صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رد کردن خواستگار از سادات

علاقه
    .
    نوشته
    80
    حضور
    5 روز 22 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    614

رد کردن خواستگار از سادات

با سلام
    آیا رد کردن خواستگار از سادات گناه داره؟
    آیا این درست است که آداب برخورد با سادات، خاص است؟
    اگر فرد سیدی رفتار و کردار درستی نداشته باشد بازهم آن احترام خاص واجب است؟
    برای رسیدن به روزهای خوب
    باید چند روزی را بد گذراند

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

رد کردن خواستگار از سادات

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

با سلام و ادب احترام خدمت شما پرسشگر محترم و بزرگوارنی که این بحث را دنبال می کنند.
    احترام به سادات به دلیل انتساب ایشان به ائمه اطهار (ع) است.
    ائمه فرمودند برای ما مایه آبرو و زینت باشید و نه مایه بدنامی و بدی. نیز می فرمایند کار بد، است ولی کار بد از افرادی که به ما انتساب دارند(شیعه، علما، سادات) بدتر است. اگر به سادات بد رفتار و بد اخلاق هم احترام می گذاریم در جهت اصلاح رفتارش باید باشد و به دلیل این که منتسب به اهل بیت هستند. ولی نباید طوری باشد که احساس کنند رفتار بدشان را هم تأیید می کنیم. یعنی بین شخصیت آنها و رفتار بدشان فرق بگذاریم. رفتار بد را تأیید و تقویت نکنیم ولی جهات مثبت شخصیت را احترام بگذاریم.
    ازدواج قانون خاص خودش را دارد در ازدواج براساس عقل و روایات باید مؤمن با هم کفو خود ازدواج کند و کسی برای ازدواج کند که دیندار و اخلاق خوب داشته باشد.

اگر سنخیت بین افراد نباشد نباید با هم ازدواج کنند. فردی که می داند سیدی هم سنخ او نیست و او را به خاطر احترام به او قبول می کند، باید بداند که زندگی سختی خواهد داشت و چه بسا در زندگی تلخی که برایش درست می کند کم بیاورد و به او بی حرمتی کند.
    بهترین احترام به سادات بد رفتار و بد اخلاق این است که طوری جواب رد بدهید که احساس رنجش نکنند مثلا بگویید که الان قصد ازدواج ندارم( این توریه است یعنی الان و امروز، منظورتان این است که مثلا فردا خواستگار خوبی باشد ازدواج می کنم)
    یا بگویید استخاره کردم بد آمد. این هم نوعی توریه است، مقصودتان این است که واقعا قبلا استخاره ای کرده اید درباره چیز دیگری که بد امده باشد.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 12

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

سلام
    نوع موضوع، مرا بر آن داشت تا خوابم را تعریف کنم.
    اول بگویم که من در ازدواج، شرط سیادت همسر را مد نظر داشتم. این امر، انتخابهای مرا بسیار محدود کرد. گزینه های بسیار خوبی را که از نظر اخلاق و حلم و ... عالی بودند، به این دلیل رد کردم.

یک روز، همسر سیده ام، با بچه ام دعوا کرد. آنهم به خاطر موضوعی که به نظر من اصلا مهم نبود. بچه هم شروع به گریستن کرد.
    با خودم فکر کردم: همه اش تقصیر خودم است! اگر من شرط سیده بودن را برای انتخاب همسر نمیگذاشتم و با یکی از گزینه هایی که از نظر اخلاق و صبر و حلم، عالی بودند، ازدواج می کردم، الان به خاطر یک موضوع بی ارزش بچه ام گریه نمی کرد!

همان شب خواب دیدم:
    در جایی بودم. هیچ پستی و بلندی وجود نداشت. تا چشم کار میکرد، آدم بود. میدانستم روز قیامت است و همه آدمها حضور دارند. آدمها در صف هایی ایستاده بودند مثل صفهای نماز جماعت. کسی حرفی نمیزد اما زمزمه های مبهمی از افراد شنیده میشد.

کسی جلوی روی همه مردم ایستاده بود. فکر میکنم کمی شکم برجسته ای داشت. رو به روی مردم ایستاده بود. یک ترازو در دست داشت (مثل ترازوهای قدیمی که دو سینی بزرگ داشت که هر کدام با سه بند به یک دسته وصل شده بود). مردم، یکی یکی می رفتند و در یکی از کفه های ترازو می نشستند. در کفه دیگر، چیزی مشاهده نمیشد.
    آن شخص، با این ترازو، مردم را به دو دسته "سالم" و "ناسالم" تقسیم میکرد. سالم ها را سمت راست خودش قرار میداد و ناسالم ها را سمت چپ خودش. این کار هم سریع انجام می شد. یعنی به محض نشستن هر فرد در ترازو، نتیجه فوری مشخص میشد.

نویت من شد. رفتم و در کفه ترازو نشستم. آن فرد به من گفت: "شکم تو پر از عفونت است. اما چون "سیدها" را دوست داری، ما تو را به عنوان یک آدم سالم، می پذیریم".
    سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس‏، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِىَ اللَّهِ وَرَبَّانِىَّ آیاتِهِ،

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بابَ اللَّهِ وَ دَیَّانَ دینِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خَلیفَةَ اللَّهِ‏ وَناصِرَ حَقِّهِ ...

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ فى‏ آناءِ لَیْلِکَ وَاَطْرافِ‏ نَهارِکَ... اَلسَّلامُ عَلَیْکَ بِجَوامِعِ‏ السَّلامِ...
    فَالْحَقُّ ما رَضیتُموُهُ، وَالْباطِلُ ما اَسْخَطْتُموُهُ ...

9. صلوات ها 8

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    اگر سنخیت بین افراد نباشد نباید با هم ازدواج کنند. فردی که می داند سیدی هم سنخ او نیست و او را به خاطر احترام به او قبول می کند، باید بداند که زندگی سختی خواهد داشت و چه بسا در زندگی تلخی که برایش درست می کند کم بیاورد و به او بی حرمتی کند.
    بهترین احترام به سادات بد رفتار و بد اخلاق این است که طوری جواب رد بدهید که احساس رنجش نکنند
    سلام.
    اگر حساب منطق در کار باشد، سخن شما صحیح است. اما اگر حساب عشق در کار باشد.... عشق به اهل بیت (ع) که قطعا در نظر فرد عاشق، فرزندان و نسل آنها را نیز از دیگران ممتاز خواهد کرد.

دیده ایم خانمهایی که آگاهانه با جانبازان با درصد بالا ازدواج میکنند در حالیکه قطعا اینها هم ممکن است در زندگی خسته شوند و به آن جانبازان بی احترامی بکنند....

من درباره علاقه ام به سادات عظیم الشأن، همیشه با خودم این شعر را زمزمه میکنم:
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا ***** ما همه بنده و این قوم خداوندانند.
    سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس‏، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِىَ اللَّهِ وَرَبَّانِىَّ آیاتِهِ،

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بابَ اللَّهِ وَ دَیَّانَ دینِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خَلیفَةَ اللَّهِ‏ وَناصِرَ حَقِّهِ ...

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ فى‏ آناءِ لَیْلِکَ وَاَطْرافِ‏ نَهارِکَ... اَلسَّلامُ عَلَیْکَ بِجَوامِعِ‏ السَّلامِ...

11. صلوات ها 7

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

نقل قول نوشته اصلی توسط مسافر نمایش پست ها
    با سلام
    آیا رد کردن خواستگار از سادات گناه داره؟
    آیا این درست است که آداب برخورد با سادات، خاص است؟
    اگر فرد سیدی رفتار و کردار درستی نداشته باشد بازهم آن احترام خاص واجب است؟
    نکته مهمی را قابل ذکر میدانم:
    سئوال دوستمان، ظاهرا ناظر به بعد فقهی مسأله است.
    پاسخش هم اینست که قطعا چنین امری گناه نیست. چون شما دارای اختیار هستید.
    جهت رعایت احترام ایشان هم، به روشی که استاد توضیح دادند، پاسخ رد بدهید، کافی است.

پست های قبلی بنده، ناظر به حالت "عشق به ذریه زهرای مرضیه (س) " بود. طبیعتاً حکم عشق، با حکم منطق، منافات هایی دارد (البته در نگاه ظاهری).
    کسی که گرفتار عشق باشد، طبیعتاً خطرات و ناگواری هایی حاصل از آن را هم پذیرفته است و پای همه چیز می ایستد.
    ویرایش توسط رهروی شهدا : ۱۳۹۲/۰۹/۰۵ در ساعت ۲۲:۵۲

13. صلوات ها 7

علاقه
    .
    نوشته
    80
    حضور
    5 روز 22 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    614

با سلام و تشکر از پاسخ های ارزشمندتون
    برای رسیدن به روزهای خوب
    باید چند روزی را بد گذراند

15. صلوات ها 5

علاقه
    ادبیات عرب،منطق وفلسفه،هرچی به قرآن وعلوم قرآنی مربوط�
    نوشته
    109
    حضور
    2 روز 22 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    674

سلام
    بااحترام به نظرشماکاربرمحترم،ولی متنفرم از این طرزتفکر[آدمایی که ملاک ازدواجشون سیدبودن طرف باشه]بانهااایتت أسف یه مدت منم دچاراین طرز فکرشدم ولی الآن خداروشکرمیکنم که اینجوری نیستم[آخه دیدم ساداتی رو که اونقدبه سیدبودنشون مغرورن واونقد من سیدم من سیدم میکنن که ......]خدایی میدونید اون گزینه هایی رو که رد کردین اگه رفته باشین خواستگاریشون چقدضربه روحی میخورن؟؟؟[منظورم خاص شما _رهروی شهدا-نیست]یااصلاً براتون مهم نیست،بعضیااونققققدخودخواه ن که فقط این براشون مهمه که همسرسیدبگیرن تا به قول خودشون موردشفاعت اهل بیت قرار بگیرن....
    اینجاش برام جالبه که خدااونارو به مرادشون میرسونه!!!!

انشاءکه شفاعتتون کنن ولی یادتون باشه بخاطرخودخواهیتون دل شکوندین.
    امان از اون روزی که دل شکنان بشن آینه ی دغ یا دق.
    جناب رهروی شهدا!بازم عذر میخوام؛مخاطبم خاص شمانیست،مخاطبم صاحبان اینگونه تفکراتند.

سادات محترم[مقداری بیشتر به حرمت نسبشون]ولی مقدس وعلیه السلام نیستن.اکثرشون مثل عوام اند.
    به قول آقای حیدری کاشانی،سیادت به نسب نیست،به باطن است.
    ویرایش توسط مجنونة الرضا(ع) : ۱۳۹۲/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۲:۴۷
    لوکانت الدنیا تحسب بعدد لحظات السعادة....فأکتبوا علی قبری
    (((مات قبل أن یولد)))

17. صلوات ها 3

علاقه
    راهیان نور،مسجد،هیئت،شهدا،زیارت
    نوشته
    221
    حضور
    4 روز 8 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1100

از اون حرفا بودا...
    پس ماها کِی طرز فکرامون اصلاح می شه؟؟؟
    ازدواج با سادات
    با چادری ها
    با مانتویی ها
    با دخترای چشم روشن
    با چهره های آسیایی
    با فامیل
    با غریبه
    ...
    این طرز فکر از کجا داره میاد؟
    خرافاته؟؟؟
    مُجربه؟؟؟

چند تامون ساداتی رو می شناسیم که یه روده راست تو شکمشون ندارن؟
    چند تا سادات می شناسیم که مالِشون شبهه ناکه؟
    چند تا غیرسادات می شناسیم که اهل خمس و انفاقن؟
    چند تا چادری می شناسین که به بدنامی و بی راهه رسیدن؟
    چند تا مانتویی می شناسین که باحیا و عفیف و مؤدبن؟
    چند تا مثال نقض از قضاوت های ذهنی مون از آدما یادتون میاد؟؟؟

19. صلوات ها 3

نوشته
    1
    حضور
    3 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

متاسفانه جونای ما ملاک های ازدواج را بخوبی نمیشناسن که به قول دوست عزیزمون palizgar چنین مواردی را برای انتخاب همسر برمیگذینند....
    ویرایش توسط ثریا احمدی : ۱۳۹۲/۰۹/۰۹ در ساعت ۱۳:۳۰

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۷/۱۰, ۱۲:۵۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری