جمع بندی آیا تخلی ایستاده حرام نیست؟ پس چرا ... ؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تخلی ایستاده حرام نیست؟ پس چرا ... ؟

سلام،
آیا در فقه امامیه تخلی ایستاده حرام است؟ از نظر سنی ها چطور؟
آیا صحیح است که در بخاری آمده پیامبر ایستاده بول میکرد؟ میشه حدیث رو هم ذکر فرمایید؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

با سلام و عرض ادب

الف) ایستاده بول نمودن در نزد جمهور اهل سنت[1] مکروه می باشد؛‌ مگر آنکه شخص در انجام چنین عملی معذور بوده باشد.[2]

در حدیثی که به عایشه ختم می شود آمده است: هر کس که به تو خبر داد که رسول خدا صلی الله علیه وآله ایستاده بول نموده او را تصدیق نکن( وبه سخن او توجه مکن).[3]

در روایت دیگری از جابربن عبدالله انصاری آمده است: پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله از ایستاده بول نمودن نهی فرمودند.[4]

البته تفاصیل دیگری از اهل سنت بیان شده؛ همچون اینکه: اگر شخص ایمن از مشاهده شدن توسط دیگران می باشد و یا اینکه ایمن از برخورد نجاست با بدن خود می باشد؛‌ در صورت نبود عذر نیز کار مکروهی انجام نداده است؛[5] که علت چنین فتوایی وجود روایاتی در صحیحین است که بیانگر آن است که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در حال ایستاده بول نموده اند.

[/HR]
[1]. از نظر فقه شیعه ایستاده بول نمودن فی نفسه مکروه می باشد؛‌ که تفصیل این امر مربوط به کارشناسان انجمن فقه می باشد.

[2]. الموسوعة الفقهیة الکویتیة، ج34،‌ص9:« يُكْرَهُ عِنْدَ جُمْهُورِ الْفُقَهَاءِ أَنْ يَبُول الرَّجُل قَائِمًا لِغَيْرِ عُذْرٍ».

[3]. مسند احمد،‌ ح25089،‌ مؤسسة قرطبة - القاهرة :«حدثنا عبد الله حدثني أبي ثنا وكيع عن سفيان عن المقدام عن أبيه عن عائشة قالت من حدثك : ان رسول الله صلى الله عليه و سلم بال قائما فلا تصدقه ما بال رسول الله صلى الله عليه و سلم قائما منذ انزل عليه القرآن». تعليق شعيب الأرنؤوط : إسناده صحيح على شرط مسلم.

[4]. سنن البيهقي الكبرى، ‌البیهقی،‌ ج1، ص102، ح:499، مكتبة دار الباز: «وروى عدي بن الفضل وهو ضعيف عن علي بن الحكم عن أبي نضرة عن جابر بن عبد الله قال : نهى رسول الله صلى الله عليه و سلم أن يبول الرجل قائما أخبرناه أبو سعد الماليني ثنا أبو أحمد بن عدي ثنا بن صاعد ثنا محمد بن عبد الله المخرمي وأ بو الفضل الخرقي قالا نا أبو عامر العقدي نا عدي بن الفضل فذكره».

[5]. الموسوعة الفقهیة الکویتیة، ج34،‌ص9:« وَفِي رِوَايَةٍ أُخْرَى عَنِ الإْمَامِ أَحْمَدَ ذَكَرَهَا فِي الإْنْصَافِ : لاَ يُكْرَهُ وَلَوْ بِلاَ حَاجَةٍ إِنْ أَمِنَ تَلَوُّثًا أَوْ نَاظِرًا».

dfffd;598671 نوشت:

آیا صحیح است که در بخاری آمده پیامبر ایستاده بول میکرد؟ میشه حدیث رو هم ذکر فرمایید؟

بخاری و مسلم و نسبت امر شنیع به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم

ب) از نکاتی که مع الاسف در صحاح اهل سنت فراوان دیده می شود تنقیص انبیای الهی است؛ تنقیصی که خود سبب شده منحرفین از اسلام بدانها تمسک جسته و سیمای نورانی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله را زیر سوال ببرند. یکی از این موارد بیان روایاتی در صحیحین است که محتوای آن این است که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله ایستاده بول نموده اند.

