جمع بندی غیبت و میهمانی، فامیل و روش جلوگیری از غیبت

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غیبت و میهمانی، فامیل و روش جلوگیری از غیبت

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان عزیز..

بنده بسیار به صله رحم علاقه دارم . به رفت و آمد با انسانهای موجه . با انسان های سالم . اما از رفت و آمد با بستگان مریض بیزارم .

توی فامیل خیلی افراد رو داریم که انگار نافشون رو با غیبت بریدن . هروقت پا میزارن خونمون یا تماس میگیرن شروع میکنن از این و اون غیبت کردن . مثلا خاله هام اینکارو میکنن . بچه هاشونم همینطور .خاله ام تا میاد خونمون شروع میکنه از این و اون بد گفتن . منم مجبور میشم یا از خونه برم بیرون .یا برم توی یه اتاقی که صداشونو نشنوم . چندین بار هم صبرم تموم شد محترمانه خواهش کردم که اینکارو نکنند . حالا نه اینکه من خودم به قول یکی از کاربران خیلی علیه السلام باشم ها . نه اصلا . ولی از غیبت کردن بدم میاد .اونم نه بخاطر گناهش . به نظرم کار مسخره ای میاد . یه حدیث از امیرالمومنین شنیدم که غیبت کردن آخرین تلاش درماندگان است .
چندین بار از پدر و مادرم خواهش کردم که بیاید با اینجور آدمها قطع رابطه کنیم . دیگه نه ببینیمشون نه ببیننمون . آخه این که نشد زندگی . اما پدر و مادرم قبول نمیکنند . از طرفی پدر و مادرم به مهمان یه جوری احترام میگذارند که طرف جدی جدی باورش میشه که خونه خودشه و پر رو میشن . دیگه باید به زور از خونه بیرونشون کنیم . واقعا از رفتارهای اینجور فامیل ها و از صبوری پدر و مادرم به ستوه اومدم . حالا اگر فقط پدر و مادرم باشن قابل تحمل تره . از من هم میخوان که بشینم پیش این آدمها که یه وقت نگن رفتیم خونشون بهمون بی محلی کرد . ولی من بی محلی نمیکنم . خیلی هم احترام میزارم . ولی میگم فلانی بیا درباره یه چیز دیگه حرف بزنیم . میگم آقای عزیز . فامیل محترم ، من اگر نخوام بدونم فلانی پشت سرم چی گفته کی رو باید ببینم؟ باز هم توی کتشون نمیره .
اگر چند تا آدمه فهمیده باشن . بشه از برکات وجودشون استفاده کرد . قدمشون روی تخم چشمم . جونمم واسشون میدم . ولی اینجور بستگان با اینکه فامیل هستن و فامیل باید هوای فامیلشو داشته باشه بیشتر باعث اتلاف وقت آدم میشن و صبر آدم رو لبریز میکنند . و فقط و فقط دنبال منافع خودشون هستن .واقعا دیگه صبرم لبریز شده . نمی دونم از دست اینها چکار کنم..لطفا راهنماییم کنید..!!

با تشکر:Gol::Gol::Gol::Gol:[/][/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد بصیر

باسلام خدمت آقا مسعود
من خیلی خوشم آمد از روحیه ی شما که هم مهمان نواز هستید هم از گناه غیبت بدتان می آید. و از این که پشت سر کسی صحبتی می شود، خاطر شما آزرده می گردد. واقعا هم همینطور است که غیبت کردن کار انسانهای ناتوان است. ببینید علاوه بر این که شما به میهمانانتان احترام می گذارید و آنها را پذیرایی می کنید وقتی می بینید که این برخورد، عادت آنها شده و دست از این کار بر نمی دارند، لازم است که خیلی بی تعارف و جدی در یک سخن محکم به آنها بگویید که من شما را دوست دارم اما از غیبت خیلی بدم می آید و وقتی شما پشت سر کسی حرف می زنید، حال من بد می شود، خواهش می کنم اگر نمی خواهید این خصلت را از خود دور کنید لا اقل اگر مرا دوست می دارید جلوی بنده این کار را نکنید و اگر من را دوست نمی دارید که هیچ، من حرفی ندارم بزنم.
بنده فکر می کنم یه کمی با احساس آنها بازی کنید و از این جنبه آنها را متأثر کنید، بد نباشد.
اگر باز به این کار ادامه دادند، در این موقع شما می توانید نسبت به آنها بی محلی کنید و اتاق را ترک کنید، چون دیگر در این مواقع می دانند که شما از کار اینها خوشتان نیامده است و علت متارکه ی شما را بر بی مهری و بی احترامی نخواهند گذاشت. و در مرحله ی آخر اگر این هم موثر واقع نشد، ارتباط خود را با آنها کم کنید. زیرا هر چند به صله رحم سفارش شده، اما این حکم تاجایی است که به حرامی نینجامد.

[="Times New Roman"][="Black"]

بصیر;428206 نوشت:
باسلام خدمت آقا مسعود
من خیلی خوشم آمد از روحیه ی شما که هم مهمان نواز هستید هم از گناه غیبت بدتان می آید. و از این که پشت سر کسی صحبتی می شود، خاطر شما آزرده می گردد. واقعا هم همینطور است که غیبت کردن کار انسانهای ناتوان است. ببینید علاوه بر این که شما به میهمانانتان احترام می گذارید و آنها را پذیرایی می کنید وقتی می بینید که این برخورد، عادت آنها شده و دست از این کار بر نمی دارند، لازم است که خیلی بی تعارف و جدی در یک سخن محکم به آنها بگویید که من شما را دوست دارم اما از غیبت خیلی بدم می آید و وقتی شما پشت سر کسی حرف می زنید، حال من بد می شود، خواهش می کنم اگر نمی خواهید این خصلت را از خود دور کنید لا اقل اگر مرا دوست می دارید جلوی بنده این کار را نکنید و اگر من را دوست نمی دارید که هیچ، من حرفی ندارم بزنم.
بنده فکر می کنم یه کمی با احساس آنها بازی کنید و از این جنبه آنها را متأثر کنید، بد نباشد.
اگر باز به این کار ادامه دادند، در این موقع شما می توانید نسبت به آنها بی محلی کنید و اتاق را ترک کنید، چون دیگر در این مواقع می دانند که شما از کار اینها خوشتان نیامده است و علت متارکه ی شما را بر بی مهری و بی احترامی نخواهند گذاشت. و در مرحله ی آخر اگر این هم موثر واقع نشد، ارتباط خود را با آنها کم کنید. زیرا هر چند به صله رحم سفارش شده، اما این حکم تاجایی است که به حرامی نینجامد.

سلام مجدد و عرض ادب و احترام خدمت شما استاد عزیز..راستش من چندین بار با احساساتشون بازی کردم . ولی خوب فقط دلخوری پیش اومد . من می دونم کسی که غیبت دیگران رو پیش من میکنه . روزی هم که با من به مشکل بخوره مثل آب خوردن میره غیبت منو هم پیش کسی دیگه میکنه . رگ خواب پدر و مادر من هم دستشون اومده . تا میگم خاله ی عزیز . پسر خاله ی عزیز و دختر خاله ی عزیز لطفا این حرفها رو نزنید زود یه حرفی میزنند که پدر و مادر منو نسبت به من عصبانی کنند . مثلا جلوی پدر و مادرم میگن: باشه آقا مسعود ، بخاطر این یه لقمه نونی که سر سفرتون می خوریم با ما اینطوری رفتار میکنی؟ باشه نگران نباش دیگه نمیایم خونتون . در حالی که خدای من شاهده که من اصلا اینطوری نیستم . خودشون هم میدونند که دروغ میگن . ولی خوب دست میزارن روی نقطه ضعف پدر و مادرم . پدر و مادرم هم به من میگن : به تو چه ؟ حرف مفت نزن . به تو ربطی نداره . خجالت بکش و این حرفها ، منم دیگه نمی تونم چیزی بگم . ولی در خفا که پسرهای فامیل رو گیرشون میارم میگم بویی از مردانگی نبردید . آخه این چه کاریه میکنید. یعنی اگر بخاطر رضایت پدر و مادرم نبود و اینکه حرص نخورند و ناراحت نشند بخدا قسم یه جوری پاشونو از خونمون می بریدم که دیگه از 500 کیلومتری خونمون هم رد نشن . باز هم از شما متشکرم..:Gol::Gol::Gol:

سلام آقا مسعود
اول از همه باید بدونید مجلسی که توش غیبت انجام میشه آثار بسیار بدی برای همه کسانی که توش هستند خواهند داشت.
به پدر و مادرتون این نکته رو تذکر بدید. احترام کردن به مهمان بسیار کار خوبیه، اما اینکه در برابر گناه کردن و به گناه افکندن شما هم کوتاه بیان هیچ فایده ای نداره.
خودتون هم سعی کنید به غیبت کردن اونها واکنش نشون بدید. واکنش هم حتماً نباید تذکر و اخم و... باشه. وقتی شروع کردن شما با یه حرکت سعی کنید جلوی غیبت کردنشون رو بگیرید.
این حرکت می تونه بحث عوض کردن باشه، یه خنده باشه، به شوخی پشت دست زدن باشه، هر چیزی... این دیگه بر عهده شماست.
موفق باشید.

[="Tahoma"]

Im_Masoud.Freeman;428009 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان عزیز..

بنده بسیار به صله رحم علاقه دارم . به رفت و آمد با انسانهای موجه . با انسان های سالم . اما از رفت و آمد با بستگان مریض بیزارم .

توی فامیل خیلی افراد رو داریم که انگار نافشون رو با غیبت بریدن . هروقت پا میزارن خونمون یا تماس میگیرن شروع میکنن از این و اون غیبت کردن . مثلا خاله هام اینکارو میکنن . بچه هاشونم همینطور .خاله ام تا میاد خونمون شروع میکنه از این و اون بد گفتن . منم مجبور میشم یا از خونه برم بیرون .یا برم توی یه اتاقی که صداشونو نشنوم . چندین بار هم صبرم تموم شد محترمانه خواهش کردم که اینکارو نکنند . حالا نه اینکه من خودم به قول یکی از کاربران خیلی علیه السلام باشم ها . نه اصلا . ولی از غیبت کردن بدم میاد .اونم نه بخاطر گناهش . به نظرم کار مسخره ای میاد . یه حدیث از امیرالمومنین شنیدم که غیبت کردن آخرین تلاش درماندگان است .
چندین بار از پدر و مادرم خواهش کردم که بیاید با اینجور آدمها قطع رابطه کنیم . دیگه نه ببینیمشون نه ببیننمون . آخه این که نشد زندگی . اما پدر و مادرم قبول نمیکنند . از طرفی پدر و مادرم به مهمان یه جوری احترام میگذارند که طرف جدی جدی باورش میشه که خونه خودشه و پر رو میشن . دیگه باید به زور از خونه بیرونشون کنیم . واقعا از رفتارهای اینجور فامیل ها و از صبوری پدر و مادرم به ستوه اومدم . حالا اگر فقط پدر و مادرم باشن قابل تحمل تره . از من هم میخوان که بشینم پیش این آدمها که یه وقت نگن رفتیم خونشون بهمون بی محلی کرد . ولی من بی محلی نمیکنم . خیلی هم احترام میزارم . ولی میگم فلانی بیا درباره یه چیز دیگه حرف بزنیم . میگم آقای عزیز . فامیل محترم ، من اگر نخوام بدونم فلانی پشت سرم چی گفته کی رو باید ببینم؟ باز هم توی کتشون نمیره .
اگر چند تا آدمه فهمیده باشن . بشه از برکات وجودشون استفاده کرد . قدمشون روی تخم چشمم . جونمم واسشون میدم . ولی اینجور بستگان با اینکه فامیل هستن و فامیل باید هوای فامیلشو داشته باشه بیشتر باعث اتلاف وقت آدم میشن و صبر آدم رو لبریز میکنند . و فقط و فقط دنبال منافع خودشون هستن .واقعا دیگه صبرم لبریز شده . نمی دونم از دست اینها چکار کنم..لطفا راهنماییم کنید..!!

سلام
ظاهرا ترک صله رحم به این دلایل صحیح نیست
و انسان باید تا جایی که میتونه شرایط رو تغییر بده مثلا با کاهش رابطه یا نصیحت و گاهی صراحت
والله الموفق

علی ;428223 نوشت:
سلام آقا مسعود
اول از همه باید بدونید مجلسی که توش غیبت انجام میشه آثار بسیار بدی برای همه کسانی که توش هستند خواهند داشت.
به پدر و مادرتون این نکته رو تذکر بدید. احترام کردن به مهمان بسیار کار خوبیه، اما اینکه در برابر گناه کردن و به گناه افکندن شما هم کوتاه بیان هیچ فایده ای نداره.
خودتون هم سعی کنید به غیبت کردن اونها واکنش نشون بدید. واکنش هم حتماً نباید تذکر و اخم و... باشه. وقتی شروع کردن شما با یه حرکت سعی کنید جلوی غیبت کردنشون رو بگیرید.
این حرکت می تونه بحث عوض کردن باشه، یه خنده باشه، به شوخی پشت دست زدن باشه، هر چیزی... این دیگه بر عهده شماست.
موفق باشید.

با تشکر از خیرخواهی شما..منتظر پاسخ کارشناس هستم..:Gol:

بصیر;428206 نوشت:
زیرا هر چند به صله رحم سفارش شده، اما این حکم تاجایی است که به حرامی نینجامد.

حامد;428242 نوشت:
ظاهرا ترک صله رحم به این دلایل صحیح نیست
و انسان باید تا جایی که میتونه شرایط رو تغییر بده مثلا با کاهش رابطه یا نصیحت و گاهی صراحت

... سوالات زیادی دارم:
1- مگر غیبت، فعل حرام تلقی نمیشود؟
2- مثلا اگر کسی از این اقوام، توهین مستقیم به دین اسلام، قرآن یا ائمه کند یا فحاشی نسبت به مقدسات انجام دهد، قطع رابطه با آنها مجاز است؟
3- آیا اگر در معاشرت با فردی از فامیل، به سبب تندخویی و یا عدم سلامت روانی فرد، بیم جان و امنیت خود را داشته باشیم، قطع رابطه مجاز است؟:Ghamgin:
4- آیا اگر ادامه معاشرت با آن عضو از اقوام، منجر به این شود که عمل حرام آنها(مثلا عمل نکردن به وصیت صریح و صحیح کسی) از نظر دیگران، مورد تائید ما تلقی شود، ایرادی ندارد؟
متشکرم.

باران بانو;428335 نوشت:
1- مگر غیبت، فعل حرام تلقی نمیشود؟

باسلام، بلی غیبت حرام است و در صورتی که دید و بازدیدی همراه با غیبت و معصیت باشد، باید ترک شود. و باید دانست که صله رحم فقط به معنی میهمانی رفتن نیست تا با ترک بعضی میهمانی ها، قطع رحم محقق شده باشد.

باران بانو;428335 نوشت:
2- مثلا اگر کسی از این اقوام، توهین مستقیم به دین اسلام، قرآن یا ائمه کند یا فحاشی نسبت به مقدسات انجام دهد، قطع رابطه با آنها مجاز است؟

بله اگر نتوانیم او را اصلاح کنیم، یا نتوانیم جلوی او را بگیریم، در صورتیکه حضور با او تأیید اعتقادات باطلش می شود، باید فعلا ارتباط با او را قطع نمود تا تعاون بر گناه نکرده باشیم.

باران بانو;428335 نوشت:
3- آیا اگر در معاشرت با فردی از فامیل، به سبب تندخویی و یا عدم سلامت روانی فرد، بیم جان و امنیت خود را داشته باشیم، قطع رابطه مجاز است؟

همانند جواب سوال قبلی.
باران بانو;428335 نوشت:
4- آیا اگر ادامه معاشرت با آن عضو از اقوام، منجر به این شود که عمل حرام آنها(مثلا عمل نکردن به وصیت صریح و صحیح کسی) از نظر دیگران، مورد تائید ما تلقی شود، ایرادی ندارد؟

در هر صورت اگر معاشرت ما با افراد فاسق و گنهکار ولو از رحم ما باشند، باعث تایید گناه یا عمل زشت آنها بشود، ارتباط و معاشرت باآنها جایز نخواهد بود.

بصیر;428421 نوشت:
باسلام، بلی غیبت حرام است و در صورتی که دید و بازدیدی همراه با غیبت و معصیت باشد، باید ترک شود. و باید دانست که صله رحم فقط به معنی میهمانی رفتن نیست تا با ترک بعضی میهمانی ها، قطع رحم محقق شده باشد.

بله اگر نتوانیم او را اصلاح کنیم، یا نتوانیم جلوی او را بگیریم، در صورتیکه حضور با او تأیید اعتقادات باطلش می شود، باید فعلا ارتباط با او را قطع نمود تا تعاون بر گناه نکرده باشیم.

همانند جواب سوال قبلی.

در هر صورت اگر معاشرت ما با افراد فاسق و گنهکار ولو از رحم ما باشند، باعث تایید گناه یا عمل زشت آنها بشود، ارتباط و معاشرت باآنها جایز نخواهد بود.

استاد عزیز جواب قسمت دوم سوال من رو ندادید..در مقابل اعمالی که در قسمت دوم گفتم از آنها سر میزند چکار کنم؟:Gol::Gol::Gol:[/]

سلام
بعضیها غیبت می کنند و می گویند که این غیبت نیست و جلوی خودشون هم گفتم!
اگر از این نوعند , شما میتونید چند بار صراحتاً بپرسید که فلان چیز رو که گفتی آیا ایشون راضیه و جلوی خودش هم میگید؟
احتمالاً میگن " بله".
در اینصورت معمولا ایشان به قدری درگیر غیبت هستند که اصلا متوجه عمق سوال شما نمیشن!
در این موقع شما باید یک شوک بهشون وارد کنی:Cheshmak:
به این صورت:
با گوشیت صداشون رو ضبط کن و بعد از صحبتشون دوباره بپرس که این غیبت نیست؟ شاید فلانی راضی نباشه!
اگر گفتند که غیبت است ولی بیخیال. خوب بگو چطور فعل حرام و بی خیالی؟!(الغیبت اشد من الزنا!)
اگر گفتن که نه غیبت نیست و جلوی خودشون هم میگم....اونوقت : دیلیم دالام دیلیم دالام..........:Cheshmak:
صداشون رو پخش کن جلوی خودشون و بگو خیلی خوب شما هم که مشکلی ندارید , من هم اینو بهشون میدم.
فقط قبل از عملیات به نکات زیر توجه گردد:
1-هدف اعمال شوک است و نه ایجاد دعوا
2-فقط اگر با خاله هاتون خودمونی هستید این کار را بکنید
3-پیه دعوا را به تنتان بمالید
4-در هر صورت چه اصلاح شوند و قبول به اشتباه کنند و چه نکنند , خیلی زود فایل صوتی را پاک کنید (DELET)

به احتمال زیاد با شنیدن صدای خودشون بیشتر به عمق فعل و زشتی کارشون پی می برند و چه بسا یاد روز محشر بیفتند (یوم تبلی سرائر - روزی که رازها فاش می شود)

موفق باشید

Im_Masoud.Freeman;428009 نوشت:
[=Times New Roman][=times new roman]
چندین بار از پدر و مادرم خواهش کردم که بیاید با اینجور آدمها قطع رابطه کنیم . دیگه نه ببینیمشون نه ببیننمون . آخه این که نشد زندگی . اما پدر و مادرم قبول نمیکنند . از طرفی پدر و مادرم به مهمان یه جوری احترام میگذارند که طرف جدی جدی باورش میشه که خونه خودشه و پر رو میشن . دیگه باید به زور از خونه بیرونشون کنیم . واقعا از رفتارهای اینجور فامیل ها و از صبوری پدر و مادرم به ستوه اومدم . حالا اگر فقط پدر و مادرم باشن قابل تحمل تره . از من هم میخوان که بشینم پیش این آدمها که یه وقت نگن رفتیم خونشون بهمون بی محلی کرد . ولی من بی محلی نمیکنم . خیلی هم احترام میزارم . ولی میگم فلانی بیا درباره یه چیز دیگه حرف بزنیم . میگم آقای عزیز . فامیل محترم ،
[=times new roman]من اگر نخوام بدونم فلانی پشت سرم چی گفته کی رو باید ببینم؟[=times new roman] باز هم توی کتشون نمیره .

با تشکر:Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام

اگر غیبت ایشان از این نوع هست که گفتید در واقع اون کسی که پشت سر شما حرف زده غیبت شما رو کرده و کسیکه این حرف رو به شما میزنه مرتکب غیبت نشده چون اون فرد عمدا خواسته آبروی شما رو ببره و چنین کسیکه براش مهم نیست در مورد مردم چی بگه و مردم دربارش چی بگن غیبت نداره. و این مساله نباید بین شما و خانواده اتون باعث اختلاف بشه.

امام باقر علیه السلام فرمودند:

غيبت آن است که درباره برادرت چيزي را بگويي که خداوند آن را پوشيده و مستور داشته است و بهتان آن است که عيبي را که در برادرت نيست ، به او ببندي .
بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (178)

ابوذر می گوید به رسول خدا (ص)
گفتم
:

غیبت چیست ؟ فرمود : برادرت را به آنچه دوست ندارد یاد کنی.گفتم ای رسول خدا اگر آنچه ( خصلتی ) که می گوییم در او باشد چه ؟ فرمود : بدان ، اگر آنچه را که در او هست یاد کنی ( بگویی ) غیبت او را کردی ، و اگر آنچه را که در او نباشد ( بگویی ) یاد کنی پس به او بهتان ( تهمت ) زدی.
وسائل الشیعه جلد 8 صفحه 599 حدیث 9

hamid40;428868 نوشت:
با گوشیت صداشون رو ضبط کن و بعد از صحبتشون دوباره بپرس که این غیبت نیست؟ شاید فلانی راضی نباشه!
اگر گفتند که غیبت است ولی بیخیال. خوب بگو چطور فعل حرام و بی خیالی؟!(الغیبت اشد من الزنا!)
اگر گفتن که نه غیبت نیست و جلوی خودشون هم میگم....اونوقت : دیلیم دالام دیلیم دالام..........
صداشون رو پخش کن جلوی خودشون و بگو خیلی خوب شما هم که مشکلی ندارید , من هم اینو بهشون میدم.
فقط قبل از عملیات به نکات زیر توجه گردد:
(DELET)

همین الان که این متن را دیدم .با خودم گفتم ضبط صدای دیگران بدون اجازه انها چه حکمی دارد . ؟ متاسفانه امروزه باب شده
دوم اگر صحبت کسی را به این شکل منتقل کنیم دچار گناه سخن چینی (نمانی )و دو به همزنی شده ایم ؟ که البته شده ایم
بعد اگر صدای کسی را ضبط کنیم .حتی اگر برای دیگران پخش نکنیم ایا فرد مقابل که سابقه غیبت کردن داره .پشت سر ما غیبت نمی کنه بگه فلانی صدای من را ضبط کرد .
و دوری کردن از در معرض غیبت قرار دادن خود در برابر دیگران واجب است .
و بعد این که صدای طرف مقابل را ضبط کنیم توهین به اون فرد است .

jalaljoon;429009 نوشت:
همین الان که این متن را دیدم .با خودم گفتم ضبط صدای دیگران بدون اجازه انها چه حکمی دارد . ؟ متاسفانه امروزه باب شده
دوم اگر صحبت کسی را به این شکل منتقل کنیم دچار گناه سخن چینی (نمانی )و دو به همزنی شده ایم ؟ که البته شده ایم
بعد اگر صدای کسی را ضبط کنیم .حتی اگر برای دیگران پخش نکنیم ایا فرد مقابل که سابقه غیبت کردن داره .پشت سر ما غیبت نمی کنه بگه فلانی صدای من را ضبط کرد .
و دوری کردن از در معرض غیبت قرار دادن خود در برابر دیگران واجب است .
و بعد این که صدای طرف مقابل را ضبط کنیم توهین به اون فرد است .

برادر شما فکر کنم از پیام من فقط یک جمله را خوندید و این همه فتوا صادر کردید؟!
لطفا کامل بخونید و تامل کنید بعد من در خدمتم.

hamid40;428868 نوشت:
4-در هر صورت چه اصلاح شوند و قبول به اشتباه کنند و چه نکنند , خیلی زود فایل صوتی را پاک کنید (DELET)

به احتمال زیاد با شنیدن صدای خودشون بیشتر به عمق فعل و زشتی کارشون پی می برند و چه بسا یاد روز محشر بیفتند (یوم تبلی سرائر - روزی که رازها فاش می شود)

hamid40;429310 نوشت:
برادر شما فکر کنم از پیام من فقط یک جمله را خوندید و این همه فتوا صادر کردید؟!
لطفا کامل بخونید و تامل کنید بعد من در خدمتم.

. در اتوبوس نشسته بودیم دو تا پسر داشتند باهم بلند صحبت می کردند .
اولی گفت فلانی را که می شناسی فلان فلان شده هرچی بهش زنگ می زنم موبایلش را طوری تنظیم کرده که صدای ما را ضبط می کند .
دومی هم شروع کرد به ادامه دادن و شروع به غیبت .

البته حرف شما هم درست که فرمودید

hamid40;429310 نوشت:
هدف اعمال شوک است و نه ایجاد دعوا

hamid40;429310 نوشت:
-در هر صورت چه اصلاح شوند و قبول به اشتباه کنند و چه نکنند , خیلی زود فایل صوتی را پاک کنید (DELET)

ولی باز هم امکان داره دعوا بشه . یا این که بعد از دعوا ما لجمان بگیرد و صدا را برای دیگری پخش کنیم . ممکن است پاک نکنیم . در بگو مگو ممکن است طرف چیزی بهمان بگوید که بهمان بر بخورد .

انسان ممکن الخطاست .

jalaljoon;429009 نوشت:

باسلام و احترام
ضبط صدای دیگران مثل ضبط مکالمات تلفنی، اگر به منظور فاش کردن اسرار طرف مقابل باشد، از باب ایذاء مومن حرام است و اگر از باب پخش کردن عیب مخفی او باشد، غیبت است و اگر هیچ کلام منفی ای در آن نیست و فقط گوینده، راضی به پخش صدای خودش بین دیگران باشد، از این جهت که باعث ناراحتی و ایذاء مومن می شود، و خلاف وفای به عهد است، حرام می باشد ولی ضبط کردن به تنهایی بدون این که پخش بشود، اشکالی ندارد.

jalaljoon;429009 نوشت:
دوم اگر صحبت کسی را به این شکل منتقل کنیم دچار گناه سخن چینی (نمانی )و دو به همزنی شده ایم ؟

موقعی دچار دو بهم زنی و سخن چینی می شویم که شکایات دو طرف را برای هم نقل کنیم به جای این که خوبیها را انتشار دهیم و عیوب آنها را بپوشانیم.

بصیر;429900 نوشت:

موقعی دچار دو بهم زنی و سخن چینی می شویم که شکایات دو طرف را برای هم نقل کنیم به جای این که خوبیها را انتشار دهیم و عیوب آنها را بپوشانیم.

با عرض سلام

دو به هم زنی یعنی شکایات دو طرف را برای هم یا برای یک طرف نقل کردن و اسباب فتنه انگیزی را فراهم کردن مخصوصا اگر بین زن و شوهر و خانواده های ایشان باشد و کسی هم که چنین کاری میکند معمولا با غرض ورزی هست و برای تصفیه حسابهای شخصی میباشد

اما در مواردی که میبینیم شخصی بدگویی دوست یا فامیل ما رو میکند در حالیکه با هم هیچ مشکلی ندارند. این مردانگی نیست که بخاطر اینکه بینشان اختلاف نیفتد چیزی به دوستمان نگوییم.

چون دانستن این مطلب حق اوست

از دو حالت خارج نیست یا طرف دروغ میگوید یا راست

اگر راست بوده لازم هست که دوستمان به یک طریقی متوجه اشتباهش بشه و آن را اصلاح کند و اگر نکرد به خودش مربوطه و اصلا شاید از اینکه غیبتش رو کرده اند هم ناراحت نشه...

و اگر هم دروغ بوده دانستنش این خاصیت رو داره که طرفش رو میشناسه و آنطوریکه سزاوار هست باهاش برخورد میکنه چون همه افراد به یک میزان ظرفیت احترام ندارند و همین کار در آینده مشکل ساز خواهد شد .
و اگر لازم بود با کمتر کردن رابطه خود با او از اینکه به آبروش لطمه بخورد جلوگیری میکند.

.امین.;429963 نوشت:
دو به هم زنی یعنی شکایات دو طرف را برای هم یا برای یک طرف نقل کردن و اسباب فتنه انگیزی را فراهم کردن مخصوصا اگر بین زن و شوهر و خانواده های ایشان باشد و کسی هم که چنین کاری میکند معمولا با غرض ورزی هست و برای تصفیه حسابهای شخصی میباشد

اما در مواردی که میبینیم شخصی بدگویی دوست یا فامیل ما رو میکند در حالیکه با هم هیچ مشکلی ندارند. این مردانگی نیست که بخاطر اینکه بینشان اختلاف نیفتد چیزی به دوستمان نگوییم.

چون دانستن این مطلب حق اوست

از دو حالت خارج نیست یا طرف دروغ میگوید یا راست

اگر راست بوده لازم هست که دوستمان به یک طریقی متوجه اشتباهش بشه و آن را اصلاح کند و اگر نکرد به خودش مربوطه و اصلا شاید از اینکه غیبتش رو کرده اند هم ناراحت نشه...

و اگر هم دروغ بوده دانستنش این خاصیت رو داره که طرفش رو میشناسه و آنطوریکه سزاوار هست باهاش برخورد میکنه چون همه افراد به یک میزان ظرفیت احترام ندارند و همین کار در آینده مشکل ساز خواهد شد .
و اگر لازم بود با کمتر کردن رابطه خود با او از اینکه به آبروش لطمه بخورد جلوگیری میکند.

باسلام خدمت شما دوست عزیز
اگر ببینیم که خطری از طرف مقابل به دوست ما خواهد رسید و یادر حق او ظلمی صورت می پذیرد، در اینصورت یکی از موارد جواز غیبت پیش آمده، لذا به این کار دو به هم زنی نمی گویند بلکه اصلا واجب است گزارش کار را به دوستتان بگویید و از مواردی که گفتیم استثناء است.

جمع بندی

سوال

جواب
امام خمینی می فرماید : اگر در مکان و مجلسی غیبت کنند، انسان با احتمال تأثیر باید نهی از منکر کند، و اگر نهی از منکر اثر نمی‌کند چنانچه ترک مجلس دشوار نیست، باید آن جا را ترک کند. اگر ترک مجلس دشوار است، لازم نیست مجلس را ترک کند، ولی نباید گوش بدهد و اگر خود به خود غیبت به گوشش بخورد، اشکال ندارد.[1]
مواردی که برخلاف عرف و شرع رخ می دهد باید با فرد خاطی از سر خیرخواهی و مصلحت اندیشی، گفتگو شود و با بیان متین و بهترین و مؤثرترین شیوه رو یا رویی صورت گیرد تا ان شاءالله آگاه شود و یا حداقل خود را متعهد سازد در اندازه ای که دیگران حتی متوجه نشوند و مزاحمتی برای دیگران ایجاد نشود آزادی عمل داشته باشد.
در صورتی که ناچار از بودن در جمع آنها هستید با عملکرد خوب انسانی و الهی با ایشان رفتار نمائید تا به تدریج بتوانید در آنها تأثیر بگذارید و به کار های خود مشغول باشید و به اصوات نامشروع گوش نکنید. چنانچه عمدا گوش نکنید و ناچار از ماندن در آن مکان باشید، شنیدن صدا اشکال ندارد.
در مورد غیبت هم و ظیفه شرعی شما تذکر دادن است و اگر دیدید تذکر کارساز نیست باید مجلس را ترک کنید. با ترک مجلس آنها نشان می دهید که مجلس گناه است و نشستن در آن مجلس گناه است. آدمی اراده و قدرت جابجایی دارد و می تواند مجلس را ترک نماید.

[/HR][1] امام خمینی، استفتائات، ج 2، س 6 ؛ آیت الله تبریزی، استفتائات، س 1003.
موضوع قفل شده است