آیا فرزند هارون الرشید، از بزرگان عرفا بوده است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا فرزند هارون الرشید، از بزرگان عرفا بوده است؟

سلامو
در کتاب "عوالم خیال" مطلبی خواندم در این خصوص که محی الدین عربی، یکی از فرندان هارون الرشید به نام احمد سبتی، را از عرفای بزرگ بلکه قطب می دانسته است.

آیا واقعا احمد سبتی از اقطاب بوده است؟

چگونه کسی از چنین شجره ملعونه ای با وضعیت وراثت و تغذیه و .... نادرست، به بالاتری درجه عرفان می رسد؟ درحالیکه افرادی که از زمینه و بستر دینی مناسبتری برخوردار هستند (و گاهی از شجره ائمه اطهار (ع) هم هستند) به چنین درجه ای نمی رسند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم
یکی از فرزندان هارون الرشید احمد بن هارون بوده که در الاعلام درباره وی گفته شده
شاعر، من آل عباس. كان من أجمل الناس وجها. و هو أخو الأمين و المأمون. أورد الصولي نماذج رقيقة
[=B Lotus]من شعره، و قال: كان يحب صيد الخنازير، فوقع عن دابته و أصيب دماغه فمات من أثر ذلك(1)
شاعری از بنی عباس بوده و زیباروی بوده ، وی برادر امین و مامون است ، ...
در ادامه آمده : وی صید خوک را دوست می داشت و از مرکبش به زمین افتاد و دماغش شکست و در اثر همین امر از دنیا رفت
در وفیات الاعیان آمده که وی فقط روز جمعه کار می کرد و بقیه ایام هفته به عبادت می پرداخت به همین دلیل لقب سبتی گرفت وی درسال 184درگذشت (2)
در منابع دیگر نیز داستانهای شبیه به این نقل شده امام بعضی این داستانها را به کلی رد می کنند
اما آنچه ابن عربی درباره وی بیان داشته نه با تاریخ سازگاری دارد و نه عقاید مسلمانان و نه باعقل
ابن عربی می گوید در جمعه ای با روح احمد بن هارون ملاقات داشته است ( احمد بن هارونی که سالها قبل درگذشته است) وبین آنان سخنانی رد وبدل شده است از جمله
علت کار کردن وی در روز شنبه و عدم کار در روزهای دیگر را می پرسد که وی جواب می دهد :
از آن جهت که خدای سبحان خلقت عالم را از روز یکشنبه آغاز فرمود و در روز جمعه فراغت یافت. پس این ایام را برای عبادت خدا قرار دادم و برای حظّ نفس خود کاری نکردم و چون روز شنبه آمد آن را برای خود قرار دادم و در آن روز به کار و کسب مشغول شدم از برای قوت آن شش روز دیگر.
پس خدای سبحان نظر افکند به آنچه خلق فرموده بود، در روز شنبه . پس به پشت دراز کشید و یک پای خود را روی پای دیگر قرار داد و گفت من مَلِک هستم برای ظهور و پیدایش مُلک....(4)
از او سؤال کردند قطب در زمان تو چه کسی بود؟ گفت خودم.
آنچه بین آنان رد وبدل شده
اولا : با تاریخ سازگاری ندارد ، و منبع معتبری آن را نقل نکرده ، و آنچه ابن عربی پس از سالها بعد از مرگ احمد بن هارون از وی می شنود ، نمی تواند به عنوان منبع تاریخی قبول شود
ثانیا: با عقاید نیز سازگاری ندارد ، خدا دراز کشید خدا یک پای خود را روی آن پای دیگر انداخت !!!! و ...

ثالثا: اثبات قطب بودن احمد بن هارون تنها همین مطلب است که نه تنها در منابع نیامده ، بلکه از روح وی پرسیده شده ، گفته خود روح احمد بن هارون چگونه می تواند مورد قبول باشد
رابعا : با وجود امام موسی کاظم علیه السلام چگونه احمد بن هارون قطب بوده است
و خامسا : بر فرض که همه اینها درست و احمد بن هارون الرشید قطب بوده و انسان وارسته ای بوده است این با آنچه شما فرموده اید منافات ندارد
بنا نیست هر کس در خانه انسان شقی پرورش می یابد شقی باشد و هر کس در خانه انسان سعید پرورش می یابد سعید باشد
پسر نوح در خانه حضرت نوح پرورش یافت و شقی شد
آسیه در خانه فرعون بود نان فرعون را خورد ولی سعیده شد
اگر بنا باشد هر کس در خانه انسان بد باشد بد شود و بر عکس ، همه کسانی که در خانه افراد بد پرورش می یابند نا امید میشوند وهمه کسانی که در خانه افراد خود پروش می یابند مغرور می شوند
گاهی استثاناهایی نیز در تاریخ بر عکس روال مرسوم است نه ناامیدی و غرور بی جا موجب ضلالت افراد نشود

1.الأعلام،ج‏1،ص:265
2.وفیات الاعیان ،ج ص 53
3. النجوم الزاهرة،ج 2ص 116 «على أن بعض أهل التاريخ ينكرون ذلك بالكلية»!
4.فتوحات، ج11، ص274 و 275.
[=Calibri]

با سلام و تشکر از راهنمایی های شما

ابن عربی که دارای جایگاه علمی و تقوایی بسیار بالایی است، چگونه چنین سخنانی بیان میکند؟؟

دوست گرامی اینکه ابن عربی چه جایگاهی از علم و تقوی دارد خارج از تخصص بنده است و باید کارشناسان و عرفان و امثالهم نظر دهند ولی آنچه بنده بیان نموده ام طبق گزاراشات تاریخی است و ابن عربی هر چه قدر هم موقیعت و جایگاه بالایی داشته باشد مکاشفه یا خواب یا رویایش نمی تواند به عنوان گزارش تاریخی قبول شود

عماد;437228 نوشت:
دوست گرامی اینکه ابن عربی چه جایگاهی از علم و تقوی دارد خارج از تخصص بنده است و باید کارشناسان و عرفان و امثالهم نظر دهند ولی آنچه بنده بیان نموده ام طبق گزاراشات تاریخی است و ابن عربی هر چه قدر هم موقیعت و جایگاه بالایی داشته باشد مکاشفه یا خواب یا رویایش نمی تواند به عنوان گزارش تاریخی قبول شود

یا سلام و تشکر

منتظر راهنمایی کارشناسان مربوطه درباره سئوال زیر که متمم سئوال قبلی است، هستیم:

ابن عربی که دارای جایگاه علمی و تقوایی بسیار بالایی است، چگونه چنین سخنانی بیان میکند؟؟

رهروی شهدا;440377 نوشت:
یا سلام و تشکر

منتظر راهنمایی کارشناسان مربوطه درباره سئوال زیر که متمم سئوال قبلی است، هستیم:

با سلام،
اگر امکان دارد، منتظر پاسخ سئوال فوق هستیم.

موضوع قفل شده است