بخاری در صحیح خود در چهار باب روایت می کند:

صحیح البخاری،کتاب الوضوء،باب63:باب البول قائما و قاعدا؛ ح224؛باب64:باب البول عند صاحبه والتستر بالحائط،ح225؛ باب65:باب البول عند سباطة قوم، ح226؛و کتاب المظالم،باب28:الوقوف و البول عند سباطة قوم،ح2437، دارالمعرفة،بیروت،آورده است.

1. باب: البول قائما و قاعدا :

«حَدَّثَنَا آدَمُ قَالَ حَدَّثَنَا شُعْبَةُ عَنْ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِي وَائِلٍ عَنْ حُذَيْفَةَ قَالَ أَتَى النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سُبَاطَةَ قَوْمٍ فَبَالَ قَائِمًا ثُمَّ دَعَا بِمَاءٍ فَجِئْتُهُ بِمَاءٍ فَتَوَضَّأَ»؛ از حذیفه روایت است که گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله به خاکروبگاه(زباله دان) قومی رفت و در آنجا ایستاده ادرار نمود، سپس آبی طلبید ومن برای او آب بردم و حضرت وضو گرفتند.

2. باب: البول عند صاحبه و التستر بالحائط :

«حَدَّثَنَا عُثْمَانُ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ قَالَ حَدَّثَنَا جَرِيرٌ عَنْ مَنْصُورٍ عَنْ أَبِي وَائِلٍ عَنْ حُذَيْفَةَ قَالَ رَأَيْتُنِي أَنَا وَالنَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَتَمَاشَى فَأَتَى سُبَاطَةَ قَوْمٍ خَلْفَ حَائِطٍ فَقَامَ كَمَا يَقُومُ أَحَدُكُمْ فَبَالَ فَانْتَبَذْتُ مِنْهُ فَأَشَارَ إِلَيَّ فَجِئْتُهُ فَقُمْتُ عِنْدَ عَقِبِهِ حَتَّى فَرَغَ»؛از حذیفه روایت است که گفت: من و پیامبر صلی الله علیه و آله با هم می رفتیم، آن حضرت در خاکروبگاه قومی رفتند و در پشت دیواری ایستادند؛ چنانکه هر یک از شما می ایستد و ادرار نمودند، من خودم را از او کنار کشیدم، حضرت به من اشاره نمودند، من رفتم ودر نزدیک وی به عقب او ایستادم.

3.باب: البول عند سباطة قوم:

«حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَرْعَرَةَ قَالَ حَدَّثَنَا شُعْبَةُ عَنْ مَنْصُورٍ عَنْ أَبِي وَائِلٍ قَالَ كَانَ أَبُو مُوسَى الْأَشْعَرِيُّ يُشَدِّدُ فِي الْبَوْلِ وَيَقُولُ إِنَّ بَنِي إِسْرَائِيلَ كَانَ إِذَا أَصَابَ ثَوْبَ أَحَدِهِمْ قَرَضَهُ فَقَالَ حُذَيْفَةُ لَيْتَهُ أَمْسَكَ أَتَى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سُبَاطَةَ قَوْمٍ فَبَالَ قَائِمًا»؛ از ابو وائل روایت است که گفت: ابو موسی اشعری در مورد ادرار بسیار سختگیر بود و می گفت :«اگر جامه ی کسی از بنی اسرائیل با ادرار آلوده آلوده می گشت، جای آلودگی را می بریدند»، حذیفه گفت: کاش ابوموسی از این سخت گیری صرف نظر می نمود، رسول خدا صلی الله علیه و آله به خاکروبگاه قومی در آمد و ایستاده بول نمودند.

4. باب: الوقوف والبول عند سباطة قوم:

«حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ عَنْ شُعْبَةَ عَنْ مَنْصُورٍ عَنْ أَبِي وَائِلٍ عَنْ حُذَيْفَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ لَقَدْ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَوْ قَالَ لَقَدْ أَتَى النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سُبَاطَةَ قَوْمٍ فَبَالَ قَائِمًا»؛ابو وائل از حذیفه نقل می کند که حذیفه :همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله را دیدم ، یا چنین گفت: همانا پیامبر صلی الله علیه و آله به خاکروبگاه مردم آمد و ایستاده ادرار نمود.

مسلم نیز این جریان را در دو مورد آورده که یک از موارد چنین است:

مسلم این روایت را در باب المسح علی الخفین، ح:647و648، دارالجیل بیروت، آورده است:

«حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ يَحْيَى التَّمِيمِىُّ أَخْبَرَنَا أَبُو خَيْثَمَةَ عَنِ الأَعْمَشِ عَنْ شَقِيقٍ عَنْ حُذَيْفَةَ قَالَ كُنْتُ مَعَ النَّبِىِّ -صلى الله عليه وسلم- فَانْتَهَى إِلَى سُبَاطَةِ قَوْمٍ فَبَالَ قَائِمًا فَتَنَحَّيْتُ فَقَالَ « ادْنُهْ ». فَدَنَوْتُ حَتَّى قُمْتُ عِنْدَ عَقِبَيْهِ فَتَوَضَّأَ فَمَسَحَ عَلَى خُفَّيْهِ»؛ حذیفه روایت می کند که: من به همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله بودم ؛ آنحضرت به خاکروبگاه قومی رسیدند پس ایستاده بول نمودند، پس من از حضرت فاصله گرفتم که حضرت به من فرمودند: نزدیک شو؟! پس نزدیک حضرت شدم به گونه ای که پشت سر حضرت ایستادم ؟! سپس حضرت وضو گرفتند و بر کفش خود مسح نمودند؟!

البته مسلم که چنین روایتی را نقل می کند، خود فراموش نموده که در وصف حیای دائمی حضرت از ابو سعید خدری روایت نموده که وی گفته است:«... كَانَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- أَشَدَّ حَيَاءً مِنَ الْعَذْرَاءِ فِى خِدْرِهَا وَكَانَ إِذَا كَرِهَ شَيْئًا عَرَفْنَاهُ فِى وَجْهِهِ»؛حیای آنحضرت از دوشیزه گان قرار گرفته در پس پرده ي خانه هم بیشتر بود، هنگامی که از چیزی کراهت می داشت(آنرا به زبان نمی آورد بلکه) آنرا در چهره ی آن حضرت می یافتیم. صحیح مسلم، باب کثرة حیائه، حدیث:6176 .

ج) مسخره تر از نقل این روایات توجیهات خنده داری است که شارحین و برخی صاحبان سنن مرتکب آن شده اند. ابن ماجه می گوید:«کان من شان العرب البول قائما»؛[1] ایستاده بول کردن از شان عرب بوده است.

به هر حال وجود چنین روایات دروغینی در صحیحترین کتب اهل سنت بیانگر چه امری خواهد بود؟

با وجود اینکه بخاری می گوید: «من صحیح جامع خود را از میان ششصد هزار حدیث استخراج نمودم و آنرا میان خود و خدای خود حجت گردانیده ام»؟! ویا اینکه: «هیچ حدیثی را در این کتاب نیاوردم مگر آنکه از خداوند تبارک و تعالی استخاره کردم و دورکعت نماز گزاردم و به صحت آن یقین حاصل نمودم»، نتیجه آن وجود چنین روایات دروغینی است، اگر این دقت؟! را وی نمی نمود وضع کتابش به کجا می انجامید؟

وبدبختی اقوامی جای تاسف دارد که به واسطه وجود چنین روایاتی چنین عملی را سنت قطعی بدانند و در عمل به آن تمسک نمایند تا شاید سنتی از سنتهای پیامبر صلی الله علیه و آله را احیاء کنند.

نووی در شرح مهذب شیرازی، در شرح این حدیث نکته ی قابل توجهی را بیان می دارد که باید بر آن گریست. وی می گوید:قاضی حسین مروزی می گوید این عمل عادت اهل هرات شده است و آنها برای احیای این سنت هر ساله یک بار ایستاده بول می کنند؟! «القاضي حسين في تعليقه وصار هذا عادة لأهل هراة يبولون قياما في كل سنة مرة احياء لتلك السنة».[2]

[/HR]
[1]. سنن ابن ماجة، ج1، ص113، دارالفکر-بیروت.

[2].المجموع شرح المهذب، أبو زكريا محيي الدين يحيى بن شرف النووي (المتوفى : 676هـ)،‌ج2، ص84، دارالفکر.

در پایان به گوشه ای از سنن آنحضرت در رابطه با آداب خلوت اشاره می شود:

1)مرحوم شهید ثانی در شرح نفلیه روایت می کند که:«أنّه لم ير على‏ بول‏ و لا غائط؛[1] هيچ گاه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در حال بول يا غائط ديده نشد.

2)و في الجعفريات: باسناده، عن جعفر بن محمّد، عن آبائه عن عليّ عليهم السّلام:«أنّ رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله كان إذا أراد أن يتنخّع غطّا رأسه، ثمّ دفنه. و إذا أراد أن يبزق فعل مثل ذلك. و كان إذا أراد الكنيف، غطّا رأسه»؛[2] على عليه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله چون مى ‏خواست آب بينى يا خلط سينه ی خود را بگيرد سر خود را مى‏ پوشانيد و سپس آن را دفن مى‏ كرد. در هنگام آب دهان انداختن نيز چنين مى‏ كرد. و چون مى‏ خواست به بيت الخلاء رود نيز سر خود را مى ‏پوشانيد.

3)و عن الشيخ في المجالس و الأخبار: مسندا، عن أبي ذر، عن رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله في وصيّته قال:«يا أبا ذر، استح من اللّه، فانّي و الّذي نفسي بيده لأظلّ حين أذهب إلى الغائط متقنّعا بثوبي، أستحيي من الملكين الّذين معي»؛[3]. رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در سفارشات خود به ابو ذر فرمود: اى ابا ذر، از خدا شرم بدار، كه من- سوگند به خدايى كه جانم به دست اوست- چون به بيت الخلاء مى ‏روم لباس خود را بر سر مى‏ كشم، زيرا از دو فرشته ‏اى كه با من هستند شرم مى‏ كنم.

4)«انّه صلّى اللّه عليه و آله‏ إذا أراد قضاء حاجته في السفر أبعد ما شاء و استتر»؛[4] رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در سفر براى قضاى حاجت، مقدار زيادى از مردم دور مى‏ شد و خود را پنهان مى‏ ساخت.

5)«رووا (اى الأئمة عليهم السّلام) ان رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله إذا دخل الخلاء تقنّع و غطّى رأسه و لم يره أحد»؛[5] رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله هر گاه به بيت الخلاء مى‏ رفت سرش را مى‏ پوشانيد، و هيچ كس او را [در حال قضاى حاجت‏] نديد.

موفق باشید.

-----------------------------

[1].وسائل الشیعه(آل البیت)، ج1،ص306.

[2].سنن النبی، آداب خلوت.

[3].امالی شیخ طوسی، مجلس یازدهم، ح1.

[4].دعائم الاسلام، ج1،ص104.

[5].دعائم الاسلام، ج1،ص104.

با سلام

دقت در احوال عرب جاهلی و جریان عقبگرد وانقلاب به عقب بعد از رسول خدا ص نشانگر آنست که بعضی موارد در نزد اعراب متعصب جاهلی ممدوح ومطلوب ومحترم بوده اما رسول خدا آنها را تحریم نمود که همین امور باعث رنجش وناراحتی اعراب وسرانجام کودتای سقیفه شد .

یکی از آنها همین ایستاده ادرار کردن است که در جاهلیت شایع ومرسوم بود ... حتی خلیفه ثانی بنص اخبار سنت میگفت که ایستاده بول کردن موجب تنگی دبر و نشسته بول کردن باعث گشادی مخرج میشود !!!!!!

حتی رسول خدا ص را مسخره میکردند که مثل زنان نشسته بول میکند !!!!!!

2 - أَخْبَرَنَا هَنَّادُ بْنُ السَّرِيِّ، عَنْ أَبِي مُعَاوِيَةَ، عَنِ الْأَعْمَشِ، عَنْ زَيْدِ بْنِ وَهْبٍ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ ابْنِ حَسَنَةَ قَالَ: خَرَجَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَفِي يَدِهِ كَهَيْئَةِ الدَّرَقَةِ، فَوَضَعَهَا ثُمَّ جَلَسَ خَلْفَهَا، فَبَالَ إِلَيْهَا. فَقَالَ بَعْضُ الْقَوْمِ: انْظُرُوا يَبُولُ كَمَا تَبُولُ الْمَرْأَةُ. فَسَمِعَهُ فَقَالَ: "أَوَمَا عَلِمْتَ مَا أَصَابَ صَاحِبَ بَنِي إِسْرَائِيلَ؟ كَانُوا إِذَا أَصَابَهُمْ شَيْءٌ مِنَ الْبَوْلِ قَرَضُوهُ بِالْمَقَارِيضِ، فَنَهَاهُمْ صَاحِبُهُمْ فَعُذِّبَ فِي قَبْرِهِ" , (س) 30 [قال الألباني]: صحيح

4528 - حدثنا بكار بن قتيبة قال : حدثنا يحيى بن حماد قال : حدثنا أبو عوانة ، عن سليمان بن مهران قال : حدثنا زيد بن وهب ، عن عبد الرحمن ابن حسنة قال : « انطلقت أنا وعمرو بن العاص ، فجاء رسول الله صلى الله عليه وسلم ومعه درقة (1) ، أو شبه الدرقة ، فجلس ، فاستتر ، فبال وهو جالس ، فقلت أنا وصاحبي : انظروا إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم ، يبول كما تبول المرأة وهو جالس ، فأتانا فقال : » أوما علمتم ما لقي صاحب بني إسرائيل ؟ ، كان إذا أصاب أحدهم شيء من البول قرضه بالمقراض ، فنهاهم عن ذلك ، فعذب في قبره

الكتاب : مشكل الآثار للطحاوي

17793 - حدثنا عبد الله حدثني أبي ثنا أبو معاوية ثنا الأعمش عن زيد بن وهب عن عبد الرحمن بن حسنة قال : خرج علينا رسول الله صلى الله عليه و سلم وفي يده كهيئة الدرقة قال فوضعها ثم جلس فبال إليه النبي صلى الله عليه و سلم فقال بعض القوم انظروا إليه يبول كما تبول المرأة قال فسمعه النبي صلى الله عليه و سلم فقال ويحك أما علمت ما أصاب صاحب بني إسرائيل كانوا إذا أصابهم شيء من البول قرضوه بالمقاريض فنهاهم فعذب في قبره
تعليق شعيب الأرنؤوط : إسناده صحيح

مورد دیگر مساله خوردن سوسمار است که باز هم در بین عرب شایع بود و خلیفه ثانی در توجیه ان میگفت که غذای عموم مردم است وخوردن چلپاسه باعث نیرومندی انسان میشود و...

خوردن مشروب وازدواجهای مخلوط و آزاد وتفاخر عمیق قبائل و .... از دیگر موارد جاهلیت است .

موضوع قفل شده است