صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خواستگار هم کفو ندارم

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,556
    حضور
    175 روز 12 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58346

خواستگار هم کفو ندارم

با نام و یاد دوست

سلام

سوال یکی از کاربران که تمایل نداشتند با مشخصات و آیدی خودشون مطرح بشه

با حفظ امانت در این تاپیک طرح می شود و جهت پاسخگویی به کارشناس محترم ارجاع داده می شود.

سوال ایشون:

سلام و خسته نباشید.
    من هر دعایی در هر زمینه ای از خدا داشته باشم خدا بهم میده و من هم بی دریغ شکرش میکنم ولی نمیدونم چرا در زمینه ازدواج هرگز پاسخی بهم نداده ! من دختری 25 ساله هستم، زیبا روی و زیبا اندام و دارای تحصیلات فوق لیسانس. وچون در شهری کوچک هستم پسرهای این شهر اکثرا دارای تحصیلات دیپلم ویا پایین تر می باشند و این تفاوت مدرک تحصیلی باعث وقفه در ازدواجم شده. پسراهایی که دارای مدرک تحصیلی می باشند فقط تقاضای دوستی و ارتباط دارند آنها عقیده دارند که شما دانشگاه رفته اید و حتما این تقاضا ها برایتان عادی و پیش پا افتاده است و حتما این ظرفیت را دارین که دوستی را بپذیرید!
    میگن از خدا بخواه و مشخصات همسر آینده رو بگو خدا همون را برات میفرسته اما... هرگز این کار را انجام نداد. دختر های فامیل میگن چرا خودت دنبال شوهر نمیگردی با یکی دوست بشو و بعد از دوستی باهاش ازدواج کن ولی من هرگز این روش ازدواج را نمیپسندم. منو مورد تمسخر قرار داده و برچسب بی لیاقتی بر رویم میزنند. دیگه بریدم... خسته شدم... از اینکه این همه تمسخر و نیش و کنایه رو تحمل کنم حالم داره بد میشه... شبا با گریه به بستر میرم و کارم شده درد و دل کردن با خدا... کلی نذر و نیاز کردم اما.... خواستگار دارم نمیگم ندارم اما هیچ کدوم تحصیلات ندارن ... به نظر من پول همه چیز نمیشه پول نمیتونه شعور، فرهنگ، و ادب بیاره... میگین من چه کار کنم؟ از نظر روحی بدجور داغونم
    خواهشا از سفارشات تکراری پرهیز کنید مثل صبر کردن، حتما به صلاحتون هست، بیشتر دعا کنید، خودتون رو به مراکز همسریابی معرفی کنید و... من تمامی این راه ها را رفتم و نتیجه نگرفتم تنها نگرانی من بالا رفتن سنم که داره منو به زانو میکشونه
    خواهش میکنم راهنماییم کنید.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 20

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,556
    حضور
    175 روز 12 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58346

با نام و یاد دوست

خواستگار هم کفو ندارم

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 13

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151471

سلام خدمت شما خواهر محترم

خب بايد اعتراف كنم كه واقعا براي خانم متدين و تحصيل كرده چنين شرايطي بسيار دشوار است.
    سخت است كه انسان همتا و مؤنسي متناسب و هم كفو با خودش را نداشته باشد.
    زندگي دنيا مثل چرخ و فلك است نمي توان روي خوشي و ناخوشي آن حساب كرد هزار فراز و نشيب دارد. دينداري و خداباوري كمك زيادي مي كند تا با شرايط كنار بياييم اين را شايد شما متوجه نشويد. شايد به من ايراد بگيريد كه من حال و روز خوبي ندارم چگونه با شرايط سازگاري پيدا كرده ام؟!
    اين را وقتي مي توانيم خوب درك و لمس كنيم كه متناظر و موازي با خودتان دختران و آقاياني را ببينيد كه ديندار نيستند و شرايط ازدواج برايشان فراهم نمي شود.
    فرموديد از سخنان تكراري خسته شده ايد ولي اگر نسخه پزشكي براي سلامتي لازم باشد بايد آن را پذيرفت. يعني خيلي جاها هست كه ما بايد چيزهايي را بپذيريم هر چند مخالف ميل مان باشد. البته چيزي كه مي گويم بد نيست. شما قطعا از دعا كردن ضرر نخواهيد كرد. چون قول خداوند حق و راست است و رد خور ندارد با دعا آرام تر مي شويد. چه بسا ازدواج ناسالمي با همين دعاي شما دفع شده باشد و از دام مشاجرات و خانواده اي ناسالم نجات يافته باشيد. و يا در برابر دعايي كه كرده ايد بلايي ديگر دفع شده باشد و رزقي( آسايش و آرامش ) بر شما و خانواده شما نازل شده باشد.
    مي گفت: وقتي ازدواج كردم رفتم دست پدرم را بوسيدم كه برايم زحمت كشيده بود تازه فهميده بودم يك پدر چه خون دلي براي تربيت فرزندش مي خورد. روزي رفتم با احترام و تشريفات خاص دستش را بوسيدم و گفتم اين به خاطر او سيلي اي بود كه به من زدي راستش اون روز برام تلخ بود اما او سيلي سبب شد دنبال درس و بحث و كارم را بگيريم و امروز موفق باشم.
    ما هم خيلي جاها واقعا متوجه نيستيم كه چيزي به صلاح ما است و خداوند صلاح ما را مي داند و دعاي ما را براساس مصلحت ما مستجاب مي كند.
    نوع مشكلات متفاوت است و هر كدام از ما در زندگي به شيوه اي كه متناسب با توان و صبرمان است آزمايش مي شويم يكي با بيماري ديگري با ثروت، يكي با فقر و ديگري با نبودن شرايط ازدواج يا نازايي و يتيمي و...
    در شهري اعلام كردند مردم جمع شوند و مشكلاتشان را در ميدان بزرگي بريزند. همه اين كار را كردند وقتي مردم مشكلات واقعي هم را ديدند تلاش كردند تا مشكل شان بين مشكلات ديگر گم نشده مشكل خود را بردارند چون مي ديدند يه جوري مي توانند با آن كنار بيايند.

چه بايد كرد؟
    خب طبيعتا نمي خواهم و نمي توانم بگويم مشكلي نيست و شرايط سختي نداريد.
    ما اين شرايط به گونه هاي مختلف در زندگي دنيا براي افراد مختلفي رخ مي دهد به عنوان نمونه داريم پزشكي كه به خاطر اعتياد پدر و برادر مجبور شده همسري انتخاب كند كه خيلي از امتيازات را نداشته باشد و بتواند شرايط او را درك كند و با آن كنار بياييد.
    در موقعيت فعلي به جاي نگراني بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه واقعا برخي تحصيلات بالايي دارند ولي نسبت به مهارت هاي زندگي و اجتماعي بي سواد هستند در مشكلات زناشويي بچگانه رفتار مي كنند. ولي برخي هم تحصيلات پاييني دارند ولي اهل كار و زندگي اند و شيوه همسر داري را تدبير معاش و زندگي را مي دانند.
    بسياري از علما و مراجع و عرفا همسرانشان تحصيلات بالايي نداشتند ولي در زندگي مشكلي نداشتند.
    پختگي شخصيت و اخلاق خوب مي تواند بسياري از مشكلات را حل كند بنابراين بايد از بين خواستگاران موجود بهترين و سازگارترين و متناسب ترين را انتخاب كنيد. البته مرداني كه تربيت مردسالارانه دارند نمي توانند با تحصيلات بالايي همسرشان كنار بيايند و احساس مي كنند همسرشان مي خواهد زندگي را اداره كند و به تحصيلاتش مي بالد
    خانمي هم كه تحصيلات بالاتري دارد بايد تلاش كند و تلاش كند كه تحصيلاتش را به رخ همسرش نكشد و او را بي تجربه نخواند و اقتدار همسرش را كه تكيه گاه خودش(زن) است به هم نزند. با او مشورت كند و اجازه بدهد بعد از رايزني نظر نهايي كه حاصل تركيب دو انديشه است را مرد كه مدير خانه است بيان كند.
    با اين دعا براي تحقق ازدواجي موفق و دفع گرفتاريها از نذر، صدقه و دعا غفلت نكنيد و مانند قبل ارتباط معنوي تان را با خداوند عالم حفظ كنيد
    براي تان زندگي شيريني از خداوند رحمان مسئلت دارم
    موفق باشيد

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 22

علاقه
    دین
    نوشته
    484
    حضور
    15 روز 8 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2018

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها

چه بايد كرد؟
    خب طبيعتا نمي خواهم و نمي توانم بگويم مشكلي نيست و شرايط سختي نداريد.
    ما اين شرايط به گونه هاي مختلف در زندگي دنيا براي افراد مختلفي رخ مي دهد به عنوان نمونه داريم پزشكي كه به خاطر اعتياد پدر و برادر مجبور شده همسري انتخاب كند كه خيلي از امتيازات را نداشته باشد و بتواند شرايط او را درك كند و با آن كنار بياييد.
    در موقعيت فعلي به جاي نگراني بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه واقعا برخي تحصيلات بالايي دارند ولي نسبت به مهارت هاي زندگي و اجتماعي بي سواد هستند در مشكلات زناشويي بچگانه رفتار مي كنند. ولي برخي هم تحصيلات پاييني دارند ولي اهل كار و زندگي اند و شيوه همسر داري را تدبير معاش و زندگي را مي دانند.
    بسياري از علما و مراجع و عرفا همسرانشان تحصيلات بالايي نداشتند ولي در زندگي مشكلي نداشتند.
    پختگي شخصيت و اخلاق خوب مي تواند بسياري از مشكلات را حل كند بنابراين بايد از بين خواستگاران موجود بهترين و سازگارترين و متناسب ترين را انتخاب كنيد. البته مرداني كه تربيت مردسالارانه دارند نمي توانند با تحصيلات بالايي همسرشان كنار بيايند و احساس مي كنند همسرشان مي خواهد زندگي را اداره كند و به تحصيلاتش مي بالد
    خانمي هم كه تحصيلات بالاتري دارد بايد تلاش كند و تلاش كند كه تحصيلاتش را به رخ همسرش نكشد و او را بي تجربه نخواند و اقتدار همسرش را كه تكيه گاه خودش(زن) است به هم نزند. با او مشورت كند و اجازه بدهد بعد از رايزني نظر نهايي كه حاصل تركيب دو انديشه است را مرد كه مدير خانه است بيان كند.
    با اين دعا براي تحقق ازدواجي موفق و دفع گرفتاريها از نذر، صدقه و دعا غفلت نكنيد و مانند قبل ارتباط معنوي تان را با خداوند عالم حفظ كنيد
    براي تان زندگي شيريني از خداوند رحمان مسئلت دارم
    موفق باشيد

باسمه تعالی
    ضمن تشکر از راهنمایی استاد حامی که در بالا برای تاکید مجدد نقل قول شده است، چند مطلب را جهت بررسی در زیر بیان می کنم:

1- به خدا توکل کنید: یعنی حداکثر تلاش را برای ازدواج آسان خود انجام دهید و نتیجه را به خدا واگذار کنید تا آنچه به صلاح شما است را تقدیر و برآورده کند.

2- مطالعه در زمینه‌ی هم کفو بودن از نظر اسلام ( کتاب مطلع مهر دکتر بانکی، و مطالبی از سفارشات امام خامنه‌ای برای ازدواج و زندگی مشترک، و کتب مفید دیگر را بخوانید). شاید در همین سایت آنها را پیدا کنید.

3- نکات جواب استاد حامی را چندین بار بخوانید و راه رسیدن به آنها را با مطالعه، مشورت، و تحقیق بررسی کنید( این راه‌ها باید مورد تائید خدا و منطبق بر دستورات معصومین باشد).

4- چند توسل مجرب زیر را تا رسیدن به نتیجه مطلوب انجام دهید:

- استغفار و صلوات در اوقات کار و فراغت
    - نماز اول وقت به مدت حداقل چهل روز ( 15 دقیقه قبل از وقت مهیای نماز شوید. این شامل نماز صبح هم می شود).
    - حدیث کساء حداقل چهل روز
    - زیارت عاشورا با نماز آن حداقل چهل روز
    - نماز امام زمان عجل الله تعالی فرجه
    - صدقه و اطعام یتیمان و مستمندان
    - ختم قرآن با معانی آن و هدیه‌ی ثواب آن به حضرات معصومین علیهم السلام و خصوصا حضرت زهرا سلام الله علیها
    - بعد از هر نماز یا توسلات فوق، برای تعجیل در ظهور امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف و آسان شدن ازدواج همه‌ی جوانان دعا کنید.

بنده یک زوج خوشبخت مومن که مرد فوق دیپلم و زن فوق لیسانس دارد را می شناسم. مطمئناً عنایاتی که در این تلاش به شما می‌شود کمک بزرگی به
    زندگی متاهلی شما خواهد کرد، و به این نتیجه می‌رسید که تاخیر در ازدواجتان بیهوده نبوده و خدا را بسیار شکر خواهید کرد و ان شاء الله مشکلاتی که
    بعضی زوجهای تحصیل کرده یا جوان تر دارند را نخواهید داشت.

اگر نتیجه‌ی بررسی‌های شما نشان داد که خواستگار مومنی از خواستگاران قبلی از لحاظ روحیات شخصی، خانوادگی و رفتارهایی که استاد حامی اشاره کردند
    مناسب است، به خانواده بگویید تا به واسطه‌ای به آنها پیغام دهند که برای بررسی مجدد اقدام کنند. اگر خداوند مقدر کرده باشد که به نتیجه برسد حتماً می‌رسد.

موفق باشید
    ویرایش توسط متعلم : ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ در ساعت ۲۲:۵۷
    باسمه تعالی

هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست
    هیچ ذکرعملی بالاتر از ترک معصیت نیست

(مرحوم آیت الله محمد تقی بهجت
    )

9. صلوات ها 8

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    چه شما در این شهر کوچیک زندگی کنید و چه در تهران یا هر شهر بزرگ دیگه، باید اینو بدونید که تحصیلات دانشگاهی و مدرک تحصیلی هرگز نقش مهمی در شخصیت اجتماعی و فرهیختگی کسی بازی نمیکنه.
    ممکنه فردی باشه که هم از نظر شخصیت انسان محترم و وزینی باشه و هم مدرک تحصیلی خوبی داشته باشه. اما چه بسیار مواردی که برعکس چنین حالتی رو دارند. مدرک تحصیلی بالا، فلان مقام دانشگاهی، کرسی تدریس و... اما دریغ از یک ذره شعور اجتماعی...
    پیشنهاد بنده اینه که قبل از مدرک و تحصیلات این چیزها رو در خواستگارهاتون بررسی کنید.
    متأسفانه تفکر لیبرال یا به اصطلاح روشنفکری و... در بین تحصیل کرده های ما خیلی باب شده. علت عمده ش هم به خاطر شرایط حاکم بر مجامع علمی ما و محتوای درسی و فرهنگ غالب بر اونجا و.... هست. همین که خودتون از این دام نجات پیدا کردید خدا رو شکر کنید و به نظرم چشم امیدی به اون محدوده نداشته باشید.

11. صلوات ها 10

علاقه
    آسمون
    نوشته
    291
    حضور
    6 روز 23 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    1291

خواهر من با توجه به برداشتی که از پستتون داشتم این رو برداشتم که شما ظاهرا مهمترین ملاک برای ازدواجتون رو تحصیلات گذاشتین و دائما تکرار میکنید
    ببینید یک سری از نکات رو برادران گرامی من گفتن و نیازی نیست تکرار کنم منتها شما باید برای ازدواجتون اولا ملاک های مهمتری رو درنظر بگیرید دوما خیلی هم سخت نگیرید
    من خودم شخصی بودم که از توصیه های استاد حامی استفاده کردم و با وجود شرایط ب ظاهر نامناسبم ( اون موقع سن 18 ، پدرمادر از هم جدا شده و خرج خانه برگردن من هست ، و .... ) تصمیم به ازدواج گرفتم
    به خداقسم روز به روز داره اوضاعم بهتر میشه و برای ازدواج آماده تر میشم
    اون موقع برا کسی کار میکردم الان دارم برا خودم مغازه میزنم و الان از مغازه خودم براتون پست میذارم
    اون موقع فقط مادرم و یکی از دوستانم از تصمیمم آگاه بود الان یکی از معتمد ترین و بهترین اعضای فامیل و همه دارن کمکم میکنن از همه لحاظ ( پیداکردن دختر مناسب گرفته تا .... )
    من هم بچه شهر بزرگ هستم و الان به خاطر شرایطمون اومدیم تو یه شهرستان کوچیک
    حالا من اگه بخوام مثل شما فکر کنم میگم من بچه فلانم و دخترهای اینجا در شان من نیستن پس نمیخوام یا بهانه های امثال اون
    ولی نمیگم ملاک هام رو روی دینداری ، مومن بودن و ... تنظیم کردم
    حالا شما خودت فکر کن بگو ازدواج من راحت تره یا شما ؟
    طبق برداشت من از نوشته هاتون شما ابتدا در ملاک هاتون تجدید نظر کنید چون اصل مشکل در اونجاس ظاهرا
    التماس دعا

13. صلوات ها 10

علاقه
    امام رضا - رهبرم سید علی - علم - برنامه نویسی - دندانپزشکی - طبیعت - دریا - بارون
    نوشته
    279
    حضور
    5 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2287

سلام و عرض ادب
    خب بايد اعتراف كنم كه واقعا براي خانم متدين و تحصيل كرده چنين شرايطي بسيار دشوار است.
    دستتون درد نکنه که اینو گفتین
    حداقل یه تسکینی برای دخترای متدین هست، که حرفهای اقوام که میگن بیخودی سخت میگیری بی منطقه!!
    چون پسرای متدین مثل اینکه تعدادشون داره به صفر میل میکنه

با دعا آرام تر مي شويد. چه بسا ازدواج ناسالمي با همين دعاي شما دفع شده باشد و از دام مشاجرات و خانواده اي ناسالم نجات يافته باشيد. و يا در برابر دعايي كه كرده ايد بلايي ديگر دفع شده باشد و رزقي( آسايش و آرامش ) بر شما و خانواده شما نازل شده باشد.
    این فرمایش جناب حامی رو خیلی زیاد قبول دارم
    عملا تو زندگیم دیدم... از طرفی فرمودن دعا باعث آرامش میشه... گاهی خدا آدم رو آنچنان غرق در شادی و خوشی های پیش پا افتاده میکنه که آدم مشکلش کلا فراموشش میشه

ظاهرا خیلی نباید روی تحصیلات حساس شد...
    بنده خودم عکس این نظر رو داشتم ولی می بینم عدم کفویت الان در مورد مسائل دینی خیلی حادتر شده
    سعی کنید تحصیلات رو خیلی ملاک قرار ندین

در کل توصیه های استاد حامی و دوستان رو جدی بگیرید
    موفق و سربلند باشید
    در پناه مهربانترین

دوباره شده صحن هیات... پر از عطر نام شهیدان... دوباره بیا دم بگیریم... به یاد امام شهیدان
    که ما مرد راه حسینیم..... نبیند کسی ذلت ما.... بمیریم و هرگز نگیریم.... امان نامه ی دشمنان را
    که میثاق ما جز.... به عشق ولی نیست.... که فریاد ما جز... علی یا علی نیست

---------------------
    تنها نگذارم در میدان ولی را
    مولایم، رهبرم ، سید علی را

15. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151471

نقل قول نوشته اصلی توسط علی نمایش پست ها
    سلام
    چه شما در این شهر کوچیک زندگی کنید و چه در تهران یا هر شهر بزرگ دیگه، باید اینو بدونید که تحصیلات دانشگاهی و مدرک تحصیلی هرگز نقش مهمی در شخصیت اجتماعی و فرهیختگی کسی بازی نمیکنه.
    ممکنه فردی باشه که هم از نظر شخصیت انسان محترم و وزینی باشه و هم مدرک تحصیلی خوبی داشته باشه. اما چه بسیار مواردی که برعکس چنین حالتی رو دارند. مدرک تحصیلی بالا، فلان مقام دانشگاهی، کرسی تدریس و... اما دریغ از یک ذره شعور اجتماعی...
    .
    سلام
    البته نميشه گفت تأثيري ندارد فني تر بگوييم بايد بگوييم الزاما بين تحصيلات بالا و بلوغ شخصيتي و.....همبستگي وجود ندارد
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

17. صلوات ها 8

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    البته نميشه گفت تأثيري ندارد فني تر بگوييم بايد بگوييم الزاما بين تحصيلات بالا و بلوغ شخصيتي و.....همبستگي وجود ندارد
    سلام
    استاد عزیز اگه دقت کنین نوشتم که "نقش مهمی بازی نمیکنه"

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    927
    حضور
    6 روز 13 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    937

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    دختر های فامیل میگن چرا خودت دنبال شوهر نمیگردی با یکی دوست بشو و بعد از دوستی باهاش ازدواج کن ولی من هرگز این روش ازدواج را نمیپسندم.
    چرا نمی پسندید؟؟؟؟
    خودتان را از تلقی های عرفی برهانید!!!
    دوست شدن شما سبب می شود که شما نسبت به همسر آینده تان آشنایی بیشتری داشته باشید
    این طلاقها برای چیست؟برای این است که همسرشان اونی که فکر می کردن نبود.
    با این رسم و سومات سنتی دختر و پسر دو بار هم نمی توانند با هم صحبت کنند و اگر هم بتوانند به خاطر حیایی که به علت تلقینات عرفی ایجاد شده است باز نمی توانند راحت با هم به گفتگو پرداخته و حرفت دل یکدیگر را بزنند.
    به نظر من مخصوصا با این شرایطی که شما ذکر می کنید همین راه پیشنهادی فامیلهایتان بسیار راه خوبیست.
    حالا خوددانید!
    [CENTER]خیام:[COLOR=#ff0000][B][SIZE=3][SIZE=2]قومی به گمان فتاده در راه یقین!

20. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری