نظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درمورد پوشیه و روبند چیست؟

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درمورد پوشیه و روبند چیست؟

نظر رهبری و امام خمینی درمورد پوشیه و روبند چیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

dfffd;436263 نوشت:
نظر رهبری و امام خمینی درمورد پوشیه و روبند چیست؟

سلام عليكم

طبق نظر مرحوم امام:

باز بودن گردى صورت و دست زن تا مچ در برابر نامحرم چه صورت دارد؟
در صورت عدم مفسده مانع ندارد.

آیا واجب است که زن وجه و کفّین خود را بپوشاند؟
واجب نیست مگر در صورت مفسده.

اگر واجب نیست آیا اولویّت دارد یا نه؟
خوب است. 1

طبق نظر رهبري:

استفاده از پپوشيه اگر لباشس شهرت (انگشت نما شدن وجلب توجه نامحرم)محسوب نشود اشكالي ندارد.2

1) استفتاءات (امام خمینى)؛ ج‌3، ص: 247،2552)استفتاء از دفتر رهبري ،قم

[="Indigo"]

شفا;436955 نوشت:
طبق نظر رهبري:

استفاده از پپوشيه اگر لباشس شهرت (انگشت نما شدن وجلب توجه نامحرم)محسوب نشود اشكالي ندارد.2

اگر این در مورد چادر باشد چه طور؟
یعنی پوشیه اگر موجب جلب توجه و انگشت نما شدن باشد گفتن اشکال دارد.چادر چی؟اگر همین طور باشد؟[/]

شفا;436955 نوشت:
طبق نظر رهبري:

عذر میخوام قبلا شنیده بودم روبنده لباس شهرت نیست. طبق نقل شما اگر کسی چنین تشخیص دهد (که در شهرهای زیادی همین طور هست که جلب توجه و انگشت نمایی میاره) کسانی که روبنده میزنند حرام مرتکب شده اند؟

mona690;436957 نوشت:

اگر این در مورد چادر باشد چه طور؟
یعنی پوشیه اگر موجب جلب توجه و انگشت نما شدن باشد گفتن اشکال دارد.چادر چی؟اگر همین طور باشد؟

سلام علیکم

در مورد پوشیه اگر محرز شود که لباس شهرت است وموجب انگشت نما شدن می شود حکم همان است که خدمتتان عرض شد البته تقریبادر تمام نقاط کشور ایران پوشیه لباس شهرت محسوب نمی شود ولذا تا زمانی که مطمئن نشده اید، لباس شهرت است یا نه پوشیدنش اشکالی ندارد.
اما چادر این گونه نیست وپوشیدنش اشکالی ندارد.

منبع:استفتاء ازدفتر رهبری ،قم

شفا;437346 نوشت:
در مورد پوشیه اگر محرز شود که لباس شهرت است

آیا فتوای مقام معظم رهبری تغییر کرده؟ چون با سرچ در سایت اسک دین پیشتر چندین مرتبه از استفتائات مقام معظم رهبری گفته شده که روبنده در شهرهای غیرمذهبی مصداق لباس شهرت نیست و اشکال ندارد.

شفا;437346 نوشت:

چرا چادر اینگونه نیست؟
طبق حکم لباس شهرت "هرگاه پوشيدن لباس شهرت موجب هتک حرمت و خوارى فرد نزد مردم گردد، پوشيدن آن حرام است" (ویکی فقه) فرق لباس روحانیت یا چادر و ... با روبنده چیست؟
به چه دلیل خاص روایی از اون مجموعه تخصیص خورده؟

dinshenasii;437402 نوشت:
آیا فتوای مقام معظم رهبری تغییر کرده؟ چون با سرچ در سایت اسک دین پیشتر چندین مرتبه از استفتائات مقام معظم رهبری گفته شده که روبنده در شهرهای غیرمذهبی مصداق لباس شهرت نیست و اشکال ندارد.

چرا چادر اینگونه نیست؟
طبق حکم لباس شهرت "هرگاه پوشيدن لباس شهرت موجب هتک حرمت و خوارى فرد نزد مردم گردد، پوشيدن آن حرام است" (ویکی فقه) فرق لباس روحانیت یا چادر و ... با روبنده چیست؟
به چه دلیل خاص روایی از اون مجموعه تخصیص خورده؟

طبق نظر هبری

در هردو پاسخ به این مساله اشاره شده است که پوشیه تقریبا در تمام نقاط ایران لباس شهرت محسوب نمی شود (ممکن است عبارات کمی باهم تفاوت داشته باشد ولی روشن است که مقصود یکی است).

اما معیار لباس شهرت طبق نظر رهبری :

س 1360:[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold]معيار لباس شهرت چيست؟

[=Noor_Lotus] ج:[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold]لباس شهرت لباسى است كه پوشيدن آن براى شخص، بخاطر رنگ يا كيفيت دوخت يا مندرس بودن آن و علل ديگر مناسب نيست، به طورى كه اگر آن را در برابر مردم به پوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت نما مى‌شود.

واین معیار نسبت به چادرهای معمول صدق نمی کند،دحال اگر چادر با کیفیت خاصی بود که لباس شهرت محسوب شود باید از آن استفاده نکرد واز چادری استفاده شود که لباس شهرت نیست.

منبع:استفتائات رهبری،سوال 1360

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

پوشاندن صورت و دست با چادر برتری دارد یا بوسیله پوشیه و دستکش؟

اگر پوشیه زدن در دانشگاه باشد مخصوصا دانشگاه آزاد اسلامی آیا مانعی دارد؟

در مورد آقایان پوشیدن عبا چه حکمی دارد در بیرون از وقت نماز و به عنوان لباس معمول انتخاب شود

یا پوشیدن لباس روحانیت بدون عمامه چطور؟:Gig:

در دانشگاه باشد چطور؟

اگر هدف برای ترویج فرهنگ حجاب و پوشش اسلامی باشد و و به نیت امر معروف عملی پوشش اینچنینی انتخاب شود چطور؟[/]

ببخشید یه سوال؟
بنده چن وقتی هست پوشیه تهیه کردم و میخوام استفاده کنم
اما تاحالا هیچ کسی از فامیلامونو و دور و بریام پوشیه نداشتن میترسم استفاده کنم و هزار تا حرف و حدیث پشت سرم درست بشه
از طرفیم وقتی میرم بیرون در حالت عادی که پوشیه ندارم معذبم و تا حالا چند نفر بهم گفتن پوشیه بزنم بهتره ینی بدون رو بند حتی با حجاب کامل هم دیدم که خیلی بد نگاه میشه
خواهش میکنم بگید من الان چه کار کنم؟ایا رو بند بزنم یا همین طور با حجاب کامل برم بیرون؟
هرکدومشون مشکلات خودشو داره الان بنظرتون کدوم بهتره؟

به نام خدا

سلام عليكم

نرگس الزهرا;437839 نوشت:
ببخشید یه سوال؟
بنده چن وقتی هست پوشیه تهیه کردم و میخوام استفاده کنم
اما تاحالا هیچ کسی از فامیلامونو و دور و بریام پوشیه نداشتن میترسم استفاده کنم و هزار تا حرف و حدیث پشت سرم درست بشه
از طرفیم وقتی میرم بیرون در حالت عادی که پوشیه ندارم معذبم و تا حالا چند نفر بهم گفتن پوشیه بزنم بهتره ینی بدون رو بند حتی با حجاب کامل هم دیدم که خیلی بد نگاه میشه
خواهش میکنم بگید من الان چه کار کنم؟ایا رو بند بزنم یا همین طور با حجاب کامل برم بیرون؟
هرکدومشون مشکلات خودشو داره الان بنظرتون کدوم بهتره؟

در اين مورد قبلا در انجمن بحث هايي صورت گرفته ، لطف كنيد اين تاپيك ها رو مطالعه بفرماييد انشاءالله كه به پاسختون مي رسيد :

http://www.askdin.com/thread26427.html

http://www.askdin.com/thread1408-2.html

پاينده باشيد .

TAHOOR;437938 نوشت:
به نام خدا

سلام عليكم

در اين مورد قبلا در انجمن بحث هايي صورت گرفته ، لطف كنيد اين تاپيك ها رو مطالعه بفرماييد انشاءالله كه به پاسختون مي رسيد :

http://www.askdin.com/thread26427.html

http://www.askdin.com/thread1408-2.html

پاينده باشيد .

خیلی ممنون نظرات دوستانو خوندم
اما جواب سوالمو خوب متوجه نشدم
الان اگه من از پوشیه استفاده نکنم ینی گناهی برای من نیست؟

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

شفا;437346 نوشت:
سلام علیکم

در مورد پوشیه اگر محرز شود که لباس شهرت است وموجب انگشت نما شدن می شود حکم همان است که خدمتتان عرض شد البته تقریبادر تمام نقاط کشور ایران پوشیه لباس شهرت محسوب نمی شود ولذا تا زمانی که مطمئن نشده اید، لباس شهرت است یا نه پوشیدنش اشکالی ندارد.

منبع:استفتاء ازدفتر رهبری ،قم

سلام این استفتا در چه تاریخی انجام شده؟
اوایل انقلاب بله ممکنه هنوز لباس شهرت نبوده ولی آیا الان عرف به این چشم بهش نگاه نمی کنه؟

و سوال بعدی، اگه کسی برای مصرف درمانی و تقویتی(و نه آرایشی) از برخی محصولات آرایشی استفاده کنه که طبیعتاً حکم آرایش کردن رو داره و برای اونکه گناهی به پاش ننویسن از پوشیه استفاده کنه، (به فرضی که پوشیه لباس شهرت شده باشه در عرف اون شهر)، آیا این کار از نظر شرعی گناهی دارد؟

مرجع تقلیدم: امام خامنه ای[/]

شفا;437792 نوشت:
طبق نظر هبری

در هردو پاسخ به این مساله اشاره شده است که پوشیه تقریبا در تمام نقاط ایران لباس شهرت محسوب نمی شود (ممکن است عبارات کمی باهم تفاوت داشته باشد ولی روشن است که مقصود یکی است).

شفا;437792 نوشت:
واین معیار نسبت به چادرهای معمول صدق نمی کند،دحال اگر چادر با کیفیت خاصی بود که لباس شهرت محسوب شود باید از آن استفاده نکرد واز چادری استفاده شود که لباس شهرت نیست.

شفا;437346 نوشت:

با تشکر از استاد گرامی
ببینید من تاکنون فکر می‌کردم که روبنده (و یا مسائل دیگر چادر ...) لباس عفاف هستند و لذا به کلی از مصداق لباس شهرت خارج است.(خروج حکمی نه موضوع شناسی)
اما از این تاپیک نتیجه گرفتم که خیر این‌ها هم میتواند در عنوان لباس شهرت قرار گیرد و از حکم استثنا نشده مگه این که به واسطه تشخیص موضوع لباس شهرت بهش اطلاق نشه.
شما در مورد روبنده حکم رو گفتید که اگر لباس شهرت نباشد. بعد موضوع شناسی حکم رو نوشتید که تقریبا در تمام ایران لباس شهرت نیست.
در مورد چادر هم تشخیص موضوع کردید که در تمام ایران لباس شهرت نیست.

خب من به موضوع شناسی کاری ندارم.(هرچند خود فقیه موضوع رو بگه) حکم رو پرسیده بودم که آیا هر لباسی حتی مثل روبنده چادر یا لباس روحانیت کلا از حکم استثنا هست یا نه از حکم استثنا نیست و به واسطه تشخیص موضوع حکم استفاده شون بدون اشکال هست؟
(اگه از حکم استثنا نباشن ممکنه اگه در ایران بگیم چادر یا روبنده اشکال نداره ولی در بعضی کشورهای اروپایی شاید تشخیص موضوع بدیم که لباس شهرته.)

