جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبهه ای در مورد عمر امام زمان (عج)؛ «و من نعمره ننکسه فی الخلق»

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  علاقه
  نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
  نوشته
  456
  حضور
  16 روز 11 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  13
  آپلود
  0
  گالری
  7
  صلوات
  2026

  شبهه ای در مورد عمر امام زمان (عج)؛ «و من نعمره ننکسه فی الخلق»
  • آیا می دانستید!

  اكنون در سال 1434 هجرى قمرى هستيم و با توجه به اينكه تولد امام مهدى در سال 255 هجرى قمرى واقع شده است، پيشواى ما هم اكنون 1179 سال دارد.

  السلام علیک یا صاحب الامر(عج)

  ویرایش توسط safareeshghe : ۱۳۹۲/۰۷/۰۷ در ساعت ۱۴:۵۲ دلیل: اشتباه در سال ه.ق و اشتباه سن کنونی مولا
  تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  علاقه
  پس از مرگ شناسی
  نوشته
  283
  حضور
  8 روز 13 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  634  نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
  پيشواى ما هم اكنون 1170 سال دارد.
  من نعمره ننکسه فی الخلق

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  95
  حضور
  1 روز 17 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  248  نقل قول نوشته اصلی توسط نوری نیرو نمایش پست ها
  من نعمره ننکسه فی الخلق
  نمی دانم منظور شما از آوردن آیه فوق چه بود
  ولی اگر تضاد ظاهری آن با جوانی ظاهری حضرت است مطلب زیر را بخوانید

  آیه مزبور در حقیقت یک سنت و قانون الهی را توضیح می‌دهد; یعنی، انسان‌ها مطابق سیر طبیعی، پس از آن که به سر حدّ تکامل جسمی رسیدند، تدریجاً نیروهای خود را یکی پس از دیگری از دست داده و به ضعف و ناتوانی روز اوّل بازگشت می‌کنند. این «منحنی» ضعف و قدرت یک قانون عمومی برای تمام موجودات زنده است و همگی روی سیر طبیعی و معمولی این سرنوشت را خواهند داشت; ولی در موضوع طول عمر امام زمان(عج) با این که یک سلسله مطالعات علوم طبیعی چنین طول عمری را طبق موازین علمی امری کاملاً ممکن معرّفی می‌کند، در عین حال باید اعتراف کرد که این طول عمر فعلاً جنبه استثنایی دارد.
  به عبارت دیگر، عمر هزار ساله و بیشتر انسان مطابق اصول علمی امروز به هیچ وجه محال نیست; به دلیل این که دانشمندان علوم طبیعی برای طولانی ساختن عمر انسان همواره مشغول مطالعاتی هستند و به ما نوید می‌دهند که روزی موفّق شدند از طرق علمی حدّاکثر طول عمر انسان را به مراتب افزایش دهند، این خود نشانه امکان و معقول بودن چنین طول عمری است. ولی نمی‌توان انکار کرد که فعلاً چنین طول عمری جنبه استثنایی دارد و هنوز انسان از طرق معمولی موفّق به آن نشده است، بنا بر این خداوند برای اصلاح جامعه بشریّت یکی از بندگان برگزیده خود را طول عمر فوق‌العاده ای داده که در موقع معیّنی قیام کند و جهانی را مملوّ از عدالت گرداند. پرواضح است آیه مزبور که نظر به افراد معمولی و عادی دارد شامل حال چنین فردی نخواهد شد که وضع او یک وضع فوق‌العاده است و از جریان‌های معمولی برکنار می‌باشد.
  خلاصه، همان خدایی که برخلاف وضع عادّی چنین عمر طولانی را به آن حضرت داده و به صورت فوق‌العاده او را زنده نگه داشته، از عوارض طول عمر که ضعف و ناتوانی و بازگشت به قهقراست نیز می‌نماید و این مطلب با آیه مزبور که نظر به افراد عادی معمولی دارد، هیچ گونه منافاتی نخواهد داشت.
  بی تردید تأملی در کائنات و آنچه در اطراف ما قرار دارد، تأکیدی بر قدرت بیکران خالق هستی بخش است و پس شک نیست اینکه خداوند اراده کند بنده‌ای بسیار بیشتر از سایرین عمر کند، به هیچ عنوان غیرممکن، بعید و عجیب نیست .
  طول عمر امام زمان (عج)
  بلندی عمر امام با در نظر گرفتن عمرهای درازی که قرآن به آن‌ها اشاره شده و در کتاب‌های تاریخی نیز آمده نظیر عمر نوح(علیه السلام)، موضوع عجیب و پیچیده‌ای نیست.
  در قرآن کریم آمده است: وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَی قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِیهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِینَ عَامًا فَأَخَذَهُمُ الطُّوفَانُ وَهُمْ ظَالِمُونَ؛ و به راستی نوح را به سوی قومش فرستادیم پس در میان آنان نهصد و پنجاه سال درنگ کرد تا طوفان آن‌ها را در حالی که ستمکار بودند فرا گرفت.(سوره عنکبوت، آیه 14)
  فَلَوْلَا أَنَّهُ کَانَ مِنْ الْمُسَبِّحِین، لَلَبِثَ فِی بَطْنِهِ إِلَی یَوْمِ یُبْعَثُونَ؛ و اگر او (حضرت یونس) از زمره تسبیح‌کنندگان نبود قطعاً تا روزی که برانگیخته می‌شوند در شکم آن [ماهی] می‌ماند.(سوره صافات، آیات 143 و 144)
  تورات نیز در شرح زندگی پیشینیان به عمرهای طولانی برخی از آنها اشاره دارد: حضرت آدم 920، شیث پسر آدم 912، انوش پسر شیث 905، لمک 777 و حضرت نوح 950 سال عمر کردند.
  فلاسفه اعتقاد دارند بهترین دلیل برای امکان چیزی، واقع شدن آن است.
  ضمن اینکه بی تردید تأملی در کائنات و آنچه در اطراف ما قرار دارد، تأکیدی بر قدرت بیکران خالق هستی بخش است و پس شک نیست اینکه خداوند اراده کند بنده‌ای بسیار بیشتر از سایرین عمر کند، به هیچ عنوان غیرممکن، بعید و عجیب نیست .


  یا اباعبداللّه هرگز فراموش نمیکنیم از آن ساعتی که می خواستی از خواهرت زینب جدا شوی...

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61351  با نام و یاد دوست
  شبهه ای در مورد عمر امام زمان (عج)؛ «و من نعمره ننکسه فی الخلق»  کارشناس بحث: استاد صادق


 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,356
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29046

  جمع بندی
  نقل قول نوشته اصلی توسط safareeshghe نمایش پست ها
  • آیا می دانستید!

  اكنون در سال 1434 هجرى قمرى هستيم و با توجه به اينكه تولد امام مهدى در سال 255 هجرى قمرى واقع شده است، پيشواى ما هم اكنون 1179 سال دارد.

  السلام علیک یا صاحب الامر(عج)


  پاسخ :
  با سلام . وتقدیر از پرسش خوب شما .در باره مسله مورد سوال باید گفت :


  اولا _آیه یاد شده ربطی به عمر حضرت مهدی(عج) ندارد ودر صدد تبیین فرایند عمر طبیعی افراد بشر است که در آخر به چه سر نوشت گرفتار می شوند واز قوت به ضعف پیش می رود وهمانند دوران کودکی قوای ادراکی وتحرکی او ضعیف وناتوان می گردد وافراد بشر دراین فرایند باید تعقل کنند واز آن باید درس عبرت بگیرند . تفصیل این مسله را در منع ذیل جویا شوید (1)

  ثانیا_حضرت نوح بیش از حضرت مهدی(عج) عمر نمود طبق روایات2300 سال بوده است (2) ودر تمام آن مدت او در اومور مربوطه ی خود فعال بوده ووظیفه رسالتش را انجام می داده است .عمر حضرت مهدی(عج) هنوز به نصف عمر نوع هم نرسیده است .پس آن اصل همگانی وعمومی نیست افراد نظیر نوح ومهدی(عج) ومانند آن می توانند جز ء مستثنا های آن اصل باشند .

  ثالثا_ در برخی منابع آمده که حضرت خضر هنوز زنده است. اگر چنین است هنوز نمونه­ های وجود دارند که شاهد بر طولانی بودن عمر امام زمان(عج) باشند. شاید یکی از علل زنده بودن حضرت خضر همین باشد که خداوند با زنده نگه داشتن او به مردم بفهماند که طولانی بودن عمر امام زمان(عج) مشکل ندارد و نمونه بارز آن حضرت خضر می باشد.
  چه این که برای کسی که به قرآن معتقد است، عمر طولانی حضرت نوح که در آیات بیان شده، می تواند سندی برای امکان این امر باشد.

  طولانی بودن عمر امام زمان(عج) منوط به قدرت و اراده خداوند می‌باشد. اوست که می‌تواند حجت خود را مدت ‌های طولانی حفظ کند و به او عمر طولانی دهد.
  حال با توجه به نکته های یاد شده در تحلیل عمر مهدی(عج) با نگاه عمیق تر وارید شد بدین بیان که :
  پرسشی که از دیر باز در این باره مطرح بوده و ذهنها را به خود مشغول داشته است(3) و در این زمان نیز گاهی رخ می‌نماید، این است که راز عمر طولانی آن حضرت چیست؟ آیا این امر در راستای قوانین طبیعی عالم است، یا جنبه غیبی و اعجازی دارد؟

  آیا امکان دارد از نظر ظاهری، فردی در این عالم، عمری طولانی را سپری کند و شاداب و با طراوت باقی بماند؟ اصولاً چه می‌شد اگر امام زمان(ع) در ظرف زمانی ظهورش به دنیا می‌آمد و در همان زمان، سیاست خود را به انجام می‌رسانید.
  برای رسیدن به پاسخ این پرسش، توجه به چند اصل کلی لازم است:
  1. طول عمر، از شاخه‌های مسئله عمومی‌تری به نام (حیات) است. حقیقت و ماهیت حیات، هنوز بر بشر مجهول است و شاید بشر، هیچ گاه هم از این راز سر در نیاورد.
  بشری که این اندازه ناتوان است و موضوع حیات را درست نمی‌شناسد و از ویژگیهای آن، آگاهی کامل و همه جانبه ندارد، چگونه می‌خواهد مسئله طول عمر و استبعاد آن را مطرح سازد و به دیده تردید به آن بنگرد؟
  2. اگر پیری را عارض بر حیات بدانیم و یا آن را قانونی طبیعی بشناسیم که بر بافت واندام موجودات زنده، از درون، عامل نیستی را نهفته دارد و به مرور زمان، موجود زنده را خواه ناخواه، به مرحله فرسودگی و مرگ می‌رساند، باز معنایش آن نیست که این پدیده، قابل انعطاف پذیری و در نتیجه تأخیر نباشد. بر همین اساس، دانش بشری، گامهای مؤثری درباره درمان پیری برداشته و هنوز هم براین مهم پای می‌فشرد و رشته‌های تخصصی برای این مسائله به وجود آورده است.

  در اواخر قرن نوزدهم، براثر پیشرفتهای علمی، امید به زندگی طولانی تر رونق بیشتری یافت و شاید در آینده نه چندان دور، این رؤیای شیرین به واقعیت بپیوندد(4).
  در مجموع، دانش بشری در زمینه عقب انداختن پیری، موفقیتهای چشمگیری به دست آورده و از رابطه تغذیه و پیری تجربه‌های جدیدی کشف کرده و ارتباط تنگاتنگی بین اسرار تغذیه در مقابله با پیری و فرسودگی ارائه داده است.
  در پرتو آنچه اشارت شد،می توان گفت: درباره عمر طولانی مهدی موعود(ع) هیچ گونه شگفتی باقی نمی‌ماند و امکان علمی و نظری آن، جای تردید ندارد او، با دانش خدادادی، بر اسرار خوراکیها، آگاهی دارد و بعدی ندارد که با استفاده از روشهای طبیعی و علمی، بتواند مدتی دراز در این دنیا بماند و آثار فرسودگی و پیری، در وی پدیدار نگردد.

  3. اصولاً، وجود استثناها در هرامری، ازجمله امور طبیعی این عالم، مسائل ه­ای ست روشن و انکار ناپذیر. گیاهان، درختان، جاندارانی که در دامن طبیعت پرورده می‌شوند واز سابقه کهن و زیستی طولانی برخوردارند، کم نیستند. چه استبعادی دارد که در عالم انسانی هم، برای نگهداری یک انسان و حجت خدا، به عنوان ذخیره و پشتوانه اجرای عدالت و نفی و طرد ظلم و ظالمان، قائل به استثنا شویم و او را موجودی فراتر از عوامل طبیعی و اسباب و علل ظاهری بدانیم که قوانین طبیعت، دربرابرش انعطاف پذیری دارند واو برآنها تفوق و برتری. این امری است ممکن، گرچه عادی و معمولی نباشد.

  به گفته علامه طباطبائی:
  (نوع زندگی امام غائب را به طریق خرق عادت[ می‌توان پذیرفت]. البته خرق عادت، غیر از محال است و از راه علم، هرگز نمی‌توان خرق عادت را نفی کرد. زیرا هرگز نمی‌توان اثبات کرد که اسباب و عواملی که در جهان کار می‌کنند، تنها همانها هستند که ماآنها رادیده ایم و می‌شناسیم و دیگر اسبابی که ما از آنها خبر نداریم یا آثار و اعمال آنها را ندیده­ایم، یا نفهمیده­ایم، وجود ندارد؛ از این روی، ممکن است در فردی و یا افرادی از بشر، اسباب و عواملی به وجود آید که عمری بسیار طولانی، هزار یا چندین هزار ساله برای ایشان تأمین نماید.(5))
  4. از دیدگاه تاریخی، معمّرین و دراز عمران فراوانی با نام و نشان بوده اند که هر یک چند برابر افراد معمولی زمان خویش، زیسته اند. وچنان که اشاره شد روشن ترین و در عین حال، مستند ترین آن، حضرت نوح(ع) است. قرآن تصریح می‌کند که 950 سال فقط پیامبر بوده است(6) و حتماً عمر وی بیش از این بوده است. داستان خضر پیامبر نیز، مصداقی دیگر از این اصل کلی است.(7)

  با توجه به این نمونه هاست که می‌توان برخورداری حجت خدا را از عمری طولانی پذیرفت و دلیل امکان آن را وجود انسانهای دراز عمر در تاریخ دانست که تا هزاران سال گفته شده است.(8)
  5. از همه اینها گذشته، اگر از زاویه ایمان به غیب، به این پدیده بنگریم، پاسخ همه اعتراضها و اشکالها داده می‌شود و نیازی به فلسفه بافی و ارائه شواهد دیگر نیست.
  تأثیرگذاری علل و عوامل طبیعی، به دست خداوند است: (لامؤثر فی الوجود ا…لاّ الله).
  و اوست که اگر بخواهد شیشه را در بغل سنگ نگه می‌دارد، چگونه از حفاظت وجود نازنین حجت خدا و ذخیره عالم آفرینش ناتوان است.

  کریمی که جهان پاینده داردتواند حجتی را زنده دارد به گفته شیخ طوسی:
  (براساس آیه شریفه: (یمحوالله مایشاء ویثبت وعنده ام الکتاب) هر آنی که مصلحت در تأخیر، تا زمان دیگر باشد، تداوم عمر آن حضرت، ضرورت می‌یابد و این امر، تاآخرین زمان لازم، ادامه دارد و راز و رمز آن، به دست کسی است که مفاتیح غیب و ام الکتاب در نزداوست.(9)
  پروردگاری که درباره حضرت یونس پیامبر، به هنگامی که در شکم ماهی قرار داشت،
  می فرماید:
  (ولولا انه کان من المسبحین للبث فی بطنه الی یوم یبعثون)(10).
  پس اگر نه از تسبیح گویان می‌بود، تا روز قیامت در شکم ماهی می‌ماند.
  می تواند براساس قدرت و مشیت مطلقه اش، مقدمات و عوامل زنده ماندن امام زمان(ع) را در این عالم آماده سازد و او را تا روز معین و معلومی نگه دارد.
  براساس این اصل، طول عمر امام عصر(ع)، در باور مسلمانان جنبه اعجاز دارد. و قانون معجزه، حاکم بر قوانین طبیعی در این عالم است و نمونه‌های فراوان دارد:
  * دریا برای موسی شکافته می‌شود(11).
  * آتش برابراهیم سردوسلامت می‌گردد.(12)
  * در مورد حضرت عیسی، کار بر رومیان مشتبه می‌گردد و می‌پندارند که وی را دستگیر کردند که چنان نبوده است.(13)
  * پیامبر اسلام(ص) از میان حلقه محاصره قریشیان که ساعتها در کمین او بوده­اند، بیرون می‌رود.(14)
  هر یک از این موارد و نمونه‌های دیگر، نشانگر تعطیل شدن یکی از قانونهای طبیعی است که به قدرت و لطف خداوند رخ داده است. پاسداری از حجت خدا در مدتی طولانی نیز، از مصادیق همین اصل کلی و باور ایمانی است. بنابراین طول عمر آن حضرت استبعادی ندارد و با دلایل طبیعی و مادی و غیبی و معنوی قابل پذیرش و اثبات است.
  اما این که چرا آن حضرت، در ظرف زمانی ظهور، به دنیا نیامد و ایفای نقش نکرد.
  اولاً، در باور ما مسلمانان، بویژه شیعیان، زمین، هیچ گاه خالی از حجت نیست، چه آشکار و چه پنهان.(15) همواره باید آسیای وجود بر قطب و مدار امام و حجت بچرخد.
  اگر امام زمان(ع)، در آن عصر به دنیا نیامده بود و بعد قدم به دنیا می‌گذاشت، در این فترت، زمین بی حجت و امام می‌ماند و این با ادله قاطع و باور ما مسلمانان سازگار نیست.(16)
  ثانیاً، شخصی که می‌خواهد دنیا را متحول سازد و دست به اصلاحی همه جانبه و فراگیر بزند، عدل را بگستراند و ظلم و ستم را در همه اَشکال و انواع آن، بر چیند، تمدّن بشری را که بر اساس زر و زورو تزویر بنا گردیده ویران سازد و تمدنی همه جانبه و براساس ارزشهای الهی و معنوی ایجاد کند، باید دارای عِدّه و عُدّه فراوان باشد، با ابزار مدرن و پیشرفته آشنا باشد، فراز و فرود تمدنها را بشناسد و بالآخره، از علل سقوط و صعود ملتها تجربه بیندوزد، تا بتواند حرکتی اساسی و بنیادی را آغاز و رهبری کند و موانع را از سر راه بشر بردارد.
  این امر ممکن نیست مگر از کسی که طلوع و غروب تمدنها را دیده و با کوله باری از تجربه و شناخت به میدان آمده باشد.
  بدین سان، امام زمان(ع) در دوران طولانی غیبت، راههای ایجاد جامعه صالح را در مقایسه با دنیای فاسد، پایه گذاری می‌کند و با آگاهی و اقتدار و در زمانی مناسب به اذن خدا، ظهور می‌کند و بر همه تاکتیکها و روشهای دنیای بشری محیط است و راه مقابله با آن را به درستی می‌شناسد و این مسائله، در دوران طولانی امامت و غیبت، تا ظهور، برای آن حضرت، ممکن می‌گردد. غیبت و طول عمر، باعث می‌شود.که آن رهبر ذخیره شده، به گونه ای نیکوتر و فراگیرتر رهبری خویش را آغاز کند.
  لازمه انقلابی آن چنان بزرگ و عمیق، موقعیت روحی ویژه ای است که رهبر مکتبی از آن باید برخوردار باشد. مقدار توانایی روحی، بستگی دارد به نشیب و فرازها و دگرگونیهایی که آن رهبر به خود دیده است. مهدی(ع)، در دل تاریخ فرو رفته و از موقعیت امامت و برتری خویش بر تاریخ پرتو افکنده، با آزمودگی و تجربه ای که در این مدت طولانی کسب کرده است، توانایی دگرگونی اساسی جهان را خواهد داشت و به اصلاح همه جانبه دست خواهد زد. ان شاءاللّه.(17)


  پی‌نوشت‌ها:
  1.تفسير نمونه، ج‏18، ص: 437
  2. البرهان فی تفسیر القرآن، ج 7، ص 396 و 397.
  3.کنز الفوائد، کراجکی، تعلیق شیخ عبداللّه نعمه، ج 2، ص 114 ـ 140، دارالذخائر.
  4. امام مهدی حماسه‌ای از نور، شهید صدر، ترجمه کتابخانه بزرگ اسلامی، ص 30.
  5. شیعه در اسلام، علاّمة طباطبایی، ص 151، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی.
  6. عنکبوت (29) آیه 14.
  7. کمال الدین، ج 2، ص 385.
  8. کتاب الغیبه، شیخ طوسی، ص 113ـ 125؛ کنز الفوائد، کراجکی140.
  9. همان، ص 428؛ رعد (13) آیه 39.
  10. صافات (37) آیه 144.
  11. بقره (2) آیه 50.
  12. انبیاء (21) آیه 69.
  13. نساء (4) آیه 157.
  14. انفال (8) آیه 30.
  15. اصول کافی، ج 1، ص 178.
  16. همان، ص 180.
  17.اقتباس از چشم به راه مهدی، ص 347 - 341.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۲/۰۳ در ساعت ۱۰:۱۴

 10. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود