جمع بندی راههای رسیدن به مقام حضور

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راههای رسیدن به مقام حضور

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان اسک دینی

چند روز پیش توی سخنرانی یکی از علمای بزرگ شهرمون بودم که اسمشون رو نمیگم. مطلبی در مورد این که چکار بکنیم که تا به مرتبه ای برسیم که همیشه خودمون رو در محضر خدا ببینیم. امید وارم که مفید واقع بشه :Gol:

20 مرحله برای رسیدن به این مقام ذکر شد که 10 مرحله ی او مقدم بر ورود به 10 مرحله ی دیگر می باشد.

1. انجام واجبات و ترک محرمات ( که همین مرحله اول خودش خیلی سختی ها دارد! )
2. خواندن نافله ی شب ( نماز شب )
3. مداومت بر خواندن تسبیحات حضرت زهرا (س) ( 34 مرتبه الله اکبر ، 33 مرتبه الحمد الله ، 33 مرتبه سبحان الله که ترتیب گفتن مهم می باشد )
4.دائم الوضو بودن ( فرد دائم الوضو عمرش طولانی می شود )
5. خواندن دعای کمیل ( حداقل هفته ای یک مرتبه )
6.قرائت قرآن کریم ( حداقل روزی 20 آیه )
7. انسال هر روز با امام زمان (عج) تعهداتی ببندد ( مثلا خواندن دعای عهد و یا زیارت آل یاسین و ... )
8. توسل به حضرات معصومین (ع) ( خواندن دعای توسل حداقل هفته ای یک بار )
9. دعای صباح ( در صبح )
10. روزه گرفتن در اول ، وسط و آخر ماه در طول سال (باعث می شود تا شهوات نفسانی در انسان کم شود)

این 10 مورد مقدمه ای برای ورود به 10 مرحله ی دیگر می باشد .

10 مرحله ی بعد

1. ترک مشتبهات (ترک خوردن غذای شبه ناک ، انجام ندادن اعمال شبه ناک)
2. اگر موقعیتی و حال عبادت فراهم شد ، از این موقعیت ها استفاده کنیم . ( موقعیت مثلا سفرهای زیارتی ، یا مواقعی که مثلا حال نماز خواندن و قران خواندن و ... و از کسالت فاصله بگیرد . از خواب زیاد دوری کند . از اذان صبح تا دمیدن خورشید خوابین مکروه میباشد و خداوند در این زمان روزی های معنوی و غیر معنوی را در همین زمان تقسیم میکند و اگر شخص در خواب باشد از روزی محروم می شود )
3.در محضر خداوند به گونه ای باشد که گویا خدا را میبینی و اگر تو خدا را نمی بینی خدا تو را می بیند . ( از حالات یکی از بزرگان نقل شده ، که عالم بزرگواری در اتاقش به تنهایی مشغول مطالعه بودند و فرزندش وارد اتاق شد و دید که با این که پدرش مسن بود ولی با کمال ادب نشسته بودند و مشغول مطالعه بودند . گفتند شما که در این اتاق تنها هستید پس چرا راحت نمی نشینید ؟ در پاسخ گفتن آیا تنهای تنها هستم ؟! خداوند حاضر می باشد ، خودم هم که آدم هستم ( دانستن ارزش مقام ادم بودن ) و دو ملک خداوند هم اینجا حضور دارند ... )
4. در صورت امکان برخی از مستحبات را انجام دهد ( نوافل جبران ضعف حضور و خشوع در نماز واجب است )
5. زمانی هم برای سجده های طولانی کنار بگذاریم ( مخصوصا جوانان ، در تاریکی شب و تنها ... )
6. اگر فرصتی پیدا کرد نظر کند در آیات «آفاق و انفس»، تفكر در آثار خدا و نعمت های بیكران او كه توجه به آنها نفس را به خضوع و سپاس وا می دارد، و نیز اندیشیدن انسان به سرنوشت خویش و وظیفه ای كه در برابر آفریدگار خود دارد و اینكه هدف از این زندگی دنیوی چیست، مقصد نهایی حیات كجاست و برای وصول به آن مقصد چه باید كرد.
7. مشغول ذکر بودن ( همین ذکر لسانی انسان را متوجه به ذکر حضوری می کند و همیشه خود را در حضور خدا می بیند .
8.گفتن ورد ( قلب و زبان را با هم هماهنگ کند و بعد ذکر بگوید )
9. سحر خیز بودن
10. توبه و استغفار

یا حسین (ع)

سلام علیکم

مطالب بسیار خوبی بیان کردید،اگر اجازه بفرمائید حقیر هم چند نکته درباره فرمایشات آن عالم بزرگوار تقدیم کنم:

1-در مورد همان نکته اول که اصل سلوک إلی الله بر پایه ی آن استوار است،مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه فرمایشی دارند که بسیار ظریف و دقیق است.
ایشان می فرمایند:
"هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست و هیچ ذکر عملی بالاتر از ترک معصیت در اعتقادات و عملیات نیست و ظاهر این است که ترک معصیت بقول مطلق بدون مراقبه صورت نمی گیرد. العبد محمد تقی بهجت"
اکثرا گمان می کنند گناه در همین دایره اعمال است و لذا توجه به دایره اعتقادات ندارند،داشتن یک سیستم اعتقادات صحیح و سالم و مطابق با حداقل های ایمان،لازم و ضروری است،کما اینکه همه می دانیم حتی تقلید در اصول عقاید یا همان اصول دین(توحید،معاد،نبوت،عدل و امامت) به فتوای تمام علمای شیعه جایز نیست. و نیز می دانیم که همه امور اعتقادی فرع بر توحید است.پس نتیجه کاملا مشخص است . . . . . . . . . . . . .
2-انجام این امورد بسیار عالیست و ما باید تلاش کنیم که تمام اینها و بالاتر از اینها را با اشتیاق کامل و از روی عشق انجام دهیم،اما این مطالب نسخه ای نیست که بشود برای همگان با تفاوت روحیات و سلایق متعدد و داشتن مراتب مختلف اعتقادی و معنوی،تجویز کرد.نمی شود به هر کسی که مشتاق سلوک است گفت این نسخه شما و شما ناچاری چنین کنی و اگر نکنی اصلا راهی برای سلوک نداری.غرض اینست که ما بدانیم مجموعه ی این امور بسیار خوب است و ما باید علاوه بر تلاش در نکته اول،به مقتضای حالمان از موارد دیگر نیز بهره مند شویم إن شاء الله.
«البته مقصود این نیست که آن عالم بزرگوار اینها را نفرموده،بلکه عرایض بنده فقط تکمله و حاشیه ای است که بر اصل مطالب عالی ایشان بیان می شود»
3-نکته 7 از قسمت اول بسیار جای تأمل دارد،حقیقتا
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در بین ما بسیار مظلوم هستند.
4- برای مطلب شماره 6 از قسمت دوم این تاپیک ها بسیار مفید هستند:
http://www.askdin.com/thread21314.html
http://www.askdin.com/thread25002.html

إن شاء الله همگان در این مسیر موفق باشند.آمین

alone boy;433085 نوشت:
7. مشغول ذکر بودن ( همین ذکر لسانی انسان را متوجه به ذکر حضوری می کند و همیشه خود را در حضور خدا می بیند .
9. سحر خیز بودن
10. توبه و استغفار

سلام برشما
خوب جای مباحث علمی و نظری این وسط کجاست ؟
یا علی

محی الدین;433844 نوشت:
سلام برشما
خوب جای مباحث علمی و نظری این وسط کجاست ؟
یا علی
.
سلام علیکم
در همان بند اول: انجام واجبات
1-(عن نبی اکرم (ص) :طلب العلم فریضه لکل مسلم و مسلمه)
2-زکاه علم نشره
امام خمینی : تعلیم وتعلم عبادت است
یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادت...
..
...

hamid40;433874 نوشت:
سلام علیکم
در همان بند اول: انجام واجبات
1-(عن نبی اکرم (ص) :طلب العلم فریضه لکل مسلم و مسلمه)
2-زکاه علم نشره
امام خمینی : تعلیم وتعلم عبادت است
یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادت...

سلام برشما
معنای انجام واجبات مشخصه که واجبات عملیه
و منظور من مباحث علمی و نظری سلوک و حضوره
یا علی

آقا مسئلهٌ :
پس تکلیف این شعر چی میشه؟

همه شب نماز خواندن،همه روز روزه گرفتـن

هـمـه سالــه از پـی حـج، سفــر حجـاز کـردن

زمدینــه تا بـه کعبــه، سـر و پـا بـرهنــه رفتـن

دو لـب از بـرای لبیکــ بـه گفتــه بـاز کـردن

شب جمعـه هـا نخفتـن ، به خــدای راز گفتـن

ز وجــود بـی نیــازش، طلـب نیـــاز کــردن

به مساجـد و معابـد، همه اعتکاف کردن

ز ملاهـی و مناهی، همـه احتـراز کردن

به حضور قلب ذکر خفی وجلی گرفتن
طلب گشایش کار ز کارساز کردن
پی طاعت الهی به زمین جبین نهادن
گه وگه به آسمان ها سر خود فراز کردن
به مبانی طریقت به خلوص راه رفتن
زمبادی حقیقت گذر از مجاز کردن
به خدا قسم که هرگز ثمرش چنین نباشد
که دل شکسته ای را به سرور شاد کردن
به خدا قسم که کس را، ثمر آنقدر نبخشد
که به روی ناامیدی ، در بسته باز کردن...
شیخ بهایی

hamid40;433954 نوشت:
به خدا قسم که هرگز ثمرش چنین نباشد
که دل شکسته ای را به سرور شاد کردن
به خدا قسم که کس را، ثمر آنقدر نبخشد
که به روی ناامیدی ، در بسته باز کردن...

سلام بر شما
قدما برای تاکید بر ارزش یک موضوع به نفی امور دیگر می پرداختند
لذا این نوع بیان تاکید بر عمل و وظایف اجتماعی انسانه
اما ارزش سیر و سلوک و حضور رو نفی نمیکنه چون ارزش عمل به اندازه معرفتی است که با آن همراه است
یا علی

محی الدین;433976 نوشت:
لذا این نوع بیان تاکید بر عمل و وظایف اجتماعی انسانه

سلام
من هم متوجه منظور شما هستم . و منظورم این بود که در آن 20 مرحله سلوک , جای خدمت به خلق کجاست؟
عن رسول الله (ص) :خیرالناس من ینفع الناس

hamid40;433979 نوشت:
من هم متوجه منظور شما هستم . و منظورم این بود که در آن 20 مرحله سلوک , جای خدمت به خلق کجاست؟

برخی از ابعاد خدمت به خلق جنبه وجوب داره و در تحت انجام واجبات قرار میگیره

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

hamid40;433979 نوشت:

سلام

سلام

دوست عزیز این مواردی که ذکر شده شامل تمامی مراحل سیر و سلوک نیست . هر شخصی که طالب سیر و سلوک هست باید یه راهنما و استاد راه داشته باشه و هر شخصی که طالب این هست که همیشه در حضور خداوند باشد و حتی مکروهی یا فکر گناهی از آن صادر نشود. اگر به این موارد عمل کند با کمک خدا به این مقام حضور خواهد رسید. یعنی در واقع این موارد بخشی از کارهای سالک الی الله می باشد و کتاب های زیادی برای سیر و سلوک موجود هست مانند کتاب رساله سيروسلوك بحرالعلوم

در بند دو ذکر شده که اگر برای شخص ، موقعیتی پیش بیاید فرصت را از دست ندهد مانند گرفتن دست مردم ، فراهم کردن جهیزیه کمک به نیازمند و ...
این مواردی که ذکر شده از یه شخص معمولی ذکر نشده ...

مرحوم‌ آیت الله قاضي‌ مي‌فرموده‌ است‌: چنانچه‌ كسي‌ كه‌ طالب‌ راه‌ و سلوك‌ طريق‌ خدا باشد براي‌ پيدا كردن‌ استاد اين‌ راه‌ اگر نصف‌ عمر خود را در جستجو و تفحّص‌ بگذراند تا پيدا نمايد ارزش‌ دارد .
و مي‌فرموده‌ است‌: كسي‌ كه‌ به‌ استاد رسيد نصف‌ راه‌ را طي‌ كرده‌ است‌ .

alone boy;434269 نوشت:
مرحوم‌ آیت الله قاضي‌ مي‌فرموده‌ است‌: چنانچه‌ كسي‌ كه‌ طالب‌ راه‌ و سلوك‌ طريق‌ خدا باشد براي‌ پيدا كردن‌ استاد اين‌ راه‌ اگر نصف‌ عمر خود را در جستجو و تفحّص‌ بگذراند تا پيدا نمايد ارزش‌ دارد .
و مي‌فرموده‌ است‌: كسي‌ كه‌ به‌ استاد رسيد نصف‌ راه‌ را طي‌ كرده‌ است‌ .

به نظر شما برای کسانی اهل حوزه نیستند و روزانه با مردم معمولی سرو کار دارند (البته منظورم این نیست که استاد راه باید غیر معمولی باشد - حداقل در ظاهر-) از چه راههائی میتوانند استاد باکمالات پیدا کنند؟
البته من شنیده ام که شما باید بگردی ولی استاد خودش شما را پیدا میکند!

[="#008000"]هوالعالم

نه فقط بعضي بلكه همه واجباب ديني خدمت به خلق محسوب ميشه به شرطي كه خالصانه و خداخواهانه باشه
مومن و مسلمان شدن فقط به ظاهر نيست كه بگيم چون طرف فلان قدر عمل به واجبات داره مسلمان يا مومن واقعي شده ...

عملي كه به رشد شعور ما كمك ميكنه به مقام حضور ما كمك كرده !
همه ما طلبه يا خواهان علم بيشتر هستيم كه با توجه به داشته و دارايي به طرق مختلف طي طريق ميكنيم
و خدمت به خلق براي نزديك شدن به خالق !

ميگن شيخ از شاگردش پرسيد :
كه ميخوايي چي بشي و كي بشي ؟
شاگرد گفت ميخوام يكي مثل شما بشم !
شيخ گفت: پس هيچي نميشي ! چون من ميخواستم يكي مثل امام صادق بشم و اين شدم!
تو كه ميخوايي يكي مثل من بشي ببين چي ميشي !!
-------

اول و اخر خداست و خلق راهنماست
از رفتگر بي ادعا بگير تا كسي كه ادعاي حضور داره به درك و شعور سنجيده ميشه .
حتي ممكنه درسي از رفتگر بگيري كه از هيچ ادمي كسب نكرده باشي ! ولي باز نبايد به اون تكيه كني
چون اين شخص توي اين مسير فقط علامت ( مثلا 2000 كيلومتر تا مقصد ) نشون ميده و براي نزديكتر شدن
بايد به راه خودت ادامه بدي تا به راهنما و تابلو يا نشانه بعدي نزديك بشي ....

البته كه بايد از اولي شروع كرد ...
يعني خدا ![/]

hamid40;434290 نوشت:

به نظر شما برای کسانی اهل حوزه نیستند و روزانه با مردم معمولی سرو کار دارند (البته منظورم این نیست که استاد راه باید غیر معمولی باشد - حداقل در ظاهر-) از چه راههائی میتوانند استاد باکمالات پیدا کنند؟
البته من شنیده ام که شما باید بگردی ولی استاد خودش شما را پیدا میکند!

ما اگه خودمون رو اصلاح کنیم و بنده ی خوب خدا بشیم خدا خودش استادش رو هم برامون جفت و جور میکنه :ok:

alone boy;434652 نوشت:
ما اگه خودمون رو اصلاح کنیم و بنده ی خوب خدا بشیم خدا خودش استادش رو هم برامون جفت و جور میکنه

سلام علیکم یا اخی
حقیقتش من دنبال یه استاد می گردم تا بهم یاد بده چطوری خودمو اصلاح کنم و بنده خوبی بشم بعدش دیگه ایشون را به خیر و ما را به سلامت:Gol:

hamid40;434732 نوشت:

سلام علیکم یا اخی
حقیقتش من دنبال یه استاد می گردم تا بهم یاد بده چطوری خودمو اصلاح کنم و بنده خوبی بشم بعدش دیگه ایشون را به خیر و ما را به سلامت:Gol:

و علیکم السلام یا اخی

دوست عزیز شما مثلا این موارد رو همشو کامل انجام دادین؟

انجام واجبات و ترک محرمات
خواندن نافله ی شب
دائم الوضو بودن
قرائت قرآن کریم
اصلاح رابطه بین امام زمانمون
خود این ترک محرمات و انجام واجبات خیلی خیلی دشوار هست اگه واقعا همشون رو انجام دادین؟!!! که هیچی ، اگه نه پس مثل اون دانشجویی هستین که کتاب کنکور همه چی میخره میزاره یه گوشه ای نمیخونه و انتظار داره که رتبه ی یک رقمی بیاره ...
درباره ی اقای حاج اسماعیل دولابی بخونید ببینید چجور به اون مقامات والا رسیدن که بدون سواد دانشگاهی و حوزوی میومدند در اخلاق تدریس میکردن حدودا 3.5 ساعت درس اخلاقشون طول میکشید و ...

پرسش:

20 مرحله برای رسیدن به مقام حضور ذکر شده که 10 مرحله ی او مقدم بر ورود به 10 مرحله ی دیگر می باشد.

1. انجام واجبات و ترک محرمات ( که همین مرحله اول خودش خیلی سختی ها دارد! )
2. خواندن نافله ی شب ( نماز شب )
3. مداومت بر خواندن تسبیحات حضرت زهرا (س) ( 34 مرتبه الله اکبر ، 33 مرتبه الحمد الله ، 33 مرتبه سبحان الله که ترتیب گفتن مهم می باشد )
4.دائم الوضو بودن ( فرد دائم الوضو عمرش طولانی می شود )
5. خواندن دعای کمیل ( حداقل هفته ای یک مرتبه )
6.قرائت قرآن کریم ( حداقل روزی 20 آیه )
7. انسال هر روز با امام زمان (عج) تعهداتی ببندد ( مثلا خواندن دعای عهد و یا زیارت آل یاسین و ... )
8. توسل به حضرات معصومین (ع) ( خواندن دعای توسل حداقل هفته ای یک بار )
9. دعای صباح ( در صبح )
10. روزه گرفتن در اول ، وسط و آخر ماه در طول سال (باعث می شود تا شهوات نفسانی در انسان کم شود)

این 10 مورد مقدمه ای برای ورود به 10 مرحله ی دیگر می باشد .

10 مرحله ی بعد

1. ترک مشتبهات (ترک خوردن غذای شبه ناک ، انجام ندادن اعمال شبه ناک)
2. اگر موقعیتی و حال عبادت فراهم شد ، از این موقعیت ها استفاده کنیم . ( موقعیت مثلا سفرهای زیارتی ، یا مواقعی که مثلا حال نماز خواندن و قران خواندن و ... و از کسالت فاصله بگیرد . از خواب زیاد دوری کند . از اذان صبح تا دمیدن خورشید خوابین مکروه میباشد و خداوند در این زمان روزی های معنوی و غیر معنوی را در همین زمان تقسیم میکند و اگر شخص در خواب باشد از روزی محروم می شود )
3.در محضر خداوند به گونه ای باشد که گویا خدا را میبینی و اگر تو خدا را نمی بینی خدا تو را می بیند . ( از حالات یکی از بزرگان نقل شده ، که عالم بزرگواری در اتاقش به تنهایی مشغول مطالعه بودند و فرزندش وارد اتاق شد و دید که با این که پدرش مسن بود ولی با کمال ادب نشسته بودند و مشغول مطالعه بودند . گفتند شما که در این اتاق تنها هستید پس چرا راحت نمی نشینید ؟ در پاسخ گفتن آیا تنهای تنها هستم ؟! خداوند حاضر می باشد ، خودم هم که آدم هستم ( دانستن ارزش مقام ادم بودن ) و دو ملک خداوند هم اینجا حضور دارند ... )
4. در صورت امکان برخی از مستحبات را انجام دهد ( نوافل جبران ضعف حضور و خشوع در نماز واجب است )
5. زمانی هم برای سجده های طولانی کنار بگذاریم ( مخصوصا جوانان ، در تاریکی شب و تنها ... )
6. اگر فرصتی پیدا کرد نظر کند در آیات «آفاق و انفس»، تفكر در آثار خدا و نعمت های بیكران او كه توجه به آنها نفس را به خضوع و سپاس وا می دارد، و نیز اندیشیدن انسان به سرنوشت خویش و وظیفه ای كه در برابر آفریدگار خود دارد و اینكه هدف از این زندگی دنیوی چیست، مقصد نهایی حیات كجاست و برای وصول به آن مقصد چه باید كرد.
9. سحر خیز بودن
ایا این موارد مورد تایید است؟
پاسخ:
1-در مورد همان نکته اول که اصل سلوک إلی الله بر پایه ی آن استوار است،مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه فرمایشی دارند که بسیار ظریف و دقیق است.
ایشان می فرمایند:
"هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست و هیچ ذکر عملی بالاتر از ترک معصیت در اعتقادات و عملیات نیست و ظاهر این است که ترک معصیت بقول مطلق بدون مراقبه صورت نمی گیرد. العبد محمد تقی بهجت"
اکثرا گمان می کنند گناه در همین دایره اعمال است و لذا توجه به دایره اعتقادات ندارند،داشتن یک سیستم اعتقادات صحیح و سالم و مطابق با حداقل های ایمان،لازم و ضروری است،کما اینکه همه می دانیم حتی تقلید در اصول عقاید یا همان اصول دین(توحید،معاد،نبوت،عدل و امامت) به فتوای تمام علمای شیعه جایز نیست. و نیز می دانیم که همه امور اعتقادی فرع بر توحید است.پس نتیجه کاملا مشخص است . . . . . . . . . . . . .
2-انجام این امورد بسیار عالیست و ما باید تلاش کنیم که تمام اینها و بالاتر از اینها را با اشتیاق کامل و از روی عشق انجام دهیم،اما این مطالب نسخه ای نیست که بشود برای همگان با تفاوت روحیات و سلایق متعدد و داشتن مراتب مختلف اعتقادی و معنوی،تجویز کرد.نمی شود به هر کسی که مشتاق سلوک است گفت این نسخه شما و شما ناچاری چنین کنی و اگر نکنی اصلا راهی برای سلوک نداری.غرض اینست که ما بدانیم مجموعه ی این امور بسیار خوب است و ما باید علاوه بر تلاش در نکته اول،به مقتضای حالمان از موارد دیگر نیز بهره مند شویم إن شاء الله.
«البته مقصود این نیست که آن عالم بزرگوار اینها را نفرموده،بلکه عرایض بنده فقط تکمله و حاشیه ای است که بر اصل مطالب عالی ایشان بیان می شود»
3-نکته 7 از قسمت اول بسیار جای تأمل دارد،حقیقتا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در بین ما بسیار مظلوم هستند.
4- برای مطلب شماره 6 از قسمت دوم این تاپیک ها بسیار مفید هستند:
http://www.askdin.com/thread21314.html
http://www.askdin.com/thread25002.html

موضوع قفل شده است