لذا لطفا سوالم رو پاسخ بدید که آیا چادر و لباس روحانیت کلا از حکم لباس شهرت خارج هستند یا نه به واسطه تشخیص موضوع از حکم خارج میشن؟ (هرچند فقیه تشخیص موضوع بده)
با تشکر

شفا;436955 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر مرحوم امام:

باز بودن گردى صورت و دست زن تا مچ در برابر نامحرم چه صورت دارد؟
در صورت عدم مفسده مانع ندارد.

آیا واجب است که زن وجه و کفّین خود را بپوشاند؟
واجب نیست مگر در صورت مفسده.

اگر واجب نیست آیا اولویّت دارد یا نه؟
خوب است. 1

طبق نظر رهبري:

1) استفتاءات (امام خمینى)؛ ج‌3، ص: 247،2552)استفتاء از دفتر رهبري ،قم

سلام علیکم ورحمه الله

گاها بعضی خانمها برای رفتن به مراسم عروسی چون آرایش دارند پوشیه میزنند. این لباس شهرت بودن از دید چه کسانی هست؟ افرادی که مقید به حجاب نیستند یا افرادی که مقید به ججاب هستند؟ چون از دید افراد مذهبی اینکار قابل تحسین هست.

.امین.;438193 نوشت:
سلام علیکم ورحمه الله

گاها بعضی خانمها برای رفتن به مراسم عروسی چون آرایش دارند پوشیه میزنند. این لباس شهرت بودن از دید چه کسانی هست؟ افرادی که مقید به حجاب نیستند یا افرادی که مقید به ججاب هستند؟ چون از دید افراد مذهبی اینکار قابل تحسین هست.

سلام
مسلماً لباس شهرت از دید کلیت عرف باید مطرح بشه نه یکی دو قشر به خصوص
و همه افراد مذهبی این کار رو قابل تحسین نمیدونن، برخی هم مصداق افراط میدونن و ازش پرهیز میکنن[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

عرف تا چه حد ملاک است؟

عرف بگه لخت بگرد و حجاب نداشته باشد نباید داشت؟

آیا عقلانی است؟

عرف و لباس شهرت در چیست؟

در مستحبات باید جست و توجه کرد به این امر یا در واجبات هم باید توجه کرد؟[/]

رستگاران;437823 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

پوشاندن صورت و دست با چادر برتری دارد یا بوسیله پوشیه و دستکش؟

اگر پوشیه زدن در دانشگاه باشد مخصوصا دانشگاه آزاد اسلامی آیا مانعی دارد؟

در مورد آقایان پوشیدن عبا چه حکمی دارد در بیرون از وقت نماز و به عنوان لباس معمول انتخاب شود

یا پوشیدن لباس روحانیت بدون عمامه چطور؟:Gig:

در دانشگاه باشد چطور؟

اگر هدف برای ترویج فرهنگ حجاب و پوشش اسلامی باشد و و به نیت امر معروف عملی پوشش اینچنینی انتخاب شود چطور؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

هر کدام که کمتر جلب توجه نامحرم را می کند همان مقدم است.
پوشیه زدن در محیط دانشگاه اشکالی ندارد،اما اگر با چادر همان پوشش لازم محقق می شود، هرکدام کمتر جلب توجه نامحرم میکند ترجیح دارد.

پوشیدن لباس روحانیت بدون عمامه چون غالبا برای افرادی که صلاحیت این امر را ندارند مفسده دارد جایزنیست.
اما اگر در محیطی هستید که مطمئن هستید مفسده ای ندارد اشکالی نداردمگر اینکه خلاف مقررات باشد که قانون باید مراعات شود.

به این چند استفتاء توجه بفرمایید:

363. زنان بايد تمام سر و بدن خود را به جز صورت و دست‌ها تا مچ که زينت و آرايش نشده باشد با لباسى که توجه نامحرم را جلب نکند، بپوشانند.
364. پوشيدن چيزى که از جهت رنگ يا شکل و يا نحوه پوشيدن باعث جلب توجه اجنبى شود و موجب فساد و ارتکاب حرام گردد، جايز نيست.

منبع:استفتاء از دفتر رهبری
سایت رهبری،سوالات متداول363و364

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

شفا;438318 نوشت:
364. پوشيدن چيزى که از جهت رنگ يا شکل و يا نحوه پوشيدن باعث جلب توجه اجنبى شود و موجب فساد و ارتکاب حرام گردد، جايز نيست.

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

باید این 2 شرط با هم باشد؟

یعنی اگر جلب نظر کند اما مفسده نداشته باشد جایز است؟:Gig:[/]

سلام. یه حرف کوچیک بعنوان استارتر:

میدونید؟ بخدا آدم وقتی میبینه دختران با ایمانی همیشه هستند برای حراست از عقائد فاطمی، امیدوار میشه، و مطمئن میشه که یه روزی 313 نفر یاران امام زمان یه روزی کامل میشه که بیش از 50 نفر این یاران زن هستند. بخدا، تو این جامعه ای که پوشیه که هیچ چادر به فراموشی مطلق سپرده شده وقتی میبینی یه دخترخانم شیعه، بازهم با نام روبند و پوشیه مانوس هست... امیدوار میشی. خدارو شکر. من یه پسرم اما واقعا به زنانی که پوشیه میزنن و یا حتی دنبال و پیگیر این حجاب فاطمی هستند، به عنوان بزرگان دینی خودم یاد میکنم. خدا رو شکر که بازهم اینجور آدم ها پیدا میشن

نرگس الزهرا;437952 نوشت:
خیلی ممنون نظرات دوستانو خوندم
اما جواب سوالمو خوب متوجه نشدم
الان اگه من از پوشیه استفاده نکنم ینی گناهی برای من نیست؟

سلام عليكم

با توجه به تاپك قبلي تان هر كدام كه كمتر جلب توجه نامحرم مي كند از همان استفاده كنيدومعمولا اين امر در شهرهاي مختلف متفاوت مي باشد.

لطفا به پست شماره 14 ژاسخ داده شود. با این که در همان پست هم سوال تکرار شده بود.
با تشکر

شفا;438318 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

هر کدام که کمتر جلب توجه نامحرم را می کند همان مقدم است.
پوشیه زدن در محیط دانشگاه اشکالی ندارد،اما اگر با چادر همان پوشش لازم محقق می شود، هرکدام کمتر جلب توجه نامحرم میکند ترجیح دارد.

پوشیدن لباس روحانیت بدون عمامه چون غالبا برای افرادی که صلاحیت این امر را ندارند مفسده دارد جایزنیست.
اما اگر در محیطی هستید که مطمئن هستید مفسده ای ندارد اشکالی نداردمگر اینکه خلاف مقررات باشد که قانون باید مراعات شود.

به این چند استفتاء توجه بفرمایید:

363. زنان بايد تمام سر و بدن خود را به جز صورت و دست‌ها تا مچ که زينت و آرايش نشده باشد با لباسى که توجه نامحرم را جلب نکند، بپوشانند.

منبع:استفتاء از دفتر رهبری
سایت رهبری،سوالات متداول363و364

ممنون از حضور دوباره تون، میشه سوال حقیر رو هم جواب بدین؟

نقل قول:
اوایل انقلاب بله ممکنه پوشیه،هنوز لباس شهرت نبوده ولی آیا الان عرف به این چشم بهش نگاه نمی کنه؟

و سوال بعدی، اگه کسی برای مصرف درمانی و تقویتی(و نه آرایشی) از برخی محصولات آرایشی استفاده کنه که طبیعتاً حکم آرایش کردن رو داره و برای اونکه گناهی به پاش ننویسن از پوشیه استفاده کنه، (به فرضی که پوشیه لباس شهرت شده باشه در عرف اون شهر)، آیا این کار از نظر شرعی گناهی دارد؟

مرجع تقلیدم: امام خامنه ای

[/]

رستگاران;438367 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

باید این 2 شرط با هم باشد؟

یعنی اگر جلب نظر کند اما مفسده نداشته باشد جایز است؟:Gig:

سلام علیکم

هرکدام به تنهایی خصوصیت دارد.

eslamic110;437981 نوشت:

اوایل انقلاب بله ممکنه هنوز لباس شهرت نبوده ولی آیا الان عرف به این چشم بهش نگاه نمی کنه؟

مرجع تقلیدم: امام خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-این استفتائات به تازگی انجام شده است ،البته شما برای بیشتر روشن شدن مطلب می توانید به تاپکهای قبلی مراجعه کنید.

2- هرکدام مفسده اش بیشتر است باید ترک شود.

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]خب اگه میشد بدونیم کدومش مفسده اش بیشتره، سوالی پیش نمی اومد که.
:geryeh:

"تقویت" (نه برای زیبایی بلکه برای عادی تر شدن ظاهر صورت وقتی در طول درمان، طرف باید لوازم آرایشی استفاده کنه و اینطوری صورتش خب جلب توجه میتونه بکنه)،
مفسده اش بیشتره یا
"زدن پوشیه"؟

اصل سوال من همین بود دیگه:Ghamgin:[/]

dinshenasii;438017 نوشت:
با تشکر از استاد گرامی
ببینید من تاکنون فکر می‌کردم که روبنده (و یا مسائل دیگر چادر ...) لباس عفاف هستند و لذا به کلی از مصداق لباس شهرت خارج است.(خروج حکمی نه موضوع شناسی)
اما از این تاپیک نتیجه گرفتم که خیر این‌ها هم میتواند در عنوان لباس شهرت قرار گیرد و از حکم استثنا نشده مگه این که به واسطه تشخیص موضوع لباس شهرت بهش اطلاق نشه.
شما در مورد روبنده حکم رو گفتید که اگر لباس شهرت نباشد. بعد موضوع شناسی حکم رو نوشتید که تقریبا در تمام ایران لباس شهرت نیست.
در مورد چادر هم تشخیص موضوع کردید که در تمام ایران لباس شهرت نیست.

خب من به موضوع شناسی کاری ندارم.(هرچند خود فقیه موضوع رو بگه) حکم رو پرسیده بودم که آیا هر لباسی حتی مثل روبنده چادر یا لباس روحانیت کلا از حکم استثنا هست یا نه از حکم استثنا نیست و به واسطه تشخیص موضوع حکم استفاده شون بدون اشکال هست؟
(اگه از حکم استثنا نباشن ممکنه اگه در ایران بگیم چادر یا روبنده اشکال نداره ولی در بعضی کشورهای اروپایی شاید تشخیص موضوع بدیم که لباس شهرته.)

لذا لطفا سوالم رو پاسخ بدید که آیا چادر و لباس روحانیت کلا از حکم لباس شهرت خارج هستند یا نه به واسطه تشخیص موضوع از حکم خارج میشن؟ (هرچند فقیه تشخیص موضوع بده)
با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1- طبق نظر رهبری معیارهای را برای لباس شهرت مطرح کردم که در تاپکهای قبل بیان شداما لباسی که برای قشر خاصی تعریف شده از این مورد خارج است مثلا لباس روحانیت یا چادرو پوشيه برای یک زن مسلمان به عنوان پوشش برای این قشر تعریف شده است فلذا از بحث لباس شهرت خارج است.
2-ودر کشورهای اروپایی هم به جهت اینکه چادر وپوشيه به عنوان پوشش زن مسلمان تعریف شده است پوشیدنش اشکالی نداردواز حکم لباس شهرت خارج است.

eslamic110;438968 نوشت:
خب اگه میشد بدونیم کدومش مفسده اش بیشتره، سوالی پیش نمی اومد که.
:geryeh:

"تقویت" (نه برای زیبایی بلکه برای عادی تر شدن ظاهر صورت وقتی در طول درمان، طرف باید لوازم آرایشی استفاده کنه و اینطوری صورتش خب جلب توجه میتونه بکنه)،
مفسده اش بیشتره یا
"زدن پوشیه"؟

اصل سوال من همین بود دیگه:Ghamgin:

سلام علیکم

معمولا زنی که آرایش دارد مفسده اش بیشتر است ،البته این مساله عرفی است که تشخیصش به عهده عرف متدین منطقه شما می باشد.

شفا;438985 نوشت:
سلام علیکم

معمولا زنی که آرایش دارد مفسده اش بیشتر است ،البته این مساله عرفی است که تشخیصش به عهده عرف متدین منطقه شما می باشد.

بسیار سپاسگزارم
تشخیص این مسائل به عهده ی کلیت عرف است یا فقط عرف متدین؟

خب راه سومی هم هست که فرد، اگه قبح پوشیه خیلی زیاد باشه تو منطقه، مساله تقویت رو بیخیال بشه. بیشتر میخواستم بدونم زدن پوشیه به عنوان لباس شهرت، تا چه اندازه قبیحه؟

بهرجهت، ممنون تقریباً به جواب مدنظرم رسیدم:Gol:[/]

.امین.;438193 نوشت:
سلام علیکم ورحمه الله

سلام علیکم

در اینجا ملاک عرف متدین است.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

شفا;438973 نوشت:
1- طبق نظر رهبری معیارهای را برای لباس شهرت مطرح کردم که در تاپکهای قبل بیان شداما لباسی که برای قشر خاصی تعریف شده از این مورد خارج است مثلا لباس روحانیت یا چادر برای یک زن مسلمان به عنوان پوشش برای این قشر تعریف شده است فلذا از بحث لباس شهرت خارج است.
2-ودر کشورهای اروپایی هم به جهت اینکه چادر به عنوان پوشش زن مسلمان تعریف شده است پوشیدنش اشکالی نداردواز حکم لباس شهرت خارج است.

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

پس برای پوشیه هم میشه اینو گفت؟

اگر حضرت زهرا(س) از پوشیه استفاده کرده باشند چطور؟
با توجه به اینکه ایشان سرور زنان دو عالم اند پس الگو زنان و مردان هم هستند و وقتی پوششی رو بر می گزینند لباس مسلمانان هم میشه و اگر این استدلال درست باشد پس از لباس شهرت خارج می شود چون الان هم جا های مختفی زنان مسلمان پوشیه می زنند

میشه به این طریق از لباس شهرت خارج شود؟[/]

ما گفتیم که اگر امکان مصداق لباس شهرت واقع شدن روبنده هست. این امکان برای سایر لباس‌هایی از قبیل چادر و لباس روحانی هم میتواند واقع شود. حکم این هست و فقط با تشخیص موضوع در شرایط مختلف لباسی مشمول حکم میشود یا نمیشود. مثلا یکجا روبنده یا چادر موجب جلب توجه و انگشت نمایی قرار میگیره و یک جا نه.
اما این که شما فرمودید فقط روبنده میتواند مصداق واقع شود و لباس های دیگر نمیتوانند؛ خیلی عجیب بود. مثلا فرمودید اگر کسی بیاد در یه کشور اروپایی چادر بپوشه لباس شهرت نیست. ولی روبنده ای که زنان عرب یا مسلمان در کشور اروپایی میزنند مصداق لباس شهرت میتواند قرار گیرد. و باز لباس روحانی که امام در تبعید در پاریس میپوشند هم به کلی (و نه تشخیص موضوع) از لباس شهرت خارج هست. (به کلی آنگونه که در تاپیک بیان شد فقط روبنده زدن زنانی که هر از گاهی در شهر میبینیم میتواند مصداق این موضوع و حرمت واقع شود و بقیه مسائل خیر)
به دلیل تعجب بسیار زیاد از این موضوع استفتائی مکتوب از طریق ایمیل به دفاتر مراجع تقلید فرستادیم. هیچ کدام از آنها اشاره ای نکردند که در بین چادر لباس روحانی و روبنده و ... فقط روبنده است که مصداق واقع میشود و بقیه به کلی چنین امکانی ندارد.
استفتا از مقام معظم رهبری (leader.ir)
محضر مبارک رهبری معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دامت برکاته
پس از اهدا سلام و تحیات
۱- تعریف لباس شهرت چیست؟
۲- چه مواردی از حکم لباس شهرت استثنا میشود؟
آیا لباس عفاف همانند پوشیه یا چادر و یا لباس روحانیت و یا صنوف و ... از حکم لباس شهرت خارج است یا به واسطه تشخیص موضوع از حکم خارج میشود؟
۳- (اگر به واسطه تشخیص موضوع خارج می‌شود) تشخیص این موضوع با مرجع است یا مقلد؟ و آیا رهبری معظم در این مورد تشخیص موضوع فتوا دارند؟ که در این‌صورت درخواست راهنمایی دارم.
با تشکر فراوان

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته ج1) لباس شهرت لباسى است كه پوشيدن آن براى شخص به خاطر رنگ يا كيفيت ‏دوخت يا مندرس بودن آن و يا علل ديگر مناسب نيست به طورى كه اگر آن را در ‏برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت‌نما مى‌شود پوشيدن ‏چنين لباسى بنابر احتياط واجب جايز نيست.
ج2) استثنایی ندارد و موارد مذکور حکم لباس شهرت را ندارد.
ج3) تشخیص آن به عهده مکلف است.

موفق و مؤيد باشيد

--------------------------------------------

به جز موضوع لباس شهرت، ما یه موضوع دیگه داریم به نام حرج و اضطرار که حتی میتونه واجبات و محرمات رو هم برطرف کنه چه برسه به مستحبات و مکروهاتی مثل لباس های روبنده و چادر و عبا و امثالهم
مثل این که در یک استفتا از یکی از مراجع به خانمی که از حرج و سختی زیاد حجاب داشتن در غرب شکوه داشتن؛ فرموده بودن که خصوصیتی نداره که سر با چیز خاصی پوشیده بشه مثلا با یک دستمال سر رو ببندید و پیراهن و شلوار بپوشید. مطالعه سوال و جواب در: http://alfayadh.org/fa/#post?type=post&id=6392
یا دین انتظار نداره اگه مثلا در محیط دانشگاه مثل دانشگاه آزاد که در مورد روبنده سوال شد با فرض این که در محیط دانشگاه خیلی سخت هست (بر خلاف محیط بیرون) انسان روبنده بزنه

dinshenasii;443198 نوشت:
یا دین انتظار نداره اگه مثلا در محیط دانشگاه مثل دانشگاه آزاد که در مورد روبنده سوال شد با فرض این که در محیط دانشگاه خیلی سخت هست (بر خلاف محیط بیرون) انسان روبنده بزنه

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

نوع پوشش بر اساس حدود اسلامی چطور؟ ما مثلا برای ترویج آن گروهی این لباس رو بپوشیم تا مردمی که از سر همان ترس از اجتماع و همرنگ شدن پوشش نامناسب رو بر می گزینند حد اقل با این رفتار ترسشون بریزه و حجابشون رو اصلاح کنند
البته حجابی که از روی مد باشه خیلی نمی تونه دوام داشته باشه چرا که تا از مد بیافتد ممکنه کنار گذاشته بشه
باید ریشه ایی و عمیق و عقیدتی پوشیده بشه
و با آگاهی

یا علی

آیا استفتائی از رهبری درین مورد گرفته نشده؟ تشکر

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

***امام راحل(ره) در پاسخ به این پرسش که پوشیدن دستکش و زدن پوشیه و روبند در چه صورتی برای بانوان مستحب یا واجب است، می‏فرماید: "رعایت هر چه بیشتر حجاب مستحب است و در صورتی که پوشیده نبودن وجه، موجب رتبه و مفسده باشد، پوشاندن واجب است." منبع: احکام خانواده/ص286

"""روبند‌ نهادن به این معنا است که دیدن نادیدنی‌ها در گرو قدری نادیدنی شدن است"""
((اللهم عجل لولیک الفرج))

موضوع قفل شده است