سوالاتی درباره غسل

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره غسل

باسلام

آقا پدر و مادر ما میگفتن سه بار سرت آب میریزی، سه بار شونه راست سه بار شونه چپ
یه روحانی عین اینو میگفت اینو هم ضمیمه میکرد پاتو هنگام ریختن آب روی شونه ها بالا بگیر که جریان پیدا کنه
یه طلبه میگفت من اول سرمو میشورم زیر آب بعد طرف راست بعد طرف چپ همه اطراف رو فقط یه بار

آقا کلا قاطی پاتی شده هرکی یه چیزی میگه
درستش چیه؟
من وسواس پیدا کردم چند مدل غسل میکنم اصلا...
مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی
اگه ممکنه واضح و کامل توضیح بدید
باتشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

user;435516 نوشت:
باسلام

یه روحانی عین اینو میگفت اینو هم ضمیمه میکرد پاتو هنگام ریختن آب روی شونه ها بالا بگیر که جریان پیدا کنه
یه طلبه میگفت من اول سرمو میشورم زیر آب بعد طرف راست بعد طرف چپ همه اطراف رو فقط یه بار

درستش چیه؟
باتشکر

با سلام و عرض ادب

غسل ترتيبى به اين صورت است كه بعد از نيّت، اوّل سر و گردن را مى شويد، سپس طرف راست و بعد طرف چپ را. رعایت این ترتیب در غسل، واجب نیست؛ بلکه مستحب است و در تمام حالاتی که بیان کردید اگر تمام بدن شسته شود غسل صحیح است.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،احکام غسل

باسلام
آیا با هر سر و گردن، طرف راست و چپ بدن سه بار شسته شود؟
آیا باید پا بالا گرفته شود تا اب جاری شود؟
لازم است تا به پا کاملا آب برسد و کاملا خیس شود؟

user;435958 نوشت:
باسلام
آیا با هر سر و گردن، طرف راست و چپ بدن سه بار شسته شود؟
آیا باید پا بالا گرفته شود تا اب جاری شود؟
لازم است تا به پا کاملا آب برسد و کاملا خیس شود؟

با سلام و عرض ادب

سه بار شستن واجب نیست بلکه واجب است آب به همه اعضای غسل برسد بنابراین بالاگرفتن پا و جریان آب هم واجب نیست همین که آب به همه قسمتهای پا برسد کافی است.

موفق و موید باشید

باسلام ممنون از پاسخ شما
خوب پس میشه به جای سه بار چند بار آب ریخت؟ مثلا من 6 بار یا بیشتر به سرم با کاسه آب میریزم که کامل سر و گردن خیس بشه
بعد بیش از 3 بار یا بیشتر به شونه راستم آب میریزم بیش از 3 بار یا بیشتر به پشت و روی پای راستم آب میریزم
برای شونه چپ هم همینطور
خلاصه اینکه از 3 بار بیشتر میشه و طرف راست به دو قسمت تقسیم میشه و جداگانه شسته میشه اول از شانه تا شکم بعد از شکم تا پایین، طرف چپ هم همینطور
اینطوری جایز هست و صحیح؟

و سوال دوم دیگه اینکه اگه فرض مثال آدم سرشو بشوره یا طرف راست یا چپ بدن، آدم شک داشته باشه که آیا کامل آب رسیده یا نه حکم چیه؟

user;436046 نوشت:
باسلام ممنون از پاسخ شما
خوب پس میشه به جای سه بار چند بار آب ریخت؟ مثلا من 6 بار یا بیشتر به سرم با کاسه آب میریزم که کامل سر و گردن خیس بشه
بعد بیش از 3 بار یا بیشتر به شونه راستم آب میریزم بیش از 3 بار یا بیشتر به پشت و روی پای راستم آب میریزم
برای شونه چپ هم همینطور
خلاصه اینکه از 3 بار بیشتر میشه و طرف راست به دو قسمت تقسیم میشه و جداگانه شسته میشه اول از شانه تا شکم بعد از شکم تا پایین، طرف چپ هم همینطور
اینطوری جایز هست و صحیح؟

و سوال دوم دیگه اینکه اگه فرض مثال آدم سرشو بشوره یا طرف راست یا چپ بدن، آدم شک داشته باشه که آیا کامل آب رسیده یا نه حکم چیه؟

با سلام و احترام

بله شستن بیش از سه بار هم جایز است و البته رعایت ترتیبی که ذکر کردید به نظر آیه الله مکارم واجب نیست و در هرقسمتی که شک دارید می توانید دوباره بشویید اگر منجر به وسواس نشود.

