مهریه حوا چه بود؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهریه حوا چه بود؟

مهریه حوا وقتی كه خداوند حوا را آفرید،حضرت آدم با مشاهده او احساس علاقه و محبت نمود و از او پرسید:تو كیستی؟ در این حال اثر حیا در چهره او ظاهر گردید و سكوت اختیار نمود.همچنین جبرئیل نازل شد و به حضرت آدم گفت:این زن حوا است و او را خدای باریتعالی برای تو آفریده است و همواره مونس و محرم و همدم تو خواهد بود. همین كه حضرت آدم این سخن را شنید و دانست این نعمت خاص او آفریده شده قصد تصرف او را نمود جبرئیل گفت:ای آدم،اگر او را می خواهی باید كابین داده و به عقد خود در آوری. حضرت آدم پاسخ داد:كه تو می دانی من چیزی ندارم تا با آن بتوانم مهریه او را بپردازم و او را به عقد خود در آورم جبرئیل گفت پس هر شب بر حبیب خدا صلوات بفرست تا حوا بر تو حلال گردد. وقتی كه حضرت آدم به طرف حوا آمدگفت: پروردگارا،حوا را به ازدواج من دربیاور خداوند فرمود:مهر او را بپرداز تا او را برای تو تزویج نمایم.آدم عرض كرد:پروردگارا من چیزی ندارم. خداوند فرمود:ده بار بر محمد و آلش صلوات بفرست. سپس آدم ده بار صلوات فرستاد و خداوند حوا را به ازدواج او در آورد پس وقتی كه صلوات مهر حوا باشد چرا مهر حورالعین نشود؟

با سلام

مي توانيد منبع اين مطلب را ذكر فرماييد؟؟؟

با تشكر

سلام
منبع :کتاب مفتاح الجنه _للنار الجنه ص 300 که از امام صادق (ع) روایت شده

طاها;12688 نوشت:
با سلام

مي توانيد منبع اين مطلب را ذكر فرماييد؟؟؟

با تشكر

با تشكر از آبي گرامي
من اين موضوع خواستگاري و مهريه حضرت حوا را در كتاب من لا يحضره الفقيه شيخ صدوق ج 5 ص 5 ديدم كه خداوند مي فرماييد حضرت حوا را براي هم كلامي حضرت آدم خلق كرده و مهريه او را آموزش دستورهاي ديني و معارف الهي قرار داده است .
همچنين اين مطلب در كتاب جواهر السنيه مرحوم شيخ حرعاملي ص 27 هم آمده است

مهر حواء
در روایتی هم کابین حواء ، طلا و نقره ذکر شده است ، پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله فرمودند: هنگامی که خداوند دنیا را خلق کرد ، طلا و نقره را در آن نیافریده بود ، پس هنگامی که آدم و حوا به زمین فرود آمدند خداوند با آنها طلا و نقره را نازل کرد و برای بهره بردن فرزندانشان بعد از خودشان،در زمین قرار داد و آنرا مهریه آدم برای حواء قرار داد پس سزاوار نیست کسی بدون مهریه ازدواج نماید.
این هم متن روایت:
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ اللَّهَ لَمَّا خَلَقَ الدُّنْيَا لَمْ يَخْلُقْ فِيهَا ذَهَباً وَ لَا فِضَّةً فَلَمَّا أَنْ أَهْبَطَ آدَمَ وَ حَوَّاءَ أَنْزَلَ مَعَهُمَا ذَهَباً وَ فِضَّةً فَسَلَكَهُمَا يَنَابِيعَ فِي الْأَرْضِ مَنْفَعَةً لِأَوْلَادِهِمَا مِنْ بَعْدِهِمَا وَ جَعَلَ ذَلِكَ صَدَاقَ آدَمَ لِحَوَّاءَ فَلَا يَنْبَغِي لِأَحَدٍ أَنْ يَتَزَوَّجَ إِلَّا بِصَدَاق‏

(بحار الأنوار ،ج‏100،ص:354)

یا من هو بمن عصاه حلیم

امام صادق «صلوات الله وسلامه علیه » فرمود :

وقتی خداوند آدم را آفرید و بعد هم حوا را به وجود آورد آدم عرض کرد : خداوندا این موجود چیست ؟ خداوند فرمود : ای آدم این کنیز من است حوا نام دارد آیا دوست داری که همیشه با تو باشد تا مونس تو شود و برایت حرف بزند و تابع دستورهای تو باشد ؟ آدم عرض کرد : بلی ، خداوندا ،من به خاطر این لطف مادامی که زنده هستم بر تو حمد و سپاس می گویم
پس خداوند فرمود : او را از من خواستگاری کن . زیرا او کنیز من است و برای تو هم از لحاظ شهوت خوب است و خداوند شهوت را درآدم آفریده در حالی که قبلا همه چیز را به وی یاد داده بود .

آدم عرض کرد : خداوندا ، من حوا را از تو خواستگاری می کنم برای این کار چه باید بکنم ؟ خداوند عزوجل فرمود :

رضای من در این است که تو مسائل و احکام دینی را که به تو آموختم به وی بیاموزی (رضای ان تعلمها معالم دینی ) . آدم عرض کرد : خداوندا اگر این را می خواهی من انجام می دهم و خداوند فرمود : بلی همین را می خواهم . پس شما دو تن را زن و شوهر کردم و آنها را به هم پیوند داد .منبع : جواهر السنیه فی الاحادیث القدسیه ، شیخ حر عاملی ص 27 ح 9

موضوع قفل شده است