صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زن!!! مرد!!! یا انسان؟ یه سوزن به خودمون و.....

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19263

زن!!! مرد!!! یا انسان؟ یه سوزن به خودمون و.....

بنام خدا
    سلام به همهء دوستان
    توی این قسمت از سایت با موردی برخورد کردم که قبلاً هم در سایت های دیگه دیده بودم. موضوعی که متاسفانه مدام داره به اون دامن زده میشه و هر چی هم کارشناسان پاسخ میدن ، باز هم نتیجه نداره و همچنان گروهی از افراد ، بخصوص خانم ها ، به شدت به دنبال اثبات اون هستن. حتی گاهی سعی میکنن به هر قیمتی اون رو ثابت کنن

اینکه: زنها بدبخت هستن

منظور از اینکه گفتم به هر قیمتی ، این هست که در بیشتر موارد میبینم که کاملاً غیرمنصفانه ، یک طرفه و همراه با سفسطه ، سعی در اثبات این موضوع دارن. لذا سعی کردم در این نوشته ، به صورت مختصر و در چند بخش ، مواردی رو بیان کنم. از خانم ها میخوام قبل از داغ کردن و حمله به بنده :) متن رو بخوبی و تا آخر بخونن و کمی درموردش فکر کنن. بعدش اگر موردی بود بگن تا جواب بدم ، ولی قبلش خواهش میکنم از همه بخصوص خانم ها که خوبِ خوبِ خوب بخونید و دربارش فکر کنید
    امیدوارم نتیجهء خوبی بگیریم. إن شاالله

1 - آیا به خانم ها ظلم میشه؟
    به طور کلی بله. متاسفانه مردها به اون شکلی که شایسته هست ، حرمت و جایگاه زنان رو حفظ نمیکنن. گر چه مردان زیادی داریم که برای زنان ارزش و احترام قائل هستن ، اما کم نیستن مردانی که فقط به دلیل اینکه مرد هستن ، خودشون رو محق میدونن در هر موردی که عشقشون کشید به زن امر و نهی کنن ، بهش توهین کنن و حتی دست روش بلند کنن
    دو نمونه:
    الف) با تمام پیشرفت های فرهنگی و اجتماعی و با وجود تاکید تمام بزرگان ، از بزرگان دینی گرفته تا بزرگان علوم اجتماعی به آزادی زن برای انتخاب همسر ، همچنان دختران زیادی هستن که به زور باید با کسی ازدواج کنن که هیچ علاقه ای بهش ندارن ، یا از ازدواج با کسی که دوستش دارن محروم بشن. فقط بخاطر اینکه پدر یا گاهاً برادر مخالف هستن!!!
    ب) پسرهایی هستن که خودشون با جنس مخالف رابطه دارن (بعضاً با بیشتر از یک دختر) و نه تنها عیب نمیدونن ، بلکه بهش افتخار هم میکنن. اما خدا نکنه خواهرِ همین پسر ، بخواد با پسری یک کلمه حرف بزنه ، حتی به قصد ازدواج. اینجا یه دفعه غیرت برادر گل میکنه و یادش میاد که این روابط گناه هست!!!!

2 - آیا این موارد تقصیر اسلام است؟
    در اصل خیر. اولاً بیشتر این خطاها که از مردها سر میزنه ، کاملاً با دستورات اسلامی تضاد داره. مثلاً رابطه با جنس مخالف برای هر دو جنس ممنوع شده و نه فقط برای زن و اگر مردی خلاف این عمل میکنه ، داره به نظر غلط خودش عمل میکنه و نه به دستور اسلام. ثانیاً ، اینکه دوستانی عقیده دارن که شرایط امروز تفاوت کرده ، حرف درستی هست و اسلام هم به این نکته توجه کرده. همچنان که امام علی(ع) میفرمایند: فرزندانتان را برای زمان خودشان تربیت کنید. در اسلام میشود ضمن حفظ اصول ، برخی موارد رو با شرایط روز تطبیق داد. اگر در این مورد کم کاری صورت گرفته ، مقصر مسئولانی هستن که باید این تطابق رو انجام میدادند و نه اسلام