در پناه حضرت حق باشید

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

نور;435954 نوشت:
رعایت این ترتیب در غسل، واجب نیست؛ بلکه مستحب است و در تمام حالاتی که بیان کردید اگر تمام بدن شسته شود غسل صحیح است.

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

نظر رهبر و آیت اله سیستانی چیست؟

مستحب است ؟

یعنی لازم نیست اینطوری هم بشوری؟

چند بار باید شست آیا یک برا بریم زیر دوش کافی است باید آب به ÷وست سر برسد یا خیر؟[/]

نور;436070 نوشت:
باسلام ممنون از پاسخ شما
برای شونه چپ هم همینطور
اینطوری جایز هست و صحیح؟

باسلام و خسته نباشید
پس تمام مواردی که سوال کردم درسته و میشه انجام داد؟

سوال دیگه اینکه بنده قبلا اینطور غسل میکردم
سه تا میریختم رو سر، سه تا روی شونه راست، سه تا شونه چپ؛ سه تا پای راست سه تا پاچپ
از نظر آیات مکارم و شیرازی اینطوری هم درست هست؟

و سوال دیگه اینکه وقتی روی سر آب میریزیم با کاسه با کدوم دست بریزیم؟ درست راست واجب است؟ دو دستی هم میشه؟
وقت ریختن آب روی پای راست باید از دست راست و وقت ریختن روی پای چپ از دست چپ (نظر به غسل به روشی که گفتم که 6 بار یا بیشتر به سرم با کاسه آب میریزم که کامل سر و گردن خیس بشه بعد بیش از 3 بار یا بیشتر به شونه راستم آب میریزم بیش از 3 بار یا بیشتر به پشت و روی پای راستم آب میریزم برای شونه چپ هم همینطور) کار بگیریم مانعی نداره؟ در واقع مقداری از قسمت راست بدن را با دست چپ با کاسه آب میریزیم، قسمت پایین سمت راست را (شکم به پایین تا به پا) رو با دست راست؛ قسمت چپ بدن هم همینطور. بازم درست هست؟

و سوال دیگه
: دست کشیدن و کشیدن دست بین خالی گاهای بدن جهت رسیدن آب مثلا بین انگشتان پا و .. سبب بطلان غسل نمیشه؟ اگر کشیدن از پایین به بالا باشه (در صورتی که آب از بالا ریخته میشه و به پایین داره) مانعی داره؟
باتشکر
مرجع تقلیدم آیت الله مکارم

باسلام

درستش چیه؟
باتشکر

[/HR]باسلام وتشکر از سوال شما عضو کوشا

غسل رابه دو قسم می شود انجام داد:ترتیبی و ارتماسی

در غسل ترتیبی باید به نیت غسل،اول سر وگردن،بعد طرف راست بعد طرف چپ بدن را بشوید. واگر عمدا یا از روی فراموشی یا به واسطه ندانستن مساله به این ترتیب عمل نکند غسل او باطل است.

(توضیح المسایل مکارم شیرازی _ مساله 361)

رستگاران;436088 نوشت:
نظر رهبر و آیت اله سیستانی چیست؟

مستحب است ؟

یعنی لازم نیست اینطوری هم بشوری؟

چند بار باید شست آیا یک برا بریم زیر دوش کافی است باید آب به ÷وست سر برسد یا خیر؟

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری غسل ترتيبى به اين صورت است كه بعد از نيّت، اوّل سر و گردن را مى شويد، سپس طرف راست و بعد طرف چپ را. به نظر ایه الله سیستانی به اين صورت است كه بعد از نيّت، اوّل سر و گردن را مى شويد، سپس کل بدن و مستحب است ابتدا طرف راست و سپس طرف چپ.و مستحب بودن یعنی اگربه این حالت هم شسته نشود غسل باطل نیست و همین که آب به پوست بدن یک مرتبه برسد کافی است.

رساله مراجع،احکام غسل

user;436200 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
پس تمام مواردی که سوال کردم درسته و میشه انجام داد؟

سوال دیگه اینکه بنده قبلا اینطور غسل میکردم
سه تا میریختم رو سر، سه تا روی شونه راست، سه تا شونه چپ؛ سه تا پای راست سه تا پاچپ
از نظر آیات مکارم و شیرازی اینطوری هم درست هست؟

و سوال دیگه اینکه وقتی روی سر آب میریزیم با کاسه با کدوم دست بریزیم؟ درست راست واجب است؟ دو دستی هم میشه؟
وقت ریختن آب روی پای راست باید از دست راست و وقت ریختن روی پای چپ از دست چپ (نظر به غسل به روشی که گفتم که 6 بار یا بیشتر به سرم با کاسه آب میریزم که کامل سر و گردن خیس بشه بعد بیش از 3 بار یا بیشتر به شونه راستم آب میریزم بیش از 3 بار یا بیشتر به پشت و روی پای راستم آب میریزم برای شونه چپ هم همینطور) کار بگیریم مانعی نداره؟ در واقع مقداری از قسمت راست بدن را با دست چپ با کاسه آب میریزیم، قسمت پایین سمت راست را (شکم به پایین تا به پا) رو با دست راست؛ قسمت چپ بدن هم همینطور. بازم درست هست؟

و سوال دیگه: دست کشیدن و کشیدن دست بین خالی گاهای بدن جهت رسیدن آب مثلا بین انگشتان پا و .. سبب بطلان غسل نمیشه؟ اگر کشیدن از پایین به بالا باشه (در صورتی که آب از بالا ریخته میشه و به پایین داره) مانعی داره؟
باتشکر
مرجع تقلیدم آیت الله مکارم

با سلام و عرض ادب

1.در تمام موارد همانطور که بیان شد صحیح است.
2.سه بار ریختن های آب هم مشکلی ایجاد نمی کند.
3.باهر دستی ریخته شود اشکال ندارد و صحیح است.
4.در مواردی هم که فرمودید و دست کشیدن به هرصورتی باشد اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما گرامی :

اولا:دوست عزیز وسواس را کنار بگذارید بعد می بینید غسل را بطور صحیح انجام می دهید .

طریقه انجام غسل ترتیبی :غسل ترتیبی به این صورت است که بعد از نیت اول سروگردن را می شوید سپس طرف راست و بعد طرف چپ .

حالا برای این که یقین کنید هر سه قسمت بدن _سروگردن و طرف راست و طرف چپ_ را کاملا شسته اید بهتر آن است که کمی از قسمتهای دیگر را با آن قسمت بشوید .

اگر بعد از غسل شک کردید که اعضا را درست شسته یا نه به شک خود اعتنا نکنید.

موفق موءید باشید التماس دعا وخدا نگهدار.

رساله عملیه/م:377و379و381.

با سلام

من تا به حال اینجوری غسل میکردم

اول سمت راست صورت و مو هام و گردنم رو میشستم با دسته راست و بعد با دسته چپ دسته راستم رو میشستم بعد باز با خود دست راست طرف راستم میشستم تا کف پام
و سمت چپم رو همینطور یعنی اول سمت چپ صورت و موهام و گردنم رو میشستم با دسته چپ بعد با دسته راست دسته چپم رو میشستم باز دو باره با دسته چپ بدنم رو تا کف پام میشستم
و تا الانم فک میکردم همینجوریه ولی الان رفتم تو اینترنت سرچ کردم دیدم اینطوری نیست
الان یعنی غسل هایی رو که قبلا کردم همگی باطل هستند؟؟
و دوم اینکه لطفا مراحلش رو جز به جز بگین چون من خیلی وسواس در این زمینه دارم لطفا سریع جواب بدین
ممنون

طلبه فقهی;523423 نوشت:

غسل رابه دو قسم می شود انجام داد:ترتیبی و ارتماسی

در غسل ترتیبی باید به نیت غسل،اول سر وگردن،بعد طرف راست بعد طرف چپ بدن را بشوید. واگر عمدا یا از روی فراموشی یا به واسطه ندانستن مساله به این ترتیب عمل نکند غسل او باطل است.

(توضیح المسایل مکارم شیرازی _ مساله 361)

عید سعید فطر عید تولد دوباره انسان برشما مبارک

سلام علیکم
کاربر گرامی طبق فتوای جدید آیت الله مکارم (مدظله العالی) این نظرشان تغییر کرده است، در فتوای جدیدشان ترتیب را شرط نمی دانند و بدون ترتیب غسل صحیح است
التماس دعا ، یازهرا(س)

farzad1373;545235 نوشت:
با سلام

من تا به حال اینجوری غسل میکردم

اول سمت راست صورت و مو هام و گردنم رو میشستم با دسته راست و بعد با دسته چپ دسته راستم رو میشستم بعد باز با خود دست راست طرف راستم میشستم تا کف پام
و سمت چپم رو همینطور یعنی اول سمت چپ صورت و موهام و گردنم رو میشستم با دسته چپ بعد با دسته راست دسته چپم رو میشستم باز دو باره با دسته چپ بدنم رو تا کف پام میشستم
و تا الانم فک میکردم همینجوریه ولی الان رفتم تو اینترنت سرچ کردم دیدم اینطوری نیست
الان یعنی غسل هایی رو که قبلا کردم همگی باطل هستند؟؟
و دوم اینکه لطفا مراحلش رو جز به جز بگین چون من خیلی وسواس در این زمینه دارم لطفا سریع جواب بدین
ممنون

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را ذکر بفرمایید.

همواره به سلامت باشید

[=&quot] باسلام و احترام

[=&quot]

[=&quot] از اونجایی که در[=&quot] غسل ترتيبي بعد از نيت، نخست سر و گردن، سپس [=&quot]نیمۀ[=&quot] راست و پس از آن[=&quot]نیمۀ[=&quot] چپ را مي شويم.[=&quot]

[=&quot]سوال شرعیه یک:[=&quot]

[=&quot]طبق نظر[=&quot]حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی)[=&quot] در غسل ترتیبی، بعد از اینکه نیت کردم و سرو گردنم را نیز بطور کامل و صحیح شستم.[=&quot] [=&quot]بگوید لطفا بنده مخیرم؟، به دلخواه اول نیمۀ چپ بدنم را بطور کامل بشوریم و پس از ان که این نیمه رو شستم،[=&quot] [=&quot] نیمۀ راستم[=&quot] [=&quot] بدنم رو هم بطور کامل بشورم ؟

[=&quot]

[=&quot]سوال شرعیه دو:[=&quot]
طبق نظر حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی) در غسل ترتیبی، بعد از اینکه نیت کردم و سرو گردنم را نیز بطور کامل و صحیح شستم.
[=&quot] [=&quot]بگوید لطفا بنده مخیرم؟، به دلخواه خودم ؛ دیگه[=&quot] [=&quot] نیام جداگانه اول نیمۀ راست بدنم رو بشویم و بعداز شستن این نیمۀ ، نیمۀ چپ بدنم رو هم بشورم یا برعکس؛ بلکه فقط و فقط بیام بطور یکجا و مخطوط باهم یا غیر جداگانه؛ هر دو نیمۀ راست و چپ رو ؛ همزمان یک بار بطور کامل و صحیح بشوریم و نهایتا باشستن باهم و یکجای دو نیمۀ[=&quot] [=&quot] راست و چپ؛ اب غسل رو به همه نقاط این دو نیمه، از بدنم برسونم تا شستن محقق و تکمیل شود؟[=&quot]

amin5050;566170 نوشت:
باسلام و احترام

از اونجایی که در غسل ترتيبي بعد از نيت، نخست سر و گردن، سپس نیمۀ راست و پس از آننیمۀ چپ را مي شويم.

سوال شرعیه یک:

طبق نظرحضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی) در غسل ترتیبی، بعد از اینکه نیت کردم و سرو گردنم را نیز بطور کامل و صحیح شستم.بگوید لطفا بنده مخیرم؟، به دلخواه اول نیمۀ چپ بدنم را بطور کامل بشوریم و پس از ان که این نیمه رو شستم، نیمۀ راستم بدنم رو هم بطور کامل بشورم ؟

سوال شرعیه دو:
طبق نظر حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی) در غسل ترتیبی، بعد از اینکه نیت کردم و سرو گردنم را نیز بطور کامل و صحیح شستم.بگوید لطفا بنده مخیرم؟، به دلخواه خودم ؛ دیگه نیام جداگانه اول نیمۀ راست بدنم رو بشویم و بعداز شستن این نیمۀ ، نیمۀ چپ بدنم رو هم بشورم یا برعکس؛ بلکه فقط و فقط بیام بطور یکجا و مخطوط باهم یا غیر جداگانه؛ هر دو نیمۀ راست و چپ رو ؛ همزمان یک بار بطور کامل و صحیح بشوریم و نهایتا باشستن باهم و یکجای دو نیمۀ راست و چپ؛ اب غسل رو به همه نقاط این دو نیمه، از بدنم برسونم تا شستن محقق و تکمیل شود؟

با سلام و عرض ادب

غسل ترتيبى به اين صورت است كه بعد از نيّت، اوّل سر و گردن را مى شويد، سپس طرف راست و بعد طرف چپ را. رعایت این ترتیب در غسل، واجب نیست؛ بلکه مستحب است بنابراین در هردو مورد سوال به طریقه ای که فرمودید غسل صحیح است.

رساله آیه الله مکارم،م 377

با سلام.
سوالاتی درباره ی غسل داشتم از کارشناس محترم درخواست پاسخ دارم.
1-اگر کسی در حال شستن سمت راست بدنش باشد و در همان حال از دست چپ برای شستن اندام سمت راست استفاده کند، غسل باطل است؟ اگر باطل است، به آن معناست که فردی که این حکم را نمی دانسته، از آخرین غسلی که در آن اینکار را کرده است، هنوز جنب بوده و نماز هایش باطل بوده است و یا به دلیل عدم دانستن حکم، غسل هایش صحیح است؟
2-اگر فرد در حال شستن سمت راست یا چپ از بدن خویش است، در همان حال مقداری آب به طور غیر عمد به سمت مخالف بدن بریزد، آیا در غسل مشکلی ایجاد می شود؟
3-اگر کسی نمی دانسته که وضو پس از غسل های واجب حرام است و این کار را انجام می داده، تکلیف نمازهایی که با آن وضو خوانده است چیست؟
مرجع تقلید : آیت الله العظمی مکارم شیرازی
با تشکر فراوان.

soroush_lo;678207 نوشت:
با سلام.
سوالاتی درباره ی غسل داشتم از کارشناس محترم درخواست پاسخ دارم.
1-اگر کسی در حال شستن سمت راست بدنش باشد و در همان حال از دست چپ برای شستن اندام سمت راست استفاده کند، غسل باطل است؟ اگر باطل است، به آن معناست که فردی که این حکم را نمی دانسته، از آخرین غسلی که در آن اینکار را کرده است، هنوز جنب بوده و نماز هایش باطل بوده است و یا به دلیل عدم دانستن حکم، غسل هایش صحیح است؟
2-اگر فرد در حال شستن سمت راست یا چپ از بدن خویش است، در همان حال مقداری آب به طور غیر عمد به سمت مخالف بدن بریزد، آیا در غسل مشکلی ایجاد می شود؟
3-اگر کسی نمی دانسته که وضو پس از غسل های واجب حرام است و این کار را انجام می داده، تکلیف نمازهایی که با آن وضو خوانده است چیست؟
مرجع تقلید : آیت الله العظمی مکارم شیرازی
با تشکر فراوان.

با سلام و عرض ادب

1و2.غسل صحیح است
3.نمازهایش صحیح است.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،احکام غسل

سلام و ادب
در غسل و وضو چنانچه بعد از اتمام غسل متوجه بشیم که بخشی از بدن مثلا سر انگشتان دست یا پا در اثر تماس با چیزی رنگی بوده ان و این رنگ هر چند خیلی رقیق هم باشد ولی حتی با اب گرم هم کاملا ازبین نرفته باشد ایا وضو و غسل باطل هست؟(مرجع تقلید آیت الله لنکرانی رضوان الله علیه)

شاید خنده دار باشه.من بعضی موقعها شک میکنم غسل کردم یا نه.یادم میره:Gig:
چیکار کنم؟دوباره برگردم حموم غسل کنم؟

امن;749691 نوشت:
سلام و ادب
در غسل و وضو چنانچه بعد از اتمام غسل متوجه بشیم که بخشی از بدن مثلا سر انگشتان دست یا پا در اثر تماس با چیزی رنگی بوده ان و این رنگ هر چند خیلی رقیق هم باشد ولی حتی با اب گرم هم کاملا ازبین نرفته باشد ایا وضو و غسل باطل هست؟(مرجع تقلید آیت الله لنکرانی رضوان الله علیه)

با سلام و عرض ادب

اگر رنگ به گونه ای باقی مانده باشد که جرم داشته باشد باید بعد از برطرف کردن آن از آن قسمت به بعد غسل را دوباره انجام دهید و نمازهایی که با غسل باطل خوانده شده قضا نمایید، و درصورتی که امکان رفع آن نباشد باید وضو یا غسل را معمولی انجام داده و وقتی به آن قسمت مانع رسیدید به نیت جبیره دست تر روی آن قسمت بکشید.

رساله آیه الله فاضل،احکام غسل جبیره

mohsen1990;749704 نوشت:
اید خنده دار باشه.من بعضی موقعها شک میکنم غسل کردم یا نه.یادم میره
چیکار کنم؟دوباره برگردم حموم غسل کنم؟

با سلام و عرض ادب

اگر بطور کلی در اصل انجام غسل شک داشته باشید درصورتی که وسواس نباشید باید غسل را انجام دهید و درصورتی که یقین به انجام غسل داشته باشید و شک در صحت غسل دارید نباید اعتنا کنید.

رساله مراجع، احکام غسل

با سلام
سوالم این بود که غسل برای خواندن نماز تا چند ساعت دوام داره؟
مثلا کسی که برای خواندن نماز توبه غسل میکنه اما فراموش میکنه نمازش بخونه و یکی دو ساعت بعد متوجه میشه
آیا باید مجددا غسل کنه یا فقط وضو بگیره و نمازش رو بخونه کافیه؟
ضمنا انجام کارهای بهداشتی این غسل رو باطل میکنه؟
با تشکر

ARMAN MAHDI;929435 نوشت:
با سلام
سوالم این بود که غسل برای خواندن نماز تا چند ساعت دوام داره؟
مثلا کسی که برای خواندن نماز توبه غسل میکنه اما فراموش میکنه نمازش بخونه و یکی دو ساعت بعد متوجه میشه
آیا باید مجددا غسل کنه یا فقط وضو بگیره و نمازش رو بخونه کافیه؟
ضمنا انجام کارهای بهداشتی این غسل رو باطل میکنه؟
با تشکر

با سلام و احترام

اگر از غسل هایی باشد که بدون وضو می توان نماز خواند مثل غسل جنابت، تا زمانی که مبطل وضو پیش نیامده است می توان با آن غسل نماز خواند و اگر از غسل هایی است که باید نماز خاصی همراه آن خوانده شود باید طبق دستور وارد شده عمل کرد و به مقداری که عرفا فاصله نیفتد غسل باقی است.
نظافت و کارهای بهداشتی درصورتی که فاصله محسوب نشود مبطل غسل نیست.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است