جمع بندی زن ؛ مرد؛ یا انسان؟ (آیا به زن ها ظلم نمی شود؟)

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زن ؛ مرد؛ یا انسان؟ (آیا به زن ها ظلم نمی شود؟)

بنام خدا
سلام به همهء دوستان
توی این قسمت از سایت با موردی برخورد کردم که قبلاً هم در سایت های دیگه دیده بودم. موضوعی که متاسفانه مدام داره به اون دامن زده میشه و هر چی هم کارشناسان پاسخ میدن ، باز هم نتیجه نداره و همچنان گروهی از افراد ، بخصوص خانم ها ، به شدت به دنبال اثبات اون هستن. حتی گاهی سعی میکنن به هر قیمتی اون رو ثابت کنن

اینکه: زنها بدبخت هستن

منظور از اینکه گفتم به هر قیمتی ، این هست که در بیشتر موارد میبینم که کاملاً غیرمنصفانه ، یک طرفه و همراه با سفسطه ، سعی در اثبات این موضوع دارن. لذا سعی کردم در این نوشته ، به صورت مختصر و در چند بخش ، مواردی رو بیان کنم. از خانم ها میخوام قبل از داغ کردن و حمله به بنده Smile متن رو بخوبی و تا آخر بخونن و کمی درموردش فکر کنن. بعدش اگر موردی بود بگن تا جواب بدم ، ولی قبلش خواهش میکنم از همه بخصوص خانم ها که خوبِ خوبِ خوب بخونید و دربارش فکر کنید
امیدوارم نتیجهء خوبی بگیریم. إن شاالله

1 - آیا به خانم ها ظلم میشه؟
به طور کلی بله. متاسفانه مردها به اون شکلی که شایسته هست ، حرمت و جایگاه زنان رو حفظ نمیکنن. گر چه مردان زیادی داریم که برای زنان ارزش و احترام قائل هستن ، اما کم نیستن مردانی که فقط به دلیل اینکه مرد هستن ، خودشون رو محق میدونن در هر موردی که عشقشون کشید به زن امر و نهی کنن ، بهش توهین کنن و حتی دست روش بلند کنن
دو نمونه:
الف) با تمام پیشرفت های فرهنگی و اجتماعی و با وجود تاکید تمام بزرگان ، از بزرگان دینی گرفته تا بزرگان علوم اجتماعی به آزادی زن برای انتخاب همسر ، همچنان دختران زیادی هستن که به زور باید با کسی ازدواج کنن که هیچ علاقه ای بهش ندارن ، یا از ازدواج با کسی که دوستش دارن محروم بشن. فقط بخاطر اینکه پدر یا گاهاً برادر مخالف هستن!!!
ب) پسرهایی هستن که خودشون با جنس مخالف رابطه دارن (بعضاً با بیشتر از یک دختر) و نه تنها عیب نمیدونن ، بلکه بهش افتخار هم میکنن. اما خدا نکنه خواهرِ همین پسر ، بخواد با پسری یک کلمه حرف بزنه ، حتی به قصد ازدواج. اینجا یه دفعه غیرت برادر گل میکنه و یادش میاد که این روابط گناه هست!!!!

2 - آیا این موارد تقصیر اسلام است؟
در اصل خیر. اولاً بیشتر این خطاها که از مردها سر میزنه ، کاملاً با دستورات اسلامی تضاد داره. مثلاً رابطه با جنس مخالف برای هر دو جنس ممنوع شده و نه فقط برای زن و اگر مردی خلاف این عمل میکنه ، داره به نظر غلط خودش عمل میکنه و نه به دستور اسلام. ثانیاً ، اینکه دوستانی عقیده دارن که شرایط امروز تفاوت کرده ، حرف درستی هست و اسلام هم به این نکته توجه کرده. همچنان که امام علی(ع) میفرمایند: فرزندانتان را برای زمان خودشان تربیت کنید. در اسلام میشود ضمن حفظ اصول ، برخی موارد رو با شرایط روز تطبیق داد. اگر در این مورد کم کاری صورت گرفته ، مقصر مسئولانی هستن که باید این تطابق رو انجام میدادند و نه اسلام

3 - آیا فقط به خانم ها ظلم میشه؟

خیر. هرچند خطاهای مردان نسبت به زنان ، بیشتر از بدی های زنان نسبت به مردان هست (به طور معمول) ، با این حال هیچ کسی نمیتونه ادعا کنه که زنها مطلقاً در حق مردان بدی نمیکنن و از توانایی های زنانشون سوء استفاده نمیکنن. زنهایی که بخاطر چند سکه ، همسرشون رو به زندان میندازن (بماند که برخی از این زنها با چه هدفی این کار رو میکنن...!!!) ، زنانی که به همسرشون خیانت جنسی میکنن ، زنانی که با دعوا درست کردن مرد رو از خونوادش جدا میکنن ، زنانی که با استفاده از جاذبه های زنانه و جلب علاقهء مردان از اونها کلاه برداری میکنن و...... فقط چند نمونه از خطاهای زنهاست. در اینجا یک نکتهء خیلی مهم رو باید عرض کنم که کمتر بهش توجه میشه. اینکه جفای زنان در حق مردان معمولاً ناپیداست. برای مثال ما جای سیلی مرد رو روی صورت زن میبینیم ، ولی جای نیش زن رو قلب مرد رو خیر

4 - آیا در بعضی موارد حقوقی ، کفهء ترازو به نفع مرد سنگینی میکند؟
بله. در مواردی مرد از حقوق بیشتری نسبت به زن برخوردار شده
مثال:
داشتن چند همسر بصورت عقد دائم
داشتن زنی بصورت عقد موقت در حالی که مرد متاهل است
ارث بیشتر
دیهء بیشتر
و......

5 - آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟
خیر. در مواردی هم کاملاً برعکس است و حقوق زنان از مردان بیشتر است
مثال:
حق مهریه
حق نفقه
زن وظیفه ندارد در خانه کار کند
وجوب جهاد از او برداشته شده است
و.......

6 - چرا زنها بیشتر از مردها به حقوقی که به جنس مقابلشون داده شده اعتراض میکنن؟
به دو دلیل
الف) مردها سرگرمی بیشتری دارن و بیشتر مشغول هستن. به همین دلیل ، هم وقت کمتری دارن و هم احساسات و نیازهای درونی اونها بهتر تخلیه میشه و کمتر به این مسائل میپردازن. اما خانم ها شرایط مناسب مردها رو برای تخلیهء تمایلات خودشون ندارن و تنهایی بیشتری دارن. پس طبیعیه که بیشتر دنبال احقاق حق خودشون باشن تا این خلاء ها رو رفع کنن
ب) اگر دایرهء زندگی رو به یک پرگار تشبیه کنیم ، زن بطور کلی(نه همیشه) در نقطهء مرکزی پرگار قرار میگیره و مرد خط پیرامونی پرگار هست. برای همین زن اول به خودش نگاه میکنه و مرد اول به زندگیش. به همین دلیل خانم ها زودتر متوجه کمبود خودشون میشن. دقت کنید که این موضوع به خودی خود چیز بدی نیست چون تعریف نقش عاشق و معشوقی همین هست ، اما اگر کنترل نشه اون وقت مشکل ساز خواهد شد

7 - ایراد اصلی که به نگاه خانم ها درمورد تفاوت حقوق وارد هست چیه؟ (خیلی مهمه ، حتماً بخونید)
سفسطه. سفسطه ای که به احتمال زیاد خود خانم ها هم متوجهش نیستن. این مختص خانم ها نیست و کلاً ما انسان ها(زن و مرد) در خیلی جاهای زندگیمون این اشتباه رو مرتکب میشیم. مثالی میزنم:

شخص 1 و 2 رو در نظر بگیرید
شخص شماره 2 لیوان آبی رو وسط اطاق گذاشته و نفر شماره 1 پاش میخوره به لیوان
میگه: کدوم بی فکری این لیوان رو اینجا گذاشته؟!

آیا ایرادش درسته؟
بله ، چون شخص شمارهء 2 نباید لیوان رو میذاشت وسط راه

این بار شخص شماره 1 لیوان آبی رو توی اطاق گذاشته و نفر شماره 2 پاش میخوره به لیوان
نفر شماره 1 میگه: خب جلوی پاتو نگاه کن. شاید عقرب زیر پات بود ، نباید نگاه کنی؟!

آیا ایرادش درسته؟
باز هم بله ، چون هر کسی باید جلوی پاشو نگاه کنه تا حادثه ای براش پیش نیاد

متوجه شدید دوستان؟ وقتی موضوع رو فقط از نگاه شخص شماره 1 ببینیم ، در هر دو حالت بالا حق رو به اون میدیم. اما اگر از نگاه هر دو نفر ببینیم ، اون وقت متوجه میشیم که هر دو نفر میتونن مقصر یا بی تقصیر باشن

مصداق این مثال برای نگاه خانم ها ، یه نمونش این میشه:

حالت اول
سؤال خانم: چرا ثواب جهاد فقط برای مردهاست؟
پاسخ: چون خدا خواسته که شما درد و رنج ناشی از تیر و ترکش ، و سختی های جنگ رو متحمل نشید
پاسخ خانم: مهم درد و رنجش نیست ، مهم ثوابش هست که به شما آقایون میرسه

حالت دوم
سؤال خانم: چرا ما باید باردار بشیم و زایمان کنیم؟
پاسخ: بجاش شما ثوابش رو میبرید ولی ما مردها از این ثواب محروم هستیم (همون چیزی که خانم در مطلب قبل خواسته بود)
پاسخ خانم: ثوابشو نخواستیم. مهم اینه که ما درد و رنجش رو تحمل میکنیم و شما مردها نه

حالا اگر هر موضوع رو بطور مجزا و فقط از دید خانم ببینیم به خانم حق میدیم. اما بیاین از دید یک آقا بهش نگاه کنیم
دو پرسش توسط آقا:
الف) چرا ما باید درد و رنج جهاد رو تحمل کنیم ولی شما زن ها نه؟
ب) چرا ما مردها از ثواب بارداری محروم هستیم ولی شما خانم ها این ثواب رو میبرید؟

اینجاست که باید گفت: اول یه سوزن به خودمون بزنیم ، بعد یه جوالدوز به دیگری

ببخشید که مطالبم طولانی شد

کلام آخر اینکه
[h=3]انّ اكرمكم عنداللَّه اتقاكم[/h]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

سؤال:
آیا زن‌ها بدبخت هستند؟

پاسخ:
در پاسخ، چند نکته عرض می‌شود:
1. انسان‌ها در انسانیت مشترک هستند و فرقی بین زن و مرد نیست: «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ» (1)؛ گرامى‌ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست‏.
2. خداوند، زن و مرد را متفاوت آفریده است، و تفاوت علاوه بر این که بد نیست بلکه لازمه زندگی دنیوی و اجتماعی است؛ آن چه بد است و بی‌عدالتی محسوب می‌شود، تبعیض است.
3. از نظر اسلام، زن و مرد متفاوت هستند و لذا احکام متفاوتی هم دارند؛ ولی در انسانیت، یکسان هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد.
4. اسلام، احکام و حقوقی را که برای زن و مرد تعیین کرده است، با توجه به تفاوت‌های شخصیتی و ویژگی‌های روحی و جسمی آن‌ها، و نیز با توجه به مصالح و مفاسد بوده است؛ و این مطابق با اصول منطق و عقل است.
5. برتری‌های اجتماعی با توجه به ویژگی‌های جسمی و روحی زن و مرد است، و این کاملا معقول و منطقی است.
6. در جوامع اگر تبعیضی روا می‌شود، گناهش تقصیر خداوند نیست.
7. اسلام قوانینش را بر اساس نگاه به نوع زن و مرد، تشریع فرموده است، نه بر اساس تک تک افراد و نگاه شخصی. لذا اگر مثلا یک زن بتواند بهتر از مرد مدیریت کند، این نقض حکم الهی و یا دلیل بر این نیست که همه همین گونه هستند.
8. اسلام قوانین و احکام مربوط به زنان را به گونه‌ای تعیین فرموده که مسیر سعادت و کمال، برای زن فراهم باشد، و بالمآل و در مجموع، منفعت زن تأمین گردد، ولو در این مسیر، محدودیت‌هایی هم باشد؛ ولی سرانجام و در مجموع، به نفع زن است.
به بیان دیگر؛ دین الهی اسلام با توجه به ویژگی‌های زن، احکام و قوانینی تعیین کرده که منفعت ماندگار و بیشتری به زن برسد، ولو در این مسیر، محدودیت‌هایی هم باشد.
9. اسلام تک بُعدی نگاه نمی‌کند و نگاه همه‌جانبه دارد و لذا همه ابعاد شخصیتی زن و مرد را مد نظر دارد، تا انسان در همه ابعاد وجودیش رشد و کمال داشته باشد.

منابع:
1. حجرات: 49/ 13.

RezaDodangeh;427852 نوشت:
داشتن چند همسر بصورت عقد دائم
داشتن زنی بصورت عقد موقت در حالی که مرد متاهل است

با سلام میشه از همون روشی که در قسمت 7 سخنانتون استفاده کردید و ثابت کردید اگه از دیدی دیگر نگاه کنیم توجیه میشیم در این مورد هم توضیح بفرمایید

آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟
خیر. در مواردی هم کاملاً برعکس است و حقوق زنان از مردان بیشتر است
مثال:
حق مهریه
حق نفقه
زن وظیفه ندارد در خانه کار کند

سلام. والله تو این زمونه گویا گیر دادن به زن که اسلامشو به جا بیاره و مرد رو فراموش کردن ! مثلا حواسشون هست حجابشو رعایت کنه ، مهریه رو کم کردن و ...

کدوم زنی اگه بگه مهریهمو اول میگیرم ، شوهر گیرش میاد ؟ در حالیکه جزای مهریه ندادن به زن حکم آخرت زنا رو داره (تو حدیث خوندم) یا اینکه بگه پول شیر رو میگیرم ! یا بگه کار خونه نمیکنم !

چرا زنها بیشتر از مردها به حقوقی که به جنس مقابلشون داده شده اعتراض میکنن؟

با سلام
من از طرف خودم در مقابل هرچی که اسلام فرموده اعتراضی ندارم و مطیع هستم.

اما چند وقت پیش یکی از اعضای خانواده م پاش به دادگاه رسید و خواست حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره ( با اینکه خودم همیشه باورم این بود و هست که اسلام به ضرر زن نیست ) اما هرچی ادعا میکرد باید کلی هزینه میکرد تا بتونه ثابت کنه.

مثلا شوهرش کتکش زده بود پزشکی قانونی هم تایید کرده بود اما قاضی ادعا رو قبول نکرد به خاطر نداشتن شاهد. وکیلش گفت باید برگردی خونه اگه باز کتکت زد با همون وضع بیای تو کوچه بعد دادوبیداد کنی و شهادت همسایه ها رو داشته باشی تا ثابت بشه شوهرت کتکت زده.
خوب زن و شوهرا معمولا تنها دعوا میکنن. این طور نیست؟

برای هر اختلاف مثل ندادن نفقه و اجرت المثل..... باید کلی پول به وکیل بده تا ثابت کنه.

ولی اگه طلاق توافقی باشه با هم بدون دردسر میرن جدا میشن.
یا اگه مرد بخواد طلاق بده باز هم راحت جدا میشن.

واقعا تعجب کردم چون همیشه فکر میکردم زن راحتتر از این بتونه حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره.

و الان در مورد این حرف خانواده که اسلام به نفع زن نیست سکوت میکنم راستش نمیدونم چی بگم؟:Gig:

دو پرسش توسط آقا:
الف) چرا ما باید درد و رنج جهاد رو تحمل کنیم ولی شما زن ها نه؟
ب) چرا ما مردها از ثواب بارداری محروم هستیم ولی شما خانم ها این ثواب رو میبرید؟

آیا ثواب بارداری به اندازه ی ثواب جهاد هست؟

سلام خدمت خانم های محترم. فکرشو میکردم و برای همین از شما بزرگواران خواستم بدون تعصب بخونید و عرض کردم قبل از داغ کردن و حمله به بنده ، کامل و دقیق بخونید و کمی فکر کنید. ولی متاسفانه اینطور نشد. و الان مجبورم دونه به دونه پاسخ سروران خودم رو بدم. باشه ، بروی چشم. فقط قبل از توضیح مواردی که مطرح کردید عرض کنم که قضاوت شما شبیه به این بود:
خداوند فرمود:
در حال مستی ، نماز نخوانید
و طرف بخش اول جمله رو نادیده گرفت و گفت:
خداوند فرموده: نماز نخوانید!!!!

RezaDodangeh;436793 نوشت:
سلام خدمت خانم های محترم. فکرشو میکردم و برای همین از شما بزرگواران خواستم بدون تعصب بخونید و عرض کردم قبل از داغ کردن و حمله به بنده ، کامل و دقیق بخونید و کمی فکر کنید. ولی متاسفانه اینطور نشد.

سلام آقا رضا ، حرف منو توپیدن در نظر نگیرید ، فقط به صورت نکته گفتم که این چیزایی که فرمودین سالهاست عمل نمیشن و امروزه هم مثل مهریه رو نمیدن چون میگن زیاده ، و سریع دنبالش بودن که مهریه رو کم کنن و قانون زندانی کردن مرد رو بردارن و ... گویا یادشون رفته مادربزرگ های ما هم مهریه داشتن و اون زمان مهریه ها خیلی کم بود ولی بازم داده نمیشد ! گویا هیچ وقت یادشون نمیاد که باید مشکلات زنها رو حل کنن !

پس اینکه فرمودین : آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟

و موضوع کار نکردن در خونه و مهریه رو عنوان کردین ، خواستم بگم در این مورد هم بله ؛ کفه ترازو به نفع مرده

سلام خدمت خانم نگین

ابتدا به این نکته دقت کنید که در قسمت 7 از حرفهای خودم اینطور نبود که (فقط) و (تنها) موضوع رو از نگاه دیگری بررسی کرده باشم ، بلکه دو موضوع از دید یک شخص رو با قضاوت یک طرفه از سوی همون شخص (در اینجا خانم) بررسی کردم

اختلاف در حقوق زن و مرد به دو صورت وجود داره

1 - حقوقی که بطور مستقیم با هم قابل مقایسه هستن
مثال: حق کار بیرون از منزل و حق و وظیفه ای که برای دو گروهِ زن و مرد تعریف شده

2 - حقوقی که نمیشه بطور مستقیم و تطبیقی با هم مقایسه بشن
مثال: حق مهریه برای زن و حق چند همسری برای مرد که ارتباط مستقیم با هم ندارن

عدم دقت به این دو نوع اختلاف یکی از دلایل مهم برای سوء برداشت افراد میشه که البته در اینجا روی سخن با خانم هاست
دو موردی که شما هم فرمودید شامل همین نظر میشه و اگر بخوام به روشی که در بخش 7 عرض کردم بصورت زیر خواهد شد:

پرسش خانم: چرا من نمیتونم چند همسر داشته باشم؟
پاسخ: چندین دلیل داره. یکیش اینکه ، آیا شما حاضرید مخارج 4 مرد رو بپردازید؟
پاسخ خانم: بله که حاضرم!!! چرا من نباید لذت جنسی ببرم؟ شما قانونش رو تصویب کنید مخارج با من!!!!

پرسش خانم: صیغهء موقت به زیان خانمهاست
چرا؟ مگه شما دوست نداری لذت جنسی ببری
چون هیچ مسئولیتی به مرد داده نمیشه و خیلی از حقوق زن نادیده گرفته میشه. چرا من باید خودمو در اختیار مرد بذارم بدون اینکه مخارج و هزینه های من رو بده؟!!!

اگر کافی نبود بفرمایید تا دقیقتر عرض کنم

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;436673 نوشت:
سلام. والله تو این زمونه گویا گیر دادن به زن که اسلامشو به جا بیاره و مرد رو فراموش کردن ! مثلا حواسشون هست حجابشو رعایت کنه ، مهریه رو کم کردن و ...

کدوم زنی اگه بگه مهریهمو اول میگیرم ، شوهر گیرش میاد ؟ در حالیکه جزای مهریه ندادن به زن حکم آخرت زنا رو داره (تو حدیث خوندم) یا اینکه بگه پول شیر رو میگیرم ! یا بگه کار خونه نمیکنم !

سلام بزرگوار
از حرف خودم نقل قول کردم خواهرم وگرنه قصد جسارت نداشتم. عرضم این نبود که شما یا خواهر دیگری به من توپیدید. منظورم این بود که اون مقدار که انتظار داشتم فکر نکردید و کمی تعصبی جواب دادید. دلیلش رو عرض میکنم

در نقل قولی که از شما نوشتم ، فرمودید که گرفتن مهریه برای خانمها سخته و اگر هم بگه مهریم رو اول میگیرم دیگه شوهر گیرش نمیاد

چند سؤال میپرسم ، جواب ندید فقط به اونها فکر کنید:

1 - اسلام میگه مرد حق داره در حال تاهل زنی رو به عقد موقت خودش در بیاره
چند تا مرد جرات دارن بیان و این حق رو با زنشون در میون بذارن؟

2 - اسلام میگه مرد حق داره چند همسر بصورت دائم داشته باشه
آیا اگر مردی اعلام کنه که من میخوام از این حق استفاده کنم زن گیرش میاد؟

3 - پیامبر(ص) فرمودن شومی زن در مهر زیاد اوست و بارها سفارش به کم بودن مهریه فرمودن
حالا اگر مردهای مجرد همگی بخوان دنبال زنی با مهریهء کم باشن ، چند نفرشون موفق میشن ازدواج کنن؟

RezaDodangeh;436825 نوشت:
منظورم این بود که اون مقدار که انتظار داشتم فکر نکردید و کمی تعصبی جواب دادید

راستش طرز فکر آدمها با هم متفاوته و اگر بحث جنسیت باشه ، اوه دیگه خیلی متفاوت تر هم میشه و من و بقیه بانوان همگی یک چیز رو برداشت کردیم که گویا به منظور اصلی شما نزدیک نبوده

RezaDodangeh;436825 نوشت:
1 - اسلام میگه مرد حق داره در حال تاهل زنی رو به عقد موقت خودش در بیاره
چند تا مرد جرات دارن بیان و این حق رو با زنشون در میون بذارن؟

2 - اسلام میگه مرد حق داره چند همسر بصورت دائم داشته باشه
آیا اگر مردی اعلام کنه که من میخوام از این حق استفاده کنم زن گیرش میاد؟

3 - پیامبر(ص) فرمودن شومی زن در مهر زیاد اوست و بارها سفارش به کم بودن مهریه فرمودن
حالا اگر مردهای مجرد همگی بخوان دنبال زنی با مهریهء کم باشن ، چند نفرشون موفق میشن ازدواج کنن؟

در مورد اینها یک چیز جلوی فکر کردن رو میگیره که بخوایم به اصل قضیه برسیم . اتفاقا در مورد همون مورد اولی که فرمودین ، بحث من قبلا در یک تاپیک بر سر همین بود ، که مرد میتونه 4 زن و بی نهایت صیغه داشته باشه . حاال اگر انجامش نده آیا دستور خدا چیزی ازش کم شده ؟ دستور ، دستوره و وجود داره ، حالا اگر انجام نشه ، از ماهیتش کاسته نمیشه

در مورد دو ، بله ، تا دلتون بخواد دیدم . نمونه ش عموی خودم !

و مورد سوم هم در بالا در مثالی که گفتم قانون داره کفه رو به نفع مرد برمیگردونه ، جواب دادم . مسئله رو حل کنن یعنی مردها رو عادت بدن به مهریه دادن ، چطوره که زنها رو عادت میدن به هر کاری کردن . البته تا به حال هر کاری کردن نتیجه عکس داده ، نمیدونم چرا .

این مشکل از مردهاست زیرا عادت کردن به مهریه ندان ، و زن خواست حقشو بگیره ، اشتباه رفت و گفت مهریه رو زیاد میکنم و این چیزیه که خود منم اصلا قبولش ندارم . ولی به جای این اشکال تراشی از زن ، به دنبال مشکل باید باشند ، در قدیم دیگه دلیلشون چی بود که نمیدادن . میان یاد آوری حجاب و کم بودن مهریه رو برای زن میکنن ، یادآوری اینکه مجاازت ندادن مهریه چیه رو بنده نشنیدم هیچ والامقامی به زبون بیاره

به طاها به یاسین;436699 نوشت:
با سلام
من از طرف خودم در مقابل هرچی که اسلام فرموده اعتراضی ندارم و مطیع هستم.

اما چند وقت پیش یکی از اعضای خانواده م پاش به دادگاه رسید و خواست حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره ( با اینکه خودم همیشه باورم این بود و هست که اسلام به ضرر زن نیست ) اما هرچی ادعا میکرد باید کلی هزینه میکرد تا بتونه ثابت کنه.

مثلا شوهرش کتکش زده بود پزشکی قانونی هم تایید کرده بود اما قاضی ادعا رو قبول نکرد به خاطر نداشتن شاهد. وکیلش گفت باید برگردی خونه اگه باز کتکت زد با همون وضع بیای تو کوچه بعد دادوبیداد کنی و شهادت همسایه ها رو داشته باشی تا ثابت بشه شوهرت کتکت زده.
خوب زن و شوهرا معمولا تنها دعوا میکنن. این طور نیست؟

برای هر اختلاف مثل ندادن نفقه و اجرت المثل..... باید کلی پول به وکیل بده تا ثابت کنه.

ولی اگه طلاق توافقی باشه با هم بدون دردسر میرن جدا میشن.
یا اگه مرد بخواد طلاق بده باز هم راحت جدا میشن.

واقعا تعجب کردم چون همیشه فکر میکردم زن راحتتر از این بتونه حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره.

و الان در مورد این حرف خانواده که اسلام به نفع زن نیست سکوت میکنم راستش نمیدونم چی بگم؟

:Gig:

سؤال من رو نوشتید ولی پاسخ من رو خیر ننوشتید. در ادامه نوشتم که دلیل اعتراض بیشتر خانمها چیه
اما اینکه فرمودید نمتونید با قاطعیت بگید که اسلام مساوات داره یا نه
خواهرم ، تمام این متن رو برای پاسخ به همین پرسش نوشتم. حالا اگر هم بگم دقت نمیکنید و زود جبهه میگیرید از حرف بنده ناراحت میشید
یک نقل قول از خودم میذارم ، خودتون قضاوت کنید که یک جانبه برداشت کردید یا خیر

1 - آیا به خانم ها ظلم میشه؟
به طور کلی بله. متاسفانه مردها به اون شکلی که شایسته هست ، حرمت و جایگاه زنان رو حفظ نمیکنن. گر چه مردان زیادی داریم که برای زنان ارزش و احترام قائل هستن ، اما کم نیستن مردانی که فقط به دلیل اینکه مرد هستن ، خودشون رو محق میدونن در هر موردی که عشقشون کشید به زن امر و نهی کنن ، بهش توهین کنن و حتی دست روش بلند کنن
دو نمونه:
الف) با تمام پیشرفت های فرهنگی و اجتماعی و با وجود تاکید تمام بزرگان ، از بزرگان دینی گرفته تا بزرگان علوم اجتماعی به آزادی زن برای انتخاب همسر ، همچنان دختران زیادی هستن که به زور باید با کسی ازدواج کنن که هیچ علاقه ای بهش ندارن ، یا از ازدواج با کسی که دوستش دارن محروم بشن. فقط بخاطر اینکه پدر یا گاهاً برادر مخالف هستن!!!
ب) پسرهایی هستن که خودشون با جنس مخالف رابطه دارن (بعضاً با بیشتر از یک دختر) و نه تنها عیب نمیدونن ، بلکه بهش افتخار هم میکنن. اما خدا نکنه خواهرِ همین پسر ، بخواد با پسری یک کلمه حرف بزنه ، حتی به قصد ازدواج. اینجا یه دفعه غیرت برادر گل میکنه و یادش میاد که این روابط گناه هست!!!!

خب خواهر بزرگوار ، میبینید که اینجا از ضایع شدن حقوق خانم ها صحبت کردم. واقعاً یعنی نخوندید این بخش رو؟

اما درمورد مثالی که زدید (کتک خوردن زن و انتظار قاضی برای آوردن شاهد)
ببخششید که این موضوع رو مطرح میکنم ولی واقعاً مجبورم. البته چیز بدی نیست ولی به احترام حضور شما خواهرای محترم پیشاپیش عذرخواهی میکنم
خانم ها خودشون بخوبی میدونن که یکی از راه های خانم ها برای تنبیه شوهر و یا مطیع کردنش استفاده از خصوصیات زنانه و جلوگیری از رسیدن مرد به خواسته های طبیعیش هست (خودتون متوجه منظور بنده میشید). برای حفظ حرمت خیلی موضوع رو باز نکردم. خب حالا بفرمایید یک مرد چطور میتونه این موضوع رو توی دادگاه ثابت کنه؟!

خانم RaiN متاسفانه همچنان دارید از همون روش که توی بخش 7 صحبت هام گفتم استفاده میکنید

خودتون ببینید:

حرف شما:
کدوم زنی اگه بگه مهریهمو اول میگیرم ، شوهر گیرش میاد؟

پاسخ من:
کدوم مرد جرات داره به زنش بگه میخوام برم زنی رو به عقد موقت خودم دربیارم؟

نظر شما:
اینکه انجام نمیشه ، آیا چیزی از دستور خدا کم شده؟!

خب خواهرم همین برای سؤال شما هم صدق میکنه. آیا اگر قانون مهریه انجام نمیشه ، چیزی از قانون خدا کم میکنه؟

اما ادامهء فرمایش شما

فرمودید:
بله تا دلتون بخواد دیدم

بزرگوار این جمله که فرمودید معنایی در بر داره. این معنا که طبق حرف شما الان باید از هر 10 مرد 9 نفر بیش از یک همسر داشته باشن

انصافاً و بدون تعصب ، تعداد مردهای تک همسر و تعداد مردهایی که بیش از یک همسر دارن ، در بین اقوام ، دوستان و آشنایان حساب کنید و بگید چند نفر هستن (تقریبی)

و مورد سوم که گفتید قانون داره کفهء ترازو رو به نفع مردها سنگین میکنه ، این رو هم یکطرفه نگاه کردید

خوب به این دو مورد دقت کنید. ببینیم کفهء قانون داره به نفع مردها سنگین میشه یا خانم ها

مهریه
قانون گفته از این به بعد بیشتر از 110 سکه رو حساب نمیکنه

چند همسری
قانون گفته از این به بعد ازدواج مجدد فقط باید با اجازهء همسر اول باشه

نتیجه:
مهریه کامل از بین نرفته و همچنان 110 سکه مورد قبول خواهد بود. در حالی که حق مرد بطور کامل ازش گرفته شده و در اختیار زن قرار داده شده

ببینید خانم باران. بحث من اصلاً این نیست که بیام درصد بگیرم که به کی بیشتر حق دادن و به کی کمتر. حرف من همون بود که آخر حرفهام گفتم که چه زن هستیم و چه مرد ، اول یه سوزن به خودمون بزنیم. اول بیام ببینیم ما خودمون چه اشتباهاتی داریم ، کجا کم گذاشتیم ، کجا حق رو نا حق کردیم و سعی کنیم مسائل رو از چشم طرف مقابل ببینیم. بعد که اعمال خودمون رو اصلاح کردیم و حقوق طرف مقابل رو محترم شمردیم ، بعد اگر جایی هم دیدیم حق ما داره ضایع میشه ، از حق خودمون دفاع کنیم
اگر شما این حرف رو نمیپسندید ، نظر شماست و محترم

bigharar;436716 نوشت:
آیا ثواب بارداری به اندازه ی ثواب جهاد هست؟

سلام خدمت شما
موضوع این نبود که ثواب کدوم بیشتره. عرض بنده این بود که خیلی از آدم ها ، در شرایط متفاوت ، نگاهشون رو هم به موضوع مورد بحث تغییر میدن

هم شما و هم سایر خانمها دقت کنن که من به هیچ وجه آقایون رو از این موضوع مبرا ندونستم. اما چون بحث درمورد خانمها بود این مثال رو دربارهء اونها گفتم. دقیقاً مشابه همین موارد رو میتونم عرض کنم که آقایون هم از همین روش استفاده میکنن

اما اینکه فرمودید ثواب کدوم بیشتر هست رو هم پاسخ میدم

یکی از علامای بزرگ که اسمشون خاطرم نیست(فکر میکنم آیت الله بهجت بودن) فرمودن که:
خداوند که بخیل نیست! اگر بجز دستوراتی که فرموده ، چیز دیگری هم برای پیشرفت انسان وجود داشت بدون شک میفرمود

بنابراین نیازی به قیاس نیست. بیشترین ثواب برای هر کسی ، در همان چیزایی هست که خداوند به شخص او دستور داده

شبـنم;436789 نوشت:
اره متاسفانه
فقط کافیه یه سر به دادگاه های ایران بزنی تا ببینی چقدر زنان زیبا به حقوقشون میرسن !!!!!!!

دختر همسایه ما تو بچگی ( سن 16 سالگی ) ازدواج کرده بود بعد از یکی دو سال شوهرش باهاش دعوا کرد و در کمال گستاخی اورده بودش گذاشت بودش خونه پدرش
حتی سراغش هم نیومد
دختره افتاد دنبال طلاق گرفتن ( وقتی که کلاً از اومدن شوهرش ناامید شد ) تا خودش رو خلاص کنه میدونید چی شد ؟
شوهرش به هر ترفندی دست میزد تا مهریه دختره رو زیر پا بذاره حتی ادعا کرده بود که دختره جنون داره و خونواده اش این موضوع رو موقع ازدواج از پسره مخفی کردن
قضیه اون جنون هم خیلی جالب بود یه بار اینقدر شوهرش اذیتش میکنه اونم از سر بچگی و حماقت دست به خودکشی میزنه ( تو خونه شوهر، نه قبل از ازدواج ) و حالا شوهرش از همون برگه بیمارستان به نفع خودش استفاده میکرد
از همه ناراحت کننده تر این بود خونواده دختره که دستشون به جایی نمیرسید راضی بودند دخترشون تو همون وضع اسفبار خونه شوهر زندگی کنه و طلاق نگیره

متاسفانه اخرش نفهمیدم چی شد ما از اون محله رفتیم .........................

و این هم نمونه ایی از قوانین صد در صد برحق و برنفع زنان

بله درست میگید. این از همون نمونه هایی هست که اول حرفم عرض کردم. متاسفانه مردها گاهی اوقات از زوری که خدا برای حفاظت از همسر بهشون داده ، برعکس برای آزار همسر استفاده میکنن. البته هر کسی ، چه مرد و چه زن ، هر ظلمی که در حق دیگران کنه باید روز قیامت تاوانش رو به سختی پس بده. مردی که همچین رفتاری با همسرش میکنه ، فقط ظاهرش شبیه به مردهاست. وگرنه این رسم مراقبت از امانتی که خدا دست آدم داده نیست. روز قیامت که وقت انتقام میشه ، قیافهء این جور آدما دیدنیه

ولی باور کنید نمونه های زیادی از بدی های خانم ها هم میشه مثال زد. اما خب طبیعیه که خانمها بیشتر عیوب آقایون رو ببینن ، و آقایون بیشتر عیوب خانمها رو
و اگر به ابتدای فرمایش خودتون هم دقت کنید بهتر متوجه عرض بنده میشید:
فقط کافیه یه سر به دادگاه های ایران بزنی تا ببینی چقدر زنان زیبا به حقوقشون میرسن

فکر میکنید اگر زنی چراغ سبز نشون نده ، نامردان چشم ناپاک چطور جرات میکنن وارد مسائلی بجز وظیفهء کاری بشن (منظورم تمام موارد نیست بطور کلی عرض کردم)

حالا اگر از خانمها بپرسیم ، اکثراً میگن:
دلیلش چشم ناپاکی مردان است

و اگر از آقایون بپرسیم ، اکثراً میگن:
دلیلش چراغ سبز نشان دادن زنان است

اما حقیقت اینه که ، دلیلش هر دو مورد هست و هر کردوم سهم خودشون رو دارن

RezaDodangeh;436837 نوشت:
خواهرم ، تمام این متن رو برای پاسخ به همین پرسش نوشتم. حالا اگر هم بگم دقت نمیکنید و زود جبهه میگیرید از حرف بنده ناراحت میشید

با سلام
متنو کامل خوندم قصد جبهه گرفتن نداشتم اگه نوشته هام اینطور نشون میداد عذر میخوام.
من گفتم که تسلیم قوانین اسلام هستم فقط اتفاقات اطرافم رو نوشتم.
در حق خودم هیچ ظلمی نشده و اعتقاد ندارم که به زنها ظلم شده.آخه شوهر من از این دسته ست:

مردان زیادی داریم که برای زنان ارزش و احترام قائل هستن

اما خانم های اطرافم اکثرا همین فکرو میکنن و براش دلیل هم دارن. (مثل همین چند موردی که عرض کردم).

خب خواهر بزرگوار ، میبینید که اینجا از ضایع شدن حقوق خانم ها صحبت کردم. واقعاً یعنی نخوندید این بخش رو؟

برادر بزرگوار ، من تا متنی رو نخونم صلوات نمیدم مطمن باشید.

RezaDodangeh;436814 نوشت:
2 - حقوقی که نمیشه بطور مستقیم و تطبیقی با هم مقایسه بشن
مثال: حق مهریه برای زن و حق چند همسری برای مرد که ارتباط مستقیم با هم ندارن

عدم دقت به این دو نوع اختلاف یکی از دلایل مهم برای سوء برداشت افراد میشه که البته در اینجا روی سخن با خانم هاست
دو موردی که شما هم فرمودید شامل همین نظر میشه و اگر بخوام به روشی که در بخش 7 عرض کردم بصورت زیر خواهد شد:

سلام ممنون ولی میشه بیشتر توضیح بدید متوجه نشدم :Gol:

(نگین);437651 نوشت:
سلام ممنون ولی میشه بیشتر توضیح بدید متوجه نشدم :Gol:

چشم بیشتر توضیح میدم

الف) برخی از حقوق ، بر محور انسان بودن تعریف میشن ، بدون اینکه مورد دیگری مثل جنسیت ، سن و سال ، تحصیلات و..... در نظر گرفته بشه. مثلاً حق رأی ، حق امنیت و....
در این حالت ، تقریباً بطور کامل به همهء افراد یک جور نگاه میشه. مثلاً شما کافیه بالای 18 سال باشی ، دیگه چه زن باشید ، چه مرد ، چه مهندس ، چه معلم ، چه دکتر ، چه کم سواد ، چه لیسانس و...... همه و همه یک رای دارن با میزان ارزش مساوی

ب) اما حقوق دیگری هست که بر اساس شرایط مختلف که افراد مختلف دارن تعیین میشه. در بیان این حقوق ، عواملی مثل جنسیت ، تحصیلات ، نوع شغل و..... تاثیر مستقیم داره

در حالت (الف) انصاف در مساوات است و در حالت (ب) انصاف در عدالت

حالا تفاوت این دو در چیه؟

با دو مثال توضیح میدم

فرض کنید که من و شما میخوایم بریم و رای بدیم. بعد بگن چون آقای دودانگه مرد هست رای ایشون 2 رای حساب میشه!!! این به دور از انصاف خواهد بود چون نظر من و شما به یک اندازه ارزش داره. پس در این نوع حق ، باید مساوات و برابری در نظر گرفته بشه

حالا حالتی رو فرض کنید که من و شما در اداره ای استخدام میشیم. من با مدرک مهندسی و شما با مدرک سیکل (ببخشید فقط مثاله). رئیس اداره دستمزد من رو 500،000 تومن تعیین میکنه و دستمزد شما رو 300،000 تومن. اینجا دیگه شما نمیتونید اعتراض کنید. چرا که این اختلاف دستمزد ، به علت اختلاف سواد ، توانایی و مسئولیت ما تعیین شده. و به این شکل هست که در این نوع حق ، عدالت موضوعیت پیدا میکنه

نکته ای که من عرض کردم این بود که افراد مختلف و بخصوص خانم ها ، این دو نوع حقوق رو گاهاً با هم مخلوط میکنن. برای مثال زنِ کارمندی که باردار هست ، مرخصی مشخصی داره در حالی که مرد این مرخصی رو نداره. خب این اشتباه نیست ، چون شرایط فیزیکی زن و مرد با هم تفاوت داره پس حقوقشون هم باید متفاوت باشه

در واقع برای کشف اینکه آیا حقوق اسلامی منصفانه است یا خیر ، در برخی حقوق باید وجود عدالت رو جستجو کرد ، نه وجود برابری

RezaDodangeh;437671 نوشت:
ب) اما حقوق دیگری هست که بر اساس شرایط مختلف که افراد مختلف دارن تعیین میشه. در بیان این حقوق ، عواملی مثل جنسیت ، تحصیلات ، نوع شغل و..... تاثیر مستقیم داره

پس میشه گفت به علت تفاوت هایی از قبیل جنسیت و توانایی و مسولیت پذیری و ................ مردها میتونن تعدد زوجات داشته باشن ولی زنها نه

درست برداشت کردم؟

اینکه زنها بیشتر مورد بی مهری قرار میگیرن به نظر من هم در کل درسته. اما برای اینکه مقدار سختی هر فرد مشخص بشه ، ابتدا باید تعریف درستی از سختی ، ظلم ، خطا ، حق و..... داشته باشیم

برای مثال ، اگر مردی تاریخ تولد زنش رو فراموش کنه ، زن این رو نوعی بی توجهی میدونه. در حالی اکثریت مردها ، اصلاً به تاریخ تولد خودشون فکر هم نمیکنن چه برسه که از خانمشون انتظار داشته باشن یادش باشه

یا مثلاً دیدن دست یه آقا برای یه خانم ، بطور معمول تاثیر خاصی نداره. اما برعکسش اگر پیش بیاد ، تاثیر زیادی میذاره و نتایخ خاص خودش رو داره

حالا نکته اینجاست که مورد اول از دید خانمها خطا حساب میشه اما از دید آقایون خیر
و مورد دوم از دید آقایون خطا حساب میشه اما از دید خانم ها خیر

میبینید که تعریف مواردی مثل ظلم ، سختی ، مشکل ، حق و.... میتونه از دید افراد مختلف متفاوت باشه. بر همین اساس ، آقایون خطاهای خانمها رو میبینن ولی خطاهای خودشون رو نمیبینن. و خانمها هم خطاهای آقایون رو میبینن ولی خطاهای خودشون رو خیر (اصولاً هر گروه ، خطاهای خودش رو اصلاً خطا نمیدونه). برای همین عرض کردم که خوبه بتونیم از دید طرف مقابل نگاه کنیم و به قول معروف اول یه سوزن به خودمون بزنیم

(نگین);437685 نوشت:
پس میشه گفت به علت تفاوت هایی از قبیل جنسیت و توانایی و مسولیت پذیری و ................ مردها میتونن تعدد زوجات داشته باشن ولی زنها نه

درست برداشت کردم؟

در کل بله درست فرمودید
این اختلافات مهمترین دلیل برای اختلاف حقوق است. مثل نکته ای که فرمودید ، یا برداشتن تکلیف مالی از دوش زن و.......
البته این یک وجه از موضوع هست و این حقوق وجوه دیگری هم دارن

موضوع قفل شده است