار متشخصی به اسم پارتی بشه..

سلام
سر کار رفتنی که بخواد با ابزار غیرمتشخص و متزلزل پارتی انجام بگیره، با همین تزلزل هم ممکنه فرو بریزه...

به نام خدا

سلام عليكم

دوستان گرامي لطفا در ارتباط با انجمن پست بزنيد در غير اين صورت مجبور به حذف پستها هستيم .
با تشكر از همكاريتون

به نام خدا
من در جایی خوندم
تقلب ویا پارتی در ازمون استخدام و یا حتی کنکور درست نیست
چون اینده ی ما با شغل جهت داده میشه و ممکنه فردی در اون بین حقش ضایع بشه

[="Times New Roman"][="Black"]من قبلا مخالف صد در صد سرکار رفتن با پارتی بازی بودم . اما الان می بینم توی جامعه بدون پارتی سخت کار پیدا میشه و خیلی ها هم بدون اینکه توی کاری تخصص داشته باشن رفتن سرکار ، منم میخوام با پارتی برم سرکار..هیچ مشکلی هم وجود نداره . خدا هم راضیه..:Gol::Gol:[/]

استخدام میکنن یا نمیکنن اصلا به حالم فرقی نمیکه ، شکر خدا مهندس نرم افزارم اگرم استخدام نکنن باز بیرون همه کار مربوط به رشته ی خودم هست . خدای که منو از هیچی افریده همون خدا هم فکر روزی این بنده ی نا چیز گنهکارش هست. پارتی بی پارتی :no:

نور;437911 نوشت:

سلام
"حلال فقهی" بودن پارتی بازی، "حق الناسی" که بر گردن شخص هست رو که رد نمیکنه؟
Im_Masoud.Freeman;437931 نوشت:
به جون هر دوتامون..اصلا فرو نمیریزه..مثل کوه هم مقاومه..در مورد این مسئله از سرکار خانوم محمدی سوال کنید..هر نظری ایشون دادن من می پذیرم..

این که سر کار رفتنه...
"چشم قربان" و "آقای رئیس خیلی مخلصیم!" و "چایی میل دارید؟" و "ارادت داریم" و... همه اینها به یه امضای مدیرکل بنده که حکم ریاست طرف رو باطل کنه.
پس مطمئن باش که کارمندی پارتی بازی هم بیشتر از این پایه ش سفت و محکم نیست.

اگه همه پول خرج کردن و داوطلبین برای ازمون استخدامی مثلا بیست سی هزار پول خرج کردن کتاب خوندن خودشونو کشتن بعدا یه از خدا بی خبره بیچاره رفته با پارتی سر کار من از حقم نمیگذرم . با عدالت خدا سازگار نمیدونم که اون شخص روزیش حلال باشه :ajab:

[="Tahoma"][="Black"]یا الله*

سلام

نور;437911 نوشت:

:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

چطور ممکنه؟؟؟

آدم بشینه جای یکی دیگه و حق کسی ضایع بشه...

نونِ کسی ک حقشه الان اون حقوق رو دریافت کنه بُریده بشه...

کلی پول ک برای آزمون استخدامی خرج کردن دود شه بره هوا...

...................

بعد اونوقت حلاله؟؟؟!!! :Moteajeb!::Gig:

خیلی برام عجیبه!

جناب نور میشه لطف بفرمائید و کمی ریزتر راجع به این مسئله توضیح بدید؟؟؟

مگه نه اینکه حق کسی داره ضایع میشه؟؟؟

حق الناس مگه همین نیست؟؟!!

مگه نه اینکه پارتی بازی اصلا کلا مشکل داره؟؟؟!!!

خدااای من!! گیییج شدم!!! :Gig::please::bastan:[/]

نقل قول:
:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

چطور ممکنه؟؟؟

آدم بشینه جای یکی دیگه و حق کسی ضایع بشه...

نونِ کسی ک حقشه الان اون حقوق رو دریافت کنه بُریده بشه...

کلی پول ک برای آزمون استخدامی خرج کردن دود شه بره هوا...

سلام

همه سازمان ها که برای استخدام ازمون نمیگیرن !! فکر میکنم چون کسی که سوالو پرسیده چنین مسالیو مطرح نکرده بدون فرض اینکه با ازمون و .. قرار بوده فردی انتخاب بشه, پاسخ داده شده .
در واقع اگر فرد توان انجام کارو داشته باشه و ازمونی هم در کار نباشه به نظر من نمیشه گفت اون فرد جای فرد دیگه ایو گرفته .

در صورتی هم که کار حرام باشه حتما حقوق حرام نمیشه من جایی خونده بودم که ممکنه کسی حقش نباشه مثلا بیمه ای بگیره , یا مسکنیو با دروغ گرفته باشه و ..کارش (گرفتن بیمه بیکاری به دروغ و .. )حروم باشه ولی اون درامد یا سکونت در اون خونه حروم نیست . (البته اگه اشتباه میکنم ممنون میشم کارشناس اصلاح و راهنمایی کنن )

[="Tahoma"][="Black"]

ضحي 65;438213 نوشت:
سلام

همه سازمان ها که برای استخدام ازمون نمیگیرن !! فکر میکنم چون کسی که سوالو پرسیده چنین مسالیو مطرح نکرده بدون فرض اینکه با ازمون و .. قرار بوده فردی انتخاب بشه, پاسخ داده شده .
در واقع اگر فرد توان انجام کارو داشته باشه و ازمونی هم در کار نباشه به نظر من نمیشه گفت اون فرد جای فرد دیگه ایو گرفته .

و علیکم...

به نظرم: حتی اگر آزمونی هم در کار نباشه، پارتی بازی مشکل داره!!

آخه مگه نه اینکه اصلا نفسِ این عمل ایراد داره!!!

البته مگر در یه سری رشته های حساس و خاص که اطلاعات خصوصی یه شرکت یا ... باید دست یه شخصی باشه که اصلا لازمه مورد اطمینان باشه!...

و شرکت ها ی خصوصی ک بازم بحثش جداست، هرچند بازم حق ناحق میشه...[/]

با سلام و سپاس از وقتی که برای جواب دادن به سؤالم گذاشتید. از کجا بفهمم که حق کس دیگه‌ای ضایع نشده؟(البته برای مؤسسات و مراکزی که بدون آزمون نیرو برمی‌دارند)5 سال از فارغ‌التحصیلیم میگذره و نتونستم با توجه به تخصصم جایی مشغول به کار بشم!نمیدونمم که استفاده از پارتی به نفسه کار صحیحی هست یا نه؟ البته طبق جواب شما چنین استنباط میشه که اشکالی نداره ولی چون چنین بی عدالتی در حق خودم و چند تن از دوستانم(استخدام شخصی ـدر یک اداره دولتی ـ بدون برگزاری آزمون که پارتی داشته اون هم در شرایط یکسان و به قول خودشون شرایط ما بهترم بوده!!!و اعتراض ما به جایی هم نرسید و حالا ما شدیداً احساس میکنیم که در حق ما بی‌انصافی و بی‌عدالتی شده) اتفاق افتاده برای قانع شدن احتیاج به شرح و بسط موضوع دارم. حالا باید چیکار کرد؟آیا متوسل به پارتی بشم؟ آیا این موضوع با اینکه فقط باید از خدا خواست خدا هیچ کس رو بی روزی نمیذاره مغایرت داره؟اگر ممکنه بیشتر توضیح دهید.

a.sadat.m;438882 نوشت:
با سلام و سپاس از وقتی که برای جواب دادن به سؤالم گذاشتید. از کجا بفهمم که حق کس دیگه‌ای ضایع نشده؟(البته برای مؤسسات و مراکزی که بدون آزمون نیرو برمی‌دارند)5 سال از فارغ‌التحصیلیم میگذره و نتونستم با توجه به تخصصم جایی مشغول به کار بشم!نمیدونمم که استفاده از پارتی به نفسه کار صحیحی هست یا نه؟ البته طبق جواب شما چنین استنباط میشه که اشکالی نداره ولی چون چنین بی عدالتی در حق خودم و چند تن از دوستانم(استخدام شخصی ـدر یک اداره دولتی ـ بدون برگزاری آزمون که پارتی داشته اون هم در شرایط یکسان و به قول خودشون شرایط ما بهترم بوده!!!و اعتراض ما به جایی هم نرسید و حالا ما شدیداً احساس میکنیم که در حق ما بی‌انصافی و بی‌عدالتی شده) اتفاق افتاده برای قانع شدن احتیاج به شرح و بسط موضوع دارم. حالا باید چیکار کرد؟آیا متوسل به پارتی بشم؟ آیا این موضوع با اینکه فقط باید از خدا خواست خدا هیچ کس رو بی روزی نمیذاره مغایرت داره؟اگر ممکنه بیشتر توضیح دهید.

Maneli;438155 نوشت:
جناب نور میشه لطف بفرمائید و کمی ریزتر راجع به این مسئله توضیح بدید؟؟؟

مگه نه اینکه حق کسی داره ضایع میشه؟؟؟

حق الناس مگه همین نیست؟؟!!

با سلام و تشکر از همه کاربران بزرگوار

اگر واردشدن به کاری با پارتی باعث تضییع حقوق دیگران شود کار حرامی است ولی حقوق دریافتی درصورتی که درقبال کار محوله و صحیح انجام شود،حلال است به عبارتی هر حرامی مستلزم بطلال نیست مثل این مورد که درصورت تضییع حقوق،حرمت دارد ولی تصرف در آن حقوق جایز است.

موفق و موید باشید

یا الله*

نور;439111 نوشت:
با سلام و تشکر از همه کاربران بزرگوار

اگر واردشدن به کاری با پارتی باعث تضییع حقوق دیگران شود کار حرامی است ولی حقوق دریافتی درصورتی که درقبال کار محوله و صحیح انجام شود،حلال است به عبارتی هر حرامی مستلزم بطلال نیست مثل این مورد که درصورت تضییع حقوق،حرمت دارد ولی تصرف در آن حقوق جایز است.

موفق و موید باشید

سلام...

خیلی ممنونم از زمانی که برای این تاپیک و ابهامِ ذهنی ما گذاشتید :Gol:

پس میشه به این شکل جمع بندی کرد:

1. نفس عمل "پارتی بازی" مشکل داره و حرامه (چون عملا داره حقی ضایع میشه!)...

2. در این صورت حق الناس هم به گردن شخص خواهد بود...

3. منتها حقوق دریافتی "حلال" خواهد بود، البته به شرطی که شخص در اون کار مهارت کافی رو داشته باشه و وظایفش رو درست انجام بده...

فکرمیکنم درست گفتم دیگه؟؟:nevisandeh:

خیلی لطف کردید جناب نور :Gol:

به شدت نیاز به شفاف سازی در این موضوع داشتم و درگیر بودم و هستم!...

در پناه الله*

باسلام
درسته که اگه تخصصشو داشته باشیم در آمد حلاله... با این وجود همین پارتی کردن با وجودی که تخصصش هم هست حرام نیست؟
آیات مکارم و سیستانی

user;439704 نوشت:
باسلام
درسته که اگه تخصصشو داشته باشیم در آمد حلاله... با این وجود همین پارتی کردن با وجودی که تخصصش هم هست حرام نیست؟
آیات مکارم و سیستانی

با سلام و عرض ادب

همانطور که بیان شد اگر تضییع حقوق دیگران باشد کار حرامی است ولی درآمدی که درقبال کار محوله و با تخصص مربوطه انجام می شود حلال است.

استفتا از دفاتر آیات عظام مکارم و سیستانی

موضوع قفل شده است