صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از نظر شما آزادی بیان تا چه حدی مطلوب است؟

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    927
    حضور
    6 روز 13 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    937

اشاره از نظر شما آزادی بیان تا چه حدی مطلوب است؟

با سلام خدمت خوانندگان گرامی
    به نظر شما آزادی بیان تا چه حدی مطلوب است و آیا آزادی بیان مقیّد است یا مطلق؟
    و آیا به نظر شما هر کسی باید بتواند در دانشگاه ها تدریس کند و کتابهایش چاپ شود یا نه؟یا حتی در تلویزیون مصاحبه کند یانه؟
    توجه کنید بحث من اصلا سیاسی نیست و آزادی بیان در حوزه عقاید را پیگیری می نمایم.
    1.نظر شهید مطهری:
    شهید مطهری در این باره بیاناتی دارند که حقیقتا مرا به وجد آورد و باورم نمی شد که ایشان چنین تفکر بازی را داشته باشند ایشان در کتاب انقلاب اسلامی می فرمایند:
    من اعلام می‎کنم که در رژیم جمهوری اسلامی‏ هیچ محدودیتی برای افکار وجود ندارد و از به اصطلاح کانالیزه کردن اندیشه‌ها، خبر و اثر نخواهد بود. همه باید آزاد باشند که حاصل اندیشه‌ها و تفکرات‏ اصیلشان را عرضه کنند... من به همه این دوستان غیرمسلمان اعلام می‌کنم، از نظر اسلام تفکر آزاد است. شما هر جور که می‌خواهید بیندیشید، بیندیشید. هر جور می‌خواهید عقیده خودتان را ابراز کنید ــ به شرطی که فکر واقعی خودتان باشد ــ ابراز کنید، هر طور که می‌خواهید بنویسید، بنویسید؛ هیچ‌کس ممانعتی نخواهد کرد... یگانه دانشکده‌ای که صلاحیت دارد یک کرسی را اختصاص‏ بدهد به مارکسیسم، همین دانشکده الهیات است؛ ولی نه اینکه مارکسیسم را یک استاد مسلمان تدریس کند؛ بلکه استادی که واقعاً مارکسیسم را شناخته‏ باشد و به آن مومن باشد، و مخصوصاً به خدا اعتقاد نداشته باشد... بعد ما هم می‌آییم و حرف‌هایمان را می‌زنیم، منطق خودمان را می‌گوییم. هیچ‌کس هم مجبور نیست منطق ما را بپذیرد.
    پیرامون انقلاب اسلامی، تهران، صدرا، صفحات ۱۳-۱۱
    همچنین ایشان می گویند:
    «شما کی در تاریخ عالم دیده­اید که در مملکتی که همه مردمش احساسات مذهبی دارند، به غیر مذهبی­ها آن اندازه آزادی بدهند که بیایند در مسجد پیامبر، یا در مکه بنشینند و حرف خودشان را آنطور که دلشان می­خواهد بزنند. خدا را انکار کنند، منکر پیامبری شوند، نماز و حج را رد کنند و بگویند ما اینها را قبول نداریم. در تاریخ اسلام از این نمونه­های درخشان فراوان می­بینیم. به دلیل همین آزادی­ها بود که اسلام توانست باقی بماند. اگر در صدر اسلام در جواب کسی که می­آمد و می­گفت من خدا را قبول ندارم، می گفتند، او را بزنید و بکشید، امروز دیگر اسلامی وجود نداشت. اسلام به این دلیل باقی مانده که با شجاعت و با صراحت با افکار مخالف مواجه شده است.»
    همان،ص14
    2.نظرات دکتر سروش و استاد ملکیان
    مثلا وقتی از دکتر سروش این اشکال را پرسیدند که اگر آزادی بیان صحیح است پس هر کسی خواست باید فحش و ناسازا و تهمت بگوید ایشان با تفکیک بین آزادی فعل و بیان ،فحش را در حیطه فعل تفسیر کردند.
    ولی ایشان ازادی بیان را مطلق می دانستند .
    یا استاد ملکیان آزادی را مقید به مستدل بود می دانند و می گویند آزادی بیان مستدل ، آرمان ماست. خواه استدلال ضعیف باشد خواه قوی ،هر که آمد و گفت من بر ادعایم دلیل دارم هر مدعایی که می خواهد باشد باشد باید گذاشت حرفش را بزند.
    3.آیات و روایات:
    آیه قرآن:
    « بندگان مرابشارت ده،همان کسانی که سخنان رامی شنوند و از نیکوترین آنها تبعیت می­کنند. آنان کسانی هستند که خداوند هدایتشان کرده، و آنان خردمندان هستند.» (زمر: 18)
    روایت:
    حضرت باقر(ع) از حضرت عیسی نقل می کنند: «کلام حق را گرچه گوینده آن اهل باطل باشد، بگیرید، ولی کلام باطل را گرچه گوینده آن اهل حق باشد رد کنید.شما منتقدان سخن باشید. چه بسا ضلالت و گمراهی که بوسیله آیه­ای از کتاب خدا تزیین شده باشد همانطور که ممکن است مس با نقره ناخالص مخلوط شده باشد، نگاه به آندو یکسان است (درظاهر قابل تشخیص نیست) ولی کسانی که با بصیرت و دقت در آن نگاه کنند به آن آگاهی می­یابند.
    باتشکر
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۸/۰۲ در ساعت ۰۶:۵۱
    [CENTER]خیام:[COLOR=#ff0000][B][SIZE=3][SIZE=2]قومی به گمان فتاده در راه یقین!

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 11 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58276

با نام و یاد دوست

از نظر شما آزادی بیان تا چه حدی مطلوب است؟

کارشناس بحث: استاد هادی

5. صلوات

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,886
    حضور
    83 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6726

نقل قول نوشته اصلی توسط velayat نمایش پست ها
    با سلام خدمت خوانندگان گرامی
    به نظر شما آزادی بیان تا چه حدی مطلوب است و آیا آزادی بیان مقیّد است یا مطلق؟
    با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز جناب velayat

اصل آزادی بیان از دیدگاه دین اسلام مورد قبول است و به مخالفین اجازه داده تا عقاید خود را آزادانه بیان کنند اما اگر این آزادی با مصالح جامعه در تضاد باشد حق آزادی بیان سلب می شود .
    اصل آزادای از دیدگاه قران کریم:
    خداوند به کساني که پس از شنيدن اقوال متفاوت، نیکوترین قول را انتخاب می کنند، نوید هدايت و برخورداري از تعقل را مي دهد : «فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذِينَ يسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذِينَ هَداهُمُ اللّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الأَْلْبابِ»[سوره زمر ، آيه 18]پس بشارت ده به آن بندگان من كه به سخن گوش فرا مي دهند و بهترين آن را پيروي مي كنند. اين دسته كسانى هستند كه خداوندآنان را هدايت نموده و راه درست را نشان آنان داده است. اينان صاحبان خرد و انديشه‏اند.
    تنها در فضاي آزادي انديشه و بيان ، شنيدن سخنان و ديدگاه هاي مختلف و انتخاب بهترين امکان پذير است؛ اگر آزادي بيان نباشد، طبعاً گفته هاي مخالف امكان بروز ندارد تا مردم آن را شنيده ودست به مقايسه، انتخاب و پيروي از بهترين نمايند.
    با مراجعه به تاريخ زندگى پيشوايان دين مى‏توان دريافت كه آنان تا آنجا كه به نظم عمومى و اخلاق جامعه آسيب نرساند در برابر افكار مخالف، اصل آزادى بيان را رعايت و ترغيب نموده ‏اند

سيره رسول خدا (صل الله علیه و آله) :
    پيامبر گرامي اسلام همواره با سعه صدر در برابر آرا و انديشه هاي مختلف، برخورد مي نمود و اجازه مى‏داد صاحبان انديشه، ديدگاه، انتقاد و اعتراض خود را بدون هيچ گونه ترس و نگراني بيان كنند. «لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ؛[سوره آل عمران ، آيه 159] چنانچه سخت دل و تند خو بودى مردم از اطراف تو پراكنده مى‏شدند.» سعه صدر، گشاده‏رويى و اخلاق كريمانه از مهمترين عوامل موفقيت آن پيام‏آور وحى بود. شهید مطهری هم «طبق نقل قول شما» این مطلب را با بیان دیگری بیان فرمودند:
    «شما کی در تاریخ عالم دیده­اید که در مملکتی که همه مردمش احساسات مذهبی دارند، به غیر مذهبی­ها آن اندازه آزادی بدهند که بیایند در مسجد پیامبر، یا در مکه بنشینند و حرف خودشان را آنطور که دلشان می­خواهد بزنند»
    ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۰:۲۳

7. صلوات ها 4

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,886
    حضور
    83 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6726

دیدگاه امام خميني (ره) در رابطه با آزادی بیان
    « در جمهوري اسلامي، اقليت هاي مذهبي و حتي كمونيست ها نيز در بيان عقايد خود آزادند.»[ صحيفه نور، ج3, ص48] آن چه كه محدوده و قلمرو آزادي بيان را معين مي كند همان «به خطر نيفتادن مصالح ملت»است.
    حضرت امام در جای دیگر می فرمایند: « اگر چنان چه مضرّ به حال ملت نباشد، بيان همه چيز آزاد است، چيزهايي آزاد نيست كه مضرّ ِبه حال ملت ما باشد.»[ صحیفه, ج4, ص258]

دیدگاه آيت الله خامنه اي:
    از ديدگاه مقام معظم رهبري يکي از اهداف و دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي است ؛ « آزادى فكر و بيان هم يكى از ارزشهاى انقلاب بود. مردم مى‏خواستند آزادانه فكر كنند. آن روز، آزادى فكر، آزادى بيان و آزادى تصميم‏گيرى هم نبود. مردم اين را نمى‏خواستند؛ مى‏خواستند اين آزادي ها باشد.»[ بيانات مقام معظم رهبرى در خطبه‏هاى نمازجمعه تهران‏، 23/2/1379]
    «آزادى بايد به شکل منطقى و صحيح در جامعه تأمين شود؛ همان‌ آزادى‌يى که انقلاب اسلامى و نظام اسلامى پرچمش را در دنياى اسلام بلند کرد؛ نه آزادى به شکل افراطى، تقليدى و من‌درآوردى... ما به آزادى معتقديم. اعتقاد ما به آزادى و تأمين حقوق‌ شهروندى در مسائل اجتماعى هم، ريشه‌دار و داراى مبناى دينى است.»[ بيانات مقام معظم رهبري در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام ، 15/5/1382]
    ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۲/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۰:۲۲

9. صلوات

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,886
    حضور
    83 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6726

مقام معظم رهبرى در زمينه مرزهاى آزادى مي فرمايد: «در اسلام مرزهاى اخلاقى وجود دارد . در اسلام آزادى علاوه بر آن حدود مادى مرزهاى معنوى هم دارد . البته بله كسى كه عليه منافع كشور و عليه سود كشور اقدامى بكند آزادى‏اش محدود مى‏شود اين منطقى است اما مرزهاى معنوى هم دارد . اگر كسى عقيده گمراهى دارد، عيبى ندارد، وقتى مى‏گوييم عيبى ندارد يعنى پيش خدا و پيش انسان‏هاى مؤمن عيب دارد ليكن حكومت هيچ وظيفه‏اى در قبال او ندارد در جامعه مسلمان، يهودى و مسيحى و بقيه اديان گوناگون هستند الآن در كشور ما هم هستند در زمان صدر اسلام هم بودند هيچ مانعى ندارد، اما اگر قرار باشد آن كسى كه عقيده فاسد دارد به جان ذهن و دل افرادى كه قدرت دفاع ندارند بيفتد و بخواهد آن‏ها را هم گمراه كند اين براى آدم يك مرز است اين جا آزادى محدود مى‏شود . از نظر اسلام اينگونه است‏يا مثلا بخواهند اشاعه فساد كنند، بخواهند فساد سياسى و فساد جنسى و فساد فكرى به وجود بياورند يا همين فيلسوف نماهايى كه در گوشه و كنار هستند بخواهند درباره اين‏كه تحصيلات عاليه براى جوانان خوب نيست مقاله بنويسند بنا كنند عيوبش را ذكر كردن البته به احتمال قوى درصدى نود اثر نخواهد كرد اما ممكن است درصدى ده جوان تنبل اثر بكند نمى‏شود اجازه داد كسانى بنشينند با وسوسه و دروغ انسان‏ها را از تحصيل باز دارند . آزادى دروغ‏گويى نيست، آزادى شايعه پراكنى نيست . آزادى ارجاف نيست .»[ بيانات مقام معظم رهبرى در جمع دانش آموختگان دانشگاه تربيت مدرس كيهان 14/6/77]

11. صلوات ها 2

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,533
    حضور
    220 روز 12 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7882

به نام خدا.

ببخشید ... شرمنده ام به خدا ... حتما من نفهمیدم ... این که تناقض داره که ...

ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

13. صلوات

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,389
    حضور
    378 روز 5 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    13844

دمت گرم شهید مطهری.. خیلی خوشم ازت میاد..خیلی بده که اجازه ندن آدم حرفش رو بزنه..یا اینکه مجبورت کنند اون حرفی رو که خودشون دوست دارند بزنی..این خیلی درد آوره..ولی خوب گاهی اوقات فریادت به جایی نمیرسه..هرچی داد بزنی به جای رسیدگی ، میزنن توی دهنت..هرچی فریاد بزنی میگن دهنت رو ببند..بعضی ها میخوان دانایی رو دفن کنند..
    تولدی دوباره

نوشته
    148
    حضور
    4 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    290

هرکس می باید فکر و بیان و قلمش آزاد باشد و تنها در چنین صورتی است که انقلاب اسلامی ما، راه صحیح پیروزی را ادامه خواهد داد.
    (پیرامون انقلاب اسلامی/ صفحه ۶۳ )

اینجا هم استاد مطهری می گوید علاوه بر بیان، قلمش هم بایست آزاد باشد. نمی بایست با کوچکترین حرفی که در یک روزنامه نوشته شد، روزنامه تعطیل شود و شخص دادگاهی. مثل همین روزنامه بهار و مقاله
    «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟».
    اون طور که من فهمیدم اصولا رهبری علاقه زیادی به بیان شدن حرفهای آزاد و پر چالش در روزنامه ها و تلویزیون ندارند و آزادی بیان را در دانشگاهها مطرح کردند(البته این هم که اجرا نمی شود و یا حداقل آزادی بعد بیان وجود ندارد!). البته این برداشت منه.

ویرایش توسط javadk1234 : ۱۳۹۲/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۱:۲۶

16. صلوات

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام
    آزادی بی حد و مرز در حد تئوری هم قابل فرض نیست.
    هرکسی در دنیا که چنین ادعایی رو داشت باز هم مجبور شد در محدوده آزادی قید و شرط بیاره.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست ها
    ببخشید ... شرمنده ام به خدا ... حتما من نفهمیدم ... این که تناقض داره که ...
    آزادی در بیان عقاید و نظرات و تفکرات، به شرطی که اشاعه فساد نباشد، عامل کج روی جوانان نباشد، به خلاف مصلحت مردم نباشد...
    کجای این مسئله براتون تناقضه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط javadk1234 نمایش پست ها
    اون طور که من فهمیدم اصولا رهبری علاقه زیادی به بیان شدن حرفهای آزاد و پر چالش در روزنامه ها و تلویزیون ندارند و آزادی بیان را در دانشگاهها مطرح کردند(البته این هم که اجرا نمی شود و یا حداقل آزادی بعد بیان وجود ندارد!). البته این برداشت منه.
    این قسمت رو دوباره بخونید:
    اما اگر قرار باشد آن كسى كه عقيده فاسد دارد به جان ذهن و دل افرادى كه قدرت دفاع ندارند بيفتد و بخواهد آن‏ها را هم گمراه كند اين براى آدم يك مرز است اين جا آزادى محدود مى‏شود.

18. صلوات

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,533
    حضور
    220 روز 12 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7882

به نام خدا.

نقل قول نوشته اصلی توسط علی نمایش پست ها
    سلام

آزادی در بیان عقاید و نظرات و تفکرات، به شرطی که اشاعه فساد نباشد، عامل کج روی جوانان نباشد، به خلاف مصلحت مردم نباشد...
    کجای این مسئله براتون تناقضه؟
    و علیک السلام.

مثلا کی تعیین میکنه که تبلیغ مسیحیت خلاف مصلحت مردم هست یا نه؟ اون شخص مسلما به یه دینی اعتقاد داره که اگر اون دین مسیحیت نباشه ، مسلما در نظرش تبلیغ مسیحیت خلاف مصلحت مردم هست. چون بلاشک در نظر فرد مسئول ، مسیحیت غلط هست و درست نیست ( وگرنه مسیحی میشد ) و کسی هم نمیگه تبلیغ چیز غلط به مصلحت مردم هست. پس جلوش گرفته میشه. یعنی عملا جز اعتقادات و تفکرات فرد مسئول ، چیز دیگری در نظرش به مصلحت نمیتونه باشه. ( این اتفاق در همین لحظه که من و شما داریم حرف میزنیم داره رخ میده. وگرنه ممیزی های نشر کتاب و ... دقیقا چیکار میکنن؟ )

اونجایی که برای من تناقض شده بود ، اینجاست که شهید مطهری میفرمایند که حتی یه مارکسیست میتونه تفکر مارکسیستی رو تدریس کنه ، اما رهبری میفرمایند که چیزایی که اشاعه فساد فکری بکنند رو نباید آزاد گذاشت. خوب ... تناقضه دیگه! از نظر شما ی مسلمان ، اشاعه ی تفکر مارکسیستی ، اشاعه ی فساد فکری نیست؟

ستایشگر
    ویرایش توسط ستايشگر : ۱۳۹۲/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۱:۴۹
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

20. صلوات ها 5

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری