صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996

  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  در مسأله‏ ى زن از دنيا طلبکاريم؛ ما مدعى دنيائيم.

  حالا مؤسسات وابسته به سازمان ملل يا غير آنها يا فلان مجموعه‏ ى روزنامه‏ نگار بيايند به اسم حقوق بشر، موضوع حجاب و بعضى از اين قبيل چيزها را زير سؤال بكشند و اظهار طلبکارى كنند، اين واقعيت قضيه را عوض نميكند. ما از دنيا طلبکاريم.

  دنيا كه عرض ميكنم، يعنى دنياى غرب. ما هستيم كه به دنيا خطاب ميكنيم و ميگوئيم: شما به بشريت عموماً و به زن خصوصاً خيانت كرده‏ ايد؛ با كشاندن زن و مرد به وادى ابتلائات جنسى و برافروختن و دامن زدن به آتش زياده‏ روى‏ هاى جنسی بى‏ قانون و بى‏ نظم در جامعه، با آوردن زن به شكل متبرج به وسط ميدان.


  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان

  معلوم است كه زن، آن بخش زيباى آفرينش بشر است. اين بخش زيبا به طور طبيعى با اندكى در پرده بودن همراه است؛ اين خاصيت اين بخش زيبا و لطيف وجود انسانى است. اين پرده را دريدن و آنچه را كه بايد با نظم و قانون پيگيرى شود - آن نياز غريزى انسانى، چه در زن و چه در مرد - بى ‏قانون و بى‏ نظم در جامعه رواج دادن، بزرگترين خيانتى است كه در درجه‏ ى اول به زن و در درجه‏ ى بعد به همه‏ ى بشريت - زن و مرد - انجام گرفته؛ اين كار را سياستهاى غربى كرده‏ اند.

  البته اولين ضرر و بزرگترين ضرر را هم خودشان برده ‏اند. الان مسأله‏ ى همجنس‏گرائى در دنياى غرب يكى از ابتلائات است. البته به رو نمى‏ آورند؛ اما حقيقت قضيه اين است كه امروز براى انديشمندان و آنها يكى از دردهاى بزرگ و غيرقابل علاج شده است؛ چاره‏ اى هم ندارند.


  آنطور حركت كردن، آنطور ادبياتِ پرده‏ درانه و عريان در زمينه‏ ى مسائل جنسى و ارتباط زن و مرد را به ميان آوردن، آنطور جنس زن را - يعنى همان بخش زيبا و لطيف و مستور و در پرده‏ ى وجود بشر را - براى شغل، براى تبليغات، براى كار، به ميدان كشاندن، از لبخند او، از زيبائى‏ هاى او، از جسم او، از چهره‏ ى او براى ترويج فلان جنس بى‏ ارزش و پست، براى به دست آوردن پول استفاده كردن، اين چيزها را هم دنبال خودش دارد؛ طبيعى است.
  اين كارها را دنياى غرب كرده، اين كارها را سياستهاى غربى كرده ‏اند؛ مربوط به اديان هم نيست، مربوط به مسيحيت و يهوديت هم نيست؛ مربوط به سياستهاى جديدى است كه از حدود صد و پنجاه سال پيش - حالا دقيق نميتوانم عرض كنم - در دنيا رايج شده.
 2. صلوات ها 21


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان

  مردم ما چادر را انتخاب کرده اند، البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتما چادر باشد ، و غیر چادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب های دیگر است» ولی زنان ما میخواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملی ماست. چادر بیش از آنکه حجاب اسلامی باشد، یک حجاب ایرانی است.


  زن مسلمان از درون خانواده تا درون جامعه و تا مسايل علمي و سياسي و ارزش‌هاي اخلاقي و نيزنشان دادن منش‌هاي بزرگ انقلابي مي‌تواند به زندگي آن حضرت (فاطمه زهرا (س)) تأسي جويد. _ زنان ما بايد بدانند كه همين آگاهي و معرفت و صبر و تحمل آنان ناشي از بينش اسلامي حضرت زينب(س) بود كه توانست حادثه كربلا را اينچنين بزرگ و ماندگار در تاريخ نگه دارد و دستاوردهاي عظيم معنوي و تاريخي اين حادثه را ماندگار سازد.
  _ «سكينه كبري» يكي از مشعل‌هاي معرفت عربي در همة تاريخ اسلامي تا امروز است.
  _ زنان مسلمان ايراني در دنياي امروز رسالتي عظيم بر عهده دارند و بعنوان الگوي زنان جهان بايد پيام متعالي خود را در عرصه‌هاي مختلف بشري به گوش جهانيان برسانند.
  _ امروز زن ايراني سرمشق و الگوي زنان مسلمان كشورهاي ديگر است.


  _ بايد زنان انديشمند و آگاه ايران اسلامي, راه روشن خود را ادامه دهند و گام‌ها را متين و محكم بردارند.
  _ زن اسلامي زني است كه راه را درست مي‌رود, هدف را درست تشخيص مي‌دهد و در اين راه حاضر به فداكاري است و چنين زني عظمت مي‌آفريند, همچنان كه زنان ايران عظمت آفريدند.
  _ خانم‌ها سربازان خط مقدّم انقلاب بودند.
  _ با پيروزي انقلاب جامعه ما تحولي الهي يافت و زنان در اين تحول جزء پيشگامان بودند.
  _ نقش زنان در انقلاب ثابت كرد كه زن در ساية ايمان و آگاهي ... مي‌تواند نقش اول را در تحولات تاريخي ايفا كند.
  _ حضور خانم‌ها در همه مراحل انقلاب, حضوري زنده و نيرومند و قوي بود.
  _ بسيج يك زن در واقع بسيج يك خانواده است.


  منبع:حجاب گوهر ناب
 4. صلوات ها 19


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  * چادر یا مانتو از دیدگاه امام خمینی(ره)  حضرت امام(ره) چادر را حجاب کاملی می‌دانستند ولی پوشش‌های مشابه چادر ـ مانند مانتوی ساده، بلند و گشاد ـ که موجب مفسده نمی‌شود را نیز کافی می‌دانستند و قائل بودند که اگر قرار باشد پوشش بانوان همراه با مفسده و خلاف اخلاق باشد باید از آن در جامعه جلوگیری شود همانطور که در پاریس در پاسخ خبرنگاران و بانوان محجبه‌ای که درباره میزان حجاب در ایران از ایشان سؤال کردند؛ فرمودند: «آرى در اسلام زن باید حجاب داشته باشد، ولى لازم نیست که چادر باشد. بلکه زن مى‏تواند هر لباسى را که حجابش را به وجود آورد اختیار کند. ما نمی‌‏توانیم و اسلام نمی‌‏خواهد که زن به عنوان یک شى‌ء و یک عروسک در دست ما باشد. اسلام می‌خواهد شخصیت زن را حفظ کند و از او انسانى جدى و کارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمی‌دهیم تا زنان فقط شیئى براى مردان و آلت هوسرانى باشند.» (صحیفه نور ج‏5- 294)  «حجاب ایران، حجاب اسلام، همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد. لکن یک جهات خارجى گاهى در کار هست. به طورى که یک مفسده‏اى باشد، یک اختلاف اخلاقى بشود، یک- عرض مى‏کنم- چیزهایى باشد، البته آن وقت باید جلوگیرى بشود؛ اما اگر نباشد اینطور، و ساده باشد و مثل سایرین با سادگى باشد، نه بى چادر(بامانتو) مانع ندارد.» (صحیفه نور ج‏3- 499)


 6. صلوات ها 16


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
  نوشته
  1,679
  حضور
  57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3253  امام خامنه اي مدظله العالي::: حجاب براي زن محدوديت نيست بلكه مصونيت هست، مصونيت از عفت زن


 8. صلوات ها 17


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996
  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  به نظر ما، بحث هایی که در باب «پوشش زن» می شود، بحث های خوبی است که انجام می گیرد، منتهی باید توجه کنید که هیچ بحثی در این زمینه های مربوط به «پوشش زن» از هجوم تبلیغاتی غرب متأثر نباشد، اگر متأثر آز آن شد، خراب خواهد شد.  مثلاً بياييم با خودمان فكر كنيم كه «حجاب» داشته باشيم،اما «چادر» نباشد اين فكر غلطي است نه اينكه من بخواهم بگويم: «چادر»، نوع منحصر است، نه، من مي گويم: «چادر» بهترين نوع «حجاب» است؛ يك نشانة ملي ماست. هيچ اشكالي هم ندارد،هيچ منافاتي با
  هيچ نوع تحركي هم در زن ندارد.  اگر واقعاً بناي تحرك و كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري باشد، لباس رسمي زن مي تواند «چادر» باشد وهمان طور كه عرض كردم «چادر» بهترين نوع «حجاب» است. البته مي توان «محجّبه» بود و «چادر» هم نداشت؛ منتهی همينجا هم بايستي آن مرز را پيدا كرد. بعضي ها از «چادر» فرار مي كنند، به خاطر اين كه هجوم تبليغاتي غرب دامنگيرشان نشود؛ منتهی از «چادر» كه فرارمي كنند،به آن «حجاب واقعی» بدون چادر هم رونمي آورند؛چون آن را هم غرب مورد تهاجم قرار مي دهد! شما خيال كرده ايد؛ كه اگر ما «چادر» را كنار گذاشتيم،فرضاً آن «مقنعة» كذايي و آن لباس هاي« وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ» و همان هايي را كه در قرآن هست، درست كرديم،دست از سر ما بر مي دارند؟ نه،آنها به اين چيزها قانع نيستند؛ آنها مي خواهند؛همان فرهنگ منحوس خودشان عيناً اينجا عمل بشود؛مثل زمان شاه كه عمل مي شد.


  «بیانات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي فرهنگي،اجتماعي زنان؛جمعي از زنان پزشك متخصص و مسئولان اولين كنگره حجاب اسلامي به مناسبت ميلاد حضرت فاطمة (س) ۰۴/۱۰/۱۳۷۰»


     

  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  ویرایش توسط تمنـای وصـال : ۱۳۹۲/۰۹/۰۳ در ساعت ۱۴:۵۱ دلیل: قرار دادن تصاویر در متن پنهان

 10. صلوات ها 11


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  معناى حجاب‏

  حجاب براى زن، به معناى ذلت نیست؛ بلکه به معناى عصمت و حفظ زن است و نه فقط عصمت و حفظ زن، بلکه عصمت و حفاظت زن و مرد هر دوست. حجاب به معناى چادر نیست؛ اما چادر در نزد ما ایرانى‏ها که زن‏هاى ما از قدیم داشتند، بهترین نوع حجاب است؛ بدون چادر هم حجاب ممکن است. حجاب به معناى پوشیدن سالم [است‏]؛ نه پوشیدنى که از نپوشیدن بدتر است. به تعبیرروایات، پوشیده عریان که در عین پوشیدگى، مثل انسان برهنه و عریان است. آن پوشیدن، به درد نمى‏خورد؛ حجاب نیست؛ پوشیدن سالم که سر و مو و گردن و بدن و تمام سر تا پاى بدن زن را پوشانده باشد؛ البته صورت و دو دست را بسیارى فقها مستثنا مى‏دانند؛ البته در مواردى که صورت بدون آرایش و ساده باشد؛ این هم معناى حجاب.
  البته زن‏هاى ایرانى، روش چادر را پیدا کرده‏اند که بسیار هم روش خوبى است و هم زیباست و منافى با زیبایى زن نیست و هم حجاب حافظ کامل است. به هر حال، حجاب را چه به شکل ایرانى، چه به شکل عربى، چه به شکل کشورهاى دیگر که در هر یک از کشورهاى اسلامى زن‏ها یک جور حجاب خود را حفظ مى‏کنند، هر جورى که حجاب حفظ بشود، این نظر اسلام، تأمین شده است، این، یکى از پیش‏گیرى‏هاى اسلام است.
  اسلام در باب حجاب، پوشش را معین نکرده است؛ مقصود را معین کرده است. مقصود این است که دیدار زن و مرد و ملاقات طبیعى آنها، به صورت روزمره، تبدیل به یک عامل تحریک نشود و این، هدف اسلام است.
  در کشورهاى اسلامى، خانم‏هایى هستند که مقیدند حجاب شرعى را که آیات قرآن به آن ناطق است، رعایت کنند؛ ولى شما ببینید همه آنها یک نوع رعایت مى‏کنند؛ متدین‏ها و مقیدهایشان را مى‏گویم؟ در کشورهاى شمال آفریقا حجابى دارند که شما اصلاً با آن آشنا نیستید؛ در کشورهاى شرقى، یعنى هند و پاکستان، حجابى دارند که باز هم شما با آن آشنا نیستید. اینها هم ناشى از همان شرایط فرهنگى و اجتماعى است 12. صلوات ها 10


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان  اهمیت عفاف و حجاب به مثابه ارزش و شان حقیقی زن می باشد . رهبر معظم انقلاب در اهمیت عفاف چنین می فرمایند : هر حرکتی که برای دفاع از زنان انجام می گیرد ، باید رکن اصلی آن رعایت عفاف زن باشد . نباید بگذارند عفت زن که مهمترین عنصر برای شخصیت است مورد بی اعتنایی قرار بگیرد . حجاب ، مقدمه ی حفظ عفاف می باشد


 14. صلوات ها 10


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله)

  پس کسانی که از حجاب فراری اند،

  و بهانه کرده اند که ما دوست داریم آنجور بگردیم

  و بخاطر دل خودمان میخواهیم و کاری به کسی نداریم و

  از این دست حرفها، حقیقتأ بدنبال رفع این حد و حدودی است

  که اسلام ایجاد کرده.

  اسلام نفس امّاره ی آدمی را از این سرکشی مخرب مهار میکند.


  حجاب، تنها سلاحی است که از هردو شخص مهاجم ومدافع، حفاظت میکند.


 16. صلوات ها 12


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  مقام معظم رهبری و حجاب


  باید توجه کنید که بحث ما در زمینه پوشش زن، متاثر از هجوم تبلیغاتی غربی نباشد ، زیرا اگر بحث ها متاثر از تبلیغات غربی شد خراب می شود . مثلا اگر ما فکر کنیم حالا که همه می گویند حجاب داشته باشید اگر چادر نباشد اشکالی ندارد این فکر غلط است. البته من نمی گویم که حجاب در چادر منحصر است ، بلکه می گویم چادر ، هم بهترین نوع حجاب و هم نشانه ی ملی ما است و هیچ منافاتی هم با تحرک زن ندارد اگر واقعا کار اجتماعی و سیاسی و فکری به معنای تحرک باشد. لباس رسمی زن می تواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است،البته می توان محجبه بود و چادر هم نداشت منتها همین جا باید مرز آنرا تعیین کرد.بعضی ها به خاطر اینکه هجوم تبلیغاتی غرب دامن آنها را نگیرد از چادر فرار می کنند و به حجاب واقعی بدون چادر هم رو نمی آورند ، چون آنها را هم غرب مورد هجوم قرار می دهد. تصور نکنید اگر ما فرضا چادر را کنار گذاشتیم آنها دست از سر ما بر می دارند ! خیر، آنها به این چیز ها قانع نیستند ، بلکه می خواهند در اینجا فرهنگ منحوس خودشان را مثل زمان شاه که زن اصلا حجاب نداشت ،پیاده کنند.۱


  غربی ها با چه چیز زن مسلمان بیشتر دشمنند؟با حجاب او، آنها با حجاب دشمنند. با این چادر شما، با حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمنند2.


  خیلی از خانم ها متدین و مسلمان اند و به انقلاب عقیده دارند ، ولی مسئله ی حجاب برای آنها روشن نیست. حرفی ندارند حجاب را رعایت می کنند ، اما واقعا حجاب در ذهن آنها سئوال و مسئله است، باید به اینها پاسخ داده شود. ما ابهامی نداریم ، برای ما و برای خیلی های دیگر قضیه روشن است.ولی خوب باید این واضح و پیرامون آن روشنگری شود؛برای همه روشن شود و این کاری است لازم، این هم کاری فرهنگی است که بنده زیاد روی آن اصرار داشته و دارم.۳


  ۱.روزنامه ی جمهوری اسلامی ۲۴ آذر ۷۱
  ۲.حکایت کشف حجاب ج ۱
  ۳.مجموعه مقالات کنگره اسلام و زن 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدا
  نوشته
  144
  حضور
  1 روز 20 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  996  سخنان مقام معظم رهبری درباره ی حجاب بانوان


  اين زندگى ميگذرد؛ لذات و سختى‌هايش همه به طرفة العينى ميگذرد. شما در دوره‌ى جوانى، اين حرف را درست نميفهميد انسان در

  دوران جوانى خيال ميكند دنيا ثابت است، ساكن است، هميشه همين جور است؛ به سن ما كه رسيديد، يك نگاه ميكنيد، مى‌بينيد دنيا عجب

  سريع ميگذرد؛ چشم به هم ميزنيد، گذشته. خب، آن طرف: «و انّ الدّار الأخرة لهى الحيوان»؛(1)

  زندگى و حيات، آنجاست. «ذلك الّذى يبشّر الله عباده»(2) بشارتهاى الهى آنجاست.

  هم براى آنجا، هم براى حفظ عزت كشور و پيشرفت كشور، وضع حجاب را، وضع عفاف را،

  وضع تقيدات و پايبندى را خانمها بايد مراقبت كنند؛ اين وظيفه است خودنمائى و جلوه‌فروشى، يك لحظه است و آثار سوء آن براى

  كشور، براى جامعه، براى اخلاق، حتّى براى سياست، آثار مخرب و ماندگار است؛ در حالى كه ملاحظه‌ى عفاف، ملاحظه‌ى حدود

  شرعى در رفتار و حركات بانوان، اگر چنانچه سختى‌اى داشته باشد، سختىِ كوتاهى است،

  اما آثارش، آثار عميق و ماندگارى است. خود خانمها خيلى بايد مراقبت كنند مسئله‌ى حجاب را، مسئله‌ى عفاف را؛ وظيفه‌ى آنهاست، افتخار آنهاست، شخصيت آنهاست  حجاب مايه‌ى تشخص و آزادى زن است؛ برخلاف تبليغات ابلهانه و ظاهربينانه‌ى ماديگرايان، مايه‌ى اسارت زن نيست

  زن با برداشتن حجابهاى خود، با عريان كردن آن چيزى كه خداى متعال و طبيعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را كوچك

  ميكند، خودش را سبك ميكند، خودش را كم‌ارزش ميكند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذارى زن است، سنگين شدن كفه‌ى آبرو

  و احترام اوست؛ اين را بايد خيلى قدر دانست و از اسلام بايد به خاطر مسئله‌ى حجاب تشكر كرد؛ اين جزو نعمتهاى الهى است.
  1) سوره مبارکه العنكبوت آيه 64

  وَما هٰذِهِ الحَياةُ الدُّنيا إِلّا لَهوٌ وَلَعِبٌ ۚ وَإِنَّ الدّارَ الآخِرَةَ لَهِيَ الحَيَوانُ ۚ لَو كانوا يَعلَمونَ ﴿۶۴﴾  این زندگی دنیا چیزی جز سرگرمی و بازی نیست؛ و زندگی واقعی سرای آخرت است، اگر می‌دانستند!  2) سوره مبارکه الشورى آيه 23

  ذٰلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنوا وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ ۗ قُل لا أَسأَلُكُم عَلَيهِ أَجرًا إِلَّا المَوَدَّةَ فِي القُربىٰ ۗ وَمَن يَقتَرِف حَسَنَةً نَزِد لَهُ فيها حُسنًا ۚ إِنَّ اللَّهَ غَفورٌ شَكورٌ ﴿۲۳﴾

  این همان چیزی است که خداوند بندگانش را که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند به آن نوید می‌دهد! بگو: «من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی‌کنم جز دوست‌داشتن نزدیکانم [= اهل بیتم‌]؛ و هر کس کار نیکی انجام دهد، بر نیکی‌اش می‌افزاییم؛ چرا که خداوند آمرزنده و سپاسگزار است.     


 20. صلوات ها 8


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۹/۱۹, ۱۴:۰۴ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود