جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا احادیثی که ضررهای موسیقی را بیان میکنند صحیح هستند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  747
  حضور
  16 روز 18 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2706

  آیا احادیثی که ضررهای موسیقی را بیان میکنند صحیح هستند؟
  سلام
  لطفاً بفرمایید آیا این احادیث و بقیه جملات مشابه که در مذمت غنا و موسیقی بیان شده اند صحیح هستند یا خیر؟
  بنده اینها رو از یک سایت اینترنتی پیدا کردم.

  امام صادق (ع): خانه ای که در آن غنا و موسیقی باشد از مرگ و مصیبت دردناک در امان نیست ودعا در آن به اجابت نمی رسد و فرشتگان وارد آن نمی شوند. (کافی جلد 6 ص 433)
  امام صادق (ع): نواختن موسیقی نفاق را در دل می رویاند همانطور که آب سبزه را می رویاند. (کافی جلد 6 ص 434)
  پیامبر (ص): فرشتگان به خانه ای که قمار، شراب و وسایل موسیقی در آن باشد وارد نمی شود دعای اهل خانه مستجاب نمی گردد. خیر و برکت هم از آنجا می رود. (وسائل الشیعه ج12 ص 235)
  رسول خدا (ص): غنا و موسیقی کاری است که انسان را به زنا می کشاند. (الدر المنثور ج5 ص 305)
  در حدیثی دیگرآمده است که: از غنا و موسیقی دوری کنید زیرا موسیقی حیا را از بین می برد و سبب زیاد شدن غریزه جنسی می شود . مردانگی مرد را نابود می سازد و هر کاری که شراب می کند موسیقی هم انجام میدهد. و اگر مبتلا به موسیقی شدید از زنان بپرهیزید برای آنکه موسیقی و زنا انسان را به زنا می کشاند.
  رسول خدا (ص): کسی که اهل تنبور است روز قیامت محشور می شود در حالی که سیاهترین صورت را دارد و به دستش تنبوری از آتش جهنم است و بالای سرش هفتاد هزار فرشته عذاب همراه با گرزی که در دست دارند بر سر وصورتش می کوبند. کسی که اهل غنا و موسیقی است از قبرش بیرون می آید در حالی که نابینا و گنگ و کر خواهد بود.همچنین زنا کار و کسی که فلوت و دایره می زند هم همانند ایشان محشور می شود. (مستدرک الرسائل ج 2 ص 459)
  رسول خدا (ص): کسی که به لهو گوش دهد در روز قیامت در گوشش سرب داغ ریخته می شود. (مستدرک الرسائل ج 13 ص 222)
  امام رضا (ع): کسی که از غنا دوری کند در عوض ،درختی در بهشت هست که وقتی خداوند دستور میدهد باد آن را به حرکت در آورد.نغمه خوشی از آن درخت بهشتی بلند می شود که مانند آن را تا به حال نشنیده است .و کسی که از غنا اجتناب نکند آن صوت زیبا را نمی شنود. (کافی ج 6 ص 434)

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله
  آیا احادیثی که ضررهای موسیقی را بیان میکنند صحیح هستند؟  کارشناس بحث: استاد پیام  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  موسیقی برای بسیاری از ما حکم آب حیات را پیدا کرده است به گونه ای که در هر حال گوش خود را دربست در اختیارش گذاشته ایم هنگام راه رفتن،خوابیدن،کار کردن،رانندگی،آشپزی و… . اگر کسی ما را از گوش دادن به موسیقی بر حذر دارد ترش کرده و عصبانی میشویم و هزار و یک توجیه برایش می آوریم .
  با وجود اینکه اسلام عزیز مکررا از موسیقی و عادت کردن به آن ما را بر حذر داشته است اما ما هرگز توجهی نداریم چون تصور ما این است که در این زمان نمی شود موسیقی گوش نداد ، البته این حرف درستی نیست پس اگر ما هم چنین تصوری داریم بهتر است عواقبش را هم بدانیم تا ببینیم آیا ارزشش را دارد که برای لحظاتی خوش بودن آن هم نه خوشی واقعی بلکه برای لحظاتی فریب این همه زیان ببینیم .
  اسلام در جلوه های مختلف، تنفر خود از «غنا حرام» را در چشم انداز مردم به ویژه مؤمنان درمعرض نمایش قرارداده است ازجمله:
  ۱-تضعیف جایگاه غنا در زندگی انسان:
  غنا حرام در زندگی جایگاه قابل ستایشی ندارد، حتی ملائک رحمت به مکانی که در آن ابزار غنا و نیز خمر (مسکرات) وجود دارد نازل نمی کردند و همچنین برکات از آن منزل رخت برمی بندد: «… لاتدخل الملائکه بیتاً فیه خمر او دف او طنبور او نرد ولایستجاب دعائهم و ترفع عنهم البرکه »(۱)
  ۲- نوازندگان سفلگانند:
  از امام صادق(ع) سؤال کردند سفله (آدم پست) کیست؟ امام (ع) پاسخ داد: «من یشرب الخمر و یضرب الطنبور»(۲)
  ۳- نشانه روزگار ناشایسته:
  روزگار ناشایسته، روزگاری که مردم آن نمازها را نادیده می انگارند، به تمایلات نفسانی اهمیت می دهند، قرآن را به خاطر غیر خدا می آموزند، علم فقه را برای غیر خدا فرا می گیرد، اولاد زنا، زیاده اند، غنا حرام را در هنگام قرائت قرآن به کار می برند، اهل غنا و به کارگیری ابزارند، رعایت مسئله امر به معروف و نهی از منکر ناخوشایند است، از این چنین افرادی در ملکوت آسمان ها به عنوان آدم های پلید و نجس (ناپاک) یاد می شوند. (۳)
  حضرت علی(ع) می فرمایند: «ابعد الناس عن صلاح المستهتر باللهو»(۵) دورترین مردم از صلاح کسی است که در لهو و لعب غوطه ور باشد

  چرا «لهو» مورد نکوهش و تحریم است؟
  پاسخ: باید اثرات خطرناک لهو را مورد توجه قرارداد تا روشن شود که راز حرمت آن چیست.
  تردیدی نیست که لهو نامشروع، همان سرگرمی های ناسالم است چیزی که می تواند اثرات غنا نامشروع را به همراه داشته باشد و اساساً غنا حرام یکی از مصادیق آن است که برخی از اثرات منفی آن عبارت اند از:
  الف: سستی اراده:
  سرگرمی غفلت زا یعنی سرگرمی های نامطلوب باعث سستی اراده آدمی است. قال علی(ع): «اللهو یفسد عزائم الجد»(۳) آن حضرت(ع) همواره یاران را از پرداختن به لهو و لعب منع می کردند. آن حضرت همچنین می فرمایند: «اهجر اللهو فانک لم تخلق عبثا فتلهو و لم تترک سدی فتلغو» (۴) از سرگرمی بیجا دوری کنید زیرا تو بدون هدف، خلق نشده ای و یله و رها نمی باشی.
  ب: دورماندن و غفلت از حقیقت:
  دورماندن اندیشه آدمی از دستیابی به واقعیات نتیجه منفی توجه به لهو لعب (موسیقی مطرب، عناء حرام) است. حضرت علی(ع) می فرمایند: «ابعد الناس عن صلاح المستهتر باللهو»(۵) دورترین مردم از صلاح کسی است که در لهو و لعب غوطه ور باشد.
  نیز فرمود: «اول اللهو لعب و آخره حرب» (۶) آغاز لهو، بازی است و انجام آن تخاصم و درگیری است.
  ج: دورماندن از موفقیت و نجات:
  حضرت علی(ع) فرمود: دورترین انسان از (رحمت) خدا کسی است که: سرگرم به شنیدن غناء باشد (یکی از مصادیق لهو، غنا است). توجه: لهو، اختصاص به غنا ندارد و هرگونه سرگرمی غیرمجاز و نامشروع را شامل می گردد. در حدیث آمده است: «لهو المؤمنین فی ثلاث: التمتع بالنساء و مفاکهه الاخوان، وصلاه اللیل»(۷) «سرگرمی سالم انسان های با ایمان در سه چیز است. کامگیری حلال از زن، شرکت در جلسات دوستان، و انجام نماز شب».


  د: ضعف عقل
  لهو باعث ضعف عقل و تقویت حالت حماقت آدمی می شود، چنانچه امیرمؤمنان(ع) فرمود: «رب لهو یوحش حرا»(۳۳)؛ «چه بسا که لهو و سرگرمی ناروا باعث احساس تنهائی آدمی گردد»، چنانکه در رهنمودی دیگر آمده است: «اللهو قوت الحماقه »(۸)؛ «لهو، خوراک، حماقت است».

  هـ: ضعف ایمان
  لهو و لعب مایه تضعیف شدن ایمان انسان می شود. قال علی(ع): «مجالس اللهو تفسد الایمان»(۹) جلسات لهو سرگرمی ناروا دل آدمی را فاسد می کند.
  امام صادق(ع) فرمود: «یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا» (۱۰)؛ «شیعیان ما در شادی ما شاد و در اندوه ما غمناک هستند.»

  در بیان دیگر پیامبر اکرم(ص) نقل شده که: «افضل الأعمال بعد الصلاه ادخال السرور فی قلب المؤمن بمالا اثم فیه(۱۱) و چنان که فرموده اند هرکس شیعیان ما را شاد بسازد ما را خشنود ساخته است. بنابراین، اصل شادی و سرورنه تنها نکوهیده نیست بلکه مورد تمجید است.

  غنا در سیره پیشوایان معصوم(ع)
  ریان بن صلت می گوید: به امام رضا(ع) گفتم: عباس از قول شما به من گفت: که (شما) گوش دادن به غناء را تجویز می کنی… امام(ع) پاسخ داد: «کذب الزندیق»؛ «آن زندیق دروغ گفت» (و افزود:) او همواره، از مسائل مربوط به غنا می پرسید من به او گفتم: مردی پیش ابوجعفر (امام باقر(ع)) آمد و حکم گوش دادن غنا را سؤال کرد. امام از او پرسید هنگامی که خدا حق و باطل را یک جا جمع کند، غنا در شمار کدامیک خواهد بود؟ او پاسخ داد: در شمار باطل، امام(ع) فرمود: پس پاسخ مسئله خود را دریافت داشتی «حسبک فقد حکمت علی نفسک». امام هشتم سپس فرمود: «فهکذا کان قولی له» من نیز به عمربن قره، بیش از این نگفتم.(۱۲)
  حرمت غناء به گونه ای در سیره ائمه معصومین (سلام الله علیهم اجمعین) و پیامبر اکرم(ص) در میان مردم، شایع و مطرح بوده است که حتی: عاصم بن حمید از مسئله در میان نهادن این سؤال که: آیا در بهشت غنا وجود دارد؟ در محضر امام صادق(ع) از فرط حیاء بسیار دچار دشواری شده بود. امام(ع) به او فرمود۱۳)
  در بهشت، درختی است که خدا به باد، دستور می دهد تا بر آن بوزد و شاخه های آن به یکدیگر اصابت کرده آهنگی ویژه از آن برمی خیزد که هیچ کسی به زیبایی آن آهنگ نشنیده است. امام (ع) پس از آن فرمود: این آهنگ دلربا و جذاب، برای کسی است که آهنگ غیرمجاز دنیا را به خاطر خدا رها کرده باشد.
  ساز و آواز و کنسرت ها و اتومبیل ها و ورزش نمی توانند جای فعالیت ها و کارهای سودمند اجتماعی را بگیرند. رادیو نیز مانند سینما و موزیکال، کاهلی کاملی به کسانی می بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکلیسم کارگران ما را از پا در می آورد و سر و صدای رادیو و سینما و ورزش نامناسب روحیه ی فرزندان را فلج می کند

  ضرر موسیقی در نظر دانشمندان غربی :
  براساس نظر بسیاری از روان شناسان، موسیقی احساسات بشر را در مسیر غیرطبیعی و غیرطبیعی و غیرعادی توسعه می دهد، و انسان را در یک عالم ناخودآگاهی کامل فرو می برد و قوه ی خیال بافی غیرطبیعی و غیر واقعی را در انسان زیاد می کند. موسیقی سبب لذت نیست بلکه فقط قوه ی خیال را تحریک می کند، و انسان از آن خیال های خود لذت می برد به خاطر آن که اگر چند نفر حتی یک نوع موسیقی گوش دهند. لذتی که اینها از موسیقی می برند یک جور نیست، و آن تخیلاتی که در آن فرو می روند یک شکل نیست بلکه هر کس یک نوع لذتی می برد و در یک عالم خیالی سیر می کند. لذا می گویند اکثر بیماری های روانی از همین جا شروع می شود که انسان در یک عالم گنگ فرو می رود که خود نمی تواند تعریف نماید.(۱۴)
  و اینک به نظر بعضی از دانشمندان ر این مورد توجه فرمایید.
  ۱- دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبیا)
  موسیقی علاوه بر اینکه سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می کند. عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از حد طبیعی در جِلد (پوست) می نماید که بسیار زیانمند است.(۱۵)
  ۲- دکتر آلکسیس کارل، فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی:
  ساز و آواز و کنسرت ها و اتومبیل ها و ورزش نمی توانند جای فعالیت ها و کارهای سودمند اجتماعی را بگیرند. رادیو نیز مانند سینما و موزیکال، کاهلی کاملی به کسانی می بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکلیسم کارگران ما را از پا در می آورد و سر و صدای رادیو و سینما و ورزش نامناسب روحیه ی فرزندان را فلج می کند.(۱۶)
  ۳- دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک و رئیس کلنیک سردرد)
  او با کمک دستگاه هایی الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه ی هزاران بیمار بدست آورده ثابت کرده است یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردردهای عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است مخصوصاً برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند.(۱۷)
  ۴- دکتر ربرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس)
  اطفال در رحم مادر تحت تأثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زیاد می شود این حالت از ۶ ماهگی به بعد است.(۱۸)
  ۵- دکتر اوریزن اسوت مارون:
  هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است هنرمندان اغلب به علت سکته ی قلبی در گذشته اند. از این بیان معلوم می شود هیجانِ حاصله از موسیقی تا چه حد خطرناک است.(۱۹)

  پی نوشت ها:
  ۱ و ۲- وسایل الشیعه، ج۱۷، ص۳۱۵، طبع آل البیت
  ۳- حدیث شماره ۱۲، ص۲۲ دراینجا ذر
  ۴- غررالحکم، ج ۲۱۶۵٫
  ۵-همان، ج ۲۴۳۵ .
  ۶- غررالحکم، ج۲، ص۴۱۱، ح ۳۰۶۷ .
  ۷- همان، ج ۲، ص ۴۲۵، ح ۳۱۳۲ .
  ۸- همان، ج ۱، ص ۲۳۲، ح ۹۳۷ .
  ۹- همان، ج ۶، ص ۱۳۴، ح ۶۸۱۵ .
  ۱۰- بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۷ .
  ۱۱- همان، ص ۱۹۴ .
  ۱۲- بحارالانوار، ج ۴۹، ص ۲۶۳، مستدرک سفینه البحار، ماده غنی.
  ۱۳- بحارالأنوار، ج ۸، ص ۱۲۷ .
  ۱۴- بهشت جوانان، ص ۳۵۵٫ برگرفته از کتاب موسیقی از نظر دین و دانش.
  ۱۵- بهشت جوانان، ص ۳۵۶٫ تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب ص ۱۳۳ و مانند آن مناظره ی دکتر وپیر ص ۴۵۲٫
  ۱۶- بهشت جوانان، ص ۳۵۶٫ تأثیر موسیقی بر روان و اعصاب ص ۱۳۴٫
  ۱۷- بهشت جوانان، ص ۳۵۶٫ موسیقی از نظر دین و دانش ص ۴۷٫
  ۱۸- همان .
  ۱۹- بهشت جوانان، ص ۳۵۷٫ موسیقی از نظر دین و دانش ص ۵۲٫
  منابع : کتاب پاسخ به پرسش های مذهبی

 5. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  دربدن انسان، یک سلسله اعصاب وجود دارد که به آن، سلسله اعصاب نباتی می گویند. سلسله اعصاب نباتی به دو دسته تقسیم می شوند : ۱ـ اعصاب سمپاتیک. ۲ـ اعصاب پاراسمپاتیک.اعصاب سمپاتیک وظیفه اش تنگ کردن مردمک چشم، جلوگیری ازترشح ، بالا بردن فشارخون، تنگ کردن ضربان قلب و… می باشد و باعث می شود که انسان در کارهای زندگی بیدار و در امور،کوشا و فعّال باشد.اعصاب پاراسمپاتیک برعکس اعصاب سمپاتیک عمل می کند . ارمغان آن برای انسان، رخوت وسستی و بی حالی،خواب، غفلت، سهو و نسیان و اندوه حزن و بیهوشی است و وظیفه اش انقباض عضلات صاف ، ایجاد ترشح ، تقلیل فشارخون، تنگ کردن مردمک چشم وکند کردن ضربان قلب و… می باشد
  برای مطالعه بیشترhttp://piy.ir/yasin/tag

 6. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  با سلام "وجود چنین زیانهایی خود گواهی برای صحت هشدارهای داده شده درروایات است.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود