***بررسی قواعد تفسیر قرآن درانجمن علوم قرآن***

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***بررسی قواعد تفسیر قرآن درانجمن علوم قرآن***

با سلام به همراهان مباحث تفسیر وعلوم قرآن
در این تاپیک قصد دارم پیرامون بحث قواعد تفسیرقرآن مطالبی را به طور ساده وکاربردی عرض کنم.قواعد تفسیر بخش مهم بلکه مهمترین بخش از اصول تفسیر را تشکیل می دهد که به مرور درپستهای آتی ارائه میدهم.رعایت کردن این قواعد در تفسیر قرآن ، مفسر را از خطا در برداشت آیات حفظ میکند.وتفسیر را یک تفسیر صحیح ودور از تفسیر به رأی ، قرار میدهد.
امیدوارم با حقیر در این تاپیک همراه باشید.

:Gol:التماس دعا:Gol:

قاعده اول:در نظر گرفتن قرآئت صحيح است.قرائت صحيح قرائتي است که با آنچه پيامبر اکرم (ص) بر مردم تلاوت کرده اند مطابقت داشته باشد..يکي از راههاي به دست آوردن قرائت صحيح اين است که اين قرائت را افراد زيادي نقل کرده باشند به طوري که جاي شک باقي نباشد.وراه ديگر سيره مسلمانان است که در همه عصرها تا زمان پيامبر(ص)به همين صورت قرائت شده باشد.لذا مفسر بايد در تفسير آيات براساس قرائت صحيح به تفسير بپردازدوبه قرائتهاي شاذ که کسي نقل نکرده يا کمتر نقل شده توجه نکند.

قاعده دوم: توجه کردن به مفاهيم کلمات در زمان نزول قرآن است.يعني مفسر قرآن مي بايست براي پي بردن به مفهوم درست واژه هاي قرآني معاني واژه ها را در عصر نزول در قبايل واقوام مرتبط با منطقه وفضاي نزول قرآن از راههاومنابع معتبر به دست آوردواز آن معني در تفسير استفاده کند.
البته اين نکته را بايد عرض کنم که واژه ها گاهي با معني مجازي استعمال مي شوند نه حقيقي که در اين جا باز مفسر بايد به نحوه استعمال واژه ها هم دقت کند که اگر در معني مجازي هم به کار رفت از روي قرينه معني صحيح آن را کشف کند.

قاعده سوم : اينکه مفسر در تفسيرآيات قواعد ادبيات عرب را در نظر بگيرد.قرآن چون به زبان عربي نازل شده لذا اگر بخواهيم فهم درستي از آيات پيدا کنيم مي بايست ادبيات عرب را خوب بدانيم چرا که وقتي با عبارات مختلف عربي مواجه مي شويم بتوانيم فرق اين عبارتها را از جهت ادبي بفهميم که کدام عبارت حاليه است ؟فلان کلمه در جمله فاعل است يا مفعول ؟و....

چرا که اگر درست نقش عبارات وکلمات را در جمله ويا آيه قرآن نفهميم نمي توانيم معناي درستي از آيه داشته باشيم.ولذا فهم غلطي از آيه پيدا مي کنيم.

براي همين کسي که مي خواهد آيات قرآن را تفسير کند يکي از ضروريترين مسائل براي او آشنايي کامل وتسلط او بر ادبيات وقواعد ادبيات عرب است.

قاعده چهارم :توجه به قرائن

اينکه مفسر قرائني را که در آيات وجود دارد را در نظر بگيرد وآنگاه با توجه به قرينه ها به تفسير آيه بپردازد.قرينه به معني نشانه ونظير وآنچه که براي فهم مطلبي يا پيدا کردن مجهولي يا رسيدن به مقصودي مي تواند کمک خوبي باشد . وبدون در نظر گرفتن قرائن به فهم در ست دست پيدا نمي شود.

قرينه به نحوي ارتباط لفظي يا معنوي با کلام داشته ولذا در فهم مفاد کلام ومراد گوينده اثر دارد.وچون در قرآن هم از انواع مختلف قرائن يافت مي شود لذا غفلت از آنها برداشت تفسيري را ناقص يابي اعتبار مي کند.

ادامه دارد.........:Ealam:

ضمن عرض سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما عزیزان
بنده چند ماه پیش در خصوص تفسیر قرآن بر اساس اطلاعات شخصی (تفسیر به رأی) سؤالی پرسیده بودم؛ شما در جواب فرموده بودید: اگر قرار باشد کسي طبق گمان و خيال و يا حتي يقين بخواهد مطابق با علوم امروزي از قرآن برداشت بکند، چون قرآن داراي بطون مختلفي است، به احتمال زياد دچار تفسير به رأي خواهد شد و رسول اكرم (ص ) از تفسیر به رأی نهى فرموده است.
با توجه به این مسئله سؤال بنده این است که حالا که من شرایط تفسیر مانند تسلط به زبان عربی، آگاهی از اسباب نزول و ... را ندارم و توان کسب آنها را ندارم؛ آیا می توانم قلم را برداشته به تفسیر آیاتی از قرآن بر اساس تخصص و درک خود (تفسیر به رأی) بپردازم؛ سپس تفسیر خود را به افرادی که صاحب صلاحیت بوده و شرایط تفسیر را دارند نشان داده و در صورتی که ایشان تأیید فرمودند، مطالب را منتشر کنم؟ آیا در این صورت، نتیجه همکاری مشترک من با اساتید قرآن پژوه صاحب صلاحیت، قابل انتشار بوده و گناه تفسیر به رأی بر گردن من نخواهد افتاد؟
پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

4322213367;1821 نوشت:
ضمن عرض سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما عزیزان
بنده چند ماه پیش در خصوص تفسیر قرآن بر اساس اطلاعات شخصی (تفسیر به رأی) سؤالی پرسیده بودم؛ شما در جواب فرموده بودید: اگر قرار باشد کسي طبق گمان و خيال و يا حتي يقين بخواهد مطابق با علوم امروزي از قرآن برداشت بکند، چون قرآن داراي بطون مختلفي است، به احتمال زياد دچار تفسير به رأي خواهد شد ورسول اكرم (ص ) از تفسیر به رأی نهى فرموده است.
با توجه به این مسئله سؤال بنده این است که حالا که من شرایط تفسیر مانند تسلط به زبان عربی، آگاهی از اسباب نزول و ... را ندارم و توان کسب آنها را ندارم؛ آیا می توانم قلم را برداشته به تفسیر آیاتی از قرآن بر اساس تخصص و درک خود (تفسیر به رأی) بپردازم؛ سپس تفسیر خود را به افرادی که صاحب صلاحیت بوده و شرایط تفسیر را دارند نشان داده و در صورتی که ایشان تأیید فرمودند، مطالب را منتشر کنم؟ آیا در این صورت، نتیجه همکاری مشترک من با اساتید قرآن پژوه صاحب صلاحیت، قابل انتشار بوده و گناه تفسیر به رأی بر گردن من نخواهد افتاد؟
پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

دوست عزیز
آنچه که نهی شده تفسیر به رأی است و تفسير به راى يعنى تفسير قرآن بر خلاف موازين علم لغت و ادبيات عرب و فهم اهل زبان و تطبيق دادن آن بر پندارها و خيالات باطل و تمايلات شخصى و گروهى، يعنى تفسيري كه در آن مفسر آيات قرآن را بر اساس نظر وعقيده خويش تفسير نمايد. نه براساس حقيقت كلام وحى. يكي از معاني «تفسير به رأي» اين است كه مفهوم جمله‏ اي را آنچنان كه قواعد ادبي و لغت اقتضاء مي ‏كند، بپذيريم ولي در تطبيق آن بر مصاديق ، مرتكب تحريف شويم. و چيزي كه مصداق آن نيست ، بر طبق سليقه شخصي خود مصداق آن قرار دهيم .
حال اگر کار تفسیری که انجام میشود و قرار است در جامعه منتشر شود در نهایت ، برخلاف موازین واصول وقواعد تفسیری نباشد و با عقل وشرع وروح حاکم بر آیات قرآن هم سازگاری داشته باشد این دیگر تفسیر به رأی محسوب نمیشود.

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

در تفسیر به رای، مفسر در صدد فهم و کشف مقصود خدای متعال نیست بلکه در مقام تایید دیدگاه خویش است و آیات قرآن را مستمسک خود قرار داده و سزاوار نکوهش است. و برای رسیدن به منظور خود بر خلاف سیره عقلا و چهارچوب تفسیر، قرآن را تفسیر می کند.
چهار چوب تفسیر بر اساس بیان حضرت استاد جوادی آملی حفظه الله عبارت است از:
- اصول محاوره عرفی و ادبیات عرب و قراین متصل و منفصل
- ادله علمی
- ادله عقلی
- ادله روایی
مفسر باید ابتدا مقصود خدا را فهمیده و سپس با آن، آراء خود را محک زند و چنانچه با آیات سازگار نبود، رای خود را نادرست بداند؛ چنانکه حضرت علی علیه السلام فرمود: « واتهموا علیه آرائکم» یعنی بر اساس بینش قرآن، دیدگاه های خود را متهم بدانید
.( روش شناسی تفسیر قرآن، بابایی،ص 58)
موفق باشید:Gol:

موضوع قفل شده است