جمع بندی سوال خیلی مهم درباره ی نماز

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال خیلی مهم درباره ی نماز

سلام و خسته نباشید به همه ی کاربران محترم
دوستان من جوانی 15 ساله هستم که تازه میخواهم نماز را شروع کنم
ولی من یک مشکل دارم و این مشکل این است که من خیلی وسواسی هستم
از کسی شنیده ام که که باید در نماز تکبیر گفته شود یعنی(مثلا اگر بعد از خواندن حمدوسوره میخواهید وارد مرحله ی رکوع شوید باید بگویید سبحان الله و وقتی که رکوع تمام میشود باید گفت سمع الله لمن حمد)
میخواستم بپرسم که ایا تکبیر در نماز واجب است ؟

تا آن جایی که من می دانم خیر

فقط یک تکبیر واجبه اونه همون تکبیر اولی که نماز رو شروع میکنی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

mrs;434096 نوشت:
از کسی شنیده ام که که باید در نماز تکبیر گفته شود یعنی(مثلا اگر بعد از خواندن حمدوسوره میخواهید وارد مرحله ی رکوع شوید باید بگویید سبحان الله و وقتی که رکوع تمام میشود باید گفت سمع الله لمن حمد)

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

تنها تكبيري كه در نماز واجب است تكبيرة الاحرام در ابتداء نماز است وتكبيرهاي ديگر در نماز مستحب است يعني اگر ترك شود نماز باطل نمي شود.
اما اگر كسي تكبيرهاي كه در نماز وارد شده است ومستحبي هستند،را بخواهد بگويد بايدمثل اذكار واجب در حالتي بگويد كه بدنش آرام باشد والا نمازش باطل است.

منبع:رساله 13 مرجع،احكام نماز،واجبات نماز،قرائت952

یعنی من میتونم فقط واسه ی این که وارد مرحله های بعدی نماز بشم فقط بگویم الله اکبر؟

سلام. شنیدم اگه نماز به قرائت صحیح خونده نشه باطله .لطفا منظور دقیق از قرائت صحیح نماز رو بیان کنید؟ آیا منظور عربی فصیح و سلیس خوندن هست؟؟ما ایرانی ها به فارسی خوندن نماز بعبارتی عادت داریم یعنی نمیتونیم با لهجه عربی بخونیم مثلا تلفظهایی که برای س و... وجود دارد ..منظور دقیق چیست؟

rezvaneee;435909 نوشت:
سلام. شنیدم اگه نماز به قرائت صحیح خونده نشه باطله .لطفا منظور دقیق از قرائت صحیح نماز رو بیان کنید؟ آیا منظور عربی فصیح و سلیس خوندن هست؟؟ما ایرانی ها به فارسی خوندن نماز بعبارتی عادت داریم یعنی نمیتونیم با لهجه عربی بخونیم مثلا تلفظهایی که برای س و... وجود دارد ..منظور دقیق چیست؟

سلام!!!
سوال خوبیه.منتظر جوابیم!
ممنون

سلمان 313;435922 نوشت:

سلام
ملاک اینه که حروف با تلفظ عربی شون ادا شوند. لهجه عربی داشتن لزومی نداره.

rezvaneee;435909 نوشت:

سلام عليكم

طبق نظر رهبري

نماز بايد به صورت صحيح خوانده شود واگر به صورت صحيح خوانده نشود نماز باطل است،
ملاک در صحّت‏ قرائت، اين است كه قرائت به صورتي نباشد كه مغير معناي كلمات شود ولهجه عربي در آن شرط نيست.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بعضی از حروف تلفظش مشکل است مثل ض
که ممکنه حتی خود اعاب درست تلفظ نکنند این هارو باید چکار کنیم؟[/]

رستگاران;436083 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بعضی از حروف تلفظش مشکل است مثل ض
که ممکنه حتی خود اعاب درست تلفظ نکنند این هارو باید چکار کنیم؟

سلام
کی چنین حرفی زده که خود عربها هم ممکنه حرف رو درست تلفظ نکنن؟

بابا من منظورم اینه که میتونم هر موقع که وار مرحه ی بعد میشم (مثلا از حمد سوره میخوام برم به رکوع :به جای این که بگم سبحان الله بگویم الله اکبر)و برای دیگر اجزای رکوع هم بگوییم الله اکبر
یعنی کلا وارد هر مرحله ای که میشم فقط بگم الله اکبر؟

به نام خدا

سلام عليكم

rezvaneee;435909 نوشت:

شفا;436078 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر رهبري

ملاک در صحّت‏ قرائت، اين است كه قرائت به صورتي نباشد كه مغير معناي كلمات شود ولهجه عربي در آن شرط نيست.

ضمن تشكر از استاد شفا گرامي ، براي دريافت پاسخ تفصيلي به اين تاپيك كه در زمينه سوالتون هست مراجعه بفرماييد و اگر سوالي داشتيد در همون تاپيك مطرح كنيد :

http://www.askdin.com/thread8727.html

موفق باشيد .

mrs;434096 نوشت:

وسواس از راههای نفوذ شیطان است من اصلا سمع الله لمن حمده رو نمیگم مستحبه گفتنش

mrs;436133 نوشت:
بابا من منظورم اینه که میتونم هر موقع که وار مرحه ی بعد میشم (مثلا از حمد سوره میخوام برم به رکوع :به جای این که بگم سبحان الله بگویم الله اکبر)و برای دیگر اجزای رکوع هم بگوییم الله اکبر

سلام عليكم

طبق نظر رهبري

تكبيرها را اگر به عنوان ذكر واردشده درنماز بخواهيد بگوييد بايددرحالي بگوييد كه بدنتان آرام باشد؛
واگر به عنوان ذكر وارده در نماز نخواهيد بگوييدوبه عنوان مطلق ذكر بگوييد در حال حركت هم اشكالي ندارد ؛
واين به قصد شما بر ميگردد هركدام رادر حال ذكر گفتن مد نظر داشته باشيد همان به حساب مي آيد.

با سلام من طرز خوندن چند تن از ائمه نماز را از طریق تلویزیون دیدم متاسفانه نتونسم یک وفاقی در این مورد درست خواندن نماز پیدا کنم .. واقعا موندم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

علی ;436125 نوشت:
کی چنین حرفی زده که خود عربها هم ممکنه حرف رو درست تلفظ نکنن؟

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

برید تو تبیان یه اموزش صوتی قرار داره که حرف ض رو ببینید برای رادیو قرانه
اوجا تو دورش یه چیزایی گفته شاید من بد برداشت کردم

اما هر منطقه ایی این ض را یه جور گویا تلفظ می کنند یکجا به صورت د صدا شنیده می شه یکجا یه صوت دیگه[/]

جمع بندی این موضوع:

1-دوستان من جوانی 15 ساله هستم که تازه میخواهم نماز را شروع کنم

جواب:

طبق نظر رهبري:

تنها تكبيري كه در نماز واجب است تكبيرة الاحرام در ابتداء نماز است وتكبيرهاي ديگر در نماز مستحب است يعني اگر ترك شود نماز باطل نمي شود.
اما اگر كسي تكبيرهاي كه در نماز وارد شده است ومستحبي هستند،را بخواهد بگويد بايدمثل اذكار واجب در حالتي بگويد كه بدنش آرام باشد والا نمازش باطل است.(1)

2- شنیدم اگه نماز به قرائت صحیح خونده نشه باطله .لطفا منظور دقیق از قرائت صحیح نماز رو بیان کنید؟ آیا منظور عربی فصیح و سلیس خوندن هست؟؟ما ایرانی ها به فارسی خوندن نماز بعبارتی عادت داریم یعنی نمیتونیم با لهجه عربی بخونیم مثلا تلفظهایی که برای س و... وجود دارد ..منظور دقیق چیست؟

جواب:

طبق نظر رهبري

ملاک در صحّت‏ قرائت، اين است كه قرائت به صورتي نباشد كه مغير معناي كلمات شود ولهجه عربي در آن شرط نيست.(2)

ا3- منظورم اینه که میتونم هر موقع که وارد مرحله ی بعد میشم (مثلا از حمد سوره میخوام برم به رکوع :به جای این که بگم سبحان الله بگویم الله اکبر)و برای دیگر اجزای رکوع هم بگوییم الله اکبر

جواب:

طبق نظر رهبري

تكبيرها را اگر به عنوان ذكر واردشده درنماز بخواهيد بگوييد بايددرحالي بگوييد كه بدنتان آرام باشد؛
واگر به عنوان ذكر وارده در نماز نخواهيد بگوييدوبه عنوان مطلق ذكر بگوييددر حال حركت هم اشكالي نداردودر هر جایی از نماز می توانید بگویید،
واين به قصد شما بر ميگردد هركدام رادر حال ذكر گفتن مد نظر داشته باشيد همان به حساب مي آيد.(3)

پی نوشت:
1-رساله 13 مرجع،احكام نماز،واجبات نماز،قرائت،تکبیرة الاحرام،مساله 948و951
2-اجوبة الاستفتائات،احکام نماز ،قرائت،سوال 465
3-رساله 13 مرجع،احكام نماز،واجبات نماز،مساله1030

موضوع قفل شده است