3 - آیا فقط به خانم ها ظلم میشه؟

خیر. هرچند خطاهای مردان نسبت به زنان ، بیشتر از بدی های زنان نسبت به مردان هست (به طور معمول) ، با این حال هیچ کسی نمیتونه ادعا کنه که زنها مطلقاً در حق مردان بدی نمیکنن و از توانایی های زنانشون سوء استفاده نمیکنن. زنهایی که بخاطر چند سکه ، همسرشون رو به زندان میندازن (بماند که برخی از این زنها با چه هدفی این کار رو میکنن...!!!) ، زنانی که به همسرشون خیانت جنسی میکنن ، زنانی که با دعوا درست کردن مرد رو از خونوادش جدا میکنن ، زنانی که با استفاده از جاذبه های زنانه و جلب علاقهء مردان از اونها کلاه برداری میکنن و...... فقط چند نمونه از خطاهای زنهاست. در اینجا یک نکتهء خیلی مهم رو باید عرض کنم که کمتر بهش توجه میشه. اینکه جفای زنان در حق مردان معمولاً ناپیداست. برای مثال ما جای سیلی مرد رو روی صورت زن میبینیم ، ولی جای نیش زن رو قلب مرد رو خیر

4 - آیا در بعضی موارد حقوقی ، کفهء ترازو به نفع مرد سنگینی میکند؟
    بله. در مواردی مرد از حقوق بیشتری نسبت به زن برخوردار شده
    مثال:
    داشتن چند همسر بصورت عقد دائم
    داشتن زنی بصورت عقد موقت در حالی که مرد متاهل است
    ارث بیشتر
    دیهء بیشتر
    و......

5 - آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟
    خیر. در مواردی هم کاملاً برعکس است و حقوق زنان از مردان بیشتر است
    مثال:
    حق مهریه
    حق نفقه
    زن وظیفه ندارد در خانه کار کند
    وجوب جهاد از او برداشته شده است
    و.......

6 - چرا زنها بیشتر از مردها به حقوقی که به جنس مقابلشون داده شده اعتراض میکنن؟
    به دو دلیل
    الف) مردها سرگرمی بیشتری دارن و بیشتر مشغول هستن. به همین دلیل ، هم وقت کمتری دارن و هم احساسات و نیازهای درونی اونها بهتر تخلیه میشه و کمتر به این مسائل میپردازن. اما خانم ها شرایط مناسب مردها رو برای تخلیهء تمایلات خودشون ندارن و تنهایی بیشتری دارن. پس طبیعیه که بیشتر دنبال احقاق حق خودشون باشن تا این خلاء ها رو رفع کنن
    ب) اگر دایرهء زندگی رو به یک پرگار تشبیه کنیم ، زن بطور کلی(نه همیشه) در نقطهء مرکزی پرگار قرار میگیره و مرد خط پیرامونی پرگار هست. برای همین زن اول به خودش نگاه میکنه و مرد اول به زندگیش. به همین دلیل خانم ها زودتر متوجه کمبود خودشون میشن. دقت کنید که این موضوع به خودی خود چیز بدی نیست چون تعریف نقش عاشق و معشوقی همین هست ، اما اگر کنترل نشه اون وقت مشکل ساز خواهد شد

7 - ایراد اصلی که به نگاه خانم ها درمورد تفاوت حقوق وارد هست چیه؟ (خیلی مهمه ، حتماً بخونید)
    سفسطه. سفسطه ای که به احتمال زیاد خود خانم ها هم متوجهش نیستن. این مختص خانم ها نیست و کلاً ما انسان ها(زن و مرد) در خیلی جاهای زندگیمون این اشتباه رو مرتکب میشیم. مثالی میزنم:

شخص 1 و 2 رو در نظر بگیرید
    شخص شماره 2 لیوان آبی رو وسط اطاق گذاشته و نفر شماره 1 پاش میخوره به لیوان
    میگه: کدوم بی فکری این لیوان رو اینجا گذاشته؟!

آیا ایرادش درسته؟
    بله ، چون شخص شمارهء 2 نباید لیوان رو میذاشت وسط راه

این بار شخص شماره 1 لیوان آبی رو توی اطاق گذاشته و نفر شماره 2 پاش میخوره به لیوان
    نفر شماره 1 میگه: خب جلوی پاتو نگاه کن. شاید عقرب زیر پات بود ، نباید نگاه کنی؟!

آیا ایرادش درسته؟
    باز هم بله ، چون هر کسی باید جلوی پاشو نگاه کنه تا حادثه ای براش پیش نیاد

متوجه شدید دوستان؟ وقتی موضوع رو فقط از نگاه شخص شماره 1 ببینیم ، در هر دو حالت بالا حق رو به اون میدیم. اما اگر از نگاه هر دو نفر ببینیم ، اون وقت متوجه میشیم که هر دو نفر میتونن مقصر یا بی تقصیر باشن

مصداق این مثال برای نگاه خانم ها ، یه نمونش این میشه:

حالت اول
    سؤال خانم: چرا ثواب جهاد فقط برای مردهاست؟
    پاسخ: چون خدا خواسته که شما درد و رنج ناشی از تیر و ترکش ، و سختی های جنگ رو متحمل نشید
    پاسخ خانم: مهم درد و رنجش نیست ، مهم ثوابش هست که به شما آقایون میرسه

حالت دوم
    سؤال خانم: چرا ما باید باردار بشیم و زایمان کنیم؟
    پاسخ: بجاش شما ثوابش رو میبرید ولی ما مردها از این ثواب محروم هستیم (همون چیزی که خانم در مطلب قبل خواسته بود)
    پاسخ خانم: ثوابشو نخواستیم. مهم اینه که ما درد و رنجش رو تحمل میکنیم و شما مردها نه

حالا اگر هر موضوع رو بطور مجزا و فقط از دید خانم ببینیم به خانم حق میدیم. اما بیاین از دید یک آقا بهش نگاه کنیم
    دو پرسش توسط آقا:
    الف) چرا ما باید درد و رنج جهاد رو تحمل کنیم ولی شما زن ها نه؟
    ب) چرا ما مردها از ثواب بارداری محروم هستیم ولی شما خانم ها این ثواب رو میبرید؟

اینجاست که باید گفت: اول یه سوزن به خودمون بزنیم ، بعد یه جوالدوز به دیگری

ببخشید که مطالبم طولانی شد

کلام آخر اینکه
    انّ اكرمكم عنداللَّه اتقاكم

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,548
    حضور
    175 روز 11 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۰:۱۵

5. صلوات ها 6

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

جمع‌بندی

سؤال:
    آیا زن‌ها بدبخت هستند؟

پاسخ:
    در پاسخ، چند نکته عرض می‌شود:
    1. انسان‌ها در انسانیت مشترک هستند و فرقی بین زن و مرد نیست: «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ» (1)؛ گرامى‌ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست‏.
    2. خداوند، زن و مرد را متفاوت آفریده است، و تفاوت علاوه بر این که بد نیست بلکه لازمه زندگی دنیوی و اجتماعی است؛ آن چه بد است و بی‌عدالتی محسوب می‌شود، تبعیض است.
    3. از نظر اسلام، زن و مرد متفاوت هستند و لذا احکام متفاوتی هم دارند؛ ولی در انسانیت، یکسان هستند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد.
    4. اسلام، احکام و حقوقی را که برای زن و مرد تعیین کرده است، با توجه به تفاوت‌های شخصیتی و ویژگی‌های روحی و جسمی آن‌ها، و نیز با توجه به مصالح و مفاسد بوده است؛ و این مطابق با اصول منطق و عقل است.
    5. برتری‌های اجتماعی با توجه به ویژگی‌های جسمی و روحی زن و مرد است، و این کاملا معقول و منطقی است.
    6. در جوامع اگر تبعیضی روا می‌شود، گناهش تقصیر خداوند نیست.
    7. اسلام قوانینش را بر اساس نگاه به نوع زن و مرد، تشریع فرموده است، نه بر اساس تک تک افراد و نگاه شخصی. لذا اگر مثلا یک زن بتواند بهتر از مرد مدیریت کند، این نقض حکم الهی و یا دلیل بر این نیست که همه همین گونه هستند.
    8. اسلام قوانین و احکام مربوط به زنان را به گونه‌ای تعیین فرموده که مسیر سعادت و کمال، برای زن فراهم باشد، و بالمآل و در مجموع، منفعت زن تأمین گردد، ولو در این مسیر، محدودیت‌هایی هم باشد؛ ولی سرانجام و در مجموع، به نفع زن است.
    به بیان دیگر؛ دین الهی اسلام با توجه به ویژگی‌های زن، احکام و قوانینی تعیین کرده که منفعت ماندگار و بیشتری به زن برسد، ولو در این مسیر، محدودیت‌هایی هم باشد.
    9. اسلام تک بُعدی نگاه نمی‌کند و نگاه همه‌جانبه دارد و لذا همه ابعاد شخصیتی زن و مرد را مد نظر دارد، تا انسان در همه ابعاد وجودیش رشد و کمال داشته باشد.

منابع:
    1. حجرات: 49/ 13.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ در ساعت ۱۴:۴۳ دلیل: .

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

7. صلوات ها 9

نوشته
    500
    حضور
    20 روز 15 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

نقل قول نوشته اصلی توسط RezaDodangeh نمایش پست ها
    داشتن چند همسر بصورت عقد دائم
    داشتن زنی بصورت عقد موقت در حالی که مرد متاهل است
    با سلام میشه از همون روشی که در قسمت 7 سخنانتون استفاده کردید و ثابت کردید اگه از دیدی دیگر نگاه کنیم توجیه میشیم در این مورد هم توضیح بفرمایید

9. صلوات ها 4

نوشته
    434
    حضور
    11 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1317

آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟
    خیر. در مواردی هم کاملاً برعکس است و حقوق زنان از مردان بیشتر است
    مثال:
    حق مهریه
    حق نفقه
    زن وظیفه ندارد در خانه کار کند
    سلام. والله تو این زمونه گویا گیر دادن به زن که اسلامشو به جا بیاره و مرد رو فراموش کردن ! مثلا حواسشون هست حجابشو رعایت کنه ، مهریه رو کم کردن و ...

کدوم زنی اگه بگه مهریهمو اول میگیرم ، شوهر گیرش میاد ؟ در حالیکه جزای مهریه ندادن به زن حکم آخرت زنا رو داره (تو حدیث خوندم) یا اینکه بگه پول شیر رو میگیرم ! یا بگه کار خونه نمیکنم !

11. صلوات ها 7

علاقه
    خدا، اهل بیت، شیعه و کتاب
    نوشته
    620
    حضور
    18 روز 12 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    5584

چرا زنها بیشتر از مردها به حقوقی که به جنس مقابلشون داده شده اعتراض میکنن؟
    با سلام
    من از طرف خودم در مقابل هرچی که اسلام فرموده اعتراضی ندارم و مطیع هستم.

اما چند وقت پیش یکی از اعضای خانواده م پاش به دادگاه رسید و خواست حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره ( با اینکه خودم همیشه باورم این بود و هست که اسلام به ضرر زن نیست ) اما هرچی ادعا میکرد باید کلی هزینه میکرد تا بتونه ثابت کنه.

مثلا شوهرش کتکش زده بود پزشکی قانونی هم تایید کرده بود اما قاضی ادعا رو قبول نکرد به خاطر نداشتن شاهد. وکیلش گفت باید برگردی خونه اگه باز کتکت زد با همون وضع بیای تو کوچه بعد دادوبیداد کنی و شهادت همسایه ها رو داشته باشی تا ثابت بشه شوهرت کتکت زده.
    خوب زن و شوهرا معمولا تنها دعوا میکنن. این طور نیست؟

برای هر اختلاف مثل ندادن نفقه و اجرت المثل..... باید کلی پول به وکیل بده تا ثابت کنه.

ولی اگه طلاق توافقی باشه با هم بدون دردسر میرن جدا میشن.
    یا اگه مرد بخواد طلاق بده باز هم راحت جدا میشن.

واقعا تعجب کردم چون همیشه فکر میکردم زن راحتتر از این بتونه حق و حقوقش رو از شوهرش بگیره.

و الان در مورد این حرف خانواده که اسلام به نفع زن نیست سکوت میکنم راستش نمیدونم چی بگم؟

دلی که نشد خانه یاس نرگس
    خراب است و ویران صفایی ندارد

(کاربر "به طاها به یاسین" هستم)

وبلاگ من:
    من یک سرطانی هستم

13. صلوات ها 10

نوشته
    17
    حضور
    1 روز 4 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    98

دو پرسش توسط آقا:
    الف) چرا ما باید درد و رنج جهاد رو تحمل کنیم ولی شما زن ها نه؟
    ب) چرا ما مردها از ثواب بارداری محروم هستیم ولی شما خانم ها این ثواب رو میبرید؟
    آیا ثواب بارداری به اندازه ی ثواب جهاد هست؟

15. صلوات ها 5

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19263

سلام خدمت خانم های محترم. فکرشو میکردم و برای همین از شما بزرگواران خواستم بدون تعصب بخونید و عرض کردم قبل از داغ کردن و حمله به بنده ، کامل و دقیق بخونید و کمی فکر کنید. ولی متاسفانه اینطور نشد. و الان مجبورم دونه به دونه پاسخ سروران خودم رو بدم. باشه ، بروی چشم. فقط قبل از توضیح مواردی که مطرح کردید عرض کنم که قضاوت شما شبیه به این بود:
    خداوند فرمود:
    در حال مستی ، نماز نخوانید
    و طرف بخش اول جمله رو نادیده گرفت و گفت:
    خداوند فرموده: نماز نخوانید!!!!

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

17. صلوات ها 2

نوشته
    434
    حضور
    11 روز 13 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1317

سلام خدمت خانم های محترم. فکرشو میکردم و برای همین از شما بزرگواران خواستم بدون تعصب بخونید و عرض کردم قبل از داغ کردن و حمله به بنده ، کامل و دقیق بخونید و کمی فکر کنید. ولی متاسفانه اینطور نشد.
    سلام آقا رضا ، حرف منو توپیدن در نظر نگیرید ، فقط به صورت نکته گفتم که این چیزایی که فرمودین سالهاست عمل نمیشن و امروزه هم مثل مهریه رو نمیدن چون میگن زیاده ، و سریع دنبالش بودن که مهریه رو کم کنن و قانون زندانی کردن مرد رو بردارن و ... گویا یادشون رفته مادربزرگ های ما هم مهریه داشتن و اون زمان مهریه ها خیلی کم بود ولی بازم داده نمیشد ! گویا هیچ وقت یادشون نمیاد که باید مشکلات زنها رو حل کنن !

پس اینکه فرمودین : آیا کفهء ترازوی قوانین ، همیشه به نفع مرد است؟

و موضوع کار نکردن در خونه و مهریه رو عنوان کردین ، خواستم بگم در این مورد هم بله ؛ کفه ترازو به نفع مرده

19. صلوات ها 5

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19263

سلام خدمت خانم نگین

ابتدا به این نکته دقت کنید که در قسمت 7 از حرفهای خودم اینطور نبود که (فقط) و (تنها) موضوع رو از نگاه دیگری بررسی کرده باشم ، بلکه دو موضوع از دید یک شخص رو با قضاوت یک طرفه از سوی همون شخص (در اینجا خانم) بررسی کردم

اختلاف در حقوق زن و مرد به دو صورت وجود داره

1 - حقوقی که بطور مستقیم با هم قابل مقایسه هستن
    مثال: حق کار بیرون از منزل و حق و وظیفه ای که برای دو گروهِ زن و مرد تعریف شده

2 - حقوقی که نمیشه بطور مستقیم و تطبیقی با هم مقایسه بشن
    مثال: حق مهریه برای زن و حق چند همسری برای مرد که ارتباط مستقیم با هم ندارن

عدم دقت به این دو نوع اختلاف یکی از دلایل مهم برای سوء برداشت افراد میشه که البته در اینجا روی سخن با خانم هاست
    دو موردی که شما هم فرمودید شامل همین نظر میشه و اگر بخوام به روشی که در بخش 7 عرض کردم بصورت زیر خواهد شد:

پرسش خانم: چرا من نمیتونم چند همسر داشته باشم؟
    پاسخ: چندین دلیل داره. یکیش اینکه ، آیا شما حاضرید مخارج 4 مرد رو بپردازید؟
    پاسخ خانم: بله که حاضرم!!! چرا من نباید لذت جنسی ببرم؟ شما قانونش رو تصویب کنید مخارج با من!!!!

پرسش خانم: صیغهء موقت به زیان خانمهاست
    چرا؟ مگه شما دوست نداری لذت جنسی ببری
    چون هیچ مسئولیتی به مرد داده نمیشه و خیلی از حقوق زن نادیده گرفته میشه. چرا من باید خودمو در اختیار مرد بذارم بدون اینکه مخارج و هزینه های من رو بده؟!!!

اگر کافی نبود بفرمایید تا دقیقتر عرض کنم

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری